Set oageeveaaarcte nüldel DE WILDE HERTOGIN. rto. 20433. LEIOSCh DAGBLAD, Zaterdag 23 Ootober Derde Blad Anne 'Diö Buitenl. Weekoverzicht EEN APACHEN-BAL. UIT RUSLAND. FEUILLETON. Een vrijhandelsmanilest Weinig gehoor bij de politici De Fransch-Duitsche toe nadering De Russische oppositie onderwee zich. Terwijl Europa nog altijd zucht onder allerlei ellende en allerwege jeremiades klinken, hebben een groot aantal bekende bankiers en groot-industrieelen een mani fest uitgegeven, waarin zij hun meening neerleggen tot saneering van het ziexe we relddeel. Het werd aangekondigd met veel reclame. Toen het verscheen viel het aan vankelijk tegen. Op zichzelf was dat niet te verwonderen, waar het geen onverwachte nieuwigheden bevatte, alleen nog eens her haalde. wat al vroeger door anderen was opgemerkt. Het deed dit evenwel met de volle zwaarte van het gewicht van de macht en den invloed der onderteekenaars. Daarin vooral moet o.i. het zwaartepunt worden gezocht Het manifest op zich zelf is een warm pleidooi voor den vrijhandel, een weg doen vallen van alle tol-barrières. douane-over drijvingen etc. maar tevens, goed beschouwd een veroordeeling van den vrede van Ver sailles, waar toch duidelijk wordt gezegd, hoe de vrede kunstmatige grenzen heeft ge schapen, waardoor economisch bij elkaar komende deelen werden gescheiden. Is het wonder, dat in landen als Frank rijk en Polen de ingenomenheid met dit manifest al heel klein is? Elders is het oordeel zeer verdeeld. De economen voelen er over 't algemeen veel voor, maar de politici.... Vooreerst ver wachten we daarom weinig resultaat van j het manifest, dat echter op den langen duur (och wel invloed oefenen zal. Typisch is echter Amerika's houding. Daar voelt men wel vóór het geopperde wanneer het Amerika zelf maar niet betreft. Wel aardig gevonden. Als iedereen er zoo over denkt, komt men wel ver. Veel verder gekomen met de Fransch- Duitsche toenadering is men ook niet. al zijn de eerste besprekingen al weer gehou den. Diverse belemmeringen worden trou wens opgeworpen. De jongste is het besluit van den gezantenraad. om de militaire con trole op Duitschland nog niet aan den Vol kenbond over te dragen, hoewel dit eigen- lijk automatisch moest geschieden, sinds Duitschland is toegetreden tot den Volken bond In Duitschland heeft dit besluit be grijpelijkerwijs heel wat ontstemming te weeg gebracht. Of het besluit echter door Frankrijk is doorgedreven om weer een „ruil-motief" in handen te hebben, nu beide partijen, wil het tot toenadering komen, concessies zullen hebben te doen. al was het b.v. maar om definitief een terugkeer van den ex-keizer onmogelijk te maken? Zoo onmogelijk lijkt ons dat niet. De ex-kei zer houdt in Frankrijk immers heel wat ge moederen in onrust. In hem ziet men toch belichaamd de „revanche-idee" en afgezien van den persoon om misschien niet ten on rechte, wanneer men bedenkt, wie bij een terugkeer aan het bewind de teugels weer in handen zouden krijgen, waartoe een naar Duitschland wederkepren van den gewezen „Kriegsherr" ongetwijfeld zou kunnen lei den. althans herstel der monarchie bevor deren. Opgeschoten met het Engelsche mijncon- flict is men evenmin Trouwens kans op eenige bemiddeling zien we, helaas, niet meer. Zoo ooit een arbeidsconflict vastge- loopen is, dan is het wel deze voor Enge land in zijn geheel zoo belangrijke strijd, die meer en meer zich in de gevolgen doet gevoelen. Cook en de zijnen hebben nog een uiterste poging gedaan, de werkwil ligen terug te brengen tot de stakers, maar succes heeft hun pogen niet gehad. Wie wijst den weg uit dit labyrinth 1 Al is het dan nog geen labyrinth, groote