o. 20454 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 17 November Derde Slad Anno 1926. ALGEMEEN VERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Tegen neusverkoudheid UIT DE RIJNSTREEK. ian het verhandelde in de secties van den Gemeenteraad bij het onderzoek van de Ontwerp-begrooting 1927 en de memorie van antwoord van B. en W. v- Door B. en W. wordt in hun antwoord io» een uitvoerige becijfering gegeven over le°gemeen^e'B^e bedrijven om aan te too ien dat daar uit niet te hooge winsten wor- |en getrokken. Voor de Gestichten wordt de nnst voor 1927 geraamd op f 15.000 of 113.425.075 lager dan die van 1925. De begrooting van baten en lasten van iet Grondbedrijf voor 1927 wijst een na- eelig saldo aan van f 30.100 dat uit de ge- leentekas moet worden bijgepast. Toch be- oeft dit volgens B. en W. niet geheel ais i verlies te worden aangemerkt. De waar- van de gronden stijgt, naarmate zich de ebouwde kom verder uitstrekt. In sommige gemeenten wordt dan ook hel steera gevolgd om het verschil tusschen de slen en baten van ieder perceel als waar evermeerdering te schrijven. Dit systeem is Leiden niet gevolgd en wel voornamelijk ndat de met het tempo van den groei van bevolking samenhangende waardever- eerdering van den grond vermoedelijk hter zou blijven bij de uit de rentebij-' hrijving voortvloeiende vermeerdering van op den grond rustende schuld. Dit heeft hier tevens tengevolge, dat de normale aardevermeerdering van de perceelen eerst uitdrukking komt bij verkoop. De winst, elke dan wordt gemaakt, moet ingeyolge rt. 15 van de Verordening op het Grondbe- jjf gestort worden in een reservefonds, fr.- pchen is de mogelijkheid geopend, om uit reservefonds dotatie's te doen aan d?n »onen dienst van het Grondbedrijf. Van bepaling wenschen wij gebruik te ma- om het verlies van het Grondbedrijf •er 1927 niet tp de gemeente-begrooting te drukken Het reservefonds bedroeg cp Januari 1926 f 100.157 16®; groote risico's ■eft het fonds niet te dragen, omdat de onden in het algemeen tegen zeer lagen is zijn ingebracht ten slotte is het mogelijk gebleken het na- ïlig saldo van den Reinigings- en Ont- ettingsdienst te verlagen met f 2416 en van de Vuilverbranding met f 2000. Het nadeelig saldo ad f 369.585 kan dus volgt worden gedekt: ;r winst Gasfabriek 101.000 Electriciteitsfabriek 149.000 „Endegeest" 75.000 Slachthuis 10.000 :nder verlies Grondbedrijf 30.169 Reiniging 2.416 Vuilverbranding 2.000 369.585 Resumeerende is er dus volgens B. en W. it de minste aanleiding om, zooals in het iclieverslag wordt opgemerkt, over een ne- ag van f 300.000 van de Algemeene Re- rre te beschikken, om de begrooting slui- d te maken. Na hetgeen wij hierboven ds mededeelden omtrent de bestemming deze reserve behoeven wij zeker niet ier aan te toonen, dat het beschikken s de reserve voor dit doel funest zou zijn. letzelfde lid wenscht ook nog een bedrag f 50.000 uit de reserve af te zonderen, einde daarmede den post „Onvoorziene gaven" te verhoogen. In onzen geleide- f bij de begrooting merkten wij reeds op, een raming van Onvoorzien op f 50.000 den lagen kant is, doch dat getracht zou «ten worden door groote bezuinigingen larmede te volstaan. Over de jaren 1923, >24 en 1925 werd in de betrokken kalen- Haren uit „Onvoorzien" beschikt over ^pectievelijk f 52.460. f 44.992.86 en 37.658.13°. Weliswaar werden bij de slui- ig van de dienstjaren de op den post „On- torzien" beschikbare gelden gedeeltelijk lemd voor overschrijving op andere pos- doch dit geschiedde louter om admi- slratieve redenen; de benoodigde gelden [<lden toch evengoed gevonden kunnen orden uit overschotten op uitgaafposten of w verhooging van ontvangposten. Een verhooging van de post Onvoorzien f 100.000 achten B. en W. dus niet >odig. 