Humor uit het Buitenland. PRMASIG4ftfc| RECHTZAKEN. Leidsche Begrafenis-Onderneming UIT ONZE STAATSMACHINE i .A I /scs_ Zoontje:' Vader, wat la de wet van de zwaartekracht? Vader:.— Weet Ik het? Dachl je dat ik tijd had om me met Iedere Idiote wet die ze tegenwoordig In de Kamer behandelen, bezig te houden? (London Opinion). Bewaker in een krankzinnigen gesticht: Ja, nieucei, trroe- ger verbeeldden sommigen van de verpleegden hier zich, dat ze Napoleon waren, sommigen Columbus, of Alexander de Oroote, of Hannibal, of den bertog van Wellington, maar tegenwoordig denken ze allemaal, dat ze Mussolini zQn. (Life.) Inzendster van huwelijksadvertentie: „Goeden morgen. U ia zeker de romantische dichter dJe een zielsvriendin eoekt? Wel, ik ben de aantrekkelijke weduwe zonder kinderen", (Humorist) Vrouw: Blij, dat Je hem aardig vindt, beste. ((Punch) Zakenman: Zeg. verkoop Je ooit van die schilderijen van Je? Schilder: Wei zeker meneer. natuorlQkl Zakenman: Zeg maar welk salaris )e hebben wilt; lx heb Jarenlaog naar een verkooper ala JU bent gezocht (California Pelican.) Do kapitein (wanneer de schaakliguren voo, den tweeden keer op den grond vallen): Zondt n ze ook op wiüen rapen, meneer Smit? Stourman: Neem me niet kwalijk, meneer, maar ik geloof dat bet uw beurt ls om ze op te rapen en de mijne om ze dan neer te zetten waar ik ze zou willen hebben. (Passing Show.) Man: Den eindelijk heb t« .van behoorlijk hemel z(j dank, een? een japon lengt*. Om den graanhandelaar le beletten zijn graan d&ar te brengen, waar er behoefte aan dat graan bestaat en waar hij dus zijn waar met winst t kan verkoopen, werd op aandringen van de rijks-bureaux een de creet uitgevaardigd, dat den chefs van de stations verbiedt particulier graan ter ver zending aan te nemen. De koopman heeft echter een uitweg gevonden. Volgens het spoorwegreglement moeten goederen, die in de magazijnen van de stations opgestapeld liggen (daar „ter bewaring" zijn gegeven), het eerst verzonden worden. De tarieven van bewaarloon zijn op de stations hoog, maar de graan-handelaren vonden het toch voordeeliger dezen weg te volgen. Zij sla- pelden du9 hun graan in de magazijnen van de spoorwegen op en dan werd dat graan krachtens het reglement (de uitwerking waarvan versterkt werd door eenige bank biljetten, aan den chef overhandigd) nog vóór het graan van rijks-bureaux verzonden Na eenige maanden ontdekten de rijks- bureaux deze list en de chefs von de sta tions kregen uit Moskou een bevel het par ticuliere graan, dat in de magazijnen van de spoorwegen opgestapeld ligt. daar kalm te laten liggen. Toen hebben de gmanhan- delaars iets anders bedacht: zij verzenden hun graan als ijlgoed. De ijlgoedaricven zijn in Rusland hoog. maar de prijzen zijn in sommige streken zoo hoog. dat zij de ijl- goodlarieven kunnen dragen. Er zijn zelfs gevallen, dat de kooplieden graan als be- stelgoed verzenden en dank zij de schitte rende organisatie van de bolsjewistische inkoop-centrales is zelfs dit loonend. De regeering ontdekte echter telkens de wijze waarop de graanhandelaars de decre- tejn wisten te omzeilen en zij vaardigde tel kens nieuwe decreten uit; het wordt voor den koopman steeds moeilijker den strijd om het bestaan te voeren, maar hij geeft den strijd niet op. Toen de spoorwegen groo- tendeels voor hem gesloten waren, wendde hij zich tot de binnenscheepvaart De Rus sische rivieren stroomen echter niet daar. waar de meeste behoefte aan waterwegen bestaat, en de kanalen, voorzoover die er zijn. zijn ondiep en verouderd Het regle ment zegt