AGENDA. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN. Gemeenteraad van Leiden. Maandag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Maranatha- conferentie. Nam. 3 uur en half acht. Leidsche Schouwburg: Ver. Rotterdamsch- Hofstad Tooneel. „De Spooktrein". 8 uur. Nutezaal: Herv. Geref. Staatsparty. Spr. ds. C. A. Lingbeek. 8 uur. Leidsche Volkshuis: Ver. v. Geh. onder Ned. Spoor- en Tramwegpersoneel. Lezing met lichtbeelden. 8 uur. Prediker: Vereen. Winterspreekbeurten. Ds. P. Zandt. 8 uur. Petruskerk: Conferentie voor niet-Katho- lieken van pater Hendrichs. Kwart over acht Remonst. Kerk (Hoogl. Kerkgracht): Ds. A. R. de Jong van Bussum over „God zoekers" Halfacht. Stadszaal: Haarlemsche Orkeslvereeni- ging. 8 uur. Dinsdag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Maranatha- conferentie. Nam. 3 uur en halfacht. „Jeruël" (Middelstegracht Avond samenkomst. Leidsche Schouwburg: Co-Opera-tie. „Tief- land". 8 uur. Nutezaal: Ned. Ver. van Staatsburgeressen, fd. Leiden. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Bazaar voor de Ver. iot Bestrijding van de Tuberculose. Van 35 uur. Pieterskerkgracht 9: Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis", Ledenvergadering. Half- negen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 October tot en met Zondag 31 OctobeT waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. zoodoende een nationale regeling te be reiken zou zijn. Het zou niet de eerste maal zijn dat Lord Derby als vredestichter optrad. Toen de Iersche onlusten op het hoogtepunt waren, is hij ook met een geheime vredes- zending naar Ierland gegaan. Smith, de voorzitter der mijnwerkersfe deratie zeide in een rede, dat van elke 16 pence, die tijdens de stajring door de fede ratie aan de Ergelsche mijnwerkers be taald zijn tot eind September, er 11V6 door Rusland gefourneerd waren. Hij had geen gewetensbezwaren tegen de aanvaarding van het Russische geld en, indien de Sov- jetregeering morgen een millioen pond sterling zond zou hij met een gerust ge weten het regu teekenen. OOSTENRIJK. Nog een siakingsdreiging. Naar men uit Weenen meldt, dreigt het personeel van alle sociale verzekerings instellingen in Oostenrijk het werk te sla ken, als aan zijn eischen in zake loonsvex- hooging en pensioen niet voldaan wordt. RUSLAND Bestraffing der oppositie. Moskou uu-eit het officieel besluit mede, om Zinowjef uit de Derde Internationale, waarvan hij president is, te verwyderen en Trotski uit het Politiek Bureau. De centrale controlecommissie van de Communistische party, die op 21 October bijeengekomen is om de oppositieleiders te verhooren, heeft Zaterdag een buitengewone vergadering bijeengeroepen met de leden van het centraal-coinité. Iiier hebben Molotof on Jaroslafski de interne partij-oppositie uiteengezet en een opsomming gegeven van de inbreuken op de discipline door verschillende leden ge- pieegd. Daarna heeft de vergadering een reso lutie aangenomen waarin wordt gezegd, dat, met het oog op de inbreuken op cie discipline, de centrale commissie en. het centraal con- ixok-comité de schuldigen waarschuwt, dat hun houding niet getolereerd kan worden. Deze leden van de centrale comissie zyn: Trolski, Zinowjef, Kamenef, Pjatakof, Jefdokimof, Sokolnikof, Smilga en Niko la eva. Door zijn optreden als hoofd van de oppo6itioneele partyfractie heeft Zinowjef sterk aan invloed in het buitenland ing^e- boet, vooral in de Duitsche, Franeche, En gelse he en Amerikaansche Communistische partypn, zoodat verder arbeiden door hem in de Komintern onmogelijk is