I No. 20448 WOENSDAG 10 NOVEMBER An no 1926 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCHE SCHOUWBURG. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER ADVERTENTIEN; 80 Cta. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prija Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Dlreotle en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT] Voor Leiden per 8 maanden t 2.85 per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post S 2.35 portokosten. f 018 .0.18 Dit nummsr bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. INVLOED VAN ELECTRISCHE STROOMEN OP DEN PLANTENGROEL Op uitnoodiging van de philosophische faculteit der Leidsche studenten heeft gister avond prof. V. H. Blackman in de college zaal van het Botanisch Laboratorium een lezing gehouden over: De invloed van elec- trische stroomen op den plantengroei. Spr. wilde den invloed behandelen, die kleine electrische stroomen in de atmosfeer op den plantengroei hebben. Daartoe begon hij met een kort exposé van deze stroomen. De Amerikaan Benjamin Franklin, wiens brieven over electriciteit in 174:7 voor het eerst te Londen werden uitgegeven, maakte 1 ons bekend met den invloed van bliksemaf leiders op onweerswolken, omtrent wier aard men toen nog weinig wist. Hij kwam op het denkbeeld, de electriciteit door een spits te laten afvloeien en aldus de onweers wolken te ontladen. Dalibard bracht Frank lin's denkbeeld tot uitvoering Bij een on weersbui, die op 10 Mei 1752 boven Parijs woedde, kon men een vonk uit den pool van den afleider trekken. Later bleek, dat zelfs bij mooi weer de leiding in ongeveer zes weken tijds tot de vereischte spanning I wordt geladen. Spoedig daarop bevond men in Italië, dat de lucht ook onder normale omstandigheden electrisch geladen is. Gewoonlijk komt er uit de lucht een stroom van een sterkte van 2 X 1016 arap. per c.M.2 De totale stroom, die naar de aarde afvloeit, bedraagt ongeveer 10000 amp. Spr. liet voorts door middel van lan- I taarnplaatjes zien, welke proeven in 1/60 door den Franschen abbé Nol let waren genomen om den invloed van de statische electriciteit op den wasdom van plant en dier aan te loonen. Nadien deed men zelfs pogingen om de electriciteit kunstmatig te verspreiden D.v. door besproeiing met geëlectriseerd water. I Aanvankelijk ontbrak bij deze proeven d« noodige controle. LateT echter nam een Franschman proeven met twee tabaksplan ten, waarvan de één door een kooi van nie- laaldraad was omgeven en daardoor aan d-1 itmosferische electriciteit onttrokken werd. Sinds 1921 houdt prof. Blackman zich met soortgelijke proeven bezig, o.a. op 'arwe. De planten worden in kooien ee- plaatst, die licht, lucht en electriciteit toe laten. Men laat één kooi zonder stroom en geeft aan de andere een spanning van 150 volt per meter, overeenkomstig de nor male potentiaal van de lucht, om op deze wijze het verschil in groeikracht te conlro- leeren. Aan een Zweedsch professor was het opgevallen, dat planten bij Noorderlicht sneller groeiden dan anders Hij schreef dit aan electriciteit toe. In 1874 nam hij proeven met te veld staande planten bo ven welke hij draadnetten aanlegde die tot 20 A 30.000 volt geladen konden wor den. Daardoor verkreeg hij. naar zijn z^g ?en, een vermeerdering van 40 pet. in de oogst. Daar hij bij zijn proeven echter ver schillen tot 20 pet. toe tusschen twee proef- vetden optraden, is de bewijskracht van zijn experimenten gering Bovendien worden de ladingen door den wind meegevoerd ot op een afstand van 200 yard. Al te dicht mogen de proefvelden dus niet bijeen liggen. Prof. Blackman legt de draden 7 voet hooger en laat er gedurende zes uur per dag een stroom van 20 000 volt spanning, maar van zeer geringe sterkte doorgaan. Slechts in vier gevallen gaven de con trole-velden grootere opbrengst (van 4 tot 9 Pet.). Daartegenover staat, dat het percentage •n de gevallen van vermeerderde opbrengst der andere velden dadelijk veel grooter was (tot 26.7 pet.) Ook werden proeven genomen met ont riemend zaad. waar men een stroom van 10-13 ampère door laat gaan Spr noemde hot een fout bij alle vroegere onderzoekin- ?