Projectie-Lantaarns vanaf f 17.50 oompl. JOH. GEYTENBEEK, GEMENGD NIEUW?. Schrale Lippen PUftOL HET NOORDZEEKANAAL EN IJMUiDEN. PENSIOENBOND NED.-INDISCHE AMBTENAREN. Zaterdagmiddag hield de Pen9ioenbond van Ned.-Indische Ambtenaren le 's Graven- hage zijn algemeene vergadering. Uit het jaai verslag bleek, dat de bond in Nederland 717 leden telt, in indië 167, bene vens de leden der 15 aangesloten vereeni- gingen. Een 53-tal leden zijn de vereeniging ontvallen door overlijden en vertrek. Tot voorzitter werd herkozen ir. J. van Tubergen. De overige bestuursleden werden eveneens herkozen. Het verslag over het ondersteuningsfonds meldt, dat vijf uitkeeringen werden gedaan tot een bedrag van f 900. Tot opvolger van den heer Kroon, die be dankt heeft als vertegenwoordiger in Indië wegens repatrieering, is aangewezen de heer J. C. J. de Graaf te Bandoeng. De voorzitter kon nog niet officieel mede- deelen, hoe de nieuwe pensioenbepalingen zouden luiden. Voor zoover spr. heeft ge hoord, zullen de bepalingen terugwerkende kracht hebben tot 1 Februari 1925. De sala riscommissie had voorgesteld tot 1 Januari 1920. Het bestuur zal doen wat het kan om verbetering der pensioenpositie te verkrij gen. In de nieuwe pensioenbepalingen zal voor ambtenaren, die na 1 Januari 1925 zijn ge- pensionneerd, bij overlijden een maand pen sioen extra worden uitgekeerd. Het bestuur zal stappen doen om die onge lijkheid tusschen de jongere en de oudere ambtenaren te doen opheffen. Na rondvraag werd de vergadering geslo ten. VOOR DE AANSLUITING VAN DE LEERPLICHT- EN DE ARBEIDSWET. Het Landelijk comité van actie voor de aansluiting van de Leerplicht- en de Ar beidswet heeft te 's Gravenhage een verga dering gehouden. Vier-en-twintig bonden en vereenigingen hebben zich tot medewerking aangesloten. Aan de regeering is namens 24 organisaties, vertegenwoordigende 89,134 le den, een adres gezonden. Het dagelijksch bestuur werd uitgebreid met mej. A. L. Arkenbout Schokker voor den Bond ter behartiging van het kind en de heeren Klaas de Vries voor de vereeniging Volksonderwijs en S. Stemerding voor de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs. Reeds hadden in het dagelijksch bestuur zitting de heeren J. D. Ros, voorzitter, W. Nieuwhoff, Nic. M. Berghout en F. E. Eisen, secretaris. LEGERORDERS. Een dezer dagen te verwachten legerorder zal een ministerieele beschikking bevatten over het gebruik van enveloppen. Daarin wordt bepaald, dat in den ver volge weder nieuwe enveloppen moeten worden gebruikt. t In een andere legerorder wordt kennis ge geven, dat het verguld bronzen, het geëmail leerd zilveren of het gouden kruis c.q. voorzien van kroontje of kroontjes en cijfer hetwelk door het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding is toegekend aan de militairen, die met volle dige bepakking aan de door dien bond in 1926 uitgeschreven afstandsmarschen heb ben deelgenomen en aan de gestelde eischen hebben voldaan, ook in dienst mag worden gedragen. In een andere legerorder wordt mededee- ling gedaan van een ministerieele beschik king, waarin er op wordt gewezen, dat het meermalen voorkomt, dat door een afnemer van het rijksinkoopbureau voor éénzelfde levering tweemaal een geteekende factuur aan dat bureau wordt gezonden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat schade, welke het rijk wegens dubbele be taling als gevolg daarvan mocht lijden op de afnemers zal kunnen worden verhaald. Omtrent het geneeskundig onderzoek van reservepersoneel wordt in