geworden. Daar Trotski en Kamenef de opposltlo- neele fractie geleid hebben sedert de con ferentie van Juli, heeft de gehouden con ferentie besloten Trotski en Kamenef van hun lidmaatschap van het Politieke Bureau te ontheffen. Deze besluiten moeten blikbaar nog for meel goedgekeurd worden door de confe rentie der Communistische party, welke heder. geopend had moeten worden, doch die opnieuw een dag is uitgesteld. Met het oog op tie oneenigheden in de party en in verband met de onzekerheid of de oppositieleiders, voordat zy de verklaring van berouw ooderteekenden, speciale facili teiten verkregen hebben om zicüzelf op de conferentie te verdedigen, heerscht in breede kringen te Moskou gespannen verwachting. Men beschouwt het evenwel als zeker, dat, nu de party van alle oppositie gezuiverd is, de centrale commissie \;an de confe rentie in elk geval een beslissende formeele overwinning zal behalen. l>e oppositieleiders hebben, sinds zy ver leden week hun verklaring van berouw af legden, een blykbaar geforceerd stilzwygen gehandhaafd, terwijl de Stalinisten hun aanvallen van rechts en links hebben voort- §ezet Men trekt hieruit de conclusie, dat oppositie in geeD geval volkomen onder drukt is. daar een dergelyke activiteit) van de Stalinisten dan niet meer noodig zou zijn. i BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN AANEENSCHAKELING VAN ONGELUKKEN. Uit Greifenburg wordt een zeldzame aaneenschakeling van ongelukken gemeld. Een boekhouder van een firma daar ter plaatse, wierp zich, in een aanval van waanzin voor een trein en vond den dood. Een wachtmeester der marechaussee die de doodsoorzaak gerechtelijk opnam, kreeg by de uitoefening van zijn beroep een beroerte en bleef dood. Bij de teraarde bestelling van den boekhouder, stortte een jongen uit een boom, waarin hij, om alles beter te kunnen zien was geklauterd, cü was dadelijk dood. BRITSCH OORLOGSSCHIP VERGAAN. Het Engelsche oorlogsschip „Valerian" (1250 ton) is Vrijdag in een orkaan 20 mijl ten Zuiden van Bermuda gezonken. Negentien overlevenden onder wie de commandant, zijn door den Engelschen kruiser Capetown opgepikt. De tachtig overigen worden vermist. Uit de ontvangen berichten moet wor den opgemaakt, dat het schip in open zee vergaan isy nadat het vier uur lang weer stand had geboden aan het geweld van den orkaan. Door den storm raakte ook de kruiser „Calcutta" los van de kade, waaraan hij gemeerd lag; slechts met groote moeite kon het schip in veiligheid worden ge bracht. Voorts is het vaartuig „Eastway" met een bemanning van twaalf koppen even eens vergaan. Deze orkaan is de ergste, die sinds jaren in den beruchten storm- hoek, de Bermuda's, heeft gewoed. De „Valerian" werd in 1916 geoouwd en zijn bewapening bestond in hoofdzaak uit vier kanonnen vaD klein kaliber. De koning heeft zijn leedwezen over de ramp uitgesproken en de familieden van de ver ongelukten de verzekering van zijn harte lijke deelneming gegeven. CUBA IN ELLENDE. Het Cubaansche Roode Kruis heeft me degedeeld, dat door den orkaan van j.L Woensdag ongeveer 600 personen zijn ge dood en 9000 gewond, terwijl 6000 gezin nen dakloos zijn geworden. