DE WILDE HERTOGIN. No. 20447 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 9 November Tweede Blad Anno 1926. STAATSBEGROTING 1927. BINNENLAND. FEUILLETON. RECLAME. 3498 liilmllliilü;! iijiiii! Dagelijksche mond en tandenver- zorging met O dol is de grond slag voor mooie en gezonde tanden. De smaak van het O dol is heerlijk verfrissehend. moeders kon werk worden verelrekt; voor 64 kinderen werd een vriendelijk tehuis ge vonden. De provinciale afdeelingen, waarvan er nog steeds slechts 5 zijn. verrichten even eens vruchtbaar werk. Veel arbeid bleef on gedaan door gebrek aan steun. Uit het financieele verslag van den pen ningmeester, den heer A. J. da Costa bleek, dat het tekort telken jare vermindert; nu bedraagt het nog ruim f 9000 (eind 1924 ruim f 11.600). Het geldgebrek der vereen i- ging is oorzaak dat de arbeid niet voldoende kan worden uitgebreid. De uitgaven bedroe gen f43.261; de inkomsten f34.013. Over beide verslagen wisselde men eeni- gen tijd van gedachten. 's Middags werden eenige referaten ge houden. De aftredende bestuursleden, de heeren dr. E. J. W. Posthumus Meyes. C. Smeenk en G. Vellhuysen jr. werden herkozen. Blijkens een door den secretaris-gene raal van den Volkenbond van de Zweedsche regeering ontvangen bericht is mr. J. Lim burg door de regeeringen van Zweden en Letland benoemd tot lid en voorzitter der conciliatiecommissie, die in het leven is ge roepen krachtens de conventie van 28 Maart 1925, tusschen Zweden en Letland gesloten. De gewone audiëntie van den Minis ter van Oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. De audiënties ran de Minister van Arbeid en van Onderwas zullen Donderdag niet plaats hebben. RECLAME. in Uw fcHuis Men houde steeds 'n fleschje bij de hand, het is voor U van onschatbare waarde: voor roode en ruwe handen; het be schermt Uw huid tegen scherpen wind en verbranding door de zon. Verzachtend en heelend voor Baby's teere plekken, 't Zuiverste en goedkoopste van alles. 9270 WATERSTAAT. Blykena het voorloopig Verslag der Tweede Kamer op de Staatsbegrooting heeft het verscheidene leden bevreemd, dat door den Minister- met geen enkel woord melding is gemaakt van zyn plannen in zake de Reorganisatie van den Ryks- wa terstaatdienst. Zy zouden gaarne vernemen of reedf maatregelen zya genomen om met die reorganisatie een aanvang te maken. Deze leden hadden vernomen, dat onder de ambtenaren van den Rijkswaterstaat wei nig ingenomenheid is met de voorstellen der commissie. Zij vroegen of dit juist is. Zoo ja, dan vertrouwden zy, dat de Mi nister- met de belangen van deze ambtenaren zooveel mogelijk rekening zou houden, maar overigens ook niet zou aarzelen aan de voor stellen uitvoering te geven. Het rapport der Commissie werd door de hier aan het woerdzijnde leden zeer geroemd. In verband met de overstrooming in don vorigen winter betoogden eenige leden de wenschelykheid om de dyken langs de groote rivieren in beheer en onderhoud by het Ryk te brengen. Zy zouden gaarne vernemen hoe de Minister daarover denkt. In ieder geval zou, zoo merkten zy op, het Rijk een oijtLrage moeten geven in de kosr- ten van verzwaring en verhooging van de dyken langs de Waai en de Maas, die ten gevolge van de verhooging van de water standen, thans te zwak zyn om doorbraak te voorkomen. Gewezen werd op de noodzakelykhetó van een spoedige verbetering van de over wegen in het Weetland. erscheidene leden achtten het niet juist, dat nu reeds het dubbele bedrag van het te vorigen jare uitgeirokkene op de be- grooting wordt aangevraagd als steun aan de K.L.M., terwijl