20457 ZATERDAG 20 NOVEMBER Anno 1926. fficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. MUZIEK. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN J Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Iterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. flncasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 1 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANX: Vonr Leiden per 3 maanden ƒ2 35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 -|- portokosten. ƒ0 1B. „0.18. nummtr bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. urgemeesler en Wethouders van Leiden ngen ter algemeene kennis, dat door hen gunning is verleend aan de N.V. Kunst- dewerkfabriek Amphora" en rechtver genden, tot het uitbreiden van de tegel faiencefabriek op het perceel Hooge- rschweg No. 100, kadastraal bekend Ge nte Leiden, Sectie P. Nis 337 en 338 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, eiden, 20 November 1926. 41-1-9 HINDERWET. urgemeesler en Wethouders van Leiden; ezien het verzoek van; G. P. van der Drift, om vergunning tot oprichten van een houtzagerij op het eel Maredijk No. 157, kadastraal bekend oeente Leiden, Sectie L. No. 1265; P. van de Rotte, om vergunning tot het breiden van de machinefabriek en repa iewerkplaats in het perceel Langestraat 8, kadastraal bekend Gemeente Leiden, tie C. No 1819; relet op de arlt. 6 en 7 der Hinderwet; Jeven kennis aan het publiek, dat ge imde verzoeken met de bijlagen op de iretarie dezer gemeente ter visie gelegd sn^ede dat op Zaterdag den 4den Decern e.lc., des voormiddags te halfelf uren op Raadhuis, gelegenheid zal worden ge ren om bezwaren tegen deze verzoeken te brengen, terwijl zij er de aandacht op iligen, dat niet tot beroep gerechlicd ziin die niet overeenkomstig art. 7 der Hin- •wet voor het gemeentebestuur of een ler leden zijn verschenen, ten einde hun waren mondeling toe te lichten. N. C DE Gl.lSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 20 November 1926. 4150 10F. DR. F. J. J. BUYTENDIJK OVER IET VERSTAAN VAN DE HANDELING EN DE UITDRUKKINGSBEWEGING. Dp uitnoodiging van den Ned Chr. Siu- .envereeniging hield prof. dr. F. J. J. ytendijk hoogleeraar in de psychologie Groningen in het klein Auditorium ri-r ademie over het onderwerp: „Het ver- an van de handeling en de uitdrukkings- veging". De spreker werd met een kort eidend woord door den voorzitter der ver ging bij.de vrij talrijke vergadering in- eid. ia een inleiding, waarin hij zijn onder- rp, dat een speciaal karakter droeg, ver arde, herinnerde hij er aan dat de we- schap nog altijd veroordeelen heeft. O.a. es hij, om dit aan te toonen op het voor deel dat er bestaan heeft tegen psycho- e. Dit vak behoorde niet bij de naluur- enschap zeide de natuurkundigen Het t ook niet in de lijst der geestelijke facul- en zeide men van den anderen kant. Zoo iet ten slotte ondergebracht bij de liile- e faculteit waar het misschien ook niet is hoort, zeide spr. lierna kwam hij tot de omschrijving van 'sychologie en van zijn onderwerp. Hoe itaat men de handeling en de ui'.druk- isbeweging bij menschen en dier? liet rwerp is volgens spr van buitengewone ekenis wat bij een experimenteel onder bij levende wezens door hem met een enlandsch college ingesteld, hem is ge en. Zeer interessant was bijv. een door ingesteld onderzoek bij een pad, die hem was opgesloten met voedsel en 'e voorwerpen van verschillenden aard. nu was het eigenaardig hoe het dier zijn aandacht vestigde op het voedsel iaarna op verschillende voorwerpen rvan haar echter de een hel dier meer rok wal uit de zeer verschillende uit- ngsbeweging bleek. Men heeft ge ld dat handelingen opgebouwd zijn uit 8'ng Men heeft dan alleen te maken de beschrijving. Maar men komt dan tot