RECT/AME. 9959 moeilijkheden zijn er ook op de Britsche rijksconferentie, die juist weer begonnen is De diverse premiers der dominions ver dedigen daar al meer vollediger souverei- niteit. Vooral Hertzog, de Zuid-Afrikaan- sche leider, heeft zeer openlijk voor Zuid- Afrika volledige autonomie gevraagd. Er zal heel wat geschikt en geplooid moeten worden, om tot een bevredigende oplos sing te komen, 't Zelfde geldt inzake vrij handel en protectie. Engeland wil hoog stens protectie op zeer bescheiden schaal, de dominions daarentegen op zeer ruime schaal. Van terugkeer van het moederland tot het vrijhandelssysteem is daarom zeL«r geen sprake. Van het manifest, boven aan gehaald, gesproken! Uiterlijk is alles ech ter natuurlijk in orde. 't Zelfde geidt ook weer van Rusland De oppositie heeft zich onderworpen. Trotzky, Zinovjef c.s hebben voor Staiin gebogen. Dank zij bemiddeling van Kame- nef is een compromis bereikt. Het wil ons echter voorkomen, dat dit heele vergelijk louter en alleen voor de buitenwereld is aangegaan. De oneenigheid onder de lei ders gaf toch naar buiten een al te groot idee van verval ten aanzien van het bolsje wisme Dat moest worden gekeerd. Mis schien ware de oppositie met geweld te on derdrukken geweest, maar dat heeft Staiin blijkbaar toch niet aangedurfd. Het was ietwat riskant, ongetwijfeld Dat in wezen de groote verschilpunten niet overbrugd zijn, spreekt vanzelf. Daar voor zijn zij trouwens ook te principieel. In het bolsjewisme zal daarom de strijd vermoedelijk gecamoufleerd worden voorts gezet en misschien is dat meer nog dan de openlijke strijd een ontbindingsproces. Overigens is het een zeer rustige week geweest. In Oostenrijk is nog een nieuw kabinet 'Seipel opgetreden, doch het is nog niet bekend, welk standpunt dit in neemt tegenover de eischen der ambtena ren, die met staking hebbeD gedreigd, zoo hun eischen niet worden ingewilligd. Het kabinet-Ramek is voor dat dreigement ge weken Wat Seipel zal doen 1 Eindigen we onze tournée voor heden met nog even aan te stippen, dat in De nemarken een crisis dreigt voor de linksche regeering, wegens protectionistische wets ontwerpen. Het vrijhandelsmanifest en de politici! Het lijkt u misschien een waaghalzerij maar u kunt gerust meegaan, we zullen er de éénige nieuwsgierigen niet zijn hoewel ik u aanraadt u zoo stil en be scheiden mogelijk te houden, niets opval lends te zeggen of te doen. en uw vreemde lingschap maar zooveel mogelijk verborgen te houden, geen andere taal dan Fransch te spreken. We zullen naar een apachen-bal gaan in de buurt van de Bastille, daar zijn meerdere straten, die bekend zijn om hun apachen- bals bekend in de „apachen-kringen z;elf en bij de enkele ingewijden daarbuiten. We kiezen daartoe een bal in de rue de Lappe. De rue de Lappe is overdag een straat met winkels van ijzerwerk, potten en pan nen vooral. Er wonen daar veel Auvergna- ten. die er de producten van hun landstreek verkoopen: behalve dat ijzerwerk, ingezou ten spijzen, en bruin brood in enorm groote vormen gebakken, bmoden als molenstee- nen zoo groot! En dan wonen er makers van doedelzakken, van het soort dat de Auvergnaalsche herders bespelen. ..Muset tes" h'eeten die muziekinstrumenten. En bals-musettes heeten de bals. waar gedanst wordt op de muziek van die doedelzakken. In de rup de Lappe waren veel van die bals, omdat de Auvergnaten er hun eigen volksdansen, zooals bijvoorbeeld de „bour- rée" dansen wilden bij hun eigen muziek op hun eigen instrumenten gespeeld. Op den duur echter werden die Auvergnaalsche bals druk bezocht door de apachen en hun da mesgezelschap. het karakter ervan ging ver