No. 20447 LEiDSCH DAGBLAD, Dinsdag 9 November Derde Blad Anno 1926. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. ALPHEN. Gisteravond vond de jaarlijksche feest roid van den R.-K. Volksbond plaats in zaal der St. Joseph-vereeniging alhier, aarbij de muziekvereeniging Leo XIII we- »r haar medewerking verleende. Zooals ge- oonlijk was nevens het muzikale gedeelte »t programma voorzien van eenige tooneel- ukjps. die een aangename afwisseling •achten. In de pauze werd een verloting [houden, waarvan de opbrengst was voor »n vaandel voor den Volksbond. Het werd genoeglijke avond en het middernach- lijk uur was reeds verstreken voordat het ■ogramma was afgewerkt. De zaal was ge- ;el bezet. - Als zoo de najaarsstormen zich laten ooren, gepaard aan ettelijke regenbuien, in acht men in onze gemeente den tijd •komen om onze 9traten eens te opereeren. ok nu weer beleeft men deze misère, hans voor een telefoonkabel. Eerst hebben bewoners der Hooft- en v. Mandelsloo- raal er van kunnen genieten en thans is Raadhuisstraat aan de beurt, 't Is een rige modderpoel. Waarom kunnen der- ijke werken des zomers niet uitgevoerd ■ofden? - De heer P. de Grauw herdacht giste- ;n hpt feit dat hij voor 40 jaar in dienst- trekking kwam bij de firma N. Samson, ijeverszaak alhier. Een niet alledaagsch iileum. Ter gelegenheid daarvan bracht muziekvereeniging „Arti et Religioni" jubilaris voor zijn woning gisteravond p serenade. - Chauffeurs hebben doorgaans een iwkeurigen blik om te constateeren of ze of niet met hun wagen door een passage □nen doorschieten en het is dikwijls be gerenswaardig hoe zij. handig manoeu- wrende den dans van een aanrijding ont- ringen. Vanmorgen trachtte er één van garde weer door zoo'n onmogelijken «rgang te kruipen doch zijn berekening opte niet met de werkelijkheid en hij reed ii melkwagen onderstboven. De gevolgen ten zich denken. Bussen en inhoud over straat HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: H. G. v. d. Togt, geb. Hoe- ioer, z. H. M. v. Wetten, geb. v. Hees, z. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. GeborenHendnkus Johannes, Z. van W. Hockx en M. G. Wisso. Met den bouw van de gemeentelijke soodslaehtplaats is men reeds in zooverre revorderd, dat met de bekapping een aan log is gemaakt. Waarschijnlijk kan de ichtplaats nog in dit jaar in gebruik torden genomen. WADDINGSVEEN. &emeenteraad. Uitbreiding van het gasbuizennet Behandeling der begrooting Zonder belangrijke wijzigingen vastgesteld. Afwezig de heer Galama. Voorzitter de -r P. A. Troost. -Mededeeling wordt gedaan van een trijven van het bestuur der ver. voor dtf. nationaal schoolonderwijs om gelden beschikbaar te stellen voor den aankoop »'<in een vijftigtal nieuwe schoolbanken, *elk schrijven in handen wordt gesteld fan B. en om prae-advies Is aan de orde het voorstel van de com- taissie van bijstand in het beheer der ge meente-bedrijven tot uitbreiding van het gasbuizennet in het Noordeinde. Waar mag worden aangenomen dat deze uitbrei ding rendabel is of zal worden, wordt overeenkomstig het voorstel der commissie tot deze uitbreiding besloten. Thans wordt overgegaan tot do behan deling der begrooting B'j z'n zoogenaamde „algemeene be bouwingen" maakt de heer Fafianie een gjoot aantal losse opmerkingen, waarop de Voorzitter antwoordt. Hierna wordt ge pauzeerd. Bi] de voortzetting vindt de behandeling plaats der volgnummers, te beginnen mev de uitgaven. Volgnummer 111. De voorzitter vestigt er de aandacht op, dat de gemeente ver antwoordelijk is zoo