een eenheid die volgens spr aan handeling ten grondslag ligt. Er is rela- erstens tusschen de handeling en de Zoo min de psychicus alle ver delen verklaren wil uit kracht en zJ>o min kan men de handeling van ch en dier alleen uit het zinluigeiijk verklaren. Er moet rekening gehouden en met allerlei relaties waarmede de '0n* die de handeling pleegt, tot de bui- *re'd staal. Zoo begrijpen we de golf- Bjng van een meeuw, die over het wa- cneert eerst als wij deze beweging in nd met het wezen van het dier zien, e^jlPen dan eerst dat het dier voedsel handeling en bewegingswijze n eeJ Z'Q. heeft beteekenis. 4 11Tn daarna tot het verschil tus- andpi- ueling en uitdrukking. Bij de ln2 hebben wij te maken met den tijd, waarmede de handeling voortschrijdt. Dat is bij de uitdrukking niet het geval. Deze staat op zich zelf heeft zin en zich zelf. Zij zwelt aan en verdwijnt doch blijft zich zelf gelijk. Een ander verschil tusschen handeling en uitdrukking is, dat de zin in het eene geval in het einddoel ligt en in het andere geval in dat wat uilgedrukt wordt. De taal vormt als het ware een tusschen- schakel tusschen handelingen en uitdruk king. In de handeling spreekt zich de wei nig bekende typologie uit. zooals spr. mst een voorbeeld uit de „Fliegende blatter'' aantoonde. Zooals spr. de beteekenis van handeling en uitdrukking opvat, zijn deze verschijn selen geheel in strijd met de mechanische opvatting in de leer van Darwin. Om dit nader aan te toonen ging spr meer in bij zonderheden de theorie van Darwin na. Andere personen die zich ernstig met dit onderwerp hebben bezig gehouden verwer pen dan ook de Iheoriën van Darwin. Ten slotte deed spr. uitkomen dat de klaarheid van zin bij de uitdrukking kaa omfloerst zijn en verborgen, waarmede Darwm ook geen rekening gehouden heeft. Na vervolgens het gemeenschappelijke in de uitdrukkingswijze van mensch en dier te hebben geschetst behandelde spr. een viertal typen van uildrukkingsbewegen, waarmede zijn overigens zeer wetenschap pelijk betoog eenigszins werd gekruid. Spr. eindigde met veronderslellenderwiis het vermoeden uit te spreken dat in de han deling en de bewegingsuitdrukking van de Natuur zelve een eenheid is te vinden en er een bewustheid uitspreekt die doel den ken aan een Alieven dal echter deze han delingen en deze bewegingen slaat. Ook op het gebied acht spr. het laatste woord nog niet gesproken. De gelegenheid om met den spr. van ge dachten te-wisselen werd gegeven in het verenigingsgebouw Rapenburg 4, waar heen men zich na de lezing begaf. BIJEENKOMST VAN CURATOREN EN HOOGLEERAREN. Door Curatoren der Rijks-Universiteit al hier wordt aan de hoogleeraren een gezel- ligen avond aangeboden in >,,Den Huize Bruvns" aan het Rapenburg, op Woensdag 1 December, 's avonds 8 uur, bij welke ge legenheid de aftredende secretaris van het College van Curatoren, rar. J. E. Boddaert, afscheid zal nemen. LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID TER VOORKOMING VAN VERVAL TOT ARMOEDE. Gisternamiddag had in een der zalen van het iNulsgebouw Steenschuur, de algemeene jaarlijksche vergadering plaats onder voor zitterschap van mr. P. A. Pijnacker Hordijk. Na een kort openingswoord van den voor zitter, werden docr den secretaris, den heer D. Koumans, de notulen van de vorige alge meene vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld Daarna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredenden waren prof. dr. L. Knappert en mr. P. E. Briët. Prof. Knappert, die niet ter vergadering was had te kennen gegeven niet weder voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen. Mr. Briët werd bij acclamatie herbenoemd en liet zich deze herbenoeming welgeval len. In de vacature van prof Knappert werd niet onmiddellijk