LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 15 November Derde Blad Anno 1926. NT DE RIJNSTREEK. IT DE OMSTREKEN. ENCADREMENTEN - KUNSTHANDEL ALPHEN. Postduiven tentoonstelling. eerste-prijs-winners van de Vrijdag en gehouden postduivententoonstel- Bjn in de diverse afdeelingen: Bse I, doffers boven 600 K.M„ L. v. II, duiven boven 600 K.M., R. Mun- in; HL doffers boven 200 K.M. (blauw) lduinen; IV, duiven boven 200 K.M. K. R. Kuipers; V, doffers boven LM. (blauwkras), J. v. Dam; VI, dui- oven 200 K.M. (blauwkras), J. Staal- i; VII, bonte doffers boven 200 K.M.. lelde; VIII, bonte duiven boven 200 |G. Stapper; IX, blauwe onbevl. dof- pud), M. de Heij; X, blauwe onbevl. i, J. Staalduinen; XI, blauwkras dof- abevlogen, J. v. Dam; XII, blauwkras onbevlogen, K. R. Kuipers; XIII, Idoffers onbevlogen, L. v. Vliet; XIV, J duiven onbevlogen, K. R. Kuipers; llauwe doffers (100 K.M.), K. R. Kui- T XVI, blauwe duiven (100 K.M.), J. Jam. Burgerlijke Stand. Hen: E. J. de Lange, geb. Turken, Z. Stapper, geb. v. Luinen, Z. A. H. geb. Gisser, Z. M. G. Remmers- [geb. Heezen, D. P. H. Dekker geb. D. D. F. Groenendijk geb. Bijl, C. v. Arkel geb. Donk, Z. uwd: H. D. J. Zierkzee wedn. 36 j. en Caped jd. 19 j. J. P. Hunink jm. En T. Dijs jd. 23 j. N. Sneeuw en de heer A. Griffioen en bij de te Den Haag gehouden exa- voor stenografie (130 lettergrepen per 0, LEIDERDORP. Zaterdagnamiddag werd ten huize van Dilie D. N. in de van der Doesstraat een van schoorsteenbrand ontdekt Door werd een hoeveelheid zout in den ■steen geworpen, waardoor erger werd omen, RIJPWETERING. n dolle koe verwondt twee personen. den nacht van Donderdag op Vrijdag en koe van den heer Th. Zoetemelk :rd worden naar de veemarkt te Lei iet dier wist zich evenwel los te ruk- d ging toen den weg op. Het belandde tuin van den pastoor en richtte daar schade aan, alsook op het achter de ie gelegen kerkhof. De eigenaar van lier en de schouwlui probeerden het nde dier op te vangen, hetgeen niet e. Het dier had zich op een der hek eworpen en zich aan de punten ern- erwond. Inmiddels waren ook ter e gekomen de gemeente-veldwachter ot en de slager Van der Zon. Dé eerste le het dier met revolverschoten te doo- etgeen in verband met de heerschende mis zeer moeilijk was. Ten slotte ar- le de heer YV. Zoetemelk met zijn weer. Het dier werd nu door twee u hagel getroffen echter nog niet ge- oodelijk. Ten laatste slaagde Went er- doodende schot te plaatsen. Een en beeft natuurlijk midden in den nacht oote consternatie veroorzaakt. De veld- r Went en de slager Van der Zon u zich beiden tamelijk ernstig ver- Burgerlijke Stand. (0ren: Gerardus Martinus Mari, zoon van Rijn en A. M. Slingerland. i Maria, dochter van A. Olyerhoek van Klink. Cornelia Johanna, doch- J. Turk en C. van der Hoorn. Hil- ochter van H. Schijff en G. van de 1: Theodorus Adrianus, zoon van J. fermans en A. M. Heemskerk. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. ren: Johannes Herraanus, zoon van Oort en G. J. van den Berg. Aal- oon van G. J. Dodewaart en M. C. van leden: Hendrik Koren, oud 43 jaren, ijst van onbestelbare brieven en brief- o, van welke de afzenders onbekend rug ontvangen in de eerste helft der November. ven: Gaston Claryce, Haag. N.V. "komst, Haag. kaart: J. Wigman, Amsterdam, ij het correspondentschap der Ar- "middeling staan ingeschreven als "s: 2 losse arbeiders, 1 metselaar, 1 lmaker, 1 timmerman en 1 hout- HAARLEMMERMEER, onstraties op landbouwgebied. Donderdag op het land van den erdegaal aan den IJlweg alhier, een laagde demonstratie gehouden met euw geconstrueerde tractor „Latil", "r