'j geven nu weer een der leden het Oord. Ka het voeren van eenige beschouwin- over de politiek der S.D.A.P. tegenover der burgerlijke partijen, bepleit een het verstrekken van productief werk ben, die daaraan behoefte hebben, toekennen van zooveel mogelijk steun werkloozen en maatschappelijk mis gelden. Deze sociale voorzieningen behooren z.i. 'Stigd te worden uit te heffen belastin- van de gegoeden. Gaat men hier ech- toe over, dan verlaten zij de gemeente. Eoch haalt men hier het geld in hoofdzaak ben, die het eigenlijk moesten ontvan- Be wettelijke regeling omtrent de finan ce verhouding tusschen Rijk en ge ënte is slecht, doch dit is niet de schuld zijn partij, doch van anderen, bij dringt in dit verband aan op verhoo- van den aftrek voor noodzakelijk «nsonderhoudzoo noodig zal hij zelf &artoe strekkende voorstellen aan den aad indienen. Wi_nst uit de bedrijven en retributiën bt bij een verkapte onbillijke belasting. tegenwoordige belasting is z.i., hoewel e'-ht, toch nog billijker. j-genover de uitgaven dooT hem be- 0 d, zou dit lid als middelen willen aan- _']zen verhooging van tiet aantal opcen- ■rD °P de vermogensbelasting en weder- r°enng van de zakelijke belasting up F "edrijf, doch in beteren vorm dan tic ^roegere regeling Hij acht dit geen ideale Pasting, docht in afwachting van een be- jj re bcla8tingpolitiek, zou hij tot de we t ^Dvoer,nR willeD overgaan ■at -w0"* "l6'1 hi) voor invoering van ee 'Dg op bouwterreinen en meent zelfi aartoe reeds in 1921 in beginsel is sloten. Het uitbreidingsplan stond toen aan de invoering van deze belasting in den weg; hij zou echter thans niet willen wachten tot de tot standkommg van een plan tot herziening van het uitbreidingsplan. In een andere Sectie wijst een lid op een misstand bij de heffing van Havengeld. Een schipper betaalt het havengeld per reis; blijft hij echter langer dan 24 uren in de haven, dan betaalt hij weer niet per reis, doch volgens een ander tarief. Dit lijkt hem ongerijmd. Een ander lid zou gaarne zien dat de raadsleden weder evenals vroeger in het bezit werden gesteld van een belastingko hier. Zij zijn toch openbaar en raadple ging van de inkomens acht hij gewcnscht. Over de gemeentelijke bemoeiing inzake voedselvoorziening etc. liepen de gevoelens der leden zeer uiteen. Door de voorstanders werd op Amsterdam gewezen, de tegen standers voerden de ervaring bij het z.g. vïschbedrijf aan. Ook wilde een lid de los- en laad-iu- richtingen van gemeentewege exploiteeren. Eindelijk wilde een lid voor de vaststel ling van maximumprijzen, zelfproductie en verstrekking van goedkoope levensmidde len, een gemeentelijke levensmiddelen- dienst in het leven roepen, waarvan een ander lid in deze sectie weer geen prar- tisch resultaat verwachtte. Ten aanzien van overheidsdiensten hield een der leden uitvoerige beschouwingen, in 't bijzonder ten „aanzien van de positie van de werklieden in vasten dienst der gemeente. Nog steeds is er de 48-urige in plaats van de 45-urige werkweek. Ook houdt het gemeentebestuur de werk lieden te lang in lossen dienst. Voorts worden op de af deeling Publieke werken veel te veel overuren gemaakt. Over Leiden als woonstad, in het bij zonder ten opzichte van het verkeer, werd ook heel veel gezegd Meerdere leden waren van oordeel, dat Leiden als woonstad ook door de veilig heid van het verkeer, aantrekkelijk moet worden gemaakt en in dat opzicht achtten zij B. en W. niet bijzonder voortvarend. In verband hiermede zal een lid gaarne vernemen, hoe B. en W. in de allernaaste toekomst de Hoogewoerd van het gevaar lijk drukke verkeer denken te ontlasten en wanneer zij verandering denken