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft aan het Cubaansche Roode Kruis 25.000 dollar gezonden en heeft verdere bijdra gen beloofd. De National City Bank of New-York, heeft 25.000 dollar gezonden aan president Mach a do en een andere bank 10.000 dol lar, terwijl andere financieele instellingen en Cubaansche agentschappen een steun fonds hebben gevormd. De plaats Santa Barbara is volkomen met den gTond gelijk gemaakt, terwijl te Santa Fé slechts twee huizen overeind zijn gebleven. Uit het binnenland van Cuba zijn nog slechts weinig beriobtpo ontvangen, doch hieruit moet worden opgemaakt, dat een aantal plaatsen geheel vernield is. Het schijnt, dat vloedgolven nog meer schade hebben aangericht dan de storm. AARDBEVING IN DEN KAUKASUS. Een telegram, dat het Amerikaansche bureau voor de ondersteuning van Arme niërs heeft ontvangen, spreekt van een groote aardbeving, welke in het byzonder Airaen»ë's hoofdstad Erivan heeft geteisterd. In laatstgenoemde stad duurde de aardbeving 20 minuten. De materieele schade is zeer groot; o.m. zyn 100 huiezn ingestort. Ook het gebouw van het Amerikaansche Relief- comité heeft ernstig geleden. De aardbeving is de hevigste, Woike ooit in dit gebied werd geconstateerd. Het aar tal dooden, dat in de stad dertig bedraagt, moet in de omgeving meer dan drienonderd zyn. Vele straten zijn onbegaanbaar. Talrijke dorpen zyn verwoest. De bevolking is naar pleinen, parken en het open veld gevlucht. Ook te Batoem werden schokken Waar genomen. In het district Leninakan zijn ten gevolge van de aardbeving niet alleen driehonderd personen gedood, doch ook een gelijk aantal gewond. Twaalf dorpen werden verwoest, e spoorweg- en telegrafische verbindingen tusschen I^eninakan, Erivan en Tiflis wer den hersteld. DE BANDIET IN HET ROTSNEST. Een 18-jarige Albaneesche bandiet. Can'a Da n to witsj, is er in geslaagd in de bykana ontoegankelijke bergen op ue Joegosiavisch- Albaneesche grens 50 Joegoslavische politie agenten vyf da^en en vyf nachten lang on afgebroken bezig te houden. Dantowitsj had zich een fort ingericht in een uitholling op den top van een rots, die zich 350 Meter hoog loodrecht verheft i boven een bergstroom en vanwaar hg het j aangienzend gebied met zyn geweer be- j heerschte. Een patrouille omsingelde de rota, maar nog vóór de politie een schot kon lossen, had de bandiet reeds vyf apen- j ten neergelegd. Dit was het begin van een i geregeld beleg, waarby de politie zich j steeds gedekt moest houden. £oodra een uer agenten zyn hoofd boven zyr» schuilplaats vertoonde, boette hy zijn i euvelmoed met zyn leven, dat door een wel- j gemikt schot van den bandiet werd uit- gebluscht. Zóó onfeilbaar was Dantowitsj' schot, dat de politie zelfs niet haar doo den durfde begraven. Honderdtien uur lang hield de jongeman daar boven zonder zelfs een oogenbiik te slapen den stryd vol. Hy zag er zelfs kans toe, 's nachts uit zyn bergvesting te sluipen en do dooden van hun munitie te berooven. I>*n vyfden dag slaagden de gendarmes er in, de rots te beklimmen en vier hand granaten in Dantowitsj' fort te werpen. Drie werden door den jeugdigeD bandiet terug- goeiingerd. maar de vierde explodeerde en verwondde hem. Hy tuimelde van de rots in der afgrond en was onmiddellijk dood. i Do politie ontdekte, dat in hel hn) genoeg voetieel en munitie aanwezig was voor een verdediging gedurende eenige weken. 1 DE STABILISATIE VAN DEN BELGISCHEN FRANC. BRUSSEL. 24 Oct. (Belg. Tel. Ag.). In politieke kringen verzekert men dat de koers van Stabilisatie der franc zal zijn 175. BRUSSEL. 