No. 20456 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 November UIT DE RIJNSTREEK. Lijstenmakerij „De Concurrent", 62 Haarl.straat 62 Leiden UIT DE OMSTREKEN. ALPHEN. - Tot notabel der Ned.-Herv. Gemeente lhier is gisteravond gekozen de heer Jac. oo t. Tot leeraar m de schei-, natuur- en erktuigkunde aan de Chr. H. B. S. is enoemd de heer H G. Bos, leeraar aan e Chr. H. B. S. te Stadskanaal. Gemeenteraad. Behandelinfl der be- 0iooling Teiemstelling over de belastingverhooging Komen de voetbalwedstrijden in het gedrang? Herziening der ambtenaarssala rissen in uitzicht gesteld De be grooting goedgekeurd. Voorzitter: burgemeester dr. H. J. Lo- &k. be voorzitter opent met gebed be notulen der vorige vergadering wor- c goedgekeurd. Dd voorzitter doet mededeeling van ver- liilienue door Gedep. Staten goedgekeurde -■lisbesluiten en van een telegram van d heer P. van Dyk, dat deze verhinderd de vergadering by te wonen. iDgekomen is o. m. een verzoek van de i Zwammerdam van het Nut om subsidie een soortgelyk verzoek van de Chr. voor Vacantiekoloikes ten behoeve van 5 koloniehiLS „Sonnenheuvei" te Zetten. Beiden worden in handen van B. en W. teld om prae-advies. Vastgesteld worden de staten van on- posten. Lte heer Meyer informeert hoe het mo lk is, dat op de gemeente-noodwoningen f700 oninbaar huurgeld wordt geschat. jDe voorzitter betreurt dit ook; 't is een >rige exploitatie, doch er wordt thans "Hg opgetreden. Een prettig bezit 2yn woningen niet. Aan ae orde i3 de behandeling der ge- viite-begrooting 1927. dq de algemeene beschouwingen merkt heer Herngreen op, dat het alles be- 've aangenaam is wannier men ee«i pro- ma van gemeoate-verfraaiing heeft en ,t plots moet afbreken. B. ea W. kyken a beetje sip, en terecht. Belasting-ver ding is thans het gevolg van een te snel 3 po in den aanleg en verbetering van jten etc. De begroodng is ernstig be leid. Spr. is bang, dat zich dat in de kcmst zal wreken. De oorzaak dezer :gen ziet spr. in he"t veel te snel werken ae laakte jaren, waardoor de begroo.ing zeerste wordt gedrukt. Spr. is het niet eens met B. en W., waar wyzen op de verhoogde kosten voor het i Onderwijs. Dit is lang genoeg achter- leid geweest! Bovendien kost het ge- •.nte-onderwys nog heel wat meer I Zijn er geen anuere middelen waaruit gemeente gelden kan putten, vraagt spr. ziet deze n.1. door het heffen van Jbelasting, wederinvoering van de straat- sting, opcenten op de vermogensbelas- en belasting op publieke vermakelyk.- c-n. Spr. wil nog iets zeggen over het beleid zedelijk gebied.' Spr. zou graag, en groot deel der bevolking met hem, dat de Zondagsrust en -heiiging beter bevorderd door beperking of verbod voetbalwedstrijden en dansverbod in legenheden, waar sterken drank wordt schonken. jüe heer De Wolf is ernstig teleurgesteld, •r de verhooging der belastingen, hetgeen een ramp noemt voor de on- en minver- ■jenden. Een aftrek van f 600 voor nood- telijk levensonderhoud, noemt spr. voor arbeidersgezin toch al te laag. Spr. agt zich af hoe deze belasting is kunnen Islaan en zegt dat de arbeider de lijdende dij is. B. en W. hadden eerst naar an- •e middelen moeten uitzien. Spr. gelooft een sterkere progressie op de inkom- nbelasting veel beter tot haar recht zou komen zijn. In ieder geval had men de noodigde middelen moeten verhalen op de komen* boven f 300J). Voorts beveelt spr. 0 100 opcenten op de vermogensbelasting bet heffen van een bedrijfsbelasting. W&t wordt er met het belastinggeld ge- jn, vraagt spr. Inderdaad, er zijn verbete ren