voorzien. Wel werd een candidaat genoemd, doch de voorzitter wilde dezen vooraf eerst nog eens polsen in ver band met de functie den nieuw benoemde toegedacht. Hierna bracht de secretaris het jaarver slag uil, loopende van 1 Juli 1925 tot 30 Juni 1926 De Maatschappij zette ook in dit werkjaar aar arbeid op de gewone wijze voort en zij ontving weder talrijke dankbetuigingen van de ondersteunden .Hoe noodig de hulp dikwijls is en hoe deze meestal gewaar deerd wordt, weten zij het best. die de on dersteunden bezochten, met hen spraken en hun wenschen en behoeften zooveel moge lijk hebben bevredigd. Allen die door hun lidmaatschap hel werk der Maatschappij hebben gesteund bracht het bestuur hierbij zijn dank In het hoofdbestuur der Mij. kwam dit jaar geen verandering. De Mij. had dit jaar het overlijden te be treuren van den heer A. J. Livingstone, lange jaren een getrouw medewerker. Nog een oude getrouwe heeft de Mij. door den dood verloren nl. den heer I. Westdijk die 5 Nov. j.l. zijn 50-jarig jubileum als boekhou der had kunnen vieren indien hem het le ven was gespaard. Hij overleed op 13 April van dit jaar. In zijn plaats is door hst hoofdbestuur benoemd de heer Th. Hiemstra. Aan contributies en giffen kwam dit jaar binnen f 1421 30 (v. j f 1450) Aan „Pauvres honteux" werd uitgekeerd f 800 (v. j. f 525). Aan onderwijs (schoolgeld, leermiddelen, bijzondere lessen enz.) is uitgegeven f 530.42 (v. j. f257.08) Aan geneeskundige hu.p, versterkende middelen is uitgekeerd f 265, tegen f205 in het vorige werkjaar. De gewone ondersteuningen bedroegen dit jaar f5717.86. uitgekeerd aan 101 ge zinnen. Het vorig jaar werd aan 68 ge zinnen f3782.30 uitgekeerd Door het groot aantal nieuwe aanvragen om ondersteuning vorderde hel onderzoek veel tijd, waar im mers ook de oude aanvragen weer moesten worden nagegaan. De Armenraad heeft bij dit onderzoek de Mij. welwillend bijgestaan waarvoor het bestuur dit lichaam zeer er kentelijk is. De rekening der onkosten (zaalhuur, sa larissen. telefoon, enz.) bedroeg dit jaar f 976.15, het vorig jaar was dit f866 40. Het verslag werd onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd Het zal gedrukt worden eri aan de leden en begunstigers worden toegezonden. Het jaarverslag 1925 van de Hulpbank, werd vervolgens door den secretaris voor gelezen. Deze instelling zette ook dil iaar haar werkzaamheden voort. lederen Vrij dagavond van 89 uur werd in het Loge- gebouw gelegenheid gegeven voor inschrij ving en terugbetaling. Dank zij de ruimere geldmiddelen kon aan meerdere aanvragen worden voldaan. De heer mr. H. Goudsmit stelde zich be schikbaar om mede te werken, wat door het bestuur zeer op prijs wordt gesteld. Het bestuur wordt thans gevormd door de hee- ren dr C. M van Voorthuyzen. voorz.; J. P J. G. van Blarkom, seer, en P. N. v. d. Heide. Ook dit verslag werd goedgekeurd. De rekening en verantwoording van de penningmeesleres. mej. D. M. J. Coebergh, gaf ook geen aanleiding tot op- of aanmer kingen. De boekhouding was dit jaar nage zien door de heeren mr. P. A. Pijnacker Hordijk en D. Koumans voor het Hoofdbe stuur en door de heeren E. W ichers Rol- landet en J. Zitman voor de leden. Mr. Pijnacker Hordijk bracht daarover verslag uil en verklaarde dat de rekening in de meest volmaakte orde was bevonden. De penningmeesteres werd dank gezegd voor haar werkzaamheid en de rekening goedgekeurd. Hierna werd de vergadering na rond vraag gesloten. DE BIOSCOFEN. Tn het Casino-theater wordt deze week na het gebruikelijke weeknieuws aangevangen met „Vrouwen voor", een film, waarvan paardenliefhebbers zeker zullen genieten en die de bezoekers van hel begin tot htl eind in spanning houdt. Na de pauze draait ais hoofdfilm het keurig verzorgde filmwerk „Russische hartstocht", met in de hoofdrol John Gilbert als prins Gritzko en Aileen Pringle als Tamara Tamara, een schoone, jonge Engelsche weduwe komt aan het Egyptische hof in kennis met den Russischen prins Gritzko, die bekend staat om zijn verregaande ban deloosheid. Gritzko vat een hartstochtelijke liefde op voor Tamara en deze voelt, dat zij, wanneer zij hem niet kan weerstaan, daar door kten gronde gericht zal worden, wes halve zij al het mogelijke doet om zich daaraan te onttrekken, doch tevergeefs Ein delijk besluit zij naar Engeland terug te gaan, doch Gritzko weet te bereiken, dat zij weer in zijn handen valt, doch door het moedige optreden van Tamara wordt hij getroffen en ten slotte bereiken zij hun hoogste ideaal door een zeer gelukkig hu welijk Een in één woord schitterend gespeelde film, die de moeite waard is om le gaan zien. liet City-theater vangt aan met een uit gebreid journaal, waarin ons o.a. worden vertoond schitterend geslaagde vliegdemon straties. Daarna krijgen we nog een heel aardige 2 acter, waarbij hartelijk gelachen wordt. Als 1ste hoofdfilm krijgen we „Door dc- vlammen". met in de hoofdrol de alom be kende Richard Talmadge. We zien hier Richard als leerling-brandweerman. Bij zijn superieuren slaat hij hoog aangeschreven, omdat hij alles durft en kan. Echter bij een grooten kelderbrand weigert hij in den kel der af te dalen, wat hem zijn betrekkin», kost. Hierna zien we hem als detective terug op spoor naar een inbrekersbende, welke, na haar slag geslagen te hebben, het huis in brand steekt. Bij een grooten brand redt hij zijn moeder door over daken te klimmen en te zweven aan touwladders etc. Tegelijkertijd worden ook alle inbrekers gevat, welke in het brandende huis aanwe zig waren, en Richard wordt benoemd tot inspecteur. Na de pauze krijgen we 6 episodes van de 3-weeksche seriefilm „De man met den kap", met in de hoofdrollen Pearl White en Antonio Moreno. Er spelen zich hier ge vechten af op leven en dood. Het kost te veel plaatsruimte om den inhoud te ver tellen, doch we raden elkeen ten zeerste aan deze film zelf te gaan zien, waarvan men zeker geen spijt zal hebben. Het Lnxor-theater geeft na het gebruike lijke wereldnieuws, dat ditmaal in hooge mate interessant is. de voortzetting van de driewecksche seriefilm „Schoppenaas", een aaneenschakkeling van sensationeele ge beurtenissen, die iemand de haren ten berge doen rijzen. William Desmond als beschermer van het zwakke geslacht, verricht vier ongeloof lijke krachttoeren, die de zaal doorloopend in spanning laten. De volgende week volgt de onlknooping van het warnet van valsche intriges. Het hoofdnummer wordt gevormd door „De zwijgende toren", een Ufa-film, die, gelijk alle Ufa-werken. uitmunt door prachtige regie en machtig sterk spel van de hoofdpersonen. Het zijn deze beide factoren met den boeiendcïi inhoud, die het geheel zeer aan trekkelijk maken, zoodat een woord van warme aanbeveling, om deze week het Luxor-theater te bezoeken, hier zeker op zijn plaats is. Het variété-nummer beslaat in het op treden van een tweetal acrobaten, luiste rende naar den hislorischen\ naam van „The two Stuarts", die met hun behendig- heidstoeren terecht veel bijval verwierven Vooral hun slotnummer was een staaltje van uitstekende acrobatiek. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde met hoofdvak plant kunde, mej. M. P de Bruyn Ouboter (Leiden) Tot assistente aan de openbare lagere school te Zoeterwoude is benoemd mej. M. C Teljeur, onderwijzeres hier ter stede. Zij treedt Maandag al in functie. Voor het gisteren alhier gehouden apothekers-assislent-examen is geslaagd mej. N. J. den Boer, uit Rotterdam. Afge wezen drie candidaten. Onze stadgenoole, mej. G. Ilenneman, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen wiskunde L. O. (art. 86). Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen privaat-docent in de Handelsweten schappen gehouden door het Genootschap voor Praktisch Handelsonderwijs aldaar onze vroegere stadgenoot de heer P. Koor des, thans te Rotterdam woonachtig. Wij kunnen nog mededeelen, dal wij len ir. D. E C. Knuttel, oud-Rijksbouw meester, van wiens overlijden op 69-iarigen leeftijd le 's-Gravenhage wij gisteren mel ding maakten, vroeger alhier gemeente architect thans zouden wij zeggen direc teur van gemeentewerken is geweest. In die functie was hij o. a. de bouwmeester van de tegenwoordige Stadsgehoorzaal, wel ker voorgangster op 4 Augustus 1889 een prooi der vlammen werd. Bij den penningmeester van School kindervoeding en Schoolkinderkieeding is ingekomen f 3 30 onder het motto .overschot van het koperen feest der gem.-reinigers. Men verzoekt ons de leden van de Leidsche Chr. Oranje-Vereenigiiig op te wekken h -' 1- wonen van een feestavond die aanstaande Woensdag, des avonds om 8 uur in de groole zaal van ..Prediker" zal gehouden worden Het belooft iels moois le worden, dus men houde dien avond vrij. Men leze verder de advertentie in dit Blad. BINNENLAND. Een der directeuren der Holl. Handelsbank te Haarlem is gearresteerd. De Tweede Kamer neemt eenige moties aan, die de regeering naast zich neer legt. Memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over Marine. Opnieuw kleine botsingen op Midden-Java met communistische benden. BUITENLAND. De Engelsche mijncrisis een volledig echec der mijnwerkers. Tsjitserin trokken. is heden naar Frankrijk ve?- Een nieuw vonnis tegen Kntisker. DANSAVOND LA ARGENTINA. La Argentina was elders in ons land geen onbekende, voor Leiden was zij dit wel. Onbekend maakt onbemind, zegt een oud spreekwoord, docli dit ging hier niet op. De schouwburg was prachtig bezet. Nimmer zagen wij hier op een dansavond zooveel belangstelling. Haar was dus een faam voorafgegaan. Een faam, die volledig ver diend was. 't Was één doorloopend genot, deze Spaansche le zien dansen in dansen van haar volk, die volledig ouden adel en vorm van dat volk hebben bewaard, zij het door een persoonlijk cachet der danseres gedragen. La Argentina, dochter van een beroemd danserspaar, hij van Castiliaansche af stamming, zij een Andalusische, bracht al3 vanzelf daardoor mede de strenge beheer sching van het Noorden, de felle hartstocht van het Zuiden, dat iets van de Moorsche overheerschingsperiode in zich bergt. Aan het Madrileensche ballet kreeg zij een vol ledige dansopvoeding zoodat het ballet voor haar ccn opengeslagen boek is. Dit bevr°- digde haar echter niet en zij ging combi neeren ballet, oude volksdans, beheerscht- heid en hartstocht. Deze combinatie is haar „dans", haar „stijl" die echter bleef bevatten alle vormen van wat genoemd wordt de Spaansche dans. zoo uiterst rijk op zich zelf aan schakeering. Daarin ligt verborgen een schat van dansvreugde, van dansdrang. Ja, vreugde en drang, dat zijn o.i. wel de beide meest elementaire begrip pen van den Spaanschen dans. die door middel van degene, die ze tot realiteit brengt, de toeschouwers bevliegen en mee doen leven, vol hartstocht, vol bekoorlijk heid Het bloed stroomt sneller, de dans roept wakker sluimerende instincten La Argentina brengt in een ommezien haar dansvreugde. voortspruitend uit in- nerlijken drang, over op de zaal. Van het betrin af aan heeft zij allen meegevoerd. Hetzij zij geeft zigeunerdansen, hetzij Andalusische. hetzij klassieke, waarin de ba 11 et vorm overheerscht. Alles is vol beweging, vaart en rhythme. Hoe weet zij te boeien door onverwachte wendingen, nu eens wild en onstuimig, dan weer lokkend en verleidelijk; hoe wiegt zij haar