Wisbrun&Liffmann IE WILDE HERTOGIN. St. Nlcolaas Geschenken 1 Ie. 20458 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 22 November Tweede Blad Anno 1926. ALGEMEEN VERSLAG §jj Handschoenen 5j Kousen Slobkousen BINNENLAND. FEUILLETON. Lïai!1 .?un^e tegen het hek en tuurde voor F10" uitt [fan bet verhandelde in de secties van den Gemeenteraad bij het onderzoek van de Ontwerp-begrooting 1927 en de memorie van antwoord van B, en W. V. Over het onderwijs en wat daarmede rerband houdt, werden ook verschillende bmerkingen gemaakt. Een der leden bepleit de noodzakelijkheid |an de oprichting van een openbare lagere Tchool aan den Haagweg, acht den aanleg ■an meerdere speelterreinen dringend noo- Tjgt ook met het oog op de verschaffing van [Jerk aan werkloozen en vraagt een post i de begrooting uit te trekken om het fistiluut ..Schoolreisjes" te subsidieeren. Dit lid is van meening, dat het bedrag f 4000 voor het geneeskundig schooltoe- licht beter besteed zou zijn indien inplaats jan vier schoolartsen, één vaste schoolarts fcerd aangesteld. T Voorts drong hij aan om het 7de leerjaar jantrekkelijker te maken, o a. door de in dring van een vreemde taal voor jongens j het huishoudonderwijs voor meisjes. |0ok verzocht hij spoedig praeadvies in Jake de stichting van een- openbare be waarschool in het Kooipark en sprak er zijn kleurstelling over uit. dat aan een der )ofden van scholen niet is toegestaan een roef te nemen met het Dalton-onderwijs, jbij achtte dit van dit conscientieuse school ed een weloverwogen idee. [Ten slotte wijst hij er op. dat bij de kitste aanmelding op de openbare scholen bidelijk is gebleken, dat in de gemeente trek is aan opleidingsscholen voor U.L O. fWaar vele ouders zijn teleurgesteld, Jingt hij aan op stichting van ten minste school voor U.L.O. Door een ander lid werd de meening van J en W. gevraagd ten opzichte van de in- lelling van een Commissie voor onderwijs- Ingelegenheden. [Meerdere leden vroegen het oordeel van W. omtrent de gestie aan het Gym- lasium, met name over de slechte resul- plen van het dit jaar gehouden eindexa- n. Krachtig ingrijpen achtte men hier lboden. J Daartegenover slaan de goede resultaten Vin de opleiding aan de Hoogere Burger school voor Meisjes in verband waarmede lid aan B. en W. in overweging gaf aan [aarvoor in aanmerking komende ouders jjen circulaire te zenden, waarin op de loordeelen van de opleiding aan deze Ichool wordt gewezen. I Een 2-tal leden was voorts van meening. Jat het onderwijs, en in het bijzonder het leer onderwijs, te veel geld kost. lEen der leden zou gaarne zien, dat het lemeentebestuur. zoo noodig in samenwer king met andere gemeentebesturen, zich tot 1 bevoegde autoriteiten zou wenden, ten jinde tot vermindering van deze kosten te [eraken. Daartegenover wekte een ander lid om B. en W. en in het bijzonder den lelhouder van Onderwijs te steunen in In pogen om de gemeente te vrijwaren len het doen van niet-noodzakelijke uit leen ten behoeve van het bijzonder lager Herwijs, zooals voor aanleg van centrale Irwarming, enz., uitgaven, die mede tot ■drijving van de kosten van het openbaar l?er onderwijs kunnen leiden. Van andere zijde werd echter opgemerkt, lit B en VY in deze geen aansporing noo- I? hebben, omdat zij eigener beweging te pzen aanzien voldoende diligent zijn B. i W houden zich naar de meening van ['•ze leden, reeds te veel aan den letter van Wet. Men kreeg zelfs den indruk dat en W. voor de stichting van een open de school de oprichting van een bijzon- Ifre hebben willen beletten. Ook in