(5n. dat de stroomsterkte niet steeds geme- en kan worden. Vervolgens ging spreker aan de hand van •^bellen de uitkomsten na. die bij veran- ifrde inrichting van de proeven warden ^-•rkregen. Zoo is gebleken, dat te sterke •>roomen gevaarlijk zijn en dat wissel- ^room den groei nog meer bevordert dan Okstrnom Ook de gunstige duur van de ^werking der stroomen werd nagegaan Tn p tweede maand blijkt de werking het ?unstigt. De verhouding in groei tusschen "ntraleplant en proef-object was 100 pCt. les«n 218 pCt, Verder zeide spr. dat er door de electn- „lcaJe naar verhouding meer bloemen tot 23jjd komen. Ten slotte wees spr. er op, dat de elec- citeit werkelijk stimuleerend op den Jerkt. omdat de aan de plant mee- wnwf» ener£*e Qiet alleen terugverkregen niét - maar er nog een sumlus blijft dat VRIJZINNIG-DEM. BOND AFD. LEIDEN. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den V. D. B. in het Nutsgebóuw een leden vergadering. die, bij afwezigheid van den voorzitter, prof. mr. F. G. Scheltema, werd, gepresideerd door den heer J. F. de Ren. Na eenige huishoudelijke werkzaamhe den werden tot voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten ge steld mevrouw Van ItallieVan Embden, (aftr.), prof. mr. F. G. Scheltema, dr. J. van Hettingha Tromp, Kalwijk. mr. A. Hijman, Wassenaar. Hugo van Poelgeest, Leiderdorp en J. Zitman. De heer Van Hettingha Tromp verklaarde ter vergadering gekomen geen candidatuur te kunnen aanvaarden. Tot afgevaardigden naar de vergadering der Prov. Federatie Zondag te Rotterdam te houden, voor nadere besprekingen van de candidaalstelling, werden benoemd de hee- ren J. F de Ren en A van der Glas. Uit het verslag van de afgevaardigden der vorige vergadering van de Federatie bleek, dat het voornemen is dat de kieskrin gen Den Haag en Rotterdam met afzonder lijke lijsten zullen uitkomen, terwijl in de kieskringen Leiden, Gouda, Dordrecht en Ridderkerk lijsten zullen worden ingediend waarvan de eerste twee plaatsen zullen worden ingenomen door dezelfde personen De behandeling van den beschrijvings brief voor de algerneene vergadering op Za terdag 27 en Zondag 28 November a s. lokte uitvoerige besprekingen uit. Tot afgevaar digde en plaatsvervangend afgevaardigde naar deze vergadering werden benoemd de heeren J. F. de Ren en dr. J. v. Hettingha Tromp. Door het bestuur werd vervolgens nog medegedeeld dat het voornemen bestaat dat binnenkort, vanwege de afdeeling zal optre den de heer ZandbeTgen, gemeente-ont vanger te Zwolle om den gemeentelijken op haaldienst van de plaatselijke belastingen welk systeem in die gemeente uitnemend werkt, uiteen te zeiten Deze zaak werd door de vrijz.-dem. raadsfractie bij de be handeling der begrooting in de afdeelingen ter sprake gebracht. Voorlichting op dit punt door een ter zake kundige weTd door het bestuur wenschelijk geacht, waarmede de vergadering instemde. WONINGBOUW-VEREENIGING „TUINSTADWUK,". In de ledenvergadering, welke boven staande vereeniging gisteravond in het Nutsgebóuw hield, deelde de voorzitter uit voerig mede hoe het met de badhuis-plannen staat. De motie, welke wij gisteravond ver meldden. werd na eenige discussie met groote meerderheid van stommen aange nomen. Eveneens een voorstel-Schüller om een commissie van beroep in te stellen voor leden, die een ingezonden stuk voor het maandblad „Volkshuisvesting" niet ge plaatst zagen. De vorige ledenvergadering besloot dat voorzitter, secretaris en penningmeester in functie door de ledenvergadering moeten worden gekozen. Het bestuur kwam nu met voorstellen tot statuten- en reglementswijzi ging teneinde deze verkiezing mogelijk te maken. Na amendeering werden de voor gemelde veranderingen goedgekeurd en zal hierop de koninklijke goedkeuring worden gevraagd. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land zal plaats hebben op Dinsdag 16 No vember 1926, 's middags 2.30 in de verga derzaal der kamer. Stationsweg 43. De agenda luidt: Opening; Notulen; Inge komen stukken; Mededeelingen: Elektrici teitsvoorziening. Vaststelling lijst van sub sidies voor 1927; Vaststelling larief voor verhuring der vergaderzaal; Bespreking districlsbelangen; Rondvraag; Huishoude lijke vergadering; Sluiting. tón uitwendig toegevoerde energie is WeEte schrijven. loorwf ^rac^1rig applaus aan het slot be- ?0°idiacht.e^er V°°r Z^n k°ogs* belangrijke ZEGELTJES-PLAKKEN. De Voorzitter van den Raad van Arbeid schrijft ons: Het komt bijna dagelijks voor (vooral bij dienstboden werksters, doch ook wel voor andere werknemers), dat een vordering van den Raad om alsnog voor een verzekerde premie te betalen, wordt beantwoord met ik heb hem of haar het geld voor de zegels gegeven en als deze niet geplakt zijn moet u 't maar aan de(n) verzekerde vragen. Doel dezes is het publiek er nog eens op attent te maken, dat een werkgever eerst aan zijn verplichting tot premiebetaling voldaan heeft door op de rentekaart zegels te plakken. Geld meegeven voor zegels be- teekent daarom meestal dnbbel betalen, want de Raad mist de bevoegdheid om het zegelgeld van de verzekerde terug te vor deren. Een ander veel voorkomend eiivel is, dat bij het aangaan der arbeidsovereenkomst wordt afgesproken een loon met inbegrip van het rentezegel. Of ook wel. dat wordt afgesproken, dat niet behoeft te worden ge- p'akt. Dergelijke overeenkomsten zijn nietig, d w.z. van nul en geen waarde en de werkgever moet evengoed plakken. De wet luidt nu eenmaal zoo en daaraan kan nie mand. ook de Raad van Arbeid niet, iets veranderen. Een gerechtvaardigde grief van vele werkgevers is, dat de arbeiders zoo slecht hun rentekaart ter plakking van de zegels aanbieden, waar tegenover staat de ook niet- ongegronde klacht van vele arbeiders, dat, als zij den moed hebben hun rentekaart aan te bieden, hun ontslag onmiddellijk volgt. Hierover merk ik op, dat volgens de wet de patroon niet verplicht is tot loonbetaling als de arbeider hem niet een rentekaart ter plakking aanbiedt of een bewijs van den Raad van Arbeid, dat voor hem of haar niet behoeft te worden geplakt. Arbeiders, die bang zijn ontslagen te worden bij aanbieding der rentekaart. doen verstandig door bij het vervallen der kaart nauwkeurig aan den Raad op te geven bij wie ze gewerkt hebben, hoe lang en voor welk loon. De Raad zorgt dan voor navordering der premie. Het is wel de moeite waard om zegels te plakken voor degene, die in onzen dienst zijn Dit kan worden aangetoond door de cijfers te laten spreken Immers volgens officieele publicatiën waren op 1 October j.l. ruim 54 000 perso nen, op grond van de rentekaart in het ge not eener Ouderdomsrente. Mei elkaar beu ren zij ruim acht millioen gulden peT jaar 14.500 personen hadden met elkaar bijna 21/» millioen gulden invaliditeitsrente. ter wijl bijna 7000 weduwen en 8400 weezen met elkaar 2 3/4 millioen gulden weduwen- en weezenrente ontvangen. Alles te zamen wordt er dus op grond van de zegeltj^s-plak- wet reeds ruim dertien millioen gulden per jaar uitgekeerd. En komt dit gteld nu in ver keerde handen? Neen. het zijn uitsluitend ouden van dagen, invaliden, weduwen en weezen. die er van trekken. Voor deze smalle gemeente is de Raad van Arbeid vaak het