.1., AGENDA. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Maandag. Leidsche Schouwburg: Jubileum Annie van Eee in „Leontientje". 8 uur. Remonstraatsche Kerk (Hooigracht): Wij dingsuur. Halfnegen nam. Stadezaal (gToote zaal): Protestvergade ring. Spr. de heer Stenhuis. 8 uur. Prediker (Janvossensteeg)Spr. de. Lek- kerkerker, van Delft. 8 uur. Dinsdag. „In den Vergulden Turk": Algemeens vergadering Leidsche IJsclub. 9 uur nam. Stadsevangelisatie (Uorschweg 59): Sa menkomst te 8 uur. Voorschoten (Hotel Deurloo): Con- rerlavnnd Eerste Leidsche Accordionver. 8 Do avond-, nacht- en Zondagdienst der Apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Nov. a s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. RECLAME. ORAlSlflAwAN-WLKEMBUR' A -"iLEVi 1610 EEN ONFORTUINLIJK REIZIGER. De Duilsche arbeider R. S. uit Hamburg had eenigen tijd geleden gehoord van de ab normale drukie in de Rotterdamsche havens en omdat hij zonder werk was, besloot hij daar zijn geluk te beproeven. Te voet is hij van Hamburg naar Rotterdam gekomen, maar het is hem niet gelukt werk te krijgen. Daarna is hij naar Amsterdam geloopen, om het daar eens te probeeren, maar ook daar kon hij geen werk krijgen. Hij wilde daarom de terugreis aanvaarden en vroeg naar een boot, welke naar Hamburg zou gaan. Men wees hem een schip en S. klom aan boord, verstopte zich tusschen de la ding en maakle zoo als verstekeling de reis mee. Maar 't schip ging niet naar Hamburg, liet was beslemd voor Harwich en S. was heel verbaasd en teleurgesteld, dat hij in Engeland voet aan wal zette. Een paar da gen heelt hij in Harwich rondgezworven. Toen heelt de kapitein van een voor Rotter dam bestemd schip zich over den man ont fermd en hem meegenomen. Hij is daar ter beschikking van den vreemdelingendienst gcsleld. Deze zal S. naar Hamburg terug sturen, TUSSCHEN DE BUFFERS. Men meldt uit Gouda: Zaterdagmorgen is de arbeider bij de Ned. Spoorwegen H. Spijkerman bekneld geraakt tusschen de buffers van een locomotief tn een goederenwagen. De borstkas werd d»n ongelukkige ingedrukt ten gevolge waarvan de man spoedig den geest gaf. Hij laat een vrouw met 3 kinderen achter. DE RECETTE VAN TUSCHINSKT GESTOLEN. Zaterdagnacht hebben dieven, die zich lieten insluiten, de recette, groot f2000 aan bankbiljetten, van het cabaret La Gaité van Tuschinsky te Rotterdam buit gemaakt. Zij vertrokken via de uitgang aan de Karne- melkshaven. De daders zijn nog niet gear resteerd. De dieven hebben van een kastdeur in een telefooncel een panedl uitgezaagd en uit die kast het geld weggenomen. Deze kast was blijkbaar in de cel ge plaatst, daar de dieven in het vertrek zelf geen licht wilden maken. Sporen van braak zijn niet aangetroffen. DE AERDENHOUTSCHE GOUDZOEKER. De 21-jarige Duitscher, die dezer dagen in Aerdenhout, Heemstede en Zandvoort ver schillende inbraken pleegde en die na zijn arrestatie thans in het Huis van Bewaring te Haarlem vertoelt, schijnt ook schuldig te zijn aan een inbraak te Dordrecht. Op den verdachte is bij zijn arrestatie be vonden een regu van een bagagebureau waarop was afgegeven een koffer, die in be slag werd genomen. Daarin bevonden zich volgens de „N.