een ministerieele beschikking medegedeeld, dat zij, die voor het onderzoek worden opgeroepen, tegelijk met de oproeping een vervoerbewijs ontvan gen voor de reis van hun woonplaats naar de plaats, waar het onderzoek zal geschieden en terug en zoo zij buitenlands wonen, een vervoerbewijs voor het binnenlands af te leggen traject. Voorts genieten zij op de gewone wijze vergoeding voor verblijfkosten volgens het Reisbesluit 1916. Voor de buitenlands wo llenden wordt de vergoeding berekend naar den duur der reis binnenslands HET CONFLICT BIJ HEEMAF. Weer een bemiddelingspoging. Naar wij vernemen heeft de heer Van IJsselsteijn de directie van Heemaf en de melaalbewerkersbonden uitgenoodigd tot een bespreking op a.s. Dinsdag. EEN CHRISTELIJKE ARBEIDERSPARTIJ. Naar wij vernemen i6 te Amsterdam een Vergadering gehouden van personen uit verschillende kringen te dier stede, waar uit zich een comité gevormd heeft tot spoedige stichting van een Christelijke Ar beiderspartij. Een commissie werd benoemd tot het ontwerpen van een program van beginselen. De nieuwe partij zal zeer voor uitstrevend geaccentueerd zijn. het oog gezien en is tot de conclusie ge komen, dat de bedoelde vereeniging cot stand moet komen. De voorloopige secretaris is de heer mr. F. Ilouben, in Den Haag. De gewone audiëntie van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal op Donderdag 28 October niet plaats hebben. De heer L. van der Loo (a.-r.) wenscht geen herbenoeming als lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. UIT NED. OOST-INDIE. MOORD. LOEMADJANG, 23 October (Ancta). Een koelie viel den tweeden machinist der sui kerfabriek Djatiroto, gelegen in de afd. Loe- madjang, residentie Pasoeroean, toebehoo- rende aan de Handelsvereeniging „Amster dam", II. J. F. Elsenburg aan en verwondde hem zwaar. De dader is voortvluchtig. Een later telegram meldt, dat de heer El senburg is overleden. Hij wekte een slapen- den koelie, die daardoor woedend werd. De heer Elsenburg stond bekend als een hu maan chef. OVERSCHOT INDISCHE DIENST. Aneta seint ons uit Batavia, dat de ge wone Staatsdienst over het jaar>1925 met een voordeelig saldo sluit van f 104.500,000. RECLAME. VOOR LEZIN8EN TE HUUR met of zonder bediening FOTOHANDEL - BREESTR. 79 2746 EEN R.-K. WERKGEVERSVEREENIGING IN HET BAKKERSBEDRIJF. Eenige weken geleden zijn uit verschil lende deelen des lands 1L-K. werkgevers in het bakkersbedrijf (de coöperatieve daar onder begrepen) ten bureele van het R.-K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingen bijeengekomen, om te overwegen, of de sociale en economische belangen der g-rootere werkgevers aanleiding konden worden tot de stichting van een afzonder^ lijk© organisatie. Een commissie door bedoelde vergadering benoemd, is dezer dagen bijeengekomen en heeft op de basis der gehouden bespre kingen de organisatie-mogelijkheid onder EEN TRAGISCH EINDE. Vermoedelijk van kon gestorven. Toen Zaterdagmorgen de caféhouder S. aan den Hillegommerdijk te Haarlemmer meer buiten kwam, zag hij dat er een vrouw tegen den muur lag, die reeds overleden was. