ElsPOSITIc erlilSR Kunsthai' el v.h. C, L KOREMHOFF GEMENGD NIEUWS. V/ Neosverkoadheid KERK- EN SCHOQUaEUWS, dit Verdrag inneemt, is geheel in strijd met het standpunt bij de Conventie van 1907. Spr. citeert de Memorie van Antwoord van den Minister over dit Verdrag, waarbij de Minister zeit. dat ten deze van een ver binlenis geen sprake is. In dit verband wenscht spr. op te merken, dat de verkla ring niet voorkomt in het tractaat doch wel in een gedeelte van de stukken, dat niet is te beschouwen als een aanvulling van het Verdrag De beraadslagingen hebben niet geleid tot een voor beide partijen bin dend resultaat ten aanzien der casus-belli- verklaring. Bij de behandelingen van het Verdrag in België is echter de opvatting naar voren gekomen, dat Nederland wel gebonden zou zijn bij schending van zijn neutraliteit. Daarom acht spr het gelukkig, dat de in België heerschende opvatting hier niet wordt gedeeld. Spr. wenseh' daarom ook nog eens nadrukkelijk te verklaren, dat ook hij deze opvatting niet deelt, en dat hij de Staten-Generaal door die verklaring niet gebonden acht. Wat het Verdrag zelf betreft, merkt spr. op, dat de Kamer bij haar beslissing geheel vrij is. al moet worden erkend, dat zij noch in 1919, noch voor 1925 toen de onderhan delingen werden voortgezet, de regeering heeft gewaarschuwd, dat er wel eens tegen kanting kon bestaan Daarbij moet evenwel ook weder niet uit het oog worden verloren, dat ook de Kamer niet een volledig over zicht van de kwestie had, voordat in het voorjaar het ontwerp bij haar werd inge diend. Sprpker erkent, dat het batig saldo van dp rekening en verantwoording aan de zijde van België zal zijn. doch a priori heeft hij daartegen geen bezwaar. Daarna merkt spr. on dat de actie tegen het Verdrag schromelijk is overdreven en dat de leiders dezer actie hebben voorbij gezien. dat zij daarin hebben gemengd ele menten, welke niet strekken in het belang van onze Nederlandsche eer, doch welke ten doel hadden het zaaien van haat en wrok. Wij moeten trachten met België tot over eenstemming te komen Wi] moeten toonen bereid te zijn tot een oplossin", om het geo grafische bez\yaar van België zoo gering mogelijk te doen zijn en voorts om te trach ten te beseffen met welke moeilijke omstan digheden België te kampen heeft. Voorts is spr van nieening. dat men zich 1 de bespreking der havenbelai^gen aan groote overdrijving heeft schuldig gemaakt Spr. vraagt, wat Amsterdam of Rotterdam in een dergelijk geval zouden handelen. j wanneer b.v het Noordzeekanaal of de Waterweg moest worden verbreed Natuur- lijk zouden zij dan voor hun belangen ont- eigening van gronden eischên. Spr is van meening. dat men in dit op zicht België niet van ongerechtvaardigde verlangens mag betichten. Veel moeilijker nog dan het Schelde regime acht spr verder het vraagstuk van de verbinding van Antwerpen met den Rijn. Niet de -verbinding op zichzelf, maar de wijze waarop die verbinding tot stand zal j komen Spr herinnert aan den langdurigen strijd om Antwerpen als Rijnhaven te er kennen. Aanvankelijk was Nederland tot die erkenning niet bereid, doch in 1831 heeft Koning Willem I zich daartegen niet langer verzet België nu wil de verbi-nding met den Rijn verbeteren- le door een ka naal van Antwerpen naar Ruhort: 2e door 1 het Moerdiik-kanaal en ten 3e. door ver- 1 ruiming van het kanaal van Wemeldinge naar Ilansweert Wat het eerste kanaal betreft, zou spr. I hef een groote domheid achten, wanneer Nederland van de omstandigheid, dat dit kanaal door Limburg moet gaan, gebruik zou maken om deze voor België van econo misch belang zijnde verbinding te verhin- deren. Wat aangaat het kanaal Antwerpen Moerdijk, merkt spr op. dat