De Spoorwegramp bij de Vink, DONDERDAG 11 NOVEMBER Anno 1926. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Ket voornaamste nieuws van heden. 10. 20449 LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER 4DVERTENTIEN: 80 Cta per regel- Bij regelabunuemenl belangrijk lageren prijs Kleine AdverteDtiên uitsluitend bi] vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bi) en maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postreebt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden t 2.36 per week Buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn per week Franco per post 2 35 portokosten. J 0 18 .0.18 Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Ibrengen ter algemeene kennis dat door hen ■vergunning is verleend aan de N. V. Leid- ■sche Meubelindustrie en rechlverkrijgenden Itol het oprichten van een fabriek voor hel vervaardigen van meubelen, in het perceel ■Ulrechtsche Jaagpad No 44 kadastraal he llend Gemeente Leiden. Sectie M.' Nis 3763 en 3857. N. C. DE GïJSELAAR, Burgemeester VAN STRIJEN Secretaris. Leiden. 11 November 1926. 3626 [OPBRENGST VAN DEN BODEM EN HET BEVOLKINGSVRAAGSTUK OP JAVA EN MADOERA. Voor een vrij talrijk gehoor, dat hoofdza kelijk bestaande uit stuuenten, hield gister avond in een der bovenzalen van calé- restaurant „In den vergulden 'l urk de heer E. L. K.. Schmülling een voordracht over bovengenoemd onderwerp. De heer Schinüllmg begon met te betoo- gen, waarom en hoe verreweg de belang rijkste grondslagen van het beslaan der ïn- heemsche bevolking de bodem en de door bodemcultuur verkregen voortbrengselen moeten worden genoemd; alle andere mid delen van bestaan zijn van zeer veel ge ringere beteekenis. Spreker wees vervolgens op de verkeerde opvattingen en dwaalbegrippen, welke sinds tientallen jaren ten opzichte van de door spreker thans behandeld wordende vraag stukken hebben geheerscht. Vooral na 1920 leiden de steeds jetrouwbaarder, nauwkeu riger en vollediger wordende statistieken \an den landbouw tot gevolgtrekkingen en rsultaten, welke sterk van de oude, nog iterschende opvattingen ahvijken Spr. betoogde vervolgens, dat niet meer tan worden volstaan met de tot dusverre levolgde verdeeling in overjarige en één-ja- rige gewassen. De laatste groep behoort in scherpe en gekenmerkte onderscheidingen iiog verder verdeeld te worden in die met langeren en die met korleren groeiduur, welke laatste met den naam seizoen- of moussongewassen zou kunnen geven. Hierna zette spr. uiteen, dat uit die on misbaar of onvermijdelijk te noemen onder scheiding voortvloeit en dat het daardoor «rst mogelijk wordt, tegenover de vrij vol ledige, in de najaarskentering beginnende bewerking en beplanting der 7 3/4 millioen B. bouwgronden met seizoengewassen in den Westmoesson die in den Oost- ol dro gen moesson te stellen Daaruit blijkt dat dit in October eindigend jaargetijde slechts ongeveer een kwart dier bouwgron den beplant wordt, namelijk met de zooge naamde „tweede gewassen" en ongeveer drie vierden daarvan onbeplant of onbe werkt, dus braak blijven. Zonder nu zoover te gaan van te spreken van de legende of mythe der „tweede ge wassen", blijkt, aldus spr., hier wel afdoen de uit, dat ze dwaas en buitensporig over schat zijn geweest door een voorstelling van zaken, die den waan deed ontstaan dat van die gronden, zoo niet telkenjare stampvol met „tweede gewassen" beplant, dit toch minstens met drie vierden daarvan het ge val was, terwijl in flagranten strijd daar mede de oppervlakte der braakliggende lan den vóór 1924 bijna zes millioen B. bedroeg. Hiertegenover staat gelukkig evenwel.dat de beteekenis der buiten de rijstvelden met 10, door zijn zeer onjuiste en misleidende benaming als „droge gronden" met 7 pro- ductiviteitsklassen aangeduide velden zeer veel gunstiger is dan men tot dusver aan- Danr, die lichtzijde is tweeledig en