publiekrechtelijk als Privaatrechtelijk voor de 6chade toege bracht aan de bezittingen van derden Zie ^ervoor de artikelen 14011407 van het Burgerlijk wetboek Uit het rapport der linancieele commissie blijkt evenwel dat do leden dier commissie de zaak niet goed bobben begrepen en raeenen dat het alleen betreft de schade, veroorzaakt door de ge meentelijke vrachtautomobiel en nu meent de commissie dat waar deze auto zelden °°it rijdt op drukke verkeerswegen en er bovendien voorzichtig wordt gereden, een ongeluk niet licht zal voorkomen en dus terzake geen uitgaven worden noodig geacht. ^iets is evenwel minder waar, de ge rent* is aansprakelijk voor alle schade toegebracht aan de bezittingen van der- en Na deze uiteenzetting door den voor ster kunnen alle leden zich met dit voor del van B. en \y. vereenigen en wordt bracht* C€n P0Sfc °P begrDOting ge" Volgnummer 124. Kosten raadsverslag. e Voorzitter deelt mede dat onderhan- ngen zijn gevoerd met den nieuwen V u r deze gemeente, den heer c'dwijk, betrekking tot het jukken van het raadsverslag Zooals het 0V» SaaA het niet langer. De raadsleden D°lT.anSeD het verslag pas dne maanden da C| ^betreffende vergadering en zijn kal lang vergeten wat ze gezegd heb- jp zoodat de juistheid van zulk een ver- r de leden niet meer kan worden >a*Jgefte!d u Beeft deze drukker beloofd de ver- slagen te leveren binnen vier dagen na de inzending der copie en wat betreft versla gen van een vergadering waarin de be grooting wordt behandeld binnen acht da gen na ontvangst der copie. Door deze vluggere levering zal het verslag dan on geveer f 130 duurder worden. De heer Jonkheid vraagt hoe duur de verslagen zullen worden waDneer de prae- adviezen worden opgenomen, zooals vroe ger het geval was. De oorzitter meent dat hiermede waar. schijnlijk zal gemoeid zijn een bedrag van ongeveer f 900. Wethouder Visser kan zich volkomen vereenigen met een meerdere uitgave van f 130, wanneer hiermede wordt bereikt een vluggere toezending aan de leden. De heer Fafianie meent ook dat een vluggere toezending van het verslag nood zakelijk is; spreker zou het gaarne weer zien in zijn ouden vorm, n.L met de praeadviezen. Weihouder Herfst voelt heel weinig voor uitbreiding van de verslagen. De heer Fafianie stelt voor het verslag in zijn vrocgeren vorm te laten drukken, iit voorstel vindt evenwel geen ondersleuning en wordt daarom door den voorsteller inge trokken. Wordt thans beslolen dezen post met f 130 te verhoogen en met den heer Veldwijk een contract aan te gaan voor een jaar ter zake de levering van raadsverslagen op voor noemde voorwaarden. Volgnummer 13-1. De heer van Ardenne stelt voor in verband met de vele ongelukken welke dezen zomer hebben plaats gehad op de Gouwe en op andere plaatsen, een zuur stofapparaat aan te schaffen, om daarnWe drenkelingen te kunnen behandelen m ge val van nood. De voorzitter deelt mede dat een dergelijk apparaat aanwezig is aan de gasfabriek en daarvan zoo noodig gebruik kan worden ge maakt. De heer van Lange zegt niet te hebben ge weten dat een dergelijk apparaat aanwezig was. De voorzitter zegt toe dit nogmaals te zul len laten publiceeren. Bij volgnummer 117 verlangen de S. D. A. P.ers stemming Deze post betreft de sub sidie voor een schietwedstrijd. Deze post in stemming gebracht wordt aangenorpen met 81 stemmen, die der sociaal-democraten. Volgnummer 166. Onderhoud van straten en pleinen. Op dezen post is geraamd een bedrag van f3200 voor de herstraling van de Zuidkade, vanaf het Slop ten zuiden van den