Handdoeken ISct, EEN OOGENBLIK AANDACHT? DANK U WEL No. 20439. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 October Derde Blad Anno 1926. Buitenl. Weekoverzicht UIT RUSLAND. 'tvaob In October één dag alles gratis TWEEDE KAMER. Fotografie Fa M. BONGENAAR-P. SLEGTENHORST NIEUWE RIJN 46 Besprekingen onder elkaar zonder ruchtbaarheid De Duitsche ontwapening Kans op een uitweg nit het Engelsche mijne ontliet? Noorwegen wordt weer nat Waar de parlementen nog op reces zijn Ten geen groote conferenties plaats vinden, ■zou men geneigd zijn te veronderstellen, I dat er nog algemeen rust heerscht in de politiek. Toch is dit allerminst het geval. I Waarom b.v. heeft de Duitsche gezant te Parijs von Hoesch anders een paar maal geconfereerd met Briand en diens rechter- thand Berthelot en waarom had ook de Ita- liaansche gezant te Parijs een langdurig (onderhoud met den Franschen minister van buitenl. zaken? De Fransch-Duitsche besprekingen zijn natuurlijk een voortzetting va"n Thoiry, dat lin de practijk moeilijk blijkt om te zetten, [althans verder gekomen is men nog niet. In uiterst moeizame étappes zal men échter op den duur iets kunnen bereiken, wanneer van beide zijden althans de ernstige wil daarvoor aanwezig is en blijft. Een goed ding is ongetwijfeld, dat Frankrijk inzake de Duitsche ontwapening reeds belangrijke concessies heeft gedaan, zoodat de scherpe kanten, die daaraan juist weer zoo duidelijk (naar voren kwamen, wat zijn afgesleten. ■Geen goed aan het vertrouwen in de op- Jrechtheid der Duit9che ontwapening doen evenwel de veemprocessen, die juist in IDuitschland worden gevoerd. Daaruit blijkt wel een sterke verdorvenheid, ja iets Hbestiaals, in de oude Duitsche militaire J'iringen na den oorlog, die een menschen- [leven niet meer telden, maar die in hun ge- Jheime organisaties blijkbaar werden ge- [steund en bevorderd door de regeering. die naar buiten de verplichting tot ontwa- Ipening had aanvaard en z.g. nakwam. Zeker [veel is sindsdien al weer veranderd, maar lof de verandering inzake het militairisme [reeds afdoende mag worden genoemd.... Geruchten loopen, dat de pourparlers tus schen Frankrijk en Italië betroffen een jwensch van Italië, het mandaat van Frank- I rijk over Syrië over te nemen. Was Frank rijk bereid, dan zou getracht worden de [goedkeuring van den Volkenbond te krijgen [voor deze transactie. Deze geruchten vinden [daarin ruggesteun, dat Italië op Klein-Azië [ongetwijfeld een begeerig oog heeft gewor- Ipen. maar kan Marianne zich met goed Ifatsoen terugtrekken uit Syrië, waar de orde [en rust daar altijd nog veel te wenschen overlaten en verder de belangen van Syrië [voor den Europeeschen handel sterk blijken [toe te nemen? Dat wil er bij on's nog maar |ioo niet in. Italië heeft grootscheeps feest gevierd, ulks ter eere van den 4de n verjaardag van het fascisme. Natuurlijk heeft Mussolini niet nagelaten de zegeningen van dezen staats vorm breed uit te meten en niet geheel ten 'onrechte, al is het zeer moeilijk een eind oordeel te vellen over de vraag, wat het (fascisme Italië heeft gebracht, daar er zoo peinig materiaal beschikbaar is, om met (volledige kennis van zaken te kunnen poi- ■b. Dat finantieel alles in 't reine is, zie, [dat mag al ernstig worden betwijfeld. J België heeft in dit laatste opzicht een [voorbeeld gegeven, ook aan Frankrijk- Het [zakenkabinet uit de groote partijen is er in heslaagd met behulp van de nationale [banken van een negental landen, w. o. ook [Nederland, de franc te