0. 20442 LEiOSCH DAGBLAD, Woensdag 3 November Derde Blad Anno 1926. UIT DE RIJNSTREEK. SCHENKT AITÏ1IX Ffrrf ^4^3 -d\ -ÏÏ frl v J. MEEUWS, Breestraat 111. UIT DE OMSTREKEN. Huid RADIO-PROGRAMMA. RADIO-NIEUWS. SPREEKCEL. ALKEMADE. Loop dei bevolking. I Gevestigd: Wed. L. Sloos, van Leiden; p. van de Poel, van Waalwijk; A. van [er Werf. van Bloemendaal; A. Boontje, an Leeuwarden; Wed. J. van den Berge, [in Haarlemmermeer; P. L. H. Verhaar, [an Katwijk; J. H. van Zeijl. van Alphen iden Rijn; A. L. M. Ludlage, van Alphen j den Rijn; Th. J. Vreeburg, echlgen. van pijnacker, van Hiliegom; L, J. de Prie, [an Uithoorn; M. Overbeeke. van Rolter- n; J Th van der Poel, van Bodegraven. [Vertrokken; A. Boermans, naar Amster- H. Th. Bakker, naar Delft, Wed. Jac. [an der Spek. naar Leiden; H. E. Verhaar, iar Leiden; H. Olijerhoek, naar Voorburg; van Neerbos en gezin, naar Arnhem; N. van der Geest en echtgenoote, naar llphen aan den Rijn; J. Groeneveld, naar lassenaar; B. M. Zawisch, naar Oegst- j?jst; A. Vuijk. naar Nieuwer-AmsteJ; M. A. A. Janssens, naar Leiden; J. van den |rock. naar Leiden; H. D. van der Vliet gezin, naar Haarlemmermeer; M. P. lodijn. naar Katwijk; VV. de Roo naar [laarssen; Wed. J. Spruitenburg en gezin, ar Haarlemmermeer; C. van der Luit en jpzin, naar Haarlemmermeer, J. A. van der lieer, echtgenoole van fhr. C. Beuk, naar l. imuiden; J. de Jong en echlgenoote, naar llaarl emmermeer. Vleeschkeuring. Gedurende October jijn ter secretarie alhier aangegeven de vol- r nde slachtingen: Bedrijfsslachtingen: 18 loeien, 14 varkens, 11 schapen en 1 geit. I'jisslachtingen: 6 varkens. Noodslach- tngen: .6 varkens, 15 schapen, 1 lam, 1 big In 1 geit. Ingevoerd werd 795 K.G. vleescli lit gemeenten buiten den centralcn keu- fringsdipnst van Leiden. Het netto bedrag (ontvangen keurloon bedraagt f 274. BODEGRAVEN. Hevige vechtpartij. Maandagavond ontstond op de nieuwe Imarkt die door zijn eenzame liggiDg voor I dergelijke dingen bijzonder geschikt is, I een geweldige vechtpartij tusschen een I aantal jongens van zoo omstreeks 20 jaar. I Het gevecht liep tenslotte zoo hoog, dat I zekere S. een anderen jongen met een mes I een aantal diepe steken in het hoofd toe- I bracht. De woesteling vluchtte aanstonds, Itoen hij zijn daad gepleegd had, weg. De politie, die gewaarschuwd werd, stelde een I onderzoek in de ouderlijke woning in, [maar trof hem daar niet aan. Onderwijl iverd het slachtoffer, dat hevig bloedde, [door dr. Van Beek verbonden en naar do [ouderlijke woning in de Meye vervoerd. Raadsagenda. Donderdagmiddag om 2 uur zal de ge- I roeenteraaci vergaderen. De agenda voor éje vergadering luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Behandeling l'negrooting voor 1927 3. Rioolbemalmg [Dorp ten Zuiden van den Rijn. De wereldreiziger Engelsman. Dezer dagen hadden wij een onderhoud raet het vroegere Bodegravensche raads lid, den heer Engelsman, die nu reeds sedert twee jaar op zijn wereldreis is Bin nenkort denkt de heer E. ter voortzetting van zijn reis naar Amerika over te steken en dan niet eer dan over 8 jaar naar het vaderland terug te keeren Voor zijn ver trek bracht hij echter nog een bezoek aan Bodegraven. Men zal zich herinneren dat heer E. met zijn groote woonauto ui het begin van den zomer een tocht door ons land maakte en daarbij ook een paai uur in Bodegraver doorbracht. Dat was tweede maal, dat hij