No. 20456 VRIJDAG 19 NOVEMBER Anno 1926. STADSNIEUWS. KERK- EN SCH001NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel. Bi] regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdag9 50 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.36. per week ..7.77^.. J 018. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week 0.18. Franco per post 2.35 4" portokosten. Olt nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. TROPISCH-KOLONIALE STAATHUISHOUDKUNDE. Gistermiddag heeft de heer J. van Gel deren, hoofd van het Centraal kantoor voor de statistiek van Ned.-Indiè, met verlof hier ,e lande op uilnoodiging van het Leidsche Universiteitsfonds de derde van zijn lezim- jen gehouden over tropisch-koloniale staat huishoudkunde, in het klein auditorium van de Universiteit alhier. Spr. wilde het ditmaal hebben over de ?erschillende markten, die in Indië worden langetroffen, n.l. grondmarkten, kapitaai-, ur- en andere markten die uit staathuis- udkundig oogpunt een geheel ander ver- kop hebben dan dezelfde markten van het Westen. Bijzondere moeilijkheden brengt met zich het feit, dat in lndië het Wester- sche en het Inlandsche milieu op elkander inwerken. Hierbij dient vooral in acht geno men te worden de groote factor, die het dorpsleven voor de bevolking uitmaakt en die ook in het bedrijfsleven een groote rol speelt Spr. wees ook in dit verband op de buiten-economische factoren, die hier bij in aanmerking komen. Vervolgens behandelde spr. de sociaal historische overheersching in de dessa's, waarbij de hoofden op den enkeling over- heerschen. Dan vestigde spr. de aandacht op de psychologische gevolgen, die dit mede brengt, waardoor bij voorbeeld de dessa- bewoners vaak verplicht worden tot uitga ven (bijv. feesten) die zij gedwongen moeten doen. Ten derde wees spr. op de groote ver snippering der verschillende markten, waar door vaak op korte afstanden groote prijs verschillen bestaat in tegenstelling met het Westen waar telefoon, telegraaf en verbin dingswegen voor prijsnivelleering zorgen. Door al deze factoren ontstaan' verschil len, die met de theorie van de economie in strijd zijn. In het bijzonder behandelde spr. de wa renmarkt. Deze wordt in hoofdzaak gedreven door den inlandschen. kleinen boer. Hoewel exacte cijfers hiervoor niet betsaan, omdat in Indië de statistiek nog slecht9 in een be ginstadium verkeert, kan toch worden gere end, dat voor de paddi ten hoogste de helft ter markt wordt aangevoerd, terwijl de andere helft zelf wordt verbruikt. Een groot onderscheid bestaat er ook lus- schen den inlandschen handel en den han del in het Westen door het credietwez->n. De groote imporlhandel voor Indië 6 k 700 millioen gulden per jaar) wordt gedreven door groote Europeesche importfirma's, die aan den tusschen- en kleinhandel lange cre- dielen geven moet. Dit heeft onder andere de debacle veroorzaakt, toen na de hausse in de jaren '1922. een prijsverlaging in- had. Ook is zeer typisch in dpn handel in Indië de zeer groote prijsfluctuaties, die in de verschillende seizoenen aangetroffen worden. De inlander heeft geld noodig, kan ?een voorraden houden en verkoopt zijn producten juist in den tijd. dat deze het goedkoopst zijn. Is het 9eizoen ver gevor derd. bij voorbeeld in de maanden Januari Maart, dat moet hij zelf weer inkoopen. Ook worden prijsverschillen bevorderd, doordat het vervoer per man zoo verbazend duur is, waardoor bij voorbeeld boven de prijzen laag zijn, doch na een transport van eenige uren weer veel hooger zijn. Zijn de foederen door een inlander eenmaal ver roerd. dan wil hij deze ook voor eiken prijs rerkoopen. Hoe dan ten slotte een prijs voor het arti kel wordt vastgesteld is een kwestie van ge duld. De verkooper overvraagt, de kooper &iedt veel te weinig en men gaat