stabiliseeren op een bepaalde waarde.'De daarvoor uitgeschreven Meening wordt eenige malen overteekend. Dit is een succes voor onze Zuidelijke Du iven, waarvan zij ongetwijfeld goede gevol- gen zullen ondervinden. De Belgische munt is weer op goudwaarde gegrondvest, al is tot norm aangenomen een vijfvoud van den gewonen franc, die Belga is geheeten. Of Frankrijk nu ook niet zal pogen zich in het buitenland te dekken? Maar dan zal belde buitenlandsche schulden toch eerst moeten regelen, wat beteekent door een h el zuren appel heenbijten! Dit zullen de Engelsche mijnwerkers, we bebben het al vaker gezegd, ook hebben te doen. Het aantal werkers blijft gestadig toe nemen en de kans is groot, dat een zelfde Portie bij opheffing van het conflict werk loos zal blijven, zoodat tenslotte wel een9 sauve-qui-peut plaats vinden kon. bn twee zijden is een hand uitgestoken ter redding van wat nog te redden valt. De eerste door het algemeen vakverbond, dat gevraagd heeft voor de mijnwerkers te mo gen optreden. Gematigd als dit lichaam is, zou zoodoende heel wat zijn gewonnen. Maar zullen de mijnwerkersleiders met hun I extremistische ideën daaraan willen? Het |zou hen uitschakelen 1 En vrijwel hetzelfde (doet ook een door Churchill gedane uitia- Jhng, dat de regeering een redelijk voorstel van de mijnwerkers gaarne zou willen steu nen tegenover de mijneigenaren, de laatslen in dat geval zelfs zou dwingen. Een redelijk voorstel beteekent concrete concessies.... I ^at zullen Smith en Cook hierop antwoor- den? Geen antwoord of geen bevredigend antwoord werpt het omen van voortduring van den strijd op de mijnwerkers-halsstar righeid Dat halsstarrigheid wel eens gebroken ^ordt, dat ziet men in Noorwegen. Een jaar drie geleden is daar door de geheel-ont houders een drankverbod doorgedreven .als gevolg van een referendum, dat hen vol doende meerderheid gaf. Alsof droog-leggen een meerderheidrecht is inplaats van indi- vidueele vrijheid. De gevolgen bleven nirtt J °yertreding door eigen stokerijen, smok ^elarij en alles wat daarbij behoort. Ettelijke malen werd daarom reeds een balletje op geworpen, om ^et drankverbod op te heffen n vewangen door een wettelijke ge- P^ ^Eeiing, maar 't mocht niet baten, word'echter toen het al te bar was ge- <je n' *s °P^ie\iw een referendum gehou- da?\n nU ver'oren de droogleggers het zoo- M;<*>rwegen eerlang weer nat zal worden 2,e in deze beschouwing geen aan- 2f?l ng yan de geheel-onthouding op zich- dranl 'PPn m:,ar voor zoover deze met 8 en dwang wordt doorgedreven. Perspectieven. (Nadruk verboden). Het wordt met den dag duidelijker, dat de bolsjewistische heerschappij haar einde na dert, dat het ontbindingsproces steeds scher per vormen aanneemt, dat het tempo van verval steeds sneller wordt Wij zouden de meening van sommige Russische emigran ten-bladen, die de ineenstorting van de bol- sjewiki binnen een zeer korten tijd verwach ten, niet graag willen onderschrijven, maar dat die ineenstorting veel dichterbij is dan de meeste West-Europeesche bladen denken, is vrijwel zeker. Het is daarom noodig vast te stellen welke perspectieven de ineenstor ting van de bolsjewiki voor de Russische partijen opent. Vóór den oorlog waren de arbeiders de eenige actieve groep van het Russische volk, daar de bourgeoisie zeer zwak was en bo vendien tengevolge van de eigenaardige ont wikkeling van Rusland machteloos was. De arbeiders voelden dat en dit wekte bij hen het bewustzijn, dat zij de eenige groep zijn, die een rol in de verdere