aangebracht, vooral van straten, ar verschillende zaken worden verwaar- 1 o.a. de steun aan werkloozen. B. en hekken er op deze begrooting niets voor doch de kans is groot dat er dezen win teer werkloosheid komt. en groote behoefte onzer gemeente is eisen ziekenhuis Meermalen heeft spr. gedrongen op de stichting van een ge- nte-ziekenhuis. Doch omdat men er 'a voor voelt zegt men dat zooiels hier 1 kan. In Woerden met haar 7000 inwo- kan het well Daar heeft men een keu- J inrichting. Zou Alphen met haar ruim 900 inwoners geen ziekenhuis kunnen 'ben? Waar een wil is, is een wegl noemt nog verschillende noodzake- e verbeteringen o.m. het aanbrengen n behoorlijke overzetveeren, het aanleg- van kinderspeelplaatsen, 't verstrekken schoolvoeding en schoolkleeding, ge- "■ntelijke woningbouw etc. beer Den Hertog acht het uit den booze 'de gemeente zooveel winst uit de bedrij- J haalt, waardoor die bedrijven in haar •reidingwerken worden gehandicapt. aaneer de gemeente dit nalaat, is er kans de uithoeken onzer gemeente in de toe- 7 pok eens worden voorzien van gas, -hieiteit of water Thans behooren vele »en nog tot de misdeelden. e voorz. beantwoordt de sprekers. Ook vinden het jammer, dat verschil- e ""©riten, die noodig zijn voor eenigen stop geze( Zuiien worden. Toch is dit er? niet; men komt dan wat op ver- l'at het 'te snel is gegaan kan spr. V1nden Men bedenke dat we hier een erstand hadden, mede door den oor- "d en dat het: verkeer zoo geweldig eeiQt. dat wij ons zoo snel mogelijk moeten aanpassen. Alle uitgevoerde wer ken waren hoog noodig. Had men ze niet aangepakt, dan was misschien van uitstel afstel gekomen. De belastingheffing is hier de laatste jaren te laag geweest. Men komt er zoo niet mee uit. Geweldig groote sommen kost het onderwijs en dat zijn posten die het Rijk voorschrijft. Ontloopen kan men ze dus niet. Misschien was het beter ge weest in de hoogconjunctuurjaren nog meer te reserveeren dan de gemeente reeds deed. Toch staan we er niet slecht voor. De 6chattnng der reëele gemeente-eigendom men dekken ongeveer de schuldenlast. Wanneer men tenminste de verhezen op den woningbouw er buiten rekent. Daarop rust nog een schuld van f 460.000. Momen teel is Alphen op 3 na de minst belasting- heffende gemeente in de Rijnstreek. Het vaste inkomen der gemeente moest stijgen. Spr. betwijfelt of uit de middelen, die de heer Herngreen aangeeft, veel te kunnen halen. Openbare vermakelijkheden zijn er hier haast met. Wat betreft de Zondagsrust, B. en W. hopen spoedig met voorstellen dienaan gaande te komen. Den heer De Wolf beantwoordend, zegt spr. dat de belastingverhooging door de arbeiders niet eens erg gevoeld zal wor den. Verreweg het grootste deel der belas tingen wordt hier opgeoracht door de be ter gesitueerden. Spr. toont dit met cij fers aan. Door circa 200 belastingbetalers wordt de grootste helft, bijna f 200.000, ppgebracht! Het belastbaar inkomen, dat in 1921 en '22 resp. 6 en 6V£ millioen be droeg is gedaald tot 6 millioen en dit zijn feiten. De heer Herngreen is het er mee eens dat we er hier nog niet zoo heel slecht voorstaan, doch belastingverhooging is toch een leelijk ding. 