van de zijde der landbouwers veel elling was; op Woensdag 17 en Vrij- November a.s. zal ook op de hoeve, - door den heer Quarlel aan den bi) den Spaarnwouderweg een de- plaats hebben met de nieuwe loeg. den Kruisweg alhier werd een 7- aapje door een schichtig gewordeh at achteruit sloeg, een klap in het gebracht Hevig bloedende werd tje opgenomen. D. B. verleende de ulp. non<krwijzeres aan de bijzondere ,7^ (hoofd de heer J. J. Den- lem d meh H- M- G- Greschel HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Getrouwd: M. A. Brederode en W. F. de Mooy F. van de Loo en K. van den Berg YV. Stroom berg en en M. Jansen M. W. van der Mey en E. Schrama. Bevallen: G. E. J. KoppersBalk, D. 11. S. LijcklamaVan Looy, Z. S. Dries- sen— ljntna, D. A. M. v. d. Linden- Wil lemse, D. De winkelbeurs is door ongeveer 3200 mensche bezocht Er waren 6 hor loges uitgeloofd voor die bezoekers, die raadden op welk uur een opgewonden horloge was blijven stilstaan. Dit was 8, 10.37 uur. Gisteravond werden de prijzen even voor het sluitingsuur uitgereikt De exposanten waren zeer tevreien over de bestellingen en over de nieuwe con necties. Nu al werd er gesproken over een tweede winkelbeurs en over ean gTOotere lokaliteit KATWIJK AAN ZEE. Van de haringloggers, waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept kwam met vleetschade in de haringhaven te IJ muiden aan de KW. 59 met 45 kantjes volle en 78 kantjes steurharing. Doordat de automatische schakelaar gistermorgen niet werkte was het electrisch nachtlicht in den torenklok om halftien in den morgen nog brandend. YVaarschijnlijk door den dreun van het klokgelui werd deze weer in werking gesteld, want toen ging het licht uit. Ned. Herv. Diaconaal verslag over Oct. 1926. Batig saldo Sept. 1926 f 148.03; ont vangst f 1009.31; uitgaaf f978.30; batig sal do f 179.04. Ds. Nauta ontving voor de Zending f 25. In de Oude Kerk werd gecollecteerd voor d* Zending f 10, voor de O. K. f 10. Voor de O. K. f 10, voor de Zending f 2 en f 1 in de Nieuwe Kerk. Voor de armen in de O. K. f10, ook nog eens f10 voor de Zending; voor de de Zending f 5 en f 0.25, en f 2.50 en f 2.50 voor de armen. De extra-collecte Woensdagavond in de Nieuwe Kerk, gehouden voor „Zonnegloren'', heeft f 126.38 opgebracht, NOORDWIJK. Gemeenteraad (Vervolg). Daarop kwam weder aan de orde het het adres van het bestuur der Chr. H.B.S. te Leiden, om subsidie voor leerlingen, welke uit deze gemeente de inrichting be zoeken, waarop B. en YV. aanvankelijk af wijzend wilden beschikken. De raad droeg toen echter B. en W. op alsnog nader inlichtingen in te winnen omtrent bijdragen in andere gemeenten ver leend. De verkregen inlichtingen gaven B. eo W. nu aanleiding voor te stellen om een subsidie te verleenen ran 50 pet. van het gemiddeld bedrag van de kosten der school per leerling, eveneens na aftrek van de Rijkssubsidie en de schoolgelden. Met het oog evenwe-l^op eventueel© aan vragen om subsidie van andere besturen van inrichtingen van middelbaar bijzonder onderwijs, zouden zij voor de gemeentelijke bijdrage een maximum willen stellen van f50 per leerling. Zij stellen dus voor de Chr. H. B. S. te Leiden een subsidie te verleenen van f 65.59 X Vs X 4 f 131.18. Het aantal leerlingen op de Chr. H.B.S. uit deze gemeente op 15 Sept. van het vorig jaar bedroeg 4. De heer Meyer vraagt of B. en W. ook kunnen zeggen, welke gevolgen dit voorstel zal hebben. Zullen ook andere in richtingen komen om subsidie? De voorzitter kon daarvan weinig po sitiefs zeggen. B. en W. hebben geïnfor meerd waar wel subsidie werd gegeven en dat waren bjjna