ontwikkeling van het Russische volk zal spelen. De bekende Russische sociaal-democraat en econoom, Plechanof, heeft deze overtuiging als volgt geformuleerd: „De Russische revolutie zal het werk van het proletariaat zijn of zij komt in het geheel niet." Daar het echter steeds duidelijker werd, dat de autocratie door en door verrot was, dat de regeerende klasse niet in staat was zich aan de gewijzigde om standigheden aan te passen, zoo was het vanzelfsprekend, dat een revolutie onvermij delijk was en dies, dat de overheerschende rol van de arbeiders bij die revolutie en in de nieuwe maatschappij, die na de omwen teling zou ontstaan, een historische noodza kelijkheid was. Daar het proletariaat echter slechts een zeer klein gedeelte van het Rus sische volk uitmaakt, zochten de leiders van het proletariaat bondgenooten. Deze dachten zij te vinden in de boeren. Zoo ontstond in Rusland het idee van de dictatuur van de arbeiders en boeren. De socialisten van ver schillende schakeeringen (men kent in Rus land 4 socialistische stroomingen, waarvan 2 zuiver Russische stroomingen zijn die in het buitenland zeer weinig bekend zijn), die vroeger de eenige leiders van de arbeiders waren, stelden daarom programma's op, waarin geëischt wordt, dat de akkers gena tionaliseerd. gesocialiseerd enz. zouden wor den. De Russische boer was in de voorstel ling van de ontwerpers van deze program ma's een geheel ander wezen dan de boeren van de overige wereld; sommige socialisti sche partijen beschouwden zelf den Russi- schen boer als den drager van het socia lisme. De boeren van hun kant zochten naar bondgenooten, met wier hulp zij het agrari sche vraagstuk in Rusland zouden kunnen oplossen en wel op een wijze, die zij in hun naieveteit beschouwden als een die alle moeilijkheden uit den weg zoü ruimen, n.l. door alle landerijen van groote landheeren, van de kroon en de kerk, in beslag te nemen en onder de boeren te verdeelen. De socia listen waren nu de eenige strooming in Rus land, die voor een dergelijke annexatie was ponder een vergoeding aan de landheeren te betalen. De revolutie, die tengevolge van den ver loren oorlog tot het bolsjewisme ontaardde (het bolsjewisme is, ontdaan van zijn Marxistische ideologie, een oud-Russisch verschijnsel), heeft het land aan de boeren gegeven en de arbeiders tot de heerschende klasse (althans in theorie) van de Russische maatschappij gemaakt. De revolutie en de dictatuur van het proletariaat hebben echter tot een inzinking van Rusland geleid en dat was de oorzaak van het ontstaan van een geestesgesteldheid, die vijandig is aan alles wat socialistisch is. Feitelijk maakt Rusland nu reeds het begin van de contrarevolutie door, al blijft aan het hoofd van den Staat dezelfde partij, die de revolutie bracht. Dit is overigens iets, wat de geschiedenis meer heeft gekend. De arbeiders zijn zich nu reeds er van bewust, dat zij in de toekomst de rol van overheerschende klasse niet zullen kun nen handhaven, dat zij zelfs zeer vele wet ten op sociaal gebied zullen zien afschaffen. Willen de arbeiders niet al te zeer in de knel geraken, dan moeten zij steun zoeken bij andere democratische groepen, waarbij de leidende rol nu van de arbeiders naar die andere groepen zou moeten overgaan. Er zijn twee maatschappelijke groepen, die daarbij in aanmerking komen: n.l. de bour geoisie en de boeren. Er is in Rusland onder het NEP-regime een nieuwe bourgeoisie ontstaan, die lang zaam maar zeker overal binnendringt en de bolsjewistische stellingen