20434. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 25 October Derde Blad Anno 1928. s UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. SPORT. ALPHEN. Tot ouderlingen der Geref.eKerk alhier en gekozen de heeren J. v. d. Berg, S. peling, W. J. Hamerling en M. van Wijk ot diakenen de heeren J. v. Diggelen, H. kstra, J. A. v. Leeuwen en P. Snel. ALKEMADE. ot leden van 't College van Zetters voor s Directe belastingen zijn door den Com saris der Koningin benoemd de heeren e Jong uit Roelofarendsveen ea Jac. van ÏJeest uit Oud-Alkemade, die hun be lling hebben aangenomen. BOSKOOP. Gevonden voorwerpen Porlemon- met eenig geld, kinderportemonna'e 26 cent. Inlichtingen bij de politic. 'Mcj. H., alhier, had het ongeluk met hand in een stuk glas te vallen, met gevolg, dat geneeskundige hulp moest den ingeroepen en het noodig geacht :ht werd, dat mej. H. naar het zieken- te Leiden overgebracht werd. Door de politie alhier is wederom n inwoners proces-verbaal opgemaakt, ens overtreding van de Arbeidswet. Vrijdag werd Boskoop vereerd met een ek van den commissaris der Koningin, srst het Gemeentehuis en daarna eenige gebouwen bezocht. Vrijdag reed de chauffeur P., alhier, zijn auto tegen een in de Bootsmaat nde lantaarnpaal, met gevolg, dat deze afknapte. De schade, die ongeveer 0 bedraagt, zal op hem verhaald worden, joonlijke ongelukken hadden niet plaats. LEIMUIDEN. oeenteraad. Electriücatie Pulmot en Geeidijk. Vaststelling gemeente- begrooting (in enkele minuten). Aanmerkelijke belastingverlaging. Gunning bonw noodslachtplaats. amvezig alle leden. Voorzitter de heer Bakhuizen, 'burgemeester. Voorzitter opent de vergadering met ed. De notulen worden door den se- taris voorgelezen, goedgekeurd, en on- dankzegging aan den secretaris getee- Voorzitter doet o.m. mededeeling van iavolgende ingekomen stukken Maandblad, aangevende de stand van as van den gemeenteontvanger op 15 iber j.l. Een schrijven van het gemeentebe- r van Ter-Aar. Hierin wordt meege- dat bij dat gemeentebestuur een oek van ingezetenen wonende aan den rdijk en omgeving, binnen de gemeen- Leimuiden is ingekomen, waarin ge- gd wordt om electrificatie van dat ge- te der gemeente Leimuiden, door het hatelijk Electriciteitsbedrijf der ge ste Ter-Aar. 1 gemeentebestuur van Ter-Aar vraagt /de gemeente Leimuiden geen bezwaar tegen levering van electriciteit aan Miers dezer gemeente, door het ge melijk 'Electriciteitsbedrijf te Ter-Aar. aar aanleiding van dit verzoek aan het eentebestuur van Ter-Aar is ingeko- een schrijven van den directeur van Stedelijke lichtfabrieken te Leiden, irin deze mededeelt geen bezwaar te ben tegen levering van electriciteit r het gemeentelijk Electriciteitsbedrijf gemeente Ter-Aar, aangezien de ge- nte Ter-Aar deze electriciteit toch weer ekt van de Stedelijke Lichtfabrieken Leiden. Voorzitter zegt dat indien de Raad luit tot het toestaan van deze stroom- iring, de gemeente hierbij gebaat zal want voor de gemeente LeimuideD zou het te kostbaar zijn om dat afge- •n deel te electrificeeren. et algemeene stemmen wordt nu be- -n, aan de gemeente Ter-Aar mede te en, dat er geen bezwaren zijn, tegen levering van electriciteit aan de inwo- van dat gedeelte der gemeente, door gemeentelijk electriciteitsbedrijf van •Aar. voorzitter zegt nog dat later nog wel e kosten hieruit zullen voortvloeien deze gemeente. Hij wijst n.l. op de ^verlichting aldaar, die tot nog toe zeer kkig is of heelemaal ontbreekt. Een schrijven van de gewestelijke