Mo. 20441 DINSDAG 2 NOVEMBER Anno 1926. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van lieden. BUITENLAND. PRIJS DER 4DVERTENTIEN: 80 Cts. per regeL Bij regelabonnement belangrijk lageren prija. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqut- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 pit nummer bestaat uit DRIE Blade* EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op DONDERDAG i NOVEMBER 1926 des namiddags te drie uur. Eenlg onderwerp-ter behandeling: Voorstel tot aankoop van grond. PROF. ROESSINGH HERDACHT. Hedenmiddag om halfdrie werd op de begraafplaats bij het „Groene Kerkje" te Oegslgeest in tegenwoordigheid van vel6 vrienden en vereerders van wijlen prof. Roessingh diens sterfdag herdacht. De plechtigheid, die geleid werd door prof. Heering, droeg een strikt intiem karakter en werd o.m. door talrijke vrijzinnig-hervorm den, vooral vele jongeren, bijgewoond. EEN 40-JARIG JUBILEUM. Gisteren herdacht onze stadgenoot, de heer G. J. Christiaanse, den dag. dat hij veertig jaar als bakkersgezel werkzaam was bij de N.V. ,,De Leidsche Broodfabriek". 's Morgens te tien uur werd de jubilaris ortlboden in de directiekamer, waar hij werd ontvangen door den president-commissaris, de heer F. Driessen Jr. en de directeuren, de heeren N. Th. J Mulder en J. C. Goekoop. De heer Driessen complimenteerde den jubilaris in een hartelijke toespraak na mens den raad van commissarissen en overhandigde hem de gebruikelijke enve loppe met inhoud. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Mulder na mens de directie, die wees op de beteekenis van een veertigjarigen trouwen dienst. De heer Christiaanse dankte met een enkel woord voor de waardeerende woorden eri bracht den verderen dag in den familie- bi ng door. In den loop van den dag werden hem nog een prachtig bloemstuk van den raad van commissarissen en één van „kunstgebak" van de directie thuisbezorgd. ROME EN HET PROTESTANTISME. R.-K. hiërarchie en Protestantsche Kerkopvatting. Gisteravond hield dr. J. Riemens, Her vormd predikant alhier, in de Hooglandsche Kerk de eerste van een drietal lezingen, ditmaal over „Roomsch-Katholieke hiër- archie en Protestantsche Kerkopvatting". De bijeenkomst werd met gebed geopend. Het doel zijner voordrachten is niet nega- ;hef, om hatelijkheden te luchten, maar Positief, n.l. om het probleem van R.-Katli. hiërarchie eenerzijds en Protestantsche kerkopvatting anderzijds onder oogen te zien, aldus ving spr. aan. Het is noch on wetendheid noch onwil wanneer wij over tuigd zijn, dat wij niet anders kunnen en roogen dan handhavers zijn van het geloo- vig protestantisme, zeide spr. Na deze inleiding, waarbij spr. zegt te [Zullen citeeren uit den catechismus voor het aartsbisdom Utrecht en. waar hij kerk vaders aanhaalt de bewijsstukken uit hun geschriften bij aanvraag wil aanwijzen, stelt hij de vraag- ,Wat is de R.-Katb Kerk volgens haar eigen uitspraak?" Zij is „de Jereeniging van alle gedoopten, die onder de gehoorzaamheid van den paus van,Rome de ware leer van Christus belijden." Spr. £aat dan nu in den breede na op welken grond de R.-K. kerk de waarheid barer Jeer onder den paus gewaarborgd acht. Hij leeft een breed overzicht van de geschie- lenis der kerkinrichting, eenvoudig begon nen, met den onfeilbaren paus te Rome. en d de rangen van geestelijken geëindigd, oodat de Reformatie bij het teruggrijpen naar de H. Schrift wel moest komen tot rerwerping van deze onbijbelsche struc- ^ur. Daarna gaat hij uitvoerig in op hot ^oord, waarop de Katholieken zich altijd groepen, nl. Matth. 