hierover bij velen groote ongerustheid bestaat. Hoewel voor de toekomst niemand ten deze eenige zekerheid heeft, wijst spr op de mogelijk- 1 beid. dal de omzet in de toekomst zoodanig zal worden vergroot, dat de belangen van geen enkele haven zal worden benadeeld ook al wordt voor de Antwerpse he haven de concurrentie-mogelijkheid verbeterd Daarna wijst spr. op de noodzakeliikheid, dat voor Nederlandsche en Belgische sche pen dezelfde rechten moeten gelden Do minister heeft gezegd, dat er voor .een be- I paling te dezer aanzien geen plaats in het verdrag is Spr ziet echter niet in. waarom zulk een bepaling niel in het verdrag zou kunnen wordpn opgenomen. Wat betreft het in het tractaat van 1839 neergelegde servituut merkt spr op. dat er bij het thans aanhangige verdrag dienaan- j gaande groote onzekerheid bestaat. Dit nu acht spr een ernstige onvoorzich- I tigheid en hij is van meening. dat dit tot velerlei moeiliijkheden aanleiding zal kun nen geven. Nu het verdrag niet voor amendeering j vatbaar is. vraagt spr of dat beteekent. dat ook wijzigingen in het verdrag tot de on mogelijkheden behooren Vroeger heeft de Minister verklaard, dat heropening der on derhandelingen niet mogelijk was Spr er kent, dat de Minister daarin gelijk had. on- j der de toen geldende omstandigheden Maar, vraagl spr., is het ook onmogelijk, wanneer de Nederlandsche Volksvertegen woordiging het verianeen daartoe te kennen :eeft? Deze vraag wenscht spr. ontkennend te beantwoorden. Spr gelooft dat de wensch voor herope- 1 ning der onderhandelingen is een wensch van velen, van voor- en ook van tegenstan ders van het verdrag en spr hoopt, dat die nieuwe onderhandelingen zullen leiden tot een goede verstandhouding tusschen beide tanden. De heer DE VISSER (C.-Hwil niets af doen aan den grooten invloed van den poli ticken leider der R.K. fractie, maar toch wil spr. opmerken dat hij. al is hij oud-minister j het censorschap van den heer Nolens op zijn j houding thans als Kamerlid niet erkent Spr brengt voorts hulde aan den minister "an Buitenlandsche Zaken en verklaart dat i voor hem deze bewindsman nog steeds van hetzelfde hooge gehalte is. dat hij inhie'd bij de aanvaarding van zijn ministerschap. •I Spr. is het volkomen met de heeren Mar- chant en Albarda eens, dat niet het opgeven van annexionistische neigingen door België de grondslag voor onze handelingen mag zijn. Op grond van het tractaat van 1839 zijn de door België gestelde eischen niet on rechtmatig en het is goed gezien van den Minister deze eischcn in te willigen. Per soonlijk is spr als lid der Kamer bereid daarvoor offers te brengen. Ook spr. wenscht er op te wijzen, dat men bij vele bezwaren tegen het verdrag schro melijk heeft overdreven, waarbij spr. noemt de bezwaren in zake de oeverbelangen "n de bevoegdheid van de commissie van be heer. i Velen zien in deze commissie een aantas ting der souvereinileitsrechten, doch spr kan deze er niet in vinden Veeleer ziet hij hierin een verbetering van de in het trac taat van 1839 neergelegde regeling. Hel spijt spr. voorts, dat de heer Vliegen in het debat heeft gebracht een vraagstuk dat er niet bij thuishoort. De heer Vliegen heeft n.l. in de bestrijding van het verdrag door hooge militairen mede een reden ge zien om voor het verdrag te stemmen. Spr. wenscht er echter op te wijzen, dat hij tal van hooggeplaatste militairen kent, die het in deze heelemaal niet eens zijn met gene- raai Snijders c.s. Verder zegt spr., dat hij het als een groot voordcel van het verdrag beschouwt, dat Nederland moet medebetalen in de onder houdskosten van de Schelde Daarbij wordt I het beginsel vastgelegd, dat de Schelde een I aangelegenheid is. die