loren. de doedelzak werd vervangen door een harmonica, begeleid door gitaar en viool, soms met nog een fluit erbij maar de naam van ..hals-musette" bleef beslaan. En die is nu zelfs de algemeene benaming geworden voor de apachen-hals in heel Parijs. Van de oorspronkelijke hals-musette, de Auvergnaalsche. met hun bourrées en hun doedelzak-muziek, daar zijn er maar weinig meer van over in de rue de Lappe zijn er nog enkele, maar naar de overige is met een lantarentje te zoeken. Maar wat óns interesseert, dat zijn nu juist die getransformeerde, bals-muselte de gewone apachen-bals. waar gedanst wordt op muziek van harmonica, gitaar en viool. We gaan dus de rue de Lappe in. Eén kant van de straat bestaat bijna enkel uit „marchands de vin", waarvan de meesten aan hun cliënten de gelegenheid bieden om een dansje te doen. In groote lichtende let ters kondigen ze dat van buiten op hun kroegje aan. En al die kroegjes lijken op elkaar, van buiten zoowel als van binnen. Laten we nu in één daarvan binnengaan. Dit hier, waar twee politie-agenten bij den ingang geschaard slaan zoo zijn we in elk geval zeker van een goede' bewaking. Een troepje nieuwsgierigen staat rond de agen ten heen naar binnen te gluren. Vreemde lingen. zooals wij. of nieuwsgierige Parijze- naars. die óók wel eens naar een apachen- bal zouden willen, maar toch niet goed durven. Ze kijkpn ons onderzoekend aan. en twee. die begrepen hebben, dat ook wij maar nieuwsgierigen zijn,1 volgen ons naar binnen. Een fel licht valt ons in de oogen, zoodra we binnen zijn. een licht zoo brutaal-fel als in een cinema-sipdio. een licht dat scherp doet uitkomen de smakelooze versiering der wanden, het buffet vlak bij de deur met zijn planken daarboven, waarop mannetje aan mannetje de vele en veelsoortige drank- flesschen geschaard staan: het orkestje van harmonica gitaar, viool en nog een piston, op een verhooging tegen den muur gezeten, in het midden van de zaal; en de dansende paren. Vooral die dansende paren inleresseeren ons. Maar we vragen ons af: Zijn we niet een verkeerd bal binnengegaan? Zijn düt nu de beroemde, beruchte Parijsche apachen en hun vrouwen? De -mannen lijken veel meer op werklui op z'n Zondagsch. de vrou wen op jonge winkelmeisjes! De mannen i hébben keurige pakken van degelijke stof en goede snit. en nieuwe pellen hebben ze op. Gele schoenen hebben ze aan. van het j laatste model, waarboven mooie kleurige sokken komen te voorschijn kijken. Enkele zijn er bij. die pronken met een roze hemd, of met een fel-groene trui Ze hebben alle- I maal frisch geschofep gezichten en ze roo- j ken sigaretten van de beste tabak. De vrou- j wen hebben vilthoedjes op naar de laatste mode. slpchls enkelen dansen blootshoofds en verloonen dan een keurig-verzored kap sel. kortharig natuurlijk. En allemaal dragen ze kousen van kunslzijde en hooggehakte j sierlijke schoentjes. Ze dansen dansen hartstochtelijk, die" mannpn en die meisjes, heelemaal over gegeven aan den^dans zijn ze. Neen. het is niet de charleston, die ze daar dansen bij de apachen, die zottigheid laten ze over aan de mondaine bals! Zij dansen een ouder- wet9che, meesleepehde wals maar hoe! Waar zaagt ge.ooiL-behalve in Weenen, zóó walsen? En w'aaVhebt ge ooit.„behalve in j Wéenen. 