A.S.C. - SPARTA DE WILDE HERTOGIN. No. 20439. LEIOSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 October Vierde Blad Anno 1926. ZONDAG A.S. 2 UUR VERLAAGDE PRIJZtN. 3051 Voorverkoop: B. A. DEVILÈE, Nieuwe Rijn 26. LAAT ME MET RUST FEUILLETON. Een grooter wordend kind weet, dat het geen pas geeft om tegen ouderen te zeggen: „laat me met rust". Maar o zoo dikwijls komt de jonge ziel in opstand tegen goed bedoelde tactloosheid en ruw ingrijpen in het teere droomleven van het wordend menschenkind. Alle normale groei gaat langzaam en van-binnen-uit Alles, wat wij met onze ongevraagde tusschenkomst en onze opgedrongen raadgevingen willen forceeren is gedoemd een ontijdigen dood te sterven. Wanneer zullen wij er eindelijk eens achter komen, dat anderen onze raad, onze bemoeizucht en onze inmenging niet be- geeren. Wanneer zullen we eerlijk genoeg zijn om het hardop te zeggen, onomwonden en eens voor altijd: „laat me met rustl" VOETBAL. NEDERLAND—DUITSCHLAND. Aan den vooravond van den strijd. In trouwe: wij staan al weer aan den vooravond van een interlanden-wedstrijd! Het is als een wonder Want hoe kort lijkt het nog dat wij de Oranjemenschen eveneens in het veld za gen voor de eer van old-Holland hoe kort ook schijnt het nog geleden dat wij vor het eerst in het toch nog vroege seizoen weer spartelden en ploeterden in het zilte nat der onze lage kusten omspoelende Noordzee; hoe kort ook nog is deze zomer geweest met haar tallooze gelegenheden tot sportief vermaak en sportief genot, die wij, persoonlijk, over het algemeen zelfs boven de vreugde van „King Soccer" stellenI En toch: morgen trekt 't voetbalminnend gedeelte onzer bevolking weer naar het Am- isterdamsche Stadion om daar onze verte genwoordigende ploeg te zien strijden tegen de Deutsche Manschaft, die ons nog geen jaar geleden te Dusseldorf een welverdiendt 42 nederlaag wiet toe te brengen. Ziehier de ploegen, zooals die thans in het veld zullen komen. Nederland. v. d. Meulen. Denis. Van Kol. Verlegh. Massy. Van Heel. Elfring. Ruisch. Tap. Vis. Van Gelder. Scheidsrechter O Prince Cox (Eng.) Frag. Wieder. Harder. Hochgesang. Scherm. Marlwig. Kalb. Schmidt. Müller. Kütterer. Ertl. Duitschland. In gewone omstandigheden ware de in teresse voor dezen kamp vermoedelijk niet bijzonder groot geweest,omdat zoo in den aanvang van het seizoen Jan Publiek ge woonlijk nog niet voldoende „voetbal-ma niakaal" is geworden om als wijlen Symen Betaal" goedsmoeds z'n zuur verdiende zil verlingen te plengen op het altaar van den N.V.B. Ditmaal echter staan de zaken eenigszins anders, aangezien de Nederland- sche Elftal-commissie, juister gezegd: de T.C., bij het vaststellen onzer nationale ploeg een maatstaf heeft aangelegd, die vrijwel enkel en alleen is berekend op uit eindelijk succes bij de Olympiade in 1928. Zij heeft gedacht: jonge spelers met aanleg en inzicht en niet minder met enthousiasme en offervaardigheid; spelers, die bereid zijn alle voorschriften na te volgen, welke als noodzakelijk worden beschouwd om voor de Olympische spelen volkomen fit te zijn. Het voorloopig resultaat harer bevindingen las men reeds hiervóór. En wij zeggen „voor loopig", omdat het als een wonder zou moe ten worden aangemerkt indien tenslotte geen wijzigingen noodig zouden zijn. Het feit trouwens dat de Longaspeler Ghering wegens een blessuur vervangen moest wor den door Vis (H.V.V.), terwijl misschien Verbeek (Feyenoord) nog in de plaats zal komen voor den V.U.C.