alle gemeenten in den omtrek. De heer Van der Wiel spreekt over dit nader voorstel van B. en YV. zgn vol doening uit en dankt het College voor de tegemoetkomende houding, waarna het voor stel zonder, hoofdelijke stemming wordt aangenomen, Ter tafel, kwamen vervolgens verzoeken van dealhier bestaande muziekgezelschap pen „Excelsior" en „Crescendo", om elk, voor het .jaar 1927, een subsidie te ver leenen van. f150. B. en W. verwezen naar het besluit van 15 Jan. 1926, waarbij, zoowel aan „Excel sior" als aan „Crescendo" een jaarlfjksch subsidie werd toegekend van f80, op voor waarde, dat elk der gezelschappen jaar lijks twee volksconcerten zullen geven te Noordwfjk-Binnen op nader met hun College overeen te komen dagen. Zrj zjjn van oordeel, dat de gemeente niet verder voor het verleenen van finan- cieelen steun behoort te gaan. Bovendien staa* de gemeente gratis de muziektent aan de adresseerende vereaoigingen al Derhalve stelden zij voor afwfj"zend op deze verzoeken te beschikken, waartoe de raad zonder discussie of hoofdelijke stem ming beeloot. Door B. en W. werd weder aanhangig gemaakt hun vroeger voorstel tot invoering van een Logeerbelasting, welk voorstel, naar de voorzitter meende, toen in principe in stemming vond. B. en W. vragen nu weder een oordeel van den raad en zoo mogelijk machtiging een ontwerp-verordening te maken. De heer Admiraal vroeg wat de opbrengst der woonforensen is geweest en wat daar van verder wordt verwacht en of men ook zal ingaan op het denkbeeld van de Maat schappij „Zeebad" inzake een extra-heffing op de zeebaden. De voorzitter kan over de forensenbelas ting nog niets zeggen. Dat bedrag is vrijwel onbekend. Wel weet hij. dat deze belasting in andere plaatsen zeer is verminderd Wat de kwestie der extra-heffing op de zeebaden betreft, daarvan is nog niets te zeggen J)e heer Admiraal zou, dat afwachtende, de logeerbelasting nog een jaar willen uit stellen. De voorzitter raamde de woonforensenbe- lasling op ongeveer f 10.000. YVethouder Liefferink achtte die raming zeer aan den lagen kant. De ontvangst zal nog wel meevallen En daarom meende hij ook dat de logeerbelasting wel achterwege kan blijven. Het geld zou toch weer uit de zelfde zakken moeten komen. De heer Den Hollander bestrijdt 't voor stel op verschillende gronden en meer uit voerig. Ook hij meende, dat de forensen belasting meer zal opbrengen dan de voor zitter meent. Hij zou liever op het denkbeela van de maatschappij „Zeebad" ingaan, die een extraheffing op de zeebaden voorslaat Daar is ook wel iets uit te halen. De inkomsten der gemeente nemen n og altjjd toe. Voorts kan er nog wel op uit gaven bezuinigd worden. Hij zou daarom de logeerbelasting niet willen invoeren. De heer Alkemade sloot zich in hoofdzaak bij collega Den Hollander aan al is hij er in principe niet tegen. De heer Van Eden, wethouder, stemt in met een en ander. Wat de heeren zeggen is bevat veel waars, maar hij wilde toch ook de keerzijde der medaille laten zien. Hier wordt toch zeer veel voor de badplaats ge daan. Maar wat doet men bijvoorbeeld voor den landbouw? De plaatselijke inkom stenbelasting wordt hier in hoofdzaak vooral opgebracht door inwoners met niet groote inkomens. De heer Liefferink, wethouder, achtte de meening van zijn collega onjuist. Onze in komstenbelasting drijft op zeven k acht groote inkomens. Dat weet de heer Van Eden ook wel. Als hij klaagt dat er niet veel voor den landbouw wordt gedaan, waarom komt hij dan niet met voorstellen in dien geest. De heer Alkemade heeft zich verbaasd over de tegenstrijdigheid tusschen twee wethou ders inzake