No. 20442 WOENSDAG 3 NOVEMBER Anno 1926. DE RAMP TE KATWIJK. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Burgerlijks Stahel v. Leiden. MUZIEK. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND PRIJS DER 1DVERTENTIEN: BO Cts. per regeL Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst Mo. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -|- portokosten. >0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Wij ontvingen nog de volgende giften ten [bale van de nagelaten betrekkingen van de verongelukte Katwijksche visschers: C. v. cL H. f3.— G. W. G. te O. f 2.50; G. J. de N. te S. f 5.technisch personeel Natuurk. laboratorium f 7.B. B. f 2.50; B. D. f 2.50; G. H. P. f 10.—; M. P. K. f 10.; fam. L. v. B. te A. f6.25; N. N. f 11.—; dr. I A K. f 10.fam van D. f 4.mej. M. C. de B. f 5.mr. M. B. V. f 5. In totaal ontvingen wij derhalve f 2713.97. Giften worden nog gaarne ingewacht aan Ions Bureau, onder gironummer 57055 of per Ilmsterdamsche Bank onder vermelding: |UKW logger 152". B DE DIRECTIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden I brengen ter openbare kennis, dat zij, uit- sluitend voor den door den Dameskrans I „Clara Dozy" op 16 en 17 November a.s. in de Christelijke Fröbelschool aan den Heeren- singel te houden bazaar, ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor winkels. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 3 November 1926. 3230 OSWALD WENCKEBACH. In een uiterst sobere omgeving, aan de wanden rijen boeken, waar iedere gedachte aan een kunsttentoonstelling in den gebrui- I kelijken vorm vreemd is, vinden we bij de I firma van Doesburgh alhier, gelegenheid [het graphische werk van den beeldhouwer I Wenckebach te bezichtigen. Deze omgeving I in haar terughoudende soberheid, is wel I uitermate geschikt om ons te brengen in een stemming om graphisch werk te ge- nieten en te waardeeren. En hoe buitengewoon aantrekkelijk en Ihap is het werk van Wenckebach. Het is I van een weldadig aandoende eerlijkheid, I die beleden kan worden door een niets te verbergen hebbende meesterschap over de stof het métier gepaard aan een I groote begaafdheid en zuivere scheppings- drang, die in de bewerking der materie zijn I uiting zoekt en vindt. De houtsnede neemt de voornaamste plaats in. Nauwkeurig en aantrekkelijk doen zich de houtsneden van Wenckebach uit zijn vroegsten tijd aan ons voor. In dien tijd ontstonden: de houtsneden „Berkenzwam", ..Dennenboomen", „Vogels", e.a. uit de be hoefte, de opgeruimde lust tot afbeelden en in hun schoonen vorm vastleggen van het wondermooie, dat het ontvankelijke oog rondom ziet. Haast kinderlijk in simpele wedergave. Daarna ontstonden de vele houtsneden geïnspireerd o.a. door den Bijbel. Hier werkt het geziene niet meer direct in, hier is het fat de verbeelding, gewekt door het gees telijk ervarene, zijn vorm zoekt. Het merk waardige is nu wel dat niet de teekenaar, maar de beeldhouwer Wenckebach in zijn behoefte aan plastische vormgeving zich uit. En hoe goed leent zich de eeuwenoude techniek, de houtsnede, tot deze vormgeving Men bezie slechts de houtsneden „Vlucht uaar Egypte", „Verloren Zoon", en zoovele anderen. De behoefte aan plastische vorm geving, aan contrasteering van licht en schaduw, maken deze houtsneden zoo zui- J'er; nergens is aan de natuurlijke bewer ing van het materiaal geweld gedaan. Ze- her in gereede waardeering zal de hout snede, die pen- of potloodteekening tracht te benaderen zich mogen verheugen, maar z'l is in strijd mei haar