HET MOET UW SIGARET ZIJN CHIEF WHIP AGENDA. 'mm> KERK- EN SCH0QLNEEUW3, BUITENLAND. Proef vandaag nog de volle, rijke aroma van Chief Whip! - Elk trekje daarvan doet U genieten an beseffen wat U vroeger gemist hebt! Eisch -2' VIRGINIA-CIGARETTES TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Zaterdag. Stadszaal (groote zaal): Pinkslerleest- film der A. J. C. 8 uur. Stadszaal (foyer): Soirée dansante van „Brunhilde". Nam. halfnegen. Nutsgebouw (Steenschuur): H. B. S.-Ver. „De Trekvogels". Spr. ir. de Clercq. 8 uur. Zondag. Jeruel (Middelstegraoht 3): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Jeruël (Groenesteeg 16): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Volksgebouw: Cabaretavond. 8 uur. Maandag. Pieterskerk: Zendingssamenkomst. 8 uur. Stadszaal (groote zaal) Haarlemsche Or kestvereniging. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 November a.s. waargenomen door de apotheken van de H.H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502, en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt -van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door de doctoren Van Voorthuysen, De Graaft Passers, Muyzert, en Seret. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. RECLAME. Apotheek „De Vijzel", De Kempenaer- straat 4, Oegstgeest, Telef. 274, dag en nacht geopend. 7085 PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 7 NOVEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gemeente: Voorm. 10 uur, ds. L. Bonga. Evang. Luth. Gemeente: Voorm. halfelf, ds. de Meyere. Remon Geref. Gemeente: Voorm. halfelf, ds. Beyerman, uit Meppel. Eglise Wallonne: Dimanche k dix heur.-s et demie du matin, mr. M. Bresson. Vrije Kalh. Kerk: Hedennam. 8 uur, Vespers en Lof; Zondagvoorm. halfelf. Mis. ALPHEN. Ned. Herv. Kerk, Julianaslraat: Voorm. halftien, ds. Veldhoen; en nam, halfzeven, ds. Meesier, uit Loosduinen. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. Veldhoen. Ned. Herv. Kerk: Oudshoomscheweg: Voorm. 10 uur, ds. Linschoolen (Doopsbed.). Evangelisatiegebouw. Hooftslraat: Voorm. 10 uur, en nam. halfzeven, de heer Barne- veld, uit Delft Geref. Kerk, Raadhuisstraat: Voorm. 10 "uur, en nam. 6 uur, ds. Schouten. Geref. Kerk, Hooftslraat: Voorm. 10 uur en nam. 6 zes uur, ds. Wientjes. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Luuring; Vrijdagnam. 7 uur, in Salvotori, ds. Bieshaar, zendingsdireclor, uil 's-Gravenhage. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Gispen. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, d3. Grolle; en nam. 5 uur, dr. J. Riemens, uit Leiden (dankstond voor het gewas). Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. vijf uur, ds. Van Herksen. Ghr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, leesdienst; Donderdagnam 7 uur, d9. H. H oogend oom. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds Bolke. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. zes uur, ds. Meyering. LISSE. Ned.-Heirv. Kerk: Voorm., 10 uur, dn nam., 5 uur, ds. G. van D\jk. Geref. Kerk: Voorm., üaiftien, en nam., 4 uur, dr. Th. Ruys Jr. (H. A. en dankz.) Chr. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nam., 5 uur, leesdienst: Donderdagnam., 7 uur, ds. Croes, uit Bussum. Geref. Gemeente: Voorm., halftien, en nam„ 4 uur, leesdienst. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Ni colai, uit Voorhout. SASSENHEIM. Ghr. Geref. Gemeente: Voorm. 10 uur, en nam. 5 uur, ds. W. F. v. d. Kodde, uit Drie bergen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, en nam. 5 uur, ds Krijkamp. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds Ilooy- kaas, uit Rotterdam. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. vijf uur, ds. Wolf. uit 's-Graveland. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. D. Poot, uit Haarlem; en nam. 5 uur, de heer E. L. de Witt, uit Noordwijk aan Zee. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Dinsdagnam. 7 uur, 59. F. G. H. Nicolaï (dankstond voor het ge was).^ WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (H D.) en dankstond voot het gewa9); en nam. halfzeven, ds Joh Kijne. Geref Kerk- Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer Tom, cand. te Hilversum. NED.-HERV. KERK. Bedankt: Voor Putten (Gld.): H. A de Geus, te Waddinxveen; voor Ijlst: Joh. Stehouwer, te 'Weesp; voor Hoenderloo. J. H. Ch. Israël, te Ascb (Gld.). GEREP. KERKEN. Beroepen: Te Baambrugge: J. H. Ba- vinck, te Bandoeng, thans met verlof hier te lande. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapeningswerkzaam- heden Tandzjer De intern, kolencommissie. feub-commissie A van de voorbereidende ontwapeningscommissie, die uit deskundige militairen bestaat, is na zes maanden met haar technischen adviseerenden arbeid ge reed gekomen. Het rapport dat alle niet met elkaar in overeenstemming te brengen opinies bevat, is ongeveer 400 bladzijden groot. De voorzitter der commissie, De Brouckère, toonde zioh in een onderhoud met de pers, aldus het „Hbid." gematigd voldaan. Erkennend, dat militairen mis schien niet te best geschoold zijn in het bereiken van comproms-oplossingen, ver klaarde De Brouckère, dat de tegengestel de meeniDgen vaak eer de methoden be treffen dan het fond der zaak en dat de tegengestelde groepen niet voor alle kwes ties dezelfde zijn, zoodat men niet kan spreken van twee staatkundig-militaire kampen. De Brouckère was overtuigd, dat op de basis van dit werk de grondslagen kunnen verrijzen voor een internationale ontwapeningsconventie, zij het voorloopig in bescheiden vorm, omdat gebleken is dat het ontwapeningsprobleem weinig al gemeen toepasselijke methoden veroor looft. Naast de algemeene conventie zou den volgens hem echter goede resultaten kunnen worden verkregen met regionale ontwapeningsovereenkomsten, hetgeen de Amerikanen ook steeds voorgestaan heb ben. In elk geval meende De Brouckère, dat de ontwapeningsactie nu niet meer te gengehouden kan worden, ook al wegens de economische noodzakelijkheid. De Fransche regeering heeft de Spaan- sche regeering uitgenoodigd tot directe be sprekingen over Tandzjer. De internationale kolencommissie is te Brussel bijeengekomen om een begin met haar werkzaamheden te maken c« r.et eens te worden over de werkwijze om een algemeen rapport m te dienen in de 13e bijeenkomst der internationale parlemen taire handelsconferentie. Er zijn 2 moties aangenomen. De eerste zegt, dat er alle aanleiding bestaat om het werk voort te zettenzij geeft nu reeds aan de regeeringen der landen, die kolen produceeren, den raad om voor de mij nen, die onder haar rechtsgebied vallen een productiestatistiek in te richten en spoedig .een commissie van deskundigen bijeen te roepen om eenheid te brengen in de mijnstatist-iek der betrokken landen. De 2e motie, uitgaande van het groote be lang eener verlaging van de productiekos ten vraagt aan de regeeringen om zich er van te onthouden om aan de mijnonder nemingen zware sociale of fiscale lasten op te leggen en elke reglementeering te ver mijden, die de productiviteit van den ar beid belemmert; zij bevat nog eenige ver dere raadgevingen. DUITSCHLAND. De werkloozenonderstand. In den Rijksdag heeft de sociaal-demo craat Brey rapport uitgebracht over de besprekingen in de soc aal-politieke com missie nopens den onderstand aan werk loozen. De commissie verzoekt de regee ring: a. De bijslag der gezinshoofden van 8 November tot 31 Maart e k te verhoogen met 10 pCt., idem voor ongehuwden met 15 pCt. en voor alle overigen met 10 pCt. b. ook voor het 4de kind eeD vollen bij slag te garandeeren c. het onderzoek naar de behoeftigheid tegemoetkomend en eerlijk te doen plaats hebben en het bezit van eenig huisraad of een paar spaarpenningen niet als 'teeken van niet-behoeftigheid te beschouwen d. het recht op pensioneering en invali- diteits-uitkeering voor de werkloozen te verzekeren e. te verhoeden dat werkloozen wegens achterstallige huurpenningen uit hun wu- ningen gezet worden; f. het door de echtgenoote of andere fa milieleden verdiende weekgeld niet in aan merking te doen komen bij de vraag nw de behoefte van het gezinshoofd. De rapporteur deelde nog mee, dat in de