No. 20458 MAANDAG 22 NOVEMBER Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Burgerlijke Stand.v. Leiden. KERK- EN SCH00LNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnenient belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën. uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden J 2.35 per week Ruiten Leiden waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post 2.35 -f- portokosten. J 018. .0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. ADRES AAN DEN RAAD. daio Aan den Raad dezer gemeente is 22 dezer volgend adres verzonden: De Leidsche Bestuurdersbond wendt zich bij dezen tot Uw College in verband met de behandeling van de gemeentebegroting Toor 1927. Waar het de gewoonte is bij de behande ling der begrooting de gemeentebelangen in vollen omvang te bespreken, acht adressant het noodzakelijk dat daarbij tevens voile landacht wordt gewijd aan het voor onze gemeente zoo belangrijk werkloosheid- •raagstuk. De toestand, die ten aanzien der werk loosheid reeds een aantal jaren in onze ge meente bestaat, maakt een ernstige bespre king en overweging van maatregelen, d>e lot verbetering kunnen leiden, hoogst nood zakelijk. Het spijt adressant, evenals bij vorige be- pootingen, ook ditmaal in het door B. en ff. ingediende ontwerp-begrooting elke aan wijzing te missen, dat de in deze gemeente heerschende werkloosheid in voldoende male de belangstelling van B. en W. heeft. Integendeel, de in de ontwerp-begrooting uitgetrokken bedragen voor ondersteuning van werkloozen, die een veel lager, cijler aangeven dan het vorig jaar. wijzen er cp dat B. en W. nog steeds een misplaatst opti misme bezitten ten aanzien der bestaand? en te verwachten omvang der werkloosheid, dat hen afhoud van het nemen of voorste len van maatregelen ter beteugeling daar van. Adrssant meent daarom met klem op het ernstige karakter dezer voortdurende werk loosheid te moeten wijzen. Uit de ter beschik king staande cijfers blijkt, dat er vooral den laalsien tijd weer een sterke toename van het aantal werkloozen is. De toestand is be langrijk slechter dan in 1925 en ongeveer gelijk aan dien van 1924. Inplaats vooruitgang, is er dus achteruit gang, terwijl bovendien het verontrustende feil ie constateeren valt, dat de werkloos heid steeds meer een permanent karakter •inneemt. Vooral dit permanent karakter der werk loosheid, maakt het noodzakelijk dat de Overheid naast het nemen van voldoende ondersteuningsmaatregelen haar volle aan lacht wijdt aan de behoefte tot werkverrui ming en werkverschaffing. Al is de gelegenheid daartoe in een ge meente als Leiden niet onbeperkt, toch kan het gemeentebestuur bij ernstig streven op t gebied van werkverruiming veel doen Verschillende werken, waaronder van gooien omvang die te eeniger tijd ter hand moeten worden genomen, zouden op veel snellere wijze tot uitvoering kunnen worden gebracht dan thans in het voornemen ligt. Adressant wijst in de eerste plaats op de rioleeringsplannen*. welke eenige jaren ge leden door Uwen Raad zijn vastgesteld. De uiterst langzame uitvoering van dit om Tangrijk werk zou zeker belangrijk versneld hunnen worden. Tot demping althans overwulving van het Levendaal zal het vooral met het oog het steed9 meer dringend verkeersvraag- sluk toch moeten komen. Waarom dan niet met doortastendheid tot het spoedig uitvoe- mn van dit belangrijk werk besloten? Is er voorts niet alles voor te zeggen dat heiden evenals andere groote gemeenten in het bezit komt van een groot sportpark, waar a'Ies wat op sportgebied kan worden gecon centreerd? De aanleg van een dergelijk groot sportterrein is een belangrijk