AGENDA, Haarlemmerweg No, 56 MUZIEK. BUITENLAND. Onderschat toch niet TELEGRAMMEN. Dinsdag. ,,Teru5l" (Groenesteeg 165: Maranatha- •onlerenlie Nam 8 uur en halfacht. „Jeruêl" (Middelstegracht Avond- lainenkomst. Nutszaal: Ned. Ver. van Staatsburgeressen, aid. Leiden. 8 uur nana. Stadszaal (foyer): Bazaar voor de Ver. tot Bestrijding van de Tuberculose. Van 35 uur. Pieterskerkgracht 9: Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis", Ledenvergadering. Half- negen. Woensdag. N. V. Int. Handelmij. ..Imenoxeo" Buiten gewone vergadering van aandeelhouders in perceel Rapenburg 27. 3 uur nam. Stadszaal (groote zaal): lsle Volksbijeen komst 8 uur. Stadszaal (foyer): Bazaar voor de Ver. tot Bestrijding van de Tuberculose. Van 25 en 710 uur. N o o r d w ij k-Z e e (Ned. Herv. Kerk): Chr. Jong. Ver. Spr. ds. K. H. E. Grave- meijer. Hafacht nam Voorschoten (Hotel Deurloo); Ver gadering „Het Groene Kruis". 8 uur. Oegstgeest (Witte Huis): Ver. .Ge meentebelang Oegstgeest". Spr. de heer Sipkes uit Overveen over „Tuinaanleg" (met lichtbeelden). 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 October tot en met Zondag 31 October waargenomen door de apotheek van den heer W. Belle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. RECLAME. C. C. DEVEL1NG-PRACHT CO VI WERKSTER 1955a HAARLEMSCHB ORKEST-VEREENIGING. Drie jaar voor zijn dood, toen het genie stond in de volle middaghoogte van zijn scheppend vermogen, heeft Mozart in éénen zijn drie laatste groote symphonieën geschreven (Es dur, g moll en C dur). Al - dramatische componist had hij even te voren den top bereikt (Nozze di Figaro en Don Giovanni). Op het gebied der sympho- nie heeft hij vooral door gezegd drietal zijn naam onsterfelijk gemaakt. Uiterlijk in grondplan, indeoling en opbouw is alles Haydn gebleven, hier en daar in uitgebrei der vorm Innerlijk echter, in de geestes richting, in het streven naar subjectieve uitdrukking van diep-liggende gevoelens gaat Mozart ver boven zijn grooten voor- ganger uit. In meer dan één opzicht zijn ds drie laatste werken stilistisch aan elkaar verwant. In den ondergrond verraden ze elk een eigen trek van het karakter, ook van de levensomstandigheden, van den componist en alle drie te zamen geven ze het beeld van een groot mensch en van een groot kunstenaar. In de eerste (Es dur) is de wat zorgeloozer en vrijer stemming tot uitdrukking gekomen, die hij dankte aan een verblijf ergens in den Wiener Wald. De tweede (g raoll) wordt overschaduwd door de bange gedachten, die hem telkens weer beklemden. De derde (G dur) is de symphonie der kracht, waarmee hij de boeien verbrak, die zijn aardsch bestaan bonden aan kommer en gebrek. Deze sym phonieën waren Mozarts laatste groote in strumentale werken. Ze staan aan den drempel van een nieuwe muzikale periode. Ze hebben de symphonhche kunst van den tijdgenoot beïnvloed, zoowel als die van het komende geslacht. Van deze drie heeft de H. O. V. gister avond de eerste, de vroolijke, uitgevoerd. We kennen Gerharz als een sympathiek Mozartvertolker. Mozart „ligt" hem en, ge- volgelijk, ook zijn orkest. De uilvoering heeft veel te genieten gegeven. Bijzonder fraai is de verrukkelijke andante gespeeld. Had er niet iets gehaperd aan de stemming der houten blazers, dan had de uitvoering alles te genieten gegeven. Wat een vlekje was in de symphonie. werd, door tempera- tuursinvloeden. bepaald een vlek in het pianoconcert van denzelfden meester, dat er dadelijk op volgde. Tusschen piano en begeleidend orkest bestond een hinderlijke zweving. Wat bovenal jammer was voor den piano-solist, den