aan hel ..tawarlen" en er onlstaat een prijs, die met vraag en aanbod niet veel heeft uit te staan. (De grondenkwesfie is van het allergroot ste gewicht voor de koloniale staathuishoud kunde, daar deze vrijwel alles beheerscht. Door het wettelijk grondvervreemdingsver- pl moet de grond in de handen van de in- anders blijven: de bepaling van de waarde van den grond is berekend op de waarde ie dpze voor den bezitter voortbrengt. Ge- z'en de weinige behoeften van den inlander js deze waarde in den regel dan ook zeer aa2^ Hierdoor ontstaat hel eigenaardige, at suikerfabrieken gronden in huur heb- ^en. waarvan de huurprijzen afhankelijk 'in van hetgeen een inlander bij eigen ver duw van dien grond trekken zou. Ver- uwt een inlander een gewas, dat een hoo- Jfaar(k beeH dan dat van zijn mede- -ssabewoners, dan ontvangt hij ook sen gerpn huurprijs. Vaak worden de gron- aan ver^UUrd in natura, waarbij de huurder <je Verhuurder verreweg het grootste ge- wa Van de °Pbrengst moet afdragen De van ^en srond houdt meestal ook knrr»i ^,erband met de huuropbrengst. Dit y doordat de inlander wel geld heeft ma,_ betalen van de huur van bijv. f 4-0 Tp 80 om den grond te koopen. toarkt e handelde spr. de arbeids kar jfm bestüat in Indië veel meer vraag dan h?°ï! i' hetzij in huur of in eigendom, kn tl^aar is- Zij. die geen grond kun- loonen 5' eaan '°°ndipnst, waarbij de ui den regel zeer laag zijn; doch zoo- dra zij in dienst bij niet-inlanders gaan heb ben deze een premie te betalen, omdat zij zich buiten hun eigen sfeer niet zoo „se nang" gevoelen. Ook voor intellectueele krachten wordt hooger loon betaald en ziet men in Indië tegen ontwikkelden ten zeer ste op. De volgende maal zal spr. het bevolkings vraagstuk behandelen, HET MELKCONFLICT VRIJWEL ONVERANDERD. Er is in den toestand van het melkcon- flict hier ter stede nog weinig verandering gekomen. Alleen hebben een 15-tal vee houders uit Hazerswoude en omgeving zich bij de staking aangesloten en hedenmorgen geen melk aan den handel afgeleverd. Wan neer dit zoo door gaat zal de melkhandel het tenslotte toch wel gaan gevoelen. Deze verzekerde ons echter dat daarvoor m de naaste toekomst geen gevaar bestaat en in ieder geval er voor morgen, wanneer met het oog op den Zondag er meer melk wordt gevraagd, absoluut geen zorg bestaat. Eenige veehouders uit Leiderdorp komen ook eiken morgen met versche melk in de stad venten, met name in de Kooi en om liggende straten. Voor de aangeboden prijs van 10 cent per Liter gaat deze melk grif weg. Als er nog meer boeren met melk in de stad komen geraken zij deze ook kwijt. Men verzekerde ons nog dat de veehou ders de actie niet op een voor hun geschik- ten tijd zijn begonnen. Zoo tegen St. Nico- laas wordt er mmder melk gevraagd dan anders en er pleegt altijd veel melk te zijn. Bovendien hebben zij door hun dralen met het uitschrijven van de slaking den melk handel te veel gelegenheid gegeven om zich tot den strijd voot te bereiden. Nader vernemen wij nog. dat in een he denmorgen in het gebouw „l'Union" gehou den gecombineerde vergadering van de melkveehoudersbonden unaniem besloten is de actie krachtig door te zetten en de melk zooveel mogelijk tegen den prijs van 10 cent per liter in de stad uit te venten. Waar dit niet mogelijk is, zal elders afzetgebied worden gezocht Er is heden, zoo werd ons verzekerd, echter al heel wat melk op deze wijze ver kocht. PROF. R. DOERR UIT BAZEL. Op uilnoodiging van de Leidsche Ver- eeniging voor Wetenschappelijke Voor drachten zal Dinsdagavond prof. dr. F. Doerr uit Bazel een voordracht houden over „Die Organotropic, ein Fundamentalproblem der Lehre von der Infeklion". Prof. Doerr, doceert hygiëne en bacterio logie aan de Universiteit van Bazel. Een van zijn eerste onderzoekingen, waardoor hij