AGENDA. LAND- EN TUINBOUW. BUITENLAND. Vxödao. Nuts zaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Le zing ds. Riemens. 8 uur. Prediker (Janvossensleeg): Propaganda^ vergadering Chr. Besturenbond. Sprekers de heeren Kruithof en v. d. Voorde. "8 uur. StadLszaal (groote zaal): 1ste abonne mentsconcert, bureau dir. Koos: Harold Bauer. 8 uur Volksgebouw: Jaarvergadering. 8 uur. Zaterdag. Stadszaal (foyer): Liefdadighcids-dans- ivond „The Popular Jazz". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steen- straat 35, telefoon 136, en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, telefoon 1313. niet bebouwd kan worden op grond der bouwverordening, word gerenvoyeerd naar het dagelijksch bestuur om prac-advies. Aan de orde komt punt 1 van de agenda Voorstel van B. en W. tot een partieele wijziging van het stratenplan van de ge meente Oudshoorn De heer Den Hertog is van meening dat bet gewenscht is omtrent wijzigingen in het bouwplan niet zoo'n ruim standpunt in te nemen, zuLks met het oog op aansluitin gen die dan ook gewijzigd zullen moeten worden. Hierop antwoordt de Voorzitter dab dit geen bezwaren oplevcit; door deze wijzi ging blijven de neven-plannen echter in tact. Zonder hoofd. st. wordt het voorstel aangenomen. Voorstel van B en W. tot veTkoop van grond aan de Prins Hendrikstraat aan den heor W. v. <1 Bijl q.q. Dd verkoop om- sluit eeu perceel van plm. 280 M2., tegen- den prijs van f 10 per M2. en bestemd voor den bouw ran twee heerenhuizen. Aangenomen. Eenzelfde voorstel lot verkoop van grond aan den heer G. de Jeu q.q. aan de Horten siastraat wordt aangenomen. Bedoeld wordt den grond te bestemmen voor den bouw van 6 woningen. Hiervoor is benoodi^d 560 M2. De grondprijs hiervan is f 4 per M2. Voorste! van B. en W. tot aankoop van strooken grond langs den Gouwsluischen wog en de Prins Hendrikstraat van ver schillende eigenaren. Wordt na een opmer king van den heer den Hertog z. h. st. aan genomen. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een strook grond gelegen binnen het hek om het kerkgebouw aan de Hooflslraat van den Kerkeraad der Gerei. Gemeente van Ouds- boorn. B. en W,. dienen het voorstel al dus aan: „Na daaroinlrent gevoerde onderhande lingen heeft de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Oudshoorn zich nog bereid ver klaard lot afstand van de oppervlakte grond gelegen binnen hèl hek voor het kerkgebouw aan de Hooftslraat, ter grootte van ongeveer acht en zeventig vierkante Meter legen den prijs van zes gulden per vierkante Meter, terwijl hij dé ten name dier kerk staande strook grond gelegen "buiten bet hek en deel uitmakende van de openbare straat, koste loos aan de gemcenle wil afslaan. De opper vlakte der grond builen het hek bedraagt ongeveer zestien vierkante Meter. Waar bet gewenscht is dat de gemeente ten behoeve van de noodige straalverbree- öing ter plaatse den eigendom van dezen grond verkrijgt stellen wij U voor tot den aankoop te besluiten." Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten. Voorstel van B. en W. om aan liet bestuur van het departement Alphen a. cL Rijn der Mij. tot Nut van 't Algemeen te verhuren 4 lokalen van de O.L. school aan de School straat voor zijn ambachlsleekenschool voor den prijs van f 800. De heer de Wolf acht het beslaan der ambachtsteekenschool van belang voor de gemeente en zou er voor zijn de lokalen gratis beschikbaar te stellen. De vrijgeko men f 800 kunnen dan ten goede komen aan kinderen van juin- en onvennogenden die •het onderwijs gaarne zouden willen volgen, doch dit niet doen vanwege de kosten. De heer Bergshoeff is van meening dat de minvermogenden reeds gratis de school bezoeken. De heer v. Dijk kan het bezwaar van den heer de Wolf niet doelen; het hoogste schoolgeld is naar spr.'s meening f 6 per leerling, dus dat vertegenwoordigt niet zoo'n kapitaal, en bovendien voor de onvermo- genden is het aanmerkelijk lager gesteld. De voorzitter acht het voorstel van den beer de Wolf bezwaarlijk; al zou de ge meente die f 800 schenken dan zou hier mede het door dezen beoogde doel niet he rijkt worden; het rijk zou het cadeautje ont vangen, want die betaalt de huur. Er is wellicht wat te vinden om het schoolgeld te verlagen, doch dit ligt op den weg van'het Nulsbestuur en daar staat de gemeente bui len. