N0. 20453 -EIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 16 November Derde Blad Anno 1926. ALGEMEEN VERSLAG Leidsche Begrafenis-Onderneming BUITENLANDSCH GEMENGD RADIO-PROGRAMMA ST. NICOLA AS-FOTO'S. _RADIO-NIEUWS. van het verhandelde in de secties van den Gemeenteraad bij het onderzoek van de Ontwerp-begrooting 1927 en de memorie van antwoord van B. en W. I. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Gisteravond is bovengenoemd verslag uit gekomen. Het vormt een vrij uitvoerig boek- leel en is met zorg samengesteld. Het be- 'int met de algemeene beschouwingen, zoo- ils die door de leden in de afdeelingen zijn ;ehouden en door B. en W. daarop is ge- eageerd. Een der leden klaagde over gebrek aan perspectief in deze begrooting. Hij zou raarne zien, dat de begrooting eenbeeld van de plannen, die naar het oordeel an B. en W. in het a.s. jaar tot uitvoering Doeten komen. Ook acht hij het in het nancieel belang der gemeente, indien de litvoering van plannen vroeger geschiedde. Een ander lid acht de begrooting eenigs- ms duister, dit motiveerend door eenige nancieele becijferingen. Een ander lid, zich in hoofdzaak hierbij ansluitende, zou het saldo ad f 800.000 illen bewaren om eventueele tekorten in .lgende jaren te dekken of voor belasting- erlaging. Het lid, het eerst aan 't woord, wijst ten lotte op het verkeerde systeem om aan- rang uit te oefenen op de bedrijven tot het «halen van groote winsten, ten einde op ie wijze de begrooting zooveel mogelijk uitend te maken. Men regelt de exploita- Miitkomsten naar de omstandigheden en iar de begrootingscijfers. Meer speciaal op bedrijfswinst der Lichtfabrieken steunt begrooting. Dit geeft reden tot de vraag: allen die exploitatie-uitkomsten ook in de «komst zoo blijven en zullen wij de Licht- ibrieken duurzaam blijven behouden? Deze begrooting, aldus een lid, staat in }t teeken van groote schrielheid voor het ger ambtenaarscorps. De lagere ambtena- n en in het bijzonder de z.g. losse, heb- en geen behoorlijke bezoldiging. Hij wijst er voorts op, dat in de begroo- ling hoogere ambtenaren worden vermeld, tan wie toeslagen worden toegekend, het- jeen hij verkeerd acht. Afzonderlijke wed- aan ambtenaren voor het bekleeden nevenbetrekkingen acht hij onge- ffenscht, evenals het bekleeden van bijbe lrekkingen. Ook verklaart hij zich tegen pensioenverhaal op de ambtenaren. In een andere Sectie brengt een lid hulde in B. en W., omdat zij er in geslaagd zijn le begrooting sluitend te maken. Zij mag 3an door eene andere wijze van boekhou ding een tekort aanwijzen, als men haar teziet in het licht van de tot dusverre ge- rolgde wijze, waarbij het batig saldo van de laatst vastgestelde rekening geheel of gedeeltelijk ten bate van den gewonen dienst frordt gebracht, dan sluit zij inderdaad. Dit 3 echter grootendeels te danken aan de ooge bedrijfswinsten, voornamelijk van die ;r Lichtfabrieken. Ook deze spreker keurt it systeem af. Immers, bij de vaststelling iQ de tarieven, die tot het behalen van ;ze winsten medewerken, wordt geen re- jüing gehouden met de draagkracht der rbruikers. Zal op deze wijze ook in de toe- omst de begrooting wel sluitend zijn te ouden, zoo vraagt hij zich af. Dient niet eeleer gestreefd te worden naar verhoo- ing van andere inkomsten en naar bezuini- ng op de uitgaven? Als middelen, die daartoe kunnen leiden, oemt hij: verhooging der gas- en electrici- teitsprijzen in de buitengemeenten; strenge controle van B. en W. op de besteding der gelden; versobering