-H. Crt." verschillende goede ren. die van diefstal afkomstig waren uit Dordrecht, waar deze goederen uit een mo torjacht werden vermist, en wel een koffer, een chronometer, een Engelsch hemd, een witte trui, een colberlcostuum en een paar schoenen. Het cosluum en de schoenen had hij aangetrokken Alle voorwerpen zijn her kend als van dezen diefstal afkomstig. Be halve deze voorwerpen worden in Dordrecht meerdere goederen vermist, die nog niet te recht zijn gekomen. TWEE GLAZENWASSCHERS GEVALLEN. Te Amsterdam zijn twee glazenwasschers, die op een z.g. magyrusladder bezig waren met het afnemen van reclameborden, omge vallen. Behalve een handfractuur, heeft een van hen een hersenschudding, terwijl de ander nog een beenbreuk opliep. BRUTALE OPLICHTING. De politie te Amsterdam heeft thans we len te arresteeren een vrouw, die er haar werk van maakt aldaar chèques op Engel- sche bankinstellingen in betaling af te ge- ven zonder dat daarvoor dekking aanwe zig is. Dezer dagen heeft de vrouw. Amsterdam- sche van geboorte en gehuwd met een Engelschman, een chèque ten bedrage van f 2204,19 op de Lloydsbank te Londen af gegeven aan de administratie van een groot hotel te Amsterdam, waar zij gedurende kor ten tijd had vertoefd Het schijnt haar ge woonte te zijn geweest in Amsterdam in de groote hotels te logeeren en voor haar logies waardelooze chèques at te geven en boven dien daarvoor in ruil een bedrag op den koop toe te krijgen. Eenige maanden geleden zijn nl. eenige hoteliers de dupe van deze vrouw geworden. De aangehoudene slaagde er meestal in onder de mededeeling dat haar man een groot-industrieel te Birmingham is, het ver trouwen voor haar chèques te winnen. In derdaad blijkl een der eerste induslrieelen te Birmingham le luisteren naar den naam van haar echtgenoot, die echter niet meer dan enkel zijn naam met dezen industrieel gemeen heelt. De vrouw heeft voor zoover thans bekend drie hoteliers alsmede een winkelier in de Kalverstraat, allen te Am sterdam, voor belangrijke bedragen, door het afgeven van waardelooze chèques, be nadeeld. Heden zal zij ter beschikking van de justitie worden gesteld ter zake van op lichting. „DE VIJF GEBROEDERS" VERGAAN. Tijdens den Zuid-Westerstorm is Zater dagnacht op 5 K M. afstand van het eiland Marken van een sleep bestaande uit een sleepboot „Harry Frater" en twee vaartui gen, de „Hendrika" (schipper J. van Wijn gaarden), geladen met suiker voor de Westersuikerraftinaderij en „De Vijf Gebroe ders" (schipper M. de Jonge), geladen met aardappelen, van Pekela naar Rotterdam laatslgenoemd schip losgeslagen en gezon ken. Schipper De Jonge, zijn vrouw en drie kinderen, konden bijtijds op de „Hendrika" overgaan. De geredden werden te Amsterdam op het oefeningsschip voor de binnenvaart „Prin9 Hendrik", opgenomen en verzorgd. BRANDEN. Te Wezep ontstond een uitslaande brand in de woning van den landbouwer T. de Wolf. Huis en hooiberg brandden geheel uil. Ook de inboedel ging verloren, de levende have werd gered. Verzekering dekt de schade. Zaterdagnacht is te De Wijk geheel afge brand de zoogenaamde Drieling, een huis met drie woningen, nabij de Havikshorst en bewoond door de arbeidersgezinnen Bolding, Vogel en Oordt. Van den inboedel kon slechts weinig gered worden. HOOG WATER. Het dorp Netlelhorst, nabij Lochem, zit al eenige dagen rondom in het water. Eenige boerderijen liggen geheel geïsoleerd; het wa ter, dat Dinsdag en Woensdag snel op kwam zetten, is sedert nog steeds gewassen. Het Broek staat er verscheidene voeten onder en de school met onderwijzerswoning liggen op een eiland. De enkele kinderen, die nog ko men, worden per wagen gebracht en ge haald. In de kade der Bolksbeek is een groot gat geslagen. De