2ó,ó e§m wals hoóren spelen?! Hij is een werkelijk virtuoos, die harmonica speler. en' hij is he^lemaal -in zijn spel ver diept aandachtig over Zijn instrument gebogen doet hij het zingen en''juichen en klagen en verleideljjk lokken als hij even opkijkt naar dp zaAl hebben zijn oogen een ppihzende, afwezige uitdrukking. Op, het onweerstaanbare wals-rhythme laten ze zich meedragen de apachen evn hun meisjes. soms zacht voortschuifelend, soms rondzwierend in wilde, wervelende Mraaiing. om dan plotseling, wanneer de muziek zwijgt met een enkelen ruk stil te staan Dan biedt galant iedere cavalier den arm aan zijn dame. en leidt haar naar haar plaats terug. Doch slechts voor korten tijd. want weldra begint het orkestje te prelu- deeren voor een volgenden dans. Een kort. bevelend „Psstl" en alsof ze niet aan haar eigen wensch maar slechts aan dat bevel gehoorzaamden, slaan dadelijk dp meisjps op. pn richten zich naar dp uitgestokpn hand. En de paren stellen zich in postuur op het dansruimtetje vóór en opzij van de orkest-verhooging. Naast de muziek op het podium zit een man in hemdsmouwen - in schóónp hemds mouwen! die krijgt nü zijn taak te ver RECLAME. 1657 tegen hoesten en aandoeningen der luchtwegen is#de bekende en alom geprezen Akker's Abdijsiroop. Haar slijmoplossende en ziektekiem- doodende werking dankt zij aan de kruidenextracten die een deel van de samenstelling vormen. AKKES'i bevat geen vergiften of verdoovende middelen en is absoluut onschadelijk. Overal verkrijgbaar f 1.50. y f 2.75 en f 4.50 per Ccoch. vullen. Hij stapt van het podium af. en al rammelend met een blikken geldbakje. be gint hij te roepen: ..Passons la monnaie. s'il vous platt. passons la monnaie! Vagons. messieurs, passons la monnaie!" Want voor iederen dans moet apart betaald worden, en van te voren! Wie geen last wil hebbpn met geldwisselen, schaft zich tegelijk een stuk of tien dans-penningen aan waarmee hij in den loop van den avond den kassier betaalt, danspenningen. dip cesfpmnpld zijn met den naajn en het adres van het etablis sement. zoodat met geen andere dan de eigen penningen aan het établissement be taald kan worden. De volgende dans is een ..Java" maar alweer niet de „Java" der mondaine bals. Neen. ze hebben hun eigen en eigenaardige dansen nog. de apachen van Parijs wat men er ook van zeggen moge Hun ..Java" bestaat uil een heeleboel kleine vlugge zij- waartsche pasjes, uit duizelingwekkende ronddraai in gen en uit een z.g „chalonpée", met gebogen schouders en lichtelijk inge trokken hals De vrouwen zijn de absoluut onderworpen slavinnpn van hun „hómme". voor en door wien ze leven en sterven willen, voor wien ze gereed zijn de vuilste misdaad te plegen, het laagste verraad Want hel is een troep boeven, dipven moor denaars. inbrpkers. die hier danst! Al zou je dat niet raden kunnen aan hun kleeding. en zelfs niet aan hun gpzichlen. Maar de politie wpet het wel. En die een zame toeschouwer daar in dien hoek, die zoo kalm zit rond te kijken met een glaasje hier voor zich. dat is een geheime politie- inspecleur. zwaar gewapend die hier naar een moordenaar is komen zoeken Misschien is het wel die daar. die jonge bleeke man. die met zijn oogen half toe zijn mond half open voortdanst. voorldanst. en geniet En. zaagt ge straks dien anderen jongen man. die plotseling opstond, en met een eenigszins verlegen gezicht, en geflankeerd door twee andere jonge mannen, zich naar den uitgang begaf? Die twee andere jonge mannen liepen zachtjes de gespeelde dans-melodip mee te fluiten Bijna nie mand lette op hen - cep misdadiger tusschen twee agen'en ijjt civiel, dip daar öt\ dat bal- muselfp hun vangst maakten Hun mooiste vangsten maken ze op die hals-musette. want al weet een Pariischp apache zich ook nóg zoo handig verborgen te houden voor het oog dpr politie wat vropger of la'er keert hij terug naar het hal-musette want daór is hij zpker de makkers te zullen vin den. wier hulp hij noodig heeft voor nieuw beraamde boevenplannen Geen bpfer poli- tie-muizenvallen voor misdadigers