't Is jammer dat B. en W. vorig jaar zoo spoedig toegegeven hebben om de personeele belasting te ver lagen. Spr. constateert, dat men het niet moet schuiven op de verhoogde kosten van het Bijz. Onderwijs, dit dateert ook van 1918 af. Wat de belasting op publieke vermake lijkheden betreft, spr. hoopt, dat de ge meente er geen cent van trekt; hoe minder van dat gedoe hier is, hoe beter. Spr. wi'. toch wel weten of B. en W. ooit toestem ming gaven tot het houden van voetbal wedstrijden op Zondag. De Voorz. verzoekt den heer Herngreen deze materie te laten rusten tot Januari. Deze stemt toe. De heer De Wolf blijft er bij, dat de pro gressie der inkomstenbelasting hier voor de arbeiders niet gunstig is. Hetgeen de ge meente uit de winst der bedrijven trekt is óók verkapte belasling. Voor de werkloozen is zeer slecht gezorgd. De voorz.Er is f 2500 voor uitgetrokken De heer De Wolf: Dat is voor werkver schaffing! Doch de werkloozen moeten ook anderszins gesteund worden. De Voorz. wijst er op, dat de raad inder tijd in principe besloot de werkloozen niet langer uit de publieke kas te steunen. Wij kunnen hier niet een bijzondere plaatselijke steunregeling gaan maken, 't Zijn nu een maal economische kwesties, waaraan men weinig doen kan. Zekere catagorieën arbei ders maken 's winters altoos een slappen lijd mede. De heer Noomen vindt het niet goed, dat Protestantsche krankzinnigen door de ge meente ter verpleging worden gestuurd naar een R.-K. gesticht te Geel. Spr. dringt er op aan hen onder te brengen, waar zij krachtens hun geestelijk beginsel thuis hooren, al kost dat wat meer. De Voorz. betoogt, dat dit gesticht uitste kend is en volgens een ander verplegings- systeem werkt, dat meer humaan is. Doch spr. is bereid een raadscommissie naar Geel te sturen om een objectief oordeel te vormen. Hierna wordt overgegaan tot artikelsge- wijze behandeling. Bij de begrooting der gasfabriek merkt de heer Noomen op, dat de prijs van ver- warmings- en kookgas lager gesteld moet worden. De heer Den Hertog wil geen tariefsver laging, doch voorziening van de doelen der gemeenten, die van de vruchten der mo derne techniek verstoken bleven. De Voorz.: Daar wordt aan gewerkt. De heer Den Hertog; Jawel, maar veel te langzaam. Wethouder Vlasman zegt. dat de com missie der bedrijven volgens een vast plan werkt Deze plannen eischen een bedrag van f 145.000. welke men geleidelijk uit de bedrijven wil halen, liever dan bij de ge meente aan te kloppen om wéér een geld- leening. De heer Herngreen verzekert dat de be treffende commissie niet eerder met voor stellen tot tariefsverlaging zal komen of het moet dubbel en dwars kunnen. De heer Den Hertog blijft het een onge zonde tactiek vinden om alleen de rendabele gedeelten van electriciteit, gas en water te voorzien. Dat is geen behoorlijk standpunt voor een gemeentebedrijf. De voorz zegt ten slotte dal B. en W. het sluiten van een leening zullen hespreken met de commissie der bedrijven. Bij de begrooting van het Grondbedrijf verzoekt de heer Den Ouden andere beta lingsregelingen. Als de bouwers direct moe ten betalen worden zij afgeschrikt, omdat zij. die geregeld bouwen, niet over vlottend kapitaal beschikken. De heer Meyers wil de grondprijs verla gen. Weth. Van Leeuwen ontraadt dit. De prijs is thans niet zoozeer een remmende factor: feit is dat er momenteel geen be hoefte aan grond is. De heer Bergshoeff verwacht wel degelijk een vlottere verkoop bij lageren prijs van grond. De begrootingen der bedrijven, Armbe stuur en Gezondheidscommissie worden goedgekeurd. 1 Gemeente-begrooting. Uitgaven. Bij volgn. 135 zegt de heer Noomen dat hij een voorstel van B. en W. had verwacht om trent herziening der salarissen van verschil lende ambtenaren. De voorz. antwoordt dat deze kwestie spoedig onder de oogen zal worden gezien. Op dit oogenblik hebben B. en W. nog geen voorstel. Bij volgn. 