over de nadere overeen komst met die maatschappy, waarbij de verdubbeling zal worden geregeld, nog niet door de wetgevende macht is beslist. Verscheidene leden, die hun voldoening erover uitspraken, dat tengevolge van be zuinigingsmaatregelen het niet noodig is gebleken, dat de Staat over 1925 in het exploitatieverlies van de Spoorwegen by- past en die ingenomen tariefsverlaging, wa ren van oordeel, dat de raming, als zou van deze laatste een tekort voor het tweede halfjaar 1926 van 5.5 millioen zyn te ver wachten, veel te ongunstig is. De voor- loopige inkomsten over Juli en Augustus wettigen geenszins deze sombere vooruit zichten. Eenige leden gaven hun teleurstelling te EERSTE KAMER. De leden der Eerste Kamer zijn in rerga- dering bijeengeroepen op Dinsdag 16 Nov.. des avonds te hallnegen. COMMISSIE VEREENVOUDIGING BEHEER BLI DE WET INGESTELDE FONDSEN. De Ministers van Financiën en van Ar beid hebben ingesteld een commissie tot ndersoek van de mogelijkheid en de wen- schel(jkheid van een vereenvoudiging in het beheer van bg de wet gestelde fondsen, door belegging van de gelden dier fondsen hetzij in '3 Rflks schatkist, hetzij in meer dere mate dan thans, in Nationale Schuld en benoemd tot lid-voorzitter mr. dr. A. Gijn, oud-Mioister van Financiën; tot leden J. B. van Dijk, voorzitter van den Eaad van Toezicht voor de Rijksverzeke ringsbank; mr. J. Luden, president-commis saris van de Nederlandsche Bank, mr. dr. A. C. graaf van Lynden van Sandeobnrg, regeeringscommissaris van de Bank voor Veaerlandsche Gemeenten; mr. R. J. H. Patjjri, voorzitter van den Raad van Com missarissen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds; mr. A. B. G. M. Rycke- rorsel, lid der Tweede Kamer; dr. Th. van ia .Waerden, lid der Tweede Kamer. DE RIJKSINKOMSTENBELASTING. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Braat betreffende het niet aan- i«an in de Rijksinkomstenbelasting van rhippera. die geen domicilie hebben ge- lozen, antwoordde de Minister van Fman- tiên, dat het hem niet bekend is, dat er vooral onder schippers, die geen domicilie jekozen hebben, velen zijn, die een groot nkomen genieten en niet in de Rijksinkom- jlenbelasting worden aangeslagen. Hij acht dit ook niet waarschijnlijk, in verhand met de bij het Kon. Besl. van 24 Mei 1922 krachtens art. 104 der Wet op de Inkom stenbelasting 1914 vastgestelde bepalingen ter verzekering van de inkomstenbelasting van binnenschippers en van tot de beman ning van een binnenvaartuig behoorende personen, die binnen het Rijk hun bedrijf ol beroep uitoefenen zonder er een vaste woonplaats te hebben. Mochten echter gevallen bekend zijn, dat schippers ten onrechte niet in de Rijks- inkomstenbelasting zijn aangeslgen, dan zal de Minister daaromtrent gaarne nadere in lichtingen ontvangen, opdat alsnog tot het opleggen van aanslagen kan worden over gegaan. Voor zooveel noodig zijn opgemerkt, dat de niet binnen het Rijk wonende schippers, die in internationaal verkeer varen, als mede het op hun schepen werkzaam zijnde personeel, voor zoover dat niet binnen het Rijk woont, ingevolge art. 3 der Wet, op de Inkomstenbelasting 1914 te dier zake van de Rijksinkomstenbelasting zijn vrijgesteld. HANDELSREIZIGERS EN HUWELIJKSRECHT. Bij den Minister van Justitie is ingekomen (en ontwerp van wet met Memorie van Toe lichting tot regeling van de rechtspositie van handelsreizigers en hande'sagenten en een ontwerp-huwelijksrecht. Van dit ont werp moet de Memorie van Toelichting neg verschijnen. De ontwerpen zijn ingezonden door do commissie voor de burgerlijke wetgeving. EISCHEN DER METAALBEWERKERS. De Alg. Ned. Metaalbewerkersbond heeft een loonactie op touw gezet, waarbij als minimumloon wordt gevraagd: RECLAME. Als U zich Onwel gevoelt li dit zeer dikwijls een teeken, dat Uw stoelgang niet voldoende geregeld is. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen dezen vlug, zonder kramp of pijn. Bij Apoth. en Drogisten. Doos 60 cent. 3518 Uit het Duitsch door ERNST KLETN Geautoriseerde vertaling van L. DITHMARINE (Nadruk verboden.) 38) Geheel donker was de kamer, een teek-en, l' de luiken gesloten waren. Zij haalde de antaarn te voorschijn en verlichtte de ruimte om zich heen De eerste straal van haar lamp viel op en divan, daar was hij achtergetui- !u was £evallen. heen S'a m€ ^u^eix^€ voor Grace stond naast haar. Zij zocht weer ^aar arm. zacht k*mer?" yroeS Z1i zucht, heel Gloria knikte. De afschuwelijke herinne- zii \.Was no2 *e sterk in haar geheugen, dat plek antwoor(^en- Haar blik wees naar de ^ce teunde -tegen haar aan. daanr Gloria voor mij ge Plotseling vatte Gloria zichzelve weer. geibriK? schudde zij elke verlammende ^a$ 7ii k"'a*' ^et een snellen tred Schel ^eur en draa"te het ticht aan. de oudp etectrische lampen van *- haas» 0 tendsche kroon aan en toch vijandelijker, onheilspellende* In de eerste klasse plaatsen, dat zijn Amsterdam, Rotterdam-Schiedam en Den Haag: voor geschoolden 60 cents, voor ge- oefenden 55 cents, voor ongeschoo'den 50 cent per uur. In de tweede klasse plaatsen, o.a. Arnhem, Delft, Deventer, Dordrecht. Haarlem. Hen gelo, Utrecht. Vlissingen, enz.: voor ge schoolden 57 cents, voor geoefenden 52 cents, voor ongeschoolden 57 cents per uur. In derde klasse plaatsen- voor geschool den 54 cents, voor geoefenden 49 cents, voor ongeschoolden 44 cents per uur. Voorts is aan deze minimum-uurloonre geling toegevoegd een gemiddelde uurinko- menregeling, zooals de werkgevers die thans hebben ingevoerd. Voor de jongeren is een regeling gemaakt, die een jaarlijksche promotie eischt en tij het minimumloon der volwassenen aansluit Wat Je medezeggenschap betreft wordt gevraagd: Bij elk lid van partij ter eenre zijde zal een commissie worden ingesteld (personeel- raad), die bij geheime stemming recht streeks door de werklieden van 18 jaar en ouder gekozen wordt uit de meerderjarige werklieden, leden van partij ter andere zijde. Deza commissie heeft o.a tot laak: a mede toezicht te houden op de nale ving der arbeidsovereenkomst, het fabrieks- reglement. de arbeidswet en de veiligheids wet; b. mede te werken tot een goede in richting der werkplaatsen, bevordering eco nomisch werken, veiligheid, gezondheid en vakopleiding; c. mede te werken tot vast stelling van tariefprijzen en mede beoor- deelen of overwerk en inkrimping van werktijd noodzakelijk is. UIT HET MIJNBEDRIJF. De samenwerkende mynwerkersbonden hebben den volgenden brief gezonden aan de contact-commissie in de mijn-industrie. In verband met de besprekingen, in onze organisaties gevoerd over den 6-urigen dienst op Zaterdagen, werd door de boven- grondsche arbeiders omtrent hun werktij den op Zaterdag de wensch naar voren gebracht, voor hen den Zaterdagsdienst zoodanig te regelen, dat voor hen, die niet voor den 6-urigen dienst in aanmerking komen, die dienst zal loopen van 6 uur 's morgens tot 3 uur 's middags met 1 uur schafttyd. Waar, naar wij meenen, op enkele mijnen een dusdanige regeLng^eeds 'bestaat en het hier slechts een verlegging en geen verkorting van den werktijd geldt, vertrouwen wy, dat tegen inwilliging van v dit verzoek geen overwegende bezwaren zullen bestaaD. NED. R.