te bren gen in .denonhoudbaren toestand van het Levendaal. Voorts wijst ddt lid or op, dat de bewo ners van Tuinstadwijk en omgeving voor de verbinding met de binnenstad alleen zijn aangewezen op de Heerenstraat; hij geeft daarom in overweging, en een an der lid sluit zich daarbij aan, om de Lin- denstraat door te trekken naar den Zoe- terwoudschcn Singel. Wat. de bruggen betreft, dringt dat lid aan op het spoedig verschijnen van het toegezegde praeadvies op de bij de be handeling van de vorige gemeentebegroo- ting ingediende voorstellen tot vernieuwing van de St.-Nicolaasbrug en de Lange- grachtsbrug, terwijl hij tevens B. en W. in overweging geeft zich ten aanzien van de verbreeding van de brug over de Spoor weghaven in den Haagweg, te wenden tot de Nederlandsche Spoorwegen. Voorts wijst hij er op, dat ondanks de toezegging in de Raadsvergadering van 28 November 1919 tot vervanging van de veld- keien, deze nog in tal van straten worden aangetroffen. Een 2-tal leden bepleit den aanleg van trottoirs, vooral in smalle drukke straten, zooals de Hogewoerd en den Nieuwe Rijn en Kraaierstraat tusschen Nieuwe Rijn en Hoogewoerd. Wat deze laatste straat be treft subsidiair aan den aldaar gevestig- den melkhandelaar te verbieden de straat voor het plaatsen van melkwagens te ge bruiken. Een dezer leden beveelt tevens aan het verkeer in één richting te leiden, met name over de Hoogewoerd, waaraan dan de demping van het Levendaal zal dienen vooraf te gaan Met het oog op de gunstige ervaring met het Noordeinde opgedaan, dringt dit lid aan op spoedige asphalteering van de hoofdverkeerswegen. In een andere sectie beschouwde men de demping van het Levendaal als behoo- rende tot het grocte vraagstuk der ver keersveiligheid. Eei lid vestigt ten opzichte van Leiden's toekomst nog de aandacht op het toenemend luchtverkeer en zou nu reeds een terrein gereserveerd willen hebben voor het landen van vliegtuigen. Ook behooren gronden langs openbare wegen zooveel mogriijk aan de gemeente ove.. te gaan. In dit verband vestigt hg de aandacht op een z. verkeerd dwang middel. De Directie van het Bouw- em Woningtoezicht maakt n.l. gebruik van kleine verbouwingen om tot afstand van stukjes voortuin te dwingen. Hg acht een dergelijke dwang verkeerd. Men moet niet bij het maken van een kleine uitbreiding aan de achterzijde van een huis, zooals op den Heerensingel is geschied, don eigenaar dwingen een stukje van een voor- tuir aan de gemeente af te staan, op straffe van geen bouwvergunning te verkrijgen. Hetzelfde is geschied' b\j de verbouwing van het Luxortheater. Ook naar de meening van een ander lid wordt hier verkeerd gehandeld Ten slotte bespreekt ook hjj den slechten bouw achter den Rijnsburgerweg en vraagt of hier geen bepalingen z^jn die een der- gelijken bouw kunnen verhinderen. In dezelfde Sectie wjjst een lid er op, dat de openbare wegen meer en meer wor den gebruikt als auto-garage. De auto's bleven soms uren lang op den weg staan. Ook als reparatie-inrichting wordt de weg gebruikt; men wende het oog maar eens naa. den Stationsweg hoek Rijnsburger sin- 6el- Voort" bepleit dit lid den aanleg van rij wielpaden. bijv. op de Hooigracht. Waarom, zoo vraagt hij, is er in de Koreva3rtstraat maar één rg wiel pad aangelegd? Ten slotte zou hij gaarne zien, dat bij opheffing van een autobusdienst, getracht werd in het verkeer te voorzien. Autobus- j verkeer acht hij een gemeentebelang. Ook andere leden doen klachten hooren over 't verkeer, in 't bijzonder op de Breestraat vóór Turk en Amicitia, waar geregeld auto's staan. Het verkeer wordt gevaarlijk en afdoende regeling is ge- wenscht. Ook op den Nieuwe Rijn tusschen Hooi gracht en Middelstegracht