onject voor Werkverschaffing. Het zou Leiden zeker meer aantrekkelijk maken en door verhuring en opbrengst van belastingen een beduidende bron van in komsten voor de gemeente meebrengen. Er zijn door de gemeente onlangs gronden ingekocht in verband met de noodzakelijke ^plaatsing der veemarkt. Hoevele jaren zal het bij den tragen gang >3n tegenwoordig nog duren alvorens de ingekochte gronden haar bestemming krij gen? Er zijn in Leiden nog honderden krotten ö|e moeten worden afgebroken, waarvoor Nieuwe woningen in de plaats moeten komen en er zijn tevens groote aantallen bouw arbeiders beschikbaar, die thans tot le- 'Sheid gedoemd, verlangend uitzien naar de tegenheid om hun arbeid te presteeren. Ongetwijfeld zal de uitvoering der hier ge- oemde werken veel geld kosten. Adressant 5 daaromtrent van meening dat deze uit gaven niet behooren te drukken op het te- j^nwoordig geslacht alleen doch gevonden jj,;: p borden uit leeningen op langen ler- la')n Heling der rente zou voor een be- uithi 2e<^eeïte kunnen worden bekostigd ond ?een. °P de uitgaven voor werkloozen- Prsteuning bespaard wordt. ressanl wil er voorts nog op wijzen dat opf &emeentebestuur aandrang dient uil te rin° en °P k0' om tot spoedige uitvoe- bij wlfv belangrijke werken over te gaan, den L w?rken dan getracht moeten war nipAM D aan,a' werkloozen uit onze ge- geplaatst te krijgen. Semeentebesluur kan in overleg tre den met de besturen van andere gemeenten in Zuid-Holland om na te gaan welke oe- langrijke werken in deze provincie zijn uit te voeren, waarbij ook een aantal Leidsche werklooze arbeiders zou kunnen te werk I worden gesteld. Adressant is niet blind voor het feit, dat '.ook bij snelle uitvoering van belangrijke werken niet aan alle werkloosheid in deze gemeente een einde is le maken. Er zullen zeker nog werkloozen blijven, die met deze werkverruiming niet te helpen zijn. Voor hen zal de gemeente al het mogelijke moeten doen. teneinde de betrokken gezin nen voor gebrek te vrijwaren. Voor wat de normen der ondersteuning betreft gebonden aan bepaalde -ijksregelen. kan de gemeente toch aandrang uitoefenen op het Rijk tot verhooging der ondersteu ningsbedragen. Daarnaast bestaan er andere middelen om door kleine verbeteringen den drukkenden toestand voor de werklooze gezinnen veel mogelijk te verlichten Adressant doelt hier op het beschikbaar stellen Van brandstoffen in de wintermaan den. het geven van een extra toeslag bij feestdagen, het wijzigen en verbeteren der 2/3 aflrekregeling voor gezinsinkomsten, het geven van een toeslag op woflinghuren boven een bepaald bedrag Voor wat eerstgenoemde maatregel b treft, mag worden geconstateerd dat Uwen Raad in dit opzicht reeds het een en ander deed. Echter is ook het nemen der verder ge noemde maatregelen even dringend ge wenscht, terwijl het ook den plicht van het gemeentebestuur is te achten dat gezinnen, die door zeer langdurige werkloosheid tol absolute verarming dreigen te vervallen, dit door het verleenen van extra hulp te voor komen. Resumeerende verzoekt adressant Uwen Raad beleefd doch met klem: lo. krachtigen aandrang uit te oefenen op het college van B. en W. tot het spoedig aan de orde stellen van de in dit adres genoem de, of andere plannen tot werkverruiming of werkverschaffing 2o. te willen besluiten tot wijziging der 2/3 aflrekregeling voor gezinsinkomsten in dier voege, dat voor hen. die van gemeente wege ondersteuning ontvangen, bij even- tueele gezinsinkomsten van de eerste f 5 niets wordt afgetrokken; 3o. het verstrekken van een huurtoeslag aan die gesteunde werkloozen. wier woning- huur meer bedraagt dan f 3.50 per week, tot een bedrag van dat meerdere. 