tijdens de reis een tocht door Nederland deed. In talrijke plaatsen is hij toer ter toelichting van een zelf-opgenomen film in verschillende pu blieke gelegenheden opgetreden. Het ligt 'u het voornémen van den heer E om tijdens zijn reis ir elk werelddeel twee laar door te brengen. Europa is nu ach ter den rug, nu volgen beurtelings de vier volgende werelddeelen. Tijdens zijn om zwervingen in Europa heeft hij alle lan den, zelfs Rus.and, bezocht. Ten behoeve cener Ainehkaansche maatschappij heeft hij overal Filmopnameri van landen en volken gemaakt, overigens voorziet hij in zijn on derhoud door kaartenverkoop en door het maken 'van reclame. Zoo droeg hij b.v. door ons land regelmatig twee borden on zer Bodegravensche firma Turkenburg op !'jn wagen rond. Over het resultaat van '-ijn reis was onze wereldreiziger zeer te vreden. Welgemoed aanvaardde bij de rers laar Amerika. Het was in Europa zoo mee. gevallen dat hij niet bevreesd was of ook daar zou het wpI gaan. Tenslotte zij nog ais een bijzonderheid medegedeeld, dat de heer E. tot zelfs in tusland toe steeds draadloos contact had Qet het vaderland. Waar hij zich ook •evoncL, overal kon hij door een eenvoudige 'inschakeling Hilversum beluisteren. Met een ,,tot over 8 jaar", namen we afscheid van onzen ondernemenden oud- Vervolg-onderwijs. Alhier zal het sedert vele jaren gegeven vervolgonderwijs op de lagere scholen dezen winter niet kunnen plaats hebben, omdat ^an oproeping voor aangifte slechts door ■[ouders gevolg is gegeven en het vereischle - al van 20 leerlingen niet is bereikt. BOSKOOP. ^commissaris der koningin der provin- an hlïn 0''an<^ heeft benoemd tot leden N'ienJI f°"p2p van Zoffers de heeren Jacob ieuw«steeg en Jac. Spruyfc. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Benoeming van een hoofd onderwijzer. De verorde ning op de winkelsluiting. Alle leden aanwezig. De tribune is ge heel bezet. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vonge wor den gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter leest, als antwoord op de in de vonge vergadering gemaakte opmer king van den heer Klaver, betreffende toe passing van Goudalita als wegbedekking in andere gemeenten, het rapport voor van den gemeente-opzichter, dat voor kennis geving wordt aangenomen, terwijl B. en W. worden uitgenoodigd, te zijner tijd, verdere gegevens te verzamelen. In verband met punt 2 der agenda stelt de Voorzitter voor, alvorens tot een be noeming over te gaan, m geheime verga dering te gaan, waartoe wordt besloten. Na heropening der vergadering is aan de orde de benoeming van een hoofd der openbare lagere school. De heeren Klaver en Groenendijk fun geeren bij deze en volgende stemmingen als stemopnemers. Blijkens de gehouden stemming zijn op den heer J. W. van Leeuwen, onderwijzer te Leiden 4 stemmen u-tgebracht en op den heer W A. van den Dool, onder wijzer te Goes 3 stemmen. Zoodat eerst genoemde is gekozen, om, met 1 Januari a.s. in functie te treden. Vervolgens wordt overgegaan tot de be noeming van een iid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, wegens gewone aftreding van den heer A Rijns- burger Pz. B. en W. bevélen hiervoor aan den heer A. Rijnsburger Pz. en den heer A. Diseraad. De heer Riinsburger wordt met. algcroeene stemmen herkozen. Daarna heeft plaats de benoeming van den beambte belast met de waterleiding, werkloosheidsverzekering, arbeidsbemidde ling enz. De Voorzitter leest de namen van 8 sol licitanten voor. B. en W bevelen aan den heer Meerburg, die met 4 stemmen wordt gekozen, terwijl 3 stemmen op den heer W. Schneider worden uitgebracht; de heer Meerburg is benoemd met ingang van 1 Januari 1926. Vervolgens is aan de orde het verzoek van het bestuur der school met den Biibol om gelden voor de verandering van de speelplaats De heer Klaver informeert of dit verzoek doelt op de reeds plaats ge had hebbende verandering. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit verzoek in handen gesteld van B en W. voor advies, evênals de verzoeken om invoering en niet- invoering van een verordening op de win kelsluiting. Bij de rondvraag bespreekt de heer Groenendijk de mogelijkheid om in het vervolg de kwitanties wegens waterver bruik niet meer bij de eigenaren te innen doch bii de huurders De Voo^riUcr zegt dat deze zaak van zoo ir Trijpenden aard ifl, dat zij niet in een rondvraag kan wor den afgehandeld en geeft den heer Groe nendijk in overweging hiervan een vo-.-fel te maken, dat dan in een volgende verga dering aan de orde gesteld kan worden. Dezelfde brengt ter sprake de politie maatregelen op de begraafplaats genomen oij de laatst plaats gehad hebbende begra fenis. Hoewel dit uitsluitend een zaak der politie is en dus niet m den Raad hoort, wil de voorzitter den heer Groenenduk wel antwoorden, om niet den schijn te wekken een onwelwillende Houding tegen over hem aan £e .nemen Hi.i deelt dan mede, dat met eenigen goeden wil iedei een behoorlijke plaats had kunnen krijgen, hoewel dit moeilök was. met het oog op le ligging der grafstede vlak aan dpn in gang van de begraafplaats, hij zelf heeft een vijftigtal personen een aanwijzing ge daan om een behooriiike plaats te venrrii- gen. welke aanwijzing, met gunstig resul taat is gevolgd Bnrgerlüke Stand. Goboren- Klaas Z van J Apoel en F. de Bo^r Jannigje D. van II. J Telgen en L. W van Heusden. Siirie Flisabeth. D. van W. den Dool en L. de Vries. Gevonden voorwerp- een huissleutel. Inlichting fs ter secretarie te bekomen. NIEUWE-WETERING. De collecte ten bate van het Vredeswerk van het Nederlardsché Roode Kruis heeft opgebracht f 13 14. ROELOFARENDSVEEN. Tot pastoor der Parochie van St.-Petrus- Banden alhier is benoemd de zeer eerw. heer J. G. Onel, thans Dastoor te Duiven- drecht. WOUBRUGGE. Gisteren arriveerde met onzen veerschip per Windhout de 60 P.K motor voor mede bemaling van den Veendemolder alhier, welk** motor alleen bij windstilte het werk zal doen Aan den watermolenaar Van der Wil lik is opgedragen ook den motor te be dienen Deze molen is de eerste in deze omgeving welke door wind en mechanische kracht wordt gedreven. RECLAME. t De gasten en Uze'fdoet öe er genoegen mes' «195 VcrVrijqbaap bij: HILLEGOM. Het bericht, dat er aan de Wilhel- minalaan een wasscherij opgericht zal worden, heeft de bewoners van deze laan verontrust. Zij herinneren zich de groenten- drogerij aldaar nog heel goed en weten wat het beteekent nabij een fabriek te wonen. Op een lijst zijn handteekeningen verza meld voor een adres om aan B. en W. te verzoeken geen vergunning te geven voor de oprichting van een wasscherij aldaar De eigenaar van de Nieuwe Beek slaat niet toe, dat het vuile water daarin gelost wordt. Als er op het gemeenteriool geloosd wordt, komt het vuile water in de sloot aan dc andere