ondermijnt. Bij een omwenteling zou deze bourgeoisie ver sterkt worden door de gevluchte kapitalisten die uit het buitenland veel connecties, erva ringen op alle mogelijke gebieden en een frisschen kijk op de zaken zullen medebren gen. Deze bourgeoisie zal waarschijnlijk de leiding in haar handen nemen. Bij de bour geoisie zullen ook de boeren aansluiting zoe ken. De Russische boeren worden steeds meer en meer overtuigde voorstanders van het principe van privaat eigendom, zij wor den steeds meer en meer een onderdeel van de burgerlijke maatschappij. Over socialisme nationalisatie van den bodem enz. valt niet meer met hen te spreken. In welke richting zullen de boeren en de bourgeoisie den Staat drijven? Velen, vooral de Russische sociaal-democraten, vreezen, dat na de verdrijving van de bolsjewiki, in Rusland een bonapartistisch regime zou ge grondvest worden. Deze vrees is in zooverre gegrond, dat in Rusland, juist tengevolge van de politiek der bolsjewiki. de bodem voor een bonaparitische omwenteling wel min of meer rijp is. De boeren zijn, althans in som mige streken, voorstanders van het bonapar- tisme, terwijl ook onder de bourgeoisie veel. aanhangers van een dergelijken staatsvorm zijn. De vraag ia alleenhoe sterk is dat bonapaVtistische streven in Rusland Is het pessimisme van den leider van de Rus sische sociaal-democraten, Dan, en van ae in Rusland toevende socialisten wel ge grond t Wij gelooven, dat zij het gevaar overdrijven Het bonapartisme kan in Rus. land komen, maar alleen indien de ineen storting van de bolsjewiki zich zal vol trekken tijdens een oorlog of tengevolge van een militaire omwenteling. Dit is ech ter niet zeker. Er is n.l. zeer weinig kans, dat de bolsjewiki in een oorlog een uitweg uit de tegenwoordige moeilijkheden zullen zoeken. Een dergelijk avontuur kon wei het czansme wagen, maar niet de bolsje wiki. Voor een bonapartistische omwente ling is bovendien een persoon noodig, dis veel sympathieën bezit. Een dergelijk ge neraal is er echter in Rusland niet. Het volk kent de aanvoerders van het Roode Leger niet en geen van die leiders bezit de eigenschappen, die noodig zijn voor de rol van een dictator. Daartegenover staat, dat de democratisch gezinde groepen van de bourgeoisie talrijker zijn dan men denkt; bovendien beschikken zij over de beste krachten in het land en in het bui tenland. Geen enkele maatschappelijke groep kan zulke goede staatslieden aan wijzen als juist de democratisch-republi- keinache stroomingen. De mogelijkheid, dat het den democraten zou lukken de boeren en de bonapartistisch gezinde bour geoisie in de steden voor hun plannen te winnen, zijn lang niet gering, te meer daar de bonapartisten geen erkend leider hebben. Sluiten de arbeiders zich bij de democratische elementen aan, dan worit zoowel de positie van de democraten als van de arbeiders versterkt. De socialistische leiders, althans velen van hen, geven echter de voorkeur aan een vergelijk met de bolsjewiki. Zij zijn bereid met de bolsjewiki een compromis te sluiten, het tegenwoordige regime to erkennen en te steunen, van den eisch van demorcatisc-he wetten af te zien, zoo de bolsjewiki bereid zouden zijn zekere con cessies te doen en de socialistische par tijen te legaliseeren. De leider van de sociaal-democraten, Dan, ie daarbij be reid van zijn kant verschillende conces sies aan de bolsjewiki te doen. Het is dus niet onmogelijk, dat binnen afzienbaren tijd onderhandelingen zouden aangeknoopt worden tusschen de bolsjewiki en