AGENDA. TELEGRAMMEN. I üdEpca I LAATSTE BERICHTEN. Dinsdag. Stadszaal (groote zaal): Mij. voor Toon kunst: Het Utrechtsch Stedelijk Orkest. 8 uur. Woensdag. Amicitia. Alliance fran?aise. Mme. Dus- sane. 8 uur. Stadszaal: Lezing met lichtbeelden pater Hendrichs over „Het christelijk getuigenis der Catacomben". Kwart over acht. Wjjkgebouw, Langestraat 6769: Ont- wikkelingsaVond. Nam. 8 uur. Katwijk-aan-Zee, (Gemeeaitezaal) Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Spr. de heer Meyering, uit Haarlem, over „Red dingsbrigades". Nam. halfacht. Vriidaa. K a t w ij k-a a n-Z e e, GemeentezaalDs. Zandt, uit Delft. Nam. halfacht Prediker (Janvossensleeg): Ledenverga dering afd. Leiden Chr. Hist. Unie. Spr. de heer H. van Boei jen, over .,De beteekenis van de komende Statenverkiezing". 8 uur. Stadszaal (groote zaal): Leidsche Kunst kring voor Allen. Boheemsch Strijkkwartet. Kwart over 8. Zaterdag. Stadszaal (groote zaal): Pinksterfeest- film der A. J. C. 8 uur. Stadszaal (foeyr): Soirée dansante van „Brunhilde". Nam. halfnegen. Dagelijks. .Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. .City-theater". Haarlemmerslr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag): Het Vroolijke Tooneel; opvoering van „Anne Marie", De avonds nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 November a.s. waargenomen door de apotheken van de H.H. G. H, Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502, en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. de uiterste voorzichtigheid tegen deze bui- tcnlandsche inmenging waakt. Men kan op haar vertrouwen, dat zij alle maatregelen zal treffen, die noodzakelijk mochten zijn in elke eventualiteit, die zich zou kunnen voordoen, om de uitoefening der burger lijke rechten van elk lid der gemeenschap te vrijwaren en om eiken opstand met den sterken arm, te onderdrukken. Gook spreekt blijkbaar met twee monden. Men oordeele: Te Leigh in Lancashire zeide hij. dat hoezeer hij ook met Thomas en de andere gedelegeerden van de vakvereeni- gingen van meening verschilde over de mo gelijkheid van een oplossing zooals zij die trachtten te bereiken, noch hijzelf noch een der andere leden van het federatiebestuur hun naam van leiders waard zouden zijn, als zij een mogelijke oplossing door per soonlijke animositeit zouden willen be letten. Dat klinkt dus hoopvol. Maar te Liver- poolhield hij een rede, waarin hij nadruk kelijk verklaarde, dat Rusland geen woord in de staking te zeggen heeft gehad en dat de stakingsgelden, die de. mijnwerkers uit Rusland hadden ontvangen, zonder eenige voorwaarde waren gestuurd. Verder ver klaarde Cook, dat de mijnwerkers nog steeds aan de in April gestelde voorwaarden vast hielden en dat zij thans meer dan ooit ge loofden, dat aan deze voorwaarden kon worden voldaan. Gook herinnerde aan de uiting van den premier, dat de industrie zichzelf moest bedruipen, en zeide, dat hij bereid was loon en te aanvaarden op den grondslag van den tegenwoordiegn ver koopsprijs van de steenkool aan den mijn ingang. Ten slotte zeide Gook: „Ik waar schuw het land dat indien men de mijn werkers tot een langeren arbeidsdag dwingt zij zich daarbij niet zullen neerleggen. Wij zullen wel in de mijnen gaan, maar wij zullen meer vernielen dan wij opbouwen. Wij zullen guerilla voeren. Wij zullen den slrijd meer dan ooit voortzetten." Wat is nu de juiste en ware gedaante van Cook? De laatste rede lijkt ons het meest oprecht I Het