geldt zoowel voor de uitgestrektheid als voor de opbrengst; het onredelijke van hunnen naam geldt ook voor de tweede gewassen. Derhalve wordt het. aldus spr., als recht streeks gevolg hiervan en in nauw verband hiermede, eenvoudig onhoudbaar en niet verdedigbaar, de rijst, ofschoon nog altijd, echter in beperkten zin, het belangrijkste voedingsgewas, uitsluitend het hoofdgewas e blijven noemen; de tijd zijner alleenheer schappij moet geëindigd heeten; maar als zoodanig moeten daarnaast op zijn minst de a*s en zelfs nog de cossave worden ge- hoemd. Verder zeide spr dat bij de beschouwing ae voedingsmiddelen voortaan ook 9 op het vee moet gelet worden: dit ,^a6 niet verwaarloosd worden en ten slotte mee611 anc*ere t°t verwarring leidende, dp ?^nY?U(HgG en juiste terminologie in land h berichtgeving omtrent de in- vloet a ^emcilHuur onafwijsbaar en slaande 6 '°^sc^ voor* uit Het boven- ,8aa* bierbij, aldus spr., niet om een het int 7an* voor eind van 1924 had cultuur areaa' ^er in'andsche bouw- en B. of J^nn(^Pn voor het eerst de 10 millioen ngeveer 55 pet. der oppervlakte van Java overschreden met een totale waarde van 1 1/5 milliard aan voortbrengselen Wat de bevolking betreft, moet er, aldus spr., in de eerste plaats op gewezen worden, dat zij bij een aangroei-percentage van pl.m 1 35 per jaar sinds 1920 met ongeveer 450 en sinds 1925 met ongeveer 500-duizend zielen is toegenomen Het correlatief hier mede. echter in tegengestelden zin zoo nauw samenhangend, reeds klein land-overschot, niet. alleen van cultivablen, maar vooral ook van koloniabelen (op dit laatste komt het juist aan) grond, neemt elk jaar met onge veer 100.000 B. af en die vermindering wordt zeer vergemakkelijkt door de steeds beter wordende middelen van vervoer, die de transmigratie in de hand werken, zoodat Java in 1932 of 1933 in agragrischen zin „vol" zal zijn, d. w. z. dat er dan geen grond meer over zal zijn, terwijl de bevol king alsdan 40 mlilioen zal bedragen. Van de uitbreiding der befaamde industrialisatie of van de visscherij e.d is, hoe belangrijk hare uitkomsten ook mogen zijn. vrijwel niets te verwachten omdat haar bergings vermogen op 1000- en niet op 100.000-tallen berekend is. De opbrengst van den cultuur- bodem kan echter nog vrij belangrijk ver hoogd worden door agronomische maatrege len, waarvan enkele er op gericht moeten zijn den omvang der Oost-moessonwoestenij flink te beperken. Wellicht kan een aan merkelijk deel van den land- en tuinbouw zich nog verder ontwikkelen in de richting van de teelt van hoogerwaardige exportge wassen, zooals suiker, thee en rubber Men denke aan de phenomenale feiten, die de builengeweslen in deze in het verleden te zien gaven. Ook het bevloeiingswezen is een gunstige factor, doch er zijn niet zooveel bevloeibare gronden meer over. Spreker besloot met te wijzen op het ne- men van maatregelen, die verlaging van het volks tal beoogen. hetzij door emigratie maar dan ook op voldoend groote schaal, dus jaarlijks bij tienduizendtallen hetzij door beperking van het kindertal, dit laatste een moeilijke zaak van sociaal-paedagogi- schen aard. van VEERTIG-JARIG BESTAAN DER VLREENIGING TOT STEUN." De vereeniging „Tot steun van verwaar loosde kinderen", beslaat, zuoals wij gisteren reeds meedeelden thans 40 jaar Dit feit wordt in de verschillende afdeelingen op eenigszins feestelijke wijze herdacht De al- deeling Leiden had gisteravond een bijeen komst van leden en belangstellenden belegd in de groole zaal van het Nulsgebouw, dat door het aanbrengen van groene planten groepen een vriendelijk aanzien was gege ven. De druk bezochte vergadering werd te acht uur door de afdeelingspresidente, me vrouw C EerdmansDe Holl, met een kort welkomstwoord geopend In hel bijzonder heette ze welkom mevrouw De Gijselaar t-n den burgemeester jhr. De Gijselaar en den wethouder A L Reimeringer