dan hun eigen bals' Een anderen avond kan het gebeuren, dat ge twee jonge mannen samen ziet opstaan, en samen zich naar de deur ziet begeven. Als ze op straat zijn begeven zp zich in de richting van het Kanaal En dóór zullen ze met hun messen uitvechten, aan wien van hen de jonge blonde vrouw toebehoort, waarop ze beiden recht meenen tp hebben. Fn dat meisje daar in dat blauwe man teltje met griizen bontkraag dat daar lief jes. maar toch een beetje schuw te praten staat met de eigenares van achter h°t buf fet. en die nerveus telkens even met haar hand aait over de noes van het huis het is best mogelijk, dat ook zij op een orige- lulckigen avond tusschpn twee agenten in weggevoerd zal worden. Voor welke mis daad? Begint ge het een beetje griezelig te vin den hier in deze oogenschijnlijk zoo fat soenlijke burgerlijke omgeving? Laten we dan maar heengaan. Het is trouwens al over 12 we kunnen nog net de metro halen op de Flace dp la Bastille. Buiten zien we in de verte een oploopje van menschen Een arrestatie? Een dron ken kerel?.. We moeten er langs en hooren in het langsgaan iemand zeggen dat ..de messteek haar recht in het har' getroffen heeft". We hpbhen geen moed om te blijven slaan, en méé te kijken MDFROVA NNO De straatschenderij in Rnsland. (Nadruk verboden) De bolsjewiki predikten tegelijk mei den haat tegen de burgerlijke maatschap pij ook den haat tegen de moraal, tegen alle zedelijke principes, die de geheele beschaafde wereld voor onaantastbaar houdt Negen laar lang wordt de Russi sche jeugd vergiftigd door de bolsjewisti sche theor.ieen, negen jaar lang wordt aan de Russische jeugd ingepompt, dat, er geen algemeen-menschehjke moraai be staat; dat elke klasse, zdodra zij de macht verovert, een nieuwe moraal schept, welke alleen ten doel heeft de overwonnen klassen te onderdrukken en zich zelf vrij te maken; dat de_ overwinnende klasse alles mag: dat voor de proletariërs geen verbodsbepalingen mogen bestaan. De „lzwestia", het Russische staatsblad, schreef nog kort geleden, dat ,,de dicta tuur van het proletariaat door geen wets bepalingen is beperkt. De beruchte me vrouw Kollontaj, de vroegere bolsjewisti sche gezant in Noorwegen en thans ver tegenwoordiger van den sovjet-staat in Mexico, heeft ïaren lang op kosten van den Russischen staat de Russische jeugd vergiftigd en de meest krankzinnige theo rieën over zedelijkheid verkondigd, welke door den sovjet-staat \n honderdduizen den brochures verspreid werden over het geheele land Ttiken* hoorde de jeugd verkondigen, dat de mensch, vooral de ar beider, moet bevrijd worden van alle ban den, dat de ai beidersklasse, vooral na tuurlijk de „voorhoeue' er van (d. w.z. de communisten en hun jeugd organisatie, de in geheel Rusland gehate en gevreesde Komsomol), alies mag. ien slotte heeft de jeugd deze theorieën overgenomen. De overtuiging, dat men alles mag, dat er geen banden moer bestaan., dat elke arbei der liet \olle recht heeft zich uit te le ven, zelfs wanneei dil ten koste van ue vrijheid, de veiligheid, ja zelfs van het leven van andere menschen geschiedt, heeft bij een gedeelte van de Russische jeugd post gevat Wot de gevolgen er zijn is niet moeilijk te begrijpen De jongelui die de ideeeD van Kolloncaj over zedelijkheid hebben aangenomen, die de leerstellingen van de bolsjewistische leiders over de rechten van de arbeiders klasse om ongebonden te zijn, geen alge meen menschelijke wet'-en te erkennen, gretig hebben aanvaard, die het'bolsjew.s- tische principe alles mag" tot hun lijf spreuk hebben gemaakt, zijn de schrik van het geheele land geworden. Uit ai.