de aandacht op zich heeft gevestigd is geweest over de Papatacci of 3-daagsche koorts. Hij heeft aangetoond, dat deze ziekte die in sommige streken van het oude Oos tenrijk voorkomt, veroorzaakt wordt door een filtreerbaar virus, dat in de eerste dagen van de ziekte in de bloedbaan is te vinden. Reeds lang te voren was bekend dat vele ziekten van mensch, dier en plant veroor zaakt worden door micro-organismen, die zoo klein zijn dat zij filters met zeer fijne poriën passeeren. Onze landgenoot Beye- rinck heeft een der eerste ziekten van deze groep: de mozaikziekte van de tabak bestu deerd en na hem is bij vele andere zieken dit viltreerbare virus als oorzaak gevon den. Doerr heeft aan de lijst dezer ziekten de Papatacca-koorts toegevoegd en tevens aangetoond dat de ziekte wordt overgebracht door kleine muggen van het soort Pheboslo- muun. Steeds heeft dit vraagstuk van het fil- treerbare virus Doerr's belangstelling ge had, getuige zyn werken over herpes, over encephalitis, enz., en het spreekt daarom by na van zelf, dat Doerr zich vrij spoedig na het verschijnen van de publicaties van d'Hérelle over de bacteriophagie aan de studie van dit interessante verschijnsel ge zet heeft, fly is daarbij op grond van zijn proeven tot deze gevolgtrekking gekomen, dat d'Hérelle in zjjn bacteriophaag inder daad een filtrabel virus in handen heeft, dat nu niet een mensch of dier ziek maakt, maar dat de bacterieën zelf tot oplossing brengt Toch deelt hy niet geheel en al de op vatting, door d'Hérelle zoo glansryk ver dedigd, dat de filtrabele virus een eigen autonoom bestaan heeft en komt daardoor zelfs, zy het ook nog aarzelend, tot de opvatting, die van de voorgaande de lo gische consequentie is, dat misschien ook Ey do andere ziekten als herpes, het lil- trabel virus niet van vreemde herkomst is, niet een autonoom zelfstandig bestaan heelt, maar product zou kunnen zijn van de ziekte cellen van het menschelijk organisme zei va Met groote belangstelling zieD dan ook de leden van de Nederlandsche Vereemgmg van Microbiologie uit naar zijn voordracht over „Filtrierbare virus als Erreger menschlicher Infectionskrankheiten" die Doerr in de ochtendvergadering van Zan terdag -20 November in Utrdcht houdt. Het vraagstuk der organotropic is door Doerr voor een deel althans bestudeerd bij filtreerbaar virus Door hem en ande ren is opgemerkt dat de affiniteit van een virus voor een bepaald orgaan zich kan wijzigen en dat men op deze wijziging in het experiment oenigen invloed kan uitoe fenen. Zoo gelust bet om het filtreerbare virus van de heroes, dat gewoonlijk slechts affiniteit van de huid heeft (dermotropie heeft) in het dieren-experiment de eigen schap te bezorgen om voor het centrale zenuwstelsel affiniteit (neurotropic) te ver- toonen. Doerr zal blijkens den titel van zijn voordracht de gronden uiteenzetten van de groote beteekenis van dit vraag stuk voor de leer der infectie en daarbij stellig de gelegenheid hebben er op te wijzen, dat niet slechts voor een filtreer baar virus maar ook voor microscopiscn zichtbare grootere parasieten deze orga notropic bestaat. Maandag 22 November a.s. hoopt onze stadgenoot H. J. Wassenaar, seinhuiswach ter bij de Ned. Spoorwegen (overweg Rijns- burgerweg) den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. Hoewel de jubilaris den wensch te kennen heeft gegeven dezen dag geheel onopgemerkt voorbij te doen gaan, zal er des avonds in zijn woning. Pieter Huibertshof, toch gelegenheid zijn hem compl imenteeren. Op de tentoonstelling van de Vereeni ging ter bevordering der belangen van Slechthoorenden was het gistermiddag en -avond vrij druk. Vandaag hoopt men weer op een druk be zoek. Er zijn weder verschillende aardige attracties voor de bezoekers. Morgen te twaalf uur wordt de tentoon stelling gesloten. Wie er nog van wil profi- teeeren heeft dus haast te maken. Men bedenke dat men met een bezoek aan de tentoonstelling een goed frerk doet. Gisteren werden op de Vakschool voor Meisjes (Huishoud- en Industrieschool), Ra penburg 23 .voor de leerlingen der opiei- dingsklassen eenige industrieele film ver toond, welke daartoe welwillend waren af gestaan door de vereeniging „Nederlandsch fabrikaat". 