H.G.VAN LUIJKEN Leidsche Begrafenis-Onderneming GEMENGD NIEUWS. Breestraat 39 - Tel. 35. vak te volgen, ook niet, wanneer het onder wijs daarin in het zevende leerjaar wordt voorgezet. Dat het verbod, dat op dit punt sedert de inwerkingtreding der 1. o.-wet 1920 heeft gewerkt, aan het onderwijs in de andere vakken ten goede zou zijn gekomen, wordt door tal van deskundigen betwijfeld, ja eer ontkend. Bij velen heeft zich de overtuiging gevestigd dat op menige 9chool de resultaten van het onderwijs, met name voor het vak Nederlandsch, sedert „de afschaffing van liet Fransch", minder goed zijn geworden. Het groote bezwaar tegen den bestaanden toestand is het algeheele verbod ten aanzien van het onderwijs in een moderne taal vóór het zevende leerjaar. Aldus werd weinig re kening gehouden met de belangen der kin deren, zooals vele ouders die belangen za gen. De minister is echter van meening, dat niet zonder meer moet worden teruggekeerd tot den vóór 1921 bestaanden toestand, doch dat beperkende bepalingen dienen te worden gesteld, waardoor zal moeten worden be reikt, dat aan dit onderwijs niet meer tijd wordt besteed, dan als strikt noodzakelijk moet worden beschouwd, dat het alleen ge geven wordt, als daaraan werkelijk behoef te blijkt te bestaan en dat de kinderen, voor wie het niet wordt begeerd, van het bijwo nen er van kunnen worden vrijgesteld. Voorgesteld wordt, dit ontwerp, wanneer het tot wet is verheven, op 1 Januari 1927 in werking te doen treden. Toelichting. In de toelichting tot het tweede ontwerp wordt uiteengezet, dat het hier geldt scho len voor gewoon lager onderwijs, opgericht vóór 1 Januari 1921 met zeven of met zes- achtereenvolgende leerjaren, die nog zijn ingericht overeenkomstig art. 2bis, tweede lid, der wet van 1878 en dus o.a. in één of meer der drie moderne talen onderwijs kun nen doen geven. De minister ziet geen reden ook voor deze scholen, bedoeld in het eerste lid van art. 193, den overgangstermijn met één of meer jaren te verlengen. Ten aanzien van de scholen, bedoeld in het tweede lid van die bepaling, slaat de zaak anders. Zonder verlenging van den overgangstermijn moeten zij vóór 1 Jan. 1927 worden opgeheven. Wil men ze niet geheel laten verdwijnen, dan zal de muloschool gesplitst moeten wor den in een 9chool voor gewoon lager onder wijs met zeven leerjaren en één vóór uit gebreid lager onderwijs met ten minste 3 leerjaren en zal de oude ulo-school (type wet 1878) tot gewone lagere school moeten worden teruggebracht. Het blijft de viaag, of het gewenscht is het type van 9- of 10-jarige m.u.l.o.-school geheel uit onze onderwijswetgeving te ban nen. Nu een staatscommissie tot herziening van de 1. o.-wet 1920 is ingesteld, meent de minister niet te mogen nalaten, haar oor deel in te winnen. Om niet vooruit te loopen op het advies der Staatscommissie is het wenschelijk, den bestaanden toestand vooralsnog te handha ven door verlenging van den overgangster mijn en wel met 3 jaren. BEGROOTING ARTILLERIE-INRICHTINGEN. Ingediend is de begrooting van het Staats bedrijf der Artillerie-Inrichtingen voor 1927. Ze beloopt in uitgaven en inkomslen f8.169.930. Zij is opgemaakt in denzelfden geest als die van bet loopende dienstjaar. WEGENBELASTING. Op het wetsontwerp wegenbelasting is door den heer Schaper een amendement in gediend. Met hei oog op de onzekerheid, welke thans nog bestaat t. a. v. hel den provinciën toekomende deel van het Wegen fonds in verband met de tot stand te bren gen provinciale wegenplannen, komt bet hem wenschelijk voor, het te verdeelen per centage voorloopig onbepaald te laten en daarmede te wachten tot nadere zekerheid is verkregen. Indien de rijwielbelasting als nog mocht vervallen, dient het amendement in dier voege te worden gewijzigd. INVOERRECHT OP VERSCH VLEESCH. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor de samenstel ling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch in hare vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 80. Paarden vleesch, versch of gekoeld. 100 K.G. f45. Gedurende de maand November 1926 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleesehsoorlen bedragen 10 pet. van de hiervoor vermelde waarden. BANKETBAKKERIJEN. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen, niet tevens zijnde broodbakkerij in alle gemeenten des Rijks vergund, dat. in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 23 en 2-1 der Ar beidswet 1919: A. door mannen arbeid wordt verricht als volgt: lo. in het tijdvak van 8 tot en met 20 November a.s. gedurende 10 uren per dag onverminderd het met betrekking tot den Zaterdag bepaalde bij artikel 10, twee de lid, van het Werktijdenbesluit voor Fa- hrieken en werkplaatsen 1923 en 55 uren per week; 2o. in het tijdvak van 22 tot en met 27 November a.s. gedurende 11 uren per dag en 60 uren per week; en zulks onder voorwaarde, dat: a. op dagen, waarop gedurende 10 uren arbeid mag worden verricht, de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; b. op dagen, waarop gedurende 11 uren arbeid mag worden verricht met uitzon dering van de Zaterdagen de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is- tusschen 7 uur des voormiddagg en 8 uur des namiddags; c. op Zaterdagen de arbeidstijd in zijn geheel gelegen 'usschen 7 uur des voor- middags en 10 uur des namiddags; B. door jongens van 16 en 17 jaar in het tijdvak van 19 November tot en '"met 5 December a.s. en bovendien op 23, 24, 30 en 31 December a.s. arbeid wordt verricht gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur. des voormiddags en 7 uur des namiddags; een en ander met dien verstande, dat. indien ingevolge het onder A en B bepaal de, een arbeider op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verricht, hij in dezelfde week, hetzij op ten minste één ancleren werkdag, na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12 1/2 uur des namiddags geen arbeid mag verrichten. NED. BOND VAN HUIS- EN GROND EIGENAREN EN BOUWONDERNEMERS. Uit het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw getreden. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van huis- en grondeigenaren en bouw ondernemers heeft, naar zijn orgaan „Ons Eigendom" meldt, in een brief d.d. 15 dezer aan het Nederlandsch Instituut voor vo:ks- huisvesting en stedebouw zijn lidmaat schap van dit instituut opgezegd. Aan dien brief is het volgende ontleend: „De oorzaak van dezen maatregel is gele gen in het feit, dat het bestuur van uw ver- eeniging genieend heeft zijn medewerking te moeten verleenen aan een congres van den Naüonalen Woningraad en de R.K. Fe deratie van Diocesane woningbouwcentra- les, wier bedoeling het is om door dit con gres een actie te vceren tegen de regeênng, meer, speciaal in verband tegen de circu laire van Maart j.l. van Zijne Excelleuti*? van Arbeid, handel en nijverheid, en in de tweede plaals in verband met de huurpro- blemen van de woningbouwverenigingen. Wij stellen er prijs op met nadruk te ver klaren, dat het doel van het instituut ook ook thans nog volkomen door ons wordt on derschreven, echter met deze restricts, dat wij de vrijheid nemen, waar dit doel gespro ken is van de Woningwet, de bedoeling van deze wet anders uit te leggen dan het mee- rendeel van uw bestuur dat doel. Waar uw inslituut ten doel heeft in het algemeen bevordering van de volkshuisves ting in den geest van den woningwet en in het bijzonder