heer Eduard van Beinum, uit Amsterdam, die een pianist bleek te zijn, toegerust met kwaliteiten, die den Mozartspeler typeeren Temperament vol. doch beheerscht en vrij van uitbundig heid, die Mozart nooit verdraagt, heeft hij, in uitnemende technische verzorging dit dankbare piano-concert (G dur), dat zelden of nooit wordt gespeeld, voorgedragen. De goed klinkende, doch uit den stijl vallende, cadenzen. meer Franck dan Mozart, zijn van Wendling. Van Beinum* mooi rhyth- misch spel heeft ons zeer voldaan Ook de Fantaisie voor piano en orkest van Debussy, waarin zijn toon- en kleurverzorging voor al te waardeeren vielen. Solist en orkest, dat niet den rol van begeleider vervult, doch zelfstandig optreedt, hebben het vroege werk van den Franschen meester, het is al bijna veertig jaar oud, in het gunstigste licht ge plaatst. Ferm gedecideerd spel in het allegro teer exoreasief in het Lento, dat 9choone sonoriteiten (in de ponen-ligging A la Grieg) bevat. De heer Van Beinum moet nog maar eens terugkomen Speciaal dit Mozart-con- cert willen we nog graag eens van hem hooren. Met een effectvol geschreven sink van den Finschen componist Sibelius „Karelia" sloot het orkest den avond. Veel en hartelijk applaus van een goed bezettp zaal voor den solist wien bloemen werden aangeboden, het orkest en zijn leider. DE ALGEMEENE TOESTAND. Amerika en het bankiersmaniiest. Een uitvoerige verklaring van Mellon, den den Amerikananschen minister van finan ciën, is openbaar gemaakt in antwoord op het manifest van Europeesche en Ameri- kaansche bankiers en industrieelen. Mellon verdedigt daarin het Amerikaan sche tarief. In de Ver Staten, zegt hij. zijn de bestaansvoorwaarden anders dan in Europa en tenzij wij ons bereid verklaar den ons tarief qp hetzelfde peil te brengen, als de tarieven in Europa, kunnen wii de mogelijkheid Van een wijziging van ons douane-stelsel niet overwegen hoe wemche- lijk zulks ook voor Europa mag zijn. Mellon voegt hier nog bij. dat het mani fest meert tegen de economische toestanden in Europa gericht lijkt en dat de Ameri- kaansche werklieden nooit zullen toestem men in afschaffing van de thans bestaande tarieven, die hun loonen verschaffen, w^lke vroeger in de Amerikaansche nijverheid nooit betaald konden worden. Senator Borah heeft eveneens verklaard, dat het hankiersmanifert de Amerikaansche welvaart bedreigt. De Amerikaansche on derteekenaars hebben de Amerikaansche politiek en welvaart voor een inhoudloos plan opgeofferd. BELGIE. De stabilisatie van den franc. De regeering heeft de documenten over de stabilisatie gepubliceerd. Men beves tigt van verschillende zijden het berumt van het blad „Dernièree Nouvelles", poi- gens hetwelk Franqui nog een zekeren tijd in functie zou blijven, ten einde de grond slagen van het herstel te bevestigen. Men zou ten minste de zekerheid hebben, dat Franqui niet zal aftreden vóór het einde van het jaar. Anderzijds zou er in de over gangsperiode geen sprake zijn van staking der socialistische medewerking aan cle re geering. De eerste tranche van de stabilisatie- leening, 10 millioen, zal tegen 94 pCt. wor den uitgegeven. De rente bedraagt 7 pCt. De totale leenrng zal 100 millioen dollar bedragen en 30 jaar loopen. Bovendien wordt voor de Belgische Na tionale Bank een crediet van 35 millioen dollar ter beschikking gesteld. De stabilri satieljjoera is vastgesteld op 174.31 francs voor één pond sterling. De dekking bedraagt 40 pOt. in goud en goud-deviezen, waaxvan 75 pCt verplicht in goud. Ingevoerd wordt een nieuwe munt, Belga geheeten. Deze zal een goudwaarde heb- ben, die