't Welk doende enz., Voor den Leidschen Bestuurdersbond, (w.g.) Voorzitter en Secretaris. DE MELKOORLOG DUURT VOORT. In aansluiting op ons bericht in het blad van Zaterdag over de actie van melkveehou ders in de gemeente Katwijk kunnen we meedeelen dat door bemiddeling van den heer Joh. Uitenboogaard voorzitter van den Bond van Melkveehouders de melkprijs tot 1 April 1927 is vastgelegd op 11 cent per Li- ten, een cent boven den grondprijs. Dat con tract omvat de melk van circa 1000 koeien. In Leiden en omgeving blijft het nog hard tegen hard gaan De melkhandel laat partij en melk komen uit de Hollandiafabriek te Vlaardingen, de boeren komen steeds meer melk zelf uitventen. Vanmorgen kwamen ook boeren uit Sassenheim hier venten en morgen zal men van uit Oegstgeest ook de melk direct aan de burgerij leveren ook te gen 10 cent. LEIDSCHE ZWEMCLUB. Het feest van de damesafdeeling. Gezellig aangekleede foyer. Bloemen, vlaggen en vaandels. Het feest van de dames-afdeeling van de Leidsche Zwemclub en dus tal van lieflijke jongedochteren met zoovele jongemannen in haar gevolg. Hoog bezoek; de burgemeestersvrouwe werden bij den aanvang bloemen aangeboden, en ook de echtgenoote van den beschermheer, den heer Van Spall en de ..moeder" van de zwemsters-, mevrouw Triebeis Koens, deel den in de bloemenhulde. Glundere gezichten allerwegen, feestvreugde alom. Is het won der dat wij den avond van de jongste onder- afdeeling der Leidsche Zwemclub zeer ge slaagd mogen heeten? De presidente, mevr. Van der Lijke Sytsma. opende het feest met een enthou siast speechje, waaraan de humor noch de ernst ontbrak. Het ontstaan van de dames- afdeeling werd geschetst, de moeilijkheden van den kant der heeren werden aange voerd. maarce que Femme veut. Dieu le veut", en de damesafdeeling is er. dank zij vooral ook de tusschenkomst van den goeden sportsman, die Van Spall is. Welkom aan autoriteiten en afgevaardigden van zus terverenigingen en natuurlijk een opwek king om de jonge onder-afdeeling van de L. Z. C. te steunen. e secretaris van de Zwemclub. de heer Flanjer, kwam daarna namens het bestuur de- dames gelukwenschen en las een brief voor van den voorzitter, den heer IJdo die door familieomstandigheden verhinderd was aanwezig te zijn, waarin de beste wenschen voor de damesafdeeling werden uitgespro ken Ook sprak de heer Planjer nog namens de heeren polo-afdeeling. De secretaris van de Zwemclub. de heer voerde ons terug naar den tijd van „Rhijn- zicht" en hij schetste wat de burgemeester voor de Leidsche zwemsport heeft gedaan, waarbij hij zijn leedwezen uitsprak over het aftreden van den heer De Gijselaar als hoofd der gemeente De heer Van Spall bood dp damesafdeeling het gedrukte reglement aan en een lange lijst van donateurs en donatrices. Het jongste adspirant-lid, Emmy de Bink. kwam parmantig het tooneel opstap pen en bood een keurige clubvlag aan. de heer De Vries of liever gezegd ..Oom Jan" gaf namens enkele enthusiasten bestuurs- insignes ten geschenke en de heer Van der Linden kwam een clubiipd aanbieden, dat door de dames werd gezongen. Toen kwam de moeder van onze zwem sters. mevr Triebels Koens, aan het woord en veroverde door haar kort, maar krachtig speechje aller harten. „Wij hebben de man nen noodig, maar. zij hebben omge keerd ook ons noodig." merkt mevr. Triebeis onder luiden bijval der aanwezigen op en zij feliciteerde mevr. Van der Lijke en de overige dames met de oprichting van de damesclub, waarvan vrouwen de leiding behooren te hebben. Spoedig hoopte mevr. Triebels de Leidsche dames den strijd te zien aanbinden met haar club. de IIol- landsche Dames-Zwemclub en de groote propagandiste voor de zwemsport eindigde met een warm pleidooi voor die sport ..De tijd moet komen, dat in ons waterland ieder een kan zwemmen", zei mevr. Triebels met overtuiging en door een luid en langdurig applaus gaven de aanwezigen hun instem ming daarmee te kennen Ten slotte wenschte de secretaresse van de dames-afdeeling van „De Zijl" de L. Z. C.