146 wil de heer Bol dezen post met f 80 verminderen. Zal op de volgende begrooting geschieden. Bij volgn. 177 merkt de heer Van 't Riet op dat de drukkosten van 't raadsversiag hoog zijn. De voorz. wijst er op dat de bijlagen daar in begrepen zijn. Bij volgn. 182 wil de heer De Wolf het loonklassestelsel bij de politie afschaffen. De voorz. zegt dat er later gelegenheid zal zijn over deze kwestie van gedachten te wisselen. Bij volgn. 219 herinnert de heer Noomen er aan dat in 1924 f 1000 is beschikbaar ge steld voor een plan tot het bouwen van een abattoir. Spr. heeft nadien er niets meer van gehoord. De voorz. zegt, dat dit plan tot in vele details is uitgewerkt. Het zal spoedig ter tafel komen. De heer Den Hertog vreest dat die bouw nog wel lang zal duren. Spr. dringt sterk aan op verlaging van slacht- en keurloonen. Deze dienst maakt winst en dat acht spr. niet noodig. De voorz. wil dit ernstig overwegen. Bij volgn. 242 informeert de heer Noomen naar de verliezen op den gemeente-woning- bouw. Spr. vraagt of die f 5000 in het waar borgfonds wel voldoende zijn. De voorz. schat de verliezen op 4 5 dui zend gulden per jaar. Het waarborgfonds is niet voldoende en men zal dit scherp moe ten verhoogen. Over deze materie zal bin nenkort een rapport worden uitgebracht, hetgeen de raadsleden thuis krijgen. Bij het hoofdstuk „Openbare werken" vestigt de heer Den Ouden de aandacht op het feit dat de uitbreidingsplannen een warboel zijn; systemaliseering is hoog noodig. De voorz. zegt dit toe. Bij volgn 246 dringt de heer Veltman aan op verbetering van de Kerkstraat. Bij volgn. 246 (subsidie Chr. H. B. S.) vraagt de heer Den Hertog of men niet de voorwaarden kan stellen, dat het gods dienstonderwijs tot de niet-verplichte vak ken wordt gerekend. Er zijn leerlingen, die daarop geen prijs stellen. De voorz. zegt dat de gemeente niet het recht heeft het karakter dier H. B. S. aan te tasten. De gemeente verleent subsidie op dezelfde voorwaarden als het Rijk dit doet. Bij volgn. 363 doet de heer De Wolf het voorstel f 2500 te bestemmen voor steun- verleening aan uitgetrokken werkloozen. De heer Den Ouden wil dit overlaten aan B. en W. voor bijzondere gevallen. De heer Noomen betoogt, dat de werk loosheid nog lang geen afnemend karakter draagt. Reeds thans loopen in Alphen ver scheidene schilders werkloos. Het voorstel-De Wolf wordt met 11—5 stemmen verworpen. De heer Herngreen informeert of de ver werping van dit voorstel steun aan werk loozen geheel uitsluit. De voorz. zegt dat voor abnormale toe standen B. en W. steun voorbehouden. Inkomsten. Bij volgn. 21 vraagt de heer Cox of er ook keurloon van buiten- landsch vleesch wordt ontvangen. De voorz. ontkent dit. doch bij de tot standkoming van het nieuwe slachthuis zal dit worden overwogen. Bij volgn. 22 dringt de heer Den Hertog aan op verhaal van pensioensbijdrage. De voorz. zegt dat hierover binnenkort van B. en W. nadere inlichtingen zijn te wachten. Bij volgn. 52 merkt de heer Ranke op dat de heer Van Deuren teveel betaalt voor overpadrecht. De voorz. zal dit geval onderzoeken. De andere volgnummers geven geen aan leiding tot bemerkingen. De begrooting 1927 wordt goedgekeurd tot een bedrag van f351.261 in ontvangsten en uitgaven. De belatsingfactor is gebracht van 1.2 op 1.4; de opcenten der personeele belasting zijn verdubbeld. (Slot volgt). BODEGRAVEN. 