HET MOET UW SIGARET ZIJN/ 2 CHIEF WHIP 0 AGENDA. ALS 't BUITEN KOUD IS AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET MIJ. Chief Whip - jaren geleden aan de spits van de weinige - vandaag nog steeds vooraan onder de ontelbare! - Uw eigen smaak verklaart „waarom"! Eisch VIRGINIA CIGARETTES KERK- EN SCH00LNIEUWS. BUITENLAND. Zaterdag. „Zomerzorg": Tooneeluitvoering „Het Nieuwe Tooneel". 8 uur. Hazerswoude (Salvatorium)Hand- werktentoonstelling. 3—5 uur nam. Zondag. „Jeruël", Groenesteeg 16: Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. „Jeruël", Middelstegracht 3: voorm. 10 u. en nam. halfzeven, de heer Van der Horst. Nationale Reddingsbrigade (Langegracht 190): Samenkomsten te 10 uur voorm. en 8 uür nam. Leidsche Schouwburg: N.V. Het Schouw- tooneel „De Klimgeit". 8 uur. Maandag. Leidsche Schouwburg: Ver. Rotterdamsch- Hofstadtooneel. „De Spooktrein". Kwart over acht. Leidsche Volkshuis: Voordracht van mr. Moltzer over „Individu en Gemeenschap". Kwart over acht. Stadszaal (groote zaal): Het Residentie orkest. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 October tot en met Zondag 31 October waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telpfoon 594 De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door de doctoren: Poortman, Niemer, Schreuder, Starck en Veldhuyzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. RECLAME. Apotheek „De Vijzel", De Kempenaer- 8traat 4, Oegstgeest, Telef. 274, dag en nacht geopend. 7085 RECLAME. moet het thuis gezellig warm zijndit kan als Gij goede Brandstof gebruikt: OJiZE ANT1IRACIET IS GOED Heeiensingel 34/35 Tel. 1523. 1889 1 een en ander was medegedeeld, traden staan de de vergadering een 18-tal personen toe. Maar nu kwam de groote moeilijkheid: de financieele kwestie. Door den voorzitter, den heer v. d. Stok, werd een voorloopige commissie ran vier personen benoemd om deze zaak te regelen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank tot de aanwezige leden voor hun opkomst, daarbij den wensch uitsprekende, dat bij een volgende verga dering meerdere personen deze zullen bij wonen. Den heer v. Velzen werd hartelijk dank gezegd voor zijn technische voor lichting. EXTRA-VACANTIE! Ten einde de kinderen Maandag a.s. een nutteloozen gang naar het Noordeinde te besparen, verwijzen wij naar een adver tentie van „De Eerste Leidsche School- vereeniging" in dit Blad. waarin wordt be kend gemaakt, dat de jeugd dien dag wegens een noodzakelijke reparatie aan de centrale verwarmings-installatie vrijaf zal hebben. Een buitenkansje dus! DE BIOSCOPEN. Het programma in het Casino-theater vangt zooals gewoonlijk aan met het Jour naal, gevolgd door een aardig komisch num mertje dat de lachspieren even in beweging zette. Als eerste hoofdfilm wordt voor de pauze vertoond „De gevaren van de ren baan", een uiterst spannende geschiedenis, welke een aardige kijk geeft op het leven in een paardenstoelerij en op de renbaan. Voor liefhebbers van de paardensport inderdaad iets om van te watertanden. Na de pauze: een parodie op de „Drie Musketiers", het machtige filmwerk, dat eenige weken gele den met zooveel succes hier ter slede werd gedraaid De hoofdrol wordt vervuld door Max Linder, een van de eerste artisten in Filmland, die van zich deed spreken en die al heel wat lachstuipen pp zijn geweten heeft. Ook deze week zal hij voorzeker weer heel wat slaclgpffers maken; zijn mimiek is werkelijk onverbeterlijk. Doch men oor- deele zelf en lache. De directie van het Lnzor-theater heeft doze week beslag weten te leggen op de film „De wilde hertogin" van Ernst Klein, die voor onze lezers te meer belangwekkend is, waar wij momenteel deze roman bij wijze van feuilleton in ons Blad publicee- ren. Zooals het gewoonlijk gaat met boek of tooneel werken, welke verfilmd worden, wijkt ook hier de inhoud aanmerkelijk af van den oorspronkelijken tekst. Niettemin kunnen wij een bezoek aan 't Luxor deze week warm aanbevelen, al was het alleen maar om het zeer verdienstelijke spel van de