zijde van den weg terecht, zoodat daar kans op verontreiniging bestaat. De prijs van de melk is weer met een cent verhoogd. KATWIJK AAN DEN RIJN. We kunnen mededeelen, dat de toestand van het zoontje van W., dat eergisteren werd overreden door een auto, naar om standigheden redelijk is. Gevaar bestaat er niet door de inwendige kneuzingen. Het been is dadelijk gezet. KATWIJK AAN ZEE. Steuncomité Stormramp. Nog ontvangen door den voorzitter: dooT bemiddeling van den Burgemeester van jhr. mr. dr. De G. te L. f 10.van N. N. f 20.van de Adm. Prov. Gron. Ct." van G. B. L. te G. f55.50, en 2 Rijksmarken; van N. N. (bezorgd a. d. pastorie-) f2.50; van Z. II. Mij. tot redd. v. schipbr. f83.33, van fam. S. te B f2.50; van J. v B te B. f 1.van P. S. en M. d. D. te T> f 1. van K. E. te B. f 0.50; van P. V te B f2. van K. E te B f 0.50; van P. V. te B. f 0.50; van J. S. te B. f 0.50; van A. A. te B f 2. van H. v. Z. te H. f 1.50; van B. te M. f 1. uit coll. O. K. te K.a. Z. f2.50; id. N K. f 10.pers. Chr. U L. O. te K. a. Z. f 8 door den penningmeester: Mej. L. te Iv. f 1A. J. v. d. M. te E. f80.40; N. N. te L. f25 Aan den afslag van haring kwamen 5 partijen haring in afslag. 336 kantjes volle haring Engelsche wal vangst f 18.3016.60: 1700 kantjes sleurharing Engelsche wa.- vangst f 14.1512.60; de prijzen per kantje. NOORDWIJKERHOUT. De gobrs. Langeveld hebben eervol ontslag aangevraagd als molenaars van den ..Groolen Zilkerpolder". Deze functie werd sedert ruim vijftig jaren door dezelfde fa milie vervuld en ging steeds over van vader I op zoons. De heer J. Dfaak nam afscheid van het post-personeel en vertrok reeds naar Den Haag. In de ontstane vacature wordt niet meer door een vaste aanstelling voor zien. De heeren N. G. v. d. Zalm en Th. v. Ilaasler zijn voor den tijd van vier jaren herbenoemd als lid van het college van zetters voor 's Rijks directe belastingen. liet rijk verleende een voorschot van tc-n hoogste f 2900 aan J. C. de Kan, ten behoeve van een te bouwen plaatsje vol gens de Landarbeiderswet. Ds P. Hofstede heeft met verlof de gemeente voor eenigen tijd verlaten. SASSENHEIM. Opgericht is alhier een S.h'.et-ver- eeniging. welke den naam „Sassenheim" draagt. Het ^oel is de schielkunst te be oefenen met Zweedsche buks. Heit voor- loopig be-tuur bestaat uit de heeren A. G. J. G. v. Breda, voorzitter; C. G. A. M. Gouverneur, secretaris; J. II. v. d. Horst, penningmeester. VOORHOUT. Toen de getneente-vpïchvachler gister avond om tien uur zijne ror.de deed, ont moette hij op de Haarlemmervaart een ruim 60-jang persoon, die een onvrijwillig bad genomen, en van de koude bibberd'1. Genoemde persoon deelde den veldwach ter mede van Breda te zijn gekomen, alwaar hij in een gesticht verpleegd werd en dat ontloopen te hebben om reden hij naar Noordwijk wilde. Hoe hij te water was geraakt, kon hij niet verklaren, maar hij schreef dit aan ver moeidheid toe. Toen hem nachtverblijf werd aangeboden en hem gelegenheid werd gegeven om zijn kleeren te drogen, weigerde hij djt, want hij moest en zou naar Noordwijk. Onder geleide van een paar personen, die ook toevallig die richting uit moesten, ver volgde hij zijn reis. Vermoedelijk is dit dezelfde persoon, die, zooals wij gisteren meldden, ook reeds te Oegstgeest was geweest en daar om droge kleeren vroeg. Loop der bevolking. Gevestigd: H. van Noort van Leiden; H. M. P. Jacobs van