alsmede mej. D Goebergh als afgevaardigde van den Voogdijraad. Ook verheugde hel haar zeer dal het hoofdbestuur van de Vereen, hier vertegenwoordigd was en spTak daarover hare voldoening uit. De dames Emily Kuenen, Annie Ritraan en Irma Timmerman, een trio dat hare mu zikale medewei king zou verleenen bracht zij reeds bij voorbaat daarvoor dank. (ap plaus). Deze gaf zij daarop reeds dadelijk de ge legenheid zich te latpn hooren De eerste twee nummers door het drietal uitgevoerd, maakten een uimemenden indruk en wer den met applaus begroet, dat nog eens werd herhaald, toen de voorzitster elk der dames een ruiker aanbood. Daarna gaf de secretaris der afdeeling, de heer J M Vos Jz een zakelijk overzicht van de geschiedenis der afdeeling, die op 6 Sept 1905 werd opgericht, hoewel reeds voor dien tijd de Vereeniging 30 leden en 5 De- gunstigers telde die in rechtstreeks contact stonden met de vereeniging zelf Spr. bracht een aantal namen naar voren van mannen en vrouwen die toen en later leiding gaven aan het werk. waarvan wij hier noemen de eersle voorzitter, wijlen ds. Chavannes en de eerste secretaris, de heer Grondhout, de dames De Goeje Hesseling Prins en om niet te vergeten mej. Johanna A. Walters. N'a den dood van ds. Ch werd prof. Oort voor zitter. aan wiens goede leiding de afdeeling veel te danken had en die thans nog eëre- voorzitter is. Het ledental dat eerst minder, doch weldra een honderdtal bedroeg, is met eenige schommelingen thans tot 145 geste gen behalve nog 35 begunstigers en de secretaris hoopte dat dezen avond nog veten zouden worden gewonnen. Het doel om verwaarloosde en geval l°n jonge menschen te helpen en op te heffen door deze in vrijzinnige godsdienstige ge zinnen te doen opnemen, heeft de afdeeling steeds nagestreefd, eerst geheel op zich zelf staande na de invoering der kinderwetten met medewerking van den voogdijraad. Van de 26 pupillen sinds 1905 door de af deeling onder haar hoede genomen, kon de secretaris gunstige resultaten vermelden. Zij hadden een behoorlijk» pla its in de maat schappij weten in te nemen. Dit zakelijk onopgesmukt overzicht, waar uit we slechts enkele grepen konden doen, werd met aandacht gevolgd en liet niet na indruk op de aanwezigen te maken. Hierna werd even gepauzeerd en thee rondgediend. Mej. Kuenen speelde daarop op bijzonder verdienstelijke wijze een Ballade van Cho pin. waarna hel woord werd gegeven aan ds. J Prins de man die de geschiedenis van de jubileerende vereeniging heeft meeg» maakt en zeer veel voor haar heeft gedaan Hij schetste ons hoe na samensprekingeu tusschen vooraanstaande personen van vrij zinnig godsdienstige richting de Ned Pro testantenhond het initiatief tol de oprichting nam als gevolg van het meer en meer door dringend besef dal de religie zich ook moei uiten door den godsdiensl van de daad door te redden wat verloreD dreigt te gaan De bekende philantroop H W Suringar had zijn Ned Mettrav geslicht Heldring Pier- sön Lindenhout. ds Scheltema hadden hun gestichten, doch bij onze mannen stond op den voorgrond de gezinsopvoeding wide spr De feestredenaar noemde in dit ver band de namen van Van Loenen Martinet, Chavannes en ds Knappert zijn eigen aan deel bescheiden op den achtergrond drin gend. Hoewel de gezinsopvoeding hoofdzaak is gebleven, heefl de vereeniging toch jok doorgangshuizen Eerst- werkende zonder Rijkssteun zooals ook in het beginsel Ier stichters lag. heefl men deze later dankbaaT aanvaard dank zij de invoering der kinder wetten Met groote warmte en met jeugdig vuur getuide spr er van. hoe 80 pet. van de verpleegde kinderen voed terecht zijn ge komen en deelde uit zijn eigen ervaringen mede welk een heerlijke voldoening n»t schenkt aan dit reddingswerk zich te gevjn en daarom beval hij „Tot Steun" dan ook met warmte aan Spr.'s welsprekend betoog werd aan het I slot met handgeklap begroet Nadat