kaden der Schipbeek hebben zich be ter gehouden. Door hard werken en groote oplettendheid heeft men het water gekeerd. EEN VROUW VAN SCHRIK PLOTSELING OVERLEDEN. Men meldt uit Gemert aan het „Ilbl.": Vrijdagavond werd het anders zoo rustige Gemert plotseling het tooneel van hevige beroering. Eenige grappenmakers hadden het idee opgevat en uitgevoerd om bij J. een stroopop voor het raam te plaatsen. Toen de man de drukte aan zijn huis zag en naar huiten ging om te vragen wat die drukte beduiden moest, zag hij voor het raam de stroopop staan, en meendende dat het een man was, wilde lnj die van het raam verwijderen. Daar de gewaande geen teeken van leven gaf viel J. van schrik achterover. Zijn vrouw, toegesneld om te zien wat ge beurde, viel bij het zien van de pop even eens achterover en was op slag.dood. De justitie heeft zich reeds met het geval ingelaten. De daders zijn tot nu toe nog onbekend. Dat een en ander heel wat opschudding verwekte en ieder vol was van de misplaat ste grap, laat zich begrijpen. EEN SCHUNNIGE OPLICHTERSSTREEK. Dezer dagen, zoo meldt het „D. v. N.-B. stond op een namiddag voor het armzalig huisje, van een oud manneke te Koewacht in Zeeuwsch-Vlaanderen, nabij de Belgische grens, een chique auto stil. Een welgekleed heerschap werkte zich naar buiten en trad de armzalige woning binnen, waarin een be- hoeftig echtpaar woonachtig is. De vrouw lag ziek te bed, de man vertoefde in de be nedenkamer. Dit echtpaar wordt reeds langen tijd door het kerkelijk en burgerlijk armbestuur van Koewacht ondersteund. Het heerschap meldde zich aan als een „beroemd geneeskundige" specialiteit-oog- medicus. Hij nam uit zijn groote tasch eenige bril len en bood die den armen bewoner aan. En de bezoeker wist dusdanig te praten, dat de bewoner ten slotte er in toestemde om voor den prijs van 27 gulden een grooten bril van het heerschap te koopen. Vijf en twintig gul den haalde de arme direct uit de slaapkamer de twee restende guldens kon hij echter niet bij elkaar gescharreld krijgen. Het heerschap dat den man had wijs ge maakt dat hij binnen 'n paar maanden steke blind zoude zijn indien hij niet aanstonds van een zijner brillen gebruik maakte, toon de zich voldaan met betaling der 25 gulden, welke oorspronkelijk waren bestemd en be waard voor het voldoen der pacht van een stukje land, dat door den ouden man nog werd bewerkt De bezoeker voegde er nog aan toe: „binnen drie maanden kom ik terug het resultaat openmen". „Ga straks naar den pastoor en vertel hem. dat het noodzakelijk was, dat je aldus 25 gulden besteedde. Hij zal je dan wel te gemoet komen." En meteen verdween de man door het deurgat, sprong in zijn auto en reed weg. Nader beschouwd bleek de bril niets an ders te zijn dan een stofbril, welke door mo torrijders enz., in den regel wordt gebruikt. Het schijnt verder, dat de oplichter wel speciaal Zeeuwsch Vlaanderen tot zijn ope ratiegebied heeft gekozen Want ook elders is het individu werkzaam geweest, o.a. in de nabijheid van Philippine, waar hij tegen een groot bedrag een fleschje „oogwater" moet hebben van de hand gedaan. De oplichter spreekt vrij goed Neder- landsch en weet vooral door zijn spreekwijze de slachtoffers te suggereeren, met het ge volg. dat zij ten slotte voor zijn woorden be zwijken. De oplichter „werkt" alleen bij alleenwo nende menschen. Zenuwachtige dame, die in een rijtuig stapt: „Koetsier, zal je voorzichtig rijden, 't huisnummer niet vergeten