-speler Van Gelder is bereids een vingerwijzing, dat er zeer groote kans bestaat dat in volgende wedstrijden ook die, aanvankelijk uitverkoren, spelers nog aan een proef zullen worden onderwor pen! Wat nu te zeggen van de „vinding" der N.E.C. en van onze kansen tegen Duitsch land? Laat ons eerlijk zijn en verklaren dat wij het tot dusver niet tot een optimisische stemming hebben weten te brengen. Althans niet voor morgen. Wat de toekomst bren gen zal dient te worden afgewacht, doch wij meenen alleen dat die toekomst momenteel nog wel wat heel ver weg ligt. Een voor beeld slechts: Twee jaar geleden kwam de N.E.C. met Buitenweg als midvoor, en heel sportief Holland was uitgelaten van vreugde over diens schitterende spel. Oranje kon onbe zorgd zijn! De ontbrekende en lang gezochte schakel was eindelijk gevonden. Holland ging weer overwinningen boeken en zou de oude glorie herstellen! Wij zijn thans twee jaar later, en ziedaar: de Utrechtenaar is gewipt, zoo niet voor goed, dan toch voor morgen. De tijden veranderen snel, en wie zegt ons dat de sterren van nü over twee jaar. dus in 1928, niet reeds weer volkomen zullen zijn verbleekt? Inlusschen willen wij aannemen dat er elf voetballers met toekomst zijn gevonden, die in staat zullen zijn morgen een behoor lijk geheel te vormen. Zullen zij dan bij machte zijn de Duitschers te weerstaan? Nogmaals: wij zijn niet optimistisch. Lag het alleen aan onze defensie, te weten het trio: Denisvan der MeulenVan Kol, wij zouden met een gerust hart den strijd tege moet zien. Doch er zijn ook zwakke plek ken-. zwak tenminste volgens verwachting. Staat daar niet als midhalf een jongeling waarvan één onzer groote bladen na den oefenwedstrijd tegen Sparla schreef dat hij veel kopte, maar naar alle kanten, en dal hij aldus meer Sparta dan de eigen ploeg hielp? Schreef niet collega Roozen on zen lezers welbekend van de Olympiade te Parijsals het niet zoo gek was zou ik zeggen dat „Massy kopte als een kip zonder kop"? En nu moge dit misschien een tikje overdreven zijn de Zuiderling heeft bo vendien toch ook wel goede capaciteiten en veel enthousiasme dat alles wordt toch niet geheel zonder reden gezegd. En het laat stellig een onbehaaglijk gevoel achter, een gevoel van vrees voor een mislukking. Naast hem staan twee geroutineerde spe lers, waarvan vooral Van Heel wel zal vol doen, doch tenslotte dient ook achter de vóórhoede een vraagteeken worden gezet, temeer waar Tap als midvoor nog nimmer een succes is geweest. Wij voor ons geloo- ven daarom dat morgen alleen met geestdrift iets zal zijn te bereiken, omdat onze spel- kwaliteit onder die der gasten zal staan. En in dat geval wordt de taak der onzen dubbel moeilijk ómdat zij stuk voor stuk lichter zijn dan de Duitschers. Want dit is juist een der kenmerken der vijandelijke ploeg: zwaar en massief. Nu zijn er echter kenners van het Duit- sche spel, die beweren dat deze eigenschap pen tenslotte wel eens veel minder ten gunste der gasten zouden kunnen werken dan men vermoedt orridat de Duitsche keuze Commissie, geheel in 'tegenstelling der onze, meerendeels oudere spelers heeft gekozen, die wel geroutineerd zijn en het spel ten volle kennen, doch ten deele ook op hun retour zijn en voldoende snelheid