bekende liberale rechtsgeleerde La gerhuislid Sir John Simon heeft Zaterdag in een rede te Finsbury Park zijn oordeel over bet conflict in de mijnindustrie gezegd. Hij verklaarde, dat zij die meenden, dat door het geweldige zichzelf respecteerende deel der Britsche arbeidersklasse, dat de mijn werkers vormden, te dwingen zich onvoor waardelijk over te geven, de strubbelingen in de industrie een eind zouden nemen, zich vergisten. Dat zou niet het eind be- teekenen, maar het begin. Indien het ge schil met een knock-out zou eindigen, zou den de kapitalisten voor zichzelf en voor hun land strubbelingen voorbereiden, die zouden voortkomen uit een gevoel van on recht en onrechtvaardigheid, teleurstelling nn wanhoop. Simon bepleitte terugkeer tot het. rapport der Steenkooleommissie-Samuel. Het aantal werkende mijnwerkers was gisteren 8573 hooger dan Zaterdag, een hoog cijfer voor den eersten dag van de week, als men bedenkt hoezeer het Maandaghou- den er in Engeland nog inzit. Er werken nu in totaal 278.130 man. De toeneming komt voornamelijk voor rekening van Leicestershire, waar de mij nen met nagenoeg volledig personeel wer ken. Dit graafschap was om dezelfde reden door de stakersleiders uitgekozen voor een intentieve compagne op Zaterdag en Zon dag. maar de sprekers die verschenen. oni°r wie enkele parlementsleden en anderen nut bekende namen in de vakbeweging, vonden op vele plaatsen in het geheel geen toehoor ders en op de drukst bezochte bijeenkomst beliep het aantal niet meer dan 70 man. Er was gisteren geen bijeenkomst van de rijksconferentie, maar verschillende sub commissies hebben belangrijke vraagstuk ken besproken, waarover binnenkort in een der algemeene vergaderingen rapport zal worden uitgebracht. De economische com missie besprak de wenschelijkheid van het aanleggen en bijhouden van algemeene han delsstatistieken ten dienste van den handel tusschen de verschillende deelen des rijks. In de eerste plaats werd deugdelijk, sta tistisch materiaal verlangd omtrent het arti kel wol in den uitgebreidsten zin en ver volgens van de voorraden levensmidde'en in entrepots en koelinrichtingen, welker dis tributie zeer veel te wenschen laat. De sub commissie omtrent boschwezen heeft het nut bepleit van een rijksbureau voor bosch wezen, houtvoorraden, ontginningen, enz.. De deelnemers aan de conferentie zijn gisteren te gast geweest aan een noenmaal van de Britsche Rijksproducenten vereeni- ging. Minister Ameny zong den lof van de rijksvoorkeurrechten, waarop Bruce, de Australische premier, opmerkte, dat alle overwegingen ter rijksconferentie neerkwa men op hel feit, dat het economische vraag stuk het belangrijkste van al is. ZoowM Bruce als Coates (Nieuw-Zeeland), die na hem sprak, waren van meening, dat de han del tusschen de verschillende deelen des rijks nog voor sterke uitbreiding vatbaar is. ITALIË. De jongste aanslag op Mnssolini. Het lijk van den jeugdigen man die een aanslag op Mussolini gepleegd heeft, is ge ïdentificeerd. Het is de 15-jarige Antonio Zammoni, de zoon van een bekend drukker uit Bologna. De vader had den knaap ver boden zich na 5 uur op straat te bege ven. Wijl de jongen na dien tijd echter niet teruggekeerd was begaf de vader zich naar de politie. Op het politiebureau her kende de ongelukkige man in het lijk van den gelynchten jongen zijn zoon. Een kogel heeft de uniform van Mus solini nog doorboord. Deze uniform is ver zegeld door de justitie. Zammoni droeg de uniform der fascisti sche jeugdgarde. Het was de afgevaar digde Rico, die door zich op den moorde naar te werpen, dezen belet heeft om ver der op Mussolini te schieten. De revolver werd teruggevonden. Hij was nog met 8 kogels geladen. Vele arrestaties hebben plaat-s gehad. RUSLAND. Mislukte aanslag. Volgens een bericht uit Moskou, werd naar de automobiel van den vice-president deT Tsjeka een bom geworpen. Slechts de chauffeur werd licht gewond. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN TERDOODVEROORDEELING. To Douai heeft Zaterdag het hof van gezworenen een vrouw van één-eci-zestig jaar ter dood veroordeeld, omdat zij in koelen bloede haar schoondochter had dood geschoten. Evenals de misdaad heeft ook de behandeling der zaak voor dé assiesen van het Noorden-departement te Douai op buitengewone wijze de aandacht bezig ge houden, niet slechts door het afgrijselijke van de misdaad maar tevens door de plaats, die de moordenares, de schatrijke mevrouw Lefebvre in de samenleving te Douai in nam, waar zij tot de kringen der groote fabrikanten behoorde. Volgens de verslagen fn Belgische en Fransche couranten moet de moordenares een monster genoemd worden, wier ontoe rekenbaarheid de deskundigen, die eon on derzoek naar haar geestvermogens hadden in te stellen, geweigerd hebben uit te spreken. Mevrouw Lefebvre was in het be zit van haar geestvermogens. Matelooze gierigheid en geldzucht schijnen haar voornaamste eigenschappen te zijn geweest en jegens haar schoondochter en de familie^ waaruit deze voortsproot, schjjnt zij dus een ziekelijken haat gekoesterd te hebben. Deze duistere haat en afgunst, die in de provinciestad Douai tusschen de familie Lefebvre en die van de jonge schoondoch ter voortwoekerde, schjjnt bij de moorde nares zijn toppunt bereikt te hebben toen zy vernam, dat haar schoondochter zwanger was. Mevrouw Lefebvre heeft toen op een auto-tocht, waarbij haar nul van een zoon speelbal in de handen van zijn moeder aan het stuur zat, zij met haar schoon dochter achter in den Wagen was gezeten, het jonge vrouwtje met revolverschoten af gemaakt. De veroordeelde heeft cassatie van het vonnis aangeteekend. SLECHTE WEER IN BELGIS EN DUITSCHLAND. Zondag is het weder in geheel België buitengewoon slecht geweest, met zwaren ergenval en koude in de omstreken van Brussel, in de Kempen en elders. Ook heeft het geruimen tijd gesneeuwd in Walenland. Het waterpeil der rivieren is nog meer gestegen in Henegouwen. Te Jemappes zijn verscheidene straten ondergeloopen. Te Sint Vaast bij Bergen is de rivier buiten haar oevers getreden en moest een katholieke school worden ontruimd. Te Charloi, waar Samber ongeveer 2 Meter boven het ge wone peil staat, zijn vele kelders in de benedenstad volgeloopen. Op de Maas bij Namen en Luik is de stroom zoo sterk, dat de scheepvaart bijna onmogelijk is ge worden. In de Harz heeft het hard gesneeuwd evenals in Keulen. De Rijn en Moezel wassen. EEN 19-JARIGE JONGEN OPGEHANGEN. Een negentienjarige jongen, die een po litieagent had doodgeschoten, welke hem wou bekeuren wegens het overschrijden van de veiligheidsgrens, is gisteren in een ge vangenis van Chicago pgehangen. Er was een sterke beweging geweest voor het ver krijgen van een wijziging van het vonnis. Men houdt dit weliswaar niet vooronreent- vaardig, maar merkt op, dat er tal van moordenaars, die lid zijn van goed georga niseerde en over politieken invloed beschik kende misdadigersbenden