en vooral goed uitzien naar automobielen?" „Zeker mevrouw, en naar welk zieken huis wil mevrouw gebracht worden, als er soms een ongeluk gebeurt?" HOCKEY. LEIDEN—AMSTERDAM I 0—5. Onze stadgenooten bieden goeden tegenstand Leiden had voor de eerste ronde om den jaarlijks verspeelden „Bloemendaal-Beker" al zeer ongelukkig geloot door direct tegen de Nederlandsche kampioensclub uit te moeten komen. Leiden is volledig en te twee uur stellen beide elflallen zich ais volgt op: Amsterdam. Hardebeck De Waal Leembruggen Hoving Duson Eilers Jannink Helm Van der Veen Wermeus Buning Galbrecht O Ilannivoort Van der Meulen Schwartz Hamerslag Huizinga Frank Cardinaal Kamerling Stomps Tjeenk Willink Postel Leiden. .j Hoewel Leiden gedacht had tegen zoo veel namen met internationalen klank op sportgebied, slechts als tegenpartij voor een kalmen exhibition-wedstrijd te mogen op treden. ontwikkelde zich daarentegen een hardnekkigen strijd, waarbij Amsterdam den wedstrijd geenszins cadeau heeft gekregen. De Leidsche backs en keeper, die een uit stekenden dag hadden, waren de Amster- damsche voorhoede meestal volkomen mees teren slechts voor een aanhoudenden druk hebben zij eenige malen moeten zwichten. Vooral in de eerste helft was die druk het grootst en wisten de gasten, zij het ook eenigszins fortuinlijk, driemaal te doel punten. Na halftime komt Leiden's voor hoede er meer en meer in en wordt het Amsterdamsche doel eenige malen bestookt. Welhaast was Leiden er in geslaagd na rust den stand zoo le houden, doch in de laatste drie minuten vielen nog twee doelpunten. Hadden de vleugelhalfs, die tegen het eerste-klasse-spel niet opgewassen bleken, meer steun aan den aanval kunnen geven, Leiden had dan misschien tegenpunlen kun nen maken. De wedstrijd, die onder de tactische lei ding van den heer Bijleveld onder de aan- genaamsle verhoudingen gespeeld werd, kan dan ook als een uitslekende oefening voor het Leidsche team beschouwd worden. BILTARTEN. OM DEN WILHELMINA-BEKER. f Een zege Tan Robijns. Zaterdag en Zondag zijn de laatste par tijen gespeeld van het te Amsterdam gehou den tournooi om den Wilhelmina-beker. en het ietwat verrassende resultaat is een zege van Robijns geweest. Tot Zaterdag stond Dommering aan den kop met geen enkele verliesparlij. In een vrij zwakke match sneuvelde hij toen echter tegen den goed op dreef zijnden Wiemers, waardoor Ro bijns, die met dr. Herbing geen moeite had, met hem gelijk kwam, terwijl deze boven dien zelf een ernstig tegenstander als Moons aan den dijk zette. Ziehier de uilslagen van Zaterdag: pnt. brt h.s. gem. Wiemers 400 18 138 22.22 Dommering 317 17 104 18.64 Van Belle 400 21 106 19.04 Förster 307 20 63 15.35 Dommering 400 17 125 23.62 Förster 212 16 98 13.25 Robijns 400 29 88 14.81 Dr. Herbing 268 26 34 10.30 Van Belle 400 16 120 25.— Dr. Herbing 205 15 86 13.66 Robijns 400 16 82 25.— Moons 334 15 81 22.26 Wiemers 208 14 58 14.85 Förster 400 14 164 28.57 om de Fransche ploeg het volgend jaar niet meer te laten spelen in de Europeesche zone, doch in de Amerikaansche, een keuze, die immers niet aan geografische ligging gebonden is. doch aan elk land vrijgelaten wordt. De redenen welke tot het spelen in de Amerikaansche zone zouden leiden, waren gelegen in de grootere gelegenheid tot spe len onder Amerikaansche omstandigheden. De ervaring toch in drie achtereenvolgende jaren door de Fransche spelers opgedaan, wijst er op. dat het alleszins noodig