de so cialisten, althans een deel van h.en (de sociaal-revolutiounairen willen niets van een vergelijk met de bolsjewiki wecen). Van veel belang voor de verdere ontwikke ling van Rusland zal deze overeenkomst echter niet zijnhet is onmogelijk den gang van de geschiedenis te veranderen. Een dergelijke overeenkomst zou echter voor goed den invloed van de sociaal-de mocraten in Rusland vernietigen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKI. RECLAME. RECLAME. Prima rood geruite 4 Op vertoon van dezen Bon S0S1 (Zitting van Vrijdag.) HET NEDERLANDSCH—BELGISCH VERDRAG. De algemeene beraadslagingen worden geopend. De heer KNOTTENBELT (V.-B.) zegt, dat eindelijk het tijdstip is aangebroken waarop de Kamer zich moet uitspreken en waarop voor onafzienbaren tijd over het wel en wee van ons laDd zal worden beslist. Met zorg wordt de beslissing tegemoet gezien. Velen hopen, dat een frissche brie6 in het parlement zal opsteken, die de don kere wolk zal wegvagen. De politieke be zwaren zijn in hoofdzaak deze, dat Neder land afstand doet van souvereiniteit over een deel van zijn gebied, juist daar, waar die souvereiniteit een gebiedende eisch u. Nederland geeft prijs de beloodsing van de Wielingen en het recht van justitie en politie over de geheele Schelde. De minister voert aan, dat reeds in het tractaat van 1839 onze souvereine rechten zijn beperkt. Maar deze beperking wordt in het huidig verdrag niet toegepast docli uitgebreid. Spr. vestigt de aandacht op het statuut van Barcelona. Toen in 1924 de onderhandelingen met België werden her opend, was er alle aanleiding geweest om het oorspronkelijk ontwerp te herzien vol gens de beginselen van genoemd statuut. Thans is er geen reden voor de Staten- Generaal een verdrag goed te keuren, dat ongunstiger is dan het had behoeven te zijn volgens het statuut van Barcelona. Aan wien geeft Nederland het zeggen schap uit handen Aan een arbitrage-com missie, waarvan de voorzitter zal beslis sen en die voorzitter wordt benoemd door den koning van Spanje of den koning van Denemarken. Spr gelooft met, dat het beter ware geweest, de beslissing op te dragen aan het Intern Hof van Justitie, omdat het hier geeD rechtsgeschil betreft Doch alle leden der arbitrale commissie dienden te worden benoemd in gemeen overleg of door bet Hof. Een met mm der ernstig gevaar is gele gen in de bekende reserve voor Belgische oorlogsschepen. Volgens spr. rnooten Bel Nog sleehts enkele weken scheiden U van St. fticolaas. Vele hebben besloten als cadeau een mooie Foto te laten maken. Ook vele weten nog niet wat zij zulleD doen. Bedenk, dat een fraai portret een waardevol en blijvend geschenk kan zyn. Evenals vorige jaren vragen wij ook thans Uw welwillende medewerking vooral niet tot het laatst te wachten Een goede foto heeft een goede be handeling needig en kan dan alleen goed zyn, wanneer de maker er zyn volle aandacht aan kan geven. Het beste adres hiervoor is: 3029 gische oorlogsschepen uitdrukkelijk met andere worden gelijkgesteld. Een ander onoverkomelijk bezwaar is gelegen in het rechtsvacuüm op de Wester-Schelde. Dien tengevolge zullen de Ned. Staat zelf de provincie Zeeland, waterschapen enz. te eenenmale verstoken zijn van verhaal door middel van den Nederlandschen rech ter op een schip, dat beschadiging heeft veroorzaakt. Ten rlottc de regeling van het Loodswezen. Juist op de Wester- Schelde staan de loodsrechten bloot aan begeerten van België. Wij geven eens en vooral het meest onbetwistbaar recht, het beloodsen, prijs