overeenkomt met 35 voor eén pond sterling. Voorts zal de goud dekking van de bankbiljetten na de stabilisatie 50 pCt- zijn 1 Belga is dus 5 franc. In het geheel hebben 9 circulatiebanken de overeenkomst onderteekend, waartoe ook de Bank van Japan behoort. Men denkt dat de Bank van Zwitserland nog zal toetreden. e DUITSCHLAND. Dreigende staking bij de Rijnscheepvaar, Naar uit Duisburg aan het „Berl. Tag." word! gemeld, heeft het loonconflict In de Rijnscheepvaart zich plotseling zoodanig verscherpt, dat er ernstig rekening dient te worden gehouden met de mogelijkheid van een staking. Op 28 October loopt het arbeidscontract af en de werkgevers hebben in verband hier-" mede voorstellen gedaan tot vernieuwing der loonovereenkomsten. Deze voorstellen zijn thans door het personeel verworpen en in verschillende vergaderingen zijn Tiolies aangenomen, waarin aan den Deutsch «n Verkehrsbund wordl verzocht, de algemeene slaking in de Rijnscheepvaart te proclamce- ren. In werknemerskingen aohl men het oogenblik daarvoor thans zeer gunstig geko zen, daar onder de huidige omstandigheden de gevolgen van een staking fnuikend zou den zijn en de werkgevers dus wel spoedig zouden moeten bijdraaien. Het spreekt vanzelf, dat een staking bin nen enkele dagen niet alleen een algeh»ele verstopping van de Rijnhavens, maar*ook een slagnatie in het kolenlransport naar Nederland zou veroorzaken en dat te meer, waar verluidt, dat de Nederlandsohe organisatie van schipperspersoneel aan d?n Deutschen Verkehsbund een vérstrekkende solidariteit heeft toegezegd. ENGFLAND. De mijnstaking weer in het Lagerhuis De Rijkscon- 'erentie Kenworthy naai Labour. Gisteren is in het Lagerhuis gesproken pver de hernieuwing der noodregelingen Het debat werd geopend door het lid der arbei derspartij Clynes bij afwezigheid van Mac Donald. Clynes betreurde het, dat er geen aan wijzing bestaat, dat door de regeering de een of andere stap zal worden gedaan ten aanzien deT mijnstaking. Naar hij zeide zijn er in vele kringen aanwijzingen te bespeu ren. dat men gaarne wil samenkomen en een aanbod tot regeling doen Hij meende, dat juist de lange duur van 't geschil pen buitengewoon geschikte gelegenheid biedt voor een regeling door overeenkomst, in plaats dat alles ongeregeld blijft en op een ramp uitloopt De arbeiderspartij heeft aan gedrongen op gemeenschappelijke bijeen- komste.n Dit wordt opnieuw voorgesteld, en er bestaan nu betere vooruitzichten dan vroeger De regeering heeft de bevoegd heid. zich zoowel *ot de mijneigenaars als de mijnwerkers te wenden en beide hun verplichtingen tegenover de gemeenschap te doen beseffen Llovd George, de leider der liberalen, dpelde mede dat deze groote strijd reeds de som van 485 millioen pond heeft gekóst aan de over-belaste en uitgeputte gemeen- KT' schap. Is het geen tijd, vroeg hij. dat er iets wordt gedaan door de regeering. om een einde te maken aan dezen staat van zaken? Hij verklaarde, dat. de regeering noch vindingrijkheid noch onpartijdigheid be toond heeft. Zij heeft gehoorzaamd aan de voorschriften der mijneigenaars, die hebben geweigerd om te onderhandelen, Er zal geen vrede worden verkregen, wanneer de mijn werkers worden verslagen. Baldwin, de premier gewaagde van dè verschillende voorstellen welke door de regeering zijn gedaan die door de leiders der mijnwerkers verijdeld zijn en zeide dat hij niet gelooft, dat iets meer schade zou kunnen doen, na zoo vele mislukkingen, dan dat wederom onderhandelingen werden aan gegaan. zonder dat men een uitzicht heeft op een regeling Ilii gelooft niet. dat op dit tijdstip eenige