DE WILDE HERTOGIN. No. 20441 LEIDSCH OAGBLAD, Dinsdag 2 November. Tweede Blad Anno 1926. BINNENLAND. FEUILLETON. het nederlandsch-belgisch verdrag. De N. R. Crt. hield gisteravond de juist heid van hare „onthulling" staande. „Het Bruselsche Laatste Nieuws, aldus het Blad. is op inlichtingen uitgegaan „in de omgeving van minister Francqui", waar men het blad verzekerd heeft, „dat deze nooit" in onderhandelingen van dergelijken aard gemengd was. en dat het dus onmoge lijk is dat hij de kwestie van een bevoordee ling van Antwerpen zou te berde gebracht hebben." Gelukkig is slechts de omgeving, die te goeder trouw kan zijn, en niet minister Francqui zelf, verantwoordelijk voor dit de menti. Wij kunnen niet gelooven dat mi nister Francqui en Dr. Schacht, de president van de Duitsche Rijksbank, het over zich zouden kunnen verkrijgen te loochenen, dat besprekingen van groote beteekenis over Eupen en Malmedy tusschen hen hebben plaats gehad, en dat bij die gelegenheid de mogelijkheid van een stelselmatige begunsti ging van de haven van Antwerpen door den heer Francqui geopperd is: iets waaromtrent wij volstrekte zekerheid hebben." Dat de heer Francqui zijn denkbeeld als geoorloofd beschouwde, verbaast het blad voor het overige niet. Hij kan, zakenman als hij is, uit de houding van Nederland den in- dnik krijgen, dat wij zelf het als een plicht beschouwden onze belangen tegenover die van Antwerpen op den achtergrond te schui ven. Hij kon in het verdrag onze erkenning zien. dat ieder kunstmatig voordeel van Antwerpen boven onze havens geoor loofd. en ieder natuurlijk voordeel van onze havens boven Antwerpen een onrechtvaar digheid is. Hij dacht blijkbaar slechts conse quent door te gaan in de door het verdrag aangewezen richting." De correspondent van de „Tel." te Berlijn heeft zich tot dr. Schacht gewend, die hem machigde tot het publiceeren der navolgende erklaring-. „In de besprekingen over Eupen-Mal médy, die door den president der Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, gevoerd zijn, is de kwestie van de haven *an Antwerpen niet aangeroerd. Tot zoover de verklaring van den presi dent der Duitsche Rijksbank. In gezaghebbende Berlijnsche kringen vestigt men de aandacht op het feit, dat bij jongste onderhandelingen over het Duitsch-Ned. Handelsverdrag de kwestie van de haven van Antwerpen een groote rol heeft gespeeld. De Nederlandsche gedelegeer den wezen er op, dat krachtens het Vredes verdrag van Versailles de haven van Ant werpen zekere voorrechten genoot boven die an Rotterdam. De Nederlandsche onder handelaars vroegen daarom gelijkstelling en zij drongen er bovendien op aan, dat aan Rotterdam dezelfde faciliteiten zouden wor den verleend als aan Antwerpen. Van Duit sche zijde werd aan dit verzoek gevolg ge- zeven, maar niet in den zin als de Neder- andsche onderhandelaars hadden verzocht. Zoodra namelijk de termijn, gedurende welken Duitschland op grond van het Vre desverdrag van Versailles aan Antwerpen uitzonderingsmaatrrg''^n moest toestaan, len einde was, he ^mlschland deze opge zegd, ten einde ahho^s tot gelijkstelling van Antwerpen en Rotterdam te geraken. Het is duidelijk, dat Duitschland niet tezelfder tijd voorrechten kan intrekken en toestaan. Uit deze omstandigheid alleen reeds blijkt, dat niemand, die de houding der Duitsche regeering in de kwestie der Westelijke ha vensteden kent. op het denkbeeld kon ko men, dat er te Berlijn gezaghebbende lieden zouden zijn, die aan Antwerpen de concur rentie met Rotterdam en Hamburg zouden willen