commissie door de aanneming van het sociaal-democratisch voorstel de grens tus- schen uitgetrokkenen en niet uitgetrokke- nen vervallen is verklaard. De Fïiiksminister van Arbeid, dr, Brauns, verklaarde, dat hij in het algemeen met dit voorstel mee kon gaan. Na de rede van den minister, welke door de communist-en herhaaldelijk met hoongeroep onderbroken werd, stelden dezen een motie van wantrouwen tegen den minister van Arbeid voor. FRANKRIJK. Hef begin der parlementaire werkzaamheden Het complot tegen Spanje. De ministerraad heeft den datum van 12 Nov. vastgesteld voor de bijeenkomst der Kamers. Hij keurde met algemeene stem men de uiteenzetting van Briand goed over de incidenten te Ventimiglia en in Tripoli tanië en verlengde de tijdelijke zending van Maurice Violette als gouverneur-gene raal van Algerië De bezuiniging wordt volledig gehand haafd. RECLAME. 7 "40 Ook ma kar* <t» goud mondstuk» ARDATH LONDON aangekomen en werd naar het politiecom missariaat gebracht, waar hij een verhoor onderging. Het schijnt uit de verhooren te blijken, dat men sedert ongeveer één jaar aan de organisatie van het complot gewerkt heeft en dat de Garibaldianen en de Cataloniëi*» in betrekking tot elkaar gebracht zouden zijn door Beltrami, 'n vroeger generaal der fascistische militie, die zich van Mussolini afscheidde toen de Duce optrad tegen de vrijmetselaarsloges. Beltrami, die te Juvisy woonde, is ook aangehouden. Het doel van den opstand was van Catalonië een zelf standigen staat te maken. Kolonel Macia eischt de geheele verantwoordelijkheid van de beweging voor zich op Het geld is -ge deeltelijk uit het buitenland afkomstig. ENGELAND. Eeatty blijft voorloopig Onderhandelingen in het mijnconflict De scheeps bouw verstandig Wijzi ging in partulelding. Op verzoet van den minister van Marine bij)ft lord Beatty nog aan als eerste zee- lovd. Dit houdt verband met het plan tot aanbouw van meer lichte kruisers en an dere oorlogsschepen, welke aanbouw over een reeks van jaren zal worden verdeeld. Reatty's advies, gebaeeerd op langdurige ervaring, is daarbij onontbeerlijk, Gisteren hebbenen Downingstreet onder- ha.n deling en plaats" gehad over het mijn- conflict en er hoeft een snelle ontwikke ling in dien toestand plaats gehad. De bemiddelingscommissie van het vak- vereenigingscongres werd ontvangen door P»aldwin en de volledige kolencommissie van het Kabinet. De bemiddelaars verklaarden, <Ic»t de uitvoerende raad van de mijnwerkers her» gemachtigd had om districtsregelingen ais een basis van onderhandeling te aan vaarden, op voorwaarde, dat er waarborgen gegeven werden, dat dezelfde nationale be ginselen, die in de laatste nationale over eenkomst belichaamd waren, in alle distric.ts- regebngen opgenomen zouden worden. Nadat hij de bemiddelings-commissie ge hoerd had. stemde 3e e?rste-minister er in toe om den uitvoerenden raad der mpnwerkersfederatie te ontvangen. De lei ders der mijnwerkers kwamen in Downing street aan en de bemiddelingscommissie trok ziel) terug. Een der leden zeide: „De onderhandelingen zpn definitief aangeknoopt en wij laten de zaak nu aan de mijn werkers over". De bespreking tusschen de leden der re geering en de mijnwerkersleiders werd verdaagd tijdens de lunch en werd later hervat. Ondertusschen blijkt het, dat de regeering zich in verbinding gesteld heeft met de 'associatie der mijneigenaars. Toen de leiders der mijnwerkers uit Downingstreet vertrokken, werd aangekon digd, dat de besprekingen hedenmiddag voortgezet zullen worden. De mijneigenaars zullen vóór dien tijd hun opwachting maken in Downingstreet. Fr waren gisteren 4261 mijnwerkers meer aar het werk; zoodat de 300.000 bijkans bereikt is. Een nieuwe verzoeningsovereemkomst Is geteekend tusschen de Britsche scheeps bouwers en de vakvereeuiging in dit bedrijf, welke overeenkomst voorziet in een vrede lievende oplossing van alle geschillen zonder stopzetting van net werk. De arbitrage zal geschieden onder een onpartijdigen voor zitter. OOSTENRIJK. Nieuwe militaire controle Staking of een compromis? Het gToot-Duitsche blad, de Wiener Neuste Nachnchten", meldt, dat de ge allieerde militaire missie te Weenen, tem gevolge van onvoorzichtige socialistische uitlatingen in den Neder-Oostenrijkschen Landdag over het begraven van belang rijke voorraden metaal voor militaire doel einden, een nauwkeurig onderzoek der fa brieken ondernomen heeft. 