- dames geluk Toen eindelijk het officieele gedeelte- had nogal tijd in beslag genomen kon rcet de afwerking van het programma wor den begonnen, waarbij de heer Van der Linden zich een uitstekend conferencier loonde, terwijl de heer Han Zirkzee aan de piano een groot aandeel had in het succes van de verschillende nummers. Mevr. Van Ingen Schenau deed ons van haar dans kunst genieten en voerde later met mej De Wekker een gavotte uit Een muzikale clown bespeelde alle mogelijke instrumen ten. een boerendans met Hollandsche lied jes. Fransche liedjes, een pierrot en een pier rotte en tusschen de bedrijven door werd er gedanst, veel gedanst en werd er op tallooze manieren voor de kas der jonge damesafdeeling gezorgd. En dat laatste met even groot succes, als deze geheele feest avond was. TENTOONSTELLING VAN HOUTSNIJWERK. In het Leidsche Volkshuis zal van mor genavond, Dinsdag 23 November, af (zie advertentie) tot en met Vrijdagavond 2ö November een tantoonstelling zyu van hout sneden van Dirk Vrijland. De techniek van houtsnijkunst vraagt een breede, krachtige behandeling, waar zelfs de details groot gezien zijn, wat we alles in deze houtsneden vinden. Tegelijk kunnen we in ander werk be- wouderen hoe fijn en geestig heit raadsel- acnuge van het leven is aangevoeld, zouais in de visschersbegrafenis, waar de stemming van den kunstenaar het geheel overheerscht. Het is het gevoel van uitgestorvenneid en stilte, dat in ons opkomt, wanneer wij dit tafreel bezien. D;e stilte openbaart zich aan ons in den stil naar benedeo hangenden wimpel van den inast en het loom afnangen van ae zeilen. Tot in een dakpan en in een schoorsteen meent men ze te voelen. Dit alles is eigenaardig om te overdenken, wanl men kan zich voorstellen, dat een ander kunstenaar een dergelijke voorstelling maakt zonder dat men daarin het vreemde wonder beleeft, dat in menschenzielen is tegenover het geheim van den dood, dat in dit werk zoo sterk tot ons spreekt Van de rivier- en zeegezichten is het dat met de eeuwig aanrollende golven, waarin ons het begrip der eindeloosheid buitengewoon krachtig wordt gesuggereerd. We kunnen dan ook niet anders dan met warmte aanraden de verschillende werken van deze tentoonstelling, Zelf te gaan be kijken en probeeren, na te voelen wat de kunstenaar ons in zijn houtsneden te zeg gen heeft JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. Zaterdagavond hield de afdeeling Leiden van bovenstaanden bond in le groote zaal van 't Nutsgebouw een tombola, welke zich in een groote belangstelling mocht verheu gen uit propagandistisch oogpunt dan ook wel als geslaagd beschouwd kan worden. De voorzitter, de heer A. Vermeulen heet te in zijn openingswoord allen hartelijk wel kom en zette in het kort het doel Jer ver- eeniging uiteen. Het doel is in de eerste plaats een kameraadschappelijken geest te bevorderen onder de leden, meisjes en jon gens van 14 tot 21 jaar en om hen af te houden van straatslenteren en bioscoop-be zoek, met elkaar de vrije natuur in te gaan. en. zich van alcoholische dranken, in welken vorm ook, te onthouden. Langs de zen weg hoopt men de jeugd beter en mooier te maken. Na deze toegejuichte toespraak, werd staande het Bondslied