eigenlijke wezen er* daarom reeds te veroordeelen; als ver menigvuldigingsmiddel van teekeningen be zitten wij wel geëigender technieken. De outsnede zij als in Wenckebach's werk. ^aardig aan de gravure en de ets en ebbe eerlijk en zuiver haar eigen karakter, enckebach wijdt zich in den laatsten tijd geheel aan zijn eigenlijk werk, het eelohouwen en dit is van bijzondere en uiverenden invloed op zijn houtsneden Kehleken. h°utsnede hadden ook de droge d. ets en de litho zijn belangstelling. "Wt ons. dat in de zeer fraaie droge 0 "Lezer" en „De Arabier" hij weder- zuiver gebruik maakt van de mver i de point séche met haar sieke. fluweelen toon biedt. Buitenge- Sama ^k^kke'ük is de litho „Barmhartige aritaan". Nergens is ook hier weder haar^ra^iek geweld gedaan, en zonder in w.ezen te miskennen, uit zich en w e, fraaie litho de plastische, voelende -Niobe'' vormeev^ng De twee bronzen fan in e?- ••Prometheus" verduidelijken bach'q nerll^en samenhang van Wencke- Wii f^faisch en beeldhouwwerk. toonstoii-eve,en een bezoek aan deze ten ding gaarne aan. HET NIEUWE NATUURKUNDIG LABORATORIUM. De verbouwing en uitbreiding van het Natuurkundig Laboratorium der Rijksuni versiteit. waarmede men ongeveer acht jaar geleden begonnen is, nadert haar voltooiing. Als er zich geen bijzondere omstandigheden voordien, zal de geheele uitbreiding nog in de eerste helft van 1927 gereed zijn. Dezer dagen is men gereed gekomen met de verbouwing van het vroegere Anatomi sche Kabinet, dat aan het Natuurkundig Laboratorium grenst en met het oog op de uitbreiding daarbij is getrokken. De bovenverdieping is bestemd voor de administratie van het laboratorium. Tevens zijn daar ondergebracht de gemeenschap pelijke bibliotheken van de hoogleeraren De Haas en Keesom en de spreekkamers der beide directeuren-hoogleeraren. In het benedengedeelte zal de glasblazerij worden gehuisvest. Verder zijn in het ver bouwde gedeelte vijf werkkamers ingericht. Men hoopt dit nieuwe gedeelte reeds de volgende maand geheel in gebruik te kun nen nemen. Thans zijn nog aan de beurt de bouw van het gedeelte, waar de groote magneet zal worden ondergebracht, van de machine kamer en de afdeeling voor de pompen. Gedeeltelijk is hiermede reeds een aanvang gemaakt AANBESTEDING. Door het Bouwkundig Bureau J. W. Rev- neveld alhier werd aanbesteed: Het bouwen van een woonhuis aan den Hooge-Rijndijk voor den heer J. v. d. Berg, in massa en in vakken. In massa werd ingeschreven door: N. Timmers f 11.900; P. J. M. Uljee, Hazers- woude, f 11.800; M. de Tombe Jr. f 11.560; Gebrs. Meiman f 10.900; Wed H. v. Driel, Koudekerk, f 10.700; A. van Dam, Alphen a. d. Rijn, f 10.361; S. Strijk, Rijpwetering, f 9980. In vakken: perceel I: Th. G. Barthen f5768; J. H. E. Neuteboom f74:14:; P. J. M. Uljee f5100. Perceel II: f. J. M. Uljee, Hazerswoude, f4075; J. II. v. d. Bly f4100; D. Kloots f3995; R. Massaar f3800. Perceel III: H. B. Evmer, Koudekerk, f870; P J. Kerkvliet f773. Perceel IV: M. Ziegelaar Pzn. f 1100; Gebrs. Pasman f370; Lezwijn en Veerman f711; J. J. L. Koet, f710. Perceel I en II gecombineerd: R. Massaar f9175; P. Meeuwsen, Sassenheim. f8925, en A. v. Dam, Alphen a. d. Rijn, f 8735. Waar de plaats niet is vermeld, is dit Leiden. Door mevrouw de wed. prof. Roessingh 13 aan den Senaat der Rijksuniversiteit ten geschenke aangeboden het geschilderd por tret van wijlen haar echtgenoot. Ten nadeele van J. v. d. B. is Maan dag j.l. een heerenrijwiel ontvreemd, het welk hij gedurende eenige minuten onbe heerd voor