8000 machines werden voor geheele vernietiging aange wezen, 2000 voor wijziging. Voorts werd de vernietiging gelast van zekere water leidingen, dijken, sporen, benevens de li- kwideeriDg van verscheidene fabrieken op korten termijn. De „Arbeiter-Zeitung" meldt, dat he dennacht de beambten-staking zal uitbre ken, wanneer de regeering niet toegeeit. Het blad valt heftig den bondskanselier dr. Seipel, aan, aan wien het verwijt, dat hij verdeeldheid onder de beambten wilde zaaien, hetgeen hem echter mislukt is. Intusschen heeft de regeering een nieuw voorstel gedaan. Of dit zal baten HONGARIJE. Het aantal arrestaties in het gebied der Oostelijke Pyreneeën bedraagt tot nog toe 21 Italianen en 102 Spanjaarden. Kolonel Ricciotti Garibaldi is te Parijs Eenige wijzigingen zijn gebracht in de partijleiding. J. C. C. Davidson is door Baldwin, in- plaats van kolonel F. S. Jacobson, die gouverneur van Bengalen is geworden, tot voorzitter van de conservatieve partij-or ganisatie ia benoemd. Davidson is 37 jaar en is vroeger particulier secretaris van I ord Crewe en van Bonar Law geweest, toen deze minister van Koloniën waren. Hij is thans parlementair secretaris van de admiraliteit en zal deze functie neer moeten leggen. Id verband met het aftreden van lord Oxford aU leider der Liberale Partij ia Sir Godfrey Collins afgetreden als voornaamste whir ter partij. Dit aftreden werd ver wacht, aangezien Collins een der onder teekenaars was van den brief, waarin Lloyd George'6 houding tijdens de algemeene sta king becritiseerd werd. Naar vernomen wordt zal een aanhanger van Lloyd George hem in deze lunctie opvolgen. L1 u u De rechten dei Habsburgcis gehandhaafd. Bij de bespreking van het wetsontwerp tot hervorming van het Hoogerhuis in de Nationale Vergadering, stond graaf Beth- len langen tijd stil bij de vraag van bet voortbestaan van de Habsburgsche fcroon- aanspraken. De reohtscontinuïteit, zeide hij, is onderbroken, maar het door de Na tionale Vergadering aangenomen wetsar tikel één, van het jaar 1920, is de eerste stap tot herstel der rechtscontinuïteit ge weest. ITAI IE. Strenge maatregelen. De ministerraad heeft verscheidene maat regelen aangenomen, die voorgesteld wer den door Federzoni in het belang der open bare veiligheid, nl. een herziening van alle paspoorten voor vreemdelingen en de af schaffing van 9 Nov. af van alle paspoor ten. behalve die van houders, die zich op dit oogenblik in het buitenland bevinden, strenge straffen voor hen, die door bedrog het vertrek vaD Italianen naar het buiten land bevorderen, schorsing voor onbepaat- den tijd van alle publicaties, die tegen het fascistische regime gericht zijn. ontbinding van alle partijen, vereenigingen en organi saties, wier actie tegen het fascisme ge richt is. De minister van justitie zette daarna de groote lijnen uiteen van het wetsontwerp tot verdediging van den staat, dat de dood straf invoert voor allen, die een aanslag plegen op het leven, de onafhankelijkheid cn de persoonlijke vrijheid van de vorsten en het hoofd der regecring. JAPAN. Het vlootprogram. Ofschoon er nog geen bevestiging i9 ver kregen. wordt aangenomen, dat het kabinet zichi heeft tevreden verklaard met een ge wijzigd program van vlootbouw Het nieuwe program zou dan omvatten een be drag van 261,000.000 jen, te verdoelen over vijf jaar. waarvoor zouden worden gebouwd vier kruisers van 10 000 ton elk. 15 groote torpedojagers, vier duikbooten en vier hulp vaartuigen. Mocht het echter komen tot parlements- ontbinding, hetgeen zeer waarschijnlijk is, dan zou het program weer worden gewijzigd en zou voor 1927 eenzelfde crediel worden gevraagd als dat 't welk voor 1926 was toegestaan. ITALIA AN SCHE MUTATIES. ROME. 6 Nov. (V. D.). De minister van Binnenlandsche Zaken Federzoni