gezongen, gevolgd door piano- en vioolmuziek. Verder had het bestuur zich de medewer king verzekerd van den heer Joh. van den Berg. uit Oosterbeek. voor declamatie. Van de declamaties verdienen speciale vermelding „Het jurkje" van Francois Co- pée en „Mensch durft te leven" v. H. Witte dat met veel gevoel werd voorgedragen. Voordat de Amerikaansche verkooping van een schemerlamp begon, kreeg men nog piano-muziek te hooren De schemerlamp wTerd toen onder veel lachen en loven en bieden verkocht. In de pauze was er gelegenheid tot grab belen en werden de aanwezigen vergast op een kopje thee. Na de pauze had onder groote spanning de verloting plaats. Resumeerende was het een zeer gezellige avond en een aansporing om dezen avond door meerdere te doen volgen. MUZIEKAVOND IN HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. Gisteren had in de met klimop zeer fraai versierde Volkshuis-zaal het November- concert plaats, gegeven door mej. Maria de Petit, zang, en de heeren Douwe Draaisma, viool, en Jan Booda, piano. De mooie, ge makkelijke aansprekende stem en de door voelde voordracht bezorgde der zangeres warm applaus; de viool-soli vielen niet min der in den smaak en de verschillende num mers werden door den knappen pianist met zorg en animo begeleid. Een aria van HaendeJ is aan het programma toegevoegd. Ook zij vermeld, dat niet, naar verwacht werd, een transcriptie van den bekenden lofzang, maar een compositie van een min der bekend, nog levend toonkunstenaar, d'Ambrosio geheeten, is uitgevoerd. Ten slotte: zou niet aan een wensch van het publiek worden tegemoet gekomen, wanneer bij het zingen in vreemde talen de tekst èn in die vreemde taal, èn in ver taling gegeven werd en op de programma's naast elkaar stond afgedrukt; dit zou het volgen, het begrepen van de muziek zeker v erg emakke 1 ij ken. BESCHERMING VAN DIEREN Het Weekblad voor Dierenvrienden schrijft onder dit hoofd in het November nummer: Omtrent het van 1721 October j.l. te Brussel gehouden internationaal federatief congres der vereenigingen tot bescherming van Dieren, waaraan afgevaardigden van 52 vereenigingen uit 23 landen van Europa en Amerika hebben deelgenomen, wordt ge meld. dat aan de Nederlandsche Vereeni- ging tot bescherming van Dieren, na ver tooning van de doos haar vervaardigde film „Wat de Dieren ons te zeggen hebben", de gouden medaille van verdienste is verleend. De film. oorspronkelijk alleen voor Neder land vervaardigd, werd verklaard van in ternationaal belang te zijn. 't Congres betuigde zijn volle instemming met een moreelen steun aan de ernstige po gingen, die in Nederland worden aangewend lot volledige afschaffing van den hond als trekdier en tot volledig verbod van de vangst van wilde inlandsche vogels voor de kooi. Op uitnoodiging van de Philosophische Faculteit der Leidsche Studenten zal Dins dag prof. P Niggli uit Zürich in het Natuur kundig Laboratorium een lezing houden over „Baugesetze" Kristalliner Materie". Donderdag 25 November, hoopt onze stadgenoot D. J. Knotter den dag te herden ken. waarop hij voor 25 jaren bij de firma D. Sala en Zonen in dienst trad. Woensdagmorgen te halfelf komt het- Hoogheemraadschap Rijnland in vergade ring bijeen, waarbij o.m. de begrooting be handeld zal worden. In verband met diefstal van een pak kauwgom, ten nadeele van een marktkoop man, zijn Zaterdagavond drie jongelui aan gehouden. Na verhoor is het drietal weder op vrije voeten gesteld. Terwijl Zaterdagavond op den Hooge- Rijndijk de bestuurder van een personen auto, zekere H. W., uit Koudekerk, het voertuig even verliet, brachten zijn mede passagiers, zoogenaamd „uit