een perceel aan den Stations weg had achtergelaten. Gisteravond omstreeks halfzes ont stond een begin van brand in hotel Rosen- baum, eigenaar de heer I. S., aan de Bees tenmarkt alhier. De oorzaak was. dat de vrouw des huizes de kachel wilde open doen. waardoor deze voorover viel en stuk ken vuur op het zeil en op het vloerkleed terecht kwamen. Met eenige emmers water werd het vuur gebluscht. zoodat de brand spuit geen dienst behoefde te verrichten. De schade was nihil. Als verdacht van den diefstal van cou- ponstoffen uit het kleedingmagazijn „De Faam" ter waarde van ruim f 450 zijn door de politie alhier aangehouden J. v. B. en Joh. L. G. De vermiste goederen ziin door de Haagsche politie aldaar in beslag ge nomen. Na het opstel over Darius Milhoud in ons blad van Maandag 1 November kunnen we over het werk kort zijn. Het draagt het stempel van de bekwaamheid van zijn auteur vooral uit een instrumentatie oog punt. Melodiek niet bijzonder van vinding; rhylhmiek vaak eentonig. Het groote begin sel der bitonaliteit komt ons voor een patho logisch verschijnsel te zijn. Toch valt liet zoo nu en dan uit een klankoogpunt nog wel wat mee. Als Milhoud de bitonalitis te boven komt. hij is een jonge krachtige man, dan kunnen we nog veel moois van hem verwachten. Vermelden we nog, volledig heidshalve, dat de voor onze ooren wal vreemd klinkende titels der onderdeelen van het uitgevoerde stuk plaatsnamen in Brazilië zijn. De uitvoering van het werk, dat a'.I^s behalve gemakkelijk is, was bij het ork'st in de besle handen. Alles met alles toch zeer belangrijk: een representatief stuk te heb ben kunnen hooren van een componist, over wien zooveel te doen is. Het bestuur van Toonkunst komt daarvoor alle hulde toe. Een gloedvolle voordracht der prachtige Oberon-ouverture vormde de schoone oi>e- ning van den avond aan het slot waarvan twee stukken van Johann Strauss (de wals „Neu-Wien" en de FledoTmaus-ouverlure) zijn gespeeld, meeslepend, met het tikje overdrijving, dat Strauss verlangt. Wij hebben met het meeste genoegen ken nis gemaakt met den nieuwen orkestmees ter Jan Oellens. Hij komt van het Luiksche conservatorium en is leerling van Ysaye. Wie zóó beheerscht het venijnig morilijk concert van Mendelssohn kan voordragen is een violist van groote begaafdheid en bezon ken technisch vermogen. Het was in de puntjes verzorgd volkomen af. Oellers' pns- sagespel munt uit door zuiverheid en glans; zijn toon kon misschien iets grooter zijn, doch deze is en dat is de hoofdzaak van nobel gehalte. Komt hij nóg vrijer tegenover het werk te staan, gaat hij zich nóg meer geven, dan zal de voordracht ook nog aan gevoelswarmte winnen. De krans, wijkstraat 16. J. H. Bekkering. Amanu ensis, Gee.regracht 43a. A. Arboüw Sterk, Hoefstraat 52a. A. v. Egmoud, Tuinder, Parkstraat 59a. M. v. Wijk Oversloot, Molensteeg 18. J. Kale, Morschweg 5a. A. v. Keeken, Aal markt 14. S. M. Lammerts v. Bueren, Noordeinde 36. C. P. Zandbergen, Dienst bode, Lammermarkt 27. J. v. Gorkura, Dienstbode, Stationsweg 25. J. H. v. d. Heide, Ambt. N. S., Kagerstraat 16. E. de Jong, W. Rozenstraat 58a. L. Lips, H. Rijndjjk, 104. L. J. Uitendaal en fam.. Controleur, Haven 48. A. Visser, Papengracht 28. H. Hofstede de Groot, Schel pen kade 47. H. J. Suermondt en fam., Luit. ter Zee, Hooge- woerd 53. A. v. d. Sar, Oegstg.lnan 16. H. W. v. Heumen, Morschweg 36. L. Morgenstern, Boekhouder, Rijnkade 13. L. H. v. Straten, Oegstg.laau 31. H. D. v. Ommen, Kaiserstraat 36. J. H. Waszink, Papengracht 23. J. Toe ring, L. Rijndijk 71a. J. Laeyendeokar, Morschweg 112a. B. Tesink. Ass. Pos- terpen, Amnliastraat 26. J. F. A. v. d. Schoor, Hoogewoerd 160. H. Kiel Gptecht 1. G. v. Munster, Dienstbode, Rijnsb.weg 111. H. Lunenburg en fam., Landmeter, Merelstraat 17. J. C. Ab- danon. Noordeinde 32. E. Kruithof, Dienstbode, Hoogewoerd 28a. P. Kur- sawa, Dienstbode, L. Mare 23. .T. Rie- beekv. d. Klaauw, Uiterstegr. 