Is Uw borst beklemd? AbdusïroOP Humor uit het Buitenland. INDISCHE KRONIEK. I Erg serieus violist, dis er dcb toe beeft laten overhalen op eeo wei talig bel deooneert 1a een dorp op le treden: be jk* alstublieft Dorpekruidenier: Nou, als dat ooo geen peob U. D'r missen nas? rier toeteen op dete p*.ano en ik laat me bangen als o non niet net een daarvan vraagt, {Passing Show.) Man, de pas geïnstalleerde telefoon bewonderend: Denk een.- aan hoe practiscb bij taJ ejjn, wanneer er inbrekers moch ten komen. Vronw: Wil je hem dan onder het bed opstellen? (Humorist) Vriend: Zoo, heb je je gedicht gedrukt gekregen? Omhoog strevend dichter: Ja Ik stuurde aau een eourant voor de correspondentie-rubriek het eerste deel, met de vraag: „kan Iemand me aan de rest van dit gedicht helpen?" Nou. en een paar dagen later stuurde ik de rest, ouder een anderen naam. (Punch.) Jongmenech. tot z'o lieftallige gezellin: Steek alsjeblieft een sigaret op. Renée. Je trekt zoo verschrikkelijk de aanlacht door niet te rooken. (Humorist.) Mevrouw (tot bezoeaater, met wie tt over bet karakter van de keukenmeid is komen te spreken): Maar hoe dan ook, een diog moei toch erkend worden haai kookkunst mag dan oiet geweldig «tja tnaaf te geeft onr web prerlee bettelfde wat ae ln de keuken krijgen tenminste als er genoeg voor allemaal la. A (Pun tb Tk hoor dat Je vader ziek la Toch niet besmettelijk, hoop ik? w Dat hoop ik ook niet De dokter tel dat bet van overwerken kwam, PêUtog Show vraag: Zal de Huurcommissie al dan niat worden opgeheven? Een ander lid vestigde de aandacht van B. en W. op de groote huurverliezen, welke de bouwvereenigingen op enkele harer bouwplannen lijden. Over de eerste 8 maanden van dit jaar zouden deze naar de meening van dit lid bedragen: Tuinstadwijk, le plan 208 woningen, f 3500. De Goede Woning, 2e plan ,156 woningen f 3200. Eensgezindheid, 2e plan, 114 woningen, f900. Idem, 3e plan. 36 woningen f735. Ons Doel, le plan, 47 woningen f 150. Deze toestand kan z. i. niet langer worden bestendigd, zoodat op den duur de gemeente in de daardoor ontstane exploitatietekorten zal hebben te voorzien. Dit moet de ge meente wel een offer waard zijn, vooral omdat zij den aanleg van stralen en de rio- leering gratis heeft verkregen. Nog een ander lid pleitte voor modezeg genschap der huurders in gemeente-wonin gen. Ten aanzien van den bouw van een bad huis door de vereeniging „Tuinstadwijk", meenen B. en W. te mogen verwijzen naar hunne tot den Raad gerichte mededeeling, opgenomen in de Ingekop an Stukken van dit jaar, waarbij van den .oop der zaken uitvoerig verslag werd gedaan. Het daarbij aangekondigd praeadvies zal eerst kunnen verschijnen, nadat de aangelegenheid van alle zijden grondig is onderzocht. In zoo verre dus als tijd noodig i9. om tot een ge fundeerd oordeel te komen omtrent de al dan niet te nemen maatregelen, dient wel degelijk „de kat uit den boom te worden gekeken." Bij de behandeling van bedoeld praeadvies kan eventueel de kwestie van „eigen beheer" onder de oogen worden ge zien. zoodat dit punt thans gevoegelijk kan blijven rusten. Ziet de vraag inzake het verleenen van medezeggingschap aan de bewoners van de gemeentewoningen enkel op uitbreiding van het aantal bestuursleden van de Wo ning-slichting dan moge worden verwezen naar het antwoord, ten vorigen jare, op een vraag van gelijke strekking gegeven, zeggen B. en W Ook thans acht het pestuur van de Woning-stichting vermeerdering van het aantal bestuursleden vooralsnog niet noodig. In beginsel hebben B en W er intusschen geen bezwaar tegen indien te eeniger tijd de wenschelijkheid mocht blijken 1 of 2 le den aan het bestuur toe te voegen en in dien zich alsdan ond^r de huurders ge schikte personen bevinden, uit hen een keuze te doen. Mocht echter met „medezeggingschap" een begrip van verdere strekking zijn be doeld. dan moeten B. en W er op wijzeD, dat een vergelijking met de woningbouw verenigingen niet opgaat, vermits daar de toestand een geheel andere is. Dit blijkt reed9 aanstonds hieruit, dat datgene, wal bij de bouwvereenigingen de taak van de le denvergadering i9. bij de Woning-stichting in het algemeen tot de competentie van ge meentebestuur en stichtingsbestuur behoort (zij noemen b