H. SIMOSIIS Grootst en Goedkoopst Schoenmagazijn N.B. Speciaal adres voor IJzersterke Schoollaarzen GENEESKUNDIGE BRIEVEN. RADIO-PROGRAMMA. voorkomt en geneest voetgebreken HAARL.STRAAT 138 - TELEF. 699 VARIA. tigbeid of de hoegrootheid van den aanslag. Wijst de rechtbank het verzet af. dan is hooger beroep alleen maar mogelijk na be taling van de belasting en verdere kosten. Over het verder bepaalde in geval van inbeslagneming willen we hier zwijgen. We merken alleen nog op. dat door of'vanwege den minister van Financiën aan iemand, die niet in staat is de belasting te voldoen, geheel e of gedeeltelijke kwijting kan wor den verleend, ook kan op dezelfde wijze uitstel van betaling worden verleend, in welk geval echter rente berekend wordt voor de niet betaalde gelden. Wat de wei nige overige bepalingen dezer wet betreft, we meenen, dat ze van zoo algemeene be kendheid of van zoo weinig befeekenis zijn. dat we ne buiten bespreking kunnen laten. GEEUWEN. Uit mjfn schoolt^ herinner ik mij een ioeraar, die neer boos werd, als een van leerlingen geeuwde. Er zjjn maar drie redenen, waardoor iemand geeuwt uml. honger, slaap en verveling, sprak hjj. Jelni krijgt thuis allemaal eten genoeg en je moogt lang genoeg in je bed liggen. Van slaap o{ honger kan het dus niet wezen. En verveling komt hier niet te pas, dus wil ik hier geen gegeeuw zien in de klas; begrepen? Wat die leeraar beweerde^ is Juist Maar toch is het door heen gegeven lijstje niet volledig. Wp zuilen strate zien, wat er nog aan ontbreekt Da', drie zoo niteenloonende oorzaken hetzelfde gevolg kunnen hebben, roept reeds de gedachte bij ons wakker, dat het geenwen niet zotM eenvoudige zaak kan zijn, omdat bet m«hanisme langs verschillende wegen tot werkzaamheid kan worden aangezet Dat mechanisme is tamelijk ingewikkelii. Kortgeleden vestigde een Duitsch hoog leraar er de aandacht op, dat de weten schappelijke wereld zich tot dusver zoo weinig met 3it vraagstuk heeft bemoeid en de beteekenis van het geeuwen slechts stiefmoederlijk is behandeld. Geeuwen is een bijzonder soort ran adem haling. Gewoonlijk geschiedt de ademhaling zonder dat wij er veel van bemerken. Wij ietten er niet of nauwelijks op, dat ea hoe w§ ademhalen. Van eon ander bemer ken wij er ook slechts zelden wat van. De uitzetting van de borstkas bij de inademing is niet sterk genoeg om door de kleerem heen op te vallen. Alleen na een heftige inspanning of emotie zien wij de versnelde en diepere ademhaling in den vorm van hijgen. De toegangswegen tot de longen, zelfs de nauwste plaats, de stemspleet in het strottenhoofd, staan wijd genoeg open om de lucht gemakkelijk te laten in- of uitgaan, zonder dat het door gehoor of gezicht wordt waargenomen. Maar soms wordt de ademhaling op bij zondere wijze veranderd, waarvan ik als voorbeelden noem hoeeten, niezen, lachen, zuchten, hikken. Bij hoesten wordt aan het einu van een diepe inademing de keel holte gesloten gehouden, totdat door een krachtige nitademingdreweging de lncht daar beneden reeds onder betrekkelijk hooge spanning is gekomen. Wordt de uitvoerweg nu weer ontsloten, dan dringt do lucht met veel grooter kracht dan bij een gewone ritodeming, naar buiten en die krachtige luchtstroom is dan in staat vocht of vastere deelen (m. n. slijm) mee te voeren. Nog sterker is dit bij niezen, waar, evenzeer na diepe inademing; de uitademingsspieren zich plotseling krampachtig samentrekken, zoodat een soort