194 W. Magielse, Dienstbode, Formosast-aat 42. A Sloos, Oranjegracht 111. M. A. v. HeelBrokx, Hoogewoerd 150. J. Borst en fam., L03 werkman, Rijndijk*t aat 18. G. R. Seinstra, Hooigracht 20. L. T. Rhemreo, Plantsoen 55. N. C. J. Steffelaar, Doezastraat 11. P. A. R. Formijne, Morschweg 38. A. L. H. v. P-ijkom en fam., Morschweg 103. C. Rook en fam., H. Morschweg 52a. J. v. d. Brink, Reiziger. Haarl.straat 186. M. C. H. E. Crone, Wasstraat 3. E. F. die hem door den voorzitter van Toonkunst Coops, Haagweg 46. J. Frazer, Nieuw- werd overhandigd, was volkomen verdiend. steeg 7. A. Commandeur, Apothekers- De nagenoeg geheel gevulde zaal h^eft den solist, den dirigent en het orkest warm toegejuicht. GEBOREN. Jan, Z. v. M. P. Snijder en G. Troost. Johanna Catharina, D. v. N. J. v. d. Meel en M. C. Dirkse. Elizabeth Maria Thea., D. v. A. van Kesteren en D. M. de Jong. Johanna, D. v. J. Taffijn en J. G. Immink. Nicolaas, Z. v. P. Glasber gen en M. Dreef. Maria, D. v. N. van Andel en A_ J. P. Taurel. Frederika, D. v. W. J. Torn en J. de Munnik. Ma rin us, D. v. M. Brinks en C. G Dukker. Johan Pieter, Z v. D. Prins en A. van Eek. Hendrica, D. v. N. de Water en J. Braxhoven. Willem, Z. v. A. Olieman en M. Olivier Jannetje, D. v. F. v. der Reijden en A. O Ribot. Herms. Petrus Jacques, Z. v. H. P. Jansen en A. M. Ro de wijk. Piet, Z. v. H Lutgers en B. H. de Kok. Maria Joanna, D. v. A. de Groot en P. J. Angevaare. Laurentius Alfonsus, Z. v. J. P. Ouwerkerk en J. M. Rozier. Jacobus Cornells Johannes, Z. v. C. de Ruiter en J. van Beek. Eva, D. v. A. Schelvis en B de Wolf. Eli sabeth Henda. Gerarda, G. J. A. Berkhout en J. F. W Rieff. Pieter Johannes, Z. v. P. J. Swaak en G M. J. v. d. Ven. Christiaan Hubs. Johs., Z. v. J. Ramseier en F. Muller. Adrianus Z. A. Ouwer kerk en C. Brandt. Theodora Maria, D. v. H. Boting en A. J. van Schaik Anna Maria Theoda., D. v. J. P, J. Ramb en J. M. J. Stuifzand. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Utrechtsch Stedelijk Orkest. Op den derden Maart 1875 hai in de Opéra comique te Parijs de eerste opvoering plaats van Carmen. Het fiasco was zóó vol komen, dat Bizet van verdriet en ellende over die mislukking precies twee maanden later den geest gaf. In 1900 werd zijn buste onthuld in den foyer van de Opéra comique te Parijs. Als m 1926 de Opéra comique be hoefte heeft aan kasmiddelen wordt avond aan avond Carmen gespeeld. Gisteravond heeft Evert Comelis de Suite de danses uil „Saudades do Brazil" (Portugeesch: hartstochtelijk verlangen, heimwee naar Brazilië) als noviteit binnen Leiden uitgevoerd. Als we de bezoekers had den laten stemmen of ze dit werk mooi von den of niet, dan was er kans op een uitslag van 99 pet. tegen, minstens. De schrijver dezer regelen zou tegen gestemd hebben. Met volle overtuiging. Al had men hem ook de Carmen-geschiedenis voor de voeten ge worpen. Wie weet echter wat de houding van het Leidsch publiek over 25 of 30 jaar zal zijn? Ons oordeel heeft maar een be trekkelijke waarde. GEHUWD. C. Jasper jm. en S. M. Mul jd. L. v. Leyden jm. en B. Betram jd. G. Meijers jm. en S Platteel jd