's Middags en 's avonds, telkens voor een andere groep, werden op het doek gebracht: De bereiding van thee in Ned. Oost-Iniië en hier te lande, hel bedrijf in Rademaker's Cacaofabriek, in Philips glas- en gloeilam penfabrieken en in de' „Gouda" Kaarsen fabriek. Door eenige leeraressen werd daarbij de noodige opheldering gegeven. Vanwege de afdeeling Leiden van den V. D. B. zal op Vrijdag 26 dezer een open bare vergadering worden gehouden, waarin als spr. zal optreden de heer Zandbergen, gemeente-ontvanger te Zwolle, die het on derwerp: „Gemeentelijke stortings- en op haaldiensten" zal behandelen. Hij zal daar bij de werking van den Zwolsche stortings- dienst uiteenzelten die daar onder zijn lei ding slaat en uitnemend werkt De belasting betalers zijn er mee ingenomen en de ge meente vaart er ook wel bij. Zooals men weet werd dit onderwerp door de vrijz dem. fractie bij de begrooting aan de orde ge steld. Het optreden voor een terzake bevoegd spreker acht men. vooral daarom juist voor de openbare behandeling der begrooting van actueel belang Er zal gelegenheid zijn tot gedachtenwisseling met den spreker. Wij verwijzen naar de advertentie der nieuwe groote film voor Dierenbescherming die Zaterdag 27 Nov. in de Stadszaal wordt gegeven. Voor bijzonderheden zie men des betreffende advertentie. Gisternamiddag had de bouwvakarbei der P. K. te Nieuwkoop die op een dak van een huis werkte, het ongeluk er af te vallen met het gevolg dat hij ernstig werd verwond. De eerste geneeskundige hulp werd ter plaatse verleenden daarna de man naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd waar hij vannacht is overleden. Men verzoekt ons de aandacht te wil len vestigen op de uitbreiding van den boek en muziekhandel F. L. Servaas en Zoon, Breestraat 102, met een gramofoon-afdeeling welke gevestigd is in een aparte toonkamer. Behalve een groote collectie salonkastjes, zijn ook de overige benoodigdheden als pla ten, naalden, geluidgevers enz., uit grooten voorraad leverbaar. Gistermiddag omstreeks 5 uur ge raakte in de Mare een groot ijzerenreservoir, wegende 400 K.G., hetwelk op een zolder schuit was geladen te water, doordat het gevaarte niet onder de Marebrug doorkon en tegen den onderkant van de overspanning botste. Met behulp van een hijschtoestel van het Motorhuis werd het onderhandelbare ge vaarte weer op den wal getrokken. Natuurlijk trok het geval veel bekijks. Heden en morgen geniet de Sleutelstad de eer van het bezoek van een tweetal we reldreizigers. verkleed als cowboys, doch in werkelijkheid Scheveningers van geboorte t.w D. van der Toom en J. van der Wal. In 1923 met hun voetreis begonnen, door kruisten zij Europa in alle richtingen en legden een afstand af van 21000 K.M. Het doel van hun reis is thans Centraal - Azië, met name Thibet en het Hymalaya ge bergte. Door verkoop van een reisbeschrij ving, waarin al hun wederwaardigheden zijn opgeteekend, voorzien zij in hun onder houd. De politie alhier heeft een valschen gulden in beslag genomen, welke door een boer aan een tramconducteur in betaling was gegeven. Het muntstuk, dat vrij goed was afge werkt, vertoonde een loodkleur en droeg de beeltenis van de Koningin. Bovendien was het iets te licht en gaf een loodklank. Het aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs bedroeg gisteren in totaal 742. tegen 693 op 19 Nov. 1925. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Rijssen- J. J. Timmer, te Ermelo; Te Geleen-Lutterade: H. F. de Puy, te Cadzand; Te Zegveld: A. J. Hoekzema, te Willige-Langerak; Te Mijdrecht: I. Kievit, te Baarn. Bedankt: Voor Leksmond: J. G. Dekking, te Kesteren; Voor Oudsdorp: D. Th. Keek, te Garderen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Aalsmeer: J. Jongeleen, te Hilversum, en Joh. van der Vegt, te Does burg. GEREF. GEMEENTE. Beroepen: Te Scherpenisse: H. Kieviet, te Veenendaal. CHRIST. EVANG. GEM. v,. Aangenomen: Naar Nieuwvliet: J. Enter, te Stadskanaal. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE DER NEDERLANDSCHE HERVORMDE KERK. m. (siot). De Algemeene Synodale Commissie heeft het cassatie-verzoek behandeld van eenige lidmaten te Amsterdam. Het betrof hier hun bezwaar tegen een besluit in hooger beroep van het classicaal bestuur van Amsterdam, betreffende de vraag, of eene door den kerke- raad te Amsterdam uitgeschreven stemming over het heffen van hoofdei ijken omslag eene bestuurshandeling was. Het besluit van het classicaal bestuur waarbij zulks was ontkend, wordt vernietigd op grond van schennis van art. 14 algemeen reglement en verkeerde toepassing van art. 54 van het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht. De zaak wordt verwezen naar het classicaal bestuur van Haarlem. De heer Eilerts de Haan rapporteert over de afschriften van besluiten, enz. en staten van kosten. Aan een tweetal besturen zul len eenige opmerkingen worden gezonden Verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen en voor ver schillende toegezonden boekwerken en ge schriften is dank betuigd aan de schrijvers. De leden van de commissie tot het onder houden van betrekkingen met buitenland- sche kerken die periodiek aftreden, worden herbenoemd De president doet verschillende mededeelingen betreffende het in de laatste vergadering dier commissie behandelde. Ook geeft hij het verslag van dr. Cramer over de vergadering der „Presbyterian Alliance" te Genève ter circulatie aan de leden. Tot leden van de sportcommissie worden herbenoemd de h h A B. te Winkel en mr. H J. M. Tijssens; tot hunne secundi de h h. dr. Eilerts de Haan en dr. W. J Aalders. De zelfde heeren worden benoemd tot leden en secundi van de commissie van toezicht op de administratie van den quaestor-generaal Daarna richt de president, dr. Weyland, een hartelijk afscheidswoord tot den secreta ris der synode, den heer L. W Bakhuizen van den Brink, die op 1 April 1927 zijn ambt zal neerleggen. Deze toespraak wordt door den secretaris beantwoord. Daarna wordt de najaarsvergadering ge sloten. GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND, DISTRICT LEIDEN. De avondvergadering. Woensdagavond om half acht had de tweede vergadering plaats van het Gerefor. Schoolverband, doch nu meer als een open bare vergadering met de ouders en belang stellenden. Ook deze vergadering stond on der leiding van den heer J. C. Wiertz, voor zitter van het district Leiden. Deze begon allereerst de vergadering er op te wijzen, dat het Gereformeerd Schoolverband nog lang niet voldoende bekendheid heeft, maar gelukkig aldus spr.: er is vooruitgang te be speuren. Het district Leiden is nog klein, maar 't groeit en er is een klimmende be-' langstelling te bespeuren. Maar een belang stelling, zooals heden, is ons nog niet te beurt gevallen. Alvorens dezen avond te be ginnen stelde spr. voor met elkander te zin- BINNENLAND. De Tweede Kamer zet de behandeling der Staatsbegrooting 1927 voort Verschillende moties zijn ingediend. Minister De Geer over zijn beleid. Een stndentenbeweging tegen het Neder- landsch-Belgisch verdrag. Kleine botsingen met de communisten op Midden-Java. Een Engelsch minister over het NederL arbitrage-verdrag met