Oislerwijk; W J. A. Schoonen en M. Ch. de Gooijer beiden van Rotterdam en M. II. de Gooijer van Ileythuijsen. Vertrokken: E. Volk naar Voorscholen; F. J. Th. Smal naar Amsterdam. VOORSCHOTEN. Voor het te houden zangconcours op Hemelvaartsdag 1927, ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Chr zangver- eeniging ..De Lofstem" alhier zijn benoemd tot leden der regelingscommissie de heeren P Kaayk. voorzitter, J. Waasdorp, secre taris, J. F. N van Os. penningmeester en J. Fortuyn en T. de Groot, commissarissen. WASSENAAR. De Burgerwacht. In tegenwoordigheid van een groot aan tal belangstellenden zijn in de zaal van den heer Bouwman de prijzen uitgereikr van den jaarlijkschen schietwedstrijd der Wassenaarsche Burgerwacht. Begonnen werd met de onthulling van een vaarde», dat vervaardigd en ten geschenke gegeven was door mej. J. M. van GinkelFransen en, bij afwezigheid van den commandant, aan den instructeur, den heer J. van Gin kel, werd overhandigd. Mej J M. van Ginkel kreeg fraaie bloemen, terwijl haar namens de burgerwacht dank werd ge bracht. Het woord werd vervolgen.neg ge voerd door den sergeant-kamprechter, den heer Schouten en door den heer Veelo, waarna werd overgegaan tot -de prijsuitrei king, welke geschiedde door kapitein Bak huis, die een extra-woord van waardesring richtte tot den heer M. van Beesten, die voor de tweede maal den door de gemeente aangeboden wisselbeker heeft gewonnen en hem dientengevolge in eigendom krijgt. De avond werd verder gezellig doorge bracht met voordrachten van de heeren N. van Leeuwen, J. Slats en Schouten. RECLAME. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30. Tube 80 ct. 3218 VOOR DONDERDAG, 4 NOVEMBER. Hilversum tlU50 M.) 12.0U: I'o.i.ic- bericlii. 3.304.3U: Uurtje voor wees- en ziekenhuizen, door Mevr. Ant. v. Dijk. 4.45G.4ö: Concert door het II. D. O.- Orkest. Willem Zonderland, piano. 6.45 7.45: Beginselen van het burgeilgk recht cn van hei handelsrecht, door Mr. P. J. van Dam. 7.45: Politieber. 8.10: Con cert door het Dresden?** Strijkkwartet (ie viool, 2e viool, altviool en cello)". 10.00: Fersberich.cn. Daven.ry (.6DO M.) 11.201.20: Con cert door het radio-kwartet on solisten, (contra-alt, tenor, piano). Operamuziek en zang. 1.202.20: Gramofoonmuziek. 2.5U: Lezing: Geographical discoveries. 3.20: Evensong van de We tminster Abbey. 4.20: Lezing: Book3 to read. 4.35: Trocadero thcemuziek. 5.35: Kinder uurtje. 6.2J: Dansmuziek door da radio dansband. 6.55: Landbouwberich en. 7.00: Padvinder-bulletin. 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: The mind of insects. 7.48: Muziek. 8.00: Lezing. 8.2J: „De bruiloft van Figaro", Boudoirscène, 2e act?, door de British Na tional Opera. 9.05: Gertrude Mavo's vrooljjk gezelschap (contra-alt, ba i on, hu morist, comedienne, piano). 9.50: Cau serie. 10.05: Sonate ïn b-moll op. 33, Phopin, door Salomon, piano. 10.20: Tjjctéein, weerber., nieuws. 10 35: Lie deren in het Duilsch, gezongen door F. Kelsey-bari'on. 10.5J12.20: Dans mu ziek van het Savoy-hotol. Parijs, „Radio-Pai i/ (1750 M.) T.2.'0 1 —2.10: Concert door het orkest Loeatelli. Hr. Cousinou. z ng. Raliolo: declamatie 5.055.o5: Klassiek programma. 8.C0 10.30: 0rke6'.concert. Königswu tirh.iusin U300 M.) en Berlijn (504 en 571 M.) 8.20: Vroolijk? avoni. Orkest en R. Koppel, bariton. E. Thomas, Negerliedjes. Doie Leer, pianobegel. 