C. Perridon jm. en D. M. E. Strotmann jd. L. J. Vernet jm. en E. Massaar jd. H. P. Zandvliet jm. en M.'Develing jd. OVERLEDEN. F. J. Schild, jm. 64 j. F. C. A. Thom Z. 3 m. M. J. v. d. Stok, D. 89 j. J. W. Kooien, Z. 26 j. N. Selier, wedr. 95 j. E. Kappeyne van de Coppello, D. 10 cL G. v. Voorst, D. 50 j. H. J. W. Houps, D. 55 j. J.M LinkSchouten, vt. 79 j. A. v. Son, wedr. 68 j. A. HarlandSchuchhard, vt. 78 j. J. H. J. A. Meddens, m. 61 C. G. A. Janssen, m. 61 j. P. A Zirkzee, m. 62 j. N. de LangenEggink, vt. 65 j. J. de Keizer, m. 58 j. C. Warmerdam, Z. 63 j. G. M Mank, Z. 2 m. C. J. Wage- mansDe Nie, vr 41 j B. Verwaag, m. 23 j. H. J. J. v. StraterBij, vr. 40 j. GEVESTIGD. J. H. Hagenbeek, Groenhovenstraat 17. M. P. Godefroy, Verpleegster, Acad. Ziekenhuis. J. Hamerslag, Stille Rjjn 8. J. J. Posthma, Metselaar, Pioenstraat 22. J. M. Dam. Practizijn. Levendaal i 50a, R en A. H. v. Goinga, Vree- J djjk 21. L. J. Lunenburg en fam., Fabr.- arb., Doelensteeg 12. J. van Bree, Ce cil ias trant 55. H. A. B.akels, Oude Vest 53. C. v. d'. Hulst, Wasstraat 23. J. C. Baxmeier cn fam., Boekhouder, Bree- straat 109. VERTROKKEN. B. fr. Gaalman. vt., Hengelo (O.), Reitz- straat 1. J. A. Versprille, Den Haag, Decimanstraat 54. H Veldman, Hooge- veen, Schutstreek B 121. P. J. de Ca- luwe, Den Haag, Snijdersstr. 48 II. Joh. Mulder, Rotterdam, Bethlehemstr. 18. K. Jongedijk, Den Haag, Jasmijnstr. 72. Wed. v. d. SluysScharp, Den Haag, Valkenboschkade 217. E. Vogelesang, id. id. J. fr Pieterman, vr., Rotterdam, Agniessenst-r 100. T. Lekkerkerker, Am. sterdam, le Helmersstr. 25b. M. Jong, vr., Rotterdam, Termenakker 10a. Van den Brandhof geb. Hemcrt tot Dingshof, vt., Assen, Brink 27. M. de Bruin, vr., Katwijk, Zeehospitium. G. Elzenga, Woubrugge, bij M. v. Egmond. H. Ubing Den Haag, Draaistr. 45. M. Schoonder- woerd, Vlissingen, Kanaalstr. H. N. den Os, Rotterdam, Loofdakstr. 25c. H. J. C. v. d. Abeelen, Den Haag, Soestdijk- kade 172. N. Weijnands, vt., De Biit, Utr.weg 87. O. M. de Jong, Terheiden, Dorpstr. A 169. A. J. v. Bemmel, vr., Den Haag, Loosd., Oud Roosenburgh. M. M. M. v. Egmond, vr., Hilversum, Burg. Schooklaan 30. A. J. v. d. Hoef, vr., Den Haag, Nieuwe Laantjes 19. P. Oudshoorn, Weesp, Hoogstraat 1. W. F. v. Hiele, Den Haag, leplaan 85. H. v. Woudenberg, Alphen a. d. Rijn, Burg. Visserstr. 42. J. J Ragut, vr., Utrecht, Poortstr. 69. J. W. v. Borseien, Rotterdam, Honingerdijk 69. A. J. van Berkei, Den Haag, v. Beuningenstr. 17. H. C. J. Sengers, vr., Oegstgeest, Leid- schestr.weg 10. J. Wetselaar, Vlissingen, Hr. Ms. wachtschip. M. C. Klesser, vt., Rotterdam, Scheepstimmermansl. 276. H. fr. de Wekker, Nijmegen, Parkweg 76. J. Gerrits, Hellendoorn, Daarleveen, woonsch. J. v. Konijnenburg, Apeldoorn, mr. v. Hasseltl. 56. M. H. H. Laurens, Rotterdam, Gouveinestr. 148. A. Kre- veld, Antwerpen 'Rorgerhout), Langstr. 77. Sonja Kirckuof, Berlijn, Halensee Litzenstr. 9. D. de Mooij, Den Haag, Kerkstraat 18. E. fr. v. d. Berg, vr., Warmond, Zijl, bij de ouders. P. H. v. Thiei, Oegstgeest, De Kempenaerstr. 70. K. Stapelmann, vr., Duisburg, Beeck, Friedkalnstr. 