geheel door Neder land en België beide moet worden geregeld. Hiermede zou spr kunnen volstaan, wan neer er niet éenige bezwaren waren, welke spr. nopen vooralsnog zijn stem voor te be houden. Een bezwaar, waarover spr. nog niet kan heenstappen, is gelegen in het Antwerpen Moerdijkkanaal. Ten aanzien van deze zaak moeten we ontzaglijk op onze hoede zijn, en in dit verband herinnert spr. aan de door den heer Brautigam genoemde cijfers en aan de zwakke positie van Rotterdam, waarop de heer Brautigam wees. Wanneer België 90 a 100 millioen goudfrancs voor dit kanaal wil betalen, dan moet het toch zeker voor Rot terdam nadeelig zijn. Het tweede bezwaar acht spr. gelegen in verschillende dubia. Waar spr. op een goe den afloop van de onderhandelingen prijs stelt, wil spr. opmerken, dat België het ons in het laatste stadium niet gemakkelijk heeft gemaakt. Spr. hoopt, dat alsnog een voor beide par tijen bevredigende oplossing tot stand zal komen, waarvoor spr. bereid is offers te brengen Hel thans voorgelegde verdrag be vat eenige offers, waarmede spr. zich niet kan vereenigen. Spr. hoopt dat,het dezen minister zal gelukken een nadere overeen komst tot stand te brengen Spr. zegt dezen minister, omdat minister van Karnebeek het vertrouwen heeft bij België, bij de mogend heden, en voor ieder, die goed nadenkt, ook bij het Nederlandsche volk. De heer L. DE VISSER* (C.P.) merkt op, dat bij de onderhandelingen tusschen de Mo gendheden Rusland is gepasseerd. Spr. voor zich en naar hij gelooft ook de sovjet-repu bliek heeft daartegen niet zooveel bezwaar, omdat het hipr eigenlijk betreft een nieuwe regeling van cle verhoudingen in het kapita lisme van beide landen, temidden van an dere kapitalistische landen. Spr protesteert er tegen, dat. wanneer van militaire zijde wordt opgekomen tegen het. Verdrag, anderen daarin aanleiding meenen l<- moeten zien om voor het Verdrag te stemmen. Wel is spr. het met den heer Vliegen eens, waar hij zeide, dat bij de agi tatie tegen het Verdrag, veel te veel over dreven is, vooral waar men zich beroepen heeft op de z.g vaderlandsliefde Deze va derlandsliefde zit bij die heeren in de por- temonnaie. Ook de overwegingen, welke den heer Brautigam tot zijn houding hebben geleid, gelden voor spr niet Spr. wijst op de door den heer Van Ra- venstciin in den Bolterdamschen raad inge diende motie, welke beoogde, de directe vccrdeelen voor de naaste omgeving. Spr achtte dii geen goed standpunt voor dezen man Dai standpunt is niet internationaal, niët nationaal, maar spr. zou het kunnen betitelen, zooals hij het al eens in den Haag- schen raad heeft uitcedrukt. als ,stad-isme". Spr is van meening. dat dit Verdrag ons economisch en militair zal binden aan een land. dat gebonden is aan de imperialisti sche markt, die zich groepeert rondom Frankrijk. Toen het tractaat bekend was, ontstond er een soort van onrust ten opzichte van dit tractaat. Dit geschiedde ook bij de S.DA.P., waar bij die onrust echter niet lang heeft geduurd, getuige de rede van den heer Vliegen waar in hij zij het dan op diplomatieke wijze, al les terugneemt, wat men vroeger tegen het tractaat meende te kunnen opwerpen. Voorts verwijst spr. naar de veranderde houding van den hr. Albardaten aanzien van de casus-belliverklaring en hij herinnert aan een artikel in „Het Volk" van IS Aug. 1925, waarin de heer Albarda zeide. dat het tractaat juist op grond van deze casus-belli verklaring voor Nederland onaanvaardbaar is. En thans gelooft spr dat wanneer het verdrag in stemming zal komen, uit den mond van den heer Albarda het ..voor" zal klinken. De heer Albarda zegt dat de kwestie niet staat in het verdrag, .r aar in de toelichtende memorie