staan zooveel auto's, dat men bjjna niet kan passeeren. Een lid acht het gewenscht, dat een Raadscommissie met eenige Hoofdambtenaren deze zaak in studie neemt. Een ander lid verwacht reeds veel hei! van het verplicht rechtshouden door voetgangers. Men moet leeren zich aan het verkeer aan te passen. Hjj pleit voorts voor beter politietoezicht ten opzichte van het geoorloofd getal passagiers in autobus sen Er worden dikwijls te veel menschen medegenomen. Ten slotte dringt een lid aan op op ruiming van den bekenden luifel op den Oude Rijn, die het rijverkeer belemmert. Wij zullen morgen mededeel en, wat B. en W. hierop antwoorden. Gisternamiddag kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland voor de tweede maal in haar nieuwe ver gaderzaal aan den Stationsweg bijeen on der voorzitterschap van den heer Ten Gate Brouwer, uit Alphen, die de vergadering te ruim halfdrie opende. Aanwezig waren 19 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Mulder. Sanders en Heringa. Nadat de notulen der vorige vergadering door den secretaris mr, Knibbe waren ge lezen en door de vergadering goedgekeurd deed de voorzitter mededeeling van een aan tal ingekomen stukken, waaronder enkele missives van het Departement van Arbeid, betreffende certificaten van oorsprong van Griekenland, vragen om advies der Kamer bij eventueele opheffing van ontvangkan toren der Dir. belastingen etc. en weigering van de goedkeuring der subsidie aan de Ver een. van actieve handelspolitiek, eindafre kening van den heer Van der Laan, archi tect van de verbouwing en inrichting van het nieuwe gebouw, een verzoek om een bijdrage van de Commissie om het Leidsch Politiecorps een moderne photographische installatie ten behoeve van de Leidsche recherche aan te bieden bij de opening van het nieuwe politiebureau, een verzoek om samenwerking van het Vlaamsch Econo misch Verbond. Deze stukken werden op enkele na, waar over van gedachten werd gewisseld of door het Bureau advies uitgebracht, voor kennis geving aangenomen. Verder was ingekomen een afschrift van een adres aan Zijne Excellentie den Minis ter van Arbeid. Handel en Nijverheid om alsnog zijn goedkeuring te hechten aan de besluiten der verschillende Kamers tot toe- J kenning eener subsidie aan de Vereen, voor Actieve Handelspolitiek, onderteekend door een tiental Bureaux van Kamers, meest uit Noord-Brabant en Limburg, doch ook door de Kamer voor Rijnland. Oe voorzitter zeide, dat dit adres was vastgesteld op een vergadering, in Utrecht belegd. Het Bureau van de Leidsche Kamer wilde tegen het besluit van den Minister echter niet ingaan. Het Bureau had nu een concept-adres ontworpen waarin de Kamer het besluit van den Minister wel betreurt, doch daartegen geen actie wenscht te voe ren. Aan de boven aangewezen Kamer zal daarvan ook mededeeling worden gedaan. Inzake de invoerverboden van bloembol len in Amerika waren missives ingekomen van den gezant te Parijs en van den Rijks- landbouwconsulent bij het Ned. gezantschap in België. De Kamer besloot op advies van de heeren Zonneveld en Van der Laan ook in dezen geen verdere stappen te doen. De genoemde leden deden genoegzaam uitko men dat op het oogenblik toch geen succes daarvan kan worden verwacht. Naar aanleiding van een schrijven van den Directeur van het Postkantoor alhier inzake vervroeging van de verzending van postpakketten, zoowel des morgens als des namiddagc, voerden verschillende leden het woord. Velen opperden bezwaren, waarna het schrijven werd gerenvoyeerd naar de Commissie van Vervoer. Inzake het reeds genoemde verzoek om subsidie voor een photografietoeslel aan den Commissaris van Politie te Leiden bij de opening van het nieuwe Politiebureau aan