echter, dat in een plaats, waar zoowel een spoorweg als een rivierhaven bestaat, het graan per spoor verzonden moet worden, en de spoorwegen zijn voor den koopman grootendeels gesloten. De koopman heeft toen het volgende middeltje gevonden. Hij laat zijn graan per as naar een plaats brengen, waar wel een rivier haven is maar geen spoorwegstation. Daar wordt het graan op een boot geladen en naar de plaats van bestemming verzonden. De boot brengt het graan terug naar de oor spronkelijke plaats van verzending en le vert het aan den spoorweg af Het regle ment van de spoorwegen bepaalt nu, dat goederen, die in transito gaan. zonder uit stel doorgezonden moeten worden. Zoo ge beurt het dus, dat het graan van particu liere kooplieden ondanks alle verbodsbepa lingen naar Moskou Petersburg enz. sloo- men. Tot groote ergpmis van de rijksbu- reaux natuurlijk. Al dez° kunstgrepen kos ten echter vepl geld en het feit. dat dit loo nend is dat de kooplieden hun graan toch met winst verkoopen bewijst, hoe slecht de voorziening van de grootp steden van graan en meel georganiseerd is. hoe schandeliik hoog de meelprijzen zijn hoe de Russische bevolking gePxploifecrd wordt. Kort geleden kwamen de rijksgraan- inkoopprs bijeen om den strijd tegen den particulieren graanhandel te hesnrpkeu Al len waren in een prettige stemming: e** werd den kooplieden vprboden voor hun graar- verzpndingen gebruik te maken van de bin nenscheepvaart zoed.it zij hun graan al leen als iil- of bpslelcroed kunnen verzen den, hetgeen de concurrentie voor de rijks- bureaux aanmerkelijk kleiner maakt. Toen zei een van de aanwezigen: „.Jullie hebben nog een middel vergelen. De particuliere graanhandelaar kan zijn graan eerst naar de Zwarte Zee laten vervoeren en van daar uit overzee naar Petersburg". Dit werd als een grap opgevat: het graan zou dus een reis om Europa moeten maken om te Pe tersburg te komen, hetgeen toch te dwaas leek. Het bleek echter, dat de man gelijk had. De particuliere graanhandel maakt nu gebruik van dezen kostbaren weg om zijn graan van uit Odessa naar Petersburg te zenden. De eerste twee schepen met parti culiere graan-ladingen zijn reeds te Peters burg aangekomen. Het pikaptc van het ge val ligt nog daarin, dat deze twee schepen heeten „Karl Marx" en ,,Rosa Luxemburg"! Dit verwekte veel verontwaardiging bij de communisten. Particulier graan op schepen met zulke namen! Dat leek een heilig schennis. De kapiteins, die ter verantwoor ding werden geroepen, verklaarden, dat in dien zij het graan hadden geweigerd aan te nemen de schepen geheel leeg uit Odessa naar Petersburg zouden moeten varen en dat dit den staat een verliespost zou heb ben opgeleverd. Er bleef dus niets anders over dan de aangeboden lading te vervoe ren. De communistische bladen moeten er kennen. dat de kapiteins op een juiste wijze hebben gehandeld: hun verontwaardiging is nu alleen tegen de 9ovjet-instellingen ge richt. die de schepen van geen andere la dingen konden voorzien. En de „Leningrads- kaja Prawda", het belangrijkste blad van Petersburg. moe9t erkennen, dat deze ladin gen particulier graan de hoofdstad zeer te pas kwamen, omdat er in de stad geen graanvoorraden meer waren. Waren dus de graanhandelaars niet op het idee gekomen de twee communistische schepen te charte ren en hun graan er op naar Petersburg te verschepen, dan zat het communistische Petersburg zonder brood. Dr. BORIS RAPTSCHTNSKY. RECLAME. i IETS BIJZONDERS j 9959 KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter te Leiden heeft ver oordeeld Wegens overtr. der