16 16 en volg., waar 'hristus aan den Rotsman belooft zijne ge meente op deze Petra te zullen bouwen. Hij e^t er den nadruk op. dat Paulus zijn mede- 'Postel Petrus nooit als een onfeilbaren bis shop heeft behandeld, noch de Petrinische adij in Corinthe als de ware richting aan prezen. en dat de kerkvaders Tertullianus, higines en Cyprianus geen van drieën Jatth. 16 zóó uitleggen, alsof de erfelijke •mtoritatieve macht inplaats van Christus aarmede was bedoeld in den bisschop te ome". dat Augustinu9 evenmin iets van eze uitlegging weet. daar hij de plaats uit- ■Et van de eenheid der kerk, die in Petrus mianifesteerd wordt, zoodat later eerst heerscher als bijv. Innocentius Hl, b'asPhemische uitspraken spr. aan- £a't. dezen tekst met Lucas 22 38 (de iih p ZWaardenï als kapstok gebruikt heeft, machtsbewustzijn mee te recht- Komende tot zijn conclusie, zegt spr.: Het is ons bij het licht der historie absoluut onmogelijk, in het pausdom afgezien van de mooie gedachte der kerkelijke eenheid de leiding van den Heiligen Geest Chris tus' waren plaatsvervanger te zien." Juist tengevolge van de onfeilbaarheidsverkla ring in 1870 is de kerk niet bij machte zich te ontdoen van datgene, wat in pauselijke bullen en in het Rechtsboek (Corpus Juris Canonici) eenmaal is vastgelegd Zoo is de heilig verklaarde kerkvader Augustinus feitelijk reeds tweemaal door Rome veroor deeld: eerst in 1713, bij de pauselijke pu blicatie Unigenitus, en later nog weer in 1870. Bovendien missen èn de bullen der verschillende eeuwen èn het Rechtsboek den geest der ootmoedige liefde, die onze Heer Christus van de Zijnen eischi Rome verwerpt den kostelijken nardus van het Evangelie wanneer die niet in de pauselijk goedgekeurde vaas wordt bewaard. Daartegenover stelt spr. het protestan tisme. Daarop is veel aan te merken en de organisatie laat vaak veel te wenschen over. vergeleken met de bewonderenswaar dige organisatie van Rome. Maar onze kerlyppvatting is in den grond der zaak niets anders dan die van de groepeering der Christus geloovigen, om hun Heer en Her der. met zijn Evangelie omkleed, en al is de groepeering dan gebrekkig, wij mogen aldus besloot spr. van dag tot dag ge nieten van zijn goddelijke onfeilbaarheid. Wij bidden „Uw Koninkrijk kome", en ver wachten nu dan ook nog geen volmaakte kerk. En al hebben we dan ook geen vol maakte vestiging, zooals Rome, en al liggen we open voor alle mogelijke aanvallen een vaste Burcht is onze God. Met het Onze Vader en het zingen van Gezang 264 2 werd de samenkomst be sloten. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Zaterdagavond j.l. vergaderde de af dee ling Leiden van den „Bond van Ned. Onder wijzers" in 't Nutsgebouw. In zijn openings woord sprak de voorzitter, de heer N F. Kooislra, er zijn voldoening over uit dat de tentoonstelling en de conferenties, georga niseerd door de vereeniging „De Paedagogi- sche bibliotheek", zoo in alle opzichten ge slaagd zijn. Naar het salaris-congres van 't A. C. O. P., dat op 6 November a.s. te Utrecht gehou den zal worden, werden twee leden afge vaardigd. Omtrent het door de afdeeling tot den Raad gerichte verzoek om gelden beschik baar te willen stellen voor schoolreisjes kon de voorzitter meedeelen, dat door den „Gentralen Ouderraad" en door de afdeeling Leiden van het „Ned. Onderwijzers-genoot schap" aan dat verzoek adhaesie is betuigd. Bij het bespreken van den toestand der afdeeling bleek, dat het er met de. finan- tiën goed voor staat. Er zal hoogstwaar schijnlijk een flink batig saldo zijn. Met leedwezen nam de vergadering evenwel kennis van de mededeeling van den voor zitter, dat hij om gezondheidsredenen zijn functie zal moeten neerleggen. Bij de rondvraag deelde een lid mee, dat te Zoelerwonde pogingen worden aangewend van een onderwijzeres als „adsistente" te werk te stellen voor.... f20 per maand. Het hoofdbestuur zal met een