is voor vreemde spelers om aan de banen, den bal, de voeding, het klimaat te wennen. Het af- geloopen seizoen heeft daarvan gevoelige bewijzen geleverd. Immers, pas in de laat ste week. in de Amerikaansche kampioen schappen, na een verblijf van ruim drie weken kwamen de Franschen in vorm. In de eerste week, toen zij tegen de Japanners in het veld stonden, was hun vorm door- eengenomen wel 15 pCt. beneden hun nor malen vorm. In de kampioenschappen dub belspel waren zij iets beter, doch verre van sterk, in den challengeround vormden zij nauwelijks een bedreiging voor de Ameri kanen pas daarna, na ernstige inspan ning dus, kregen zij hun goeden wedstrijd- vorm te pakken. Vandaar de bedoeling van het bestuur van den Franschen Bond om de spelers di rect na Wimbledon naar Amerika te laten vertrekken en daar, door het spelen van de Davis Cup-wedstrijden en het deelnemen in verschillende belangrijke toumooien. te trachten den besten vorm te vinden. Overleg met de spelers zeiven heeft ech ter tot resultaat gehad, dat deze er de voor keur aan geven in de Europeesche zone uit te komen, mits de eindstrijd van deze zone vroeger gesteld wordt, niet 27 Juli, doch uiterst 20 Juli. Daarna vertrekken de spe lers, vooropgesteld dat zij den eindstrijd winnen, wat alleszins aannemelijk is, direct naar Amerika en zullen daar in verschil lende tournooien meespelen. Zij zijn dan vijf k zes weken voor het begin van den challengeround in Amerika, doch moeten natuurlijk eerst tegen de winnaars der Ame rikaansche zone spelen, vermoedelijk hun oude tegenstanders de Australiërs, die het volgend jaar weer op het appèl zullen zijn. fa. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening Politieke besprekingen. De Gezajilenraad heeft de loopende zaken behandeld en met name het vraagstuk van Duilschlanda ontwapening. Het i9 waar schijnlijk, dat generaal Walch, weldra belast zal worden met een inspectietocht om vast te stellen wat de beteekenis is van de pun ten. waarop het verdrag van Versailles niet volledig is nagekomen. Tsjiisjerin en Roesjdi bey hebben te Odessa een particulier onderhoud gehal van 3 uur. Zij bespraken de aanhangige kwesties in verband met de wederzijdsche betrekkingen en de inlernationale kwestie en stelden tot hun tevredenheid vast, dat hun gemeenschappelijke inzichlen niet ge wijzigd zijn. Zoo heet het officieel I De Volonté verneemt uit Konsianlinopel, dat Tsjitsjerin na afloop der besprekingen te Odessa zich naar Frankrijk begeven zal voor een langdurig verblijf in een der bad plaatsen. Hij zal tijdens dit verblijf herhaal delijk naar Parijs overkomen. FRANKRIJK. De Kamer aan de begrooting Garibaldi en Macia gear resteerd. De Jfamer is met de behandeling van de begroot:ng voor 1927 begonnen. Bij de bespreking van de begrooting van landb. vroeg 'n afgevaardigde 't hoofdstuk over de salarissen van ambtenaren van dit departement aan te houden tot na de ver hooging der salarissen. Poincarê verklaarde dat in verband met de politiek tot herstel van den frank de re geering geen enkele verhooging van sala- rissen kon aanvaarden. De eerste minister «lelde daarop de kwes tie van vertrouwen. Met 345 tegen 200 stem men keurde de Kamer de houding der regee ring goed. De Kamer keurde daarop de begrooting van Marine en Landbouw goed. Zondag begon het tournooi volgens de „Crt." met een gemakkelijke zege van Moons op Wiemers, waarna de wereldkam pioen een spannende partij speelde met Dommering. die met niet heel veel verschil ten gunste van den Belg eindigde. Robijns had al zoo een zeer nuttigen voorsprong en wist deze in de slotpartij tegen Van Belle te handhaven. De eindstand werd bijgevolg: Robijns gew. pnt. h.s. gem. 1. 