arb.wet: A. V. Rijns burg f 3 of 3 d.R, O. Katwijk-aan-Zee 4 maal f3 of 4 maal 3 dagen; J. S. aldaar f 2 of 2 d.A. v. K. Leiderdorp f 1 of 1 d. Wegens overtr. der inv.wet: J J. de K., Bl'qswijk f 3 of 3 d.C. H. v. M. Voorschoten f 3 of 3 d.J. J. T. f 2 of 2 d. Wegens overtr. der Drankwet: J. E. f 10 of 5 d. Wegens overtr. der Jachtwet: J K. Czn. Noordwijkerhout f 5 of B d. We gens overtr. der Visscherijwet: D. T. f2 of 2 d.H. J. N. f 1 of 1 d. Wegens overtr. dor TrekhondenwetA. S. 2 maal f 1 of 2 m. 1 d. Wegens te snel varen: A. W. M. H. Amsterdam f 10 of 5 d., L. B. 's-Gra^ venzande, C R., H. B. Monster; H. v. d. V. Naaldwijk: H M. zwervende, ieder tot f 10 of 5 d. Wegens varen zonder vergun ning: H. G zwervende; G B. idem; iedor tot f 10 of 5 d. Wegens te snel varen: J. K. Noordwijk, A. B. ieder tot 10 of 5 d. Wegens cvertr der Motor- en rijw.wet: D. v. d. .W. Sassenheiiu f 10 of 5 d. Wegens overtr. der pol. verord. der gem. Leiden: H. H.. I. V. ieder tot fl of 1 dg.; wegens le Katwijk tegen een muur leunen en een valschen naam opgeven: B. S., P. L. S. zwervende, ieder tol 2 m. f 3 of 2 m. 3 dg.; P. S. f 1 of 1 mnd. tuchtsch.; wegens burengerucht verwekken: P. B. Katwijk Zee f 5 of 5 dg.; wegens een gewond paard ar beid doen verrichten: L. J. B. Noordwijk f6 of 6 dg.; wegens overtr. der veiligheidswet: J. V. f 3 of 3 dg.; wegens overlr. der IJkwet: M. J. v. d. R. vr. A. f 0.50 of 1 dg.we gens overlr. der Motor- rijw.-wet: N. H. v. E. Rotterdam f30 of 30 dg.: wegens overtr. der spoorwegwet: G. F. M. f 2 of 2 dg.; we- gens te snel varen': C. v. E. Harmeien; A. F., II. V. Leidschendam, N. O. Naaldwijk, M. de G. Alphen aan den Rijn, ieder tot f 10 of 10 dg.; wegens overtr. van het motor en rijw. regl.: C. H. F. f 3 of 3 dg.; G. v. d. S. Noordwijkerhout. f 3 of 3 dg.; II. v. d. N. al daar. f3 of 1 mnd. tuchtsch.; J. G. D. ais- voren, idem, idem; P. D aldaar f 3 of 3 dg.; P. v. d. B., T. M. C. v. d. B. beiden te Voor hout, ieder tot f 3 of 3 dg.; S. II. Noordwijk f 3 of 3 dg.; A. P. Noordwijk aan Zee f3 of 3 dg. wegens overtr. der PoL-verord. der gem. Leiden F. R. f 0.50 of 1 d.; wegens overtr. der pol.-verord. der gem. Noordwijkerhout: J. D. aldaar f2 of 2 d., wegens overtr. der pol.-verord. der gem. Noordwijk J. W. S. te Noordwijk f 3 of 3 d.wegens dronkenschap D. H. f3 of 3 J. S. 13 of 3 d.; N. K. te Wassenaar f3 of 3 d.; J. de B. f 3 of 3 d.; G. K. te Heemskerk f 5 of 5 d.; P. v. D., J. S. P. A. te Leidschendam; F. J. de J. te Kat wijk, ieder tot f 3 of 3 d.; H. E. te Den Haag f 5 of 5 d.; H. O. te Utrecht f 2 of 1 d.J. F. zwervende f 3 of 3 d.wegens opgeven van een valschen naam: J. F. L. te Amsterdam f5 of 5 d.; wegens loopen op verboden grond: W. G. v. d. Z. te Haarlem; A. T. al daar, ieder tot f,5 of 5 d.; J. de G. te Noord wijk f 3 of 3 d.; A. T. te Haarlem f5 of 5 d.; wegens straatschenderij P. J. K. te Oegst- geest f 5 of 1 mnd tuchtsch.; H. A. K. al daar, tot teruggave aan de ouders; D. v. d. L., Oegstgeest, f5 of 1 mnd. tuchtschool; A. V. en W. A. de J., beiden te Oegstgeest, tot teruggave aan de ouders; P. D.; C. v. T., geen straf toegepast; wegens loopen op verboden grond: D. v. d. P., Katwjjk a. Zee, fl of 1 dg.; A. T., Haarlem, f5 of 5 dg.; wegens overtr. van het Motor- en Rjjw. regl.: W. S., Haar lem, f2 of 2 dg.; A. v. d. B., f2 of 2 dg.; wegens overtr. der Arb.-wet: J. v. L., Noordwijk, f3 of 3 dg.; wegens overtr. der pol.