en ander in kennis worden gesteld. RADIO LANGS DE TELEFOON. In Den Haag is gisteren de Radio langs de telefoon in werking getreden. De inzet is goed geweest. Voorloopig heeft de Haag- sche Gemeentetelefoon overeenkomsten af gesloten met Hilversum, Daventry en Pa rijs. De 900 abonnés. die zich opgaven, worden zoo vlug mogelijk aangesloten. Wanneer volgt Leiden? Wij vernamen, dat de directie van het Rijks telefoonkan toor alhier zich veel moeite getroost, om op te schieten. Wanneer het Hoofdbestuur der Posterijen nu ook maar spoed wil be trachten INSTITUUT VOOR ARBEIDERS-ONTWIKKELING. In druk is verschenen het werk-program- ma van de Leidsche afdeeling van boven staand Instituut. Tot April van het vol gende jaar zullen een 10-tal cursussen ge geven worden door verschillende sprekers over de meest uiteen loopende onderwerpen. De tweede in de rij is de heer K. ter Laan, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Zaandam. Dondardag a.s. komt die spreken over: „De beteekenis van Multatuli voor de arbeiders klasse". Iedere maand wordt bovendien een Zondagmorgen bijeenkomst gehouden. Voor deze maand staat op het programma voor Zondag 14 Nov. de heer Jan van Zadel hof f van Dordrecht met het onderwerp: „Uit het leven van Karl Marx". Al deze cursussen °n bijeenkomsten worden in het Volksgebouw aan de Heerengracht gegeven. Nog wordt de gelegenheid geopend voor een cursus in Esperanto en een naai- en knipcursus terwijl degenen, die hun kennis van Ned. taal willen opfrisschen en uitbrei den daartoe iederen Vrijdagavond de gele genheid hebben in de school aan de Mare. Arbeiders, die zich ontwikkelen willen, vinden bij het Instituut zeker volop de ge legenheid daartoe. VEREENIGING „TOT STEUN". Heden herdenkt de Vereeniging „Tot Steun" haar 40-jarig bestaan. Zij is in ons land de eenige, die kinderen, wier opvoeding is verwaarloosd, tracht op te voeden in vrij- zinnig-christelijken geest. Zij doet dat onder de leus: „Ieder menschenleven heeft onein dige waarde". Het bestuur der Leidsche afdeeling stelt zich voor. deze 40-jarige herdenking met de leden en hun gasten te vieren op den avond van Woensdag, 10 Nov. a.s., in de groote Nutszaal. De herdenkingsrede zal worden gehouden door ds J. A. Pirns, terwijl de Secretaris der afdeeling eenige mededeelin- gen zal doen uit de geschiedenis en omtrent het werk der afdeeling. Een en ander zal worden afgewisseld met pianospel en zang, te geven door de dames Emily Kuenen, Annie Ritman en Irma Tim merman. We hopen hierop nader terug te komen. ACADEMISCHE EXAMENS. Voor het doctoraal examen geneeskunde zijn geslaagd de heeren C. Belonje (Alk maar) en L. Koster (R'dam); voor het econom. cand. examen Indologie de heer W. J. Gerritsen (Utrecht)voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren D. Wisboom Verstegen (Ginneken) en H. Vlug (R'dam). Donderdagmiddag komt de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen ter behandeling van een voorstel van B. en W. lot aankoop van grond. Naar wij vernemen staat deze aankoop in verband met plannen tot verplaatsing der veemarkt. Graaf Albert Apponyi, de Hongaarsche staatsman, die naar Nederland komt tot het houden van lezingen te 's Gravenhage, Lei den en Amsterdam over de ontwikkéling van het Hongaarsche staatswezen, zal zijn spreekbeurt hier ter stede op Vrijdag 26 No vember vervullen. Ruim twee jaar geleden werd in het perceel Utrechtsche Jaagpad 20 een Door gangshuis geopend waarin men zich ten doel stelde hulp te geven aan vrouwen en meisjes ongehuwde moeders, Zuigelingen en kinde ren die daaraan behoefte hebben. De inrich ting voldoet in een gevoelde behoefte, maar om het geheel met eigen middelen in stand te houden en te doen functioneeren, valt het bestuur