deze Sectie drong men aan op het lemen van een proef met het Daltonon- lerwijs. I Ten slotte wijst in een andere Sectie een 1 op de groote behoefte aan voorbereidend Iger onderwijs Hij pleit voor betere subsi- Jieering van de bijzondere bewaarscholen, foor de 3 openbare bewaarscholen wordt deze begrooting f 60.000 uitgetrokken, rij! de subsidie voor alle bijzondere be waarscholen te zamen slechts f 30.000 be- raagt. Aan deze ongelijkheid behoort z. i. te worden tegemoetgekomen. Deze opmerkingen beantwoordende, be ginnen B. en W met op te merken, dat zij or grond van een opnieuw door hen inge steld onderzoek, ook thans de stichting van een openbare lagere school aan den Haag- weg niet noodzaketiik achten. Overigens zij verwezen naar hetgeen hieromtrent bij de behandeling van de begrooting voor 1926 door hun College is opgemerkt en de ver werping van een desbetreffende motie van den heer Venvey. Vermeerdering van speelterreinen zal, af gescheiden nog van de daarmede gemoeide hooge kosten, bezwaarlijk kunnen worden verkregen wegens gebrek aan geschikte en bovendien gunstig gelegen terreinen. In 1924 en 1925 zijn voorstellen, om van gemeentewege bij te dragen in de kos ten van schoolreisjes, verworpen. Aangezien B. en W nog steeds van meening zijn, dat de gemeente zich ten deze van subsidieering moet onthouden, geven zij dan ook in over weging afwijzend te beschikken op het in- tusschen ingekomen desbetreffend adres van de afd. Leiden van den Bond van Ned. On derwijzers. Aanstelling van één vasten schoolarts achten zij vooralsnog niet gewenscht en dit te minder, wijl een vol ambtenaar als zoo danig voor eene bezoldiging van f 4000 's jaars niet te krijgen is. De kosten zouden op zijn minst f 200Ö stijgen. Bovendien lijkt hel hun beter eerst de resultaten van het schoolspreekuur af te wachten. Deze resul taten zijn voorloopig gunstig, doch B. en \Y. vinden het beter dit instituut eerst te laten doorwerken Aan het leerplan van de Centrale school voor het 7e leerjaar behooren h. i. geen nieuwe vakken te worden toegevoegd. Een 7e leerjaar gewijd aan herhaling en ver meerdering van reeds opgedane kennis zal de beste vruchten opleveren. Het praeadvies op het adres inzake de stichting van een openbare bewaarschool in het Kooikwartier, zal den Raad zoo spoe dig mogelijk bereiken. Zonder zichzelf over het Dalton-onderwijs uit te spreken zeggen B. en W.. dat inmid dels bekend geworden is, dat zij, na inge wonnen advies van den Inspecteur van het L. O., de Plaatselijke Schoolcommissie, de Hoofden van scholen en de Schoolvergade ringen en na ernstige overweging geen vrij heid hebben gevonden toe te slaan, een Droef met het Dallonstelsel te nemen. B. en W. kunnen niet toegeven, dat ver meerdering van het aantal opleidingsscho len voor U. L. O. thans noodzakelijk is. Mocht zulks te eeniger tijd noodig blijken, dan 'zullen zij niet in gebreke blijven U daartoe het voorstel te doen. Ofschoon de instelling van een Raads commissie als hier bedoeld h. i. kan leiden lot vertraging in de afdoening van zaken, zijn zij desondanks bereik deze aangelegen heid in overweging te nemen. Zij betreuren den niet bevredigenden uit slag van het dit jaar gehouden eindexamen van het Gymnasium ten zeerste, doch zijn na ingewonnen informatie en gehouden be spreking, tot de overtuiging gekomen, dat er geen aanleiding is hier in te grijpen. Tegen uitzending van een circulaire aan ouders van leerlingen, waarin op de voordee- len van de opleiding aan de H. B. S. voor Meisjes wordt gewezen, bestaat bij B en W. overwegend