missen. En als zoodanig noemt men dan o.m. mid half Kalb en midvoor Harder, die beiden reeds tallooze wedstrijden voor hun land hebben gespeeld, doch al lang den ouderdom van dertig jaar zijn gepasseerd. Summa summarum dan toch nog een kansje op succes? Wij gelooven het niet. Hopen alleen op een verrassing, die dan des te aangenamer zou zijn waar de Duit schers als regel zeer geringschattend over ons spel spreken en ook de vorigen keer van ons hebben gewonnen. Het lijstje der wedstrijden ziet er er als volgt uit: 1910: 24 April, Arnhem, Nederland wint met 42; 1910: 16 Augustus, Kleef, Neder land wint met 21; 1912. 24 Maart, Zwolle gelijk 55; 1912: 17 November, Leipzig, Nederland wint met 32; 191-L 5 April, Amsterdam, gelijk 44: 1923- 10 Mei, Ham burg, gelijk 00; 1924: 21 April, Amster dam, Duitschland wint met 10; 1925 29 Maart, Amsterdam, Nederland wint met RECLAME. 21; 1926: 18 April, DQs9eldorf, Duitsch land wint met 42. De totale stand is dus: gsp. gew. gel. verl. v.-t. pnt. Nederland 9 4 3 2 22—20 11 Duitschland 9 2 3 4 2022 7 Evenals vorige jaren zal ook nn tijdens den wedstrijd, die te 2 uur aanvangt door ons weer een draadloos opgenomen verslag worden gepubliceerd aan ons bureau en op de bekende plaatsen in de stad. Programma voor morgen. NEDERLANUSCHE VOETBALBOND. Afdeeling I, 2e klasse A: V.V.A.K.F.C.; Haarlem—SchotenBloemendaalSchoten. 2e klasse B: VeloxVoorwaarts; D.E.C. Z.V.V.; Donar W.F.C. 4e klasse B: AuroraQuick Boys; Dio E.H.S. Afdeeling II, 1ste klasse: Z. F. C.Hil versum. 2e klasse A: ViosSteeds Hooger; B.V.V. B.M.T.; D.H.C.Concordia; Fortuna C.V.V. 2e klasse B: XerxesS.V.W.; Merwede O.D.S.; UnitasH.D.V.S.; Neptunus—R.F.C. i 3e klasse A: HillinenT.H.B.; Alphen V.S.V. 3e klasse B: ScheveningemBodegraven. Res. 3e klasse A: L.F.C. HR.V.C. II; H.V.V. IVLugdunum II, Afdeeling III, 1ste klasse: DotoVitesse; EnschedéZ.A.C.; EnschedéQuick Boys; Wagenïngen—Heracles; RoburGo Ahead. Afdeeling IV, 1ste klasse: Eindhoven Wilhelmina; M.V.V.Willem II; Noad Rredania; B.V.V.Philipa Afdeeling V, lsle klasse: G. V. V.Be Quick; FrisiaVelocitas; VeendamG.V. A.V.; W.V.V.Friesland. Van Overal. De internationale ontmoeting te Amster dam is oorzaak, dat het competitie-program aanmerkelijk is ingekort. In het Westen wordt slechts één eerste-klasse wedstrijd ge speeld, nameljjk tusschen Z.F.C. en Hilver sum, waarbij wjj de thuisclub een einde zien maken aan het ongeslagen record der weinig valt te zeggen. Vooral voor Alphen tegen V.S.V., en Hillinen tegen T.H.B.; twee interessante ontmoetingen tusschen, op papier, gelijkwaardige krachten, waaromtrent weinig valt te zeggen. Vooral voor Alphend I V.S.V. is de kamp van belang, omdat hij beslissend kan zijn voor de bezetting der eerste plaats. Wjj houden het hier op Alphen en in Hillegom op T.H.R I In het Oosten blgven Enschedé en Heracles hun goede plaats behouden door overwinningen op Z.A.C. en Wageningen en moet ook voor de Boys een zege op Hengelo worden verwacht. Verder krijgt Doto klop van Vitesse, evenals Robur van Go Ahead. Het Zuiden brengt in ieder geval successen voor M.V.V. en Noad, die derhalve in the running bleven. Eindhoven wint van het verzwakte Wilhelmina, terw|jl in "Den Bosch een puntenverdeeling tusschen B.V.V. ui Philips waarschijnlijk is. In het Noorden heeft Be Quick natuurlijk geen moeite met M.V.V., doch krijgt Ve locitas