explosie ontstaat. Zuchten is een bijzonder diepe in- en uitademing, waarbij het doorstroomen van de lucht door do neusholte gewoonlijk hoorbaar wordt. Geeuwen vertoont veel overeenkomst met zuchten. Maar er komt nog iets bij, n.l. een krachtige samentrekking van langoren duur ftonische kramp) van enkele spieren. In de eerste plaats van de spieren, waardoor de mond geopend en de kaken van elkaar verwjjderd worden. Ook de neusspieren werkeD mee, zoodat de neusgaten wijd ge- bpend eo de neusvleugels naar boven go trokken worden. Het verhemelte wordt even eens omhoog getrokkêD en wel dikwijls zoo hoog, dat de ingang van de buis van Eustachius, welke naar de achterste keel holte naar het middenoor loopt, afgesloten wordt, hetgeen verklaart, waarom meo ge durende het geeuwen minder goed hoort. Maar hierbij blijft het niet. Meestal worden verscheidene spiereu van romp en lede maten samengetrokken. Het meest bekende gevolg hiervan is het uitrekken van romp en ermen. Eindelijk volgt dan een gerekte, meestal hoorbare uitademing. Dat bij het geeuwen zenuwinvloed in htt spel is, zal niemand verbazen. Er zgn weinig bewegingen, welke zoo gemakkelijk onbewust worden nagedaan als deze. Wie een ander ziet geeuwen, zal- dikwijls met moeite een geeuw onderdrukken. Deze enggestie komt zoo licht tot stand, dat een spreker niet eens zelf behoeft te geeuwen om velen onder zijn gehoor oven- eens aan het geeuwen te brengen. Het is zelfs een gevaarlijk onderwerp om over te spreken, omdat dit dikwijls reeds vol doende is. Zelfs zou het mij niet verbazen, als iemand, die dezen brief tot hiertoe gciezen hesft, reeds een paar maal gegeeuwd heeft of althans de aanvechting d3artoo heeft bespeurd. In dit geval behoef ik voor dezen keer mij eens niet te verwijten, dat de vervelendheid van mijn geschrijf de oorzaak is. Over het algemeen wordt geeuwen niet „netjes" gevonden. In gezelschap poogt men i het zooveel mogelijk te onderdrukken. Niettemin wordt de drang er toe dikwjils te sterk en dan probeert men het op alle manieren te maskeeren door een hand voor den mond te houden, door den mond niet tegenstaande de spiertrekkingen toch niet te openen. Vandaar dat men het ongedwon gen geeuwen het best aan zich zelf in de eenzaamheid waarnemen kan. Dan geeft het dikwijls een gevoel van welbehagen en kan men in vele opzichten de overeenkomst met lachen opmerken in dien zin, dat voornamelijk de strekspieren der ledematen in actie komen, de beweging welke bij opgewektheid, vroolijklieid op den voorgrond treedt in tegenstelling tot de gebogen houding, Welke bij e6n ge deprimeerde gemoedsstemming behoort. Behalve deze verschillende soorten van geeuwen, welke bij den gezonden mensch door min of meer uitwendige oorzaken worden opgewekt, kennen wij echter ook I geeuwen, dat ais ziekteverschijnsel moet 1 gelden. Bij verschillende zenuw- en her- senaandoeningen Komt 't voor. Zoo gaan I aanvallen van zenuwpijn, ik noem slechts de' zoo algemeen bekende migraine dikwijls met geeuwen gepaard, in het bij zonder tegen het einde van dien aanval. Bij armbloedighefd, zoowel bij de cro- nische anaemie als bij een plotseling groot bloedverlies, is het geen ongewoon ver schijnsel. De gebrekkige voeding van de hersenen zal dan wal de ooraiak zijn. Op een lijn hiermede staat de onvoldoende toe voer van zuurstof bij verblijf in slecht geventileerde vertrekken, waar veer men- scheD bijeen zijn (vergaderzalen, caté's, tnealers). Bij ernstiger ziekelijke afwijkin gen van de hersenen kan alweer het geeuwen van beteekenis zijn voor den aitjs, om den waren aard der ziekte vast te stollen. i i H- A. S. VOOR ZONDAG 7 NOVEMBER. Hilversum (1050 M.). 