bezwaar, aangezien het aller minst op den weg der gemeente ligt op de ouders invloed uit te oefenen met betrek king tot de keuze van eene inrichting van onderwijs voor hunne kinderen. Een eenigszins belangrijke vermindering van de kósten van het lager and er wijs is alleen door wetswijziging te verkrijgen. Dat zulks ook door de Regeering wordt inge zien, bljjkt wel uit de instelling van een Staatscommissie, aan welke o. m. is op gedragen te overwegen, of in de Lager- oiiderwjjswet 1920 wijzigingen behooren te worden aangebracht, waardoor met voi- komen eerbiediging van het beginsel van de financieele gelijkstelling van 't openbaar- eo bjj'/r.nder lager onderwijs en zonder schade te doen aan de vitale belangen van het onderwijs aan dat beginsel een minder kostbare toepassing wordt gegeven. Met belangstelling zien B. en W. de resultaten van den arbeid dier Commissie tegemoet. Intusschen wordt door hen al het mogelijke gedaan om met strikt-o»- partijdige en loyale toepassing van de wet, uitgaven, welke niet bepaald noodzakelijk zgn, hetzij deze het openbaar- dan wel het bijzonder onderwijs gelden, te voor komen. De indruk, dat zij door de stichting van een openbare school de oprichting van een bijzondere school hebben willen be letten, wordt door niets gerechtvaardigd en is absoluut onjuist. Met betrekking tot de opmerkingen be treffende de behoefte aan voorbereidend onderwijs en verbetering van de subsidieering van het bijzonder bewaarschool-onderwas tg hen in overweging is. De Politie heeft, zooals altijd, ook weder verschillende besprekingen uitgelokt Een lid meent, dat in Leiden geen meer derheid bestaat, die gekant is tegen het houden van optochten met muziek en zang op Zondag. De Zondagswet is uit den tqd en de meeste gemeentebesturen houden er zich ook niet meer aan. Hij dringt er dan ook op aan deze optochten in den ver volge toe te staan. Een ander lid meent, dat deze optoch ten niet na het middernachtelijk uur mogen plaats hebben. Een lid verzoekt circussen en dergelijke inrichtingen niet meer in de gemeente toe te laten, met het oog op de mishandeling, waaraan gedresseerde dieren blootstaan Een ander lid acht het gewenscht een speciale ploeg verkeersagenten in te stel len, die voor het werk geschikt zjjn en evenzoo verkeerslijnen op de straat aan te leggen, bijv. met witte steanen. Ook andere leden drongen aan op de aanstelling van vaste verkeersagenten en uitbreiding van het getal verkeersposten, o. a. met één op den hoek Haarlemmerstraat en Pe likaanstraat én één op den hoek Hoogewoerd en Watersteeg. Naar de meening van een dezer feden is het patrouilleeren door twee agenten te zamen niet noodig, zoodat ver meerdering van het getal verkeersposten niet tot personeelsuitbreiding behoeft te leiden. In verband met deze en andere opmerkin gen meenen B. en W. dat er voor hen geen aanleiding is om wederom in te gaan op beschouwingen over de toepassing van de Zondagswet. Nu meer en meer de vrije Zaterdagmiddag wordt ingevoerd, kan voor optochten met muziek deze middag zonder eenig bezwaar worden benut; vergunning daartoe wordt, tenzij om zeer bijzondere redenen, nimmer geweigerd Der traditie getrouw, houden studenten een hoogst enkele maal, omstreeks het mid dernachtelijk uur. na een promotie een op tocht met muziek op een klein gedeelte van de Breestraat. gedurende vijf a tien minu ten. Buiten dat gedeelte van de Breestraat wordt dit niet toegestaanklachten zijn dien aangaande nooit ingediend. Hun College keurt mishandeling van die ren ten zeerste af en het is mitsdien