bevordering van het contact tusschen al degenen die zich op het gebied van de volkshuisvesting bewegen onderFng, ligt het naar onze meening niet op uw weg om een actie te voeren, die niet voikom.m wordt geapprouveerd door alle bij u aangeT sloten leden en meer strekt tot behartiging van de belangen van bepaalde groepen vaü uw leden dan van dat van de volkshuisv^. ting". ALG. NED. POLITIEBOND. De 50ste algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van den lieer G. W. Slroink, burgemeester van SteegiVijker: wold, werd gisteren te Utrecht de ÖCiste al gemeene vergadering gehouden van den Alg. Ned. Politiebond. De voorzitter deelde mede, dat de bond innerlijk kerngezond is hoewel het ledental iets achteruit gaat. volgens spr. omdat de Bond is een neutrale instelling en ve|en; zich lieVer bij een religieuse of poliliekè' organisatie aansluiten. De bond zal niet in gebreke blijven de over heid steeds voor te houden, dat het rapport- Raaymakers verwezenlijkt moet worden. \Jit het jaarverslag bleek, dat de bond op 30 April 1926 2371 leden telde. Van de 1283 candidaten, die aan het examen voor het politiodiploma hebben deelgenomen; ont-. vingen 197 het diploma met aantoekening, en 402 het gewone diploma. Do ontvangsten over 1925/26 bedroegen f 57.234, terwijl f 60.940 werd uitgegeven. Als leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren W. L. H. Koster Henke en D. Harkema. Hierop volgde een officieele huldiging van den heer W. L. H. Koster Henke, se cretaris van den bond De voorzitter bood den jubilaris een af-' bum aan met de namen van hen die tot- het huldeblijk hebben bijgedragen qn deed mededeeling van de benoeming van den heer Koster Henke tot officier in dó oröe van Oraqje Nassau. Namens de provinciale afdeelingep. sprak de heer C. H Kemper een woord van hulde Spr. bood een plaquette aan waarbij hij den heer Koster Henke verzocht detze aan het vaandel te willen hechten. De heer A. Ruitenbeek voerde .yervol-, gens het woord namens plaatselijke afdee- lingen en kringen. Namens de afdeeling Utrecht werden bloemen aangeboden. De voorzitter van de examen-commissie, de heer J. van Waning burgemeester van Ouderkerk bood ook namens de vakorgani satie wijzend op de groote gaven viin den bodssecretaris, den jubilaris het kleine officierskruis van de Oranje Nassau-orde aan. i De heer A. van Duist, voorzitter van de Stichting van den Alg. Ned. Politiebond, stelde in het licht hoe door moêilijken strijd de heer K. H. den bond in rrveilige haven heeft gestuurd. Als zinnebeeld van zelfopofferende liefde werd den heer K. H. een plaat geoffreerd, voorstellend een pelikaan. Mevrouw Koster Henke kreeg een groove mand chrys&öthen. Namens de Broederschap van Commis sarissen van Politie zette nu de heer A. Z. v. Beusekom, commissaris van politie te Hilversum, uiteen, da' de commissaris sen van politie in Nederland gedureüde <»0 jaar den arbeid van Koster Henke heb>' ben gewaardeerd. De politieschool dankt de bond aan het initiatief van zijn secre taris. Eveneens uit naam der recherbheurs van Amsterdam werden de verdiénsten van den jubilaris geschetst en werden bloe. mne aangeboden. Deze dankte daarna allen voor de hem gebrachte hulde; in het bij zonder bracht spr. dank «tan de Koiriingm voor de hem verleende onderscheiding, en verder aan alle spiekers. Nadat hij de plaquette aan het vaandel had gehecht, wekte hij allen op tot trouw aan den Algemeenen Nederlandschen Po- UM p litiebond en aan het vaandel, dat hiervan TFëtf symbool is. Na deze plechtigheid werd de vergade ring gesloten. BOND VAN GEMENGDE ZANGVEREEN. De Bond van Gemengde Zangverenigin gen in Nederland hield Zaterdag te Utrecht zjjn jaarlgksche algemeene vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental steeds stjjgende blgft en thans circa 180 gemengde zang- vei eenigingen van alle richtingen en grootte zjjn aangesloten, terwgJ de financieele toe stand nog altijd in elk opzicht bevredigend mag heeten. oor uitbreiding en aanvulling aan de groote Bondsbibliotheek is in het afgeloopen jaar niet minder dan circa f1500 besteed. De penningmeester, de heer J. Smink te Rgtswyk, trad volgens rooster af en werd bg acclamatie herkozen. Hoofdpunt van de agenda vormden de door het Bondsbestuur ingediende statuten, waarop, volgens besluit der vergadering, de Koninklijke goedkeuring zal worden ge vraagd, en het gewijzigde huishoudelijk reglement. De Bond, opgericht in 18S7, zal in 1927 veertig jaar hebben bestaan. In principe werd besloten dit feit te zijner tijd op eenigszins feestelijke wjjze te herdenken. Op voorstel van het Bondsbestuur zyn vgf peisonen uit de verschillende aangesloten vtreenigingen uitgenoodigd, een commissie te vormen, ten einde een plan ia overleg met het bondsbestuur op te maken. NIEUW-MALTHUSIAANSCHE BOND. Zondag is in Pulchri Studio le Den Haag een buitengewoon congres gehouden van den Nieuw-Mallhusiaanschen Bond. In zijn openingswoord merkte de bonds voorzitter, de heer II. de Wolf op, dat er weinig reden is om zich te verheugen in den gang van zaken. Zonder de stoffelijke be langen te willen onderschatten, meent spr. dat deze belangen alles beheerschen. Er is weihig geestelijke moed meer te vinden. De menschen, die den moed hebben voor een beginsel op le komen, zijn zeldzaam. Per soonlijkheid vindt men maar zelden. Alles •wordt beheerscht door den geest des tijds, welke conservatisme genoemd kan worden. In dit conservatisme zijn de regeeringsorga- n'ën en de officieele wetenschap gevangen, en de Nieuw-Malthusiaansehe Bond heeft in het bijzonder le lijden onder de verdachtma king van deze zijde. Daarna was aan de orde de bespreking van een adres, te zenden aan de regeering, inzake de Koninklijke goedkeuring der sta tuten van den Bond. De bondsvoorzitter leidde de besprekingen in en zette uiteen, dat de koninklijke goed keuring gewenscht is, niet als reclame-mid del. maar omdat de vereeniging rechtsper soonlijkheid noodig heeft. Vervolgens merkte spr. op, dat de statuten vari den Nieuw-Malthusiaanschen Bond aan de eischen, door de wet gesteld om de ko ninklijke goedkeuring te verkrijgen, volko men voldoen. Daarbij komt nog, dat de sta tuten reeds vroeger koninklijk goedgekeurd zijn. Het lange wachten is, volgens spr., dan ook geen juridische, kweslie, maar een de monstralie van verlegenheid en kleinzielig heid. Onze statuten zijn onaanvechtbaar en daarom heeft de minister van Justitie de goedkeuring le verleenen zonder zijn per soonlijke meening te doen gelden. Spr. las vervolgens een schrijven voor, dat het hoofdbestuur van den Bond aan de leden der Eerste en Tweede Kamer zal richten in verband rnet deze kwestie. -Na eenige discussie werd dit schrijven goedgekeurd. In bespreking kwam daarna een open brief door den Bond aan de Nederla*dsche Pers te zenden in verband met de adverten ties, welke door de dagbladen opgenomen worden voor abortive middelen. Met algemeene stemmen werd dit schrij ven goedgekeurd. In de namiddagvergadering hield dr. Jo- han Tuyt, zenuwarts, een lezing met licht beelden over; De gevaren van de abortus criiuinalis. Het bestuur van den Cenlralen Ned. Ambtenaarsbond heeft een adres gezonden aan den Minister van Financiën, waarin met klem wordt aangedrongen op intrek king van de missives, waarbij, in strijd met de bestaande voorschriften, éénmaal per jaar een mondeling onderzoek naar de be kwaamheden van de rijksklerken en de kommiezen der directe belastingen enz voor de beantwoording der vragen op de signalementstaten, kan worden vastgesteld. De audiëntie van den minister van Koloniën zal Vrijdag a.s. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 28 October niet plaats hebben. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TEI.EKOO!» 8«1 - liRIDRIV 4030 HET LOT VAN DE „VL. 25". Er heerscht te Scheveningen eenige te genstrijdigheid over hetgeen de schipper van de Scheveningen 79, die te Scheve ningen binnenkwam, zou hebben verteld omtrent het drijvende gevonden hebben van een gedeelte van den inventaris der Vlaardingen 25 De schipper schijnt zich tegenover verscheiden personen te hebben uitgelaten over het zaen drijven van viBch- netten der VI. 25. Hij zou daarbij gezegd hebben, dat het hem onmogelijk was één en ander op te visschen door de booge zee. De reeder van de Scb. 79 weet echter van dit verhaal van den schipper niets af. Aangezien de schipper, in geval juist is hetgeen hij verteld heeft, dit aan het Ha venkantoor had moeten rapporteeren, tast men omtrent het lot van de VI. 25 nog in het duister. Aan boord van de „VI. 25" bevonden zich de schipper J. de Bruin, gehuwd, de stuur man A. Pronk, de matrozen S. Verbaan, ge huwd, W. Vink, gehuwd, P. Taal, gehuwd, C. Dijkhuizen, gehuwd, L. Spaans en A. Spaans, twee broers, P. Taal, een zoon van den hierboven genoemden matroos van dien naam. J. Pluggen, de reepschieter J. Bal en de af houder W. Knoester. MOTOR-ONGELUK. Zondagmiddag omstreeks halftwee is op den Rotterdamschen weg te Delft de heer T. uit Den Haag met zijn motorfiets tegen een met mest beladen lorrie gereden, welke plotseling dwars den weg werd over gereden. De lorrie werd uit de rails ge worpen en de heer T. kwam in de sloot langs den weg terecht. Ernstig aan het hoofd verwond werd hij naar het gasthuis vervoerd. DE STIMULANS. De politie van het bureau aan de Witte de Withstraat te Rotterdam was er in ge slaagd. de hand le leggen op den 33-jarigen koopman A. F. de R., zonder vaste woon plaats, een goeden bekende van politie en justitie, die al 18 vonnissen achter den rug heeft, welke hem alle zijn opgelegd wegens diefstallen van jassen. De R. is namelijk specialiteit in het stelen van jassen en als er, wanneer hij niet achter slot en grendel zit, opeens veel jassen gestolen worden, denkt de politie dadelijk aan hem. Zóo was het ook nu weer gegaan. Het was bekend, dat den laatsten tijd nog al eens jassen spoorloos verdwenen en toe vallig was De R. op vrije voeten. De combi natie lag voor de hand en zoo verscheen De R. ten bureele. Hij hield zich ditmaal van de domme en beweerde, zich geen enke-en jassendiefstal meer voor den geest te kun nen halen. -v De nieuwe bepalingen betreffende hét verhoor van verdachten verbieden het uit oefenen van eenige pressie en de met het onderzoek belaste inspecteur voelde, dat hier veel werk aan den winkel zou komen, om De R., ondanks zijn gemis aan geheugen, de overtuiging bij te brengen, dat hij niet zoo onschuldig was als hij deed voorkomen. Maar een goede inval hielp den inspec teur door de moeilijkheden. Uit een vroegere kennismaking met De R. herinnerde de in specteur zich 's mans buitengewone voor liefde voor vetle bokking. Een agent w?rd naar den dichtslbijgelegen vischwinkel ge zonden om een bokking, maar dan ook een heel vette, te halen. Met groote belangstel ling zag De R. de bokking op het bureau verschijnen en met benijdenswaardige eet lust verorberde hij haar. Toen het laatsie reslje verdwenen was, vroeg de inspecteur hoe hel met hel herinneringsvermogen van De R. stond en opeens bleek De R. zich heel goed le herinneren, dat hij eens het was nog niet zoo- heel