van diensten en bedrij ven, waarop de aandacht van de Directeu ren ware te vestigen; samenvoeging van diensten, zooals b.v. politie en brandweer, den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Za ken en den Armenraad, enz.; inkrimping van het politiecorps en in het algemeen vermindering van personeel, zoo mogelijk in overleg met het personeel zelf; verlaging van enkele hooge salarissen, enz.; ook vestigt hij de aandacht op het hooge bedrag van de kwade posten der directe belastin gen. B. en W. merken o.a. op, dat aan een viofgere indiening der begrooting, zoxüs ftrdt gewenscht, onoverkomelijke bezwaren verbonden zgn. R*eds thans kost het, met iet oog op de beperkte bezetting van de jfctrokken afdeeling, groote inspann.ng, om te begrooting in den aanvang van Septem- gereed te krjjgen. Bovendien moeten hg tet opmaken van de begrooting de reken- jjjjfers bekend zijn, zoodat, aangezien het iteüstjaar eerst 1 Juli sluit, ook om die reden de inzending van de coocept-begroo- niet kan worden vervroegd. Behalve 5 groote gemeenten, waar men over ruimere personeelsbezetting beschikt, is >nze gemeente-begrooting, in vergelijking die van met Leiden gelijk te stellen ^meenten, een van de eerste, die bij deu worden ingediend. Het komt B. en W. overigens voor, dat *en tijdsruimte van 14 dagen voldoende worden genoemd. De begrooting bevat leeb voorstellen, welke een ernstige voor leiding en bestudeering vereischen; der- l u voorstellen plegen toch bij afzon- wijk prae-advies aanhangig gemaakt te erden. Voor zoover daartoe aanleiding is, in een geleidebrief bij de indiening 11 de begrooting de voornaamste punten welke de aandacht vragen. Bovendien ?r?en afdeelingsonderzoek tal van PomTleD °Pmerteingeu van zeer algemeene aaD strekking te worden gedaan, waar- prnAi?*0 efnstl£e beötudeenng van de be- Aa i, ^et behoeft vooraf te gaan. öij 'd verz<>ek, om in het vervolg cok van d 0D^?r^ee^eo v30 posten de cijfers vastoA Vibegrooting en van de laatst Ma rekening te vermelden, willen Mat ?e4ao1ov^ mogelijk tegemoet komen, efend ti-ekking tot: I. Financieele toe* eerst de .m&en» wenschen zy aller- °Pmerkingen van meer algemeenen w beantwoorden. Het standpunt van een der leden, dat de begrooting een beeld moet geven van de plannen, die in het aanstaande jaar tot uitvoering moeten komen, kunnen zij niet deelen. In de eerste plaats zou dit op praktische bezwaren stuiten. Het is toch ten eenenmale uitgesloten, dat alle plannen inzake bui tengewone werken, zooals verbouwingen, vernieuwingen of uitbreidingen van gemeen te-eigendommen en -inrichtingen, die een volgend jaar onderhanden zullen worden genomen, voldoende voorbereid en van be hoorlijke kostprijsberekeningen voorzien, reeds in Augustus geheel gereed zouden kunnen zijn. Welke grondaankoopen zullen plaats hebben, valt zeifs niet te voorspellen, omdat de gemeente in den regel slechts daartoe overgaat, wanneer zich een gun stige gelegenheid voordoet. Verschillende plannen zouden dus op de begrooting niet anders tot uiting kunnen komen, dan door daarvoor Memorieposten te ramen. Het nut van deze posten ver mogen zij niet in te zien. De financieele gevolgen van ieder voorstel spelen nu een maal een zeer voorname rol en deze zijn met ernst te beoordeelen, wanneer de plan nen zjjn uitgewerkt. Een gemeente-begrooting, die volgens be paalde voorschriften moet worden opge maakt, kan geen ander perspectief openen dan de cijfers uitwijzen. Deze cijfers hebben betrekking öf op de te doene betalingen