-verord. der gem. Leriden: C. P. K., f0.50 of 1 dg.; wegens idem der gem. Noordwijk: J. F. L A., Amsterdam, f2 of 2 dg.; wegens overtr. der wet op de Kunstmeststoffen: F. A. L. S„ Boskoop, f 10 of 2 dg.; wegens overtr. van het Mot-or en Rijw. regl.: G. v. W., f5 o f5 dg.; W. B. v. d. V., Noordwijkerhout, f 10 of 5 dg.; wegens overtr. der verord. der gem. Leiden op de winkelsluiting: N. S., vr. S., Oegstgeest, fl of 1 dg.; Wegens overtr. der pol. verord. der gem. Zoeterwoude: IT. C. O Zoetenvoude f 1 of 1 d. Wegens een trekdier onbeheerd laten staan: Th. v. d. H. Wassenaar f 3 of 3 d. Wegens overtr. der arb.wet: J II. de G. 2 m f3 of 2 m 3 d P. M. V. 2 m. f2 of 2 m 1 d.: T. Z f 2 of 2 d.; G. N. B Katwijk aan Zee f2 of 2 d.-. J. S Katwiji 6 m. 12 of 6 m ld. Wegens overtr der oncevatlen- wet: B. C. v. d. V Voorschoten f 3 of 3 d Wegens overtr der Veewet: J G. f 3 of 3 d.; W II Zwammerdam f 3 of 3 d.-. A v d B Zegwaard f 10 of 5 d Wegens overtr. der Motor en rijw - wet C. C. f 1 of 1 d Wegens overtr der Visscherijwet" H H Voorhout f3 of 3 d.: S H A den Haag f2 of 2 d.; A. Z. Alkemade f 1 of 1 d. Wegens overlr. der Jachtwet: W. G. v. d. Z. Haarlem f 10 of 10 d. Wegens te snel varen: A. M. Voorburg f 5 of 5 d.A ,S. Zaandam f 10 of 10 d. P. P. Valkenburg f 5 of 5 d.N. G. f 10 of 5 d.H. S. Katwijk aan Zee f 10 of 5 d.; A. v. d. M. Kethel f 10 of 5 d.D. de J. Alphen aan den Rijn f5 of 5 d. J. v. d. H. Barwoutswaarder f 10 of 5 d. Wegens varen zonder vergunningJ. K. f 10 of 10 d.E. H. Haarlemmermeer f 10 of 5 d. M. P. Zaandam; G. de V. aldaar, ieder tot f 10 of 5 d. Vrijgesproken werden: W. de R. Oegst geest; P. L., beiden beklaagd van overtr. der Motor- en rijw.wet; O. Z. Den Haag, beklaagd van overtr. der Visscherijwet: J. K. W., R. IL, beiden beklaagd van overtr. van het Motor- en rijw.regl.L. B. beklaagd van overtr. van het Tramweg- regl.S. V. Delft, beklaagd van overw. der Motor- en rijw.wet; C. J. v. d. L., ZoeterwoudeC. V. aldaar, beklaagd van overtr. der Vleeschkeuringswet; J. D. be klaagd van overtr der pol.verord. der ge meente Leiden; A. v. R. Katwijk aan Zee beklaagd van vee laten loopen op grond die beplant is. C. V., Ter-Aar, beklaagd van overtr. der Veewet. Waar geen woonplaats is vermeld is deze Leiden. INBRAAK. Het 0. M. bij de Haarlemsche rechtbank heeft tegen de losse werklieden J. van A. en J. W. J. wegens inbraak in den molen van G. K. te Rijp-Wetering resp. 21/» en 17» jaar gevangenisstraf geëischt. DE CULEMBORGSCHE ROOFMOORD. 6 December voor de rechtbank te Tiel. Maandag 6 December zal de rechtbank te Tiel in een buitengewone zitting de Culem- borgsche roofmoord behandelen gepleegd omstreeks Kerstmis 1923. en waarvan de 70-jarige A. van Wiggen en zijn 68-jarige zuster üerritje de slachtoffers waren. Als verdacht van het plegen van dezen moord zullen terechtstaan C. S. te Tricht en J. V. te Amsterdam. De laatste was in de dagen van de misdaad eveneens te Tricht woon achtig. Deze verdachten zitten sedert het laatst van Mei in preventieve hechtenis. Het aantal getuigen zal de 30 overschrijden. Verdediger van S. is mr. J. van Nes en van V. mr. H. J. W. van Esveld, beiden advo caat te Tiel. RECLAME. AUTO-I RANiPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TKEiKKOOiV 8«1 I.FIHEIV 4930 DE RAAD VAN STATE. Ieder wetsontwerp, dat bij de Tweede Kamer wordt ingediend, bevat dezen regel gehoord den Raed van State. Uit deze zin snede blijkt reeds, dat de Raad van State in ons staatkundig leven geen geringe be- teekenis heeft Het is over dit hooge college, dat we onze lezers nader willen inlichtpn Het bestaan van dezen raad ligt vast in artikel 74 van onze Grondwet, dat zegt: Er is een Raad van State, welks samenstelling