de grap" de auto weer in beweging. Daar zij echter de stuurkunst niet machtig waren, duurde het ritje niet lang en een botsing met een ijzeren mast van de electrische bovenleiding was het droeve slot. De auto werd zwaar beschadigd; persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. In een café aan de Haarlemmerstraat ontstond Zaterdagavond twist, welke zoo hoog liep. dat ''e messen er bij te pas kwamen. Toen een tweetal agenten hier aan een einde wilde maken, stuitten zij op heftig verzet, zoodat zij genoodzaakt waren gebruik te maken van de blanke sabel en een der belhamels, zekerén K., te arres teeren. Gisteravond vermiste een inwoner van Voorschoten, die per rijwiel de stad bezocht, nadat hij zich gedurende eenige oogenblikken had opgehouden in een win kel in de Haarlemmerstraat, bij terugkomst BINNENLAND. De memorie van antwoord op de begioo- tingen van Handel en Jnstitie. Een onderhond met den afgetreden Gon- vernenr-Generaal van Oost-Indi8. Jaarvergadering van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede en congres der vak organisaties van hoofdarbeiders. Onthnlling van een gedenkplaat voor Jan Steen te Warmond. BUITENLAND. Socialistische conferentie in Luxemburg tot voortzetting van de politiek van toena dering. De sitnatie in het Engelsche mijnconflict De adviezen voor de districts-regelingen. De verhonding der Engelsche Dominions tot het moederland. Gecombineerde actie in China tegen de rooden van Kanton. zijn voertuig. Later werd het karretje terug gevonden op den Morschsingel. Voor den eigenaar derhalve een buitenkansje^ voor ona evenwel.... raadselachtig. Door de directie van het Luxor-theater is de film, gemaakt ter gelegenheid van de laatstgehouden 3-Oclober-feesten. der ge meente ten geschenke gegeven, ten behoeve van het Gemeentelijk Archief. De fa wed. H. Hoppezak, heeren kapper, sedert jaren gevestigd in het perceel Ra penburg 17. heeft in een lang gevoelde be hoefte doen voorzien, door aan haar in richting een dames-salon te verbinden, welke gelegenheid zjj tevens te baat nam, om ook den heeren-salon en den winkel op nieuw te doen schilderen. De nieuwe afdeeling is smaakvol en naar de eischen dee tjjds ingericht. Men verzoekt ons alsnog de aandacht te willen vestigen op een advertentie in ons Blad van Zaterdag j.l. waarin de firma Jac. Krol. Breestraat 136 mededeelt, dat door verbouwing eeü aparte paskamer is bij ge trokken. geheel in den trant van den winkel ingericht, waardoor aan het vaak hinder lijke passen in den winkel een einde is ge komen. Ongetwijfeld zal dit door de cliëntèle op prijs worden gesteld. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 245 vol wassenen en 6 kinderen, in totaal 251 per sonen. ONDERTROUWD. C Griffioen jm. 27 j. en M. J. J. v d. Burgh jd. 26 j. A. Fasel jm. 22 j. en C. S. J. G. v. Leeuwen jd. 23 j. M Stikkelo- rum jm 29 j. en C. Honsbeek jd. 20 j. H. S. Keijzer jm 33 j en A. den Os jd. 24 j. P. D. H. Willebrand jm. 29 j. en J. Reitsms jd 28 j. D Cornet wedr 68 j. en H. P. iroogendoom wed 53 j C. F. Lardee jm. 25 j. en E. C. H. Kreft jd. 24 j. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Zegveld, A. J. Hoekzema, te Willige Langerak. Bedankt: Voor Varik, H. Kluin, te Angeren GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Woerden, C. van Reenen. te Bigelow Sibley (N.-Am.). Bedankt: Voor den Ham (Ov.), C. van Reenen te Bigelow Sibley. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Amsterdam Oost. K. G. van Smeden te Kampen, en J. L. de Vries te Rijnsburg. Beroepen: Te Barendrecht, J. Reesink, te Aalten.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1