Land 'commissie Stelling Amsterdam", gewezen wordt op het nut dier in- ':l Naar aanleiding daarvan wordt om ;~ibsidie gevraagd voor 1927 van f 4-0. Plaatsen uit de omgeving geven' reeds dergelijke subsidie, wordt in dit schrij- ?ezegd. gezien dit schrijven nog niet in het ie van B. en W. behandeld is, wordt 'n handen van B. en W. gesteld om [■advies. Aan de orde komt u de vast- van de gemeentebegrooting dienst De commissie bestaande uit de hee- Rietdijk, W. Koot Nzn. en H. J. Vis- de begrooting onderzocht en in bevonden. Alleen wilde de commissie aanvedde van de schoonmaakster van raadhuis, gebracht zien van f 100, op aangezien zij van meening was, dat 'riooning niet in overeenstemming is de daarvoor bewezen diensten. raad besluit hiertoe z.h.st., nadat door rer R de Rijk, hieromtrent nog eenige '^en ingewonnen. De voorzitter roede, dat de opcenten op de hoofdsom van 100, op 80 gebracht zijn. hst- aanmerkelijke belastingverlaging i 7a i *n commissie-verandering is aak ter sprake geweest, valt de be- chfi lnz^e beroep betreffende de Up n?.s°^ae-ting ten nadeele dezer ge- ra v ^an zullen B. en W nog met komen. Op het oogen- 61 ne^ Leste tot deze verlaging over te gaan, aangezien hier alle belastingbeta lers mee gebaat zijn. Door de verlichtings belasting n.l. worden ook eigenaars van per- ceelen, die buiten de gemeente wonen aan geslagen. Aangezien de raad niet tot artikelsgewijze behandeling der begrooting wil overgaan, wordt de bcgrooting vastgesteld in inkomst en uitgaaf gewone dienst op f59.574.19. De kapitaaldienst in inkomsten op f 1.287.18 1/2 en in uitgaaf op f808, batig slot yan f 479.181/2. De voorzitter brengt een woord van dank aan de Commissie voor de manier waarop zij de begrooting neelt nagezien. Het vertrouwen in het college van B. en W. blijkt wel buitengewoon groot te zijn, uit de enkele opmerking die gemaakt is mogen B. en W. de conclusie trekken, dat de raad het met het financieel beleid van B. en W. volkomen eens is en van meening is dat het geld niet noodeloos wordt uitgegeven. Vastgesteld wordt nog een financieel be sluit tot wijziging der begrooting 1926. De Elec. Spoorwegmaatschappij blijkt n.l. nog recht te hebben op de rentegarantie 2e ter mijn 1925. Dit bedrag kan gevonden worden uit de post haven, tol, kaai- enz. gelden, waarop reeds f 2500 meer ontvangen is, dan bij de begrooting geraamd werd. Gunning noodslachting. De voorz. stelt na mens B. en W. voor het werk te gunnen aan de twee laagste inschrijvers n.l. perceel II aan C. J. Kempenaar voor f 1615 en perceel 1 aan G. G. Charlet voor f 1559. De raad be sluit z. h. st. het bouwen der slachtplaats aan deze twee inschrijvers te gunnen. De voorz. stelt namens B en W. voor, de kosten voorloopig te betalen uit den gewo nen dienst. Later zullen B. en W. nog met plannen hieromtrent bij den raad komen. Thans wordt voorgelezen een schrijven van den voorz. van het college van Ged. Staten in de provincie Zuid-Holland. Hierin wordt gevraagd of de nieuw be noemde gemeente-ontvanger van een ge meentelokaal gebruik maakt voor kantoor. De voorz. zegt dat dit eigenlijk maar een aanloopje is lot de kwestie waar het om gaat. Bij een bezoek van eenige hoofdambte naren der Prov. Griffie is n.l. gebleken dat er geen voldoende berggelegenheid is voor het veilig bewaren van de boeken van den gemeente-ontvanger en andere belangrijke bescheiden. Thans wordt in deze brief ge vraagd of in dit gebrek reeds voorzien is. De voorz. vraagt of de raad genegen is B. en W. te