hoop op regeling kan be staan. indien niet in elk geval de kwestie der werkuren overwogen wordt Onze voor stellen zijn verworpen zeide de premier en de regeering heeft geen verdere voorstel len te doen Het staat niet aan de regee ring. aan de partijen in het geschil te advi- seeren, hoe zij moeten regelen, wat een in dustrieel geschil van de eerste grootte blijft. De minister van binnenl. zaken deelde daarop mede waarom de redevoeringen van Cook in Staffordshire verboden zijn. Dit is. omdat hij bij zijn vorige tournée een scherpen aanval op de politie gedaan heeft, hetgeen verbittering tusschen politie en stakers verwekt heeft. Er bestaat daarom ge vaar voor relletjes en daarom worden de redevoeringen van Cook verboden. De minister zeide, dat het feitelijk moei lijk te rechtvaardigen is, dat Cook niet ver volgt wordt, terwijï mindere goden wel wor den vervolgd. Doch de regeering wil de mijnwerkersfederatie niet berooven van de adviezen en den bijstand van haar lei der. Tot nog toe werd het niet noodzakelijk geacht Cook te vervolgen en hij hoopt, dat de noodzakelijkheid zich ook niet zal voor doen. De regeering tracht de vervolgingen tot een minimum te beperken en wil ver mijden om de gevoelens te verbitteren Ook Herbert Smith, de voorzitter van het mijnwerkersverbond is gisteren door het verbod van spreken van Joynson Hicks ge troffen. Op een vergadering te Wombwell werd vooraf bekend gemaakt, dat de politie niet zou toelaten, dat Smith het woord voerde. Er zijn gisteren weer 4075 man meer aan het werk gegaan dan Zaterdag, waar door het totaal aantal niet-stakers tot 246.383 gestegen is. Te Durham i« met steenen naar de po litie geworpen, die werkwilligen begeleidde De zitting der Rijksconferentie, gisteren, De ziting der Rijksconferentie, gisteren, werd gewijd aan een bespreking der buiten landsche betrekkingen, welke de vorige week was ingeleid door tir Austen Cham berlain. Redevoeringen werden gehouden door vertegenwoordigers van al de dominions en van Indiö, waarna Chamberlajn ant woordde op de verschillende punten, welke ter sprake gebracht werden. Van deze be sprekingen zal geen verslag worden gepu bliceerd. De besproking over de Rijksverdediging zal ook voor het grootste deel vertrouwelijk zijn. De kwestie aangaande de betrekkingen tusschen de deelen van het Rijk, welke op de agenda der Rijksconferentie voorkomen, zijn voor een gedetailleerd onderzoek naar een commissie van eerste ministers ver wezen. De kwestie der Rijksverbindingen, over welke afzonderlijk zal worden beraadslaagd i9 eveneens naar een commissie verwezen welke door de conferentie is opgericht on der voorzitterschap van den minister voor de Dominions. Een aantal technische aangelegenheden is in overeenstemming met de vroeger ge volgde gewoonte, ook aan de commissies opgedragen. Een 9-tal commissies zijn ingesteld. J S. Thomas deelde in een rede te Huil mede. dat commandant Kenworthy, libe raal lid van het parlement voor centraal Hull, in het vervolg bij de arbeiderspartij in fyet Lagerhuis zitting zou nemen, In een brief aan de liberale vereeniging ïn centraal Huil gaf Kenworthy de mee ning te kennen, dat het, nu de arbeiders partij als geheel zich had afgewend van recbtstreeksche actie en van het gebruik der staking als wapen tot coqstituioneele en polijeke actie, de plicht was geworden van alle radicalen en progressisten bij te dragen tot het vormen eener vereenigde partij. Kenworthy noodigt Lloyd George uit, zijn voorbeeld te volgen. Kapitein Kenworthy heeft in zijn brief aan het bestuur van de liberale kiesver- eeniging ook nog aangeboden