de bronnen van de gemeente lijke inkomstenbelasting. Hij wilde de kohie ren wel eens inzien. De heer Van Eden wilde daarover nog wel iets zeggen doch de voorzitter meende dat men daarmede nu niet bezig was. De voorzitter stelde de goede zijde van een logeerbelasting in 't licht. De Iogé's die van alles wat er gedaan wordt door de ge meente genieten, mogen ook wel als contra prestatie iels in de openbare kas bijdragen. De heer Van* der YViel doet zijn stem af hangen van de vraag of de gemeente meer dere inkomsten noodig heeft. Is dat zoo dan mag het badbedrijf daar ook wel iels toe bij dragen. Het komt hem evenwel voor dat de nood nu nóg niet nijpt en daarom zou hij de zaak nog eens een jaar willen aanzien. De voorzitter zeide dat de raad in de zit ting van 15 Maart van het vorig jaar in principe niet tegen zoodanige belasting was. Men was het toen niet eens over de wijze van heffing, n.l. of deze proportioneel of progressief zou zijn. Daarover had hij-ntrgaame een uitspraak gehad. B. en W. hadden dan een verorde ning kunnen ontwerpen en er was nog tijd geweest om haar in werking te doen stellen voor het eerstkomend badseizoen. Wil de raad de belasting niet dan moet men het maar zeggen. Op voorstel van den heer Alkemade werd nu besloten althans dit jaar niet een be slissing te nemen. Over het voorstel inzake de legesverorde ning, het volgende punt op de agenda, deelde de voorzitter mede dat de heeren daarover een uitgebreid rapport hebben ontvangen, waarin heel wat becijferingen voorkomen, waarover echter moeilijk kan wofden gede batteerd. De heer Van der Wiel besprak de druk daardoor op den bouwers gelegd, die voor een bouwvergunning moeten betalen. Op welk recht steunt dat? De voorzitter antwoordde dat die belasting in bijna alle gemeenten des lands bestaat. 1 Op welk recht die belasting berust kan men moeilijk zeggen. Waarop berust de belasting op de vergunning tot den verkoop van ster ken drank? Hier spreekt allicht de historie. Toezicht op den bouw der woningen is toch zeer in het algemeen belang. Nog vroeg de heer Van der YViel waarom kostelooze huwelijken alleen op Maandag moeten worden gesloten. Dat drukt het stem pel van armlastigheid op de menschen, die trouwen. De voorzitter acht dit een niet gewichtig bezwaar. Men trouwt toch feitelijk maar eens in het leven. Tegen het laagste tarief kan toch niemand bezwaar hebben. De heer Van der Wiel zou toch op Don derdag ook gelegenheid willen geven huwe lijken te sluiten tegen een tarief van f 5. De voorzitter wil in dien zin de verorde ning wel wijzigen, waarmede de raad zich j vereenigde. Alsnu kwam ter tafel de uitvoerige nota met becijferingen van B. en YV. naar aan- leiding van de vragen van het raadslid Mey- er nopens de toepassing van art 100 der L.O.-Wet 1920. Dit uitvoerig en zakelijk stuk was den raadsleden toegezonden. De heer Meyers dankte B. en W. voor het nauwkeurig en duidelijk rapport, maar hij wilde toch nog gaarne enkele opmer kingen maken. Hij neemt met B. en YV. gaarne aan dat heigeen hij wenschte vaa de gemeente offers vragen zal. Maar hij vraagt of het belang van het onderwijs die offers niet waard zijn? Daarover zo- hij wel een advies van B. en W. hebben. De voorzitter gelooft wel dat onderwijzers aan den heer Meyer hebben gezegd dat splitsing der klassen in het belang van het onderwijs is. Maar de gem. moet betalen De schuld ligt bij het Rijk. Dit heeft eerst het onderwijs duur gemaak! en heeft het toen, om de kosten te verminderen op de leerkrachten gevonden. Wil men nu meer onderwijzers dan moet de gemeente betalen. En dat zou nog al wat kosten. De heer Alkemade zou in principe wel met den heer Meyer willen mee gaan, maar hij ziet ook met den voorzitter tegen de kos ten op. Uit de nota blijkt duidelijk wat een groot bedrag er mee zou heen gaan. Na l RECLAME. 