25-jarig bestaan der Geref. Jongelingsver. Woensdagavond werd in een openbare jaarvergadering het 35-jarig bestaan »lei Geref. Jongelingsvereenigine „Eliézer" herdacht. De groote zaal der Verhoeff- Rollmanschool was geheel met belangstel lenden, waaronder heel wat oud-leden, gc *uld. De voorzitter, de heer G. Batelaan, sprak een openingswoord, waarin hij uit- voerig de figuur van Eliézer, den knecht van Abraham, besprak. Vervolgens werd door den heer G. SlappendeL, eveneens hel der vereeniging, een schets geleverd over de Poëzie in den Bijbel" De spreker bezag speciaal de schoonheid van den Bij bel en droeg enkele typeerende staaltjes o.a. van het volksdicht, het oorlogsdicht, het bruiloftslied, voor Het zal voor velen ongetwijfeld iets nieuws zijn geweest Na dat een stukje proza gelezen was, werd door verschillende afgevaardigden van bo- vriende vereenigingen gesproken. Daarna werd ingeleid het onderwerp „Oorsprong en ontwikkeling van het Calvinisme in de Staatkunde". Verschillende aanwezigen wisselden na de lezing van dit onderwerp met den inleider daarover van meening. In het verdere verloop der vergadering werd een enkel gedicht gereciteerd en door het lid J. Teekens een voordracht gehou- dlen over „Johannes Pistorius Woerden sis." Tenslotte sprak de heer P. van Nes Czn., alhier, inspecteur van het Onder wijs, een slotwoord over „Zelf aan het Stuur." Dit woord dat speciaal tot de ouderen was gericht, wees op de beteeke- nia der jongelingsvereeniging. Het jaarverslag van den secretaris ge tuigde van een rustig ontwikkelend ver- eenigingslevent RECLAME. UITVERKOOP WEGENS VERPLAATSING Van dezen ©normen Uif verkoop kan iedereen die voor St Nicolaas bestelt profiteeren. Voor Omlijsten ran platen, toto's enz. geven wij bovendien extra 15 pCt. korting. Het Nutsdepartement is voornemens dezen winter 4 vergaderingen te doen houden. Als eerste spreker is opgetreden de heer J. Nylandt, van 's-Gravcnhage, die evenals vorig jaar, verschillende van zijn voordrachten met zang gaf. Een uit stekende pianobegeleiding droeg niet wei nig aan het welslagen daarvan bij. Zoowel buitenlandsche als Hollandsche liederen werden gezongen. Ongeveer een 150-tal bezoekers woonde deze vergadering bij, zoodat het Departement over het slagen van dezen eersten Nutsavond zeker tevre den kan zijn. In het Zuid-Hollandsch Koffiehuis gaf de Jeugd vereeniging Woensdagavond een lichtbeeldenavond. De leider, de heer A. Schuling, gaf aan de hand van een groot aantal lantaarnplaatjes een vertel ling over het boek „Alleen op de Wereld" Bijna alle leerlingen der verschillende cur sussen met ouders en onderwijzers woon- len dezen welgeslaagden avond bij. Wijlen de heer J. van Donk. alhier heeft aan de armen der Ned.-Herv. Ge meente en aan de Kerkelijke kas dezer gemeente ieder f 500 vermaakt. Op de Noordzijde heeft het zooveel- ste motorongeluk plaats gevonden. De hee- ren motor- en autorijders rijden op dien weg meestal veel te hard en komen dan bij een onverwachte bocht, hoewel die werke lijk slechts heel flauw zijn, nogal eens in aanraking met den grond of het water. Dat gebeurde ook nu. Bij het uitwijken slipte een motor, de bereider geraakte on der zijn rijwiel en de duorijdster vloog met een groote bocht eerst een eind verder op den weg en zoo verder in den wegsloot. Aanvankelijk werd ze bewusteloos opge haald, doch na eenigen tijd kwam ze weer bij. Nadeelige gevolgen schijnen geen van beiden te hebben ondervonden van dit ongeluk. Onze plaatsgenoot, de heer P. van Nes Czn., inspecteur van het L. O. in de inspectie Gorcum, za! als afgevaardigde van den Ned. Bond van Jongelingsvereeni. gingen op Geref. Grondslag, in den loop der maand December een reis naar Hon garije