vrij rondloopen, terwijl die jongeman wordt geëxecuteerd. De ouders van den jongen misdadiger heb ben zoowat hun heele vermogen verbruikt in allerlei pogingen ten gunste van hun zoon. OVERVALLEN TE BERLIJN. Volgens de „Berl. Ztg." zijn te Berlijn weer twee overvallen voorgekomen, waar van er één met den dood van den aange vallene is geëindigd. Gistermorgen tegen 4 uur strompelde een jonge man wiens kleeding met bloed was bevlekt en die zich voor de woning Spree-_ straat nr. 13 bevond, naar een taxi en ver zocht den chauffeur hem naar een post van de eerste hulp bij ongelukken te brengen, aangezien hij overvallen en door messteken ernstig gewond was. De chauffeur nam hem op en bracht hem naar een post in Charlot- tenburg. Onderweg verloor de gewonde zijn bewustzijn. Men stelde vast, dat hij 5 messteken in het onderlijf had. Nadat een noodverband was gelegd, vervoerde men den zwaarge wonde naar het ziekenhuis Moabit, waar hij spoedig na aankomst stierf. Ongeveer op denzelfden tijd, dat de zwaar gewonde den taxi-chauffeur aanriep, is op het Friedrich-Karl-plein te Charlottenburg, dus dicht in de buurt, de koopman Max Meiss uit de Chiststrasze overvallen. Deze bevond zich op weg naar huis toen plotse ling uit het plantsoen een man op hem toe sprong, en hem, nog voordat hij zich kon verdedigen, enkele messteken in den arm toebracht. De straatroover ontrukte den koopman zijn portefeuille en vluchtte ver volgens in het plantsoen. Kort daarop is een man gearresteerd wiens kleederen met bloed bevlekt waren. Deze. de kleermaker August Dummer, ver klaarde, dat ok hij overvallen was. Aange zien hem echter geen letsel was toegebracht is hij in arrest gehouben, daar men hem voor den dader van de overvallen houdt. HOUDINI t Houdini, de boeienkoning, is op 52-jarigen leeftijd le Detroit overleden. Ilarry Houdini was aanvankelijk sloten maker. In 1900 trad hij voor het eerst te Londen op en ook bier te lande heeft hij na dien herhaaldelijk zijn kunst vertoond. Men vertelt van hem, da,t hij uit 61 gevangenis sen, waarin hij op zijn verzoek was opge sloten, heeft welen le ontsnappen. Een ver makelijk staaltje van zijn kunst heeft hij in 1924 te Liverpool ten beste gegeven. Ge boeid met drie paar handboeien was hij in een cel opgesloten. Binnen zes minuten had hij zich van de handboeien weten te bevrij den, zijn eigen celdeur geopend en die van de overige cellen in dezelfde gang, met uit zondering van één, die hij zoo secuur geslo ten had, dat de bewakers hem niet meer open wisten te krijgen en Houdini moesten roepen om den gevangene die in de cel opge sloten zat, le bevrijden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een automobiel, waarin drie personeD zaten, begon bij Maagdenburg plotseling te .slingeren en sloeg toen over den kop. De drie inzittenden werden gedood. EEN BANDIET NEERGELEGD. Volgens een bericht uit New-York, is te Detroit na een hevig gevecht de bandiet Cuncliffe, die de overvallen op de post auto's in den staat New-Yersey organi seerde, gedood. Bij het gevecht, waaroij druk van revolvers werd gebruik gemaakt, zijn nog 2 personen gedood. VADERMOORD. Bij een ruzie heeft een zoon van een melkhandelaar te Hamburg zyn vader met een stuk hout op het hoofd geslagen, waardoor de man onmiddellgk den geest gaf. De jongen is ter'beschikking van de justitie gesteld. FAMILIEDRAMA. De in het Oosten van Berlijn wonende kapper Janzen, die mei longontsteking le bed