streven zoowel bij dressuur als in andere gevallen, dierenmishandeling zooveel mogelijk tegen te gaan Het gaat B. en \V. te ver zonder meer te besluiten in den vervolge aan alle circussen, waarin voorstellingen met dieren- dressuur worden gegeven, het innemen van een standplaats te weigeren Ook de Burge meester, die hetzelfde standpunt als het Col- lge inneemt, kan geen aanleiding vinden alle dergelijke voorstellingen te verbieden. Evenals het College is deze van oordeel.dat ek geval op zichzelf moet worden be schouwd en dat in deze geen algemeene be slissing moet worden genomen. Vaste verkeersagenten zouden, zooals B. en W ook reeds verleden jaar schreven, in derdaad de voorkeur verdienen, doch aan gezien het aantal vaste verkeersposten zeer gering is. zou de dienst voor de enkele agenten, die daartoe werden aangewezen, te zwaar en te eentonig worden In grootere gemeenten, dan Leiden, kan meer afwisse ling worden gebracht in den dienst van de verkeersagenten, terwijl aldaar de verkeers posten ook niet alle even druk zijn. Uitbreiding van het aantal vaste ver keersposten wordt vooralsnog niet noodig geacht; daarvoor zou trouwens het politie personeel moeten worden uitgebreid, aange zien het niet gewenscht is. om. zooals 'n lid meent, het patrouilleeren in plaats van door twee agenten-wielrijders, door één te doen geschieden Eén agent kan bezwaarlijk met succes in de buitenwijken optreden, indien hij ook nog de zorg voor zijn rijwiel heeft Dezelfde moeilijkheid doet zich veelal ook binnen de bebouwde kom voor. In de Watersteeg mag niet met auto's of rijwielen worden gereden, terwijl de tram od de Hoogewoerd, nabij die steeg, een ver plichte stopplaats heeft; het verkeer is al daar dus niet zoo gevaarlijk, dat een vaste verkeerspost noodzakelijk is. Op den hoek Pelikaanstraat en Haarlem merstraat staat op de uren van uit- en aan gaan van de scholen altijd een agent. Het nut van autoparken erkennen B en W. gaarne. In een stad als Leiden kan ech ter met één autopark niet worden volstaan. En voor de oprichting van meerdere auto parken bestaat hier geen voldoende gele genheid. RECL£J£S. SS Rotterdnmsch EDgros-MagnzlJn, voorheen Haarlemmerstraat 116-120. IE Nuttige in Tricot met kapje, gebreid, SST S* wascbleder, Dappa met wol gevoerd, s™ ÏS nappa met bontrand. Üi in wol en zyde, in 'alle moderne 55 5= tiDten. 4170 5- voor dames en Heeren. i Zijds voor Heerendassen. Heerensokken. IfgSjJT Men zie vooral onze Etalages. 55 DE NIEUWE GEZANT VAN FINLAND. H.M. de Koningin heeft Zaterdagmiddag in het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage ontvangen den heer Armas Saaslamoïnen, ter overhandiging van zijn geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Finland bij Hr Ms. Hof. De gezant werd op de gebruikelijke plecht statige wijze ten paleize ontvangen, na door den kamerheer en ceremoniemeester, baron van Hardenbroek van Lockhorst in een ga lakoets naar het paleis te zijn geleid. Na afloop van de audiëntie bij de Konin gin ontving Z. K. H. de Prins den nieuw op getreden gezant in gehoor. UITKEERINGEN AAN GEMEENTEN. De Minister van Financiën heeft aan de Kamer een opgave gezonden van de ver- scnillende bedragen, van Rijkswege over 1925 aan de gemeenten uitgekeerd. Blijkens deze opgave is krachtens wet telijke voorschriften totaal f77.436.916.94 uitgekeerd en uit anderen hooide f3.787.941.45, samen f81.224.858.39. HYGI5NISCH SCHOOLTOEZICHT. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Staten doen toekomen de resultaten van een onderzoek, ingesteld naar aanleiding van de vraag uit de Staten of Ged. St. niet bereid waren op 't spoor van hun ambtge- nooten in Utrecht aanschrijvingen aan de gemeenten te doen ter instelling van hygië nisch schooltoezicht. Ged. Staten hebben aan alle gemeente besturen in de provincie een schrijven ge richt, houdende verzoek om inlichting om trent den stand van het geneeskundig school toezicht in hun gemeente en of naar hun meening de regeling van het geneeskundig schooltoezicht in hun gemeente voldoende is te achten dan wel, indien zoodanige rege ling voor de gemeente niet bestaat, of zulks niet als een leemte wordt gevoeld en op wel ke wijze dan naar het oordeel van het ge meentebestuur daarin zou behooren te wor den voorzien. In 154 van de 183 gemeenten is dit ge bied nog volstrekt onverzorgd; twee gemeen ten vallen echter af, t.w. Tienhoven en Vlist waar geen scholen zijn gevestigd, terwijl tevens het getal van 154 iets kleiner moet worden genomen, omdat na het instellen van het onderzoek in enkele gemeenten de instructie van den gemeente-arts is uitge breid met de opdracht tot geneeskundig schooltoezicht. Door verreweg de meeste gemeentebe sturen wordt geen verbetering in den be- staanden toestand gewenscht Van slechts weinige gemeenten is een positief antwoord ontvangen Men kan het aantal gemeenten, waar iets voor invoering in eenigen vorm of verbetering van het medisch schooltoezicht gevoeld wordt, stellen op ongeveer 20. Principieele tegenstandster is de gemeen te Zwijndrecht, welker bestuur meent, dal de overheid geen zorg op zich nemen moet. die op de ouders rust De vraag beantwoordende of het door de provincie Utrecht in deze gegeven voor beeld navolging verdient, dan wel of anden maatregelen tot voorziening van provincie wege wenschelijk zijn te achten, merken Ged. St. op. dat het prov. bestuur van Utrecht zich voorstelt het vraagstuk der schoolhygiëne op te lossen door verdeeling der prov in districten en bevordering der aanstelling van districtsschoolarlsen. Volgens die regeling blijft het initiatief voor de aanstelling van districtsschoolartsen bij de gemeenten; immers er moeten zich tenminste drie gemeenten met een contin gent van ten minste 3000 schoolkinderen vereenigen, vóórdat de provincie haar steun verleent ten behoeve van de instelling van een schoolartsendienst in 'n bepaalde groep van gemeenten De regeling is in Utrechl echter niet gestaagd en Ged St meenen. dat eenzelfde regeling in Zuid-Holland geen be tere kans van slagen zou hebben, waarom zij den maalregel ontraden. De vraag of maatregelen in anderen vorm tot voorziening van provinciewege wensche lijk zijn te achten, is op dit oogenblik nog bij lhet college in onderzoek. VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Algemeene jaarvergadering. Ie Vereeniging voor Volkenbond en Vrede hoeft Zaterdag in Den Haag haar jaarlykscho algemeene vergadering gehou den. De voorzitter, mr. J. Limburg, heelt de vergadering geopend met een red<s waarin hg er op wees, dat de volkenbond een belangrijken stap gedaan heeft op den weg der universaliteit door de toetreding van het Duitsche rjjk. lu de ochtendvergadering werden ver schillende jaarverslagen en verder o. a. de rekening en verantwoording over 1925 uitgebracht en goedgekeurd. Do begrootinj voor 1927 werd vastgesteld. Mr. A. van Rgckevorsel bracht verslag uit over het jaarljjksch congres van de „Union Internationale des Associations peur la Société des Nations" te Aberystwith ce- houden. In de middagvergadering bracht mevr. Bakkervan Bosse verslag uit over de te Salzburg