of op de te verkrijgen ontvangsten. Andere eischen kunnen op een begrooting van ont vangsten en uitgaven niet worden gesteld. Het bezwaar dat de begrooting eenigszins duister is kunnen B. en W. ook niet toe geven. De ontvangsten en uitgaven zijn zoo gegroepeerd, dat men een duidelijk overzicht heeft van de kosten van ieder van de on- derscheidene takken van dienst afzonderlijk, i Het bezwaar gemaakt tegen de overboe- j king van een bedrag van f 800.000 naar de I Algemeene Reserve wordt door B. en W. teruggewezen. Zij moet juist als een maat regel van zeer goede en voorzichtige, doch ook zeer noodzakelijke financieele politiek worden aangemerkt. De noodzakelijkheid om bij het opmaken i van de begrooting het batig slot van vorige jaren op te nemen, was dus niet aanwezig. Het is derhalve alleszins rationeel, om nagenoeg het geheele batig saldo van den dienst 1925 en wel ten bedrage van f800.000 ter reserveering aan te wenden. De begrooting kan dan scherper worden I geraamd; mochten zich bijzondere tegen vallers voordoen, waardoor de rekening met I een nadeelig saldo zou sluiten, dan kan I nog altijd uil de reserve worden geput. Behalve ter dekking van een eventueel nadeelig saldo, zal de reserve in het alge- meen dienen ter dekking van uitgaven met een zeer bijzonder karakter. Voor uitgaven met een permanent karakter mag de re serve niet worden aangewend, omdat zij anders spoedig zou zijn ingeteerd. In uiter ste noodzakelijkheid kan ook ter voorkoming van belastingverhooging over een gedeelte van de reserve worden beschikt. Belastingverlaging zal eerst mogelijk zijn, indien de gewone inkomsten en uitgaven dit toelaten. Daarvoor kan geen steun wor den gezocht bij de Algemeene Reserve, om dat deze na één of twee jaar dien steun niet meer zou kunnen geven en dan wederom tot belastingverhooging zou moeten worden overgegaan. Een en ander zou de zoo ge- wenschte continuïteit in de belastingheffing d.w.z. een belastingheffing zonder groote j sprongen en zooveel mogelijk gericht op ge leidelijke verlaging, schaden en groote on tevredenheid wekken. Trouwens, verschil lende gemeenten moeten geheel of gedeel telijk terugkomen op in den laatsten tijd genomen besluiten tot verlaging van het percentage der gemeentelijke inkomstenbe lasting, hetgeen to.t groote moeilijkheden j aanleiding geeft. I Temeer bestaat er aanleiding voor de overboeking naar de Algemeene Reserve, nu het B. en W. gelukt is de begrooting slui tend te maken. Zooals zij bij de aanbieding van de begrooting voor 1927 in Ingekomen Stuk no. 191 mededeelden, sloot de concept- begrooting. voor wat den gewonen dienst betrof, met een nadeelig saldo van f 369.585. Zij merkten op, dat bij het ontwerpen van de begrooting met de werkelijke uitkomsten van vorige jaren zooveel mogelijk rekening was gehouden, behoudens ten aanzien van enkele posten, waaromtrent nader overleg moest worden gepleegd. Tot deze posten behoorden in de eerste plaats de geraamde winsten van de Licht fabrieken, Over 1925 bedroeg de winst van de Gas fabriek in totaal f258.699.951/*; hiervan werd voor bijzondere doeleinden gereser veerd f 80.000, zoodat in de gemeentekas werd gestort f 178.699.951/*. Voor 1927 werd de winst geraamd op f 120.610 of f 138 059.95V* lager, dan de werkelijk in 1925 gemaakte winst. De winst van de Electriciteitsfabriek be droeg over 1925 f 459.775.441/»; hiervan werd voor bijzondere doeleinden gereser veerd f 120 000. zoodat in de gemeentekas werd gestort f 339 775.441/*. Yoor 1927 werd de winst geraamd op f 237.000 of f 220.000 lager dan die van 1925 B. en W waren van oordeel, dat, zonder de noodige voorzichtigheid uit het oog te verliezen, de geraamde winstbedragen aan zienlijk konden worden verhoogd en wel dat der Gasfabriek met pl.m. f 100.000 en dat der Electriciteitsfabriek met pl.m. f 150.000. Zij pleegden hieromtrent overleg met Com missarissen. hetgeen er toe heeft geleid, dat voor de Lichtfabrieken nieuwe begrootingen zijn opgemaakt, met een hooger winstsaldo van f 250 000 in totaal. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TEI.EFOOX SS1 - (.Kil) EX 4C30 OOK EEN DIEF! Op de grens van Somerset en Dorset, bij Henstridge. in Engeland, werd ergens aan den kant van den weg een auto gevonden. Met behulp van het nummer vond men uit, dat de eigenares van den wagen miss Webb uit Londen was. Ze werd gewaar schuwd en antwoordde dat de auto inder daad van haar was. De wagen was gesto len. toen hij voor het huis van een vrien din, bij wie ze op bezoek was. stond. Miss Webb vertelde ook dat in den wagen eenige taschjes lagen met juweelen van zeer groote waarde. Bij onderzoek bleek dat de taschjes nog gesloten in de auto lagen. De dief had door benzinegebrek zijn plan om de auto te ste len op moeten geven. Fn in zijn ergernis over dezen tegenvaller heeft hij blijkbaar niet gekeken of er binnen nog iets van zijn gading was. MOORD. Te Dorres, een plaatsje in de buurt van Perpignan vond een landbouwer bij zijn thuiskomst zijn vrouw geworgd op den grond liggen De kinderen stonden weenend bij het lijk hunner moeder. De datier is gearresteerd. Het is een broer van de vermoorde, een gevaarlijk idioot, in heel de streek gevreesd. Kort te voren had hij, naar hij thans bekende, ook een schaapherder met een knuppel dood geslagen. HOUDINFs NALATENSCHAP. De boeienkoning Houdini, wiens over lijden wij gemeld hebben, blijkt een ver mogend man te zijn geweest. Vrijdag is zijn testament geopend, waaruit bleek, dat hij zijn bibliotheek, die op een half mil- lioen dollar geschat wordt, aan den Ameri- kaanschen staat vermaakt heeft. Zijn broeder erft de meesten zijner roerende bezittingen, onder voorwaarde, dat hij zorg zal dragen, dat de doo-r Houdini zelf te boek gestelde manieren van ontsnapping uit zijn kluisters vernietigd worden. ZEEROOVERIJ. Het Fransche stoomschip Hanoi" is op weg van Hongkong naar Haiphong door 26 aeeroovers aangevallen. Zij doodden een Annamietischen wacht en stalen 50.000 dollars benevens het hebben en houden der passagiers ter waarde van 20.000 dol lars. NOODLOTTIGE BRAND. Een telegram uit Oslo meldt dat bij een brand in een boerenwoning te Hönnefos twee vrouwen zijn verbrand, Ook 20 koeien en vele andere huisdieren zijn omgekomen. WEER EEN LYNCH-SCHANDAAL. In de buurt van Houston, in den staat Texas, hefeft Donderdagavond een afschu welijk lynch-schandaal plaats gevonden. Een week te voren was een blanke knaap, zekere Wallace Crow der vermoord, door een onbekenden dader. De blanken in de buurt dachten, dat het wel een neger zou zijn geweest. Zoo trok dan Donderdag avond een troep blanke mannen, als cow boy vermomd, naar een hut in den om trek, waar negers woonden. De hut werd in brand gestoken cn door een welonder- houden beschieting op deuren en vensters van de hut kon niemand die er in was, ontsnappen. Resultaat: twee negers en een negerin levend verbrand en een derde ne ger met kogels doorzeefd. Den dag daarop hield de politie den broer van den vermoorden blanken knaap aan. Hij wordt