maken. Met een tweetal andere be stuursleden van dezen bond zal de heer Van Nes een studiereis maken, op uitnoo- diging van vooraanstaande Gereformeer den in Hongarije, betreffende de even- tueele oprichting van Jongelingsvereeni- gingen daar te lande. BOSKOOP. Het jubileum van „Volksonderwijs". Woensdag vierde de vereeniging „Volks onderwijs" onder groote belangstelring haar 25-jarig jubileum in hotel „Neuf". Na opening, door den voorz., den heer Zwartendijk, werd het woord gegeven aan burgemeester Colyn en daarna aan den heer De Koning, eerder hoofd der open bare school, tnans in gelijke functie ie Amsterdam. Na de verschillende sprekers, die allen het nut van het openbaar onder was naar voren brachten, werden er licht beelden vertoond, waarbij o. a. ook foto's van de leerlingen, die de openbare school in die 25 jaar bezocht hebben. Het was voor velen een leerzame en gesellige avond. KOUDEKERK. Woensdagavond werd in de Herv. schooi een ouueravond gehouden. Veie ouders en belingstekenden woonden dezen avono by. De voorzitter van het scüooi- bestuur, ds. Israël, opende met gebed, waarna enkele heeren eeoige stukjes voor droegen. Door eenige dames en heeren wei oen ter afwisseling een paar zang stukjes uitgevoerd. Bonnetjes, welke verkocht werden ten bate van het t.b.c.-fonds voor den werk mansbond brachten £6.07V2 <>P- LEIDERDORP. Door van K. is bij de politie alhier aan gifte gedaan, dat de rijwielhandelaar M. zonder noodzaak een hond, welke voor zijn winkel heen en weer liep, dusdanig met een bezem heeft geslagen, dat het dier be wusteloos in ejkaar zakte. Behandelt de dieren met zachtheid.... LEIMUIDEN. Als tweede spreker voor het Co mité voor Winterlezmgen trad Woensdag avond in de Ned.-Herv. Kerk op ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in alg. dienst, te 's-Gravenhage. Zyn onderwerp, „Juliana van Stolberg, de stammoeder van ons Oranjehuis", werd met groote belang stelling gevolgd. RLJNZATERWOUDE. Tweede Nutslezing. Woensdagavond werd in het café De Boer, alhier, de tweede Nutslezing in dit seizoen gehouden. Te ruim zeven uur opende de voorzitter, de heer P. Kroon, de ver gadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. Het speet hem, dat de opkomst niet zoo groot was als men dat op de Nutsavonden gewoon is. Maar ditmaal, zeide spreker, zyn er omstandigheden, die bet geringere bezoek verklaren, n.i. het slechte weer en de buitengewoon slechte wegen. Daarna gaf de voorzitter het woord aan de spreekster van dezen avond, mej. Kroes, uit Bergen (N.-H.). Voor de pauze droeg mej. Kroes het drie-bedryvig stuk „Het Verleden", door I. Boudier—Bakker, op eminente wyze voor. Na de pauze werden achtereenvolgens voor- ge<lragen „Kindertwaalfuurtje", van Heyer- manc, hetwelk buitengewoon veel indruk op de aanwezigen maakte. Voorts: „Een vergissing", van Ali Smeding; „Een bof", van Top Naef; „Keuken-jammer", van Falk land, en tot slot: „Het hevig avontuur van Tante Myntje". Hierna dankte de voorzitter de spreek ster voor de uitnemende manier, waarop zy de aanwezigen bezig gehouden had, waar mede het officieel© gedeelte van dezen avond afgeloopen was. WOUBRUGGE. Met den bouw van het nieuwe oczaal aan het historisch kerkgebouw alhier is men reed9 in zooverre gevorderd met de bekapping enz. dat het nog in dit jaar in gebruik kan worden genomen. ZWAMMERDAM. De muziekvereeniging „Crescendo" van Bodegraven gaf in de Nutszaal alhier een goedgeslaagde uitvoering, afgewisseld door voordrachten enz. van de bekende humorist de heer C. Verkerk. De belangstel