3S16 S. BONTE - NOORDEINDE 34 - TELEFOON 1277 nog enkele korte besprekingen werd aan B. en W. dank gebracht voor het waardevol rapport. Op de agenda kwam ook nog voor: Rap port inzake de zuivering van rioolwater. B. en W. hadden dit lijvig stuk niet den raads leden toegezonden. Men zou er nu toch niet op kunnen ingaan. Hij wil het in de notulen doen opnemen. Het wordt dan gedrukt en gelezen en de pers neemt er ook nota van. Zoo wordt het rijp voor behandeling. De raad kon zich hiermede unaniem ver eenigen. Voordat de voorzitter, na afhandeling der agenda, de deuren sloot voor het houden van een geheime vergadering, gaf hij gele genheid voor de rondvraag. De heeren Admiraal. Yran der Niet. Alke mode, Balkenende en Den Hollander lever den allen critiek op het optreden van de brandweer bij den laatsten brand op 1.1. Zondag. De voorzitter gaf toe dat er aan dat op treden heeft gehaperd en zeide een onder zoek toe. Hierna werd de vergadering circa halfzes gesloten. NOORDWIJK. S.J.C. I—Geel Wit. In het sportpark speelde S I C. I gisteren voor de competitie tegen Geel-Wit. De Noord- wijkers speelden eerst met den sterken wind mee, heigeen aanvankelijk van weinig in vloed scheen te zijn, maar langzamerhand komt S.J.C. in den aanval en met goede schoten werd voor rust de stand op 3—0 ge bracht. Na de hervatting is het spoedig 40, waarna G. YV. tegcnscoort. Een penalty we gens hands van Passchier wordt door Geel wit tegen den paal geschoten. S.J.C. komt dan weer opzetten en wint ten slotte met 7—1. Tentoonstelling Kerkgewaden. Gisteren was er gelegenheid om in de zaal (van ouds de speelzaal) bij de eerw. zusters in de Bronckhorststraat de kerkge waden le bezichtigen, vervaardigd door de leden van de vereeniging het H. Sacrament en tot ondersleuning van arme en behoef tige kerken. De dames zijn weer actief ge weest dit jaar en hebben een groot aantal gewaden gemaakt. Er was prachtig fijn bor duurwerk bij, getuige de twee stoolen, een rand vnor een albe, waaraan door een dame 2 jaar is gewerkt. Groote verscheidenheid was er zooals: A'be, vingerdoekjes, Amieten, Altaardwaal, Gorporaal. Superpli, een prachtig koorcap, kelkkleedjes, Palla, manipel, Cinborum, Yrelum, Cingel, Stoolkraagjes, Kasuifel, Ziekcnbeursjes, Ziekenstoel. Een albe met rand gehaakt door mevr. Leuchten verdient zeker de aandacht. Interessant is het dat op alle stukken de plaats van bestemming staat. Ze zijn zoowel bestemd voor priesters uit eigen land als voor de missie, tot Trans vaal toe. Het was een schitterende collectie 1 Dat de dames nog lang haar tijd mogen géven aan dit nooit genoeg gewaardeerde werk. Noordwijksche Reddingsbrigade. In Centraal hield de N. R. B. een alge- meene ledenvergadering. De voorzitter, dr. C. II. Hermanides, opent met een welkomstwoord en zegt dat we thans weer een crisistijd tegemoet gaan, zooals zwemmen in Den Haag en cursus E. II. B. O. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Onder de ingek. stukken bevond zich een schrijven dat Zondag 12 Dec. gelegenheid zal zijn om examen voor den Ned. Zwembond af te leg gen m Stoops bad. Een dankschrijven was ingekomen van de O. V. voor de verbeende assistentie bij de Oranjefeesten. Enkele an dere zaken werden voor kennisgeving aan genomen. De heer S. Verloop gaf hierna verslag van de vergadering van de pers en propaganda-commissie van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen. De secretaris de heer E. de Groot gaf ver slag van de alg. verg. van den Ned. Bond, gehouden in het Palace Hotel alhier. Dank I werd gebracht aan de heeren. die deze ver slagen hebben samengesteld. Een aantal leden gaf zich op om dit jaar te gaan oefe nen in Den Haag. Deze leden zullen zich duchtig moeten oefenen. Dr. Hermanides bepleit een strenge disci pline tijdens de oefeningen, anders kan niet goed worden geoefend. Een post van f80 wordt uitgetrokken voor het zwemmen in Den Haag. De zwem mers betalen f3 per cursus, onafhankelijk van het aantal keeren dat naar Den Haag zal worden gegaan. Dit bedrag is te voldoen in 3 keer. Niet zwemmers, die niet genegen zijn zich onder leiding van den instructeur le stellen, betalen eiken keer f 1. Wanneer een cur- rist verhinderd is de rit mee te maken, zal hij Donderdagsmorgens voor 12 uur waar schuwen. Indien zulks wordt verzuimd, wordt f 1 boete betaald. De heer A. G. Schild zal de zwemmers voor f 12.50 per rit naar Den Haag vervoe ren en terug. Voorgesteld wordt om leden die wil'en leeren zwemmen, gelegenheid te geven dit in Den Haag te doen. Het bestuur zal zich omtrent voorwaarden, kosten enz. tot het bestuur van de Regentes wenden om inlichtingen. Inmiddels kan men zich op geven bij den heer E. de Groot, Voorstraat 143, Noordwijk. Maandag 22 Nov. zal be gonnen worden met een cursus E. H. B. O. Zoo mogelijk moeten alle zwemmers hier aan deelnemen, bij de bespreking winter- oefening stelt de heer S. Verloop voor om bij een eerstvolgende oefening van de N. Z. H. R. Mij. hiermede samen te werken, In den loop van dit jaar zal nog eens een avond oefening wordïn gehouden, die niet van te voren zal worden bekend gemaakt. Gevraagd wordt of alle materiaal nog goed in orde is Den betrokken persoon, die niet ter vergadering aanwezig kan zijn, zal er naar gevraagd worden. Gevraagd wordt of bij eventueel vriezend weer, de hulpmiddelen weer op de bestemd'5 plaats zullen worden bezorgd. De voorzitter zegt toe dat dit zal gebeuren. De rondvraag levert nog enkele huishou delijke bespreking op waarna de vergadr ring wordt gesloten onder dank voor de kemst. Ned. R.-K. Volksbond. In een zeer goed bezochte vergadering, waarvoor de kleine zaal van liet Juvenaat bleek te klein te zijn, heeft de afd. Noordwijk van den Ned. R.K. Volksbond, haar vergader seizoen ingezet YVaar het bestuur van oor dcel was in de drukke zomermaanden niet te vergaderen, kon de voorzitter de heer A. Meijer met reden zijn voldoening uitten over de talrijke opkomst. Hij hoopte dat dit bij de volgende vergaderingen eveneens zoo zou zijn en een aansporing voor trouwe opkomst onnoodig mocht blijken. In het bijzonder verwelkomde hij de aanwezige dames, waar uit een zeker medeleven met de organisatie ten duidelijkste sprak en den geestelijk advi seur kap. YV. Nijssen. De notulen der Maart- vergadering werden voorgelezen en onder dank ongewijzigd vastgesteld. Punt 3 der agenda „Mededeelingen" toonde ten duidelijkste dat het bestuur in de zomer maanden niet stil had gezeten. Allereerst werd medegedeeld dat driemaal is geconfe reerd met het bestuur van St Barbara. Deze ondcrafdeeling had zich eenigszins afge scheiden van den Volksbond. Het gevolg de zer conferenties is, dat men tot overeenstem ming is weten te komen op volgende gron den: leden en bestuursleden dezer onder-af- deeling welke toen geen lid van den Volks bond waren, kunnen worden gehandhaafd, doch bij eventueele vacatures in het bestuur zullen deze eerstens door Y'olksbondsledcn moeten worden vervuld. De voorzitter spoor de allen aan lid van