er van beschuldigd zijn broer te hebben vermoord. EEN ZESTIENJARIGE MOORDENARES. Zaterdag moest een 16-jarige getrouwde vrouw voor den politierechter te New-York verschijnen onder verdenking van moord op een man. Zonder de geringste ontroering te toonen gaf de jonge vrouw, die op een fabriek in Evanstown werkzaam is, den moord toe. Er werd rechtsingang tegen haar verleend. EEN ONBEZONNEN WEDDENSCHAP. Te Belly bij Bourg (Frankrijk) had een 19-jarige electricien. Louis Ripert, gewed, dat hij een vork zou inslikken. Het experi ment slaagde vrij gemakkelijk, maar kort daarop moest de jongeman onder de hevig ste pijnen naar het ziekenhuis van Lyon worden gebracht, waar hij een spoed operatie had te ondergaan. Zijn onbezon nenheid zal hem misschien het leven kosten. EEN ROOVERSHOL UITGEHAALD. Den laatsten tijd werden de omstreken van Schönberg onveilig gemaakt door een inbrekersbende. Het lukte hriaar niet de die ven in handen te krijgen, totdat dezer dagen de burgemeester van een der zwaarst ge teisterde dorpen opgebeld werd met de me- dedeeling. dat de dieven huisden in een hol in het bosch bij die plaats, 's Avonds trok een menigte boeren met een troenje veld wachters het bosch in en omsingelden het hol. Na herhaalde sommatie kwamen ein delijk drie ongunstige individuen uit het hol gekropen. De laatste wist. dadelijk toen hij uit het hol kwam. in het bosch te ont snappen, doch de beide anderen zijn aan de juslitié overgeleverd. In het hol trof men houten britsen, de kens. een kachel en een goed verborgen deur aan. Voorts vond men tal van levens middelen. kleedingstukken en andere voor werpen. alle9 van diefstal uit de naburige dorpen afkomstig. DOOR DE WOLVEN GEBETEN. Te Krem9 aan de Donau maakten twee oppassers uit een circus eeD kooi schoon, waarin vier volwassen wolven waren opge sloten. .Plotseling viel een wolf een hunner aan, waarop een andere wolf den tweeden oppasser in den voet beet. Deze wist echter het hok uit te komen. De vier wolven vielen toen allen op den overgeblevene aan, die zich niet meer verweven kon en wien het vleesch van het lijf gerukt werd. Ten slotte kwam de directeur op het lawaai loegeloo- pen en begaf zich, alleen met een zweep en een in het voorbijgaan opgeraapt bankje ge wapend, in de kooi. Na een opwindend ge vecht met de woeste dieren slaagde hij erin ze van hun slachtoffer te verjagen en in een hoek te drijven. De oppasser is met meer dan 20 ernstige beetwonden naar het ziekenhuis overgebracht. BRAND. Gisternacht is de papierfabriek in de na bijheid van Göppingen, tengevolge van een grooten brand, grootendeels verwoest. De schade bedraagt naar raming 1OQ.0CO mark. Het bedTijf kan, zij het ook ,ten deele, worden voortgezet. De oorzaak is onbekend. Een ernstige brand, die den dood van 4 personen teu gevolge had, brak uit in de buitenwijken van Straatsburg te Rup- prechtsan. Verschillende personen spron gen uit de ramen op straat cn werden zwaar gewond. Bij een brand in de stallen van een rid dergoed bij St.ralsund, zijn tachtig koeien en honderd varkens in de vlammen omge komen. PRIMO DE RIVERA UITGEDAAGD TOT EEN DUEL. Primo de Rivera is volgens de „Chic. Trib." door graaf Romanones, den vroegeren leider der liberalen, en ex-premier, tot een duel uitgedaagd De premier heeft er zich nog niet over uitgelaten, maar men gelooft algemeen, dat hij de uitdaging zal negeeren. Maar Primo de Rivera is een militair, en wellicht zal zijn eergevoel toch niet toelaten de uitdaging onbeantwoord te laten. VOOR WOENSDAG 17 NOVEMBER. Hilversum (1050 M.) 12.Politieher. 