24 Oct. (Belg Tel. Ag.). In den ministerraad van Zondagavond onder voorzitterschap des konings gehouden, deed Francqui verslag van de resultaten zijner onderhandelingen te Londen. Hij verklaarde dat een stabilisatie-leening op langen ter mijn zou worden gesloten, dat belangrijke credieten zouden worden verstrekt aan de Nationale Bank door een groep krachtige emissiehuizen. De ministerraad wenschte Francqui geluk met deze gunstige resulta ten en keurde goed ten eerste de overeen komst tusschen den Staat en de Nationale Bank, ten tweede een wetsbesluit waarbij de organieke wetten inzake dit instituut worden gewijzigd, ten derde een koninklijk besluit inzake de stabilisatie van den franc. Overeenkomst en besluiten zullen Maandag worden gepubliceerd in het Staatsblad. UIT CHINA. SJANGHAI, 24 October. (Reuter). De anti-Britsche boycot wordt strenger. Voor duizenden dollars Britsche koopmansgoede ren zijn geconfisceerd. SJANGHAI, 24 Oct. (Reuter). Ofschoon de positie tusschen Noordelijken en Zuido- lyken vrijwel op het doode punt is geraakt, zijn de Rooden zeer roerig in de omgeving van .Sanchianfangs leger. Een gedeelte der Spoorlys Sjanghai—Nanking werd opgebla'- zen, zoodat het treinverkeer stil stond. Ook SjanghaiWoosung Weid voor een deel op gebroken, maar beide lijnen zyn thans weder bcrsceld Studenten en werkloozen, gewapend met bommen, poogden vanoch.enu het po- litie-posthuis aan oen ingang van Sjanghai, waar veel munitie en wapens voorradig zijn, te plunderen, maar zij werden verdreven. Twee aanvallers werden gewond en vior gearresteerd. SJANGHAI, 24 Oct. (Reuter). 1Fen- gyubtiang, de zoogenaamde Christen-gene raal, heeft te Peking een manifest verspreid, waarin hij de overeenkomsten met de vreem delingen nietig verklaart. Hij zegt te zyn teruggekeerd uit het buitenland om de imperialisten ten onder, te brengen, daar de imperialisten bezig zyn ons nationaal leven te smoren door ongelijke tractaten. Rusland alleen heeft vxywillig deze ver dragen afgeschaft. SHANGHAI, 24 Oct. (Reuter). De Ohi- neesche politie deed huiszoekingen en nam zeventig Kuemintung-vlaggen in be slag, benepens een hoeveelheid ammuni tie. Zeven rooden werden gearresteerd, terwijl zij bezig waren de telefoondraden door te snijden te Postung, aan de andeie zijde der rivier, waar zij ook andere da den hadden verricht in strijd met de open bare orde Deswege is gisteren in de on middellijke omgeving van Shanghai de staat van beleg afgekondigd. Voertuigen en reizigers die, van de vreemde conces sies komende, de stad willen binnengaan, worden gevisiteerd. DE ENGELSCHE STAKING. LONDEN, 24 Oct (Reuter). Op last van den minister van binnenlandsche zaken verbood de politie in Staffordshire twee meetings waar de leider der mijnwerkers Cook het woord zou voeren Op de eene plaats waren 40O politieagenten aanwezig om het verbod kracht bij te zetten, op de andere plaats duizend man Bij zijn ver schijnen werd Cook luide toegejuicht door de duizenden aanwezige mijnwerkers maar hij vertrok ten slotte zonder het woord te hebben gevoerd. DE STORM OP DE BERMUDA-EILANDEN. LONDEN, 25 Oct. (N. T. A. Draadloos). Volgens de laatste schatting zijn door den jongsten 9tonm op Havana 368 personen gedood. 100 worden er vermist. Er zijn 3000 gewonden en de schade bedraagt 24 mil lioen pond sterling. BAKKERSSTAKING. TANGER, 24 Oct. (Belg. Tel. Ag). Daar de patroons in de bouwvakken aan de werk lieden weigerden den kchturendag toe te «taan dwongen deze de bakkers, voor het meerondeel Spanjaarden, het werk neer te leggen. Alle Europeesche bakkerijen zijn go- slolen. EEN ITALLAANSCHE PRINSES OVERLEDEN. TURIJN, 25 Oct. (Belg. Tel. 1 g). Prinses Letitia, weduwe van den hertog van Aesla, tante des konings. die tijdelijk alhier ver toef is overleden. DE TOESTAND IN ZUID-AFRIKA. KAAPSTAD, 24 October. (ReuIer). Smufs zeide in een rede te Pietersburg naar aan leiding van Hertzogs rede bij de opening der Imperiale Conferentie dat deze rede den in druk wekte dat Zuid-Afrika niet wenscht te blijven binnen het Britsche Rijk. Voor de overweldigende meerderheid deT drie par tijen in Zuid-Afrika. die len zeepste wen- schen deel te blijven uitmaken van het Rijk, was hij te ver gegaan. Wij in Zuid-Afrika zijn tevreden met het Rijk en met de positie die wij innemen. Wij wenschen niet uit het rijksverband te treden en alle moeilijkheden op ons te nemen die daarvan hel gevolg zouden zijn. MISDADIGE JEUGD. BERLIJN. 