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon ook slechts den dood constateeren. De politie werd onmiddellijk gewaar schuwd. Uit het door haar ingesteld onder zoek bleek, dat 't was de ongeveer 70-jarige zwerfster Dientje Dix, bijgenaamd „Dronke Dien", die al meer dan 25 jaren in den Haar lemmermeerpolder zwervende werd aange troffen en nog al eens misbruik maakte van sterken drank. Vermoed wordt dat de vrouw onder den invloed van spiritus zich tegen den muur te slapen heeft gelogd en toen bevangen door de kou is gestorven. Het stoffelijk overschot van de zoo tra gisch om het leven gekomen vrouw werd naar de algemeene begraafplaats te Hoofd dorp overgebracht. DE VERWISSELDE SCHILDERIJEN. Aan de Haagsehe Bank van Leening heeft men, volgens het „Hbld.", door in lichtingen van derden, vrijwel zekerheid gekregen, dat het schilderij van Albert Cuyp, dat in de plaats van een naaktfiguur bij de inwisseling van een beleenbriefje aan den heer Benjamins te Rotterdam is gegeven, niettegenstaande diens voortdu rende ontkenning, nog niet verkocht is, maar zich nog in zijn handen bevindt. ARBEIDER GEDOOD. De arbeider P. M., raakte op een aan de werf van de N. Venn. Piet Smit te Rotterdam in reparatie liggend stoomschip bekneld tusschen een krukas en een ander machine-onderdeel en werd met ernstige verwondigen aan beide beenen in het zie kenhuis opgenomen. Hij is aan de gevol gen overleden. GASVERSTIKKING TE ROTTERDAM. Toen gisteravond mej. Van B., thuiskwam in haar woning Laanzichtstraat te Rotter dam. vond zij haar 68-jarigen echtgenoot M. A. van B., bewusteloos op een stoel in de keuken zitten. Zij riep onmiddellijk de hulp van buren in en deze waarschuwden de politie en den geneeskundigen dienst. Terstond na aan komst begon een verpleger zuurstof toe te dienen, doch alle pogingen bleken ver- geefsch. Vermoedelijk is de man bij zijn thuis komst langs het gasstel geloopen, waardoor de slang h losgeraakt en 't gas kon uilstroo- men. Verstikking is de oorzaak van zijn dood. EEN AGENT VAN POLITIE GEDOOD. Zaterdag zag de politiebeambte J. H. Löwe uit Nieuwer-Amstel eenige personen, die een verboden terrein betraden. Deze lieden gingen op den loop, weshalve de agent ze op zijn rijwiel achterna zette. Door den hevigen wind kon hij zich niet zoo snel verplaatsen als hij dat wenschte en daarom riep hij den juist, passeerenden vrachtauto aan van den fouragehandel van H. Verburg te Nieuwer-Amstel, Daar voor op geen plaats meer was eeD der zoons zat achter het stuur, de ander daarnaast ging Löwe op de rechter treeplank staan, waarop de wagen full speed de Kalfjeslaan in reed. De inzittenden zagen de daders rechtsaf slaan en het bruggetje dat toegang geeft tot de Margaretha van Borsselenlaan over hollen De chauffeur die hen wilde volgen Dam de bocht ïtael en blijkbaar verkeerd. De vrachtwagen schoot naar rechts uit, ibrak door de leuning van de brug cn viel te water. De agent Löwe die nog op de treeplank stond zag geen kans er bijtijd* af te springen en ging mee in <L sfoot. De twee personen, die voorop zaten, kon den zich redden. Dit was niet het geval met Löwe. De wagen deed zijn lichaam diep in den modder van de vrij breede stoot dringen. De toegesnelde omwonen den, die pogingen tot redding instolacn, ~zagen hem eenigen tijd later naar boven komen. Hij waadde naar den berm van de Kalfjeslaan, doch zeeg daar in elkaar. Zijn levensgeesten bleken geweken te zijn. Vermoedelijk is de dood het gevolg ge weest van den druk dien het zware, met zakken beladen voertuig op hem heeft uitgeoefend. De Amsterdamsche politie deed het stof felijk overschot per auto naax het Wilhel- mina-Gasthuis vervoeren. Lowe, die 36 jaar oud is, laat een vrouw met twee kinderen achter. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Zaterdagmiddag heeft te Muiden een ernstig ongeval plaats gevonden. Voor ae geopende brug over de Vecht stond een drietal jongens tusschen de tien en twaalf jaar oud, tegen de gesloten hekken te leu nen, toen van de Naarderstraat in de rich ting Amsterdam een vrachtauto naderde, die bestuurd werd door J. M. B., in dienst van de Kruitfabriek Volgens de verklaringen van den chauf feur is hij een honderdtal meters voor de brug gestopt en daarna langzaam voor uit gereden. Op onverklaarbare wijze is toen de wagen vooruitgeschoten, met het gevolg, dat hij tegen het hek van do "*rug opreed, juist op de plaats waar een der jongens, Melis geheeten, stond. Het knaapje geraakte tusschen de auto en het hekwerk bekneld. Het kind bekwam een schedel- en kaakfractuur. De wonde aan het hoofd was zoo ernstig, dat de hersenen bloot lagen. tie4-, knaapje is per auto r,aar ean der ziekenhuizen te Amsterdam vervoerd. Men vreest voor zijn leven. BRANDEN. Zaterdagmiddag brandde door tot nog toe onbekende oorzaak de kapitale boer derij behoorende bij het Trappistenkloos ter te Lilibosch bij Echt (L.) tot den grond toe af. De geheele oogst werd een prooi der vlammen. De groote veestapel kon tijdig worden gered. De 6chade wordt ge schat op honderd duizend gulden. Te Gilze brandde het woonhuis met staL ling van J. Aarts Jzn geheel af. Alleen een weinig huisraad kon worden gered. Perceel 6 in de Korte Lijnbaansteeg te Amsterdam is een huisje van twee verdie pingen, waarin beneden de comestibles- winkel is gevestigd van Th. Eisenberger. Deze stond om negen uur op en begaf zich naar den winkel om daar thee te zetten. Hij deed dit op een gascomfoor met gummislang Na den ketel opgezet te hebben, begaf hij zich naar boven, naar de eerste verdieping, waar zijn echtgenoote nog te rusten lag. Plotseling bemerkte deze een brandlucht en toen de man de trap afliep om te gaan kij ken. zag hij den winkel in lichte laaie staan. Hij slaagde er in de voordeur te bereiken en was spoedig in het nauwe steegje in vei ligheid. Het openmaken van de deur bevor derde natuurlijk den trek in het huis met het gevolg, dat het vuur oogenblikkelijk via de trap oversloeg naar de eerste verdieping, daardoor de vlucht van de vrouw belettende In haar angst wierp zij het venster open en sprong er uit. Haar man, geholpen door an dere bewoners van de steeg vingen haar op. Zij liep slechts een onbetekenende wonde op. Intusschen stond het heele huisje in lichte laaie en toen de brandweer met twee motorspuiten en een ladderwagen aanrukte, sloeg het vuur zóó hevig uit. dat de door tocht in het smalle straatje volkomen belet werd. De vlammen raakten de tegenover liggende perceelen nummer 3 en 5, waar van het houtwerk in de pui reeds begon te branden. Tevens werd ontdekt, dat het hoek huis Korte Lijnbaansteeg-Spuistraat, waarin een sigarenwinkel is gevestigd, gevaar liep, omdat dit slechts met een houten afschei ding grensde aan het bewuste huidje. De brandweer wist door krachtig ingrij pen echter erger te voorkomen. Nummer 6 brandde uit met uitzondering van den zolderverdieping, welke zware brandschade kreeg. Het aangrenzende hoek huis kwam er met lichte 9chade af, terwijl van de twee tegenoverliggende huizen de gevel zwart blakerde en houtwerk verkoolde Door de hitte warenMe ijzeren uithangborden aldaar geheel kromgetrokken en waren eenige ruiten gesprongen. Verzekering dekt de schade. Ten huize van prof. Fokker te Delft bleek op een kamer van de bovenverdieping brand ontslaan te zijn. doordat een electrisch kucheltje te dicht bij een tafel stond. Het tafelkleed had vlam gevat en vervolgens de gordijnen en het behang. Een voorbijganger bemerkte de vlammen en waarschuwde