2.003.00: Kinderles Engelsch. 4.45 6.45: Concert door het H. D. O.-orkest. Andrine Savelli, coloratuurzangeres, opera programma. 6.457.15: Vervolgles Duitsch. 7.157.45: Conversatieles Duitsch. 7.45: Politieber. 10.Pers berichten. 8.10: Uitzending v. d. Evan gelisatie—samenkomst v. h. comité v. stads evangelisatie te Deventer, van uit de Luthersche kerk aldaar, mej. A. v. Essen, sopraan, A. J. Mooy, orgel, de heer J. B. v. Renssen en A. Mooy, viool: 1 Adagio, mo derato op. 57 no. 1 f, Beriot (viool en orgel), 2. Zang: Ps. 89 1 en 7, 3. Lezen: Hebr. 11 vs. 110, 4. Gebed, 5. Ps. 116 van E. Weiss (sopraan), 6. Toespraak door P. C. Tijssen, over: Geloofsbehoefte, 7. Zingen: Ps. 189 4, Toespraak door ds. G. v. d. Zaal, over: Geloofskracht, 9. Zingen: Ps. 27 7, 10. Toespraak van ds. J. P. v. Heert, over: Ge loofsstrijd. 11. Roep God aan, van P. J. Moe- ton (sopraan), 12. Zingen: Gez. 183 2 en 3 uit den Luth. Bund. 13. Dankgebed, 14. Ada gio cantabile sostenuto, op. 67 no. 3, Beriot (orgel en viool), 15. Sluiting. 10.15: Dansmuziek door The Nassau danse or- chestre. Daventry (1600 M.) 11.20: Concert door het radiokwartet en solisten (contra-alt, te- nor, piano). 1202.20: Muziek van restaurant Frascati. 3.20: Schoollezing Reading and writing. 4.20: Causerie- Merrie England. 4.35: Bespeling van het concert-orgel in de New Gallery Kinema. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Dansmuziek door de radio dansband. 7.10: Landbouw- praatje. 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Sea captains and the King. 7.50: Muziek. 8.Lezing: Our eco nomie difficulties, door den eersten minister van Newfoundland. 8.20: S. Nesbitt en H. Hunter met hun Ukulele. 8.40: 2e acte van de opera T&nnhauser. 9.35: Voorlezing van Engelsche balladen, door miss Townsend-Warner. 9.50: Piano- duetten, Werken van Schubert, door miss Dixson en V. Hely-Hutchinson. 10.05 Lezing: Companionable books: Pepy's dia ry. 10.20: Tijdsein, weerber., nieuws. 10.3511.20: Kamermuziek door het Kutcher strijkkwartet (2 violen, viola, cello). Ch. Draper, clarinet. 10.5012.20: Dans muziek Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 12.50— 2.10: Concert, hr. Bonafé, zang, hr. Magniez, viool. Orkest 5.055.55: Concert door de Radio Jazz Symphonic. 8.5010.30: Gala-concert. Königswusterhausen (1300 M. en Berlijn (483, 9 en 566 M.) 7.50- Orkestconcert, Cida Lau, sopraan. Orkest, H. Pfitzner, piano. 9.50: Sluiten. Brussel (265,5 M.) en Antwerpen 508.5 M.). 8.20: De radio-courant 8.509.50 Gala-concert, orkest en solisten. 9.50 10.50- Dansmuziek. 10.50: Nieuwsber. Münsler (303 M.) 8.20—9 20: Orkestcon cert. 10.3511 20: ..Der Ackermann aus Böhmen", toonpelspel. 11:2012 20: Werken van Schubert voor viool en piano. 2.503.50- Lezingen 3.504 50: Wer ken van Bach, door orkest, sopraan en alt. 4 505 20 Causerie 5.207.50- „Deut- sehes Requiem" van Brahms. 7.509.20: Gedichtenvoorlezing. RECLAME. FOTO-ATELIER DE GREEUW Wh. DE RAAD 3875 WIJ VERVAARDIGEN NU REEDS UW Woensdag a.s.: 3 Scheisfoto's fl.oO Speciaal voor leuke Kinderopnamen. HOOIGRACHT 86 - TELEF. 