24 Oct. (V. D.). Zaterdagmid dag hebben twee meisjes, van 10 en 12 jaar en een 9-jarige jongen die nabij de spoor- J lijn ter hoogte van Warburg geiten hoedden een groote hoeveelheid puin op de spoor- rails uitgestort, met dp bedoeling een trein- i déraillement te veroorzaken Bovenop plaatsten zij een paar zware steenen om de j hindernis hechter te maken Even voor het oassepren van den Berliinschen D-trein werd de euveldaad gelukkig door een baan- inspectcur ontdekt DE VLAARDINGSCHE LOGGER VL 25 WERKELIJK VERGAAN? Het wordt thans te Scheveningeo als zeker beschouwd, dat de logger VI. 25, in bigenÜom toebehoorende aan den Sche- veningschen reeder K. Knoester, waarvan vermoed werd, dat deze in den jongs ten storm gebleven is, inderdaad vergaan is. De bemanning van de Sch. 79, die te Scheveningen binnengekomen is, heeft ge rapporteerd, dat ze gedeelten van den in ventaris van do VI. 25 dryvende heeft gezien. SOC. DEM. RAADS- EN STATENLEDEN. In het Oud-Fellowhuis te Amsterdam i« gisteravond en heden onder voorzitter schap van den heeT E Polak, wethouder van Amsterdam, de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging van Soc.-Dem. Raads- en Statenleden Het bestuur, bestaande uit: de heeren E. Polak, Amsterdam, C. Werkhoven, Bus sum, mevr. Mansholt Andrea, Groningen, de heeren v. d. Fall, Heiloo, Reyner*, Utrecht en J. ter Laan. Rotterdam, werd herkozen. Eveneens de redacteur van het orgaan „De Gemeente", de heer J. F. An kersmit. Tot afgevaardigde van het eerst volgende S.D. A P.-Congres werd gekozen de heer E. Polak. De volgende bijeenkomst zal door het bestuur worden vastgesteld. P. T. T.-PERSONEEL. Tusschen de besturen van den C.N.A.B. en den Alg. Bond van P.T T.-personeel werden eenige besprekingen gehouden over een samenwerking, met het doel om de eenheid tussohen beide bonden tot stand te brengen. Tusschen beide besturen werd, wat de principieele grondslagen der sa menwerking betreft, overeenstemming be reikt. Na goedkeuring op een nader te houden vergadering van den Alg. Bond van P.T.T.-personeel zal de ter zake ge sloten overeenkomst worden gepubliceerd, FUSIE CHRISTEN-DEMOCRATEN. Gemeld wordt van de zijde van den Chr. Dein. Bond: Zaterdag vergaderde te 's-Gravenhage het bestuur van den Christen-Democratischen Bond met het Landelijk comité uit de Pro- testantsche Volkspartij (er bespreking van de sedert eenigen tijd hangende fusie plannen. Volledige overeenstemming werd verkregen en de ontworpen statuten en ver dere organisatieplannen werden in begin sel goedgekeurd. Deze zullen worden onder worpen aan het oordeel van een binnen enkele weken te houden gecombineerde le denvergadering der beide partijen, waar naar verwacht mag worden de fusie haar beslag zal krijgen. De Koningin-Moeder vertrek morgen Dinsdag vergezeld van de hofdame jonkvr. Van de Poll en den particulier-secre taris Baron van Heemstra per auto van Het I>oo naar Oranje-Nassau's Oord, alwaar Hare Majesteit omstreeks 2 uur zal aan- komon. De Koningin-Moeder vertrekt met den trein uit Ede om 4 u. 20 en komt 6 u. 20 per Staatsspoor in de residentie aan. Hei genootschap NederlandFrankrijk zal Zaterdag 30 October te 's-Gravenhage zijn 10-jarig bestaan herdenken. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden Maandag voor de zitting van het Kantongerecht 52 zaken op de rol, waarvan 48 bestemd voor openbare behan deling en vier kinderzaken. He eerst kwam aan de orde de vroeger uitgestelde zaak betreffende J. C. B. vrouw van P J. v. R. te Leiden, wie ten laste was gelegd, dat zij in een vergui.-.ingslokaal aan den Nieuwe-Rijn op den 15en Augus tus, na twaalf uur 's nachts bezoekers heeft gehad wat volgens de verordening niet is geoorloofd. Er bleek nu, dat de eigenares van de ver gunning was mej. Molenaar vrouw van Van der Ende, die P. J. van Rijsen, de echtge noot van verdachte, tot zetkastelein had aangesteld, wat zij ook aan den Burgemees ter dezer gemeente had geschreven De Kan tonrechter verklaarde nu dat juffrouw J. C. B feitelijk er niets mee te maken heeft. Als zij getapt heeft dan heeft zit dtl ten onrechte gedaan tul heeft zij zich schuldig gemaakt aan tappen zonder vergunning. Mej. Van der EndeMolenaar nu ge hoord, verklaarde ook dat Van R haar plaatsvervanger was. Van R, meende dat zijn vrouw hem wel mocht vervangen. Twee jongelui. Van Tongeren en Trouwee, die na twaalf uur in de locaiiteit waren aangelroffen, bekenden daar geweest te ziin. Reeds eerder hadden zij er gezeten en nu hadden ze nog een hartlgheidje laten aan rukken doch nauwelijks waren zij in het portiek terug en had een hunner nog een ..gijntje" gemaakt met de dochter des hui zes. toen de politie binnen kwam. De Kantonrechter vroeg waar het rtig- heidje was gebleven, doch daarover werd geen nadere verklaring gegeven. De Ambtenaar meende dat mej. B. niet voor deze zaak kon worden aangesproken waar zij niet de plaatsvervangster van de vergunninghoudster was en vroeg vrijspraak De raadsman, mr. De Clercq kon zich daarbij geheel aansluiten, al meende hij dat zijn cliënt moest worden ontslagen van rechtsvervolging. Tegen P J de J., kellner alhier, die voor dezelfde overtreding terecht stond, en die de overtreding erkende, werd nadat een der bezoekers zekere Collaard was gehoord, f 3 of 3 dagen geëischt A. v. d. K., schipper le Zoelerwoude. had op 6 Otober in de Wassenaarsche Wate ring. boezemwater van Bijnland, gevaren met een motorvaartuig, zonder vergunning van het Hoogheemraadschap, volgens de dagvaarding. A. v. d. K. verklaarde toen, dat hij een vergunning had. Deze vertoonde hij nu aas den kantonrechter. De verbalisant de brug. wachter Kapaan meende, dat alle vergua, ningen van vóór den oorlog waren ïngetrok- ken, wat de Ambtenaar die nu vrijspraak vroeg, niet aannam De Kantonrechter zei tegen den schipper dat hij hét document trouw moest bewaren. A. V., een 28-)arig chauffeur le Warmond was ten laste gelegd dat hij met een vier wielig motorvaartuig, autobus, onder Oegsl- geest, zonder zijlicht heeft gereden. Verdachte ontkende niet, maar hij wist wel dat het licht in Leiden stellig nog brandde, want toen zijn twee agenten hem nog gepasseerd. De Ambtenaar vroeg f 3 subs. 3 dagen. Verdachte zeide dat hij om dat geval ont slagen is. De Kantonrechter zou bij het bepalen der straf daarmede rekening houden. W. v. d. H., 65-jarig tuinder te Oegstgeest had bij avond op een rijwiel zonder licht ge reden. Eisch f 1 subs. 1 dag. B. L., 23 jaar, houtdraaier te Leiden, had zich aan dezelfde overtreding schuldig ge maakt Eisch ook f 1 subs. 1 dag. C. W. te Noordwijkerhout had met een motorrijtuig zonder licht bij avond gereden. Eisch f 4 subs. 4 dagen. C. B.