Engeland. BUITENLAND. De economische conferentie zal 4 Mei 1927 worden gehouden. Het Engelsche mijnconflict weer vastge- loopen. Bernard Shaw heeft het geld van den Nobelprijs geweigerd. De Spaansche artillerie ten deele in func tie hersteld. gen Ps. 43: 3 en 4. waarna de voorz. in ge bed voorging en daarna een gedeelte las van Spreuken 8. Naar aanleiding van het voor gelezen Schriftgedeelte, merkte de voorz. op dat daar ook sprake is van leerplicht, maar dan moeten we niet denken aan onze leer plicht, want dat is leerdwang. Plicht, waar van de Bijbel ons spreekt, is heel iets an ders. Ook het GerefoT. Schoolverband, waar toe ook Uw school behoort, aldus spr.. stelt zicht ten doel te onderzoeken of de opvoe ding geschiedt naar het woord der Schrift en of die wel is naar ons Gereformeerd be ginsel. Daarna wordt door den voorz., de heer Plooij, hoofd der Geref. School te Rijns burg, bij de vergadering ingeleid die zal spreken over: „De karaktervorming op onze Gereformeerde scholen". Deze begint met uiteen te zetten wat zoo al onder het bereik van zijn onderwerp valt, om dan mede te deelen wat hij zal be handelen en tot hoever hij zijn onderwerp zal uitstrekken. Hij begint allereerst ver schillende leuzen naar voren te brengen, zooals „Kennis is macht", eene leuze, aldus spr., die reeds jaren heeft geklonken, maar wat heeft ze ons gebracht? Op het hart en de wil werd minder de aandacht gevestigd. Wat hebben we nu gekregen? Ziet ïens rondom U. We hebben gekregen hoofden als de ballons van Vroom en Dreesman, dat schijnbalons zijn. Onzp kinderen zijn niet getraind voor de werkelijkheid van het le ven. Komt die straks dan weten ze niet hoe te handelen. Daarna hebben we gekregen de sport. Hulde werd daaraan gebracht, de sport werd aangebeden Maar de sport is ge worden een strop, omdat men ook deze ko ningin heeft aangebeden op den dag des Heeren. Een derde leuze voor karaktervor ming is geweest, het lezen van romans. Le- zefo, steeds maar lezen, ook dit is een strop gewordeji want de romans zijn voor onze kinderen roofmans geworden. Ook het rooken. wat spr. met voorbeelden aantoont, is slecht voor goede karaktervorming. Hoe moet men bij die jongens die verslaafd zijn aan de sigaretten hun karakter vormen. Ook de bioscoop is een slechte plaats voor karakter-vorming. Laat ze spreken de ouders, die streven naar de vrije opvoeding, zooals Montessori. over ..Zich uitlevt./'I Ja dat is de leuze. Door altijd weer prikkelend zingenot moet men weer opleven. Helaas, het is ook hier geen uitleven maar vroeg uit het leven, naar den dood. Zoo worden tegenwoordig karakters gevormd, maar het is eigenlijk stakkersvorming. Geen wonder dat de Nederlandsche tuchteloosheid be kend is tot ver over de grenzen. En nu onze roeping. Zijn er nog mannen van stavast? We moeten hebben mannen als Colijn, ke rels zooals de oproerige krabbelaar uit het Volk dat uitdrukte: ..Mannen met karak ters En ons karakter is meer waard dan tien pond verstand. Daarna behandelde spr. verschillende uit spraken van dr. Woltjer en Kant om daar op ook te laten uitkomen wat de Bijbel ons leert van karaktervorming. Op onze scholen moet het Chr. karakter zijn standpunt vin den in God en in zijn geopenbaard woord. De drie eigenschappen daarvoor ons aange wezen zijn: Een rein hart: een vaste geest en een lust tot waarheid: een schoon, drie voudig snoer dat niet verbroken mag wor den Daarna besprak spr. verschillende uit spraken over karaktervorming van Plato en u dan nofr verschillende karakters te beschrijven, alsmede hun splitsing en hun behandeling op de school Teder kind. aldus spr., moet behandeld worden naar zijn aard In ieder kind ligt een Godsgedachte En dan veertig kinderen in een klas. Laten we toch

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1