en bevoegdheid worden geregeld bij de wet. In December 1861 verscheen de wet rege lende de samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State, welke wet nadien verschillende malen werd gewijzigd en aan gevuld. Wanneer we een duidelijke defi nitie willen geven van dezen raad, dan zou den we dit willen zeggen: hij is de onver antwoordelijke raadgever van de regeering. Toen de Koning nog persoonlijk regeerde en er geen ministerieele verantwoordelijkheid was, had de Raad van State een buitenge woon groote verantwoordelijkheid en zeker veel meer invloed dan in den tegenwoor- digen tijd. Hij was toen, wat men noemt, Kroonraad. Toen was ook het karakter van dit college een heel andere dan het tegen woordig heeft. Men begrijpt, dat het bestaan naast el kaar van een onverantwoordelijk en ver antwoordelijk college niet bestaanbaar u. Immers de ministers vormen samen een verantwoordelijk college. Daarom gaan de adviezen van den Raad van State niet naar de kroon alleen, maar naar de kroon en de ministers. De voorzitter van den Raad van State is de koning(in), maar het voorzitterschap wordt in de praktijk waargenomen door den vice-voorzilter, welke evenals de an dere (veertien) leden door den koning wor den benoemd, terwijl bovendien nog even veel, n.l. vijftien, Staatsraden in buitenge wonen dienst kunnen worden benoemd De voorwaarden, waaraan volgens de wet iemand voldoen moet om lid van den Raad van State te kunnen worden, zijn: Hij moet Nederlander wezen, minstens vijf en der tig jaar oud en in het volle bezit van bur gerlijke en burgerschapsrechten zijn Maar men beseft, dat men ook nog wel aan an dere eischen moet voldoen. De wet kent echter nog andere leden en wel- de Prins(es) van Oranje, die den achttienjarigen leeftijd heeft bereikt, heeft suo jure in den Raad zitting, bovendien kunnen ook anders prinsen van het Koninklijk Huis zitting in den Raad verkrijgen, maar daarvoor is noo- dig een Koninklijk besluit Hun kan óf een beslissende óf een adviseerende stem woe den toegekend. Omtrent de Staatsraden in buitengewonen dienst wordt verder in de wet gezegd, dat ze gekozen worden uit degenen, die bewij zen hebben gegeven, hetzij van bekwaam heid in zaken van wetgeving of bestuur, hetzij van bijzondere bekendheid met ds aangelegenheden van de koloniën en bezit tingen van den Staat in andere wereld- deelen Momenteel zijn er vijf zulke Staats raden in b. d. Zij worden opgeroepen ora deel te nemen aan bepaalde werkzaamheden van den Raad en hebben alsdan evenveel rechten als de gewone leden. Het salaris van de gewone leden bedrad voor den vice-president f 13.500 en voor de leden f 8500, terwijl die leden, welke deel uitmaken van de commissie voor de ge schillen van bestuur, een extra toelage ont vangen van f 1500 De buitengewone leden ontvangen geen salaris, eventueel alleen reis- en verblijfkosten. Er zijn verschillends functies, welke onvereenigbaar zijn met M lidmaatschap, terwijl bepaald is, dat de leden moeten wonen in Den Haag. Merk waardig is de bepaling, dat de vice-voor- zitter de toestemming der Koningin vragen moet om zich uit Den Haag te verwijderen- terwijl de leden die toestemming moeien vragen aan hun vicj-voorzitter, terwijl voor een buitenlandsche reis de toestemming door allen aan de Koningin moet worden gevraagd en de buitengewone leden het" zelfde moeten doen. wanneer ze langer dan veertien dagen buiten Nederland wiHcn vprtoeven We gaan nu over tot een bespreking de werkzaamheden Vnn dit hooge college vnfl 2—3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10