lag, heeft, vermoedelijk in waanzin, een moordaanslag op zijn te bed liggende 14- jarige dochter gepleegd. Zijn vrouw kwam echter tusschenbeide, wat echter niet be- lètte, dat de dochter verschillende messte ken opliep. De man stak tenslotte zichzelf dood. VERKIEZINGEN IN ENGELAND. LONDEN, 2 November. j(Reuter). Ver kiezingen van 300 gemeenteraden in En geland en Wales, behalve Londen. Tot half één 's nachts waren de uitslagen als volgt. Labour wint 147 zetels, verliest 8, de conservatieven winnen 18, verliezen 87, liberalen winst 7, verlies 55, independenten winal 13, verlies 34. In Birmingham wint Labour 8. in Northingham 5, in Bootle 2, te Stoxe 10, in Manchester en Leeds elk 7, te Bolten, Liverpool en Sheffield eJk 6. In de nieuwe gemeente van Twicken ham, een voorstad van Londen, werden ge kozen 19 conservatieven en 6 independenten 14 labour Candida ten werden verslagen. EARL GRANVILLE. KOPENHAGEN, 2 Nov. (V. D.) Earl Gran ville, die sedert 1922 Britsch gezant bij hef Deensche Hoi is geweest en vanaf midden November de Britsche vertegenwoordiging te 's-Gravenhage zal behartigen, werd gis teren door den Koning in audiëntie ont vangen. Later dineerden de gezant en gra vin Granville met de Koninklijke familie. DE AANSLAG OP MUSSOLINI. BOLOGNA, 2 Nov. (Bel. Tel Ag.). De pre fectuur bevestigt, dat de dader van den aanslag op Mussolini de 16-jarige zoon is van een te Bologna wonenden drukker en Anteo Zambonui heet. Hij behoorde eerstt tot de fascistische jeugdorganisatie, waar van hij zich echter verwijderde. Zijn vader behoorde vroeger tot de kringen der anar chisten. ROME, 2 Nov. (V.D.) „Niets kan mij overkomen voordat ik mijn werk voltooid heb", heeft Mussolini uit Forli getelegra feerd aan den afgevaardigde Aprenatie, leider der fascisten te Bologna. Er bestaat hier weinig twijfel aan, dat de aanslag te Bologna geïnspireerd is door politieke tegenstanders. Dezelfde personen, die een idiote vrouw gebruikten hebben een vijf tienjarigen knaap gekozen om den aanslag te doen. De jonge Antoneo Zamboni die onmiddellijk na zijn aanslag gedood werd, kreeg 44 messteken. De Fascistische afgevaardigden eischen de onmiddellijke bijeenroeping van het Parlement teneinde de doodstraf weder in te voeren. Mussolini keert heden naar Rome terug teneinde de feestelijkheden op 4 November bij te wonen. Buitengewone voorzorgs maatregelen worden genomen om een nieuwen aanslag te voorkomen. De dagbladen publiceeren artikelen on der het hoofd; „Aanslagen op het leven van den Duce moeten absoluut onmogelijk gemaakt worden." Mussolini heeft geweigerd af te zien van zijn voornemen om op 4 November in het openbaar te verschijnen. FASCISTISCH ITALIë. ROME, 1 Nov. (Belg. Tel. Ag.) Heden avond werd op het Colonna-plein een groote fascistische betooging gehouden. Een enor me menigte juichte den Duce en het fascis me toe. Turati, de secretaris-generaal der fascistenpartij zeide in een toespraak dat het fascisme de doodstraf wil voor de aan stichters van den aanslag, en dat hij in den grooten fascistischen raad eischen dat de doodstraf onmiddellijk wordt voltrokken aan Zaniponi, Capelle en Lucetti. NICE, 1 Nov. (Belg. Tel. Ag.) Naar uit Vontimiglin aan het blad Eclaireur de Nice wordt gemeld, had daar des middags een fascistische betooging plaats naar aanlei ding van den aanslag op Mussolini, waarbij een Fransch spoorwegarbeider en eenige zijner makkers, die het hoofd niet ontblooten toen het fascistenlied ten gehoore werd ge bracht, door betoogers werden mishandeld. De fascisten gingen toen voor het Fran sche consulaat betoogen-, eenigen hunner moeten er met geweld zijn binnengedrongen en hield een toespraak tot de menigte, in een toon die niet bepaald vriendelijk tegenover Frankrijk was. DE HONGAARSCHE SOCIALISTEN. BOEDAPEST. 