een moeil|jke taak in Leeuwarden, waar Frisia van part|j zal dienen. Zouden de gr oen-witten een puntje kwijt raken? Veendam zou thuis wel een klop kunnen kr|)gen van het jeugdige G.V.A.V., en ten slotte gaat W.V.V. een nederlaag tegemoet tegen Friesland. OM DEN GOUDEN ONAFHANKELIJKHEIÓSBEKER. Het Rotterdamsche elftal, dat Zondag 14 November in den wedstrijd om den gouden onafhankelijkheidsbeker tegen de Rest van Nederland zal uitkomen, is als volgt samen gesteld: v. d. Bergen (Excelsior), v. Zwiete- ren (Sparta) en Dijke (Feyenoord); Stolk (Excelsior), Bul (Feyenoord) en van Heel (Feyenoord); Pellerson (Feyenoord), Koo nings (Feyenoord), Pijl (Feyenoord). For- menoy (Sparla) en Kortman (V. O. C.). HET GEVAL-VERWOERD. Naar gemeld wordt is de heer L. F. Ver woerd op zijn besluit teruggekomen om zich niet meer herkiesbaar te stellen als be stuurslid van den Nederlandschen Voetbal bond. Zooals men weet, heeft de heer Verwoerd eenigen tijd geleden voor alle bestuursfunc ties in de sportwereld bedankt naar aanlei ding van een artikel in een sportblad, hei- welk tegen hem gericht was. KORFBAL. Programma voor morgen. NEDERLANDSCHE KORFBAL-BOND. West I Noord: D.E.V.Hercules; Wes- terkwartierD.D.V.; Koog-Zaandijk: K.Z. D.T.V.; Excelsior—Swift. West I Zuid: D.K.C.Deetos; het Zuiden H.K.V.; Velox—O.S.C.R. Oost I: Noviom .gumRapiui a^iBe Quick Z.K.C.; Zw.-Wit—A.K.C. Noord I: Nic.—W.K.; S.S.S.—Voorwaarts; KineaFriso. Overgang Noord: K.V.D.Westerkw. dl; D.E.D.Bilthoven; O.S.C.A.Ready; K.V.O. Eendracht; AdvendoHaarlem. Overgang Zuid: A.L.O.H.S.V.; Eibernest Vitesse (H.); RozenburgH.B.& 2c klasse F.: Fluks Id—S.D.O.; Emma Vitesse II; H.K.V. IIFluks III; Eibernest' II—H.S.V. II. Overzicht. Wanneer we ouder gewoonte met den wedstrijd in Leiden zouden willen be ginnen, zou het allereerst een 2de klasse wedstrijd op het tapijt komen. De beschul diging, dat wjj het Leidsche korfbal over schatten, zou dan inderdaad grond hebben. Voor belangrijke gebeurtenis en op korfbal- gebied moeten we het ditmaal buiten Leiden zoeken In Zuid-Holland hebben Vitesse en Fluks een vr|jen dag en niet beter te weten, zulleD beide twaalftallen van dezen Zondag geen gebruik maken voor een vriendschap- pelgken wedstrijd. Een enkele Zondag rust zal trouwens aan geen van beide ploegen knaad doen. In Delft kr|jgt D.K.C. de Dordtsche eerste klasser op bezoek. Deetos heeft het tegen Fluks niet zoo goed gedaan als wel verwacht werd. Ongetwijfeld zullen de Dordtenaren thans pogen zich te herstellen. Dat zal hen tegen D.K.C. niet gemakkelijk vallen. Het Delftsche twaalftal gold al zoo'n beetje als aangewezen voor de laatste plaats. De Delftenaren hebben zich daarvan een bitter beetje aangetrokken, en verschillende mooie resultaten behaald. Een geljjk 6pel lijkt ons het meest voor de hand liggend bij dezen wedstrijd. In Rotterdam vindt op het Zuiden-terrein andermaal een belangrijke wedstrijd plaats. Thans gaat het tusschen het Zuiden en H.K.V.no. één tegen no. vier. H.K.V. bereikt haar resultaten vr|jwel alleen door energie en enthousiasme, en nagenoeg zon der overlegd spel. Het Zuiden heeft ook al geen overvloed van tactici in haar twaalf tal, maar toch gaan de Rotterdamsche dames 1 en heeren bij hun spel met meer beraad te amy vorstman ten have. Laat me met rust.I bromt het hard werkend genie als men hem aan boord tracht te komen