vergemakkelijken. Op een oogenblik, dat de Duitsche handelsvloot, ten koste van groote offers, die zoowel door het Rijk als door de betrokken maatschappijen gebracht worden, weder wordt opgebouwd, zou men nimmer van den Rijksdag gedaan kunnen krijgen, dat het Duitsche goederenverkeer kunstmatig naar een buitenlandsche haven geleid wordt. Te Berlijn is de algemeene opvatting, dat het bericht van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" pure fantasie is van een onvoor zichtig en tendentieus berichtgever, aldus de „Tel."-correspondent Uit Brussel meldt men aan de „Msbde": Naar ik verneem wordt hier de aanleiding tot het bericht van de N. R. Ct. inzake Eupen-Malmédy en bevoordeeling van Ant werpen gezocht in een onderhoud dat Francqui een viertal jaren geleden te Ber lijn met Duitsche autoriteiten heeft gehad en waarbij men hem uitlatingen in den mond heeft gelegd die hij zou hebben uitge sproken. Verder was Francqui ginds niet als mi nister maar als finantieel gedelegeerde van de regeering-Theunis om er in verband met de terugname door het Reich van de in Bel gië gebleven marken te spreken over Bel gische tegenprestaties bij het regelen der sequestiezaken Daarbij werd niet over de kwestie Eupen- Malmedy gesproken. STAATSBEGROOTING 1927. Hoofdstak VI (Marine). Verschenen is het voorloopig verslag over de begTooting van Marine voor 1927. Daaraan is ontleend: Men achtte het thans beter de kwestie der reorganisatie der marine buiten be schouwing te laten, evenals de samenvoe ging der militaire departementen, nu te dezen aanzien het overleg met Indië is ge opend en de begrooting in geen enkel op zicht is vooruitgeloopen op den uitslag van dit overleg. Wel wenschten sommige le den de vraag te stellen of de voorberei ding van de reorganisatie van het marine- beheer, waaraan de minister nu bezig is en waarmede ook de benoeming van een raad-adviseur in algemeenen dienst ver band houdt, een zoodanige is, dat daarbij niet alleen formeel, maar ook feitelijk niet op die beide maatregelen wordt vooruitge loopen. Verscheidene leden wilden niet nalaten hun ingenomenheid met de aanzienlijke daling (met f 3.119.943) van het eindcijfer der begrooting uit te spreken. Men hield zich daarbij er van overtuigd, dat ook de minister bij zijn bezuinigingsmaatregelen er van is uitgegaan, dat aan de waarde van de marine als zoodanig geen afbreuk zal worden gedaan. Andere leden stonden tegenover deze bezuinigingen vrij sceptisch. De bezuiniging mag niet gaan ten koste van de gewich tige belangen, die de marine heeft te dienen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat van een eenigszins belangrijke bezui niging op de marine-uitgaven in deze be groeting niet gesproken kan worden. Met betrekking tot den nieuwen aan bouw van materieel werd gevraagd naar de plannen van den Minister ten aanzien van den aanbouw van een onderzeeboot voor den dienst in Nederland ter vervanging van één der verouderde. Bedenking werd door deze hrcren geop perd tegen de mededeeling in de memorie van toelichting, dat voorshands het aan tal onderzeebooten voor Indië niet zal wor den uitgebreid. Eén en ander zou er op neerkomen, dat, voor wat het in bespre king zijnde materieel betreft, voor de ver dediging van Ned.