-e steden en dorpen, uit de fabrieksstadjes Uit het Duitsch door ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van L. DITH MARINE (Nadruk verboden.) 24) V „Zijn chauffeur heeft hem bijna de trip- Pen afgedragen. In de hal heeft hij van My- l°rd afscheid genomen." „Nu dan is het goed. Dank je wel, Ryther." „Wat doen wij nu?" jammerde Grace. Gloria haalde de schouders op. Haar koel bloedigheid keerde lerug. Las Va klas had een voorsprong, die zij nooit en nimmer in kon halen! Als hij gedurende den toch! niet °Pgehouden werd, moest hij tegen twee uur 'n Londen zijnl Ophouden! Waarom zou dat niet ?aan? In kalmte moest overlegd worden! „Eerst wil ik ontbijten besloot zij. ..het '3 half elf en ik heb nog niets gegeten' Met oe telefoon kunnen wij hem altijd nog te Pakken krijgen." De ontbijtkamer was leeg. Zij liet zich 'hee. brood en ham brengen en bestudeerd :- terwijl zij at. de kaart. „Dover is hij reeds voorbij als hij ten minste over Dover gereden isl Maar in Jaidsfone moeten ij hem kunnen berei *en- Ik zal de Dolilie in Maidstone aanvra- °ey..Die moet hem ophouden tot ik kom." Zij dronk een tweede kop thee en stond op doch Grace, die stil en bevreesd naast haa. gezeten had. hield haar terug. „Gloria," vroeg zij, „wil je de politie alar meren?" Met kouden blik zonder medelijden zag zij de oudere zusier aan. „Weet jij dan een betere raad?" „Ik ikstamelde Grace, „hij zal zijn bedreiging met de brieven waar maken.' „Of het verdrag verkoopen en vader on metelijke schade aandoen. Wat zou wel het ergste zijn?" Grace antwoordde niet. Zij liet het hoofd hangen en stond Gloria toe haar plan te vol voeren. Na tien minuten kwam deze terug. „Dat is in orde", zeide zij. „men zal hem daar ophouden tot ik kom Over veertig mi nuten gaat een lokaaltrein van Folkestone. Die kan ik halen. Laat een auto voor mij klaarmaken! Intusschen ga ik vader goe dendag zeggen". Vijf minuten later reed zij heen. Daar er plotseling regenwolken in de lucht waren nam zij den regenmantel van Grace mede. Een kwartier later zat zij in den trein. Nog geen anderhalf uur daarna was zij in Maidstone. De inspecteur Groothe had na tuurlijk alles gedaan wat de dochter van Lord Brunham hem gevraagd had Aan den ingang van de stad had nij konstabel-ser geant Honkins als post opgesteld Geen auto mobiel was er aangekomen die niet den omweg over het politiebureau had moeten maken. Las Valdas was daaronder niet ge weest. Dat was een zware slag Hij had dus. van het begin af aan met de mogelijkheid rekening gehouden dat hij opgehouden zou kunnen worden en h^d een anderen weg genomen. Een gevaarlijke vijand, slim en niets en niemand ontziend. Nu was hij ze ker reeds dicht bij Londen. Hij zou dus gewonnen hebben? Neen, neen! klonk het in haar En indien het haar niet meer mogelijk zou zijn hem het docu ment af te nemen straffen moest zij hem voor zijn lage daad. Zij reed verder met de auto naar Londen, die haar inspecteur Groothe ter verzorging had gpsteld. De wagen was oud en haalde nauwelijks de snelheid van vijf en veertig kilometer maar om zes uur was zij voor het huis Berkley Square 26. hetwelk Las Valdas bewoonde ..De heer Las Valdas is om vier uur aan gekomen". zeide haar de Portugeesche be diende. ..en is dadelijk daarop weder uilge reden. Hij zal pas om acht uur weer thuis zijn" Acht uur! Dat was het uur waarop hij met Grace had afgesproken! Gloria kon niets doen. Zij liet zich naar het huis van haar vadér op Carlton House Terrale rijden Hpf weer was geheelomgeslagen. Reeds gedurende den rit van Maidstone naaf Lon den was het begonnpn te regenen en toen de avond viel hing de bekende natte luis tere mist over Londen Vreemd leek de stad de jonge vrouw