10 uur v.m. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Bussum, Voorganger ds. A. J. Wormgoor. Zingen: Ps. 42 1 en 3; Votum en zegen; Lezen de Wet des Heeren en zang: Ps. 51 1; Lezen: Marcus 9 1429. Preek; Inleidend woord; Tekst: Marcus 9:24b; Gebed, Zingen: Ps. 27 en 7; le ged. preek; Zingen: Gez. j 58 2 en 7; 2e ged. preek; Gebed en Dank- zegging; Zingen: Ps. 73 12 en 13; Zegen. 2.30: Concert door de Amslerdamsche orkestvereniging. o. 1. v. Frans van Die penbeek. in „Artis". 7 uur: V. P. R. 0.- uitzending uit het Gebouw v. d. Ned. Prol Bond te Hilversum. Spreker: ds. A. de Kat Angelino. Ned. Herv. Pred te Gorinchem over: Akkers waarin schatten verborgen liggen. Tekst: Matth. 13 44. Votum; Voor lezing van een gedeelte van Mattheus 13; Gebed; Psalm 116 1, 7. Preek, le deel; Zang 194:4, 5; Preek 2e deel; Nagebed; Gezang 11 1; Zegenbede. De liederen wor den gezongen door het V. P. R. O.-koortje. 8 uur: Persberichten en sportuitslagen. 8.10: Concert door het H. D. O.-sympho- nie-orkest. o. 1. v. Willem van Warmelo. Solist: Nico Treep. viool. Werken van Men delssohn, Svendsen en Grieg. Daventry (1600 M.). 3.20: „Waldensian, Walloon and Huguenot service", uit de Crypt van de Canterbury Kathedraal. Or kest. koor en preek. 4.20: Messias" van Handel. Symphonie-orkest. Het Sheffield- koor en vocale solisten. 6.206.35: Le zing: Livingstone's country to-day. 8.20: Klokkengelui. 8.25: Kerkdienst in de studio. 9 uur: Het Streatham Singers- dameskoor. 9.15: Causerie: The British Legion-Poppy Day. 9.20: Weerber., nieuws. 9.35: Balladen-concert. Het Ca- sano Octet. E. Schumann, alt D. Smith, bariton. Pouishnoff, piano. 11.05: Sluiten Parijs, Radio-Paris" (1750 M.). 1.05 2.10: Concert door het orkest G. Staet. Hr. de Buxeuil, zang. 5.056.10: Concert door de Jazz symphonic. Dansmuziek. 8.5011 uur: Orkestconcert. Kónigswusterhausen (1300 M.) en Berfijn (504 en 571 M.). 7.20: Voorlezing van eigen werken door Heinrich Mann. 9.50 11.50: Dansmuziek. Brussel (487 M.) en Antwerpen (265 M.). 8.5010.50: Galaconcert. Orkest en Hr. Thelma, zang. 10.50: Persber. Münster (410 M.). 8 20—9.20: Orkest- concert. 10.3511.20: Lezing. 11.20 —12 20: Volksconcert. 2.35—3.20: Mad- chenkranzchen. 3.20120: Liederen en duetten. 4.20150: Theaternovellen. 4.506 20: Orkeslconcert. 6.257.20: Lezingen. 7.208.50: Gedichten van H. Mann. 8.5010.20: Concert Orkest en Dubbelkwartet (zang). VOOR MAANDAG 8 NOVEMBER, Hilversum (1050 M.). 12 uur: Poli- tieber. 56 u.Kinderuurtje dooi mevr. Ant. v. Dijk. 66.45: Concert door het H. D. O.-orkest. 6.457.16: Tuinbouw- praatje door den heer J. F. Ch. Dix. uit Heemstede, over: Bloembollen in den tuin. 7.157.45: Engelsche les voor begin ners. 7.45: Polilieber. 8.10: Vlissing- sche avond. Harmonie-orkest „Ons Genoe gen", dir. G. G. Govaarts. Mandolinever. „Apollo", dir. P. C. Oorschot Gemengde zangver. „Looft den Heer", dir. Theo Höfe- lein. Vlissingsch mannenkoor „Door oefe ning ontspanning", dir. J. A. Hollaers. The Flushing band (dans-orke9t), dir. Corns, v. Beers. P. G. Oorschot, guitaar solist. Mien jKuipers, Mandoline soliste. Lezing door den heer Houtekamer, over: Mooi Zeeland. De heer G. J. de Ruyter* humorist. 10 uur: Persber. Daventry (1600 M.). 