eenige lichtpunt in hun kommer en nood Wie zou dit willen afschaffen? Niemand immers. Maar dan moet er voor degenen die nu werken, ook trouw geplakt worden, want zonder premie geen nitkeering en hij die een zegel, dat hij plakken moet niet plakt, doet daardoor schade aan z'n evenmensch. Er kleven groote bezwaren aan de bepa lingen inzake het zegeltjes-plakken B v dat voor dienstmeisjes van 14 jaar reed» een zegel van 40 cents moet women geplakt. Herhaaldelijk zijn daar reeds procedures over geweest, doch de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, het hoogste orgaan kan op grond van de wet niet anders beslissen Ook de rechters zijn niets dan slaven der wet. Verandering moet dus komen van den weigever. Deze is nergens gevoeliger voor dan voor de stem der kiezers en kiezeressen, ten flink opgezette adresbeweging aan den Staten-Generaal zou b.v. heel goed kunnen helpen Maar niet. wat velen meenen, het schrijven van nijdige brieven aan den Raad van Arbeid Dat geeft niets De ambtenaren, die daar zitten, hebben niets anders te doen dan de wet toe te passen Zij mogen er niet van afwijken op straffe van net verlies hun ner broodwinning. En dus doen zij het niet Ook de nijdige-brieven-schnjvers zouden het in hun plaats niet doen Het adres voor zulke klachten is uitsluitend Den Haag. Er is een volksgeloof van dozen inhoud: als ik 65 jaar word dan krijg ik fijn f 3 pensioen per week Dit volksgeloof is ont staan in 1919 toen. door de invoering der Ouderdomswet, een paar maal honderd duizend ingezetenen van 65 jaar en ouder zich dat pensioen kosteloos zagen toebe deeld. Men vergat daarbij op te merken, dat de wetgever deze kostelooze renten alleen toe kende aan personen, die op 3 Dec '19 65 jaar of ouder waren en niet aan alle dege nen die na dit tijdstip dien leeftijd zouden bereiken Hoewel onmiddellijk na 3 Dec. '19 de gelegenheid openstond om voor 39 cents per weekpremie zich eenzelfde pensioen op 65- jarigen leeftijd te verschaffen, waren er niet weinigen, die hardnekkig weigerden dit of fer te brengen daar hun geloof in de koste looze f 3.op 65 jaar vaststond. Helaas, hebben zij later hun dwaasheid moeten be treuren, want zonder verzekering, hetzij krachtens de rentekaart. hetzij krachtens de Vrijwillige Ouderdomsverzekering. krijgt niemand, die 65 jaar wordt, ouderdomspen sioen. Een ander stukje volksgeloof is, dat een rentekaart niet meer geeft in de toekomst dan een pensioen van f 3.op 65-jarigen leeftijd. En dan vraagt men met een effen gezicht „of men zich daar nu druk voor zal maken." In de eerste plaats moet gewezen worden op de invaliden, d w. z. de personen, die vaak zeer lang vóór hun 65ste jaar het pen sioen krijgen en levenslang houden Al naar dat er geplakt is, is dit pensioen hooger of lager. Het stijgt evenwel nu reeds tot boven f 3.n.l. tot f 3.60 en zal in de toekomst kunnen stijgen tot plus minus f 6 per week. Maar ook de ouderdomspensioenen, die nu nog f3 en f5 (gehuwden) bedragen zullen na 1943, d wz. na den overgangstijd, in de hoogte gaan, evenals de invaliditeitspen sioenen tot f6. Dikwijls wordt er gesmaald op de pen sioenen van f 3en f 5.van thans Maar en dit is merkwaardig nooit door degene, die het genot er van hebben. Die ervaren dagelijks, dat f 3.en f 5.ontzaglijk veel meer is dan niets en dat zij door het genot er van juist over den rand van de nooddruft heenkomen. VEREEN. „TOT STEUN". Gaarne herinneren wij aan de feestelijke herdenking van het 40-jarig bestaan der landelijke vereeniging „Tot steun voor ver waarloosde kinderen", in den regel bij ver korting enkel „Vereeniging tot Steun" ge noemd. Ook in Leiden bestaat een afdeeling, die al mede tot de oudste van het land mag worden gerekend. Het bestuur belegde voor hedenavond deze vergadering in de groote zaal van het Nutsgebóuw Als sprekers zul len er optreden onze stadgenooten de hee ren ds. J. Prins en J. M. Vos. alhier terwijl er verder zang. muziek en voordrachten zullen worden gegeven Het belooft een mooie avond te worden, waarbij ieder be langstellende welkom is. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (A) de heer E. B. Plooy <Leiden). Voor het gisteren alhier afgenomen apothekersasislenl-examen zijn geslaagd de dames J. L. Oldenburg te Den Haag en E. J. van Douwe te Rotterdam. Afgewezen wer den twee candidaten. Thans is ook een der zwaar gewonden bij hel spoorwegongeluk bij de Vink op 9 September, de heer Elgstróm uit Berlijn, vrijwel geheel hersteld uit het Academisch Ziekenhuis alhier ontslagen. De heer E. had nagenoeg al zijn ribben gebroken. Op de kliniek van prof. Zaayer zijn deze geheeld zonder dat zij behoefden te worden bloot gelegd. Men verzoekt ons mede te deelen dat de eerste cursus-avond van dr. Oort over ..Sterrenkunde", te geven in het Leidsche Volkshuis, niet morgen, doch 18 November zal plaats hebben. In verband met het sluiten van den wapenstilstand in 1918, welke dag op mor- 1 gen, Donderdag 11 November zoowel in Lei den (zie advertentie 9 November) als in tal rijke andere plaatsen in Nederland en bui tenland wordt herdacht en tot een Vredes- dag wordt gemaakt, speelde heden de stads- klokkenist, de heer van Leeuwen, op het carillon van het Stadhuis het ..Nooit-Meer- Oorlog"-lied van ds. M. Beversluis. I De politie alhier heeft aangehouden den fabrieksarbeider M. A., zonder vaste woonplaats, gedomicilieerd te Scheveningen, wiens opsporing en aanhouding door den burgemeester van Driebergen verzocht was in verband met een aldaar plaats gehad heb bende verduistering van een rijwiel. Nog werd aangehouden de 56-jarige koop man J. P., geboren te Alkmaar, die nog 15 dagen hechteni9straf wegens openbare dron kenschap te ondergaan had en bovendien verdacht werd van verduistering van een naaimachine. BINNENLAND. De Tweede Kamer over het Nederl.- Belgisch verdrag en over de militaire inter pellaties. D« Memorie van Antwoord betreffende de begrootingen van Binnenl. Zaken en Land bouw. Een nationale commissie van intellec tneele samenwerking. Het openbaar onderzoek naar het ongein) bij de Vink. BUITENLAND. De kerkelijke huwelijksfeesten te Brussel De schade van het Engelsche mijnconflict De oppositie van den Aventijn in Italiï vervallen verklaard. komen, dat deze altijd moet blijven, wil dr dansbeweging niet worden een dood-aan doend mouvement, dat niet vermag inspi ratie over te brengen op de toeschouwers Juist het gemis daaraan heeft zich gister avond geducht doen voelen en is o.i. de reden, dat velen volkomen koud en onaan geroerd zijn gebleven voor en door de kuns' van Meina Stratingh hoe beheerseht vai lijn en rhythmiek ieder haar bewegingei waren en menigmaal schoon, 't Werd nu te veel leege schoonheid, met gevolg dat hel eentonig werd. Niettemin is herhaaldelijk hartelijk ge klapt, terwijl vele bloemstukken werder overhandigd ook voor dp pianiste mej Hans Harting. die zich bescheiden maar goed kweet va nhaar voor deze danserps bes^hei den taak, voor wie de muziek immers bij zaak is gelijk het zijn moet. Waartegen over een groot deel van het publiek noe zeer sceptisch staat, gelijk o i het duidelijk ste bleek bij de dansen zonder muziek. DANSAVOND MEINA STRATINGH. Bij de in Nederland beoefende kunsten neemt de danskunst nog een soort Assche- poes-plaats in, al treedt langzamerhand verbetering in. Blijkbaar ook in de belang stelling. want het aantal bezoekers van den dansavond van gisteren viel ons niet tegen. Meina Stratingh. een dansfiguur van soepele vrijheid van beweging, is blijkbaar zeer onder den invloed geweest van de school van Mary Wigman. Dat