-Indië voorloopig als eindpunt wordt genomen het bezit van 9 jagers en 12 onderzeebooten. Gevraagd werd, uit welken hoofde de Minister van oordeel is hiermede te kunnen volstaan. Voor nieuwen aanbouw is in twee jaai tijds ongeveer 4 millioen minder uitgetrok ken. Een zoodanige vermindering in de voorziening van hetgeen voor de defensie noodig is, werd hoogst bedenkelijk ge acht. Verscheidene andere leden konden zich met deze denkbeelden geenszins vereeni gen. Naar de meening dezer leden kan voor de vervulling onzer internationale ver plichtingen uit een oogpunt van neutrali- teitshandhaving en lidmaatschap van den den Volkenbond in de Indische wateren het best worden gezorgd door een uitge breide poli tie-vloot, samengesteld u.» kleine, snelvarende schepen. Zij moesten zich dan ook verzetten tegen den verde ren aanbouw van onderzeebooten voor In- dië en tegen de aanvrage >cn gelden voor den aanbouw van alweer nieuwe torpedo jagers. Door deze leden werd ook bezwaar gemaakt tegen den aanbouw van een nieu we onderzeeboot. Gevraagd werd naar de voornemens van den Minister omtrent den vliegdienst. Ook werd de vraag gesteld in hoeverre de mededeelingen in de pers omtrent over plaatsing van de kustwacht van Leiden naar Amsterdam juist zijn. Sommige leden vroegen zich af, of de Minister in de versobering van de forma tie van de in Nederland dienende marine niet te ver is gegaan. Men' wees op de opheffing van de geneeskundige inspectie voor de zeemacht., In dit verband werd gevraagd, hoe de Minister de voor 1924 wenschte beperking van personeel wil be reiken. Aangedrongen werd op verbetering van de wachtgeldregeling en op het spoedig ter hand nemen van een wettelijke regeling betreffende den rechtstoestand van het personeel. Gevraagd werd, waarom de Vlootcommis. sie, die reeds meer dan een vol jaar zeer onvoltallig is, niet wordt aangevuld, waar door deze commissie feitelijk niet ïd staat is haar werk behoorlijk te doen. Gewezen werd op de moeilijke omstan digheden, waarin zich het oud-marine-per soneel dat voor 1918 gepensionneerd is, bevindt. Een herziening dezer pensioenen werd dringend noodig geoordeeld. Op het ten spoedigste treffen van maatregelen tot verbetering van de positie van dit gewe zen personeel werd door deze leden aan gedrongen. 0 Verscheidene leden drongen er op aan, dat de andere departementen meer gebruik zouden maken van 's Lands werven en werkplaatsen. Het aantal commandeurs te Hellevoet- sluis (10) achtte men voor dit kleine be drijf te hoog. Sommige leden wenschten, dat ook onge. huwde schepelingen boven 23 jaar, diè kost winner zijn of worden, de kostwinnersver goeding zouden krijgen. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat het dringend noodzakelijk is de bestrijding van de venerische ziekten voor al in dien zin aan te vatten, dat de haar den der besmetting worden bestreden. Gevraagd werd, of de minister kan ine- dedeelen, welke regelingen nu in overleg met België getroffen zijn ten opzichte van den loodsdienst op de Schelde. Gevraagd werd voorts, of de minister reeds tot een beslissing is gekomen inzake de vervanging van zeilschepen voor den loodsdienst door stoomloodsvaartuigen. Men drong er op aan, het pensioen voor lood sen te stellen op 2 pCt. per dienstjaar. Wederom werd gevraagd of niet kan worden voldaan aan den wensch der op den Nieuwen Waterweg dienstdoende lood sen om Rotterdam als standplaats te zien aangewezen. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. In verband met de verkiezing van Ne derland in den Volkenbondsraad heeft de regeering als vertegenwoordigers in de Permanente Raadgevende Commissie, welke overeenkomstig art. 9 van het Volkenbcnds- verdrag den Raad van Advies dient in militaire aangelegenheden, aangewezen luik een. b. d. C. van Tuinen, schout bij naóht II. G. Surie en luitenant ter zee le kl. D. Vreede, resp. voor zoover betreft vra gen van weermacht te land, ter zee en in de lucht ROODE KRUIS CONFERENTIE TE BERN. Bjj ministerieels beschikking is aange wezen als vertegenwoordiger der Nederland sche Regeering op de bijzondere Roode Kruis-conf eren tie, welke op 16 November e.k. te Bern zal aanvangen: mr. H. G. Dreöselhuys, lid van de Tweede Kamer der State n-G ener aal. J. M. H. MERCKELBACH. f Op het perron van het station te Am- hem La Zaterdagavond, toen hij per trein naar zijn woonplaats Maastricht zou gaan, plotseling overleden, 66 jaar oud, de heer J. M. H. Merckelbach (R.-K.), oud-lid van de Tweede Kamer, oud-notaris te Maas tricht en lid van den Raad van Beroep voor de Directe Belastingen te Roermond. CLASSIFICATIE BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. Bij den Minister van Waterstaat heeft een bijzondere audiëntie plaats gevonden over de classificatie der gemeenten bij de Nel- Spoorwegen. Voor het personeel waren ,Ter- tegenwoordigd van den personeelraad de heeren Moltmaker en Timmerman in hun kwaliteit van voorzitter en secretaris. Lang durig werd-het recht van het personeel be pleit, om gelijk gesteld te worden met het Rijkspersoneel, waardoor een aantal stand plaatsen naar een hoogere klasse werd over gebracht. Door den Minister werd daalegen aange voerd. dat de directie der Ned. Spoorwegen ten eenenmale dit recht ontkent en wel be reid is met den Personeelraad de algeheele classificatie te herzien Het resultaat van de bespreking is. dat de Minister zich opnieuw zal wenden tot de directie, waarna nog eens een nieuwe conferentie zal worden gehou den. HOOGERE RIJKSAMBTENAREN. Zaterdag hield de Vereenigingsraad van de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren zijn gewone jaarvergadering te Amsterdam, onder voorzitterschap van mr. J. Draaver, Deze gaf in zijn openingswoord een over zicht van den stand van de verschillende vraagstukken, die voor de ambtenaren van belang zijn. Hij deed uitkomen, dat er op verschillend gebied eenig nieuw leven is te constateeren. Zoo is van den Minister van Justitie een wetsontwerp te verwachten, waarin een belangrijk deel van de rechts positie zal worden geregeld. Ten aanzien van de salarisregeling is het wachtwoord „rust uitgegeven. Intusschen gaat het over leg tusschen de regeering en de ambtenaren voort. Ook bij de classificatie der gemeenten inzake den standplaatsaftrek zijn uitne mende belangen der ambtenaren betrokken. Het bestuur is diligent, opdat bij dit alles aan de bijzondere belangen der hoogere ambtenaren de noodige aandacht wordt ge wijd. Mr. K. J. van Nieuwkerken, rechtskundig adviseur der Centrale, hield een lezing over: „Ambtenaar en onrechtmatige over- heidsraad Bij de rondvraag werd er de aandacht op gevestigd, dat ambtenaren, die hun dienst per eigen auto uitvoeren, de nieuwe wegenbelasting zullen moeten betalen. Aan gedrongen werd op een compensatie hier voor door verhooging van de toelage voor gebruik van eigen auto ingevolge het Reis besluit. Het bestuur zal aan deze aangelegenheid zijn aandacht schenken. HET GOUDEN FEEST VAN HET NOORDZEEKANAAL. Gisteren bestond IJmuiden officieel 50 jaar, daar het 50 jaar geleden is, dat liet Noordzeekanaal werd geopend. Dit feit z 1 men op schitterende wijze herdenken. Er word1 een week lang feest gevierd. Vrjjdag begonnen de fasten reeds met de officieele opening van een winkelweek. Tevoren was reeds de seismische ten toonstelling geopend door den voorzitter van het algemeen feestcomité, wethouder J. Cs