te bieden, stelde het Bureau voor deze bij drage te bepalen op f25. Het Hoogheem raadschap Rijnland geeft ook een kleine subsidie. De heer De Gooyer verklaarde zich tegen dit voorstel, evenals de heer Zonneveld, waarna het in stemming werd gebracht en verworpen met op één na algemeene stem men (die van den heer Leman). Ook werd afwijzend beschikt op een ver zoek van den heer Krantz om een bijdrage in hel Fonds voor den aanleg van ..de Leid sche Hout". Hoewel men het denkbeeld zeer j sympathiek vindt is de Kamer van oordeel dat steun daarvoor niet op den weg der Kamer ligt. De voorzitter deelde daarna nog mede, dat voorloopig het orgaan der Kamer niet meer verschiint. tengevolge van moeilijk heden met den uitgever. Men is overleg gaan plegen met een anderen uitgever, doch dit had nog geen resultaat, omdat deze uit gevers zich blijkbaar solidair verklaren met den drukker De voorzitter wilde nu voorloopig de uit- gave staken De heer Leman rreende dat het verschil tusschen het tarief door «ommige andere uitgevers gevraagd niet zooveel verschilt met den ouden prijs, om op dien grond de uitgave niet te laten doorgaan. De heer Wernink vraagt of de kamer ook verplichtingen heeft tegenover de adverteer ders, waarop de voorzitter ontkennend ant woordt De heer Leman zou de zaak nader willen bespreken in huishoudelijke vergadering De voorzitter wilde hetzelfde voorstellen. Daartoe wordt nu besloten. Nog werd medegedeeld dat tot adj. secre taris der Kamer is benoemd mr. Mooy en tot concierge de heer Dupon, terwijl in los vasten dienst een ambtenaar is aangesteld voor inschrijvingen zonder vast salaris, doch naar een bepaald tarief. Aan de goedkeuring van de vergadering werd onderworpen een ontwerp-adres in verband met de groote storing van 7 October in de levering van Electriciteit aan fabrie ken en particulieren te Leiden en omgeving. Volgens de in de Kamer ingekomen klach ten was het ongerief en is de schade, welke door de storing veroorzaakt werd zoo groot geweest dat met alle middelen getracht zal moeten worden om deze storingen in de toe komst te voorkomen. Het adres beoogt te verzoeken dat er meer dere pogingen zullen worden aangewend om een reserve te verkrijgen door nauwere aan fluiting bij andere centrales. De heer Roëll juicht het adres toe. De heer Zonneveld zou er toch ook Ged. Staten inwillen betrekken in verband met de Provinciale centrale. De heer De Gooyer is van oordeel dat hier een en ander niet wel op zijn plaats is. Hij zou het beter vinden dat de voorzitter eens met de directie der Lichtfabrieken ging pra ten. Nadat nog tal van leden het woord had den gevoerd en nadat de voorzitter het eenigszins gewijzigd adres nog eens had ver dedigd werd op voorstel van 't Bureau zon der hoofd, stemming besloten om in huis houdelijke vergadering verder te behandelen De voorzitter zal dan nog enkele mede- deelingen doen van vervrouwelijken aard. Thans deelde hij nog aan den heer De Gooyer mede dat hij reeds in persoonlijk contact met de directie der Lichtfabrieken is geweest. Deze is niet tegen een adres als door het Bureau voorsteld. Ook de directie vindt samenwerking met andere Centraleb in dezen van veel belang. (Naar men ons mededeelt is in de huis houdelijke vergadering besloten het adres te verzenden zooals het door het Bureau was ontworpeD en voorgesteld). Op voorstel van het Bureau, en enkele gevallen daarvan afwijkend, werden groo- tere en kleinere bijdragen aJs subsidies toe gekend tot een totaal bedrag van ongeveer f 500. Aan de NecL Organisatie van K. v. K. f 100, aan de Ned. K. v. K. te Brussel f12; aan die te Londen f 12.50; aan de Ned. Am. K. v. K. op voorstel van den heer Zonneveld f 25 (het Bureau had voor