gehouden bijeenkomst van den Raad van de „Union" van Volkenbondsvereent gingen. Aan de orde was vervolgens het voor stel van het Hoofdbestuur om het navolgend Program van Actie der Vereeniging, als bedoeld in art. 3 der statuten en ont werpen door een daarvoor ingestelde coln- missie, vast te stellen: 1. Oplossing van alle internationale ge schillen langs den weg van bemiddeling, arbitrage of rechtspraak, en aanvaarding van het beginsel, dat iedere aanvalsoorlog een internationale misdaad is. 2. Bespreking van bewapening krachtens internationale overeenkomst. 3. Nadere regeling van de hulpverlee- nmo aan den aangeval leo Staat 4 Een samenstelling van den Volken- bondsraad, waarbij het belang van den Volkenbond den doorslag geeft, en niet be langen van bijzondere leden. 5. Verbetering van de waarborgen voor de beschermde minderheden. 6. Uitbreiding en vastlegging van het volkenrecht. 7. Opheffing van belemmeringen in het handelsverkeer. Uit het Duitsch door ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van L D1THM ARINE (Nadruk verboden.) i SLOT. -•Ziet u, mevrouw, -r- zoo is het als le le2er mij niet naar boven had laten laan Zij antwoordde niet. ...Het is geen bijzondere levensgeschiede nis. Zoo velen hebben in den ooriog de jt'usie van hun leven, hun opvoeding ver- jren. Menigeen heeft zich weten te redden P den vasten grond van het burgerlijk be- aan Een geluk voor hem, die het kon Ik [en altijd een levenskunstenaar geweest, en j?a' blijven -Kom," sprak zij zacht, „het is hier zoo parm 1 I buiten was de zeeDonker, veria- Pu lag de dijk alleen de zee was daar. eeuwige, onvergankelijke, verhevene. Puiten aan den verren horizon straalden P,e' v^er vuurtorensals uit een an- "e wereld Boven hun hoofden ■waren vele sterren i was de zee. I "nJ u nu beginnen?" vroeg zij. ,P draagt u mij fe veel Misschien blijf r Kr niJ Ie 1 '1 madame Leonir^—- Verschrikt haalde Gloria adem. Haar lippen persten tezamen.Hij lachte. „Maar maar! Zij geeft mij mijn werk, mijn inkomsten! Ik ben door haar zaak aangesteldZiet u eens hier, mevrouw Sainsbury toen ik het verdrag van uw va der in handen kreeg, dacht ik een oogen blik: dat zou iels voor mij geweest zijn Hoe zou het zijn, als ik voor belooning een mooie, waardige plaatsing kon vragen? Hier of daar builen. Met veel werk, veel vrijheid Maar ik heb het opgegeven ik ben ten gronde gegaanvijf jaar daarginds aan de Aziatische kustik ben een zwerver geworden Gloria Sainsbury wpndde zich tot hem. Zij zag hem recht in het gelaat. „Ik geloof dat het heel goed gezien is. dat u een vrouw zocht tot chef Maar madame Leonie is niet diegene die u noodig hebt. Ik zou een andere chef voor u weten Zij glimlachtelachte. ..Gloria stamelde James Wood, ..Gloria leid mij niet in verzoeking! Met mij? Gloria dat is dat is „Noemt men mij niel de wilde hertogin? DusHebt gij eenig versland van een paardesfoetprij?" „Ik héb zelf indertijd een stoeterij gehad, een beroemde stoeterij Zijn oogen ver helderden toen hij dat zeide ..Uitstekend Hebt ge ook versland van kinderoovoeding?" „He?" „Daar in de bergen heb ik een wilde. onstuimige jongen „Gloria1" die een vader noodig heeft!" „En zou juist ik de Zij legde haar hand op zijn mond. „Juist gij, James Woodl Je zoudt mijn jongen leeren een man te worden tot wien de vrouw, die hem liefheeft opzien kan. trotsch en vol vertrouwen. Ik houd van je James Wood!" De zee ruischle het slotaccoord aan dit gesprek. Den volgenden morgen op het balkon van Villa Diane. Digue 28. Madame Leonie en James Wood waren aan het ontbijten. Madame