5 2309 148 16.85 2. Moons 4 2244 255 24.12 3. Dommering 4 2258 125 23.42 4. Van Belle 3 1809 125 1827 6. Försler 3 1785 164 15.38 6 Wiemers 3 1647 138 13 39 7. Dr. Herbing 0 1289 86 10.56 LAWNTENNIS. OM DEN DAVIS-CUP. Frankrijk blijft in de Eniopeesche zóne. Onlangs werd medegedeeld dat het be- besluur van den Franschen Lawntennis- bond het voorlcopig besluit had genomen De zaken Garibaldi en Macia zijn een nieuw stadium ingetreden. Tot dusver wer den beiden slechts administratief in het oog gehouden, thans is tegeh den leider va:i de Calalaansche «.eparalisten rechtsingang verleend. Juridisch schijnt hij voorshands de voornaamste schuldige Men weet, dat na de bespreking van Vrijdag in den kabinets raad de betrokken dossien den minister van justitie zijn ter hand gesteld. Sindsdien volgt de procedure den gewonen loop. Macia schijnt voor den strafrechter ver volgd te zullen worden wegens uildeeling en heling van wapenen en ontplofbare stoffen. Garibaldi moet zich verantwoorden op grond van medeplichtigheid bij de werving van Italiaansche vrijwilligers voor de Spaansche expeditie. Zoowel kolonel Macia als Ricciotti Gari baldi zijn gearresteerd en naar de Santé overgebracht. Zij zijn Zaterdag geconfronteerd. Gari baldi verklaarde, dat hij door Sciroli van de Calalaansche beweging had gehoord. Hij ontmoette Macia 5 of 6 October te Colombes en bcloffde hem den moreelen steun van de Garibaldianen. Garibaldi liet hierop volgen, dat Macia hem verzekerd had. dat de bewe ging van federalisli9chen aard was. Macia kwam onmiddellijk daartegen op en ver zekerde. dat hij duidelijk gezegd had. dat het integendeel om een afscheidingsbeweging le doen was. Hij was in Augustus met Itali aansche kringen in aanraking gekomen, met name met Rizzoti, wien hij verzocht had hem mannen te bezorgen, die met een machinegeweer konden omgaan. Heden worden er nog tsklaagden van de Calalaansche samenzwering te Parijs verwacht ENGELAND. Weer uitstel in het mijnconüicL De m :j n w e r k t rscon f ere n ti 6 heeft beslo ten de voorstellen der regeering naar fe districten te verwijzen, met een aanton, ling om ze aan te nemen. De conferentie sprak zich uit voor deze aanbeveling tot aanvaarding met 432.000 sicmmen tot 352.000. Zij verwierp het voorstel om een hoofdelijke stemming te houden met 427.000 stemmen tegen 357.000. Er zal, als gewoonlijk, een distnctsstem- inino gehouden worden door meetings ea anderszins. Vrijdag a.s. zal een nieuwe conferentie van mijnwerkersgedelegeerden gehouden worden, om de dlstrictastemmingen op ia nemen en te onderzoeken over ae kwestie der aanvaarding van de regeeringsvoor- stellen. De aanbeveling om de voorstellen te aan vaarden wordt beschouwd als een bewip, dat de mijnwerkers zich in het onvermij delijke schikken. Men acht een verwerping thans zeer onwaarschijnlijk. Het schijnt, dat de vertegenwoordigen van Wales, Yorkshire en andere districten verwerping der voorstellen wilden aanbe velen; zjj vonden echter geen gehoor. Zelfs indien de regeeringsvoorstellen aan vaard worden, verwacht men in tal van distneten geen hervatting van het werk vöör eenige weken, want men rekent op groote moeilijkheden bjj de onderhandelin gen door de