machtigen tot den aankoop van een brandkast van een afmeting dat aan deze verplichting kan voldaan worden. De raad kon zich hiermede volkomen vereenigen. Niets meer aan de c ijnde en niemand meer het woord verlam sluit de voorz. de vergadering. WADDINGSVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Adrians ,d. v. W. v. Rir.gelenstein en J. A. v. Gelooven. Gehuwd: F. D. v. d. Dool en M. v. Nielen. H. v. Nielen en J. de Graat HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren:, Theresia, d. van J. C. Knuvers en P. A. van Velzen. Arie, z. van M. van der Stelt en C. Teuling. Jan, z.( Trijntje, d. (tweeling), van P. van Dijk en J. Oskam. Tjebbe Andreas, z. van F. Bolt en H. C, Herfst. Wilhelmina Johanna, d. van A. Nieuwkoop en J, Vos. Cornells, z. van N. J. Duijster en J. Eikelenboom. Laurens, z. van A. II. van Bentheim en M. J. Klein. Jacoba Zwaantje, d. van J, Witle en A. J. Bosman. Pieternelle, d. van R. Heikms en M. C. Jagt. Geertruida, d, van C. Ver- wer en J. van der Laan. Johanna Catha- rina Hendrika, d. van J. Goes en C. G. Zwart. Ondertrouwd: LI. J. Voorderhake 28 j, en C. Brouwer 25 j. H. G. Weijers 22 j. en M. Peters 24 j. W. Zuiderduin 28 j. en J. J. Loogman 23 j. Overleden: Hendricus Pelerse Bakker 31 gehuwd met W. J. Penne. Eliza Kor- nelis Uijl 74 j., gehuwd met N. Wonder- gem. Hessel den Boer 44 j., gehuwd met G. Combee. Naar wij vernemen, is de overplaatsing van den heer W. Hagoort, ambtenaar bij de directe belastingen van Zwanenburg naar Amsterdam, weder ingetrokken en zal deze nu geschieden naar Zandvoort. met ingang van 1 Nov. a.9. Woensdagavond werd in de Gerefor meerde Kerk te Hoofddorp, onder leiding van Ds. Wielenga, een bijeenkomst gehou den, welke ten doel had de aanwezigen op te wekken om krachtig mede te werken tot het verkrijgen van finantieelen steun voor de tenuitvoerlegging van het plan tot slich ting van een nieuw kerkgebouw. De heer D. K. Wielenga te Hoofddorp, heeft met goed gevolg afgelegd het propa- deutisch examen Theologie. Naar wij vernemen, heeft de heer Joh. Potman, aannemer, wonende aan den Lis- serdijk alhier, die door den voorzitter van het hoofdstembureau in de plaats van wijlen den heer W. Biesheuvel benoemd was ver klaard tot lid van den gemeenteraad van Haarlemmermeer, deze benoeming niet aan genomen. Door het defect raken van de stuur inrichting kwam Vrijdag een auto, waarin 4 personen waren gezeten, nabij den Aals- meerderdijk alhier in de Ringvaart terecht. Met krachtige hulp van den chauffeur van een autobus, S. M., konden alle personen nog intijds uit hun benarde positie worden bevrijd, zoodat ze met den schrik en een nat pak vrij kwamen. De auto werd met takel9 weder op den kant getrokken. De raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Dinsdag 26 October a s., zoo noodig, voort te zetten op Donderdag 28 October d.a.v. O.m. zullen aan de orde komen: de benoeming van een hoofd voor school 5 te Nieuw-Vennep; benoeming van een lid van de commissie van werk loosheidverzekering, arbeidsbemiddeling enz., waarvoor worden aanbevolen de hee ren G. Kamper en S. van Wijk; vaststelling van de gemeenterekening over 1925 en be handeling van de gemeentebegrooting voor 1927. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: F. v. d. Loo en E. van den Berg M. A. Brederode en W. F. de Mooy. Getrouwd: J. H. M. Balvers en E. Heems kerk H C. Balkenende en G. A. Schrier. Bevallen: G. Bakker-van den Berg, z. C. G. Bouckaart-Hoogkamer, z. Overleden: E. Koomen-de Groot 56 jaar. De werkzaamheden aan den nieuwen wissel bg de Tramremise zijn aangevangen. Als de sloot dezen winter gedempt was, gelijk verder op de Weeresteinsfraat is gebeiurd, had de tram de beschoeiing Diet behoeven te maken. De sloot wordt met den dag vuiler; de behoefte aan verbreiding van den weg neemt steeds toe. Hoe lang moet dat zoo blijven? De eigenaars van „Treslong" willen, dat bij demping van de sloot, ook de daarop uitwa terende vgver gedempt wordt, het eenige fraaie waterpartijtje dat hier in Hillegom nog bestaat. De reden van den wf-nsch is: de vijver heeft, bij demping van de sloot, geen doorstrooming meer. Of er thans, bij de vervuiling vaD de sloot, rog wel doorstrooming is, zal een groote vraag zijn. Het Rgk verkiest de kosten van demping der sloot niet te verhoogen met die van demping van den vijver. Wie van beide partijen zal het winnen? En moet het eenig mooie waterpartijtje bjj den bruinen beuk verdwijnen Hillegom heeft al zoo ontzettend veel natuurschoon ver loren. Met een riool door de tuinen naar de sloot achter Treslong is het water van den vijver schoon te houden. Als de eigenaars van Treslong zich die kosten getroosten, houden zij hun bouwterrein met de water partij op prijs. Mochten zij het ntet wen- schen, dan is een beroep op het Rijk op zijn j laats om dit riool aan te leggen en iden vgver al zoo te behouden in het belangi van ons natuurschoon. De demping der sloot kan dan voortgang hebben, want, voor zoover wij het begrijpen, draait het verschil alleen om het al of niet dempen van den vijver. Binnenkort, als de nieuwe tramwissel m gebruik genomen is, zal blijken, dat het verkeer minder gehinderd wordt, omdat de trams dan niet zoo vaak den weg behoeven over te steken als tot heden. Toch wordt de wantoestand niet voldoende verbeterd, want de in en uit de Remise rijdende trams zullen nog altijd1 den weg blijven kruisen en het verkeer blijven hinderen. Op dit punt heeft de straatverlichting te wenechen overgelaten: er staat een lan taarn te weinig. Nu de behoefte aan meer licht daar grooter zal worden, zal de ge meente ook eindelijk eens moeten ingrijp o door er een lantaarn te plaatsen. De bewoners van de Raadhuis- en Van Meerbeekstraat (de pas gedoopte) hebben tot hun groot genoegen het oude brand spuithuisje zien verdwijnen. Hun uitzicht is, ook door het snoeien van de boomen, veel ruimer geworden. Thans is echter op de plaats van het ge sloopte huisje rioolmodder geworpen. Moge lijk komt er oud blad bij, om er een com- posthoop van te maken voor de bemesting van den Hoftuin. Zouden de genoemde be woners met dezen ruil spuithuisje tegen composthoop ingenomen zijn? Misschien wordt er nu in de eerstvolgende raadszitting gevraagd om de composthoop te verrollen, gelijk men ook het spuithuisje verrollen wilde. KATWIJK-A AN-ZEE. Opnieuw twee slachtoffers der KW. 152 begraven. Zaterdagmiddag had onder veel belang stelling van de zijde van het publiek de begrafenis plaats van de beide te IJmui- den aangebrachte drenkelingen van de KW 152. Allereerst werd A. v. d. Oever begra ven. Ook hier volgde voor den patroon, de heer F. Parlevliet. Ds. Nauta hield een grafrede en sprak ongeveer het volgende: Bij vernieuwing worden we geroepen om heden een slachtoffer van de bekende zee ramp ter aarde te bestellen. Het is than9 onze jonge vriend Arie van den Oever. De zee heeft haar dooden in deze 4 meDschen, die een eervolle begrafenis mogen heb ben, teruggegeven. Het is een droef ge beuren en we kunnen