11.20—1.20: Het radiokwartet en solisten (bas-bariton, mezzo sopraan, piano. 1.202 20: I unch- muziek. 3.20: Schoollezing: Fishes of sport. 3,50: Dansmuziek door de R.A.C.- band. 4.35: Lezing: Makers of modern Europe, Cavour. 3.50: Dansmuziek doo Europe. Cavour. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Balladenconcert. V. Lambelet, sopraan E. Owen, viool. V. Game, tenor. 7 uur: Padvindersber. 7.10: Causerie: National Wireless week. 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.60: Concert door de versterkte militaire band. S. Robertson, bas. le deel: Engelsch programma 8.50: „Congo night", melodrama van R. Hughes. 9.20: Concert door de versterkte militaire band, 2e deel. 9.50: Lezing: The league and the legion. 10.05: Zangcyclus: Die Müllerin. van Schubert. S. Wilson, zang. 10.20- Tijdsein, weerber.. nieuws. 10.35: Variété. N. Kenyon, Schotsche komiek. Hedges Bros en Jacobson. syncopatie. Ivy St. Heiier, imitaties. Will Hay. komiek. B. RECLAME. DE WELFSCHOEN NEDERLANDSCH OCTROOI No. 4466 Voor Leiden alleen verkrijgbaar in het VRAAG UITVOERIGE PROSPECTUS 3375 Milton en Mabel Marks, liedjes a. d. piano. 11.35: Dansmuziek van café de Paris. 12.2012.50 v.m.: Nick Lucas, Amerik. humorist. Parijs, „Radio-Paris" (1750 M.). 12.50 2.10- Concert door het orkest Gayina. Mme. Dauma9, zang. 5.055.55: Con cert. Mmes. Joly, viool. Lorin, zang. Melle. Bonhomme. zang. 8.5010.20: Concert. Königswusterhausen (1300 M.) en Berlijn (504 en 571 M.). 7.20: „Die Groszherzo- gin von Gerolstein", operette van Offenbach in 3 acten. 9.50—11.50: Dansmuziek door het orkest Etté. Brussel (487 M.) en Antwerpen (265 M.). 8.2010.50: Gala-avond. „Les pêcheurs de perles", opera in 3 acten, Bizet. „L'En- fant et les sortilèges", fantasie in 2 acten. „Romeo en Julia", opera. Münster (410 MA 10.50—11.50: Or keslconcert. 12.501.50: Legermarschen door orkest. 3.204.20- Gedichten van F. Reuter. 4.205.20: Zitherconcert. 5.205.50: Voordrachten. 5.506.20: Dieren-geschiedenissen. 6.407.20: Le zingen. 7 208.35: „Hanneles Ilimmel- fahrt", Hauptmann. 8.3510.20: Wag- ner-concert. Intelligentie en misdaad. Sinds Lombroso er de aandacht op heeft gevestigd, dat er een geboren misdadiger bestaat, die door bepaalde lichamelijke en geestelijke kenmerken kan onderscheiden worden van den normalen mensch, heeft men overal ijverig de misdadigers bestu deerd, en naar gelang van de uitkomsten is men geneigd geweest den hoofdfactor van de misdadigheid te zoeken óf in den aangeüo- ren aanleg óf in de sociale omstandigheden, milieu, opvoeding, armoede enz. Het psy chisch onderzoek van den misdadiger moet natuurlijk de belangrijkste gegevens opleve ren, om tot de verklaring van de misdaad te komen. Maar een onderzoek van de hoeveel heid moraliteit bij de verschillende men- schen is zeer moeilijkgemakkelijker kan men tegenwoordig de mate van inte'ligentie meten, daar hierover verschilleilde schalen beslaan. Dit hebben twee Engelsche doktoren, naar „The Lancet" bericht, gedaan bij tweehon derd mannelijke misdadigers, en hiervoor personen uit een Engelsche gevangenis ge kozen, niet ouder dan 35 jaar. De ouderen werden uitgesloten omdat bij hen de alco hol en de syphilis veranderingen in het cen traal zenuwstelsel konden hebben veroor zaakt, die de intelligentie zouden hebben kunnen verminderen. Het onderzoek gebeurde aldus, dat Iedere gevangene een bepaalde proef moest afleg gen, waarnaar hij geclassificeerd werd naar