lang geleden een ias gestolen had. De inspecteur vroeg, of hij zeker wist, dat het er maar één geweest was. Ja, dat duldde geen twijfel. Eén jas had hij gestolen, meer niet. De inspecteur dacht er anders over, maar hoe hij ook vroeg, De R. bleef een merkwaardig hiaat in zijn ge heugen tocnen, waarop een tweede bokktng gehaald werd. En ziet, plotseling kwamen meer jassen in het geheugen terug. Deze tweede bokking had meer uitwerking dan de eerste, want De R. kwain nu met *^n heel rijtje voor den gad. In totaal telde de inspecteur nu al 5es jassen bij elkaar *m dan kwam er nog een collectebusje, dat De R. uit de gang van een dokter, bij wien hij een jas was komen weghalen, en passant meegenomen had. Tevens bleek, dat De R k raison van zooveel bokkingen, volkomen bereid zou zijn, nog méér te bekennen, tot zelfs hals misdrijven, welke hij nimmer heeft ge pleegd. toe. De inspecteur is evenwel niet in deze transactie getreden en is volkomen te vreden met de bereikte resultaten. De R. is opgesloten. DE REEUWIJKSCHE PLASSEN BEDREIGD De Reeuwijksche Plassen worden be dreigd. Dit monument van wondere schoonheid, in de directe omgeving van Gouda gelegen nabij den hoofdweg Gouda-Bodegraven, dit kleinood der natuur, wordt met onder gang bedreigd. Gedeputeerde Staten vun Zuid-Holland hebben naar verluidt het voornemen in de komende winterzitting der Provinciale Staten aan dit college voorstellen te doen tot droogmaking dezer Plassen. De plan nen daartoe zijn gereed, maar nog niet gepubliceerd. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Gouda heeft gemeend pogingen in het werk te moeten stellen om het drei gend gevaar tot vernietiging dezer wonder mooie plassen met zijD talrijke groene eilandjes met fraai geboomte, die ook voor de watersport van groot belang zijn, te verhoeden. Zij heeft daartoe de vrien den der natuur opgeroepen om met elkan der op te komen voor het behoud van dit lustoord, welks verdwijnen een grove schending der natuur zou zijn. Deze oproeo heeft tot resultaat gehad dat door de Vereen, voor Vreemdelingen verkeer te Gouda een comité in 't leven is geroepen. ZONDERLINGE AARDIGHEDEN. Den laatsten tijd maakt te Rotterdam iemand heel waarschijnlijk een vrouw er werk van. winkeliers te dupeeren op de volgende manier: zij belt een winkelier, bijvoorbeeld een banketbakker, op en geeft hem opdracht, voor rekening van mevrouw zoo en zoo. van daar en daar, een fijne taart te bezorgen bij de familie die en die. Laatstgenoemde familie is dan wel heel verrast een taart te ontvangen, maar als blijkt, dat de loopjongen zich niet vergist heeft, wordt zij dankbaar aanvaard. Doch weldra komt de banketbakker dan met de rekening, want de mevrouw zoo en zoo blijkt totaal onvindbaar. De familie weigert natuurlijk de niet bestelde, maar wel op gegeten taart te betalen en de banketbakker is het slachtoffer. De onbekende lastgeefster breidt haar aardigheid nog verder uit Zoo heeft Zater dagmorgen een familie in het Westelijk stadsdeel eerst twee niet bestelde taarten gekregen, van twee verschillende banket bakkers. Het waren groote roomtaarten, welke Zondag de tafel hebben gesierd en het dessert belangrijk hebben uitgebreid. Maar Zaterdagmorgen zijn er ook plotseling bloemen gebracht en even later is er een schoorsteenveger verschenen, die bij hoog en laag den schoorsteen wilde vegen, zeg gende. dat hij telefonisch opdracht had ge kregen. Blijkbaar had dezelfde onbekende de familie ook dezen schoorsteenveger op het dak gestuurd. Het heeft moeite geküst, den man ervan te overtuigen, dat men zijn diensten niet noodig had en dat er waar schijnlijk een vergissing in het spel was. Nauwelijks was de schoorsteenveger weg of er