alleen zeggenGij zijt een God die U verborgen houdt, die geen rekenschap geeft van Ujve daden. Wij kunnen alleen bidden voor den vader, de moeder en de andere naaste betrekkin gen, dat God hen troost© in dezen moei lijken weg, want Hij is ook de God Israëls die wonderen doen kan. Zijn almacht spreekt. En zoo de Heere de stad niet bouwt, vergeefs arbeiden wij. Er gaat van dit graf een sprake uit: Ik weet den dag mijns doods niet. Dit zien wij vooral in hem, dien wij hier ter rust/e brengen. Met de haven in zicht moest hij nog omkomen en zijn dood in de verrader lijke golven vinden. Jonge menschen onder onsl gedenk te Btervenl Gij denkt nog wel, ik ben sterk, maar ge ziet het aan on zen jongen vrieüd die nu in dit graf ligt en die ook wel gehoopt heeft nog veie jaren te mogen leven, hoe snel dat leven kan afgesneden worden. xEn het is meestal de bloesem die af valt. Vader Jacob treurde daar ook over. Denk daarom om het eene noodige, Salo mo zegt: Verblijdt u o jongeling in uwe jeugd, maar weet dat er een gericht Gods is. Gedenk te sterven! De vrouw van Lot meende ook dat zij gered was uit Sodom, doch daar zij Soar niet binnenkwam, vond zij den dood. Daarom moeten we binnen zijn, zal het wel met ons wezen. Dan mogen we roemen dat er geen verdoemenis is voor degenen die in Christus Jezus zijn. Buiten Jezus is geen leven maar een eeuwig zielsverderf. We moeten Soar bereikt hebben, de Ark ingegaan zijn zal het wel met ons wezen. Wie in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, die zal vernachten in de scha duw des Almachtigen. Dan rusten we in de Rots der eeuwen. Spreker eindigde met de woorden van Psalm 146 3. Een klein uurtje later werd A. v. d. Bent grafwaarts gedragen, alwaar ds. Voorsteegh een korte toespraak hield, waarin hij wees op de broosheid des le vens en woorden van troost sprak tot den vader en naastbestaanden. Verder wees spr. op het verzoenend lijden en sterven van den Heiland; daór is de zaligheid, diar is het leven met God, waarin voor tijd en eeuwigheid alles is. Een broeder van den overledene dankte voor het gesproken woord. Beide lijken werden door personeel van den reeder der KW 152 grafwaarts ge dragen. Hun graven zijn als aan boord hun leven in de onmiddellijke nabijheid van elkaar, alsof de vriendschapsband hen hier ook bindt. Van de haringloggers waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept, kwam Zaterdag in de liaringhaven te IJmuiden binnen de K.W. 36, met 306 kantjes volle en 233 kantjes steurharing. Aan den gehouden afslag op Zater dag j.l. kwamen *270 kantjes steurharing (Engelsche walvangt) f 10 8518.35, 18 kantjes 6teurharing, Engelsche walvangst (droge) f 12, alle prijzen per kantje. Te Castricum was de vorige week een lijk aangespoeld, hetwelk aldaar ter aarde be steld was. Zaterdag zijn eenige personen, leden van verschillende families, die bij de ramp der K.W. 152 naastbestaanden ver loren hadden, per auto naar Castricum ge togen om aldaar kennis te nemen van het lijk. Ook een politieagent van hier was mee gegaan. Alras bleek het, dat het 't lijk, welks aan gezicht beschadigd was, bleek te zijn van den jongen Sip, een der opvarenden der K.W. 152. Het lijk werd naar hier vervoerd en alhier hedenmiddag begraven. SASSENHEIM. Zalerdagvond kwart over elf is 'n aulo uit Sassenheim, die de Boschbrug bij Den Haag wou overrijden, in botsing gekomen met een blauwe tram die in de richting Leiden reed. Hoewel er een harde slag werd gehoord, bleek het ongeval nog al goed