waarvan mevrouw Eigeman, Zoe- terwoudsche Singel 87 de ziel is, moeilijk. Daarom zal het morgen en overmorgen, Woensdag en Donderdag, met toestemming van het gemeentebestuur een schaalcoilecte langs de huizen houden. Wij herinneren gaarne daaraan, opdat de burgerij weet waar het om gaat wanneer een beroep op hare offervaardigheid wordt gedaan. De inrich ting heeft veel noodig. Het bestuur der dames-afdeeling van de Leidsche Zwemclub bericht dat ter vie ring van de oprichting dier afdeeling een intieme dansavond zal plaats hebben op 20 Nov. a.s. in den foyer der Stadsgehoorzaal. Nadere gegevens geschieden in dit blad per advertentie. Door aanzienlijke vergrooting van de toonkamer heeft het electro-technisch in stallatiebureau van den heer D. Teske. Doe- zastraat 5 een aanmerkelijke verbetering ondergaan, waardoor de zeer groote sortee ring moderne lampekappen en electrische artikelen nog beter dan voorheen tot haar recht komt. Tevens heeft de heer Teske zich de vertegenwoordiging verzekerd van de bekende H en B radio-ontvangtoestellen, die door den radio-expert bij uitnemend heid, ir. Corver uitstekend werden beoor deeld en eenvoudige bediening paren aan smaakvolle artistieke uitvoering. Doordat een tractor van den expediteur alhier gisteren op den Stationsweg slipte en dwars over de rails kwam te staatn, tenge volge waarvan de motor den dienst weiger de. ondervond het tramverkeer ongeveer tien minuten vertraging. Gistermiddag omstreeks 5 uur kwamen op de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Hooglandsche Kerksteeg twee wielrijders met elkaar in botsing, waardoor beiden vie len en de fiets van één van hen, den tele grambesteller P. H. B. onder de wielen van een juist passeerenden sleepers wagen ge raakte. Het achterwiel werd totaal vernield. De politie alhier heeft aangehouden den koopman J. F. uit Haarlem, die wegens dronkenschap nog eenige dagen hechtenis- straf te ondergaan had. Onder verwijzing naar de desbetref fende advertentie in ons Blad van gisteren deelen wij mede, dat hedenavond het café van den heer A. Verstraeten. Haarlemmer straat 153. na aan een algeheele restauratie onderworpen te zijn geweest, wordt her opend. Gistermiddag te circa halfvijf had op den Haarlemmerweg een aanrijding plaats tusschen een autobus van den dienst op Warmond en een wielrijder, welke ter lin kerzijde van den weg reed. Het rijwiel werd totaal in elkaar gedrukt; de berijder kwam met den schrik vrij* PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35. per week ƒ0 18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week *0.18 Franco per post 2.35 portokosten. RESIDENTIE-ORKEST. Na de ragfijne en doorzichtige Hebriden- ouverture van Mendelssohn, een werk dat er nog zijn mag, toonbeeld van muzikaal evenwicht in zijn samenstelling, door het orkest met glans en zwier uitgevoerd, droe gen de heeren Swaap en Devert de sym- phonie concertante van Mozart voor viool on alt in Es voor, met begeleiding van klein orkest. Voor wat de altpartij betreft heeft de Salzburgsche meester een (kwade) ge woonte van zijn tijd gevolgd, door toepas sing der zoogenaamde scordatura. Het woord beteekent: afwijkende stemming. De alt werd een halve tooh hooger gestemd er» de partij voor dat instrument in D ge schreven. De bedoeling daarmee was, den klank helderder te maken. Dit onmuzikale gebruik heeft tegenwoordig afgedaan. De heer Devert heeft zijn alt dan ook niet „ge- scordateerd" en zijn partij in dezelfde toon soort gespeeld als waarin zijn partner en het orkest zich bewogen. Voor de altisten, wier solistische literatuur niet al te uitge breid is, is het prachtstuk een kostelijke gave: een volkomen rijp werk van den nau welijks twintigjarigen meester, waarin