heupen door eenvoudig voetenbeweeg-, hoe plots staat zij als gegoten na de wildste draaiing. Iedere dans in eigeq. apart cosluum. zoo als dp traditie dat wil, zonder veel te vragen naar het waarom. Ouderwelsche danskunst wordt het wel eens genoemd, wat la Argentina brengt. Het zij dan zoo. maar wij voor ons aarzelen niet dit ouderwelsche te stellen ver boven veel van het z.g. moderne. Met onvolprezen soepelheid, een lach van dansvreugd om den ietwat grooten mond. lenig als een kat, brengt deze Spaansche haar geeulliveerden volksdans. MeercndeHs begeleid behalve door de muziek, door de castagnetten, hel klikken der vingers. h?t stampen van hak of zool met een gemak, dat bewonderenswaardig aandoet. Welk een verscheidenheid van klank wordt aldus verkregen, passend bij rhvlhme en mofief. Heel haar rijkdom van dans heeft zij ge geven in allp verscheidenheid. Andalusi sche dansen. Gitana-danscn klassiek werk in ballet-vorm. de beroemde Seguidillas. de Tango Flameneo pn ook vooral de Danse du Feu (de l'Amor Brujo). Drie daarvan zegge drie moesten worden gebisseprd het publiek hield niet op te applaudisseeren enthou siast als het was w. o. de uitdrukkings volle stierengevechten-dans aan het slot, die als 't ware da capo afgpdwongen werd. De met bloemen gehuldigde liet eenige malen haar begeleidsler. eveneens e-m Spaansche. Carmencila Perez deelen in de eer en dit volkomen terecht Bescheiden, maar vol verve en een eenheid vormend met de danseres, speelde zij allps uil het hoofd, technisch knap en vol muzikaal ge viel. Boidp laatste eigpnschapppn bleken nog duidelijker in enkelp piano-soli die ook ten zeerste werden geapprecieerd en de ook haar gebrachte bloemenhulde alleszins ver dienden. Zeer. zeer enthousiast toog men huis waarts. DIRK SCHSFER. Wie tot den kern der dingen vermag door te dringen zal vinden dat alle stijlperioden in de muziek naast veel verschil in ver schijning althans iets vertoonen dat ze ge meen hebben Afgezien van de tijden van verval, die slechts historische beteekenis hebben omdat hun kunstproductie niet heeft kunnen leiden tot hooger vermogen van wie toen de komenden waren, is dit het overeenkomstige van de overigens nog zoo zeer uiteen loopende perioden: dat ze alle de belichaming zijn van een stuk der waar heid. die aan tijd noch plaats gebonden i9. In den grond der zaak is er geen verschil tusschen een sonate van Mozart en een wals van Chopin. Schafer is de wijsgeorige musicus en de muzikale wijsgeer, die wisselende toevallig heden weet te onderscheiden van blijvende wezenskenmerken. Dat geeft aan zijn kla vierkunst hetzelfde karakter, dat de kunst der muziek eigen is: het karakter der uni versaliteit. Als hij ons een fantasie van Handel voorspeelt, dan behoeven we ons niet archeolgisch in te stellen alvorens lot schoon heidsperceplie te kunnen komen, neen. hij accentueert den kern der zaak: de muziek, die van alle tijden is; en we vin den dat stuk van Handel mooi. absoluut mooi. onverschillig of het gister geschreven was dan wel tweehonderd jaar geleden. Schafer voorziet op zijn programma de na men der componisten niet met de gebrui kelijke jaartallen. Wil hij daarmee te ken nen geven, dat die er eigenlijk niets toe doen, dan kunnen we hem. betrekkelijk althans, niet heelemaal ongelijk geven. Het tikje overdrijving, waarvan boven staande bewering niet geheel vrij is. mag natuurlijk niet leiden tot veronachtzaming van het in de muziek zoo noodzakelijke stijlbegrip, dat voorondersteld is in a!'e kunst, omdat het kunstwerk niet de schoon heid zelf is doch slechls haar symbool, „bedenksel' van den scheppenden ceesf. Diens gebondenheid bepaal! den stijl En die stijl loopt nog al uit elkaar bij Mozart

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1