en dat zij niet is een verklaring, maar een omschrijving Wanneer nu echter reeds hierov-r ïee ningsverschillen ontstaan, wat zal lat.dan worden, wanneer het tractaat eens getee kend zal zijn. Waar men zich in België nu reeds op het standpunt stelt dat Nederland bij schen ding zijner neutraliteit gebonden is. hebben we niet aan een antwoord van onzen mi nister op de vraag, welke de juiste toestand is. maar dan wensche spr. van België, dat de casus-belli-belofte uit de memorie van toelichting wordt geschrapt. Kan de minis ter nr<? daarvan de verzekering geven? F andere quaestie is die der oorlogs- sch op de Schelde. De heer Vliegen maak' >r zich ten aanzien van dit punt wel wat te gemakkelijk af. Wanneer Antwerpen geen oorlogshaven zou worden, waarom moesten dan de moeilijkheden, welke dit doel in den weg stonden, uit den weg wor den geruimd, en waarom is dan aan deze eischen van België, spr. kan eigenlijk wel zeggen van Frankrijk, toegegeven? In dit opzicht zal Nederland zich weer in nieuwe avonturen begeven en een dergelijke rege ling zou slechts brandstof opstapelen voor een nieuwen oorlog, waarin Nederland zal worden betrokken. Spr. noemt den heer Vliegen de meest consequente pro-Fransche politicus. Hij is de meest consequente reformist in de gele deren der sociaal-democraten. Het is toch werkelijk vrij vrijmoedig, om niet te zeg gen brutaal, te noemen, dat deze vredes- man ophitste tot deelname van Nederland aan pro-Fransche politiek. Er is geen verschil tusschen de Vliegen van 1914 toen de S D. A P. stemde voor de oorlogscredielen. en de Vliegen van nu. De heer MARCHANT: Alle vliegen dood. (Gelach) De heer L. DE VIJ5SER zegt verder, dat de nationale overwegingen van de socialis ten niet kunnen gelden voor den commu nist. Voor hem gelden in de eerste plaats de militaire en maritieme overwegingen De beteekenis van deze overweging in het trac taat neergelegd, zijn zoodanig, dat zii mede formeeren en voorbereiden een nieuwen oorlog. Daarom is spr. er zeker van, dat de groote massa van het proletariaat vierkant is tegen dit tractaat. Het Fran9ch-Belgisch blok is middels deze overeenkomst bezig zich een nieuw terrein te scheppen voor een nieuwe for matie. De nieuwe kanalen ontmoeten bij spr. slechts bezwaar, wanneer en voor zoover zij zouden moeten dienen tot middel van vervoer voor de oorlogsmiddelen. Het verdrag noemt spr. verder een in directe weg. om Nederland in een komenden oorlog te betrekken Het zal van de Kamer heel verstandig ziin, wanneer zij zich niet laat overtuigen door de mooie woorden, welke zij morgen van den minister zal hooren. maar dat zij zich zal keeren tegen dit Verdrag. Spr. is er van overtuigd dat de massa van het Nederlandsche volk tegen dit oorlngsfractaat is. Spr. zal tegenstemmen Het woord is daarna aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, die morgen zijn rede zal houden. De VOORZITTER verdaagt de vergade ring te 11.50 tot morgen 1 uur. RECLAME. i\aaml. Venuo'itscliap BRErSTRAAT 75 20O?a VAN UNICUM-EN KUNSfN JVtRHEIDSGLAS GLASFABRIEK „LEERDAM" Steeds vrije toegang voor belangstellenden VALSCHE POSTZEGELS VAN 5 GULDEN. Aan de N. R. Ct. wordt geschreven, dat van den 5 Gulden-zegel van Nederland, Prinses-uil gave, exemplaren aangetroffen worden, die bij nadere beschouwing geraifi- neerde vervalschingen blijken te zijn. Ziehier de bijzonderheden van de verval- sching: Het bronsgroen is goed geïmiteerd, nau welijks iets te groen, het granaatrood is min der goed geslaagd en te veel aan den brui nen kant. (Deze kleur wekt dadelijk eenigen argwaan). Het lichte stempel een balkstempel met den naam van een schier onleesbare plaats wettigt echter direct nog veel grooter