het muzikale drietal nog eenige nummers had gegpven dankte mevroiw Eerdmans de sprekers voor hun toesorak-n de dames voor de muziek en zang en beval dp collecte die aan den uitgang zou worden gehouden met warmte aan. Daarna sloot zij dezen zeer geslaagden herdenkingsavond. CONFERENTIE VAN GEREF OUDERLINGEN. In de kerkeraadskamer van de Hooigracht- kerk had gistermiddag een goedbezochte conferentie van ouderlingen der Geref. Ker ken in de classis Leiden plaats. De voorzitter, de heer C. Wirtz, van Oegstgeest opende de samenkomst met het laten zingen van Ps. 75 1 en 4. gebed en het lezen van Pred. 3 115. Nadat de notulen der vorige conferentie waren gelezen en goedgekeurd, ging het presidium in handen van den heer C Nieu- wenhuis over. die het woord gaf aan den heer J C Wirtz tot het houden zijner in leiding over „Aurelius Augustinus als op voeder". Spr schetste eerst het jeugdWen en de bekeering van Augustinus en wees vervol gens op de beteekenis van den grooten kerk vader die als Christen stond tp midden in het cultuurleven van zijn tijd en daaraan de stof ontleende om zijn prediking ingang te doen vinden Wat we van Augustinus kunnen leeren is het practicale onderwijs Er ie niets tegen een gesprek te beginnen over een dagelijksrh onderwerp mits het spoedig tot de hoofd zaak voere Men moet niet op eenmaal te veel gedachten ter verwerking geven Wan neer men niet 9laagt te overtuigen moei men niet trachten te overreden Bij de toe lating van nieuwe leden #moet meer op de hoedanigheid dan op de hoeveelheid gelet worden Men moet op de hoogte zijn van de actueele vraagstukken, wanneer men leiding geeft aan het geestelijk leven AI deze en dergelijke gedachten kunnen we in de werken van Augustinus lezen en daarmee kunnen de ouderlingen hun winst doen Spr eindigde met een opwekking Augustinus' Belijdenissen trouw te lezen Aan de discussie over dit referaat werd door een zevental heoren deelgenomen. Vervolgens had in verhand met het af treden van den heer Wirtz. die geen ouder ling meer is. de verkiezing van een voorzit ter plaats. Eerst werd gekozen de heer H J Blommendaal. van Leiden, die echter de benoeming niet aannam Daarna werd bij acclamatie benoemd de heer J P. Slegten- horst, van Koudekerk, die de benoeming voorloopig aanvaardde. De vergadering werd door den heer Van Zwieten met dankgebed gesloten. DE ACTIE VAN DE MELKVEEHOUDERS OM VERHOOGING VAN DEN GRONDPRIJS DER MELK. Zooals wij Dinsdag in ons blad mede deelden werd in een vergadering van melk veehouders in het café „Den Burcht", bij eengeroepen door den kring Leiden van den Bond van Melkveehouders en van den Melkveehoudersbond van den L.T.B., be sloten aan den Leidschen Melkhandel hel ultimatum te stellen met ingang van Vrij dagochtend a.s. tot 15 Januari genoegen te nemen een grondprijs van 11 cent per Liter met de bedreiging dat anders de levering der melk zou woden gestaakt De besturen zou den het antwoord Woensdagavond afwach ten en dan zou men Donderdagochtend we der bijeenkomen. Deze vergadering werd hedenvoormiddag weder in Dpü Burcht gehouden en was nog drukker bezocht dan Dinsdag. De voorzitter van de eerstgenoemde or ganisatie de heer Joh Uittenboogaard leidde weer de vergadering »n deplde de onderhan delingen mede van het bestuur van den Leidschen Melkhandel" en directeuren van Fabrieken gevoerd Met slot was dat men met een tegenvoorstel was gekomen. De melkhandel wilde den grondprijs van 10 ct behouden maar deze dan ook handhaven tot 15 Maart. Het bpstuur kon zich daarmede natuurlijk niet vereenigen doch zij wilden niet zoo on- willend zijn dit voorstel botweg af te wij zen. zoodat zij hebben beloofd het hier ter sprake [e brengen, al konden zij het niet aan bevelen bij de vergadering. De voorzitter deelde verder mede dal hij van verschillende afdeelingen in'den kring telefonisch en schriftelijk blijken van sym pathie