molen der firma Galama tot aan het raadhuis. De heer Jonkheid vindt het vreemd dat deze straat nadat er er betrekkelijk kort geleden nog aan gewerkt is, nu weer onderhanden moet worden genomen. Deze straat is nog zoo slecht niet en daarom stelt hij voor deze post van de begrooting te schrappen. De heer Fafianie is voor deze herstrating omdat de weg daar inderdaad bijzonder slecht is. Hij» geeft B. en W. in overweging eens een kostenberekening te vragen van een bestrating met groote keien, waarvan de openblijvende gedeelten nadat de steenen zijn gevloerd, worden aangevuld met teer of althans het eèn of ander preparaat. De voorzitter merkt op dat er bij vorige begrootingen altijd aanmerkingen werden gemaakt over de onhoudbare toestand der straten, en nu er een post is uitgetrokken voor verbetering, wil men die schrappen. De heer Jonkheid zou gaarne zien dat B en W. eens een proef namen met de wijze van straatlegging zooals door den heer Fa fianie aangegeven, en B. en W. geheel vrij laten in de keuze van het gedeelte der straal dat voor deze proef zal worden bestemd. Spreker vindt de straat waarvoor thans een bedrag is uitgetrokken daarvoor minder ge schikt. B. en W. beloven te zullen onderzoeken de wijze van bestrating voorgestaan door den heer Fafianie en hiermede een proef nemen. Volgnummer 168. De heer Jonkheid stelt voor dezen post aan te vullen met een be drag voor de beplanting van de Oranje- laan. Wel heeft deze laan, aldus spreker, een mooien naam, maar in werkelijkheid is er nog weinig moois aan. Naar hij heelt ver nomen zou deze beplanting ongeveer f 400 moeten kosten en hij meent dat hierdoor het aanzien van deze laan aanmerkelijk zal worden verhoogd. Het voorstel van den heer Jonkheid wordt met algemeene stemmen aangenomen Volgnummer 171 De heer van Lange stelt voor aan de Oranjelaan een wachthuisje te bouwen ten behoeve van de reizigers die al daar moaten wachten op een der autobussen naar Gouda of Rotterdam. Deze reizigers staan daar vaak in regen en kou te wachten en dat is toch wel een beetje te erg. Wordt besloten een en ander voor onderzoek aan B. en W. over te laten Volgnummer 197. Kosten van ouder avonden. Op voorstel van den heer Tol wordt besloten het uitgetrokken bedrag te verdubbelen en te brengen op f 40. Volgnummer 247. Subsidie aan het bur gerlijk armbestuur De heer Fafianie zegt thans voor dezen post te zullen stemmen na de toezegging van B. en W. dat zij de reor- ganisatie van deze instelling onder de oogen zullen zien. Thans komen de inkomsten van den ge wonen dienst aan de orde. Behoudens een kleine aanvulling van een der posten wor den er geene opmerkingen gemaakt, dan al leen bij den post „opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting" waarna het voor stel van B en W. tot verlaging van deze op centen tot veertig wordt aangenomen. Voorts machtigt de raad B en W. tot het doen van af- en overschrijvingen op de be grooting van en naar andere posten met uit zondering van de volgnummers 81, 82, 83 84 en 106. De begrootingen van het gas- en drink- waterleidingbedrijf worden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Bij de behandeling dpr begrooting voor het electriciteitsbedrijf loopt het minder vlot van stapel Sommig* leden meenen dat de be trekking van Hectro-le^hnisch opzichter hij dat bedrijf minder noodig is en zouden gaarne de bedrijven onder een hoofd zien geplaatst. Na breedvoerige discussies wordt besloten deze betrekking mei ingang van 1 Januari 1928 op te heffen De gemeente- begrooting wordt thans vastgesteld voor den gewonen dienst in ontvangst en uilgaaf op f 263.051.23 1/2, de kapilaaldienst in ont vangst op f 15.479.01 1/2 en in uitgaaf op f 153.979 01 1/2. De begrooting van het gasbedrijf zooals die thans is vastgesteld wijst aan een saldo van f 738.83het drink waterleidingbedrijf een saldo van f 1717 39 en het electriciteits bedrijf van f 4414.29 1/2. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. ZWAMMERDAM. Een personen-auto, komende uit de richting Alphen, reed Zondagavond in woeste vaart ons dorp binnen. De bestuur, der, de heer v K. uit Hillegersberg, raakte nabij het brugje bij slager Verbeij het stuur kwijt, tengevolge waarvan de auto tegen het hek voor de woning van de wed. H. opreed, welk hek gedeeltelijk werd vernield Ook de voorgevels van de daar naast gelegen perceelen van N. en D. werden aangereden cd belangrijk bescha digd. De auto, waarin ook de heeren S. uit Alphen en H. uit Bodegraven waren gezeten, kwam een eind verder tot staan, en kon de reis niet verder vervolgen Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Proces-verbaal is door de politie opge maakt. RECLAME. he' idea!s laxeermiddel maakt de ge/aafsteint zacht en zuiver. Want goed2 spijs verte erin g verschaft een zaditc en zuivere teint. Neem daarom geregeld een LAX/N 'BONBON 3491 HAARLEMMERMEER. In een sloot geraakt en verdronken. De 71-jange T. E. aan den Slotcrweg bij Nieuw-Vennejp alhier was Zondagmor gen vroeg het land ingegaan. Toen hij niet terug kwam gingen de druisgenooten, zich ongerust makende-, eéusaop Onderzoek uit. Het bleek toen dat de 'oude man in een sloot was gen.akt en verdronken. De ontboden geneesheer kon ook slechts den dood constateeren. Van een op den Aalsmeerderweg al hier rijdenden boerenwagen, bespannen met twee paarden en geladen met bieten, liep plotseling een wiel at De 'wagen helde daardoor zoodanig over, dat de voerman, de arbeider B. alhier er af viel en door een der achterwielen overreden werd Met een gebroken been werd de man opgeno men en onder geneeskundige behandeling gesteld. Zaterdagavond omstreeks 5 uur daal de op een stuk land van den landbouwer C. Kramer aan den Sloterweg bij den Vijfhuizerweg alhier een groote luchtbal lon, bemand met den bekenden luchtschip, per Van Pottum en een passagier De bal lon was omstreeks 4 uur te Gouda opge laten; de bedoeling was om in Hoofddorp te dalen, doch door den sterken wind mocht dit niet gelukken. De daling geschiedde zonder persoon lijke ongelukken en onder grooto belang stelling. KATWIJK AAN DEN RIJN. Zondag werd in de Gereformeerde Kerk voor het eerst in gebruik genomen het nieu we gedeelte, dat wegens uitbreiding der ge meente er bijgebouwd was. De morgen Gods dienstoefening droeg daarom een eenigszins bijzonder karakter Ds H. Meijering had voor deze gelegenheid tot tekst geko7.en Ge nesis 26 22. het laatste gedeelte- „daarom noemde hij zijnen naam Rehoboth, en zeide Want nu heeft ons de Heere ruimte gemaakt en wij zijn gewassen in dit land". Bij den aanvang werd nog gezongen Ps 116: 10 en 11 en van Ps. 122 1 en 3, terwijl als tus- schenzang werd gezongen van Ps. 118 1. Naar we vernemen heeft de heer W. Schoneveld, wegens ouderdom bedankt als voorzitter en bestuurslid der A R Kiesver- eeniging. De~heer S. is sedert 1899 lid ge weest van dat bestuur en van 1906 af fun geerde hij als Voorzitter dier vereeniging. Ongetwijfeld zal men dankbaar gedenken al hetgeen de heer Schoneveld voor de A.R. Kiesver. heeft gedaan. Menige bestuursver gadering werd ten zijnen hüize