hoofdpersoon. Ellen Richter, een be roemde Duitsche tragédienne Als bijpro gramma een uitgebreid journal, met eenige mooie opnamen van den overleden film acteur Rudolf Valentino, en een zeer span nende film in 6 acten „De gentleman- inbreker" welke zich afspeelt in New-York, 't Geheel bij elkaar een pittig programma en wij twijfelen er niet aan. of 't zal ln „Luxor" de geheele week vol zijn. Het is thans ideaal bioscoopweerl Dat bemerkten wij gisteravond bij ons be zoek aan het „City-theater", waar een flink aantal bezoekers bijeen waren urn het zee; mooie en uitgebreide programma gade te slaan. Allereerst wordt begonnen met het Gelll. Wereldnieuws, waarna direct de eerste hoofdfilm aanvangt „Het eeuwig mannelijke" met in de hoofdrollen Marie Prévost en Ronald Golman, een film, die precies weergeeft de levensloop van een groot verkwister, die het geld van zijn vrouw en dochter, met vrouwen in cabarets zoek maakt en de ellendige gevolgen, die daaruit voortvloeien Het spel der hoofdper sonen maakt het tot een prachtig geheel Na de pauze krijgen wij de tweede hoofd film „De goudzoeker van Alaska", met in de hoofdrollen Anna Q. Nilson en Viola Dana, de lotgevallen van Pierce Phillips, die, na al z'n geld verloren te hebben, zich naar de ruwe streken in het koude hooge Noorden begeeft, om in het centrum der goudvelden van Alaska zijn geluk te be proeven. De plaatsruimte laat niet toe de film nog nader toe te lichten, doch wij raden u aan. deze week zelf een bezoek aan dit theater te brengen, waarvan u zeker geen spijt zult hebben. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer Th. W. A. Ver- steegh (den Haag) voor het propaedeutisch examen Godgeleerdheid de heer A. A. Bre- dius (Aerdenhout); voor het candidaats- examen Godgeleerdheid mej. A. Bos (Dord recht) en voor het doctQraal examen God geleerdheid mej. A. v. d. Vring (Alphen). Voor het gisteren alhier gehouden exa men voor apothekersassistent zijn geslaagd de dames M Schilt le Nieuw-Helvoet, A. J. den Haan te Rijnsburg en C. Valk te Rotter dam. Afgewezen 1 candidaat. Voor het examen Steno-Typen, afgeno men door de Ver. v Dir. v Ponlscholen slaagden de heer J. G. Rozenboom en mej. A. J. Visser, alhier; idem voor Kantoor stenograaf in de Engelsche Taal: mej. G E. Gulemond. te Lis9e, idem voor Neder- landsche Taal: mej. W. M. v. d. Vliet, le Lisse; idem voor Machineschrijven: de da mes H. J. Mulder, J. W G. Mulder, E. G. Remmelenkamp, G. Teljeur, alhier en A. C. van Wijngaarden, te Koudekerk a. d. Rijn en de heeren A. Bergman, H. P. Hombergen en J. Langeveld, alhier. Gaarne vestigen wg de aandacht op de lezing, die dr. H. Frankfort Dinsdag 2 November a.s., in het Rgksmuseum alhier zal houden over het z.g. Osireion te Abidos en zijn beteekenis, volgens de jongste op gravingen. Onze landgenoot dr. Frankfort heeft vele jaren onder leiding van den bekenden En- gelschen Egyptoloog Flinders Petri in Egypte opgravingen verricht en heeft in het afgeloopen winterseizoen zelf de lei ding gehad van de opgravingen, die vanwege bed Egypt Exploration Society in Abydos het middelpunt van den Oud-Egyptischen Osiris-dienst gedaan werden, ter nadero voorstelling van (se beteekenis van het z.g. Osireion. Dit zeer merkwaardige gebouw is tot nu toe altijd gehouden voor een zeer ouden tempel, ten dienste van den Osiris- cultus, die in Abydos van oude tijden af gebloeid heeft. Dr. Frankfort is gedurende zijn opgravingen gekomen tot een andere meening en houdt het Osireion voor een oentotaaf van koning Seti I (13151291 v. Chr.). Naar wij vernemen zal evenals verle den jaar op 11 November a.s. het sluiten van den wapenstilstand door de Nooit-meer- Oorlog-Federatie afd. Leiden l.o. worden herdacht. Namens de Commissie voor apolo getische samenkomsten hoopt dr. J. Riemens, Herv. predikant, alhier, een drietal voor drachten houden over Rome en het Pro testantisme, waarvan de eerste is bepaald I op Maandag 1 November a.s., des avonds I 89Vi uur, in de Hooglandsche Kerk. Onderwerp: Oorsprong en wezen der