ling van het publiek was matig. Met een bal werd de avond gesloten. Bij de Woensdagavond alhier gehou den herstemming voor een lid van het kies college der Ned Herv Kerk. werd gekozen de heer N. Heikamp met 82 stemmen. De heer J. Th Hoogteijling verkreeg 36 stem men. terwijl één stem van onwaarde was. Op grond van bij deze stemming gepleeg de onregelmatigheden, werd door eenige stomgerechtigden die bij den uitslag aan wezig waren, terstond protest aangeteekend. welk protest naar het Classikaal Bestuur van Leiden zal worden doorgezonden. HILLEGOM. Onderling Belang. De Coöperatieve vereeniging „Onderling Belang" heeft een druk bezochte vergade ring gehouden onder voorzitterschap van den heer van Maris. Breedvoerige notulen werden voorgelezen en na eenige opmerkin gen goedgekeurd. De beide jaarverslagen, van den secretaris en van den penning meester werden goedgekeurd. De belangstel ling en deelname neemt toe, het ledental steeg tot 690. Op het regeeringscrediet is f 1500 extra afgelost Het overschot of de winst is f 26.390.20, de omzet v. den winkel was f 192.911.17 1/2 en die van de bakkerij f 100 759.71 1/2. Er is dit jaar f 4.484.41 afgeschreven. De balans is gecontroleerd en accoord bevonden. Het jaarverslag gaf aanleiding tot vele bespre kingen. Het dividend werd vastgesteld op 9 pCt. voor de bakkerij en 4 1/2 pCt. voor den win kel. De vergooding aan Bestuur en commis sarissen was een moeilijk punt. het werd be paald op f 2100. In een daarna vastgesteld huishoudelijk reglement werd deze vergoe ding gebracht voor de toekomst op f 1700. Een artikel inzake het belemmeren van ver gaderingen werd verworpen. Daarna volgde uitloting van obligatie en de rondvraag. NOORDWIJK-BINNEN. Het bestuur der postduiven vereeni ging „Steeds Sneller" alhier, zal op Zater dag 27 en Zondag 28 November a.s. haar 3e post- en sierduiven-tentoonstelling hou den in de voorzaal van café „Koyal", alhier. Reeds hadden er een 200-tal inschrijvin gen plaats. Het belooft weder een pracht- tentoonstelling te worden Men deelde ons mede dat er nog gelegenheid tot inschrij ving bestaat tot Zaterdag 20 November aanstaande. Terwijl S. alhier brood bezorgde, had hij zijn rijwiel even voor een perceel in de Zeestraat gezet. Een passeerende auto bus reed het rijwiel aan, zoodat dit be langrijk beschadigd werd. De politie stelt een onderzoek iiu Gistermiddag had op den Heerenweg ongeveer ter hoogte van de Jan Zwanen- brug alhier een aanrijding plaats tusschen twee auto's, tengevolge waarvan een der auto's in een sloot langs den weg kantelde. Een der inzittenden bekwam een lichte verwonding aan het gelaat, waarvoor hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Een der auto's kreeg belangrijke materieele schade; van de andere werd het spatscherm ingedrukt. De oorzaak moet worden toegeschreven aan het niet vol doende signaal geven bij het nemen van den bocht en de gladheid van den weg. Beide auto's zijn verzekerd. VALKENBURG. Door het kiescollege der Ned.-Herv. Kerk zijn herkozen tot ouderling en diaken de heeren H. Haantjes en J. Ouwersloot Jz. Tot secretaris van het college werd herkozen de heer Jac. Graven kamp. De herkiezing van allen geschiedde met op één na algemeene stemmen. VOORHOUT. In een druk bezochte vergadering ge houden in „het Patronaat" alhier, besloot de tooneelvereeniging „Vader Kolping" onder- afdeeling der St. Josefgezellenvereeniging in studie te nemen, het blijspel „Het kostbare Leven'succesnummer in 4 bedrijven.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 13