v benoeming van bestuursle den. het verrichlen van burgerrechtelijke rechtshandelingen als koop en verkoop het aangaan van geldleeningen enz.). Uiteraard kan er geen sprake van zijn een dergelijke medezeggingschap aan de bewoners der ge meentewoningen toe te kennen De afschrijving op de bouwkosten is een aangelegenheid die ook reeds herhaaldelijk in de beide Kamers der Staten-Generaal ter sprake werd gebracht De Regeering ne°rat vooralsnog een afwijzend standpunt in. Aangezien dit vraagstuk, waarbij met al leen het Rijk doch ook de meeste andere ge meenten zijn betrokken, in studie is bij de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, den Nationalen Woningraad enn den Aige- meenen Bond van Woningbouwverenigin gen, dient het resultaat, waartoe genoemde lichamen komen, te worden afgewacht. Ook B. en W betreuren den langen duur der woningtelling. Hunnerzijds is het moge lijke gedaan om de verwerking van de verzamelde gegevens te bespoedigen. Intus schen, al is het volkomen begrijpelijk, dat men belangstellend naar de resultaten uit ziet. zoo moet aan den anderen kant niet uit het oog worden verloren, dat. wil aan de nauwkeurigheid en eenheid van bewer king geen afbreuk worden gedaan, het tempo van werken aan zekere grenzen is ge bonden. De vrees, dat de gegevens weder zullen zijn verouderd, kunnen zij niet deelen, wel zullen deze den toestand op 1 Maart weer geven. doch dit tijdsverloop is niet zóó groot, dat uit de uitkomsten het beeld der werke lijkheid niet meer zou zijn te onderkennen. De telling zal derhalve ongetwijfeld aan het beoogde doel beantwoorden. Bovendien is de toestand, door de vele inmiddels ge bouwde en in aanbouw zijnde woningen, zeker niet slechter geworden. B. en W. kunnen hier nog aan toevoegen, dat het rapport van den Directeur van het Bouw- en Woningtoezicht, betreffende de voornaamste gegevens der telling ons zoo juist heeft bereikt .Na kennismaking van den inhoud van het rapport hopen zij zoo spoedig mogelijk de resultaten van de tel ling ter kennis le brengen van den Raad. Omtrent de wenschelijkheid van de op richting van een woningbeurs zal hun Col lege zich, gelijk reeds werd medegedeeld in het Sectieverslag 1926, beraden na bestudee ring van het resultaat van de woning telling. Wat de Huurcommissie betreft, het ver moeden is gewettigd, dat de Huurcommis- siewet, en wellicht ook de andere huur wetten. binnenkort door de Regeering bui ten werking worden gesteld, waarmede de Huurcommissie alsdan vanzelf verdwijnt Het komt B. en W. daarom overbodig voor Dog een besluit tot opheffing van de Huur commissie te dezer stede te nemen. In elk geval kan. zoo noodig, ook deze aangele genheid onder de oogen worden gezien na kennisneming van de gegevens der woning telling. Het huurverlies, dat sommige bouwver eenigingen op enkele van haar plannen lij den, heeft hun volle aandacht. Hierbij kan intusschen worden opgemerkt, dat de ge meente tot dusverre steeds de volle annuï teiten kon innen en nimmer meer dan de maximum-bijdrage behoefde uit te keeren, zoodat de gemeente, die. gelijk bekend, aan sprakelijk wordt gesteld voor de minimum- huuropbrengst. tot nog toe met geen ver liezen uit dezen hoofde werd bezwaard. Aangezien het Rijk niet genegen is, de rente der voorschotten te verlagen, doch wel toestaat aflossing van de voorschotten, is sedert eenigen tijd in onderzoek de mo gelijkheid van conversie van de duurdere voorschotten (dat wil dus zeggen, het aan gaan door de gemeente zelf van een lee ning ter aflossing van de schuld aan het Rijk), alsmede van de wijze, waarop do bespaarde rente het nuttigst voor huurver- laging kan worden aangewend. Ook is zoowel het hurenprobleem als de kwestie der afschrijving in studie bij de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten (waarvan Leiden lid is), den Nationa len Woningraad en den Algemeenen Bond van Woninghouwveropnigingen Met het oog daarop zien zij in een afwachtende houding voorloopig geen bezwaar, omdat 't toch gewenscht is, alvorens maatregelen in zake conversie of afschrijving te nemen, het resultaat van de pogingen der genoem de drie lichamen te kennen. Hierbij moet hun echter de opmerking uit de pen, dat de bouwvereenigingen wel steeds gesteld zijn op