deze onder-afdeeling te worden, waarvan de contributie slechts f 1 per jaar bedraagt. In den loop van den zomer is tevens een Bedevaart gehouden door het gewest Leiden naar den grooten patroon-heilige en marte laar SL Jeroen, waaraan een 160-tal leden hebben deelgenomen. De voorzitter noemde dit getal vrij goed, doch hoopte dat het een volgend jaar veel grooter zou zijn, zoodat alle mannen van den Y'olksbond zouden deelnemen. Bij die gelegenheid is het St. Je- roens-altaar op een passende wijze versierd geworden. Ook is weder een collecte gehou den voor het bondslid C. Wassenaar, om hem in de gelegenheid te stellen een bede vaart te maken naar het genade-oord te Lourdes om zijn genezing door tusschen- komst der H. Maagd af te sraeeken Die col lecte welke dit jaar bij de meer gegoede ka tholieken is gehouden, heeft opgebracht f 168. De voorz. hoopte dat, mocht het vol gende jaar weder een collecte worden ge houden, de Volksbonders hierin ruimschoots zullen bijdragen. Door den heer C. YVasse- naar was een dankschrijven gericht, waar bij hij dank bracht aan allen die hem in de gelegenheid hebben gesteld deze Bedevaart weder mede te mogen maken. De onder-af deeling Ziekenhuisverpleging, welke 3 jaar geleden is opgericht met 253 leden, heeft thans de 1000 overschreden De voorz. her innerde er nog eens aan, dat kinderen bij 16-jarigen leeftijd moeten worden ingeschre ven. Hij zeide dat om teleurstellingen te voorkomen. Tevens is een adres aan den Raad gericht om in den komenden winter bij eventueele werkverschaffing of steun, deze in de eerste plaats te verstrekken aan de ge organiseerde werklieden. Hiervoor is door den raad de welwillende toezegging gedaan. Nog werd medegedeeld dat onder de leden is gedistribueerd 4526 H.L. cokes, hetwelk door bemiddeling van het bestuur aan de le den kon worden verstrekt tegen f0.50 per H.L., wat een aardig voordeeltje voor de le den beteekent. Uit het financieel halfjaar verslag bleek dat er was ingekomen f 940.25 en uitgegeven 999.53; alzoo een nadeelig saldo van f59.28. Den penningmeester werd dank gezegd voor zijn beheer en zijn be scheiden werden gedechargeerd. In een schrijven van de L..ploitatie-Commissie van het Juvenaat werd medegedeeld, dat voor buitengewone vergaderingen de zaalhuur tot op de helft van het bestaande zal worden te ruggebracht De heer Jac. Commandeur lichtte het schrijven nog nader toe. Dan kwam aan de orde de bespreking van het winterprogram. Het bestuur stelde voor: 12 November: Opening seizoen door ledenver gadering; 14 November Algem. H. Communie voor de leden; 2 of 3 December le ontwik kelingsavond, waarop de heer Berends een lezing met lichtbeelden zou houden over „De wondere liefde van St. Franciscus"; 5. Dec. Algem. H. Communie voor de leden; 30 Dec. Kerstfeest voor de kinderen der leden; 6 Ja nuari 2e ontwikkelingsavond, waarop de heer L. F. Guijt een onderwerp op politiek terrein zal behandelen. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der afdeeling op 14 Fe bruari a.s. zal een Triduura worden gehou den; op 1011 en 13 Febr. 's avonds lof met predikatie door een pater; 14. 15 en 17 Febr. feestavonden met onder meer het optreden van ae bekende humoristen Gebr. Boesnach 17 Maart jaarvergadering der afdeeling; 20 Maart Algem. H Communie voor de leden. Uit de vergadering wordt voorgesteld om alsnog in te lasschen een uiteenzetting van de Kerkvervolgingen in het buitenland. Toe zegging wordt gedaan met dezen wensch rekening te houden. Eveneens wordt voor gesteld om de Kerstfeestviering voor de kin-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9