heeft zijn ontslag ingediend, dat door Mussolini is aanvaard Federzoni krijgt weer de por tefeuille van Koloniën, welke thans weer i3 vrij gekomen door de ontslagname vaD Di Scaleas. Mussolini neemt ook nog de portefeuille van financiën op zich. Ook zullen er mutaties plaats hebben bij de onderstaatssecretariateUj A DUITSCHLAND EN RUSLAND. MOSKOU, 6 Nov. (Wolff). De „Iswes- tia" publiceert een artikel over de mo gelijke gevolgen eener Fransch-Duitsche toenadering, dat als officieus kan worden beschouwd. Daarin wordt gewezen op het feit dat Engeland voor de eerste maal met een toenadering tusschen beide landen acc-oord gaat en betoogd dat de Duitscbe buitenlandsche politiek misschien een rich, ting inslaat die tegen de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Rus land ingaat. ENORME HOEVEELHEID DRANK IN BESLAG GENOMEN. NEW-YORK, 6 Nov. (V. D.). De regee ring heeft een hoeveelheid whisky, ter waarde van 5 millioen dollar, in beslag genomen, welke opgeslagen was in het grootste pakhuis van hot land. Naar gemeld wordt is dit de grootste inbeslagname, welke ooit gedaan is. OPENING TENTOONSTELLING „HORECAF". Horecaf, afkorting van den langen naam van Ned. Bond van Werkgevers in het Ho tel-, Restaurant-, Café en aanverwante Be drijven" heeft in het R A. I.-gebouw te Am sterdam een tentoonstelling georganiseerd. In de groote zaal, waar bijna elk jaar de mooiste auto's en onderdeelen geëxposeerd worden, zijn nu ongeveer 250 stands opge steld. In eiken stand vindt men artikelen, welke gebruikt worden bij de exploitatie van het hotel-, restaurant- en café-bedrijf. Er zijn serviezen, die voor de bediening in de café's onontbeerlijk zijn en men ziet er volledig aangekleede slaap- en badkamers, zonder welke men geen hotel kan explc.i- teeren. Inrichtingen voor keukens van res taurants. waarbij de nieuwste vindingen op het gebied van de kook- en braadinstalla- ties getoond worden, zijn vervolgens op de tentoonstelling gade te slaan. De gemeente Amsterdam toont zelfs, hoe zii handel drijft in visch en vleesch en hoe twee harer be drijven, dat voor de levering van electrici- teit en dat der gasfabriek. met elkaar wed ijveren om licht- en warmte-verbruik zoo hoog mogelijk op te voeren. Voor de visch- liefhebbers is het een lust om aan te zien, hoe de forellen en baarsjes in de R. A. I.* vijver rondzwemmen. Een fontein zorgt voor de verversching van het water. Hedenmorgen is zij in tegenwoordigheid van vele belangstellenden geopend. De heer Th Meerman, voorzitter van het Dage- lijksch bestuur der Tentoonstelling „Hore caf". hield een toespraak. Na het uitspreken van zijn rede. verzocht spr. den vertegenwoordiger van den Minis ter van Arbeid. Handel en Nijverheid, den heer Heringa, chef van de afdeeling Han del van genoemd departement, de tentoon stelling te willen openen. De heer Heringa, aan dit verzoek vol doende. verklaarde daarop met een korte toespraak de tentoonstelling voor geopend. WONINGCONGFES 1025. Heden wordt in het Koloniaal Instituut te Amsterdam een Woningcongres gehou den, waar werd behandeld de vraag: Is te verwachten dat bij het verleenen van voor- schoten en bijdragen overeenkomstig da woningwet op den voet van de circulaire van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid aan de Gemeentebesturen van 17 Maart 1926 op voldoende wijze in da woningbehoefte in de naaste toekomst worden voorzien? Prae-adviezen werdpn over deze vraag uitgebracht door de heeren Mr S J. L. van Aal en Jr.. TI C. Nijkamp. C. Smeenk w J. L. van Aalten Jr.. H. G. Nijkamp. Smeenk en F. M. Wibaut. De conclusies daarvan deelden wij destiids reeds mede. UIT DE MIJNINDUSTRIE. Tn een schrijven, dat de samenwerkende vakbonden heden aan de contactcommissie in het mijnbedrijf gezonden hebben, ver klaren zij accooixi te gaan met de voor stellen der directie. HET RADIO-ONDERWIJS VOOR DE BINNENVAART. Naar wij vernemen, zat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, d® heer mr. M A. M Waszink op Donderdag 11 November a.s. den radio-onderwijfl* 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2