zijn zetel ter beschikking van zijn kiezers te stellen en Central-Hull in een tusschentijdsche ver kiezing voor de arbeidersparij te veroveren. Het liberale bestuur heeft nog geen besluit genomen of het dit aanbod zal aanvaarden. SPANTE. Rnst-bewijs Een leening. De koning heeft een besluit geteekend, waarbij de troepen der lichting van 1924, die in Madrid in garnizoen liggen, naar huis worden gezonden, dwz eenige maan. den voordat hun reglementaire diensttijd voorbij is. Deze maatregel bewijst wel, dat in het geheele land orde heerscht. Een ander besluit machtigt de regeering tot de uitgifte eener leening van 225 mil lioen peseta's ter uitvoering van het eerste deel der openbare werken, omschreven in het besluit van 19 Juli, PERZIE. Aanslag op den Sjah. Bij eeD aanslag op den sjah van Perzië, waarbij een auto met alle inzittenden in de lucht vloog, is de sjah ongedeerd ge bleven. MEXICO. Gevechten met Indianen. Gemeld wordt, dat het aan den spoorweg Tipic-Macatulan in Mexico tusschen gewa pende Indianen en regeeringstroepen tot een bloedig treffen is gekomen. De regeerings troepen hebben 140 dooden te betreuren, ter wijl de verliezen bij de Indianen niet be kend zijn. Men verwacht nieuwe botsingen. BUITENLAMT^CH GEMENGD. GODSDIENSTWAANZIN. De bewoners van een huurkazerne in een der buitenwijken van Berlijn werden Zater dagnacht door een gillend hulpgeroep van 2 knapen van 9 en 12 jaar opgeschrikt. Men vond de moeder der kinderen in de brandende ke.uken dood. geheel met brand wonden overdekt. Bij nader onderzoek bleek het, dat de vrouw sinds eenigen üjd aan godsdienstwaanzin leed. Eenmaal had zij reeds gepoogd zich door gas te vergiftigen. Haar man had dit echter weten te verhin deren. Dezen nacht moest haar echtgenoot naar zijn werk, zoodat zij thans niet be ducht behoefde te zijn, dat haar plannen verijdeld zouden worden, Ze leidde de gasslang in een kast, stak het gas aan en ging op de kast zitten en wachtte zoo den verschrikkelijken dood af. Het lichaam, dat in beslag werd genomen, was geheel met brandwonden bedekt. SNEEUW. Zuid-Duilschland, Oostenrijk (o.a Wee- nen) en Tsjocho-Slowakije zijn door zware sneeuwstormen bezocht. In Tsjecho-Slowa- kije zijn zelfs eenige treinen ingesneeuwd geweest. DOOR KAMERAADJES OPGEHANGEN. In een bosch nabij het dorp Chavorjiay bij Neueh&tel (Zwitserland) waren eenige kinderen bezig „beultje te spelen". Eén hunner, een knaapje van 7 jaar, was zoo genaamd ter dood veroordeeld en werd met een touw om den hals aan een boom opge hangen, echter zoo, dat hij met zijn voeten nog steun had aap een uitstekenden tak. Üp een gegeven oogenblik gleed hij hier echter van af, zoodat hij aan het nu straf toegesnoerde koord kwam te bengelen. Zijn verschrikte vriendjes liepen daarop hard weg en lieten hun kameraadje hangen. Een later te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood van het kind constateeren. TRAGISCHE DOOD VAN EEN KRANKZINNIGE. In tegenwoordigheid van een groote me nigte, heeft zich Zondagmorgen te Parijs een angstig en tragisch verloopen voorval afgespeeld. De 29-jarige Oostenrijksche Poldi Pleistei- ner, direcjrice van een Weensch modehuis, die eenige dagen geleden met haar patroon naar Parijs was gekomen om inkoopen te doen. was plotseling krankzinnig geworden en klom op het dak van haar hotel, waar zij op een uitstekenden rand stond te balan- ceeren. De hoteldirecteur, van het feit in kennis gesteld, liet de brandweer ontbieden, die haar hoogste ladder poogde op te stellen om de ongelukkige te redden. Maar deze duldde de nadering der manschappen niet en dreig de