zijn geestelijke leeftijd. Men heeft n.i standaardprestaties vastgelegd voor iederen leeftijd tusschen 0 en 20 jaar en kan dus iemands capaciteiten beoordeelen, als men b.v. vindt dat hii geestelijk gelijk staat met een jongen van 14 jaar, terwijl hij in werke lijkheid 12 of 16 is. In het eerste geval is hij begaafjü, in het tweede geval licht achterlijk De gemiddelde „geestelijke leeftijd" van deze mannen was 14 jaar, terwijl pi maar weinig verschillen werden gevonden tus schen de verschillende groepen: dieven, in brekers. moordenaars, enz. Individueel waren er groote verschillen. Een volgens zijn zeggen 32-jarige man had slechts een intelligentie overeenkomend met een kind van 5—6 jaar. Deze had geen vrienden of verwanten, leefde altijd op straat en verdiende een uiterst schamel loon met bloemen verknopen, en was duidelijk zoo achterlijk, dat zijn vonnis herzien werd en de man onder toezicht kwam wegens ge brek aan geestvermogens. Daarentegen waren er ook zeer intelligente mensch en bij de veroordeelden, die volgens de hoogste schaal werden geclassificeerd. Verder bleek de intelligentie niet altijd in overeenstemming met de schoolopleiding die de mannen hadden genoten: voorbeel den van goede intelligentie en gering school bezoek kwamen evenzeer voor als het om gekeerde. Maar het belangrijkste resultaat uit dit onderzoek is wel, volgens de schrijvers, dit dat er niets bleek van een hijzonder geringe intelligentie der misdadigers Er zijn geen gegevens over dé gemiddelde intelligentie der geheele bevolking, maar volgens de schrijvers kan deze ook op onge veer 14 jaar gesteld worden De intelligentie van den misdadiger is, volgens hen. niet beneden die van den gemiddelden braven burger. moet niet denken, dat 29 't niefc met Pope meent Wie dat zegl, die liegt I Ree, dan is 't goed. Frouk zegt dat niet, Jan tine wil dat toch wel goed begrijpen? Geen haar op d;r hoofd zou aan zoo iets dei.ken Ze komen in 't achterhuis. Sytoe heeft alle koopwaar te voorschijn gehaald. Hg verklaart aan de anderen het kort begrip zijn zaak. Zie eens. Dat kost mij zoo veel en dat verkoop ik voor zooveel. Dat gaat dus drie maal over den kop. Deze gebreide sokken bijvoorbeeld. Ze kosten mg driö stuiver het paar, en ik verkoop ze voer vgftien 6tuiver, of voor een gulden, dat hangt er van af welke menschen ik voor me heb, begrijp Je? en Jan tine knikken, begrijpen. Sytze vervolgt zijn college. Een Drentsche boer bijvoorbeeld, Kun js niet meer dan vgftien stuiver af- Y^agen. Er zgn menschen en manse hen. Er zijn er, die je niet kunt overvragen, maar ea- zijn er ook, die overvraagd wn- 'öd worden om te kunnen afdingen Al? je deur wordt opengedaan, moet je eerst studie gaan maken van den snuiter, die V0Ar je staat Dat is 't geheim van 't »?Ur. Je moet je menschen kennen! ,T.?oo redeneert Sytze. Pope kijkt ernstig. -■Q beseft ten volle de moeilijke zijde van h«t vak. "Het is goen wark voor don eersten den ^n> dat heb ik wel begrepen. «ytze wil zijn kameraad moed in preken. ».Je leert het al doende." oordeelt hij. ..tiet is geen heksenwerk. En jij 'kg-ct goed j® doppen, dat is vertrouwd. Waarom "let de kans te wagen? Jullie willen trou- niet? (Hij kijkt Jantine en Pooe om heurt aan met een air, als had hij dat handen). Welnu, als je goed je best I f Hf dezen herfst een hut voor vlo p k°uwen« ecn Aut met 0611 houten k ^een leemen. neen een houten! Din heb *D d.e f&ng maar gaan. En dm jj 30 bovendien