afgeloopeu te zijn. De inzittenden van den auto war*»'-., niet gewond en konden in 't Wachtje van den schrik bekomen. De auto was aan treeplank, deur en spat bord ernstig beschadigd. Terwijl de eigenaar van den auto met 't trampersoneel in gesprek was, trachtten eenige omstanders zich verdienstelijk te maken, door den auto even van de rails te schuiven. Dit „even" nam echter verrassen de afmetingen aan, want plotseling kwam de eigenaar tot de ontdekking dat zijn auto, ondanks zijn roepen, doorreed den Leid- schen Weg op. De eigenaar rende den wa gen na en mocht er in slagen op de tree plank te springen. De beide inzittende per sonen sprongen er uit en verdwenen in het Bosc'h doch werden door twee juist per fiets passeerende agenten opgespoord. Zij gaven voor den motor.te willen pro- beeren, doch de politie oordeelde een nader onderzoek gewenscht, waartoe allen zich naar het bureau aan de Theresiastraat had den te begeven. Voor de Sassenheimers een vervelend staartje van een goed afgeloopen ongeval. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerda, d. v. F. Kühn en A. Vonk. Ondertrouwd: M. Voord ouw, 29 j. en M. Burgmeyer, 29 j. Getrouwd: J. de Groot, 27 j. en M. A. Verhaegen, 22 j. Gevestigd: J. v. d. Lans, van Lisse. A. H. J. v. d. Winkel, van Nieuwer- Amstel. H. J. M. JansenHendriks, van Veghel. H. Th. Deutekom, Van Behagen. Vertrokken: M. F. van Dam, naar Leiden. G. Dijkstra, naar Amsterdam. P. J. Postmus, naar Rotterdam. C. P. de Roode, naar Hillegom. L. E. van Schie, naar Hillegom. E. de Boer, naar Sassenheim. J. P. Kroone, naar Bloemendaal. A. J. Dij&selbloem en gezin naar Oegstgeest. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Martina, D. van Th. Barreveld en C. J. van den Bulk Pieler Geert, Z. van J. Sluiter en M. F. van de Sande Wilhelmus Adrianus Gerardus, Z. van W. A van Gent en E. G. Zonneveld. Overleden: Levenloos aangegeven kind van M. M. van Haaster en W. J. M. de Vroomen Ba. Ja. Marbus 7 maanden. WASSENAAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Alida, D. van G. J. van der Stoel en A. Koning Wilhelmina Pe- Ironella, D. van J. J. Zoetemelk en M. P. Parlevliet Marlinus, Z. van J. van der Wel en R. van Eek Adrianus Petrus, Z. van J. Th. Parlevliet en A. Brekelmar.s. Ondertrouwd: N. Korenhof en E M Uiter dijk M. A. Brederode en W. F. de Mooij LI. G. Altorf en J. G. Kokee. Overleden: Marinus Cornelis de Bruyn 61 j., m. van P. C. van Vliet Emerentia Hörters 86 j., ,vr. van C. van Wissen Jo hannes Willem v. Hoeken, m. van P. J. A van Batenburg 46 j. Jan Ootes 69 j., m. van G. J. Achlerbosch. Het uitbreidingsplan. Bij Koninklijk besluit van 15 September 1924 zijn niet-ontvankelijk verklaard in hun beroepen legen de beslissing van Ged. Staten der provincie Zuid-Holland d.d. 27 October 1925, waarbij het uitbreidingsplan dezer ge meente werd goedgekeurd: lo. het gemeente bestuur van 's-Gravenhage; 2o. het Dage- lijkseh Bestuur van den Stedebouwkundigen Raad van het Ned. Instituut voor Volkshuis vesting en Stedenbouw; 3o. het bestuur van de Vereeniging lot behoud van natuurmonu menten in Nederland; op grond dat deze appellanten geen eigenaren of rechthebben den zijn op terreinen, welke door het uit breidingsplan worden getroffen. .Het beroep, ingesteld door mr. R. A. Benthem Sypkens alhier ten opzichte van een weg, geprojecteerd over zijn eigendom men, velegen tussehen Konijnenlaan en Schouwweg is toegewezen, omdat de Kroon oordeelde, dat deze weg overbodig geacht kan worden. De politie