-K. BOND VAN SPOOR- EN TRAM WEGPERSONEEL „ST. RAPHAEL". Zondag en gisteren hield „St Raphael" te Tilburg een vergadering van den Raad van afgevaardigden, onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer J. Hellemons. De aftredende hoofdbestuursleden werden herbenoemd, benoemd werden de heeren M. de Kunden (Haelen) en W. de Waal (Rot terdam). In 1927 zal de Bondsdag gehouden worden te Venlo, Haarlem werd aangewezen als plaats van bijeenkomst van den Raad van Afgevaardigden. In de vergadering van den tweeden dag waren 60 afdeelings-voorstellen aan de orde>. Het eigen „Herstellingsoord" zal voortaan den naam dragen van Mgr. Mutsaersoord; een voorstel om een vaste bijdrage van de leden te heffen tot steun van dit oord, werd verworpen. Het hoofdbestuur aanvaardde de opdracht om te helpen bevorderen, dat meer eenheid en vereenvoudiging kome in vakbladen en organen der Staatsorganisatie. Aanstelling van nieuwe bondsambtenaren werd niet noodzakelyk geacht. Het denk beeld om de verkiezing te bevorderen van een St Raphaëlman tot lid van de Tweede Kamer, werd toegejuicht door het H. B. De actie daartoe dient evenwel door de leden gevoerd te worden in de Kiesvereani- gingen. In verband met de voorstellen inzake dienst- en rusttyden, werd na verdediging van den secretaris een motie aangenomen, waarin het hoofdbestuur werd opgedragen: lo. Bij de regeering aan te dringen op leek de kamer de beide zusters. Hoe zou het zijn als ergens een gevaar hun beloerde. Gloria lachte. Het was geen vroolijke lach droog, verdrongen in haar keel, zenuwachtig. „Een geluk, dat ik niet aan geesten geloof! Maar wij moeten beginnen als wij nu Je papieren vinden is Harald morgen vrij I' Eindelijk was zij rustig geworden. De ge dachte aan den man, die door haar daad in de gevangenis zat, haar plicht hem te bevrij den, gaf haar al haar moed terug. Zij ging in het midden van de kamer slaan en zag on derzoekend om zich heen. Nu zij van aan gezicht tot aangezicht stond tegenover het volbrengen van haar voornemen, erkende zij, dat het toch veel moeilijker was, dan zij zich voorgesteld had. Nu hier, in het midden van den nacht, met haar van angst bevende zuster in het huis van den moord met het verschrik kelijk gebeuren nog voor oogen. Neen neenl Niet toegeven! Niet wegloo- pen voor haar eigen zenuwen! Ter wille van Harald Ter wille van haar Vader. Waar, in 's hemelsnaam, moest zij begin nen? Schrijftafel? Kast? Daar was Ryce toch zeker ook reeds bezig geweest. Zij herinnerde zich eens een boek'van Poë ge lezen te hebben, waarin beschreven werd. hoe iemand een zeer gewichtig dokument een brief of zoo iets, op een plek legde, waar niemand hef zou zoeken. Was het niet in een couranfenhouder? Of in een kaartenslan- daard? Wie zou daar een brief zoeken die iemands wel en wee kon bevatten? Mis schien had ook Las Valdas. Grace, die den geheelen tijd naast haar geslaan had. sprong met een plotselingen kreet achteruit. „Daar daar stamelde zij en ratificatie van de conventie van Washings- ton en op spoedige toepassing daarvan op nét spoor- en tramwegpersoneel. 