zich naar beneden te werpen, hetgeen de brandweerlieden noodzaakte hun poging op te geven. Uit het venster, dat zich het dichts* in de nabijheid der krankzinnige bevond, riepen nu haar patroon en de hoteldirecteur de ongelukkige toe. haar smeekende toch van het dak af en naar binnen te komen. Maar de vrouw bleef op den zinken dakrand loo pen. Dit tooneel duurde bijna twee uren. Toen de brandweerlieden een valzeil uit spanden om de krankzinnige op te vangen, liet deze zich onder hrt slaken van een kreet naar beneden glijden, de ruimte in. Ondanks alle voorzorgen, kon men er niet in slagen haar op te vangen. Zij viel op het trottoir te pletter. BELANGRIJKE EFFECTENDIEFSTAL. Een inwoner van Fismes bij Reims ver miste dezer dagen al zijn effecten en goud geld, ter waarde van 1.300.000 francs. Een 17-jarig dienstmeisje, dat haar betrekking pas verlaten had werd van den djefstal ver dacht De politie ging haar gangen na en arresteerde haar met haar moeder, op 't oogeiibtik dat beiden de effecten bij een cojnmissionpair wilden verkoopen. NOODLOTTIGE VERGISSING. In een villa te Bazel was een waker van den nachtveiligheidsdienst op verzoek van den eigenaar verschenen oip diens bezit tingen te bewaken De eigenaar zag den man, die geen uniform droeg, echter voor een inbreker aan en waarschuwde de poli tie. Deze omsingelde de villa en zond drie harer manschappen den tuin in. De waker, die in het donker piet kon zien. dat 3 politie-agenten tegenover hem stonden, loste een schot om dep indringers schrik aan te jagen. De politie beantwoordde het schieten en er ontstond een geregeld vuurgevecht, hetwelk tot slot had, dat de waker zwaar in den buik werd gewond eer de politie haar vergissing bemerkte. EEN ONTAARDE ZOON. In het Bois de Boulogne te Parijs heeft Zaterdag de negentienjarige Herbert Kon- ried een bankbediende, een moordaanslag op zijp moeder gepleegd Hij had haar voor de grot van den waterval gelokt haar daar tegen den grond geslagen en haar vervob gens. na zich van haar tasch te hebben meester gemaakt, in het water geworpen, in de hoop. zoo verklaarde hij cynisch voor den commissaris van politie, dat ze wel zou verdrinken De politie kwam op het spoor van den misdadiger, doordat de geredde moeder, de politie in haar liefde voor haar zoon al te dringend bezwoer toch niet te veronderstel len, dat haar zoon in de misdaad gemoeid was. FAMILIE-DRAMA. Zaterdagnacht heeft te Pirna in Saksen een arbeidersvrouw zichzelf en haar 4 kin deren, dris jongens en een meisje in den ouderdom van 4 tot 12 jaar door gasvergif tiging om het leven gebracht. Toen de man 's morgens thuis kwam vond hij zijn vrouw en kinderen dood in de keuken liggen. STORMEN. Aan de kust zao Frankrijk woeden hevige stormen en ook uit Italië worden zware stormen gemeld, vooral uit Toscane en Romagna. Pisa werd door een wolk breuk onder water gezet Verscheidene personen werden gewond Op sommige plaatsen is de Arno buiten haar oevers ge treden De temperatuur ia overal aarnner kelijk gedaald. SCHIP VERGAAN. De Temps" deelt uit Bordeaux mede, dat aldaar in zeevaartkringeo het gerucht gaat, dat het Belgische stoomschip „Cale donier", dat den 12en October van Bor deaux vertrok met bestemming voor Hamp- fcon-Reads (Virginia), bij de Portugeesche kust door een ketelontploffing in de lucht is gesprongen. Het schip zou met man en muis vergaan zijn. Een ander bericht, dat het verlies ran het stoomschip bevestigt, deelt mede, dat er 41 personen aan boord waren. Het nieuws van de schipbreuk werd door een loods, die van de kust kwam, medegedeeld. Deze meent echter dat er verschillende