gehouden en steeds was de heer S. bereid om zijn krachten te geven voor de A.R. beginselen. KATWIJK AAN ZEE. Van de haringloggers, waarvan de vangsten naar Katwijk woiden verscheept, kwamen in de haringhaven te IJmuiden binnen de KW 169 met 424 kantjes volle en 300 kantjes sleur en KW 154 met 70 kantjes volle haring en vleetschade. Te IJmuiden kwamen binnen om aldaar te markten de KW 29 met 19 last en de KW 50 met 23 last pekelharing Steuncomité Stormramp. Ingekomen bij den voorzitter van 38 Nov van A S. Ie O. fcoll N 11 K.) f 105 85, van mevr. C. v. d. S te H f30: van ds. E. J. H. v. L. Ie A. f 10; van S. te K. a. Z. f 2.50; van H. id. f 2.50-. van N. N. te Z. (ver- jaardagscollecle f 11; van N. N. te K. f 10; van ds. J. M. te Z. (coll. N.H.K.) f 45; van wed. F. B.R. te R. f 10; van B. J. te Z. f 2.50; door bemiddeling van den burge meester van M. te B. -fl; Penningmeester van N. N. te L. f 25; C. T. Br. f 10; R. H. te E. f 5. In plaats van den heer Dijksman, die naar Spaarndam vertrok, is door hoogheem raden van Rijnland van Halfweg naar hier overgeplaatst als tweeden stoker aan het stoomgemaal de heer P. Schouten. Een circa 8-jarig zoontje van den heer R. Varkevisser Michiel de Ruiterstr. 37 liep gisteren achter een auto. Toen deze wat vlug ging, liet hij zich vallen, met het gevolg dat hij een zijner armen brak. Overbrenging naar het Academisch ziekenhuis te Leiden was noodig. Bij de politie werd alhier kennis gege ven dat te Zandvoort was aangespoeld een zwarte visschersrok inhoudende een zwarte wollen trui, bruine sokken met houders, blauw colbert en dito broek met bretels. Hoogst waarschijnlijk behoort een en ander tot een der schepelingen van de ver gane logger KW. 152. NOORDWIJK. Loop der bevolking. Gevestigd: W. R. Menkman en fam., van Ned. West-Indië naar Surinameweg 2; P. J. Vink, meteropnemer, van Zeist naar Boe- renburgerweg 5; N. A. van der Voort, arbei der, van Warmond naar Langeveld 26-, E. W. Nieuwenburg. huisknecht, van Schoten naar Oude Zeeweg 42. Vertrokken: M. S. van Leeuwen, kinderj., naar Wassenaar, Rijksstraatweg 394; F. C. Kathmann en vr., chauffeur, naar id. idem; A. A. Reepmaker en fam., naar id. idem Huize „Eikenroode"; J. G. Nijkamp en fam. procuratiehouder, naar Den Haag, Tama- rindeslraat 69; D. B. van den Müyzonberg, bouwkundige, naar Soest, Ferd. Iluyklaan 8 C. L. Vereist, dienstbode, naar Noordwijker- hout. Dorpstraat 17e. Donderdagavond zullen in café „De Zwaan" de prijzen worden uitgereikt, die bij den onlangs gehouden schietwedstrijd van den Vrijw. Landstorm zijn behaald. Onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Te rugontvangen in de. 2de helft van October. Brieven binnenland: Erna Rubinstein. Rot terdam. Briefkaarten binnenland: M. Muller, Haag. Briefkaarten buitenland: G. V. N. 60, Aachen; M. A. 60, Aachen. OEGSTGEEST. De vee- en vleeschkeurmeester, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, de heer J. de Boer, alhier, Zaterdag in de schuur komende bij N. Z. aan de splitsing onder deze ge meente, vond aldaar verschillende overblijf selen, als organen en een hyid, van een ge slacht rund, hetwelk niet Voorzien was van de vereischle keurmerken. Bovendien werden in die schuur versche bloedspalten gevonden zoodat het vermoe den bestond, dat aldaar fraudeleus geslacht was. In verband daarmede nam de keur meester het gevondene in beslag, doch werd daarin belemmerd door J. C. v. d. II. uit Voorschoten, die hem bedreigde met een mes, zoodat hij genoodzaakt was assistentie te halen. Toen hij weer ter plaatse ver scheen met de politie en den rijksveearts den heer Fros uit Leiden was noch Z., noch v. d II. aanwezig, en waren ook de inbeslag genomen organen niet te vinden Bij verder onderzoek werden deze weer gevonden bij de varkens, doch de huid was verdwenen. De resten werden weggehaald en vervoer naar het Abattoir te Leiden. Uit een onder zoek aldaar, bleken deze organen T.B.C.