heeft weder enkele fietsen, die niet van een belastingplaatje waren voorzien, in beslag genomen. Een koetsier, die onder den invloed van sterken drank verkeerend en met paard en wagen de veiligheid in gevaar bracht, werd door de politie ingerekend. Bij den heer J., autohandelaar alhier, vervoegde zich in een der laatste nachten een troepje dronken studenten om bier. Zij kwamen den winkel binnen en toen zij be merkten, dat ze niet in een café waren be land, begonnen zij den inventaris door el kaar te smijten. De heer J., hierop allesbe halve gesteld, haalde inderhaast eenige buren bijeen, waarna het mocht gelukken het gezelschap weder op straat te zetten. Door de politie is een jongen aange houden, die uit den jas van den arbeider Van R., werkzaam aan de Haven, een hor loge had gestolen. Bij de arbeidsbemiddeling slaan mo menteel ingeschreven: 4 grondwerkers, 1 los werkman, 2 banketbakkers, 1 schilder, 1 wagenmaker en 1 opperman. HET BEPLANTE OPPERVLAK MET NARCISSEN. Do statistiek 1926 bevestigt het ver schijnsel, rced6 waargenomen bij de tus- schentijdsche statistiek (in Januari 1926 verschenen), dat een inplant van Narcis sen heeft plaats gehad. Vooral met het oog op het invoerverbod in de Vereenigde* Staten van Amerika, dat 1 Jan. 1926 van kracht is geworden, zijn de volgende cij fers belangrijk, omdat daaruit blijkt, dat de inplant betrekkelijk gering is geweest, en er zelfs kweekers zijn, die narcissen zijp gaan telen. De totale met narcissen beplante opper vlakte in 1926 bedraagt 536.492 Rijnland- sche Roe tegen 571.752 R.R. in 1925 dus ruim 35.000 R.R. minder, terwijl het plant seizoen 1924 de beplante oppervlakte met hetzelfde aantal roeden toe nam. Voor de bedrijven, welke beide jaxen reeds waren aangesloten, valt een terug gang te constateeren vat) 488 747 R.R. op 462.791 R.R. Een vermindering dus van 26.000 R.R. Het beplante oppervlak der nieuwe bedrijven bedraagt dus nog 73.701 R.R. Dit is echter iets teruggaande. Bij een beschouwing van de verschil lende groepen afzonderlijk blijkt, dat de beplante oppervlakte van een groep gele trompetten het meest is afgenomen (211.000 R.R. tegen 179.000 R.R.) De Bicolor-groep ia teruggeloopen van 119.846 R.R. tot 106.313 R.R. Bij de Poetaz-Poeticun-eoor- ten valt juist een vermeerdering te con stateeren, Voor de laatste groep bedraagt de uitplant ruim 12.000 R.R., terwijl in 1925 een inplant van 2000 R.R. viel te con stateeren. De witte trompetten, de Leed- sü's, de dubbele variëteiten en de Polyan- thusvariëteiten gingen alle terug, alleen de Barrü-groep wijst een kleine vermeer dering aan. NED.-HERV. KERK. Beroepen: Te Lexmond: J. G. Dekking te Kesteren. Bedankt: Voor Zegveld: J. D. van Hof te Wilnis. ALG. DOOPSGEZ. SOCIëTEIT. Aangenomen: Naar Veenwouden: A. A. Sepp te Edam. BEZWAARDEN IN FRIESLAND. Naar wij uit goede bron vernemen, zal binnenkort te Leeuwarden een vergadering van bezwaarden uit de gereformeerde ker ken uit geheel Friesland tegen de Asser be sluiten worden gehouden, ten einde te ko men tot de constitueering van de provin ciale organisaties. („Vad.") SCHERMEN. LEIDSCHE SCHERM VEREENIGING HAAGSCHE SCHERMBOND. Leiden wint op degen, doch verliest op sabel en floret. Het is onzen sladgenooten niet mogen ge lukken ook het afdeelingskampioenschap op sabel te behalen, waartoe een 115 over winning op den Haagschen Schermbond hen gebracht zou hebben. Al behoorde onder normale omstandigheden een dergelijke

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9