De Wielingen-kwestie is nog niet opgelost »n krijgt met dat trac taat kan6 een bron te worden van steeds nieuwe disputen. De beteckenis van het Moerdijk-kanaal voor Amsterdam en Roterdam heeft de minister niet juist, gezien. Het kanaal zaJ do welvaart v^v onze groote havensteden bedreigen. Een Nederlandsch belang is het kanaal geenszins In 1920 heeft men *m«- ■chien het gevaar niet gezien, maar dit is niet de vraag. Wel is de vraag of nu katf worden aangetoond, dat da-t gevaar be staat. Ook onze binnensoheepvaart zal door dat kanaal nadeel ondervinden. Men zre naar hetgeen daarover op het Binnen- scheepvaartcongres te Groningen is ge zegd. De voordeelen voor Westelijk Noord- Brabant zijn 7-rer gering tegenover de na tionale nadoelen. Het betoog van den mi nister, dat het kanaal een uitvloeisel zou zijn van het rtactaafc van 1839, is onhoud baar. België heeft volgens dit contract recht op een vrije scheepvaartverbinding met den Rijn, doch die scheepvaartweg staat nog steeds voor België open en vol doet aan de eischen. Spr. ziet in het ver langen naar het kanaal niets anders, een streven van België om 't Nederlandsch grondgebied dienstbaar te maken aan de Belgische belangen. De bewering van den minister dat de Rotterdamsche haven niet zoozeer afhan kelijk is van het Duitsche achterland be rust op een verkeerde interpretatie van de statistische gegevens, die bewijzen, dat het zecverkecr van Rotterdam grooten- deels uit Rijngoederen bestaat, wel voor 8u pCi. De positie der haven hangt dus groo- tendeels af van heb Rijnvervoer. Antwer pen vervoert nog geen 19 pCt. aan Duit sche goederen Er is geen enkele reden om een deel van onze welvaart te schenken aan het rijkere België. Wie nog twijfelt aan de kunstmatige bevoordeeling van Antwer pen, die België nastreeft beveelt spr. ter lezing aan de onthullingen die de ,,N. R. Ct." deed Met de door spr. opgesomde bezwaren van politieken en economischen aard zijn de bezwaren tegen dit verdrag geenszins uitgeput. Een enkel voordeel, dat het verdrag brengt, b.v. de verbinding LuikMaastricht valt volkomen in het niet bij de ontzaglijke nadeelen die het brengt voor ons land Alle concessies die Nederland heeft ge daan vloeien niet voort uit de sinds 1839 gewijzigde \omstandigheden, maar spr. zegt het met nadruk tot bevrediging van het Belgische verlangen om de hege monie van Antwerpen over de Nederland- sche havens te verzekeren. Moeten wij zwichten voor een dergelijk verlangen van België met steun van Frank rijk 1 Spr. herinnert aan de bedreiging waar aan wij hebben blootgestaan, door prof. Struyeken als moreele chantage gesigna leerd. In 1920, met het afbreken deT on derhandelingen. zijn wij geheel vrij ge worden tegenover België en waren wij niet gebonden aan concessies in 1919 gedaan. De bedoeling van België was veel ▼cy der strekkende eischen ingewilligd te krij gen, omdat men zich sterker gevoelde door het Fransch-Belgisch militair accoord. net doel, dat men met dit tractaat wensoht te verkrijgen, n.l. de toenadering tot België, zal niet worden bereikt. België heeft dit tractaat daarom niet gewild. Het tractaat is tot stand gekomen in den geest van Versailles: geenszins in een geest van verzoening. Die toenadering zal op andere wijze worden verkregen. Daarmee hebben economische desiderata niets te ma ken. Laten wij niet het schoone doel der toenadering onbereikbaar maken door over haasting. Spr. zal zijn meening nog niet in een motie duidelijk maken, maar hij behoudt zich voor later daarop