gesteld f 12)aan de K. v. K. te Zurich f 10; aan het Bureau voor Handelsinlich tingen f30; aan de Vereen. Binnenscheep- vaartcongres op voorstel van den heer Wer nink, gesteund door den heei Boot f 25, (het Bureau wilde dit congres ditmaal niet steunen); aan de Vereen. Vaartverbete- riüg van Oude-Rijn f 5; aan de Comm. voor den Ned. Zuid-Air. Handel f 10aan de Vereen. Ned. Fabricaat f20; aan de Ver. van Secretarissen van K. v. K. 50, nadat eerst de voorzitter de bedenkingen door den heer De Gooyer gemaakt, had uit den weg geruimd; voor proefnemingen inzake prepareeren van netten voor de zeevis- scherij f 125 en aan de commissie tot be strijding van den verkoop met cadeaux f 25. Vervolgens bracht de voorzitter in be spreking de vaststelling van het tarief voor het gebruiken van de vergaderzaal, die men op deze wijze wenscht te benut ten, zonder daarmede particulieren, die zalen verhuren concurrentie aan te doen. Daarom wilde het Bureau de zaalhuur be palen t voor den geheelen dag op f 17.50, voor een ochtend-, middag- of avondvers gadering f7.50. De heer Wernink, daarin gesteund door den heer Roëll, wilde het tarief voor de middagvergaderingen op f 5 bepaald zien. De voorzitter kon dit voorstel niet aanbevelen. Ook de heer Van der Steen kon terwille van particulieren, die een zaal verhuren, niet meegaan. Het voorstel van het Bureau werd nu aange nomen met 13 tegen 6 stemmen. De heer De Gooyer wilde het kleine zaaltje beneden ook voor kleine conferen ties beschikbaar stellen. Na eenige gedach- tenwisseling werd besloten dit zaaltje voorloopig niet te verhuren. Bij het punt: „districtsbelangen" herin nerde de heer De Jongh aan een couranten bericht waarin wrerd meegedeeld dat op het baanvak HoofddorpLeiden autobussen den personendienst zouden onderhouden, wat hij voor het verkeer niet wenscheiijk achtte. Hij vroeg of de Kamer daaraan niet iels kon doen. De voorzitter zeide dat hem daarvan niets bekend was. Het Bureau zal echter een onderzoek instellen. De heer Alkemade informeerde naar een adres van het gemeentebestuur te Noord- wijk inzake verbetering van het vaarwater welk adres hij op het Bureau had ingezien en meegenomen Op deze wijze was het nog niet bij het Bureau in behandeling ge weest, zoodat de voorzitter nog geen nadere inlichtingen kon geven. Een onderzoek werd ook in dezen toegezegd. De heer Dijkdrent vestigde de aandacht op een verbetering in het tarief voor inter nationale telefoongesprekken waarbij niet meer na de eerste drie minuten een dubbel tarief wordt toegepast, doch de verhooging per minuut berekend Hij bepleitte de wen- schelijkheid dat zoodanig tarief ook werd ingevoerd bij intercommunale gesprekken. De voorzitter beloofde dat het Bureau in dien geest ter bevoegder plaatse stappen zal doen. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten en ging de Kamer huishoudelijk ver gaderen. RECLAME. raadt de dokter ..Forman" aan. FortnaD brengt direct verlichting; overvloedige slijm- afscheidingen houden op; hoofdpijn en be nauwdheid verdwijnen onmiddellijk. For man is in alle Apotheken en Drogisterijen verkrijgbaar. Vraagt niet naar ..een middel tegen verkoudheid", doch eischt „F o r- m a n" voor den prijs van Fl. 0.45 per doos. 3h92 ALPHEN. De Raadsagenda. De aanvulling, ag.nda voor de vergir dering van den Raad, op Donderdag 18 Nc\ember, des namiüdags, te 2 uur, luidt: 6. Benoeming van lid van ue Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwas, wegens periodieke aftreding van den heer mr. A. Korver. Door de Commissie worden aanbevolen de heeren: 1. mr. A. Korver; 2. A. J. Groen, Med. Drs. Kerkelijk Bericht Ned.