- bacillen te bezitten. Men behoeft dus niet te vragen wat het publiek dikwijls verkocht wordt voor de consumptie. Tegen Z. en v. d. H. is door genoemde keurmeester proces-Verbaal opgemaakt. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: AJida, D. v. W. Heijstek en J. van Egmond. Overleden: Levenloos aangegeven kind van A. P. v. d. Berg en M. Heerings. Ondertrouwd: J. H Sissing 25 j., van Voorhout en J. de Roo 26 j., v. Leiden N.# W. Lemmers 31 j., van Hillegom en C. P. de Roede, 27 j., v. Voorhout J. W. Hildere 25 j v. Lisse en Th. Kortekaas 23 j., v. Voorhout. GevestigdJ Span, van Sassenheim. P. J. Roeien, van Heemstede G. H. Fennis, van Hilversum. Vertrokken- J. M. v. Dijk, n. Sassen heim. J. M. Overmeer, n. Leiden, WASSENAAR. Goede vangst. Terwijl de agent van politie V. Zater dagmiddag in het Kievitsduin surveilleer- de, zag hij, dat een man een stuk lood wierp van het dak van een onbewoonde villa en daarna van het dak sprong. Het zaakje niet vertrouwend, ging de agent op den man toe Deze nam echter een zeer dreigende houding aan, zoodat de agent zich van zijn wapens moest bedienen. Hij deelde een paar gevoelige klappen uit en verhinderde den man het fietsen. Niette genstaande dat zou de man wellicht nog ontkomen zijn als er voor den agent geen hulp was komen opdagen in den persoon van den heer K., opzichter van de Kievit. De man werd nu overmeesterd en naar het politiebureau overgebracht Bij onder zoek bleek, dat hij reeds enkele vonnissen achter den rug had. Bij het uitwijken voor een sulky reed Zondagmiddag een motorrijder op deu Groot-Haesebroekschenweg tegen een boom op. Berijder en duorijder werden tegen den grond geslingerd, maar kwamen ver der met den schrik vrij De motor was echter zoo beschadigd, dat hij niet verder kon. PLUIMVEE. Bijkoopen. Het najaar is de aangewezen lijd voor het aankoopen van hoenders. De hanen en hennen van het voorjaar zijn nu zóó ver ge- tomen in kleur, teekening, bouw en in ont- ikkeling der kopversierselen. dat nien la ter zelden voor onverwachte verschijnselen staat, waardoor een als prima beoordeeld jong dier tot een tweede of derde rang* exemplaar afdaalt. Aankoop van nutdieren blijft bovendien altijd een zaak van vertrouwen, omdat hier de innerlijke eigenschappen pas later tot openbaring komen en men nog ongeduldig af te wachten heeft of bijvoorbeeld de kin deren van den beroemden haan A, gepaard met de eveneens hoogvermaarde hennen X, Y en Z, al of niet aan de hooggespannen ver wachtinfeen zullen beantwoorden. Voor leek en beginneling willen we hier wijzen op eenige belangrijke eischen, waar een waardevol exemplaar aan moet voldoen. In de eerste plaats de leeftijd, dus bij voorkeur jonjj, tenzij men voor den foktoom te completeercn, meer uitziet naar hennen, die hun eersten leg reeds volbracht hebben. Hoe den leeftijd te beoordeelen? Zijn de die ren voorzien van een va<-te voetring met jaarcijfer, dan wijst natuurlijk de ring den juisten lecflijd aan Maar bij ongeringde heeft men nauwkeurig uit te kijken. Voor den kenner gaat het gemakkelijk, die ziet met 'n enkelen oogopslag wat hij voor hpeft. Allereerst lette men op de