2 Nov. (Belg. Tel. Ag). De Hongaarsche sociaal-democratische partij hield haar jaarlijksche congres. Verschei dene sprekers criliseerden de politiek van het partijbestuur. De vroegere oppercom- mandant van het Hongaarsche roode leger, kolonel Stormfeld, verdedigde een motie, waarin gevraagd wordt, dat de partij in het vervolg samenwerking met de burgerpar tijen zal weigeren en zich zal wijden aan groote bewegingen. Alle amendementen werden verworpen en het bestuursrapport werd aangenomen. HET BOLSJEWISTEN-CONGRES. MOSKOU, 1 Nov. (Belg. Tel. Ag.) De ontwikkeling van het rapporb-Stalin duurde 4 uren en had een levendig debat tengevolge, waaraan inzondeiheid Komeneff en Trotski deelnamen, die hun meeningen verdedigden. NADERENDE VERKIEZINGSSTRIJD IN OPGEWEKTE PROPAGANDA. ATHENE, 2 Nov. (V.D.) In tegenstelling met de absolute onverschilligheid welke door het Grieksche volk aan den dag werd gelegd tijdens de jongste revoluties, wordt er thans in het geheele land een opgewekte verkiezingsstrijd gevoerd. Met groote be langstelling wordt de dag van Zondag te gemoet gezien. REGEERINGSCRISIS IN IRAK. BAGDAD, 2 Nov. (V. D.). Het Kabinet van Irak heeft Koning Faisal na de parle- mentsopening zijn ontslag aangeboden, wijl de regeeringscandidaat voor het Kamerpre sidentschap niet gekozen werd. De politieke toestand is zeer onzeker. Waarschijnlijk zal het parlement ontbonden worden. DE GELOOFSSTRIJD IN MEXICO. MEXJCOCITY, 2 Oct. (Reuter). Het R.-K, episcopaat heeft een verklaring gepubliceerd waarin het ontkent ooit tot een rebellie in Mexico of poging daartoe machtiging te hebben verleend. Deze verklaring wordt beschouwd als een antwoord op een regeeringscommuniqué, waarin melding wordt gemaakt van de ver nietiging eener kleine bende dwepers Za terdag j.fs in den staat Durango, onder be wering aat het episcopaat een revolutie zou hebben georganiseerd. UIT CHINA. WASHINGTON, 2 Nov. (Reuter). Consu laire ambtenaren der Ver. Staten in Kanton hebben bij de regeering in Kanton gepro testeerd onder de beschuldiging dat zij de verdragsrechten geschonden heeft, door alle schepen die de haven van Kanton binnen- loopen onafhankelijk van de gewone in spectie der douanen aan een sppciaal onder zoek door Chineesche ambtenaren te onder werpen. TOETANKHAMEN's GRAF. KAIRO, 2 November. (Reuter). Naar de bladen melden is de derde onlangs ge opende kamer, van Toetankhamen's graftom be zooal niet zoo rijk als de beide eerste, dan toch van voorhistorisch belang, daar zij alle voorwerpen bevat, die bij het be- grafenisceremonieel zijn gebruikt EEN VLIEGRECORD. KARACHI. 2 Nov. (Reuter). De Fransche vliegers Rignot en Coste zijn gisteravond in Karachi aangekomen en vanmorgen om 7 uur weer vertrokken. Zij denken in den loop van den avond in Calcutta aan te komen. Den 30en October hebben zij een nieuw wereldrecord gevestigd in snelheid en afstand door een vlucht aan een stuk van Parijs naar Jask aan de Perzische Golf in 32 uur. OPIUM-SMOKKEL. SINGAPORE, 2 November. (Reuter). De zeepolitie heeft een aantal zakken ver- boder opium, ter waarde van 10.000 dollar, aangehaald. Drie Chinee zen zijn in hech tenis genomen. t DE GROOTSTE RUSSISCHE FILMSTUDIO AFGEBRAND. MOSKOU. 