de inwoners, die haastig een kindje, dat op die kamer lag te slapen, in veiligheid brachten, heigeen hoog tijd werd, gezien den rook, welke zich in de kamer verzamelde. Genoemde voorbijganger wist het brandje met emmers water te blusschen. zoodat toen de* motorspuit arriveerde, de Technische dienst slechts het smeulende hout behoefde uit te zagen. De flinke voorbijganger, die grooter on heil heeft voorkomen, is onbekend gebleven. Te Vossebelt (gem. Dalen) is het 2-jarlg kind van den landbouwer H. B. in een pot met kokende soep gevallen en aan de be komen brandwonden overleden. GASVERSTIKKING TE ALKMAAR. Te Alkmaar zijn gisteren op een klein bovenhuis in de St. Jacobstraat drie lijken gevonden, n.l. van de veertigjarige weduwe Mandel, haar veertienjarige zoon en een zekere Klarenbeek. Weduwe Mantel was juist Zaterdagavond verhuisd uit een steeg in het Klein-Nieuw land en Klarenbeek had haar helpen ver huizen* De lijken lagen, geheel gekleed, op den vloer terwijl de bedden onbeslapen waren. De doodsoorzaak is vermoedelijk gasver- stikking ten gevolge van een lek in de gasleiding. jAstitie en politie stellen een onder zoek in. ONTSPORING TE APELDOORN. Zaterdagmorgen zijn bij het station Apel doorn op het kruispunt van de lijnen Apel doornZulfen en ApeldoornDeventer eenige goederenwagens bij het rangeeren ontspoord, hetgeen een tijdelijke stagnatie veroorzaakte in het spoorwegverkeer in de richting ZutphenDeventer. Eenige uren na het ongeval, waarbij niemand werd ge wond, kon het spoorwegverkeer weer gere geld voortgang hebben. BLOEDVERGIFTIGING. Te Tilburg is aan bloedvergiftiging overleden J. v. d. P., bakker op den Kor- velschen weg, die dezer dagen een puistje op den neus had opengekrabd. DOOR DEN TREIN GEDOOD. Gistermorgen om vier uur is de 47-jarige hoofdconducteur H. v. d. M., toen hij, uit de stationswachtkamer komende, het em placement te Heerlen wilde oversteken, door een locomotief gegrepen en onmid dellijk gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. TE BRUSSEL BESTOLEN. Ten nadeele van Hein Kuys, wonende te Rotterdam, werd, bij het uitstappen uit een tram van lijn 60 op het Rogierplein te Brus sel, een geldtasch gestolen, inhoudende 1000 franks in Belgisch geld en twee banknoten van 100 gulden. DE PADANG-RAMP. Bij den Kon. Nation. Bond ,,Het Oran je-Kruis" is tot en met 21 October in to taal ingekomen een bedrag van f 226.122.51j en 530 Zwitsersche francs. De voorzitter van een vereeniging is ze ventig jaar geworden en de vereeniging viert feest. Een der heeren, uitgenoodigd om een dronk op den jubilaris uit te brengen, begint na lange aarzeling aldus: Mijne Heeren 1 Een redenaar ben ik niet. Dus neem me niet kwalijk, wanneer ik soms onzin vertel, maar het komt uit het hart: Lang leve de voorzitter! RECLAME. en Ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en geneest men spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. 2758 RECLAME. Het verleden en de toekomst! Vijftigjarig bestaan van het kanaal en IJmuiden op i November 1926. (Slot). De visschershaven. De Noordzeehaven en het hui leukanaal werden al spoedig na de opening van het Kanaal door vi&schersvaartuigen bezocht aanvankelijk alleen om er cadens ongunstig weer een schuilplaats te zoeken, doen later ook om er de vangst te lossen, waartoe de vaartuigen dan zoo dicht mogelijk by de sluizen werden gelegd. Zoolang hun aantal bescheiden bleef, kon dat ligplaats-nemen wel worden toegestaan, maar naarmate er meer vaartuigen kwamen opdagen, werden zij