was heel slecht gehumeurd. James Wood zeer vergenoegd en tevreden. „Het is schandalig", predikte Madame Leonje. „die kostbare documenten voor niets af te staan Minstens tienduizend pond had ik uit die zaak kunnen trekken U laat u als moordenaar achtervolgen, laat u bijna zelf vermoorden en dan een mooi ge baar! Dat is geen grootmoedigheid, mijn beste dat is domheid!" James Wood lachte zijn oude. onver staanbare vroolijke lach Hij zocht de mooi ste roos uit de vaas op tafel en stak hem in zijn knoopsgat „Tegenover mij was u wel zeer zakelijk", bestrafte zij hem verder, „u hebt zelfs een voorschot op de onkosten opgenomen U hadt mij geïmponeerd maar zoo iets I Schandalig schandalig!" „Een oogenblik Madame Leoniel Ik heb uw toorn verwacht en heb mij er tegen ge wapend Hier Hij Jegde zes meer of mindar dikke pak ketten van brieven neer „Dat is de buit. dien ik in de kast van Las Valdas vond, dat zijn de privé-corres- pondenties. die met „mijn zaak" niets te maken hadden. Zonder iets er voor terug te vragen vermaak ik ze aan het huis Sperazzi en Compagnie! Op één voorwaarde!" Madame Leonie rook aan de papieren. Zij snoof met haar klein neusje. Een voor een opende zij de pakjes. Doorzocht de namen „Gravin Eva Szent Javassy dal gaat. Oude rijkdomLa Valera, de Spaansche. die heeft geld! Ja jaik ben tevreden, James Wood! En de voor waarde?" „Afwikkeling van de zaak volgens het principe: help je naaste zooals jezelf ge holpen zou willen worden! Wie weet. of de arme vrouwen onder die herinnerin gen genoeg hebben moeten tijden I Dus. madame Leoniel Geen duimschroevenI Al leen genoeg om uw angst te betalen, die u voor mij toen ik in het ziekenhuis was gehad hebt!" „Angst ik? Voor wieHm maar we zullen zien wal we kunnen doen! Noch ik. noch Sperazzi zijn barbaren1 En u u wilt werkelijk geen aandeel? Heb geen zorg u weet discretie is het strengste principe van mijn huis Neen werkelijk, madame Leonie ik heb genoeg. Die tweeduizend pond van u, die vierduizend voor die Egyptische dame dat is voldoende En als u het voorschot niet af wilt trekken „Wat bedoelt u daarmee? Geen mis plaatste grappen als het u belieft." Zij keek hem scherp aan. „Ik zie dat er met u niet meer te werken is U hebt nog t^ veel atavistische sentim°n- ten in uw anders niet dom hoofd. Senti menten. mijn beste, kan men niet in pro centen omrekenen. Als ik niet zoo'n on vergeeflijke zwakheid voor u had, James Wood zou ik u nu moeten ontslaan." „Madame Leonie wilt u zoo goed zijn! Dan hoef ik u er niet om te vragen!" Zij werd opeens ernstig, z^er ernstig. Zij zag hem lang aan doordringend. „Dat is het dus?" u wilt trouwen?" „Ja. Leonie! Kleine, lieve vriendin, will u mij niet geluk wenschen?" Zij stond op. ging naar hem toe, bleef dicht voor hem staan; zoe stond zij en zag hem aan. „Ja ik wensch u geluk. Jame9 Wood! Treed in het huwelijk Zet u aan den huis lijken haard, eet u zelf rond en dik en krijg er een onderkin van! Keer weder berouwvol terug tot de zoogenaamde brave burgerlijk* kringent James Wood u bent de grootste desillusie van mijn leven geweest!" Een maand later was het huwelijk. In de kapel van Burnham Castle Zeer intiem, alleen de familie Sir Walter was de eenige vriend hij was getuige. En toen de bruidegom zijn naam in het register schreef, schreef hij met groote. dui delijke letters: HERBERT RüDïGER, Markgraf von Solt-Rothenberg, K. u K Kamerheer, ritmeester in hef vroegere OostenrijkHon gaarsche K. u K Dragonder regiment vau Prins Eugen van Savoïe. -X-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5