nog een spaarpot. Dat geen praatje, neen, daar sta ik voor. Het is met ons zoo gelegen, dat wij om zoo te zeggen, kunnen doen eo laten wat wg willen. Is het zoo niet, Frouk?" Frouk lacht Ze kraait het uit Hi, hi, hi. hi. Ze schudt er vain. Pope en Jantine staan er beteuterd' bg; op dat oogenblik denken ze, dat Sytze en Frouk schatrijk zijn geworden. En nog maar steeds facht Frouk, ze draait en zwaait in het achter huis rond en zorgt er wel voor, dat Jan tine haar witte onderrok kan zien. „En alles met de mars verdiend," be sluit Sytze. „Ik sta je er voor in, Pope, dat wij samen nog eens zaken zullen doen, waarvan deze sukkels van „heidtsjers" nog nooit gedroomd hebben. Zij? Zij kun nen een mol vangen en kleérstokjes ver- koopen en met magere spreeuwen, in pot- vet gebakken, hun middagmaal doen. Maar dat er in de groote wereld geld te verdienen is, daar donken ze niet aan." Het is zomer. De heide staat in vollen bloei. Jantine heeft iederen dag ruzie met d'r moeder. Het is daar vechten en schelden alle uren die de klok slaat. Is me dat een leven? Pope en Sytze zijn weken aan één op reis. Er wordt goed verdiend, ten minste voor zoover het Sytze betreft. Frouke strooi! daar verbluffende dingen over rond Doch met Pope gaat het niet naar wensch Hij verkoopt heel slecht. Er gaan op de heide geruchten volgens welke Sytze de „firma" zou willen ontbinden. Pope zou de „goede" j koopman niet zijn. „Sytze is een gladde snuiter." zegt de j moeder van Jantine En ze knippert bij die uitspraak met de oogwimpers, terwijl ze de lippen vooruit steekt. Haar man oordeelt: „Als je handel wilt drijven, dan moet Je een konsjiënsie hebben zoo wijd als een koepens. Je moet kunnen liegen als een wachter." Dat kind moet 't nu altijd ontgelden Zie ze nu schreien en binnenmonds vloe ken. 't I9 voor Jantine geen leven I Pope komt zelden thuis. Èn als hij thuis ts. weet hij zijn meisje ook al niet te troosten Hij heeft aan z'n eigen narigheden meer dan genoeg. Den laatsten tijd is Pope epn echte zwartkijker. Hu! wat een zwartkij ker. „Er is niets meer aan je," zegt Jan tine dan. Doch Pope peinst er over om den handel vaarwel te zeggen en 't oude handwerk weer op te nemen. Hij ziet er geen heil meer in; die gebreiden goede ren verwenscht hij ieder uur meer. Als Jantine d&t hoort, loopt ze van hem weg zonder een woord te zeggen. In de verte hoort Pope haar wilde lach Pope zal het maar weer op de heide probeeren. Maar dat beteekent: weer dag- looner worden en 't opnieuw armoedig krijgen En natuurlijk: uitstel van trou wen. En zie dat is lijnrecht in tegenstel ling met Jantine's wensch en begeerte. Dien nacht schalt door Pope's droom Jantine's striemende lach. Wat mag er toch zijn met Pope en Jan tine. Is het nog wel meenens met die twee? Of is er een wig in de verhouding gedreven? Zie. Jantine is weer vroolijk en blij Ze treurt niet meer. Ze gaat op het zang koor in een naburig dorp. 't Is een mooi koor. van veertig jonge lieden, die in groote overgave zich wijden aan den zang Ze bezopken de repetities trouw, de direc teur is dan ook zeer tevreden. Ja, ja. 