( motorschipper te Amsterdam was lol tweemaal toe met zijn vaartuig in Rijnlandi boezemwater varende aangetrotfen, zondei dat hij een vergunning kon toonen. Eisch twee geldboeten van f 10 subs. 10 dagen voor elke boete. Uitspraak in ai deze zaken over twee we ken. DE HAARL. BRANDKASTDIEFSTAL. De Belladonna-vemiftioino. De Hooge Raad heeft heden verworpeo het cassatieberoep van C. A. K., in booger beroep door het Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, wegens diefstal van een brandkast met in houd uit het kantoor der A. P. O. te Haar lem in Augustus van het vorige jaar. De advocaat-generaal mr. Besier conclu deerde heden tot verwerping van het cas- aitieberoep van den 47-jarigen gep. onder officier van het Indische leger P. B., door de Rechtbank en vervolgens door het Ge rechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf wegens diefstal met geweldpleging. Het betreft hier de diefstal, gepleegd ten nadeele van re (teren K., in den nacht van 28 op 24 Mei 1919, nadat verdachte eerst K. bedwelmd had met atropine (belladonna). De uitspraak werd bepaald op 22 November as. Zitting van hedenmiddag. Voorzitter: de burgemeester, jhr. mr. dr N. C. de Gijselaar. Afwezig met kennisgeving de heer Eiker- bout. Na goedkeuring der notulen doet de voor zitter modedeeling van eenige Ingekomen Stukken, w.o missives van Ged Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten etc. Een biotooop-kwestit. Bij het adres van den heer Dik9 inzake de nieuwe bioscoop in de Breestraat. door ons volledig vermeld, vraagt de heer DUB* DËLDEMAN behandeling na de agenda. De VOORZITTER ontraadt dit en wil het adres voor praeadvie9 zenden aan B. en W. Haast is er niet direct bij. De heer Diks kan gerust voortbouwen, het gaat alleen om den voorgevel. Spoed kan de Voorzitter toezeggen bij het praeadvie9. De heeren DUBBELDEMAN en STJTSMA zien geen bezwaar tegen directe behandeling Het voorstel van B. en W. tot praeadvies wordt z. h st. aangenomen. Afscheidswoorden. De heer v. HAMEL vraagt het woord en zegt ongeveer het volgende: Waar het hart vol van is, loopt de mond van over. Toen dezer dagen het bericht kwam van het heengaan van den burge meester, toen i9 zeer zeker een 9chok door heel Leiden gegaan, niet in 't minst bij de raadsleden. Algemeen is betreurd uw be sluit, in de per9, vooral. Uw besluit moet echter geëerbiedigd worden. Uw gezondheid is echter gelukkig nog wel zoo, dat U nog niet geheel ambtloos behoeft te worden, dat is een troost Een oud versje zegt, dat iets pas gewaar deerd wordt, wanneer men het verloren heeft. Uw waardeenng echter was reeds al gemeen tevoren, gelijk niet dikwijls pleegt voor te komen. Waar u nog tegenkanting had, i9 dit weds nu gebleken, doch dit was hooge uitzonde ring. Met dit weinige wil hij thans volstaan. Later zal er nog wel gelegenheid zijn voor afscheid. De VOORZITTER dankt. Het besluit viel hem z-waar, maar hij meent niet anders te kunnen handelen. Agenda. lo. Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, buiten de leden van den Gemeenteraad. (2"7) Benoemd wondt de heer J. Heringa ntfl 21 stemmen tegen 6 op dr. Timmermans en 1 blanco. 2o. a. Benoeming van een 2den genees heer aan de gestichten „Endegeest, Voor geest en Rhijngeeat"; b. c.q. Voorstel tot het verletnen van erf* vol ontslag aan Dr. H. C. Jelgersma ais bui tengewoon geneesheer aan de gesticht,?n „Endegeest. Voorgeest en Rhijngeest" (216) Benoemd wordt dT. H, C. Jelgersma, al hier, met 24 stemmen tegen op mej. P- G. Tiboul, te Groningen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2