hinderlyker voor do groote vaart. Men meende dien hinder te kunnen be perken door het bouwen van een drietal vischsteigers in het buitenkanaal, hetgeen echter weinig baatte, zoodat tenslotte tot den aanleg van een afzonderlijke haven voor de visschersschepen moest worden besloten. In 1890 werd met de werkzaamheden be gonnen en op 1 Juli 1896 konden de haven en hal in gebruik worden genomen. Bij de vaststelling van de afmetingen en inrichting van de haven was gerekend op een gebruik door zeil vaartuigen, zoodat toe n spoedig na do opening de trawlers in de vaart kwamen, een vergrooting van de haven noodzakelijk bleek. Tot Juli 1899 werd de visch in een particulieren afslag verkocht. Sedert ge noemden datum kwam het Rijk echter ook met een afslag, hetgeen toen veel stof deed opwaaien. De tegenstand duurde echter niet lang, de particuliere afslag verdween, zoo dat sedert 1902 de visch nog alleen in den Ryksafslag wordt geveild. Het visscherybedryf nam daarna steeds in omvang en bloei toe, waardoor het Ryk zich telkens weer tot het maken van nieuwe werken verplicht zag. In den aanvang van 1914 werden op nieuw belangrijke uitbreidingswerken onder handen genomen, waarmede men druk bezig was, toen de groote oorlog uitbrak. De eerste oorlogsjaren hebben op de ontwikkeling van het IJmuidensche visscherij- bedrijf een grooten invloed uitgeoefend. Het bedryf kwam in bloeienden toestand, de aangevoerde visch bracht hooge prijzen op, zoodat de winsten der reeleryen uanzie»n!yk waren. Telkens werden er nieuwe onder nemingen opgericht, en meermalen door lie den, die van het visschersbedryf geen greintje verstand hadden. In die jaren werden aan het staatsbedrijf natuurlijk groote eischen gesteld en slechts met de allergrootste inspanning kan aan die eischen wordeü voldaan. Met de voortr zetting' van de in 1914 begonnen verbete- 1610 ringswerken werd de meeste spoed betracht. Toen zjj echter in 1918 gereed kwamen, was de groote drukte verdwenen. Van de als peddestoelen uit den grond gere-zen onder nemingen verdwenen er in -1919 en vol gorde jaren weer verschillende; het geher-la visecherijbedryf maakte een moeiljken tgd doei. Er is thans echter weer opreving waar neembaar, het gaat beter aan de Visschers- haven en dus in IJmuiden, voor welke pLaats het visscherybedryf van zoo groote betee- kenis is geworden. Natuurlijk heeft de vischhandel zeer veel bygedragen tot de Ontwikkeling van IJmuiden. toi een groote en Mangryke plaats. Toen op 1 November 1876 het Noordzee- Kanaal werd geopend en IJmuiden zijn cuam kreeg, waren er nog alleen de dienstwoningen van het Waterstaatspersoneel en enkele andere gebouwen, terwijl de polderwerkers ©.a. ondergebracht eerden in keten, midden m het land tusschen het oude Velsen en het nieuwe IJmuiden. Uit die eenigszins ongure buurtschap is later het tegenwoordige Velseroord gegroeid. In den beginne /eek het er nog niet erg op, dat IJmuiden een plaats van eenige bcteekenis zou worden. Wel kwam er lang zamerhand eenige bevolking, maar van „bloei" van de nieuwe plaats was daarom nog geen sprake. Het zag er naar uit of IJmuiden een akelig nest zou worden, waar toe in aanzienlijke mate bjjlroeg Je buiten gewoon slechte woningbouw, waarop, door het ontbreken van de Woningwet, niemand eenige controle kon uitoefenen. Daarbij kwam, dat de deftige plattelandsgemeente Velsen het nieuwe gedeelte der gemeenté weinig welgezind was. Dat deze plaats be volkt werd door allerlei onbekende elemen ten uit alle oorden, derangeerde de oude burgery