pooten, die glanzend en gaaf moeten wezen met vast en dicht op elkaar liggende schubben Zoo dra deze schubben niet vast aansluiten, maar eenigszins opgeheven van elkaar staan, is het exemplaar of reeds overjarig, of, wat erger is, aangetast door de kalkbeen- mijt. Het komt voor dat zelf9 halfjaarlijk- sche dieren dit vieze euvel reeds geërfd hebben van hun pleegmoeder of verkregen van een besmet verblijf, waar de dieren hun eerste levensweken hebben doorgemaakt. Jonge hennen met die fout behept, slaan in waarde bij reeds oudere dieren met gave beenen ten achter. Dit is eon zoo belangrijk punt, dat wij er nog op willen wijzen dat de besmettende mijt zich het allereerst ver toont aan 't elleboogsgewricht en juist daar waar de vier teenen hun spreiding* begin nen. Verder lelie men op de oogen. Deze moe ten tintelend en vurig van uitdrukking zijn, volkomen cirkelrond en liefst wat uitpui lend. Spleelvormige oogleden, dus meet amandelvormig van model, deugen niet. Ze zullen honderd tegen één vochtig, schuim- achlig zijn, in de hoeken Kam en lellen, zoowel van haan als hennen behooren vol komen vrij te zijn van witte bepoedering en kankerachtige verwondingen, al schijnen deze geheeld. Aangezicht frisch rood, zon der geelachtige tint. Bij de opening van den snavel moeten keel en tong blijken vrij te zijn van slijm en dus blank van kleur, zon der stippels of puistjes. Veel heeft het voor de eventueel aan te koopen dieren vrij te zien loopen en bewe gen. Men zegt wel: koop geen kat in den zak maar men zou evengoed moeten zeggen: koop geen kip in de mand. Op de markt kan dat nu eenmaal niet anders en het zou onrechtvaardig wezen te beweren dat alle marktkippen minderwaar dig zouden zijn. Verder geve men acht op den beenstand, j geen O- of X-beenen. noch bij hanen, noch bij hennen. Ook moet de ruglijn zijn al naar het ras. afloopend, opgaande, lang of kort. Maar een bult- en vischrug kan nooit, deugen. Het borstbeen moet goed bevleesd zijn en de buik behoort soepel en week aan te voelen, niet gespannen. Als laatste punt van onderzoek komt de neus aan de beurt, of beter gezegd de us-» gaten. Als men er met den duim op drukt mag geen vocht voor den dag komen Ook ruike men aan den geopenden snavel, waar bij een waleelijke reuk wijst od storingen in de ademhalingsorganen en vooral in de longen. Noodig is het verblijf voor de nieuw- koopjes in de puntjes gereed te hebben en ze daar bij aankomst liefst op zachtvoer te onthalen en later pas met wat graan te beginnen, echter weinig te gelijk, om kiop- overvulling te voorkomen. Een verkeerde behandeling, ook bij de verzending kan vaak onverdiend den ver- kooper in een verkeerd daglicht stellen Dat wordt maar al te gauw gedaan en men vergeet, dat elke haan of hen min of meer reageert op elke verplaatsing, al komen ze in nog beteren toestand dan ze al wnrpn Dat leggende hennen in zoo'n geval tijde lijk stil gaan staan is overbekend I'll!!' mm LICHTINGEN BRIEVENBUS PERRON H. S. M. Op werkdagen: Richting: Amsterdam Rotterdam Utrecht •3.15 v m. *2 46 v m. 5 15 v.m. 7 15 v.m. 7 v.m. 1 25 n.m. 10 30 v.m. 10 40 v m. 3.55 n.m. 12 10 n.m. 125 n.m. 8.12 n.m. 1.25 n.m. 4 20^n m. 3.30 n.m. 4.55 n.m. 3 40 n.m. 5.n.m. 6 n.m. 7 40 n m. 530 n.m. 11.10 n.m. 10.20 n m. Des Maandags en daags n& een feest dag niet Op Zon- en feestdagen: 3 15 v m. 3 45 vm. 11.45 n m. 5 05 n.m. STATION HEERENSINGEL. Bus aan dpn trein nief op perron Vertrek der posttreinen op werkdagen te 12 23 4 24 en C4i» nam.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9