-Herv. Kérk, Julianastraat: heden avond 7 uur, ds. J. de Bruin. De hoek v. MandersloostraatBriig- geetraat is weer eens de oorzaak geweest van een aanrijding. De heer v. D. kwam met zijn auto uit eerstgenoemde straat rijden en bemerkte te laat, dat er uit de Bruggestraat een driewielige wagen aan kwam. Een beschadigd spa tsc berm was het gevolg van de aanrijding, die overigens goed afliep. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft van November. Brieven Binnenland: S. A. Stichter, Am sterdam. M. v. d. Weifden, Scherpenisse. I. Groeneveld, Wassenaar. Briefkaarten Binnenland: P. Koning, Amersfoort. Een briefkaart zonder adres. BODEGRAVEN. Het departement Bodegraven van „Tot Nut van 't Algemeen" opende Maandag avond het winterseizoen met zijn eerste openbare vergadering in hotel „Van Haaf- ten". Voor een goed gevulde zaal trad dien avond op de heer A Nijland, uit 's-Graven- hage, als onderwerp behandelende „Inter nationale Chansons". Hij werd vergezeld door den heer A van der Laan, die op ui.- stekende wijze voor de pianobegeleiding zorg droeg. Nadat de voorzitter den avond met een kort welkomstwoord geopend had, gaf hij het woord aan den spreker. Voor het departement „Bodegraven" was de heer Nijland geen onbekende, dat was duidelijk aan de opkomst der leden merk baar. Zoowel Nederlandsche, Fransche, Duilsche en Engelsche liedjes werden op keurige wijze voorgedragen. Dat menig stukje in den smaak viel. bewees wel het applaus, hetwelk de spreker oogstte. Tusschen de verschillende voordrachten in, gaf de heer v. d. Laan blijk het piano spel meester te zijn. Het was dan ook niet te verwonderen, dat beide personen na af loop een warm applaus ten deel viel. Nadat de voorzitter den heer Nijland bedankt had voor de uitstekende wijze waarop hij zich van zijn taak gekweten had, alsook den heer v. d. Laan, sloot deze de vergadering. HAZERSWOUDE. In het lokaal „Salvatori" heeft ds. W. Rieshaar. Zendingsdirector te 's-Gravenhagp. een rede gehouden in het belang van den Gereformeerden Zendingsbond. Naar aanleiding van Genesis 49 22 vond spreker gelegenheid in treffende woorden de zendingsgedachten uiteen te zetten. Hij wees op de moeite en zorgen, die deze ar beid met zich brengt, doch bracht Ook ir» herinnering de schoone en heerlijke roeping die elk Christen heeft, om het werk der Zen ding, als zijnde een Godsbevel, met "gebed en gaven krachtig te steunen. De opkomst was bevredigend en een col lectie, die gehouden werd ten behoeve van den Geref. Zendingsbond heeft opgebracht fill.—. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Overleden: Theodorus Johannnes Heins 83 jaar. Dat niet alle winkeliers voor wette lijke winkelsluiting zijn. blijkt wel uit het feit, dat een negental een verzoekschrift aan het gemeentebestuur heeft gericht, om hiervoor geen verordening in het leven te roepen. RIJNZATERWOUDE. Eerste steenlegging voor het Nntsgebonw. Alhier had de eerste steenlegging plaat3 van het in aanbouw zijnde Nutsgebouw van het Departement Rijnzaterwoude ca. De fcestuurdefen van de Spaarbank, de be- stuurderen van het Departement dezer af- deeling, de heer J A Bakhuizen, burge meester dezer gemeente en belangstellen den waren op het terrein aanwezig. De heer dr. Sax. voorzitter van het be stuur van de Spaarbank, voerde eerst het woord. Spr. riep den burgemeester, de be- stuurderen en alle aanwpzigen. die bij het werk betrokken waren, van harte welkom. Een gebeurtenis als deze zal zeer zeker niet vee! in ons leven voorkomen Spr. had ten minste nimmer een eerste-steen-legging bij gewoond. In verband met de stichting had spreker de archieven eens nagezien en het bleek spreker o.a., dat op 15 Januari 1851 de voorzitter van het Departement provisioneel

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9