verscheen een bedienaar der begra fenissen, die beweerde, dat er iemand in het huis overleden was en dat hij kwam om een en ander over de teraardebestelling te bespreken. Hij was wel heel verwonderd, dat de familie niet gesloten had en mede daardoor gelukte het spoedig den man er van te overtuigen, dat er ten huize nie mand gestorven was. De politie waarschuwt de winkeliers nu tegen de grappenmaakster. DOODELUK AUTO-ONGELUK. Maandagmorgen had te Beemster een auto-ongeluk plaats met doodelijken afloop. Het 15-jarig dochtertje van B. Uit het Zui derdorp reed langs den Volgenveg op een rij wiel. waarbij zij wilde uitwijken voor de vracht-auto van den fouragehandelaar N. uit de Rijp. Het meisje slipte met haar rij wiel en werd door de auto gegrepen, waar door zij onder het achterwiel terecht kwam. Dit ging geheel over haar heen. Door de zieken-auto van het Witte Kruis is zij toen naar het gasthuis te Purmerend vervoerd, waar zij na enkele oogenblikken overleed. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Te Zeist heeft de gemeente-politie, in samenwerking met rijksambtenaren, een geheime distilleerderij ontdekt. Een viertal verdachten zijn aangehouden en een dis tilleerketel in beslag genomen. DE GASVERSTKKING TE ALKMAAR. Bij het onderzoek naar de oorzaak van de gasverslikking van een drietal personen in een perceel aan de Sint Jacobusslraat te Alkmaar, is, naar het „libld." meldt, geble ken. dat de vorige bewoners verzuimd had den bij het afschroeven der "lampen van de gasleiding den afsluitdop er op te bevestigen, zoodat het gas vrij uit kon stroomen en het geheele vertrek gevuld had, nadat de hoofd kraan later was opengezet. De 3 personen zijn waarschijnlijk plotseling bedwelmd ge worden en hebben geen gelegenheid meer gehad zich uit de bovenwoning te verwijde ren. „COCAÏNE". Drie Belgen, een uit Turnhout en twee uit Antwerpen, zijn te Tilburg aangehouden, omdat ze zich schuldig hebben gemaakt aan oplichting van ongeveer 1000 gulden ten na- deele van 'p slager. Ze hebben dezen n.l. eenige flesschen met waardeloozen rommel verkocht als bevattende cocaïne. De polilie vermoedt dat de Belgen die gevaarlijke internationale oplichters bleken fé zijn te Tilburg nog meer slachtoffers gemaakt heb ben, aangezien zij bij hun aanhouding in het bezit waren van nog ongeveer f500 aan Hollandsch geld. De kerels zijn opgesloten. PER LADDER De buitengang naast de woning van de wed. de W. aan de Kade te Roosendaal is» ingestort. Reeds eenigen tijd bestond er ge vaar voor en men had ook reeds planken moeten leggen om den opgang naar de bo venwoning te kunnen bereiken, daar er 's middags een gedeeltelijke instorting had plaats gehad. De bovenwoning is niet anders- tê berei ken dan door een ladder aan de voorzijde. De dorpsveldwachter was een uitermate vriendelijk mensch, maar soms was hii de gestrengheid zelve. Zoo had hij eens op één - avond drie landloopers achter slot en gren del gezet En wpor liep hij te speuren en te zoeken, zoo ijverig, dat de nachtwacht hem verwonderd vroeg- ..Wie zoek je toch?" „Ja. zie je. ik heb daar drie slampam pers in m'n amigo, die willen schutjassen en nou zoek ik 'n vierde man." RECLAME. Gratis catalogi franco op aanvrage Gratis catalogi franco op aanvrage Wanneer U zich een Gramofoon wensoht nun. le schaffen Gaat dan diverse merken GramotooDS hooren Doch vergeet niet even by ons aan te loopen. U zult spoedig overtuigd ztfn dat de New „His Masters Voice" Graraoloon verreweg aan de spits staat. Onze prijzen zijn niet lioogcr, doch in vele gevallen lager dan andere merken. Hooren is koopen. 2769 Eenig Agentschap voor Leiden en Omstr. a-a i

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6