districtsregelingen. Uit de toelichting der regeeringsvoor stellen, die aan de conferentie voorgelegd werden, blijkt dat het nationale hof niet bevoegd zal zjjn om zich met de kwestie der werkuren bezig te houden, die in elk district beslist zal worden. Tien man zrjn gewond in een gevecht tusschen politie en 500 stakers, der wer kende mijnwerkers wilden hinderen. ITALIË. Gedwongen vaandelgroet Een communiqué, gepubliceerd door het fascistische agentschap Folgio, deelt mek, dat voortaan iedereen gedwongen is om de vaandels der fascistische legioenen en de vlaggetjes der fascio's ta groeten. HONGARITE. Verkiezingsactie. De nieuwe verkiezingen in Hongarjje zjjn op den achtsten en tienden December vast gesteld. De uitvoerende commissie der vereenig- de oppositioneele democratische en liberale partijen, hield een zitting, waarin officieel tot opheffing van het democratischs blok besloten werd. SPANJE. Arrestaties in CataloniS. 15 beden uit de vakbeweging en Catala- nisten zijn aangehouden, onder wie de vakvereenigingsleider Angel Pestana en dr Jacques Aguade, directeur van de Ca- talaansche verzameling van medische mo- nografiën. Deze aanhoudingen staan ia verband met de samenzwering, te Per- pignan ontdekt. NOORWEGEN. Opheffing van 't drankverbod. De Noorsche regeering is voornemen! om voor te stellen het drankverbod op 1 April a-a. op te heffen. RUSLAND. Boecharin voorzitter dei Derde Internationale. Uit Moskou wordt aan het „Berlinei Tagcblatt" geseind, dat de theoretici» Boecharin, vermoedelijk Zinowjef zal op volgen als president van de communiati- sche internationale. VEREENIGDE STATEN. Staking geëindigd. Een staking, waarbjj 40.000 New-ïorfc- sche arbeiders in het kleermakersbedrijf betrokken waren, en welke 19 weken duur de, is gisteren door arbitrage geëindigd. Deze 19 weken hebben den stakers 1 millioen pond sterling aan loonverlies ge kost Hun stakingsfonds werd geheel geput Het verlies aan de werkgeverslcdeo wordt op 75 millioen dollar geschat Behalve het geld, dat de arbeiders ver ioren, moeten zij nu ook nog afstand doen van het recht om na een proeftijd een vasü aanstelling van 15 jaar te krijgen, beneveci de garantie, dat zjj elk jaar minstens werk of geen werk 't toon over - weken uitbetaald krijgen. Zjj hebben moeiei toestaan, dat de patroons hun winkels mog«: reor ga niseeren en 10 pet van hun personed jaarljjks kunnen ontslaan. Zij krjjgen nu een garantie van jaarlök1 minstens 32 weken werk, terwjjl ook to looneD lager worden. BUITENLANDSCH GEMENGD. HET 10.090ste SCHIP TE ANTWERPEN- Groote feestelijkheden zijn georganiseer! ter gelegenheid van het aankomen van M stoomschip „Melita". het tienduizend^! schip dat de haven van Antwerpen binnen kwam sinds 1 Januari 1926 De kapik11 werd op het stadhuis ontvangen door <k? burgemeester die een rede hield waarin wees op het belang van het geweldige V1'_ keer. De stad zal een speciale medaille laf'3 slaan ter herinnering aan deze buitenge wone gebeurtenis. GRANAAT ONTPLOFT. Uit Milaan wordt aan de bladen f' meld: Ln de buurt van Trente is een g" naat, van groot kaliber, die rich sedeh j den oorlog in den bodem bevond, ontpl',,, Twaalf personen zijn daarbij omgeko®'11 BOTSINGEN. Te Berlijn zijn bij een botsing tussck I Völkischen en de politie dne person1 zwaar, dertig licht gewond en bij eeDn t i tooging van studenten te Parijs tegen I riot zijn 13 agenten licht gekwetst. 3-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2