Dunnebier, nadat de voorzitter der tentoonstellingscommissie, de heer J. Kos telijk, gemeente-secretaris, een inleidende rede had gehouden. Des avonds trokken vier muziekcorpsen rond, om den ingezetenen kond te doen, dat de winkelweek was geopend. De Zaterdagmiddag was aan de sport gewijd. Op het Stormvogelterrein werden athletiek- en voetbalwedstrijden gehouden. Des avonds gaven in den schouwburg Thalia de vier plaatselijke gymnastiekver- eenigingen een uitvoering. Zondag werd het halve eeuwfeest in de kerken herdacht De plaats is schitterend versierd en ver licht Het feestcomité heeft de voornaamste pleinen en toegangswegen versierd, terwijl de buurtvereenigingen voor de straten heb ben gezorgd. RECLAME. zeker werkend bij verstopping. Alle 2 of 3 dagen een Laxin -bonbon na den avond maaltijd,, regelt de sp/jsverteering. 3154 De groote feestdagen zj)n heden en Don derdag. Heden hééft de vlootrevue en het vuurwerk plaats, Donderdag komen de officieele gasten uil Den Haag, Amster dam en Haarlem. NAT. BUREAU VOOR VROUWENARBEID. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Nationaal Bureau voor Vrouwen arbeid werd gistermiddag receptie gehou den in het perceel aan de Van Speyksfraat te Den Haag, waar het Bureau gevestigd is. Van vele organisaties waren vertegen woordigsters gekomen om het bureau en de leidsters, die zich een algemeene bekend heid hebben verworven, geluk te wenschen. Ook werden enkele toespraken gehouden. Namens de vereeniging „Arbeid Adelt" sprak mevr. Therese Hoven, die huldo bracht aan de leiding en haar sympathie uitsprak jegens hot bureau en de directie. Namens de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen sprak de presidente van het hoofdbestuur, mevr. BraunsSchagen, die dp gelukwenschen der vereeniging over bracht. terwijl ook de presidente der Haag- sche afdeeling mevr. Van Braam Houck- geest, het woord voerde en speciaal mej. Anna Polak en haaT medewerksters, mej. Heynen en mej Van Dijk. huldigde. Óok werd nog gesproken namens de Ver eeniging van Staatsburgeressen waarna de directrice van het Bureau, mej. Polak, allen dankte. Er waren veel bloemstukken gezonden. RADIO-OMROEP.' Het Hoofdbestuur van het Alg. Ned. Ver bond heeft besloten een commissie in te stellen, die door overleg met de daarvoor in aanmerking komende vereenlgin^en en instellingen zal trachten een oplossing te vinden, waardoor de verdeeldheid, die het gevolg zou zijn van de uitvoering van het advies der Staatscommissie, voorkomen wordt, zoo algemeen mogelijk bevrediging wordt gewekt, en tevens wordt bewerkt dat de Nederlandsche Radio-omroep dienstbaar wordt gemaakt aan de wenschen der land en stamgenooten in de omliggende landen. EEN LEGERCONTROLESTATION. Een dezer dagen is op het Bondskantoor te Den Haag een vergadering gehouden van vertegenwoordigers der Bondsbesturen van de Landelijke Bonden van Schoenmakers patroons en schoenwinkeliersvereenigingen De vergadering werd geleid door mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar. Besloten werd een Vereeniging „Leder-conlrole-station op te richten. Het doel der Ver. is, de fabricatie en het verwerken van goede kwaliteit leder te bevorderen. Een der middelen hiertoe is het vaststellen van normen, waaraan onver- zwaard zool leder dient te voldoen. Leden A zijn de oprichters (bovengenoem de Bonden). Leden B: Lederhandelaren en looiers, die het „controlestempel" van het station op hun leder plaatsen, hetwelk als waarborg dient voor onverzwaard zooileder. Het onderzoek van het onder controle van het station staande leder zal geschieden door het Rijksproefstation ten bate der Leder-in dustrie te Waalwijk. De vergadering droeg het uitwerken der genomen besluiten inzake de oprichting op aan mr. van Hellenberg Hubar en F. Hés- sels, bondsadministrateur. Uit het Duitsch door ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van L. DITHMAR1NE (Nadruk verboden.) 