9.50—11.50: Dansmuziek door het orkest Etté. Brus-el (487 M.) en Antwerpen (265 M.) 5.20—6.20: Kindermatince. 8.50 10.55: Gala-avond. Klassieken „Sophocle- Euripide". „Antigone", le scène v. d. 3e acte. Sophocle. „Oreste", scène Euripide. Munster (410 M.) 10.5011.50: Con cert. 12.501.50: Concert Wes f ash harptno. 3.004.20: Kinderuurtje^ 4.205.00: Orke twerken v u Beethoven. 5.055.50: Leideren van Schubert. 5.50—6.20. 6.40—7.20, 7.20-7.50, 7.50 9.20: Lezingen. 9.20—10.20: Werken van Mendels~ohn-Bartholdy. Oxkest en so listen. Vermoedelijk zal de zender half Januari voor het eerst gebruikt kunnen worden. Op het programma staan Poldi Raiff en Cor Ruys. GEEN GLOEISTROOMWEERSTANDEN MEER NOODIGI? De Philips berichtte aan den radiohan- del dat voor hun 2- en 4-Volts radiolam pen geen gloeidraadweestanden meer noo- dig zijn. Men kan dus deze lampen direct op de accu aansluiten. Het aantal knoppen van het radiotoo- stel wordt hierdoor weer belangrijk ver minderd en de bediening zeer vereenvou digd. De aanschaffingskosten worden ook iets minder. Men zal in Eindhoven wel langdurige proeven gedaan hebben voordat deze me- j dedeeling de wereld in ging, doch kunnen ons er niet geheel mede vereenigen. Dc accu heeft direct na zijn lading een klem spanning van plm. 5 Volt en moet weer geladen worden zoodra een spanning vaD plm. 3.6 Volt bereikt is De accu-spanning schommelt dus tusschen 5 en 3.6 Volt, en moet de gunstigste werking van de lamp dus zoowel bij 5 als bii 3.6 Volt verkregen worden, wat met de bestaande lam pen niet het geval is. Het is bekend dat in vele gevallen voor de H. F - en detec torlamp een veel lagere spanning ge bruikt moet worden om de beste werkii.ft te verkrijgen dan op de lamp aangegeven is. Voor de L.F.-versterkerlampen komt dit er niet zoo zeer op aan In haar prijp- courant geeft Philips zelf aan hoe groot de regelbare gloeistroomweerstand moet zijn en dat een te hooge gloeispanning. zelfs gedurende enkele oogenblikken, de lamp onbruikbaar kan maken en in ieder geval den levensduur verkort. Het lijkt ons daarom voorloopig nog be ter weerstanden te blijven gebruiken voor de kosten behoeft men het niet te laten. CIJFERS VAN DEN ENGELSCHEN OMROEP Het bestuur van de dat per 31 December aftreedt, kan met voldoening op haar omroep-arbeid terugzien. Onder staande cijfers geven een goed beeld van den Engelse-hen omroep in zijn 4-jarig bv staan. Bevolking Percentage onder kris- van de ge talbereik v. heele be- een station. Dec. 1922 17.360.000 22.770.000 30.150. C00 34.230.000 idem Dec. Dec. Dec. 1923 1924 1925 Sept. 1926 volking. 40.48 53.01 70.36 79.74 idem Aantal ontvang veTgun ningen. 595.311 1.129.578 1.645 207 2.105.000 TRANSPORTABELE OMROEPZENDER VOOR INDIê. Eindelijk heeft Indië door bijdragen van particulieren zooveel bijeen (f 2000) dat een omroepzender aangekocht kan worden. Om alles naar behooren m te richten is nog eens 2000 gulden noodig, die men nog wel denkt te ontvangen. Naar Amenkaansch voorbeeld wordt de zender transportabel om aan de kosten van telefoonlijnen, extra versterkers en microfoons te ontkomen. Na verkregen toe. stemming denkt men antenne's te bouwen in de sociëteiten Simpang en Concordia, Simpang bioscoop en op den muziekkoepel in den Stadstuin, als ook bij enkele par ticulieren. Het gebouw van den Kunst kring heeft reeds een antenne Wanneer nu in een van deze gelegenheden een bij zonder