wantrouwen. Bij zeer nauwkeurige beschouwing zou het toch gelukken het fraaie, lichte stem peltje te herkennen- ScheveningenKur- haus, 5 Juli 1920 Ook dit stempel is zeer zuiver nagemaakt (doordat het papier van het zegel vettig is), maar toch klopt het niet volkomen met het echte. De tanding is evenmin juist; de echte exemplaren moeten getand zijn 11: 11 en dit vervalschte zegel is 121/»: 121/» getand. Het papier heeft een gele nuance, in plaats van wit. Met gevaarlijke van dit zegel is, dat men bij vergelijking van de teekening met die van den echten zegel nauwelijks afwijkin gen van belang zal ontdekken Maar de dna belangrijke punten: tanding. stempel en pa piersoort, geven in eerste instantie, toch uit sluitsel omtrent deze, voor het overige zoo geraffineerde vervalsching. EEN DOOPPLECHTIGHEID OP DE VELUWE. In het Veluwsche dorpje Kootwijk heer- schen op kerkelijk gebied nog primitieve toestanden. Men vertelt daarvan aan het „Utrechtsch Dagblad" Zondagmiddag trad in de Ned.-Herv. Kerk alhier als voorganger op een predi kant uit een op ongeveer 16 K M. van hier gelegen gemeente, welke voorganger tevens de doopsbediening zou verrichten. Om ons dorpje te bereiken, had de pre dikant natuurlijk een auto noodig, die, hoewel het voertuig, behalve een basalt- weg, ook een 6 K M langen zandweg door de duinen te passceren had, tijdig ter plaatse arriveerde. Om den R Doop aan de kleinen te kunnen toedient i. was, zoo als vanzelf spreekt, ook een soort doop vont noodig, waarover onze kerk helaas niet beschikt. Heel verstandig was het dus van den dienstdoenden pre> :kant. dat hij, en passant, den koster der Ned.-Herv. Gemeente te Kootwijkerbroek en boven dien een soort koperen bak, welke in laatst genoemde kerk als doopvont dienst doet, in zijn benzinevoertuig oppikte. Na aan komst alhier was het eerste werk van den medegebrachten koster, bedoelden koperen bak uit de op Den Brink een met gras begroeid dorpsplein, staande pomp met water te vullen, dat bij de doopplechtig heid moest worden gebruikt. En vinding rijk als men hier is, was reeds vroeger op do deur der ouderlingenbank, nabij den preekstoel, een plank gespijkerd, waarop de van water voorziene bak kon worden geplaatst, zoodat de dominee, staande op de onderste trede van den preekstoel, er met eenige handigheid uitstekend slaag de zich van zijn taak te kwijten. Nu nog een staaltje van de gemoedelijk heid onzer gemeentenaren. Eenigen tijd geleden stapte dezelfde predikant van el ders, die ook toen hier een beurt vervul len zou, bij een der voormannen op ker kelijk gebied te dezer plaatse uit zijn voertuig, en bemerkte toen, dat zich te diens huize ook reeds eenige kerkgangers bevonden. Toen de predikant de opmer king maakte, dat het tijd was om zien kerkwaarts te begeven, antwoordde de gastheer: Welnee, we moeten eerst nog koffiedrinken en de dominee zelf zal toch ook wel een bakje lusten, en als dat ge beurd is, dan zal ik gaan luien." En aldus geschiedde. DOOR EEN LOCOMOTIEF GEGREPEN. Gistermorgen is op het terrein van de Kon. Rotterdamsche Betonmaalschappij v/h van Waning en Co. te Enschede een wagen van den voerman B., bespannen met twee paarden, door een rangeerende locomotief gegrepen. De wagen werd geheel verpletterd. De paarden moeslen wegens hun verwon dingen worden afgemaakt. De voerman N. uit Gronau is met een heuponlwrichting ui verwondingen aan de beenen naar het zie kenhuis gebracht. De locomotief werd uit de rails geworpen en een der rails verbogen. ZOUT AANGEBOORD BIJ GROENLO. Te Hupsel, bij Groenlo, is een dikke laag helderwit zout aangeboord. DIEVEN AANGEHOUDEN- Te Tiel zijn gevankelijk binnengebracht en na verhoor voor den rechter-commissaris in het huis van bewaring opgesloten de gebr. G. en A. v. d. S., te Raamsdonk, vroeger te Kerk-Driel, verdacht van diefstal van be langrijke hoeveelheden aardappelen, ge pleegd te Hedel en te Bruchem. Ook op andere plaatsen moeten zij zich aan dief stallen hebben schuldig gemaakt Met paard en wagen trokken zij er op uit. Vermoed wordt, dat ze ook betrokken zijn bij de in braak in het postkantoor te Ammerzoden. BRANDEN. 