huurverlaging, doch. behoudens een enkele, er niet voor schromen de gemeente, die voor 100 pCt. garant is. tegen te wer ken, wanneer deze poogt de controle en het toezicht beter te regelen, getuige het verzet tegen de door hun ter bereiking van dit doel noodig geachte wijziging en aan vulling van de voorschotvoorwaarden. In derdaad is het een gerechtvaardigde eisch, dat de vereenigingen. alvorens tot diep in grijpende maatregelen als conversie en af schrijving wordt overgegaan, dezen tegen stand opgeven. Dat de gemeente het huurverlies of een gedeelte daarvan voor haar rekening zou moeten nemen, omdat de bouwvereenigin gen de kosten van den straataanleg en de rioleering moeten betalen, zien B. en W. niet in. De vereenigingen betalen toch, evenals ieder ander, niet meer dan den kostenden prijs van straataanleg en riolee ring, hetgeen ook alleszins rationeel is. Van een cadeau aan de gemeente is der halve geen sprake; integendeel zou het een cadeau aan de bouwvereenigingen zijn. in dien zij werden vrijgesteld van de beta ling van de bedoelde kosten. Immers zou de waardevermeerdering van den grond, ontstaande door den straataanleg en de rioleering, aan de bouwvereenigingen of bij bouw door particuliere bouwondernemers, aan dezen ten goede komen en daarentegen dr gemeente met de kosten daarvan worden belast. Dit zou leiden tot eenzijdige bevoor deeling van één groep van personen ten koste van de belastingbetalers. Het bouwrijp maken van terrein behoort daarom, zoowel bij den particulieren als bij den vereenigingsbouw, tot de lasten der bouwkosten. De werkzaamheden van de secretarie-af- deeling „Volkshuisvesting', voorzooveel die den woningbouw betreffen, over te brengen naar den dienst van het Bouw- en Wo ningtoezicht, is niet mogelijk, omdat die werkzaamheden, meer eigenaardig behoo- ren tot die, welke alleen op de gemeente secretarie verricht kunnen worden (admi nistratieve voorbereiding en uitvoering van hetgeen, waarover Raad en B. en W. hebben te besluiten). Daarvoor kan het aparaat der gemeente secretarie niet worden gemist. Aangezien B. en W en gemeente-secretarie als 't ware één zijn en de secretarie derhalve alleen naar buiten treedt, als vertegenwoordigende het College van B en W.. kan met de op merking inzake het geven van tegenstrij dige adviezen, aan de bouwvereenigingen slechts bedoeld zijn. dat dit College soms besluiten neemt, afwijkende van het advies van den betrokken dienst, een overigen» geheel normale omstandigheid. Een andere vraag is. of een betere werk- verdeeling tusschen de verschillende bu reaux mogelijk is. Hiernaar wordt een on derzoek ingesteld. Volledigheidshalve zij nog medegedeeld, dat de werkzaamheden van de afdeeling „Volkshuisvesting", in verband met de aan wijzing van haar chef tot cehf van de af deeling Financiën, bij laatstgenoemde af deeling worden ondergebracht, waardoor reeds eenige bezuiniging bereikt wordt. -BI- RECLAME. Hijgt gij bij de minste inspan, ning? Wentelt die last van U af en versterkt borst en lucht, wegen met de krachtdadige welke uit geneeskrachtige kruiden is bereid en beroemd is om haar slijmoplossende en krachtige werking. Onge ëvenaard bij bronchitis, kink en slijmhoest en aandoenin gen der ademhalingsorganen. Overal verkrijgb. In kokera f 1.50. f 2.75, f 4.50 De groote flacon, xijn voordeeliger. 4078 Berghotel-leven. De bestijging van den vulkaan Papandajan. Europeesche rijkunst en Soendanee- sche paardjes. In het oerwoud. De krater. Kokende modder en giftige dampen. De heksenketel der natuur. Den ochtend na onze aankomst in het berghotel wekt de plichtsgetrouwe djongos van ons paviljoen ons met een luid geklop op de gesloten deur der voorgalerij, die eigen lijk veel meer lijkt op een zitkamer dan op een Indische voorgalerij, zooals wij die in de warme steden kennen. Wij schieten ver wonderlijk veerkrachtig uit ons bed en laten den braven valet binnen, die ons de onver mijdelijke kop sterke koffie komt brengen en beladen met onze schoenen geluidloos weer verdwijnt En nu breekt een der zaligste oogenblikken aan van deze zalige dagen. Wij werpen de ramen onzer voorgalerij wijd open en de frissche ochtend koelte dringt ons in de longen, een ochtendkoelte zoo ver kwikkend en zoo tintelend, dat