de zon der levensblijheid haar koesterende en verkwikkende stralen onverzwakt nog uitzendt, honderd jaren bijkans na de schepping van dit wondere werk. Dat Swaap zoo'n stuk Mozart verrukkelijk kan spelen in den gloed van zijn temperamentvolle voordracht en met de hem eigen accura tesse in minutieuse uiterlijke verzorging, dat weten. we ook in Leiden reeds te lang om daar nog meer woorden aan te wijden dan de enkele constateering van het feit, dat hij zich gisteravond, indien mogelijk, zichzelf heeft overtroffen. Devert blijft in het orkest, de altpartij leidt daar nu een maal toe, iets meer op den achtergrond, Daarom verheugt het ons des te meer, dat we prachtige gelegenheid hebben gehad om dezen uitnemenden artist en unieken alt- speler in een zelfstandige prestatie te kun nen bewonderen» om hem. met zijn kunst broeder Swaap, de hulde te kunnen brengen die hem toekomt. Niet dat dit voor een ander instrument niet of ook maar in minder male zou gelden, toch mogen we zeggen, dat voor de alt „toon" alles is. Deverts weeke en tegelijk karaktervolle toon van welda dige sonoriteit doen hem een aparte p'aals innemen onder de altisten in ons land en, we weten wat we zeggen, ver buiten onze landpalen. Hoe dr. Van Anrooy mat zijn orkest, als de derde partij in het trio. rich voegt in een werk van Mozart, waar hij met kinderlijke en mannelijke bewondering tegenover staat, is bekend. Zoo is in deze drieëenheid gisteravond in de Stadsgehoor zaal iets wonderlijks gebeurd da-»r heeft de geest rondgewaard van een der groote mannen van de wereld: Wolfgang Amadeus Mozart. Dat Mahler het daartegen moest afleg gen.... excuus voor deze sportieve behan deling eener volmaakt onsportieve zaak. Blijf er eens buiten, tegenwoordig Mahler is een groot man en de eerste sym- phonie kan veilig als bewijs voor die uit spraak worden aangehaald. Het is een ge weldig brok muziek, niet alleen uit een oogpunt van uiterlijken klank, maar ook en vooral omdat er een stuk leven achter zit, dat in de noten pulseert. Deze eerste heeft al een zeer uitgesproken naturalistisch karakter: de vogels kweelen er in naar hartelust en als de bloemen konden zingen dan zou men het madeliefje er in herken nen als,nu den koekoek. Maar het is toch meer dan natuurmuziek. Daar wandelt de geest van een kunstenaar door deze parti tuur, die nu eens zich geheel schijnt op te lossen in de natuur, waarvan hij zich deel gevoelt, dan weer zich rebelleerend en revolteerend tegenover haar plaatst, als ware zij een vijandige macht. Dat geeft aan het werk, im grossen Ganzen, zijn ontstellenden ernst. Het grijpt ons aan, omdat we er ons éigen leven in weerspiegeld zien. De these en de antithese, object en subject, natuur en (zich buiten de natuur plaatsende) mensch zijn er in geschilderd in uitgelezen techniek en muzikale bescha ving. En toch.... is er iels dat ons, hos vaker we het werk hooren des te meer, on voldaan laat. De synthese ontbreekt; de ar tistieke oplossing, de geestelijke verlossing van het in den aanvang zoo grootsch ge stelde en in het derde deel zoo mooi, zij het in anderen klank, herhaalde probleem, ont breekt. Mahler heeft het wereldprobleem niet aangekund. Hij heeft willen aansluiten aan Beethovens negende, maar heeft te hoog gegrepen. Dat is, naar het ons voorkomt, de reden waarom er geen volmaakte vrede in ons hart is, als we Mahlers eerste hebben aangehoord. Dat verklaart ook de deelen in de partituur, waar de gang te zeer sleept De beschouwingen, waartoe de le sympho- nie van den grooten Weener meester aan leiding geeft, zijn schier eindeloos. Daarom moeten we het hierbij laten. Het sublieme orkest heeft de ontzaglijk moeilijke partituur verklankt op een wijze, ver boven onzen lof verheven. Het is een prestatie geweest van den allereersten rang Zelden is het orkest door de stampvolle zaal enthousiaster toegejuicht dan gisteravond het geval is geweest. BINNENLAND. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Marinebegiooting. Overleden is de tooneelspeler Louis Chrispijn Sr. BUITENLAND. Cook, de Engelsche mijnwerkersleider, spreekt welwillende en onwelwillende taaL Uitslag van de verkiezingen in Saksen. Maar Mozart, we willen het toch zeggen, was het mooiste van alles. Verbetering. In het verslag over de pianiste Madlle Darré lieten we haar als tcegiftje een der „Moments musicaux" van Schubert spelen, in plaats van een ander stukje „Wiener Musik" n.l. een walsje van Brahms. Een vriendelijke toehoorderes. maakt ons op onze vergissing opmerkzaam. DUITSCHLAND. Verkiezingen in Saksen De acht-uren-dag Staking afgewend. In Saksen hebben de verkiezingen plaats gehad voor den Landdag. De uitslag is: Uitgebracht zijn 2.357.699 geldige stem men. De oud-sociaal-democratische partij van Saksen kreeg 98.096 stemmen, de Duitsch-nationalen 341.066, de Duitsche Volkspart, 292.079, de Duitsche sociaal democratische partij 753.142, de commu nisten 342.112, de democraten 111.351, de economische partij 237 462, de völkisch- sociale arbeidsgemeenschap 10.382, het Centrum 24.059, de nationaal-socialistisclie arbeiderspartij (Hitier) 37.736, de Rijks partij voor volksrecht en valorisatie 98.258, het Rijksverbond voor huis- en grond- bezitsvereenigingen 7027. De verdeeling der zetels is aldus; 14 Duitsch-Nationalen (141), 12 Duitsche Volkspartij (10), 10 Middenstanders, 2 Nationaal-SociaJisten, 4 Valonsatiepartij, 5 Democraten (8). 4 Sociaal-democraten, uitgetreden partij (2o). 31 Sociaal-democra- radicale richting (17), 14 Communisten (10). De tusschen haakjes geplaatste cij fers beteekenen het aantal zetels dat de partijen voor de verkiezingen van Zon dag hadden. Als antwoord op den eisch der centrale organisatie van de arbeiders tot herstel van den 8-uren-dag, publiceerden de werk geversverenigingen een verklaring, waarin zij betoogen, üat een dergelijk ingrijpen in de productiegrondslagen der Duitsche economie een prijsverhooging zal veroor zaken en aldus de werkeloosheid slechts versterken kan. De ondernemers verzoeken de regeering en de politieke partijen drin gend de ramp af te wenden, die het Duit sche volk bedreigt. In het loongeschi) bij den Berlijnschen luchtspoorweg, waardoor een staking dreig de, is een overeenkomst bereikt, waaraan de vertegenwoordigers van de directie en van het personeel hun goedkeuring gehecht hebben. De vertegenwoordigers der arbei ders hebben het contract reeds ondertee kend. FRANKRIJK. De Fransche socialislcnraad. Op de vergadering van den Nationalen Raad der socialistische partij is een motie aangenomen, waarin de federaties worden uitgenoodigd bii de eerste ronde der sena toriale verkiezingen uitsluitend lijsten in te dienen, waarop alleen leden der partij voorkomen en bij de herstemmingen de candidaten te steunen, die de belangen der arbeidersklasse het beste behartigen Verder is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin een krachtige actie wordt voorgestaan om de Engelsche mijnwerkers financieel te helpen. Daarna ging men over tot bespreking van het ge val Paul Boncour. ENGELAND. Meeningen over het mijn- conflict Cook spreekt twee talen De Rijks- conferentie. In een rede over het mijnconflict zeide Churchill, dat Engeland op dit oogenblik het voorwerp is van de volste aandacht en de onverzwakte energie van een buiten- landsche regeering, nl. de bolsjewistische regeering van Rusland. Hij gaf «aan de natie de verzekering, dat de regeering met

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1