1 Gisternacht is afgebrand de woning van O. Nicola, te de Pol, onder Steen wij kerwold. De bewoners konden in nachtgewaad het brandende perceel ontvluchten; van den in boedel kon niets worden gered. Alles is verzekerd. De oorzaak is niet bekend. Te Eindhoven heeft een binnenbrandje ge woed bij de fa. Gez. Schellekens op Fel- lenoord. Een bus linoleumwas, die bij de kachel was gezet, vloog in brand, tenge volge waarvan drie kinderen en een dienst bode vrij ernstige brandwonden opliepen. Gisternacht zijn te Bergeijk (Weebosch) de boerderijen van Bom en Bloks afgebrand. Het vee werd gered. De brand is vermoede lijk ontstaan door een defect aan den schoor steen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De veehouder B. te Vinkeveen, die, door dat zijn paard op hol sloeg van zijn wagen viel, is na 8 dagen overleden, zonder tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd. Hij laat eene weduwe en 8 kinderen na. De arbeider K. de Groot, wien Zater dag door een tram te Erica (Dr.) de beide beenen werden afgereden, is in het zie kenhuis te Hoogeveen overleden. PROTEST VAN WINKELIERS. De Maastrichtsche middenstand heeft bij wijze van protest besloten om gedurende drie dagen geen licht in de étalages te laten I branden en slechts het hoogst noodzakelijke in de winkels. Deze actie is gericht tegen de hooge tarie ven van het electrische licht en tegen andere maatregelen van het gemeentebestuur, he nevens tegen de vrije markt. HET HOOGE WATER. De val van de Maas en zijrivieren in Bel gië houdt aan, terwijl deze thans reeds tot ongeveer Roermond merkbaar is. Het water in Limmel, Borghaeren en Heugem zakt geleidelijk. De hoofdwegen komen heden weder vrij. Ook de Roer was buiten haar oevers ge treden. In deze omgeving zijn verschillende verbindingswegen overstroomd. De houten schokker van den rvisscher Janssen uit Beegden, welke in de Maas al daar lag geankerd, is yermoedelijk losge raakt en daarna gezonken. Een ijzeren schokker is nabij Belfeld in de Maas eveneens gezonken. Voor f 600 aan netten gingen hierbij verloren. Deze schok ker was eigendom van W. van der Horen te Belfeld. De juiste plaats waar de schepen zich thans bevinden is nog niet vastgesteld. Er waren geen personen aan boord. Te Druten en te Leeuwen zijn de uiter waarden overstroomd. Met man en macht is het gelukt het vee te bergen. hoofd gewond en oieet bewusteloos liggen. Hij is naar een ziekenhuis te Zwolle over- gebracht. De politie stelt een onder zoek in. POGING TOT DIEFSTAL. Te Nieuwe Pekela hebben gisteravond twee onbekende mannen den zoon van den I kassier Oosting vaD de Boerenleenbank I overvallen, toeo hij van een zitting van de bank terugkwam en hem van een tasch be roofd, waarin echter geen geld, maar ai de boeken van de bank waren. De politie doet onderzoek. Zondagavond, toen W van den Anker en echtgenoote te Heilouw thuiskwamen, bemerkten ze, naar de „Tieische Courant" meldte dat er in hun woning was ingebro ken en een bedrag van ruim f 400 was ont vreemd. Maandag heeft door het acti-f optreden van de politie een buurvrouw dt portemonnaie met een bedrag van f 370 te ruggeven. Het overige geld bad zij al uit- gegeven. Zij heeft een volledige bekent? nis afgelegd. Ook bekende zij een diefstal, een paar jaren geleden bij haar