wij nu reeds ons bloed sneller voelen stroomen en dezen dag beginnen met sinds lang ongekende le venskracht. Voor onze voorgalerij ligt de rozentuin. Dikke dauwdruppels liggen op de nog half gesloten bloemen Een ijle nevel hangt nog tusschen de struiken en de hoo rnen van het verdor gelegen dennenbosch een fijne damp hangt nog in slierten over de aarde en hier en daar tegen de ontzaglijke beboschte hellingen van den Papandajan. Het diepe zwartblauw van het uitspansel neemt geleidelijk zachtere tinten aan. die spoedig tot een effen pastelblauw ineen- vloei^D. En dan heel spoedig komt er om den kruin van den ontzaglijken Tjikorai een goa den lichtschijnsel spelen, de slagschaduwen van zijn wouden en ravijnen worden al lichter en lichter en als wij van onze wan deling door den rozentuin met een ruiker bedauwde knoppen in on9 paviljoen zijn te ruggekeerd, dan heeft de schaterende daj gewonnen en is reeds heel de atmosfeer doortrild van het gouden zonnelicht. Nu ontwaakt alom in het hotel de dage lijksche bedrijvigheid. Wij zijn niet de eeni ge badgasten, die hun genoegen zochten in een matineuze wandeling. Vrouwelijke en mannelijke logé's in flatteerende, veelkleu rige kimono's of gala-pyama's drentelen door het park of staan bij elkaar te buurten of wel wandelen met het traditioneele zeep bakje en een handdoek naar de mandika- mers. Hier en daar klinkt uit een paviljoen reeds groote luidruchtigheid en rollen plots jeugdige logeergasten, knapen en meisjes van diverse leeftijden, doch allen nog in de heerlijk practische en luchtige Indische tje- lana monjet (letterlijk apenbroekje een 9oort van hansop uit één stuk, dat als eenig klee- dingstuk door de kinderen op het bloote lijf wordt gedragen), naar buiten, onmiddellijk gevolgd door hun respectievelijke baboes, die met de verzorging en het toezicht op dit jonge volkje zijn belast en wier kalmte en geduld hedenavond nog even onverstoor baar en evenonuitputtelijk zullen zijn als nu bij het begin harer lang niet altijd eenvou dige taak. Onze djongos brengt het zeer uitgebreide ontbijt in onze voorgalerij, zoodat wij daar toe onze appartementen niet behoeven te verlaten. Na den uitwendigen mensch b« heerlijke warme of lauwe mandibad te heb ben aangeboden en den inwendigen met bo vengenoemd ontbijt te hebben verkwikt gaan wij den omtrek eens verkennen. Wij beginnen natuurlijk met het hoteldomeiu< dat echter zoo uitgestrekt is, dat er een aar dige en leerrijke wandeling uit groeit Hier zijn het de kalkoenen, die onze aandacht trekken, daar het gecapteerde bronwater, dat in groote reservoirs verzameld als drink water voor de hotel gemeenschap wordt F bruikt. Wij bezoeken de miniatuurcentrf die de krachtbron is voor het electrisch be en de stallen, waar de miniatuurpaardjs worden gestald, waarmede de logeergast^ de tochten in de omgeving maken. Wij vin den echte Hollandsche melkkoeien in andere afdeeling. In den moestuin hewo* deren wij de echte Hollandsche groenten in den bloementuin de rozen en de statig canna's. Van de tennisbaan klinken into* schen opgewonden kreten en zeer sportte^ gillen, en wanneer wij er den lust toe voe len, dan kunnen wij terstond invallen in of andere double. Voor het hotelbureau 'D het hoofdgebouw wacht ons een belangwek kend gezicht. Een gezelschap logeergasten zal zoo dadelijk een tocht ondernemen na^ een der 9choone punten in den omtrek heeren en twee dames en vijf miniatuj* paardjes 9taan elkaar aan te kijken, toto* alle toebereidselen klaar zijn en de drijven hun laatste instructies in het bureau hebbed ontvangen. Onder onze stijgende belan?' stelling wordt door dit gezelschap nnffeste- gen. en ofschoon een der zwaarlijvige* ren daarbij stof tot glimlachen geeft, zit D eenig gesjouw en geroep en wat gilWjes gezelschap zoo triomfantelijk in het z20. en rijdt zoo zelfbewusf de oprijlaan uit, drijvers doen daarbij zoo hun best en blij^ zoo veilig dicht bij hun dieren dat wij die*- hippisch zebied nimmer bepaald uitblonk** onverwijld het voornemen opvatten om e dergelijke prestatie aan onze levensbesef denis toe te voegen Derhalve hebben en kort maar beslissend gesprek mei f manager, waarvan het resultaat is, dat 1 2-3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10