32) De sleutels bevonden zich aan den gou den ketting in de broekzak van den versia- ?ene. Gemot opende alle laden en kastjes maar er werd niets verdachts gevonden, mets niet eens een liefdesbrief van de 6611 w a,n<^ere schoonheid. »Wel," zeide Sir Walter, „deze jonge man zou geen liefdescorrespondentie gevoerd hebben? Ëen paar rekeningen daar, dklen jyer het oprichten van het konsulaat in iverpool Gemot, die laden en kastjes Un zoodanig in orde dat ik tot de slotsom '°m, dat er hier iets niet in orde is!" XVIII. Lady Grace had zichzelf overwonnen, zij j deze volgenden morgen vroeg op en =lnS met den eersten trein naar Londen. oen zij in Carlton House Terrace aan kwam dokt Von<* 2^aar zuster te en de er bezig haar temperatuur op te nemen. kou^PWln^'ng' doorweekte schoenen en nah^11 hadden gezegevierd over de sterke rPTpUr Van Gloria en hadden haar te bed dorpen. in'a^ ?ei? bang dat er een longontsteking aantocht is," zeide de dokter, Met een luiden kreet wierp Grace zich op het bed. „Oh, oh," jammerde zij, „ik was er wel zeker van, dat er iets verschrikkelijks ge beurd was! Gloria ik heb dan heelen nacht niet geslapen 1 Ik...." Stil lag Gloria De koorts brandde op haar wangen, in haar oogen. Toen zij sprak klonk haar slem heesch. „Hoe is het met vader?" „Oh. hij is in de beste stemming. Het is een heele tijd sedert ik hem zoo opgeruimd gezien heb. Hij vroeg, wat jij en ik toch voor dringends te doen hadden in de stad, waarop ik hem gezegd heb, dat jij plotse ling de nobele passie gekregen had om je win tergarderobe in Londen te willen be stellen. En mij zou je per telefoon te hulp geroepen hebben! Ik ik moest toch een grap bedenken, is het niet? En heu9ch het huilen stond mij nader dan het lachen. Vader lachte ook en zeide dat je alles mocht koopen wat je wilde en op zijn rekening! Hij houdt toch zooveel van je Gloria! En omdat je het document voor hem terugge vonden hebt, is hij je voor eeuwig dank baar!" Gloria sloot de oogen. Bij de gedachte aan haar vader overviel haar opnieuw een gren- zelooze moedeloosheid. Grace, hoe vervuld zij ook was van haar Hgen zorgen, durfde er niet naar te vragen. Schuw greep zij de hand van haar zusterhoe warm. hoe droog was diel In dit uur leerde de opper vlakkige Grace nog een ander, haar tot nu toe geheel vreemd, gevoel kennen. Gedu rende dien dag had zij het toch niet gewaagd om zichzelf te verontschuldigen of in een beter daglicht te stellen De angst en zelf verwijten lieten haar niet met rust Maar zelfbekentenis i9 nog niet gelijk aan berouw. In dit uur leerde zij ook wat het is: 1 erouw te hebben! Zij gleed naast het bed neder en begon te weenen. Zacht uit het diepst van haar ziel. Gloria, ziek. met koorts vechtend, toonde zich nu wederom de sterkste Zij legde haar hand op het hoofd van haar zuster en streelde het met liefde. Zij begreep wat er in haar om moest gaan. Het medelijden overwon haar smart. Het is toch eindeloos moeilijk onder den druk van eigen schuld te lijden1 Met moeite begon zij te vertellen. En hoe verder zij kwam. des te meer verdween de kleur uit het gezicht van haar toehoordster. Het document verdwenen! En de'brieven 1 De brieven! „Wilde hij ze je