1071. RECLAME. Wanneer het babi-kapsel niet bevalt ligt dit meestal niet aan de korte haardracht zelf, welke zoo gemakkelijk te behandelen is en tevens zulk een jeugdige bekoorlijkheid geeft, doch wel aan de verkeerde verzorging. Een bubikopje moet geregeld elke week met Pixavon worden gewasschen. Pixavon geeft het haar een zijde- achtigen glans, zachte volheid -en gemakkelijken val, welke hoedanig heden voor elk bekoorlijk en smaak vol bubi-kapsel hoofdvereischten zijn. Geen der gewone vloei- fbare zeepen bezit ook maar bij benadering de heilzame werking van Pixavon. Eischt altijd Pixavon (sledits in ge- jjg sloten origineele fles- 11| schen) zoowel voor lij eigen gebruik alsook ff! Inden kapperssalon. >/i flac.: Fl. 1,50 lli/lac.: FL0,90 3839 HET INDISCHE LUISTERVERBOD OFFICIEEL OPGEHEVEN. Belasting maar geen omroepstation!!! Bij gouvernementsbesluit is afgekomen een regeling, waarbij de particuliere ra dio-ontvangstations zijn toegelaten. De bezitters van ontvangtoestellen moe ten zich laten inschrijven op do verschil lende postkantoren. Vooi de luisterver gunning zal een „retributie" verschuldigd zijn. Eindelijk mag Nederlandsch-Indië ook eens luisteren wat er in den ether alzoo gebeurt; men deed het trouwens al lang, zoodat de situatie weinig verandert. Al leen moet er nu belasting voor betaald worden. Het is wel een eigenaardig (zoover ons bekend op de geheele wereld uniek) standpunt dat het Indische gouvernement inneemt. Belasting betalen om te luisteren naar een omroepstation dat uit vrijwillige bijdragen van de belastingbetalers gebouwd wordt. IN DUITSCHLAND GAAT HET WEER CRESCENDO. Constateerden de Duitsche omroepmijen in September een belangrijke afname van het aantal luisteraars, en werd hier en daar in de pers reeds gesproken van „Rundfunkmüdigkeit", thans blijkt uit du uitkomsten over October, dat in Duitsch- land 40.000 nieuwe luisteraars ingeschre ven zijn. Alleen reeds in Berlijn is het aantal 10.000. AFBLIJVEN!!! Sir Arthur Stanley en Prof. Low hebben een adres tot de leden van het Engelsche parlement gericht, waarin zij verzoeken de 900.000 p.st., die door de Posterijen ont vangen zijn van de ontvangvergunningen, niet in de schatkist te storten als de B. B. C. door hét Rijk wordt overgenomen, daar het geld hard noodig is voor verbe tering van den Engels«-hen omroep. Jam mer dat de Engelsche schatkist het ook zoo hard noodig heeft. STUTTGART MET 10 K.W. Het zal vele luisteraars opgevallen zijn dat het Duitsche station Stuttgart den laatsten tijd bijzonder goed te hooren is in Nederland. De zend-energie is n.l. ver hoogd tot 10 K.W Op Zondag 21 Novem ber zal de nieuwe zender om 10.35 v.m. officieel in dienst gesteld worden. Eenige autoriteiten zullen daarbij redevoeringen houden. De kwaliteit van het station is voortref felijk en beter dan een van de hier hoor bare korte-golfstations. De golflengte is met ingang van 14 November 379.7 M. BELANGSTELLING VOOR TREIN-RADIOTELEFONIE. Van Januari tot September werden op het traject Berlijn-Hamburg 8312 gesprek ken vanuit rijdende treinen gevoerd. Nu alle D-treineo tusschen Berlijn en Hamburg, van een radio-zend-installatie voorzien zijn, is 't aantal gesprekken be langrijk toegenomen en bedraagt over September reeds 1617. Vooral door zaken- menschen wordt er een druk gebruik van gemaakt, terwijl het ook dikwijls voorkomt dat passagiers van buiten af opgebeld worden, OOK OMROEP IN SIBERIë. Siberië begint wel iets van haar'schrik beeld te verliezen en zelfs voor radio-en thousiasten zou het er uit te houden zijn. Uit Moskou wordt n.i. gemeld dat in Siberië reeds vier omroepstations in ge bruik zijn, n.l. in Berjosowka, Kondino, Muski en Ssamarowo Of e» in de beruchte kwikmijnen ook radio-ontvangtoestellen geplaatst zijn ter opvrooliikmg van de ar beiders wordt niet gemeld. 8

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9