Roomsch-Katholieke hiërarchie en protestanfc- i sche Kerk-opvatting. Deze samenkomst is i toegankelijk voor protestanten en niet-pi» teetanten. Bedoeld is, niet een gewone „gods dienstoefening", maar een populair-weten schappelijke uiteenzetting van fiet vraagstuk. De toegang is vrü: bij den uitgang collecte voor de onkosten. In het Leidsche Volkshuis, Apothe- kersdijk 33 zal op 4 Donderdagavonden (le maal 4 Nov a seen cursus over sterre- kunde gegeven worden door dr. J. OorL Spreker zal behandelen den bouw der we reld en de groote revolutie in de sterre- kunde. Aan de hand van een aantal lichtbeel den zal besproken worden hoe maan, zon en planeten er van dichtbij uitzien; er zal een uitstapje gedaan worden langs den Melkweg, kortom het zal een zéér interes sante cursus zijn. Tevens zal bij goed weer een bezoek ge bracht worden aan de sterrewachl en van af het platte dak van het Volkshuis zal de sterrenpracht worden bewonderd. Voor deelname zie advertentie. Als verdacht van den diefstal mei braak in de worslmakerii van den heer V. in de Boerhaavestraat alhier zijn door de politie in verzekerde bewaring gesteld J. G., vroeger bij den heer V. als knecht in dienst en C. P. beiden alhier woonachtig. Door den rechtmatigen eigenaar h aan het politiebureau terug te bekomen een heerenriiwiel. dat onbeheerd voor een wo ning aan den Oude-Rijn werd aangetroffen Gistermorgen omstreeks halfelf is op den hoek van Lokhorststraat en Pieters kerkstraat de wissellooper J. S., die met zijn rijwiel de Pieterskerk gracht op wil de rijden, doordat hij dén bocht te ruim nam. in botsing gekomen met een paard, dat voor een woonwagen gespannen was. Wielrijder, paard en fiets kwamen op den grond terecht: het paard evenwel boven op de fiets, zoodat deze geheel vernield werd. Zoowel S als het naard kwam er zonder eenige verwonding af. r RECLAME. 7^40 Ook met kurk et* goud mondstuW ARDATH LONDON PREDIKBEURTEN. TOOR ZONDAG, 31 OCTOBER. LEIDEN. Doopsgez. Gemeente: Voorm., 10 uur, prof. dr. Van Nes. Rernon. Gerei Gemeente: Voorm., half elf, dr. Lente. Evang. Luth Gemeente: Voorm., half elf, ds. Makkink (koorzang), Eglise Wallone: Dimanche dix heures et demie du matin, mr. P. J. Molenaar, pasteur k la Haye (Choeurs). Vrije Kath. Kerk: Hedenavond, 8 uur, Vespers en Lof; Zondagvoorm. en Maan- dagvoorm., halfelf, Mis. Kinderkerk, Remon. Kerk (ingaDg Mid delweg) nam. halféén, dr. K. H. Boersema. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Voorm., halfelf, dr. K. H. Boersema (koor zang). Bedankt: Voor Dussen: E. K. Wol- dring, te Kornborn; voor Opheusden: P. Kuylman, te Houten. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Vooi Harderwijk: G. Sa lomon ,te Amersfoort. BAPTISTEN-GEMEENTEN. Bedankt: Voor HaulerwijkK. Rei- lang, te Nieuw-Weerdinge. RECLAME. MIJNHARDT's Zenuw-labietten 75 cl Laseet-tabletten 60 ct Hoofdpijn-tabletten. 60 ct Bij Lpotn. en Drogisten. 3035 ALPHEN. Ned.-Herv. Kerk, Julianastraat: Voorm. halftien, ds. De Brum, en nam. halfzeven ds. Veldhoen. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam., halfze ven, ds. De Bruin Ned.-Herv. Kerk, Oudshoornscheweg Voorm., 10 uur ds Van Linschoten. Evangelisatiegebouw, Hooftstraat: Voor middag 10 uur en nam halfzeven, ds. Bec- kenkamp, uit Leiden. Geref. Kerk, Raadhuiutraat: Voorm., 10 uur en nam. 6 uur, ds. Schouten. Geref. Kerk, HooftstraatV oorm. 10 uur, en nam. 6 uur ds. Wientjes. HAZERSWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Luuring. Geref. Kerk: Voorm halftien en nam. halfzeven, ds. Gispen, LLEGOM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm 10 uur en nam. 5 uur, ds. GrolleMaandagnam. 7 uur, ds. Van Dijk, uit Lósse. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur (H. A.) en nam 5 uur (nabetrachting), ds. Van Herk- senWoensdagnam. 7 uur dezelfde (dankz. voor het gewas). Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, en nam. 5 uur, leesdienst; Woensdagvoorm. 10 uur en nam. 7 uur ds. De Smit. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm, halftien en nam. 6 uur, ds. Bollee. Geref. Kerk: Voorm halftien en nam 6 uur, ds. Meyering. KOUDEKERK. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halftien en nam halfzeven, ds. Israël. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Gunst, em.-pred. te Oegst geest. LISSE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm, 10 uur, ds. G. van Dijk Azn.en nam. 5 uur ds. Ni- colai, uit Voorhout. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam 4 uur, dr. Th. Ruys Jr. (voorber H. A.) Chr. Geref. KerkVoorm., halftien, en nam. 5 uur, leesdienst Geref. Gemeente: Voorm. halftien »n nam. 4 uur, leesdienst. Ned. Prot.-Bond: Voorm, kwart over tien, ds. D. Drijver, uit Haarlem. OEGSTGEEST. Ned.-Herv. Gemeente: Voorm 10 uur, in Irene", ds. T. J. Jansen Schoon hoven. VOORSCHOTEN. Ned.-Herv. Kerk. Voorm., 10 uur en nam. 6 uur, ds. H. P. Fortgens. WOUBRUGGE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halftien en nam, halfzeven ds. Joh. Kijne Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de weleerw. heer Bakker, cancL te Hilversum. NED.-HERV. KERK. Beroepen. Te Sommelsdijk: H. A. Leenmans, te Delft: te OosterbierumTh. Kramer, te Drogeham en HarkemarOp einde. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk en Dnitschland. Over de besprekingen tusschen Brianu en Berthelot eenerzij ds en von Hoesch anderzijds, verneemt men niets anders dan on-dats, waarin nog weinig houvast 's. Hoofdzaak daarvan is, dat beide partijen ernstig schijhen te streven naar een com promis. De Fransche legerleiding heeft besloten het Fransche infanterie-regiment No. 26, dat in Neustadt en Kaiserlautern ligt, naar Frankrijk te doen terugkeeren. Het Fran sche jagerbataillon dat in Andemach ligt wordt naar beide genoemde steden ver plaatst e>n Andernach wordt volkomen ont ruimd. De gehoopte ontruiming van de badplaats Kreuznach heeft echter nog niet plaats gegrepen. DUITSCHLAND. De Duitsch-nationalen voor samenwerking. Dr. Hergt, de leider der Duitsch-natio nalen in den Rijksdag, heeft in een te Liegnitz gehouden politieke rede gezegd, ddt de Duitsch-nationalen er zeer naar verlangen weer op productieve wijze aan de regeeringswerkzaamheden deel te ne men. Het is de tragedie van het Duitsche volk dat men 8 jaren lang, afgezien van enkele zeldzame uitzondenngen, niet heeft kunnen samenwerken. De ontwikkehng dervangen door het uitschreven van een der laatste maanden toont hoe door pon- nieuw congres van gedelegeerden, tegen hat tieke samenwerking de nationale kracht 1J-A tot stand kan komen. Locarno heeft deze krachten gescheiden. Thoiry moet dit ech ter geenszins doen. Thoiry opent juist de mogelijkheid van samenwerking. Uit het manifest der leden van het Europeesche bedrijfsleven blijkt dat de Duitsch-natio nalen bijdragen kunnen tot oplossing van alle problemen die in verband staan met het verdrag van Versailles. begeven, waar zij door Churchill te woord gestaan zijn. Voordien heeft Thomas een paar dingen losgelaten. Hjj zeide, dat bestuur de leiders van de staking er met nadruk op had gewezen, dat er geen kans bestond op nieuwe tusschenkomst van do regeering, tenzij Smith en Cook eenige van hun onvervulbare eischen lieten vallen eo hun volmachten om te onder handelen aan den raad overdroegen. Thomas zei voorts, dat hij den leiders een openhartig relaas had gegeven van het onderhoud met Baldwin in het begin van de week, waarin hem ge bleken was, dat de premier onwrikbaar aan zijn houding van non-interventie vasthield, tenzij het bestuur, namens de mijnwerkers, met voorstellen aankwam, waarover te spre ken zou vallen. Op de vraag, of Cook zulke voorstellen gedaan had, zei Thomas „wij zaten elkaar al heel gauw in de haren, maar later konden de wederzijdsche meeningen tamelijk rustig ontwikkeld worden. Als resultaat kan ik 6lechts zeggen, dat het mogelijk is, dat we op den ingeslagen weg zullen voortgaan, maar dat het evenzeer mogelijk is, dat wg onze pogingen zullen opgeven en de onderhandelingen weer moeten afbreken. Na het onderhoud met den minister