2o. Op de daarvoor meest doeltreffende manier een krachtige actie te voeren voor eei) radicale verbetering der thans vigeeren- rende bepalingen omtrent de dienst- eo rusttyden van het spoor- en tramwegperso neel. Besloten werd om met alle kracht en alle geoorloofde middelen te yveren voor een behoorlijke pensioenregeling voor alle trammannen, zoodat dus de 55-jarigen en ouderen niet uitgesloten worden. Ten aanzien van het hoofdstuk „dienst- kleeding" werd op voorstel van het H.R een motie aangenomen, waarin werd aan gedrongen op verstrekking van dienstklee- ding op den voet van het R. D. K. 1921. Als een ernstige grief bracht de voorzitter naar voren het niet hebben van medezeg gingschap in de kaderberziening. Te dien aanzien kreeg het H. B. opdracht om nader met de directie in onderhandeling te treden. PUBLIEKE BESTEDING VAN GEWAPEND BETONWERKEN. Door een gTOot aaütal firma's, welk? zich in het bijzonder toeleggen op de uitvoering van werken in gewapend beton, is op 4 dezer een vergadering gehouden te Am sterdam. Het doel dezer byeenkomst was de be spreking van de middelen, welke zouden kurmeD leiden tot beperking van die be stedingen van gewapend beton, waarby ook onbevoegden gelegenheid krygen in te schrij ven en bij welker uitvoering later de Ge wapend-Beton-Voorschriften 1918 zeer d^kwyls in het gedrang komen. Immers wordt bij bovengenoemde aanbestedingen, vooral bij particuliere werken, dikwijls lukraak ingeschreven door aannemers, die niet be schikken over wetenschappelijk en goed geschoold uitvoerend personeel. Voor een aannemer op dit speciaal gebied mao het uitgesloten worden geacht bij pu blieke bestedingen een loonend werk aan te nemen, indien hy er prys op stelt de Gewapend-Beton-Voorschiilten 1918 van het /Koninklijk Instituut van Ingenieurs in voilen omvang te handhaven en hij tevens in staat moet zijn de volle verantwoordelykheid (technisch en financieel) voor de soliditeit van het door hem uit te voeren werk te aragen. De voor hem noodzakelijke staf van ingenieurs, technici en uitvoerders brengt oogenschijnlijk eenige verhooging der bouwkosten mede; deze staf is echter nood zakelyk ter voorkoming van groote moei lijkheden by de uitvoering en ter vermyding van de vaak veel hoogere kosten voor herstel van gebreken. In de overtuiging, dat de belangen van dit groote deskundigheid vereischend onder deel van het bouwvak ten zeerste wordt geschaad door de geschetste wijze van be steding, hebben de vergaderden unaniem besloten ter verbetering van dezen wan toestand werkzaam te blijven en o. a. het inschrijven naar publieke be» iedingen van particuliere werken zooveel mogelyk te beperken. NEDERLANDSCHE MIDDERNACHTS ZENDING. Gisteren is te Rotterdam de Nederland sche Middernachtzending-Vereeniging in 38ste algemeene jaarlijksche vergadering bijeengekomen. Des morgens werd de huishoudelijke ver gadering gehouden. Te ruim halftwaalf opende de voorzitter, dr. J. Lammerts van Bueren. deze bijeenkomst. Hij las psalm 56 en ging voor in gebed. De algemeene secretaris, de heer J. N. v. Munster bracht verslag uit over het laatste jaar, waarin een volledig overzicht werd gegeven van het verrichte werk. De consultatiebureaux, 14 in getal, in de belangrijkste gemeenten van ons land, ont vingen over het afgeloopen jaar 6593 bezoe ken; doorgaans hadden deze betrekking op de belangen van ongehuwde moeders en haar kinderen. Aan 142 ongehuwde moeders werd in 1925 onderdak geboden, 61 traden door bemidde ling der bureaux in het huwelijk; tegen 167 buitenechtelijke vaders werd een procedure aanhangig gemaakt; aan 93 ongehuwde wees met uitgestrekte vinger op den kelim( die voor de deur naaT de andere kamer hing. „Er beweegt daar iets! Daar staal iemand I" „Onzin Maar het kleed bewoog zich toch Gloria trók haar revolver. „Kom te voorschijn of ik schiet!" zeide zij tusschen de tanden. „Neen neenl" antwoordde een bekende stem. De kelim werd terzijde geslagen de mo nokei in het oog. trad met een diepe buiging Sir Walter in de kamer. „Goeden avond, dames!" zeide hij vrien delijk. Gloria's oogen