met allerlei in de oogen van anderen hoogst noodige en onontbeer. lijk dingen Laat me met rustlzegt de vijfjarige driftig als hij net zoo prettig aan het spelen is en men roept hem om z'n handen te gaan wasschen of voor een andere bezigheid te verrichten waarvan hij het nut evenmin in riet.... Dan lachen we toegeefelijk en we laten hen met rust, dat wil zeggen: voor eventjes, want niet waar, het is voor hun eigen best wil, dat wij Bmrr1 Hebt je wel eens gemerkt, dat we bijna ronder uitzondering een aanleg gemeen hebben: het zorgen voor anderen voor hun Jeitwil Wanneer die anderen dat zorgen voor vertalen met: „bemoeien met", dan zijn we woedend, want niet waar: het is heel iets snders om anderen goeden raad te geven als dien zelf van anderen te ontvangen. Wanneer anderen ons hun goeden raad opdringen, ons er als het ware mede ver volgen, dan zijn we al heel spoedig geneigd uit te roepen: laat me met rustl Het zonderlinge er van is, dat we er ons onmiddellijk van bewust zijn, zoodra ande ren met hun even welgemeende als onge vraagde raadgevingen op de proppen komen, dat zij onzë persoonlijke vrijheid aanran den. „Zooiels merk je directzei de kruier toen de pakkist uit de lus van het hijsch- touw schoot en boven op hem terecht kwam en wij zeggen het hem na Waarom merken we het dan niet, wan neer we hand bezig zijn inbreuk te maken op de persoonlijke vrijheid van anderen? Of die anderen onze vrienden zijn, onze femilie of onze kinderen, doet weinig ter take: zij zullen ongetwijfeld op dezelfde wijze reageeren op onzen goeden raad al3 wij in de gegeven omstandigheden zouden doen; zij hebben slechts één hartgrondigen wensch: Laat me met rustl Natuurlijk er zijn ook menschen. die goede raad vragen en met een ware hartstocht stellen wij ons zelf in hun dienst; zij heb ben er immers om gewaagd I Wij gevoelen ons dus allesinds gerecht vaardigd ons ten volle in hun „geval" ie verdiepen. Maar eiladehoe vaak is ondank ons loon I Zijn de menschen dan zoo slechtzoo mdankbaarzoo onoprecht? Weineen het komt alleen maar, door- lal zij héél iets anders van ons verwachten ■ls wij in de goedheid onzes harten (in het tuur van onze bemoeizucht!) eigenlijk wel seenen. Wij verbeelden ons, dat zij raad verlangen mze onomwonden meening over hun aan- ielegenheden, terwijl zij in werkelijkheid verlangen, dat wij datgene zullen behartigen vat als een half uitgesproken hoop in hunne larten leeft.het is een aansporing, een unmoediging, die zij wagen en dan komen rij met zwaarwichtige betoogen en geven ren exposé van hoe wij de zaak zien en hoe rij zouden handelen alsEn als zij dan eindelijk zich kribbig afwenden en zeggen (of zichtbaar denkenI) laat me met rustl dan zijn we werkelijk diep verontwaardigd. Hebben ze ons niet zelf om raad ge vraagd. Zijn zij niet begonnen met er over te ■preken Gaven wij niet onzen tijd, onze belang stelling en onze moeite O zool En dan zulke ondankbaarheid I Het is erg en teleurgesteld verklaren we: „ik heb me toch zóó in die-en-die ver gist Het verschil is niet zoo heel groot- het hangt er alleen van af van welken kant we de zaak bezien. Het zijn vooral ook onze kinderen, die we rusteloos vervolgen met onze inmen ging: onze bemoeizucht; hun plannen, hun idealen, hun neigingen en him sympa thieën. Uit het Duitsch door ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van L. DITHMARINE (Nadruk verboden.) 