terug te komen. Indien dit tractaat wordt aangenomen, zal een diepe kloof ontstaan tusschen de volks vertegenwoordiging en de natie. Indien ooit de volkswil zich heeft uitgesproken, is het hier. Een stroom van adressen heeft de Ka mer bereikt, heden nog een telegram uit Groningen van een protestvergadering, waar generaal Snijders en prof. de Vries hebben gesproken. De heer LOVINK (C.H.) brengt in herin nering de stukken, die zijn gewisseld bij de totstandkoming van het tractaat van 1.839. Spr. doet dat om 'n juist oordeel bij te bren gen over de wordingsgeschiedenis K5& voor noemd tractaat. Nederland had dit tractaat zonder meer te aanvaarden. Wij evenals België hadden ons neer te leggen bij de be slissing. Van belang is art. 6 van het ver drag van 1839, waarin de partijen voor al tijd afstand doen van aanspraken op gebied binnen de grenzen van den ander. De mo gendheden bepaalden toen, dat bij de verde re onderhandelingen afstand van souverei niteit en vestiging van internationale servi tuten uitgesloten zouden zijn. De meening van den minister, dat hte nieuwe verdrag een uitbouw beteekent van dat van 1839 is niet juist. In het nieuwe ver drag worden beginselen vastgelegd, die het belang van België doen gaan boven dat van Nederland. Zijn de tegenwoordige verbindingen van Antwerpen naar den Rijn onbruikbaar? Zoo ja. dan ware het juist, andere, even vei lige scheepvaartwegen aan te wijzen. Dat ware een verdere uitbouw van het tractaat van 1839 Maar het kanaal Antwerpen Moerdijk gaat veel verder. Spr. vraagt verder overlegging der ad viezen van andere gedelegeerden ter Parij- sche c onferenlie inzake de voorziening in waterstaats- en militaire zaken met betrek king tot het Schelderegiem. Spr. wenscht mede te werken aan een goede bevaarbaarheid van de Schelde, maar hij wenscht tevens voor onze rechten op te komen. Hij zou een onderzoek wenschen omtrent de Antwerpen-Rijn verbindingen, indien blijkt, dat die verbinding niet vol-» doende is, wenschen te weten, welke ver beteringen daaraan dienen te worden aange-, bracht. De heer KRIJGER (C.H.) zou gaarne me dewerking verleenen om deze voor België belangrijke aangelegenheid tot 'n goede op lossing te brengen Hij brengt hulde aan mi nister v. Karnebeek, voor wat hij in moei lijke tijden voor ons land gedaan heeft. Dit neemt niet weg dat de minister het de Ka mer al zeer moeilijk gemaakt heeft, thans opbouwende critiek te leveren. Spr. zal zich bepalen tot het bespreken van de water staatkundige beteekenis van het tractaat. Om het tractaat te kunnen aanvaarden, zou in de eerste plaats moeten vast staan, dat Nederland geen souvereiniteit zal overdra gen en in de tweede plaats, dat het zou voorzien in duurzame Belgische behoeften en rekening houdt met onze desiderata. Daar is het kanaal Antwerpen-Moerdijk. De minister zegt. dat dit kanaal allicht zou moeten wiiken. als het bleek, niet in het belang te zijn van onze haven Welnu, dit belang wordt in hooge mate geschaad Van Belgische zijde is meer gevraagd, dan Bel- gië's economische behoeften zouden vergen. Noch van de regeling omtrent 't loodswezen, noch van die van het Schelderegiem in 't al gemeen kan gezegd worden, dat zij toelaat baar i9 in verband met de vaststaande be hoeften van België De Belgische b°hocften eischen dat Schelderegiem niet. Wij vol doen aan onze verplichtingen als wij de Schelde bevaarbaar houden. België kan na de wijze, waarop wij onze verplichtingen RECLAME. 1542

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9