zal ik allicht iets positievers kunnen zeggen". Het onderhoud van Churchill met de be stuursleden van het vakvereenigingsverbond heeft ruim 40 minuten geduurd en men is in zeer optimistische stemming uiteengegaan Baldwin was al naar Chequers vertrokken, maar dat wisten Thomas c.s. en Screen, de secretaris, zeide, dat de bedoeling van het onderhoud met Churchill in hoofdzaak ge weest was het belangrijker onderhoud met den premier voor te bereiden. De onderhandelaars zijn van Downing Street naar de mijnwerkers teruggekeerd en hebben verslag van hun onderhoud uit gebracht. Daarop zijn besprekingen gevolgd, dat het den bemiddelaars gelukt was con cessies zoowel van de regeering als van de mijnwerkers los te krijgen. De stakers hebben toegestemd in een proefneming met districtsregelingen in het vooruitzicht, dat deze later toch door een soort nationale regeling vervangen zal kunnen worden. Tevens willen zij het werk hervatten zoo dra de regeering haar onderhandelingen met de eigenaars weer zal opvatten. Churchill heeft toegezegd, dat de regeering op deze voorwaarden die onderhandelingen zal her openen. Er is nog een moeilijkheid ten aanzien van de leiders van de mijnwerkers, die gebonden zijn door het besluit van hun jongste congres van districlsafgevaardigden, dat de regeeringsvoorstellen verworpen heeft Deze moeilijkheid hoopt men te on- FRANKRIJK. Maurras veroordeeld. Het hof van beroep heeft Maurras ver oordeeld tot een jaar gevangenisstral fres. 1000 boete, onvoorwaardelijk. (T>en herinnert zich wellicht dat de roya listische leider terechtstond wegens het schrijven in de .Action Francaise" van een Open Brief aan den toenmaligen minister van binnenlandsche zaken Schrameck, waarin hij dezen waarschuwde dat hij be sloten was ,,hem als een hond te laten dooden" Maurras werd wegens het be dreigen met den dood vervolgd en het vo rig jaar in eerste instantie voorwaardelijk tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Thans is zijn straf verminderd, doch on voorwaardelijk geworden. ENGELAND. Kans op bijlegging van het mijnconflict? Er was gisteren in het begin van den avond nog geen officieel communiqué ver schenen omtrent de belangrijke bijeenkomst van de leiders van de mijnwerkers met het algemeen bestuur van het vakvereenigings- congTee. Na afloop van die bijeenkomst Thomas, Swarlee, Ben Turner en Pugh zich echter tegen 6 uur naar Downing Street j midden van de volgende week. dat dan de voorstellen van de bemiddelaars kan aannemen en daarmee zijn eigen leiders hun vrijheid van handelen hergeven, fo arbeiderskringen werd het vooruitzicht op bij legging van het conflict gisteravond als beslist verbeterd beschouwd. Het kwantum kolen voor huiselijk ge bruik is verdubbeld voor een psriode van 14 dagen, maar cokes zijn nu ook in de rantsoeneering opgenomen en het is s'rafbaar verklaard voor handelaren om meer dan het toegestane maximum af te leveren. Bij een mijn te Radstock (Somersetshire) hebben werklieden een verdacht individu verjaagd, die onmiddellijk op de vlucht sloeg. Zij ontdekten toen een hoeveelheid ontplofbare stoffen met lonten en detonators, verstopt onder een windas. In een zak vlak er bij vond men een groote bus met ontplofbare stoffen en lonten, met het adres „Norton Hide Collindy" dat is een mrjn in de buurt. Naar aanleiding van deze ontdekking wor den alle mijnen in Bomer set door e.xtra- politie bewaakt. Het agentschap Tass meldt, dat hei be stuur van den sovjet-bond van vak*er*ei'-i- gingen heeft besloten aan den Engelsen mfirwerkershoiKl een millioen roebe! te zcQ- den, welke is bijeengebracht door de Rus sische- vakvereenigingen ten bate van du Engelsche mijnwerkers. De collectes wor den voortgezet. Er waren gisteren 269.557 man aan het werk. een toeneming van 7175 vergeleken bij Donderdag. Men schat de opbrengst van de mijnen deze week op ongeveer 1.100.000 tr*i- vorige w^ek was "het 980 009 ton en "a eerste weken van de staking slechts 53.000 ton. 2—1 9

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6