niet geven?" stamelde zij. „Ik heb hem gedoodl" „Ahl" Grace strompelde overeind. Staarde haar zuster aan „Ge ge dood?" „Ik verloor mijn kalmte. Ik had den revolver meegenomen om hem eventueel met het wapen in de hand te dwingen. Maar toen toen Grace! Toen moest ik het gebruiken om mij te verdedigenI" Doodstil werd het in de kamer. Ieder van de (wee vrouwen hoorde het kloppen van haar eigen hart. „Grace," ging Gloria verder, ..ik ben nog niet uitgesproken! Wat er met de brieven zal gebeuren weet ik niet: misschien zijn zij reeds in handen van de politie Maar dat is niet het ergste! Toen ik Las Vildas ge dood had en daar nog stond me den revol ver in mijn hand kwam er iemand in de kamer en hielp mij ontvluchten! Dat was Ha raid!" Onbeweeglijk stond Grace daar. Het was haar onmogelijk, het ontzettende, dat in zulke korte uren over haar gekomen was. te bevatten. Steen op steen stapelde het nood lot op haarWaarom? Omdat zij vier kleine brieven geschreven had „Harald is in Londen", al9 door een nevel hoorde zij de krachtlooze stem, .hij kwam juist voor ons huis aan, toen ik op weg ging naar Las Valdas Jouw regen mantel hij zag mij voor jou aan, volgde mij en gelooft nu dat ik ik het was die met Las Valdas Grace was nog steeds niet in staat om te spreken. In haar moe hoofd ging die ééne gedachte. Harald in Londen 1 Harald hield Gloria voor de schuldige „Ik heb er den geheelen nacht over na gedacht," ging de zieke voort, „er zit niets anders op dan dat je dadelijk naar hem toe gaat en hem de heele waarheid zegt de geheele, Gracel Hoor je mijl Hij moet, vóór alles, ons helpen het afschrift te vinden I Zou dan alles voor niets gebeurd zijn? Denk er toch aan, dat vader nog de waarheid ter oore kan komen I Want dat zal moeten ge beuren I" „Ik iknaar Harald klaagde Grace, „Gloria, je eischt het onmo gelijke!" Plotseling richtte Gloria zich op. Nu schit terden haar oogen niet alleen van koorts, maar van opvlammenden toorn 1 „Ik eisch het onmogelijke?" riep zij met bovennatuurlijke krachtsinspanning, „ik ben moordenares ter wille van wie? Van jou! Voor jouw schuld! En nu jammer je nog dat ik het onmogelijke wil. omdat jij zult gaan en mijn eer rechtvaardigen? Denk je. dat mijn zusterliefde zoo ver zou gaan om toe te laten, dat een man als Harald Neville mij voor een vrouw zou houden als voor de geliefde van Las Valdas? Onmoge- lijk! Dat is wel het minste wat ik van je vergen kan! En het is smaadvol genoeg dat ik het moet vergen I Dat je het niet uit je zelf doet!" „Ik ga!" antwoordde Grace. Twintig minuten later was zij terug. Haar gelaat was vaalbleek. Haar lippen klapper den als van koude „Gloria, Gloria!" riep zij, „Harald is van morgen in hechtenis genomenI" XIX. Generaal Sir Arthur Ryce liet Lord Ne ville bij zich brengen. Hij en de vader van den Lord hadden zij aan zij bij Ladysmilh gevochten „Daar heb je je in een leelijk wespennest gestoken, Harald," begroette hij den ver dachte. Deze trok de schouders op en zeide kalm: „Sir Arthur we moeten ons allemaal buigen voor ons lot." „Nonsense," riep Zijne Excellentie uit, „dat zou ik nooit hebben kunnen gelooven, Harald, dat je ter wille van een vrouw het hoofd verliezen zoudt zelfs al was die vrouw je echtgenoote." „Lady Neville heeft met deze zaak niets te maken. Sir Arthur" ..Des te erger voor jou. mijn jongen." Sir Walter en de inspecteur Gernot waren aanwezig en de eerste nam het op zich de vragen te stellen. Hij en Harald Neville wa ren te Eton tezamen school gegaan. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5