17. Jhr. P. M. v. Baerdt v .Simia, Oegstgeest, Wilha.park 18. J. Kars, id. id. L. J. A. Lut, vr.. Voor schoten, Huize IJijdorp, G. P. M. Lut, Veghel, Hoofilstr. A 17. B. Kramers, Rotterdam, J. v. Loon slaan 34b. A. Nag- tegaal, Oegstgeest, H Morschweg 78. G. Deak, vt., Budapest I, Laban Ut 3. W. v. der Plas. vr., Oegstgeest, Rhijngeest C. M. Oostdam, vr., Monster, In de Ma J M. Chr. Bouvy. vr.. Haarlem. Zijl- weg 93. P H. J. Rienks. Den Haag. Pletteriikade 27. Pison geb. Schipper. Zutphen, Zaadmarkt 74. BINNENLAND. Voortzetting dei behandeling van het Ne- derlandschBelgisch verdrag in de Tweede Kamer. Een getuigschriftkwestie voor het Leidscb Kantongerecht. De feesten te IJmuiden. Voorloopig verslag over Hoofdstuk X dei Staatsbegiooting voor 1927. BUITENLAND. De eisch in de Dnitsche veemmoord- processen. Arrestatie van vele revolutionnairen in Perpignan, die in Spanj'e een beweging wilden organiseeren. Fascistische relletjes in Italië. De oppo sitiepers is geschorst DE ALGEMEENE TOESTAND. Een oud geluid. Scherp debat over Thoiry. Maandag heeft de vroegere minister van oorlog in Painlevé's kabinet, Maginot, bij gelegenheid van de onthulling van een oorlogsgedenkteeken, een rede uitgespro ken, waarin hij het had over de Fransch- Duilsche toenadering. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om zich in scherpe bewoordingen tegen de ontruiming van het bezette gebied te verzetten. Men spreekt en men laat veel te va-el spreken van een vervroegde ontruiming van het Rijnland, betoogde hij. Deze ont ruiming zou een misdaad zijn tegen het va derland. Een overeenkomst met Duits?h- land is wenschelijk, doch slechts voor het geval, dat zij geen gevaar oplevert voor de veiligheid van het land en der verdragen. Het is niet door de resultalen van den oor log op te offeren, dat wij den vrede ver zekeren. De Franschen zijn aan de ge dachtenis van hun dooden verplicht om de rechten der overwinning niet in gevaar te brengen. Het oude geluid In de vergadering van de commissie van buitenlandsche zaken van den Duitschen Rijksdag over Thory moet volgens hét „Ber- j liner Tageblatt" een vinnige gedachtenwi9- seling gevoerd zijn tusschen dr Stresemann en den Duitsch-nationalen afgevaardigde prof. Hoetzsch. die gewoonlijk zeer kalm is, maar ditmaal op heftige wijze den minister van buitenlandsche zaken aanviel, waarop deze hem op denzelfden toon van antwoord diende, DUITSCHLAND. De veemmoordprocessen De socialisten en een coalitie Het conflict in de Rijn- scheepvaart. In het veemmoordproces te Landsberg heeft de officier van justitie tegen de boofd- beklaagden luit. Schulz en Klapproth. we gens moord of althans aanstichting tot moord op Gröschke, de doodstraf geëischt. Tegen de andere beklaagden werden tucht huisstraffen, varieerende van 3 tot 7 jaar geëischt. Tegen den beklaagde Schiburr die den vermoorde dagenlang op de beestach tigste wijze had mishandeld, werd een ge vangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden ge ëischt. -El- Het socialistische Rijksdagslid Müller Franken heeft in een rede te Dresden de volgende verklaring afgelegd- In de socia listische partij i9 niemand principieel tegen de coalitiepolitiek, maar men verlangt waarborgen, dat deelneming aan de regee- ringscoalitie practische voordeelen voor de arbeiders zal opleveren Als de rijksregee- ring bereid ware den achturigeD werkdag bij rijkswet te verzekeren, dan zou dat van grooten invloed zijn op de beslissing der socialisten t. a. v. deelneming aan de rijks- regeering. De werkgevers in de Rijnscheepvaart hebben de onlangs gevelde arbitrale uit spraak verworpen Ook onder de werkne mers is een scherp verzet tegen de beslis sing tot uiting gekomen. Dit beteeken! eon aanzienlijke verscherping in de ontwikke ling van het loongeschil. De Rijksminister van Arbeid heeft een nadere bijeenkomst te Berlijn belegd tegen

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1