bleek ons uit iedere dans bijkans. Daarnevens heeft zij echter ook kennis gemaakt met het dan sen van Raden Mas Jodjana en deze kennis making is niet geheel aan haar voorbij gegaan. De dans is beweging. Opgestuwd door muziek meestal: hoewel een danser(es) niet de muziek vertolkt. Daarvan is een dan- ser(es) los. Daarom is ontegenzeggelijk de dans zonder muziek, alleen voortkomende uit het innerlijk gevoel, innerlijken drang en dwang, de meest hoogstaande uiting van de kunst van muze Terpsichore. Zeer eenvoudig kan die beweging zijn; zoowel van opzet als van verdere ontwik keling. waarbij de eene figuur als het ware overgaat in de andere en zulks met terug- keerend motief, gelijk ook bij de muziek immers eenzelfde motief herhaaldelijk soms wederkeert. Om de danskunst van Meina Stratingh eenigszins te kunnen benaderen, meenden wij bovenstaande even kort te moeten vast leggen. Eenvoudig, zeer eenvoudig, met tel kens repeteerend gebaar, was haar dans beweging. Vooral gebaar, want hoofdzaak gisteravond was haar dansen met arm en hand, waarbij het overige lichaam zich zel den gansch en al aansloot. Slechts een paar maal bracht zij offlc been-werk en dat kon ons heel wat minder bevallen, dank zij een geregeld kromme-knie-reflex. Beter was in aansluiting haar romp-stijl. Stijl, prachtig beheerschte stijl was haar arm- en hand-bewegen. De lijnen waren dikwijls prachtig en een lust voor de oogen. Ook. waar zij de dans gaf zonder muziek, wel een zeer moeilijke opgave, gelijk gezegd. Edoch de beheersching van ieder ge baar was zoo ver doorgevoerd, dat absoluut niets meer werd aangevoeld van den inner lijken dansdrang. En het wil ons voor- BELGIE. Minister-wisseling Brnsse viert feest. Volgens inlichtingen van do pers zou Francqui zijn ontslag indienen wegens ge zondheidsredenenHoutart zou de porte feuille van Financiën behouden; Francqui zou in den raad worden opgevolgd door Pècher, afgevaardigde voor Antwerpen, die de portefeuille van Koloniën zou nemen Gistermiddag was er ten stadhuize te Brussel groote officieele receptie ter eere van het vorstelijk bruidspaar. De menigte was weer zeer enthousiast. Schoolkinderen zongen etc. '8 Middags arriveerden vele vorstelijke personen in de Belgische hoofdstad, w.o het Noor8che koningspaar, de grootherto gin van Luxemburg met gemaal, prins Henry van Engeland. 'b Avonds heeft de stad volop feest ge vierd Er verluidt, dat prinses Astrid ook Ne- derlandsch zal leeren. DUITSCHLAND. De nieuwe Engelsche gezant. De werkloosheidsnitkeering. De nieuwe Engelsche gezant sir Ronald Lindsay heeft gisteren zijn opwachting ge maakt bij Hindenburg Over en weer werden hartelijke woorden gesproken. De betrokken commissie uit den Rijksraad heeft het regeeringsvoorstel over de 10 lot 15 pet. verhooging van den onderstand der werkloozen goedgekeurd Dit geeft het voor stel bindende kracht zonder dat hel opnieuw in den Rijksdag of Rijksraad ingediend be hoeft te worden Het ontwerp op de krisis- uitvoering tot 31 Maart e.k. is mede door de rijksraadcommissie goedgekeurd, maar dit ontwerp moet nog in den Rijksdag behandeid worden De minister van financiën, dr. Reinhola heeft beloofd dat hij voor de in diening nog met eenige wenschen der bonds staten rekening hoopte te kunnen houden. Niettemin heeft de Rijksdag zich op nieuw met het geval bezig gehouden Minis ter Brauns verklaarde dal dc regccring voor de toevallige meerderheid van Maandag niet uit den weg zal gaan, en dus aan haar ont werp vasthoudt er uit een verwerping de noodzakelijke gevolgen zal trekken. Na vaak hartstochtelijk debat warden de socialistische voorstellen (tot verhooging van den werkloozen-onderstand met 30 en 20 pCt.) in eerste en tweede lezing aange nomen,

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1