ouden gepleegd. Hoofdstuk IDe man met den woestej blik en het verwilderde haar sprong uit het duister naar voren en greep haar wreed in den nek. Ze worstelde wanhopig ld zijn greep, maar de vingers sloten zich mee- doogenloos en langzamerhand verflauwden haar bewegingen, tot ze slap in zijn greep hing De bleeke maan scheen spookachtig naar binnen door bet kleine venster. Toen liet zijn hand los en met een plof viel ze op den grond. Met zijn laars schopte hij haar in een hoek. Hoofdstuk II: ,,En f" snikte de ra- delooze vrouw. „Dood", zei de grimmige man met doffe stem. „Ik zal dat beest leercn mijn kanarievogels op te vreten." RECLAME. tegen Doos 45 ets, 3*238 ONDER EEN AUTO. Te Steenwijk is aan den Stationsweg de 35-jarige ongehuwde landbouwer B. L. van Vledder, die pe<- fiets was, door een vracht- auto van de firma Lommers te Steenwijk, bestuurd door S. A van Steenwijkerwold, overreden. De man werd ernstig aan het NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Echteld: C. D. Is raël, te Koudekerk (Z.-H.) TOT DE EVANGELIEBEDIENING TOEGELATEN. Hel Prov kerkbestuur van Zuid-Holland heeft, na afgelegd es amen den beer J. de Wit, candidaat in de Theologie te Leiden, toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned.-Herv. kerk. DE VEREOUWING DER GEREF KERK TE KATWIJK AAN DEN RIJN. Een en andermaal hebben we reeds den stand van de verbouwing der Gereformeer. de Kerk te Katwijk-aan-den-Rijn medege deeld. Thans kunneD wc melden dat de werkzaamheden zijn afgeloopeD eD het ge heel als gereeo kan worden beschouw: Het geheel ziet ei zeer aardig uit en is tot in alle puntjes goed en degelijk afge werkt De kerk heeft van binnen een ge heel ander aanzien gekregen en ziet er zeer gezellig uit Een ieder die bet van nabij heeft aanschouwd roemt over het mooie en aangename interieur. De ontwer pers van deze begrooting waren de heeren Gebr. P. en J Slingerland, die het geheel met den heer J. P Rekker hebbeD ge bouwd, behoudens het schilderwerk aat door den heer W. Schoneveld werd UiV gevoerd De kerk telt nu ruim 500 zit plaatsen, zoodat zij met eeü 121 plaatscD is vermeerderd en bovendien de banken iets ruimer zijn gezet. Aan de Nieuwstecg is een afzonderlijken ingang gemaakt, wat voor heD die vooraan zitten zeer zeker gerief zal zijn BovendieD is met de uit- bouwing der zijmuren rekening gehouden met eventueele uitbreiding der gemeente en kunnen er heel gemakkelijk gaanderijen worden gemaakt, wat een vermeerdering aan plaatsen geeft van ongeveer 120 Zoo ziet men dat ook voor de toekomst is ge rekend. Voor de verbouwing van den Oos telijken vleugel moest men een 50 Mü grond bij koopen van de heeren De en Godijn. Inplaats van de oude ramen met gewoon glas is m de nieuwe en oude ramen glas in lood aangebracht, wat een aardig effect geeft en zeer zeker als ccd sieraad mag worden aangemerkt. Dit gl*s in lood is geleverd door de firma A N- Lindt, uit Delft. Het stukadoorswerk weri uitgevoerd door den heer Arnoldus, Katwijk, terwijl door hem enkele muren, die tegdnover de Con sis*or iskameTz|Jc ingespoten met het oog op de vochtigheid waardoor de gele strepen in die muur zijo verdwenen Verder is boven het spreek?®- stoelte electrische verlichting aangebracht Naar we vernemen, zal a s. Zondag het nieuwe gedeelte der kerk in gebruik *°r den genomen, waardoor heel wat reran- dering van zitplaatsen zal plaats hebben. Opdat die Zondag alles zoo geregeld mo gelijk zal verloopen, zal de Kerkeraad a.s- Vrijdagavond de plaatsen aanwijzen. die een ieder zijn toegewezen Dit lijkt ons een zeer goede maatregel waarvan ®eD ieder zeer zeker van gebruik behoort te maken. 3—2

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6