van Velsen bovenmate, waarvoor trouwens ook wel eenige .aanleiding too bec.tond. I In dit alles kwam pas verandering in de negentiger jaren. Het was de vereeniging) IJmuiden's belang, die zich met yver voor de ontwikkeling van IJmuiden gin^ interw- seeren. Deze vereeniging, op 23 Juni 1891 opgericht door een drietal eenvoudige lieden, den bakker J. Bai3, den zeeloods C. Metz en der. schoenmaker C. P. vati der Does, heeft tot ontwikkeling van IJmuiden buiten gewoon veel bygedragen en de namen van deze drie pionier» mogen daarom niet ver geten worden. Eerst door het werken dezer vereeniging werd niet alleen in Velsen, maar ook elders op IJmuiden als plaats de noodige aandacht gevestigd. Eerst toen kwam metterdaad de visschershaven, die de levensader voor LJmuiden zou worden. Sinds dien tijd is IJmuiden meer en meer in bloei toegenomen. De visschery is on gekend gaan bloeien door de aanwezigheid van de grootste en best geoutilleerde vis schershaven op het Europeesche continent; in 190b werd 23.154.780 K.G. visch in gevoerd, tenvyl in 1922 dit getal 61.950.213 K.G. was. Dat getal is, vooral in de oorlogs jaren, aanzienlyk grooter geweest met het gevolg, dat de visschery thans op wat al te grootscheepsche leest is geschoeid. Maar als men bedenkt, dat in twintig jaren de aanvoer verdrievoudigde, dan is er geen rede, dat de aanvoer van het jaar 1916 (102.305.488 K.G.) binnen een beperkt aan tal jaren niet weer zal worden beaeikt en zelfs overtroffen. In dat opzicht behoeft men dus niet bevreesd te zyn. De neven- bedryven, zooals de Ijsfabrieken en de Maatschappij „Hera" gaan uiteraard ook Dog een bloeiende toekomst tegemoet, tèrwyl, als de nieuwe sluis er is, het toenemende I groote scheepvaartverkeer zjjn bedrijvigheid j evenzeer zal brengen. Er is dus in een tyd I van nog geen veertig jaar ean IJmuiden ge- j komen, dat 11.551 inwoners telt (met Vel- seroord te zamen zyn het er 20.664) en dat nog groote mogelijkheden in de toekomst biedt, wellicht ook nog eens als badplaats en als havenplaats voor een veerdienst op Engeland, waarvan de door ons genoemde heer S. Vissering reeds droomde. Zoo is de toestand in I Jmuiden dus thans. Wat zal de toekomst brengen? Dat is niet le zeggen, maar we gelooven. dat het Noordzee kanaal nog groote mogelijkheden voor de Noordzeeplaats biedt. Immers is men thans weer ijverig bezig om het kanaal volledig le doen blijven beantwoorden aan allqf eisch-n, welke in de toekomst de scheepvaart zou kunnen stellen. Weer nieuwe plannen. De groote sluis le IJmuiden voldoet thans nog aan de door de scheepvaart gestelde eischen, maar toch werden reeds meer dan 15 jaar geleden nieuwe plannen ontworpen om een nog veel grootere sluis te bouwen en in verband daarmede het kanaalprofi13! andermaal te verbreeden. Het feit, dat elders reeds schepen in de vaart waren van gToo- tere afmetingen dan de schutlengte van de groot IJmuidensche sluis en vooral de over weging, dat naast die sluis een reserve- sluis noodig was, teneinde bij een ernstig ongeval schadevaring, b.v. [och steeds de scheepvaart ongehinderd te kunnen do n plaats hebben, waren reeds voldoende om een door de Regeering ingestelde Staats commissie te doen rapporteeren, dat 7 0 spoedig mogelijk een nieuwe sluis van ze*r groote afmetingen moest worden gemaakt. Bovendien werd een verbetering van hJt geheele kanaal, hoewel niet dadelijk nood zakelijk, toch reeds gewenscht geacht. De Rijkswaterstaat werd met het uitwer-1 2—2

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6