dip nauwe straten en flik kerende lantarens geheel ontwend was Het lawaaiige haastige verkeer op Piccadillv maakte haar zenuwachtig en zil ademde op toen haar auto het rustige Carlton House Tprrace dat in voornamp rust lag insloeg Zij was er geen mpnseh naar om zich met noodelooze speculaties het hoofd te vprmoeien Tot acht uur kon zij nipts doen' In dp kleine salon liet zij een vuur voor zich aanleggen Precies kwart voor acht stond zij op, ging naar haar kamer, die nog was. zooals zij deze als jong meisje verlaten had en Dam uit de lade van de commode een kleine met zilver beslagen revolver, die zij jaren gele den eens van haar vader gekregen had en die sindsdien een vergeten bestaan leidde. Toen haar namentlijk inviel, dat zij ge heel ongewapenu van Burnham Tower was weggereden, kwam haar dit kleine ding in de herinnering. Het was toch betpr dan niets De revolver was geladen. Zij nam de patronen eruit, bekpek alles zorgvuldig liet de haan los alles was in goeden staat. Zij laadde het wappn wederom dped hpt in haar zak. ging naar de hal. trok den regen mantel van haar zuster aan en verliet het huis. Zij wilde te voet gaan. Koel over woog zij al haar kansen Als zij er werke lijk top gedwongen werd haar revolver te gebruiken, zou het beter zijn dat er geen chauffeur bestond die haar naar het huis Berkelev Squarp 26 gereden zou hebben. In hetzelfde oogenblik .dat zij voor haar kast stond en haar revolver nakeek liep de boottrein van Folkstone hpt Lïvernool-sta- tion binnen. Daaruit steeg een lange, mager" man een goede dprtieer LQrd Harald Neville. Ook in Parijs kon hij het niet meer uit houden. Toen hij van Gloria antwoord op zijn brief krpeg vanuit Burnham Tower be sloot hii naar Londpn terug te gaan Daar hij wist dat de familie niet in de ?tad was wilde hii eerst aan hpt huis van den heer Burnham inlichtingen vragen. Hij reed dus van het station niet naar zijn "ig^n woning maar naar Carlton House Terrace en hier kwam zijn auto iuist op hpt moment bil de zuil van den Hertog van York aan. toen Gloria naar het Walerlooplein ging. Zij droeg een sluier. Harald Neville zag slechts haar figuur en haar mantel Grace! Jalousie, overmande Jiem plotseling. Zij in de stad? Waarheen ging zii pn op dit uur? Te voet? Gesluiprd? Had zijn on geduld en zijn zwakheid hem op het goe<ie oogenblik hierhpen gebracht? Toeval? Die zwakke uitvlucht van nudp vrouwen? Neen. neen voorbestemming? Hu liet de auto keeren en beval den chauffeur de lange slanke vrouwengestalte te volgen Door hef genppnde por'ierraam hield hij haar in het oog Maar het lang zame rijden van den wagen werd vooi zijn koortsachtige opwinding teveel. Hij sprong eruit pn zond den chauffeur weg Met een verwnndprde blik zag deze ziin heer aan Zoo had hij hem nog nooit ge zien de spieren en zenuwen trilden i zijn mager gezicht ..Zal ik misschien langzaam volgen, nr lord?" waagdp hij nog te vragpn „Neen. npen doe wat ik zeg! Ik Midden in den zin wendde hij zich af en snelde heen Juist sloeg de dame Charles- strept in hij mocht haar niet. uit het oog verliezen Met snelle pnergipke schreden ging zij over St James Square King Street en James Street naar het Piccadillv toe. Zoo gaat slechts iemand die een doel voor oogen heeft Hij mopst weten wat dit doet wis Duister lag Berkeley Square Duister Devonshire House met ziin tuin. Duister het park en het plein Treurig en levenloos f'ikkerden de lan'arer.s door den dicht nee' vallenden regen De achtervo'gde vorsoe'd»* haar pas. Zij liep hijna hard. stak de stria' over en ging op °pn van de oude huizen die aan den anderen kant «'onden (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9