concert, tooneel-uitvoenng of le zing worde gegeven, gaat de zender e>r naar toe. De zender is roet het oog op do geringe energie uitsluitend bestemd voor Soerabaja en de omgeving, die binnen een straal van 150 K.M ligt. De zend-energie bediaagt 100 Watt. Zoo wel gloeistroom alt anode-energie wordt geleverd door accubattenjen, wat de zui verheid van het uitgezondene zeer ten goede komt. Een Reiss-microfoon (zooais Hilversum en Daventry gebruiken) is in Europa besteld, evenals de zendlampen die reeds onderweg zijn. Het geheel wordt gemonteerd m een auto, zoodat men gemakkelijk en snel op de plaatsen komt vanwaar men wil uit zenden Slechts de antenne moet dan ver bonden worden en de microfoon in het ge bouw opgesteld. UITZENDING VAN EEN 600 JAAR OUDE CEREMONIE. De historische „ceremonie van de sleu I tela", die iederen avond in de Londensche Tower plaats vindt sinds Koning Eduarü III (600 jaar geleden), zal Donderdag December door Londen en Daventry draad j loos uitgezonden worden Niet minder dan 6 microfoons zijn noodig om de geluiden 1 op den rondgang van den hoofdwachter, die begeleid wordt door» een gardist, op te vangen Men hoort het rammelen van de groote bos sleutels en de voetstappen totdat, de groote poorten gesloten zijn. Dt uitzending wordt voorafgegaan door een causerie cn vindt plaats van 10,05— 10.23 b.m. DE NIEUWE GOLFLENGTE-REGELING. Na een uitstel van twee maanden zul len de nieuwe golflengten, volgens het schema van het Internationale ümroep- bureau in Genève, per 14 November defi nitief in gebruik worden genomen. Dit be treft alleen de Europeesche omroepsta- tions tusschen 200 en 600 M. GOEDE ZAKEN IN AMERIKA. De onlangs gehoudeD radio tentoonstel ling in New-York is door 500.000 personen bezocht geworden Dat bet niet alleen kij kers maar ook koopers waren, blijkt uit de afgesloten zaken, die geschat worden op een totaal van 250 millioen gulden. TRAMSTORINGEN GEHEEL OPGEHEVEN. In vele plaatsen van ons land wordt door de luisteraars geklaagd over de sto ringen. die de tram in de radio-ontvang- toesteJen veroorzaakt. Opheffing is grootendeels mogelijk door gebruik te maken van een koolsleepstuk in den beugel. De A.E.G construeerde een z.g. spaar beugel, die de tramstoringen geheel doet verdwijnen en bovendien een grootere duurzaamheid heeft dan een koolsleep stuk. In Karlsruhe zijn zeer geslaagde proeven gedaan. DE STADSGEHOORZAAL. Een lezer schrijft ons: De groote Stadsgehoorzaal heeft te vèe) klank en te veel licht De orkestmuziek slaat dikwijls hinderlijk hard aan en de verlichting is niet rustig, stemmig. Het eer9le euvel zal niet gemakkelijk te verhelpen zijn. maar het tweede wel. Wan- neej alléén de drie groote plafond-lichten ontstoken worden, dus zonder de twintig zijlichten, heeft men een heerlijk rustig licht als in de kleine zaal, 't Is een groote last. dat 't zoo moeilijk is een programma van de concerten te be machtigen. Laat men deze toch verkrijgbaar stellen aan een paar toegangen tot de zaal De bezoekers van het concert uit Oegst geest werden gisteren na afloop verblijd met een doorgaande tram Maar de beloofde doorgaande tram van halfacht is er niet geweest. Zou t nu niet mogelijk zijn dat de tram- dienst 's avonds na 8 of 9 uur werd inge krompen en dan alle trams doorlippen? Dan behoefde men niet te staan wachten op een doorgaande tram.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9