2 Nov. (V. D.). Gisteren is het grootste filmatelier van de Moskousche filmtrust „Mezrabpom Russ", geheel door brand verwoest. In deze studio, welke staatseigendom was, werkten 3 k 4000 per sonen. Voor verschillende millioenen roebel aan filmcostumes zijn verbrand. Dertig personen werden gewond. O.a. is geheel verbrand de in den zomer opgenomen film met Douglas Fairbanks en Mary Pickford in de hoofdrollen, welke de Sovjet-Film trust voornemens was uit te geven onder den titel ..Hoe Douglas Fair banks vocht met Igor Ilyinski (den vroege- ren komiek van het Meyerhold-theater) om Mary Pickford". De brand ontstond door kortsluiting. De geheele omtrek werd in een rossen gloed gezet. De brandweer stond machteloos. RECLAME. AP OT HE K E D-SS'JK 27-T E L306. 9922 PENSIOEN-ACTIE. Het hoofdbestuur van den Bond „Pen sioenactie Zeemacht" heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, inhoudende een 5-tal voorstellen, welke kunnen leiden tot iverbetering van de pensioenen der oud gepensioneerden van de zeemacht en met het verzoek aan één van deze voorstellen goedkeuring te verleenen. ACTIE OVERHEIDSPERSONEEL. Zaterdag 30 Ooiober hield het Comité van Neutraal Overheidspersoneel (G. N. O. P.) te Amslerdam een vergadering met de bestu ren der aangesloten organisatiën. Bij de discussies bleek, dat er ernstige ontstemming onder de ambtenaren heersckl over de houding der Regeering, die ondanks het ruimer vloeien der middelen, afwijzend tegenover elke salarisverbetering blijft 9taan. Dit werd vooral gecritiseerd, omdat de sombere voorspellingen omtrent 's lands financiën, die de salarisverlaging destijds moesten rechtvaardigen, door de feiten vol komen zijn gelogenstraft. Het bestuur kreeg tenslotte de opdracht actie te voeren voor een spoedige herziening der salarissen en in afwachting van de tot stano koming daarvan te ijveren voor een uitkeering ineen9. HET 50-JARIG BESTAAN VAN HET NOORDZEEKANAAL EN IJMUIDEN. Dat LJmuiden, dat zijn bestaan te danken heeft aan de opening van het Noordzee- kanaal, het leeuwenaandeel heeft in de feestviering ter gelegenheid van het 50- jar ig Des taan, laat zich begrij pen. De geschiedenis van de haven van IJmui- dtn en het Noord zeekanaal, dat op 1 Nov. 1876 door Koning Willem III voor de scheepvaart werd geopend, is immers on afscheidelijk met elkaar verbonden. Wegens „Allerheiligen" is de officieels herdenking niet op den eersten November gehouden. Zij zal a.s. Donderdag, naar men verwacht, met veel luister plaats hebben. Maar ook heden is reeds een deel van het feestprogram, dat door het Algemeen Comité met veel zorg is samengesteld, uitvoering gekomen. Het comité heeft hedenmiddag een ont vangst bereid aa-n circa 600 genoodigd-^ aan boord van het stoomschip „Rembrandt der Stoomvaart-Mjj. „Nederland", dat bui ten de sluizen van IJmuiden aan dec v.al ligt. Onder deze genoodigden zijn verschil lende leden van de Kamers van Koophandel en Fabrieken van Amsterdam, Haarlem Alkmaar, de leden van den Raad der ge meente Velsen en verschillende directeuren van Scheepvaart- en Handelsondernemingen. De ontvangst op de „Rembrandt", de stoo- mer, die denzelfden naam draagt vaD bej eerste schip, dat in 1872 het nieuwe k3D3^ bevoer, draagt niet zoozeer een officie^ karakter. Met een korte toespraak worden gasten door den voorzitter van het Alg* 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2