80) De inspecteur zette een paar verbaasde Dogen op en zeide: „Neen dat is minstens van 38 kaliber en dat bier is 24. Dus twee schoten? Waar vandaan is het tweede schot? Aha in de klok? U hebt dus daaruit, Sir Walter den kogel gezocht?" .Juist Misschien hebben uw menschen rn^or geluk dan ik. Ik denk, dat de kogel de klok getroffen moet hebben en dan ergens °P zij gesprongen moet zijn. Bij een van de ramen moet hij liggen." De beambten be tonnen dadelijk te zoeken. »,De zaak wordt dus meer gecompliceerd," zeide Sir Walter, de gegevens tesamenvoe- t^nd, „een dame komt in het huis, klaar blijkelijk door Las Valdas verwacht. Een beer, die op eenige wijze tot haar in betrek king staat, dringt van beneden binnen. Zonder twijfel heeft de vrouw geschoten, Jjaar het is niet haar kogel die Las Va'das todood heeft, maar een anderen, die, volgens jujn meening. uit een automatisch pistool *omt. Wie heeft nu dit tweede schot ge lost?» -Toch zeker de man. die na de vrouw binnengedrongen is." Sir Walter Ryce wilde iets antwoorden, maar op hetzelfde oogenblik klonk de tele foon. De detective, die naar het Rilzhotel ge stuurd was, belde op. „Een zeker heer St. Aubain, uit Parijs, had opgebeld. Hij is reeds twee weken hier en heeft meermalen den graaf Las Valdas ontvangen. Op het oogenblik is hij met zijn secretaris op zijn kamer." St. Aubain? Het hoorde tot de plichten van Sir Walter Ryce alle bekende persoon lijkheden in de wereld minstens van naam te kennen. Hij kende ook den naam St. Aubain, wist alleen op het oogenblik niet, waar hij hem gehoord had. St. Aubain? Met een gerimpeld voor hoofd staarde hij op het dikke Smyrna- tapijt op den grond, alsof hij daaruit het antwoord kon lezen. St. Aubain St. Aubain? Natuurlijk. „Weet u wie hij is?" wendde hij zich tot Gernot. „Hij is president van de „Compagnie in ternationale de Naphle". Een groot man in petroleumzaken. Maar wat ter wereld heeft Las Valdas daarmee te maken?" XVII. Hierop trad de constabel binnen, die aan de voordeur den wacht gehouden had en meldde dat de huisknecht van Las Valdas thuis gekomen was. „Breng hem binnen!" Een kleine man met een bruin gezicht werd binnengelaten. Geheel ontdaan staarde hij naar den aanblik, die de kamer bood. Zijne knieën begonnen te beven, en kramp achtig keerde hij den vilten hoed in zijn handen om en om. „Je. vindt je meester vermoord," zeide hem Sir Walter, „beheersch je een weinig want ik wil je een paar vragen stellen! Hoe komt het dat je vanavond niet thuis was? Heeft je meester je uitgezonden?" „Jawel mijnheer. De heer Las Valdas was vanmiddag om halfvier van Bumham terug gekomen. „Van Burnham Tower? Hoe kwam hij daar? Hoe lang is hij daar geweest?" „Hij was door Lady Grace, de dochter van Lord Burnham tien dagen geleden voor een partij uitgenoodigd. In dien tijd kwam hij echter in de stad terug en bleef hier vier da gen om daarna weer naar Brunham Tower terug te keeren?" „Weet je waarvoor hij in de stad terug kwam?" „Hij zal wel dringende zaken op het ministerie gehad hebben." „Ontving hij niet dikwijls een Fransch- man, een zekere St. Aubain?" „Zeer zeker, de heer St. Aubain is eens, twee keer hier geweest, maar ik geloof dat de heer Las Valdas verscheidene malen met hem in het Hotel geconfereerd heeft" „Waarover? Weet u dat misschien ook?" De man, die langzaam tot zichzelf