schoten vuur! „U hier!" riep zij, „u bespionneerl ons!" „Ik dacht, mevrouw Sainsbury, dat ik u gisterenmiddag reeds bewezen had, dat ik, niettegenstaande uwe dringende vragen, niet alles zeide, wat ik wist." Gloria haalde vol hoogmoed haar schou ders op. Sir Walter kon niet nalaten zichzelf te bekennen dat zij betooverend mooi was in haar toorn. Grace, zonder twijfel lief lijker, verdween in het niet, naast haar Een schoone vrouw en een dappere vrouw! Den knapsten detective van Z. M gehei men dienst zwol het hart in den borst. M^n moest haar helpen, nipt haar bestrijden! Hij liet zijn ironie vallen. Hij 9peelde niet met zijn triomf. „Mevrouw." zeide hij, terwijl hij op haar toetrad, „u vergeet dat in deze kamer een moordeen man doodgeschoten is. Het is om het even. of met menschelijken bi«k bezien, die man den dood verdiend had de wet ejscht dat de daad opgehelderd wordt. In de gevangenis zit Lord Harald Ne ville in voorarrest, die zichzelf aanklaagt. „Gelooft u hem niet?" viel Gloria hem in de rede. „Mevrouw wij moeten hem gelooven voorloopig. Want wij tasten geheel in het donker. De dood van den Portugeeschen diplomaat Las Valdas is meer dan een „crime passionel." Wij hebben een sterk vermoeden dat deze man in de een of andere verhouding stond tot de Russische onderne ming en van uw vader." Dat was een dapper schot, maar het ging in het donker. De beide vrouwen schrokken merkbaar.. Ook Gloria! Scherp zag Sir Walter haar aan. Zij was niet veel grooter dan hij. en toch kwam hij zichzelf zoo klein voor in vergelijk met haar! „Wat weet u?" vroeg zij. Hij haalde met weemoed de schouders op. „Niet veel," gaf hij vrijmoedig toe, „juist daarom zag ik mijzelf gedwongen deze kleine komedie te spelen, mevrouw. Ik had hoop, dat u mij op een spoor zoudt bren gen „Een vrouw bespionneeren De toon. waarop zij 9prak, joeg hem het bloed naaT het gelaat. „Mevrouw, moet ik herhalen, wat ik vroe ger reed9 gezegd heb?" zeide hij, „ik ge°f u mijn woord dat ik Harald Neville ven- graag uit de gevangenis zou bevrijden als als u zelf. Waarom vertrouwt u mij niet? Ik zou niets liever willen dan u te helpen I' Zijn woorden misten hun uitwerking niet. Gloria begon te aarzelen haar blik zocht Grace „Wat ik doen wilde.begon zij Plotseling deed Sir Walter iets zeer on verwachts. Een seconde lang luisterde hij toen sprong hij naar het contact van het licht Draaide het om. „Blijl achter mij slaan, dames!" riep hij zachtjes. Op hetzelfde oogenblik weerklonk onder in het huis een helsch spektakel Een doffe slag stemmen, wild, woedend door elkaar een schot, Daarop kwamen zware stappen plotseling de trap op. „In orde," zeide Sir Walter en draaide het licht weer aan. Hij opende de deur en riep: „Hebben julhe hem?" „Ja, Sir Walter!" „Komt binnen met den kerel!" Vier flinke politie-agenten duwden een mageren kleinen man naar binnen De man was netjes aangekleed hoewel het hand gemeen met de mannen van de wet zijn kleeren een beetje in de war gebracht had den. Maar zijn onrustige, heen en weer flikke rende .haast kleurlooze oogen. zijn lange, smalle neus boven de opvallende terugloo- pende kin gaven zijn gezicht iets vogelach- ligs! Aanhoudend gleed zijn tong over de smalle lippen heen en weer een r:chto type van de Londensche misdadigerswereld. „Dat is een echte schoonheid begroette Sir Walter dien gevangene, „hoe heet je, vriend?" „Go to the blazesI" was het vriendelijke antwoord. „Ik zou je bedanken! Kennen jullie dien man?" wendde Sir Walter zich tot een van de beambten. (Word* "ft

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5