't is met de Kunst op de heide nog niet zoo slecht gesteldl Doch de pauze's en de napret zijn verre weg het mooist. Later op den avond dwalen overal baartjes op de heide rond en hebben het nu over geheel iets anders dan muziek en zang. Jantine is ook van de partij. ftOp een avond, toen de maan zacht rose licht over de heide goot. (Pope lag vermoeid in de slaapstee te Winterswijk) is Evert Bruinsma, de zoon van een keuterboer aan haar groene zijde verschenen. Hij heeft zoo maar eens een praatje gemaakt. En dat niet zonder reden, want Jantine spookte al een heele poos in zijn gedach ten rond. Hij mag haar zoo gaarne. Zoo'n flink meisje tot vrouw le hebben! Evert is van huis uit niet onbemiddeld Hij gaat heel netjes gekleed en draagt '9 Zondags een witte boord. Op de meisjes maakt hij veel meer indruk dan Pope. Hij is heel bescheiden en als hij tegen Jantine spreekt, spreidt hij een vriendelijkheid ten toon, die Jantine vérbaast doch tegelijker tijd behaagt. „Ik wou je wel naar huis brengen. Jan tine", zegt hij. „Je moet nog zoo ver". „Je hebt een mooie stem, Jantine; de di recteur moet wel heel veel steun aan je hebben". Zoo praat Evert Bruinsma. Dat mag Jan tine gaarne uit dien mond hooren. Mensch, wat mag ze dat gaarne hooren! „Wat is die Evert een aardige jongen", zegt ze 's avonds vertrouwelijk tegen haag moeder. Deze laat haar ooren wat graag naar die lofspraak hangen. „O zoo aardig", glimlachte ze. „Een ge heel andere jongen dan de meesten. 't Is een fatsoenlijke man. die Evert, ja. zijn moeder is ook van de klei gekomen-, daar woont fatsoenlijk volkl Verleden jaar nog zei ze tegen me: „Neen, Margriet, zei ze. wij worden nooit „heidtsjers". dat ligt niet in onzen aard. Ik mag die vrouw Bruinsma graag. En ze heeft een besten zoon Een bovenst beste.... Hij zal niet willen, zie je. om den stand en het geld niet. begrijp je. maar ik wil je wel zeggen, dat we je liever met hem getrouwd zagen dan met Pope. Véé! lieverl Nu weet je TI" Dat zegt de moeder van Jantine. die zwarte Margriet uit de 3pithut Sedert dien dag is de verhouding thuis veel beter. Er wordt niet meer gevochten en ur klinkt geen onvertogen woord meer. Jan tine's moeder is als een lam; zacht en goed en ze lacht voortdurend. Doch 't gaat haar ook wal goed naar den zin. o 't gaat die zwarte Margriet zoo naar den zin1 Dat met Pope en Jantine behoort tot het verleden; ze heeft hem tenslotte de bons gegeven. En nu maakt Evert z'n entrée in de spit- hut. joyeuse. zeer joyeuse. Hij vergezel! Jantine alle Dinsdagavonden naar den zang en terug. Het nieuwste nieuws gaat al spoedig var hut lot hut. Evert vrijt met Jantinel Zc krijgt een scheeloog! Maar dat laatste is niet waar. Evert mikt zoo'n beetje, maar scheel ziet hij niet. Margriet heeft er met Frouk al een hoogloopende ruzie om gehad Die leelijke Frouk. die .schreeuwbek. Jantine komt nu ook bij Evert thuis t Zal Allerheiligen wel trouwen worden. Nu, zoo hard ging het niet. Maar de vol gende Mei zijn ze in het huwelijk getreden En nog wel op denzelfden dag, waarop de notaris bij Sytze Baardsma boedelvcTkoo ping houdt. Koopman Sytze is failliet Frouk is radeloos. Ze wil zich verdrinken „Je moet je d'r maar in schikken," zeg' Margriet en ze loopt haastig voorbij, wan1 ze moet bij d'r dochter wezen, daar is nu al een jonge wereldburger op komst Frouk slikt bijkans van jalouzie. Die Jan tinei Oók in een steenen huis! En alles van 't beste Pope is verdwenen; voor goed. Op de heide zonder Jantine kon hr niet leven Nu zwoegt Pope langs vreemde wegen, van slaapstee tot slaapstee. „heidtsjers" zijn bewoners van ói woudslreek tusschen Buitenpost, Hardeea rijp en Drachten. meisjes moeder. de kleish-eek, het noordwestelijk deel van Friesland. -B- 3—7

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 27