overlevenden zijn. BRANDEN. Te Qrafentha', ui Duitschland, zijn acht woonhuizen en 90 bijgebouwtjes in de aach gelegd, te Montauban tien woonhuizen, terwijl te Doornik, m België, het groote krankzinnigengesticht grootendeela is af gebrand. KERMISZONGEVAL. Tijdens een wervelstorm ia plotseling te Freiburg de 30 meter booge toren inge stort van een ;n vol bedrijf zijnde Rutsch- baan. Onder de puinhoopen werden tien ernstig gewonden en één doode, een 19- jarige kweekeling, te voorschijn gehaald. Onder de gewonden bevinden zich kinde ren tusschen 7 en 10 jaar. RECLAME. het gewicht eener goede spijsvertering. Het beste middel tegen darmtraagheid Is Laxin- drops, het heerlijk smakend, zacht en zeker werkend laxeermiddel. Peg doos 75 «ent, 2782 DE STABILISEERING TAN DEN BELGISCHEN FRANC. WASHINGTON. 35 Oct. (Reuter). Mellon gaf als zijn meening te kennen, dat de sta bilisatie zijner valuta door Belgis van zeer grooten invloed zal zijn op Belgjë's handel en nijverheid, en dat Frankrijk goed zal doen met zijn valuta zoo spoedig mogelijk op goudbasis te brengen. Hij gaf de verze kering dal het bestuur der Federale Reserve Bank bereid is zijn aandeel in het door Bel gië benoodigde crediet te vergrooten. DE MOORD OP ERZBERGER. PARIJS. 26 Oct. (Belg. Tel. Ag). Volgens een telegram uit Colmar aap hel Journal heelt de politie eergisteren te Colmar zeke ren, zich noemenden Fourpjer gearresteerd, die zich voor Straatsburger uilgaf. en een der voornaamste daders van den moord op Erzberger zou zijn. Een paar weken geleden werd door Fournier een garage geopend Hij zou eenige uitlatingen hebben gedaan, waaruil zou blijken dat hij een Duitse her, Edelmann genaamd, is en niemand weet van waar of hoe naar Frankrijk ia ge komen. Hij weigerde elke verklaring wat betreft het aandeel dal hij in den moord op Erzberger had, en wilde ook geen ophelde ring geven over de herkomst van zekere in zijn kamer gevonden compromitteerende stukken, waaruil zoo al niet zou bliiken dat hij een aandeel in den moord heeft gehad, dan toch met de nationalisten die dien be raamden. in betrekking stond. De redactie teekent bij het bericht aan, dat noch te Mulhousen noch te Colmar iets omtrent de zaak bekend is, GEEN VALSCHERMEN. LONDEN, 26 Oct. (Reuter). In ant woord op een desbetreffende vraag beeft de minister voor luchtvaart gezegd, dat het voorstel om valsch9rnjen te gebruiken voor het neerkomen van vliegmachines, wel overwogen, doch als onuitvoerbaar ver worpen werd De regeenng van oordeel, dat het verbet ;ren van de veiligheid der luchtvaart de voorkeur verdient boven het zich toevertrouwen aan secundaire hulp van dien aard. EEN RUSSISCH PROCES. MOSKOU, 25 Oct. Naar het Russ. Tel. Ag. meldt heeft het hooggerechtshof in de Ukraine het proces beëindigd tegen de leden der contra-revolutionnaie organisatie, die een inval op Ukrainisch grondgebied voor bereidde en zjch bezig hield met spjonnage voor vreemde landen. De voornaamste be, klaagde Eureniuk. een tsaristisch officier, werd ter dood veroordeeld, twfk zijner mede- beklaagden tot 10 jaar gevangenisstraf elk. DUITSCH STOOMSCHIP VERGAAN. BERLIJN, 26 Oct. (V. P.) Het DuiUche stoomschip „Elaa Kuchlke" is nabij Born* borough vergaan De reddingboot sloeg om, doch de bemanning slaagde er in naar 'and te zwemmen. DE SCHADE OP DE BERMUDA-EILANDEN LONDEN 26 Oct (Peuter). Volgens ta legrammen uit Hamilton (Bermuda eilan den), wordt de door de orkaan aangerichte schade op 8 a 6 millioen dollar geraamd. 61 pakhuizen en gebouwen werden ernstig beschadigd. a-i

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2