kwam, schudde het hoofd. „Dus verder! Je zeide dat de graaf Las Valdas gistermiddag om half vier uit Burn ham Tower teruggekeerd is. Zooveel ik weet is de partij daar nog niet afgeloopen. Weet je waarom de heer Las Valdas gisteren naar Londen is gekomen?" „Hij had zijn knie gewond en wilde, zoo als hij zeide. zijn gastheer niet tot last zijn." „Was het een zware verwonding?" „Schijnbaar, want hij kon slechts met behulp van den chauffeur uit de auto ko men en wij moesten hem te zamen den trap ophelpen. Niettegenstaande dat alles is hij toch weer uitgereden. Voordien had hij mij nog gezegd, dat ik den avond vrij zou heb ben, daar hij om acht uur bezoek ver wachtte." „Je was er zeker aan gewend op een der gelijke manier vrij te krijgen?" Een zwakke glimlach gleed over de be angstigde trekken van den knecht. „Zeer zeker, mijnheer," antwoordde hij; „de heer Las Valdas was gewoon dikwijls bezoek te ontvangen, dat ik niet zien mocht." „Weet je wie hij gisteren verwachtte?" De man schudde het hoofd. Hij wierp een schuwen blik op de gestalte van zijn gestorven meester een groote traan rolde landgzaam langs zijn bruine wangen. „Misschien weet de chauffeur het," op perde de inspecteur Gernot. „De chauffeur? Hij slaapt toch in de garage?" „Juist. Het is niet ver van hier, in het be gin van de Daviesstraat," legde de bedien de uit. Een konstabel werd uitgezonden om den den chauffeur te halen. De knecht mocht heen gaan. Intusschen hadden Gernot en de zijnen zonder ophouden gezocht en een van hen vond ten slotte in den hoek van het linker raam het kleine platgedrukte kogeltje dat door de klok gedrongen was. „Zoo ziet u," zeide Sir Walter tot den in specteur, dat ik gelijk heb. De dame heeft gescholen. Zonder twijfel met het doel den man hier op de sofa te dooden. Het is alleen de vraag waar de klok gestaan heeft. Laat nog eens den knecht roepen 1" De man kwam, doodelijk verschrokken, terug; maar Ryce. die iedereen op zijn ma nier wist aan te pakken, kalmeerde hem; „Kun je mij zeggen waar die klok op de schrijftafel geslaan heeft?" vroeg hij hem „Precies in het midden achter de inkt koker." luidde het antwoord. Sir Walter zette de klok op de aangeduide plaats en ging daarop naar de deur, die naa- de voorkamer leidde. Nogmaals nam zij 1; blik de afstanden op en de daaruit ontstaiu mogelijkheden. „Hieruit volgt," zeide hij, „dat de vrouw toen zij schoot ongeveer hier gestaan moei hebben. Las Valdas moet juist naast den divan geslaan hebben, toen het schot hem trof men kan het hier aan de vouwen van het kleed zien. Daarop is hij achterover gevallen. Waar stond dus de werkelijke moordenaar?" Door een plotselinge gedachte bevangen wendde hij zich tot O'Neill: „Zeg eens, heb je, toen je in het huis kwam, een schot gehoord?" De konstabel dacht een oogenblik na en ontkende. „Niels heb ik gehoord, Sir Walter; de regen plensde zoodanig dat mijn ooren er vol van waren." „Merkwaardig," bromde Sir Walter voor zich heen heen, „de beide schoten moeten tegelijk gelost zijn want anders had dit sn*l vuur geen zin. Dokter, hoe loopt het kanaal van den kogel in de wond?" De dokter boog zich over den doode en onderzocht nogmaals de wond in dien<- borst." „De loop van het schot is precies recht" antwoordde hij daarop, „het schot moet dn? recht van voren gekomen zijn." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 13