ontving evenals de heer Noordman De veehouders staan dus achter hen. Voorts heeft hij gezorgd om klaar te zijn wanneer het voorstel niet wordt aanvaard. Hij heeft de beschikking gekregen over 1000 bussen van 40 liter en kan de melk ook plaatsen. Men behoeft dus niet verlegen te zitten. De melkhandel maakte bezwaar ook op dien grond dat er zich bijzondere omstan digheden kunnen voordoen in verband met den buitenlandschen melkhandel en ook daartegen wenschte men een waarborg. De besturen kunnen voor deze opmerking iets voelen en daarom hebben zij aan hun i voorstel een clausule toegevoegd die daarop betrekking heeft, zoodat het voorstel nu luidt: De grondprijs der melk wordt van 12 Nov 1926 tot 15 Januari 1927 bepaald op 11 cent per liter, doch indien de toestand zich zoo wijzigt dat deze prijs abnormaal veel te hoog of te laag blijkt te zijn zal opnieuw worden onderhandeld". Op dat voorstel zal de georganiseerde melkhandel hedenavond antwoord moeten geven. Het gaal daarom niet aan den maat regel reeds morgenochtend te doen ingaan. De besturen stellen dus voor den maatregel eerst Zaterdagmorgen te doen ingaan. Er werd over het voorstel van het bestuur weder uitvoerig van gedachten gewisseld Het voorstel van den Melkhandel vond geen steun en werd ten slotte voor kennisgeving aangenomen en unaniem vercenigde men zich met het bestuursvoorstel. Wanneer de melkhandel niet met het voorstel accoord gaat zullen de veehouders Vrijdagavond de leege bussen weder meegeven Het bleek uit de verdere besprekingen dat sommige mclkverkoopers reeds een prijs van 11 cent hadden toegezegd Van de be stuurstafel werd den raad gegeven daarmede dan eerst genoegen te nemen wanneer de afnemer zich schriftelijk verbindt dezen prijs tot 15 Januari 1927 te betalen. Het bestuur zal aan de veehouders ge typte contracten ter hand stellen, welke zij moeten laten teekenen. Er heerschte een opgewekte stemming in de vergadering en allen waren vol moed over den uilslag. Morgenvoormiddag zal men weder in „L'Union" bijeen komen waar de besturen nadere mededeelingen zullen doen. ACADEMISCHE FYAWf!NS. Geslaagd voor het candidaats-examen reehtsg< leerdheid de heer J. R. Stellinga (Den Haag); voor het candidaats-examen in de Wijsbegeerte de heer L ^redeveld (Leiden), cum laude. Aan den heer R Yntema alhier is het volledig diploma uitgereikt wegens het met goed gevolg afleggen van het accountants- examen. afgenomen vanwege den Ned. Bond van Accountants. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zai plaats hebben op Maan dag 22 November. Met ingang van 21 dezer is de Briga dier-Majoor der Rijksveldwacht de heer Timmermans van Schiedam naar Leiden overgeplaatst met gelijktijdige Intrekking van de Brigade te Schiedam. HET VOORTGEZETTE GETUIGEN VERHOOR. Hedenmorgen half tien zijn in het Mi nisterie van Waterstaat de getuigenverhoo- ren vanwege de commissie-Kraus inzake de trein-ontsporing op 9 September j.l. bij De Vink voortgezet De Voorzitter deelt mede, dat de commis sie zich had gewend tot verschillende vak- vereenigingen teneinde e.v personen aan te wijzen, die harerzijds ter verschaffing van voorlichting konden worden opgeroepen. Vele vereenigingen hadden dit niet wirien doen omdat in de commissie geen vertegen woordigers zitting hebben Een uitzondering is gemaakt door de afd. Amersfoort van de Ned Vereen van Spoor- en Tramwegperso neel die heeft aangewezen den vader en de vrouw van den verongelukten leerling-ma chinist. De weduwe is echter wegens haar toestand verhind-rd. Gehoord wordt nu de vader, de heer G van Ettekoven. De voorzitter condoleert hem met het ver lies. BINNENLAND. Het debat in de Tweede Kamer oveT het Nederl.Belgisch verdrag en de militaire interpellaties is voortgezet Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Voortzetting van het openbaar onderzoek naai het spoorwegongeval bij de Vink. BUITENLAND. Heden is het Wapenstilstandsdag. Het verloop der onderhandelingen in het Engelsche mijnconilict gaat zeer langzaam. De moeilijkheden der Dnitsche regeering worden grooter. Meermalen heeft Van Ettekoven Sr. met zijn zoon gesproken over het gevaar van de lijn, speciaal die van Amsterdam naar Rot terdam Hij had een voorgevoel dat er wel eens een ongeluk zou kunnen gebeuren Op een andere plek. tusschen Amersloorl en Zwolle, had hij een dergelijk gevoel ook al eens gehad en toen hij daarover had ge klaagd js verbetering aan die lijn aange bracht. Bij de lijn RotterdamAmsterdam bleei die verbetering echter achterwege on danks de klachten van zijn zoon. Nog zegt get. dat zijn zoon tot diens vrouw zich aldus had uitgelaten dat, in dien hij op de bewuste lijn een ongeluk zou krijgen, hij wel in het Acad Ziekenhuis te recht zou komen en dat hij hier wel een goede verzorging zou vinden. De schoonvader van den leerling-machi nist, A. van Beynen uit Amersfoort heeft eveneens van Karei wel eens gehoord dat hij nog wel eens in het Acad Ziekenhuis te Leiden zou komen Zijn dochter de vrouw van den verongelukte zeide na het or.geluk tot get.: Kareis voorgevoel is uit gekomen. Get. heeft echter de uilingen van zijn schoonzoon niet als ernst opgevat. Daarop wordt gehoord de ingenieur A E. R Arnold, ingenieur der Iractie te Amster dam. Deze deelt mede dat de locomotief voor het laatst in groote reparatie is ge weest Januari j.l. te Tilburg. Get hpeft aan de tenderas eenige moeten gevonden en op grond daarvan vermoedt hij. dat deze het eerst ontspoord is Verder vermoedt spr dat die tenderas van de raii is geloopen en dat het vorkstuk klem ge- loopen is tegen een railkop Op deze wijze ia de kanteling van den locomotief mede te verklaren De stoom in den omgevallen locomotief moet zijn ontsnapt door het gebroken peil- gias en do.or het koperen afsluitstuk van de stoomfluit. Op een vraag of er klachten waren inge komen over den toestand van den weg ant woordt getuige dat klachten geregeld inko men Er bevinden zich geregeld werktuig kundigen op den weg. en op hen rust de plicht om gebreken e.d op te nemen en om te constatepren hoe dp weg ligt Zulke rapporten komen herhaaldelijk binnen en de klachten worden dan ter ver der onderzoek doorgezonden indien de aard der klacht er aanleiding toe gpeft Zoo hepft spr'. op 16 Aug een klacht van »en werk tuigkundige ontvangen dat dp weg bij Delft slecht lag. In de volgende maand heeft hij vier klachten ontvangen waarvan ook en kele vóór het ongeval Getuige achtte deze klachten echter niet van dringenden aard »n hii heeft ze daarom op de gewone wüzp doorgezonden Op de vraag van de voorzitter of er van getuige een aanschrijving is uitgegaan om niet te spoedig te klagen antwoordt get be vestigend Hii gelooft echter niet dat hier door ernstige klachten achterwege zouden blijven uit vrees var de zijde der machi nisten. Dezen toch hebben voldoende ver antwoordelijkheidsgevoel om werkelijke klachten niet te verzwijgen Prof M evers vraagt of er voor de machi nisten ten aanzien van klachten een ver plicht ambtsgeheim bestaat Getuige antwoordt ontkennend. Voorts informeert prof Mevers of get een verklaring weet voor het uitwijken van de rechterrail zooals deze na de ontsporing is geconstateerd Getuige antwoordt ontkennend. Op de vraag van prof Mpvers of snel remmen een ontsporing tengevolgp kan heb ben. antwoordt get dat zulk? niet aanne melijk is voor een zoo zwaren trein als een personentrein Wel is zooiefs wel eens ge beurd met Ippgp goe<3orpnffpippy) Ir y d Vegl'p vraagt hop vaak leerlingen- machinisten uit Amercfoorf hef traject waar het hier om gaat beriiden Getuige- Als regel eens in de vijf dagen »pn hepji- pji fpnigreis De iogpnienr der fractie fp Rotterdam de heer B. Wouters, die een van de eersten is

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1