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. uop uua uajoouuoipunj ^fqasoui puo^osjm Voorstel van B. en W. tot verhuur van de slachtplaats aan de Rijnkade aan F. Schmal, alhier, wordt z. h. st. aangenomen. Ejj het voorstel van B. en W. om af wijzend te beschikken op het verzoek van de Gewestelijke Landstorracommissie Zuid-Hol land-West om over 1927 een subsidie van f100 uit de gemeentekas te mogen ontvan gen, stelt wethouder Vlasman voor dit punt van de agenda af te voeren om dit in een vozende vergadering te behandelen. Dit wordt gesteund door den heer Cocx, zoodat dit« voorstel in de volgende zitting een punt van bespreking zal uitmaken. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen eener vorordening, houdende eischen voor rergTinnings- en verlofslocaliteiten. De voor naamste punten zijn: Artikel. 2. Een localiteit, als bedoeld in art. 1, moet een oppervlakte hebben van tenminste 40 M2, Voor het geval de verguuning wordt ge vraagd voor meer dan één localiteit van een inrichting, is die oppervlakte voor slechts ééu der localiteiten vereischt. Artikel 3. De buitenwand van elke localiteit moet voorzien zijn van ongekleurd doorzichtig glas, netwerk in totaal een broedt© hoert van tenminste 2/3 gedeelte van do v. andbreedte van do localiteit, mits niet minder dan 3 M. Het glas moet ten- nimsto 1-50 Al. hoog zjjn. De onderkant daarvan mag niet hooger zjjn dan 1.25 M. boven den vloer; de novenkant niet la&er dar» 75 cM. onder het plafond, of waai* dit ontbreekt, onder den onderkant van do balklaag. Artikel 5. Alle overige buitenwanden moeten aan de eischen, gesteld in art. 3, beantwoorden, met deze uitzondering, dat voor dc maat van bet glas, horizontaal ge meten, kan worden volstaan met ten minste de helft van de wandbreodte van do locali teit, maar met niet minder dan 2.50 M. Artikel 9. De localiteiten moeten, indien daarin publiek aanwezig is, van zonsonder gang tot zonsopgang helder verlicht zjjn. Zoowel gedurende dien tijd als ovc-r dag moet het inwendige van de localiteiten door do ramen in de buitenmuren zichtbaar zijn. Gordjjnen mogen tot manshoogte den in blik van buitenaf niet belemmeren. Aldus vastgesteld. Een aanvulling in de verordening voor de openbare lagere scholen en 'het onder wijzend personeel dier scholen wordt even eens z. h. s. goedgekeurd. Het voorstel van de Commissie van Straf verordeningen tot aanvulling van do A!g. Politieverordening omhelst de volgende be palingen: „1. Het is verboden in voor het puöiiek toegankelijke localiteiten, waarvoor krach tens de Drankwet vergunning is verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein, o£ op do voor het publiek toegankelijke open aankoorigheden van het huis wadrin zich deze localiteiten bevinden, personen openbare dronkenschap veroordeeld zjjn of niet behoorende tot het gezin van den houder der vergunning die meermalen wegens die, ter beoordeeling van den Burgemeester, bekend staan als openbare dronkaards: a. toe te laten; b. sterken drank te koop aan te bieden, to verkoopen, ten geschenke te geven of toe te dienen indien zij, niettegenstaande het verbod' sub a, zich daar toch bevin den. Dit verbod geldt alleen ten aanzien van ben, wier namen door den Burgemees ter schriftelijk aan de vergunninghouders in de gemeente zijn opgegeven. 2. Personen in het eerste lid van dit artikel bedoeld, die zich in een der daarin bedoelde localiteiten of op een der daarin bedoeloe open aanhoorigheöen bevinden, zijn verplicht op eerste aanmaning van een be ambte van politie terstond te vertrekken. 3. De Burgemeester bepaalt den tijd, gedurende welken het in het eerste lid van dit artikel vervat verbod op de dharin bedoelde personen van toepassing is, welke 1 ia geen geval langer dan één jaar kan zijn." De lieer Van Dijk brengt eenige bezwaren te berde, waarop de voorzitter, die deze ech- ler niet miskent, opmerkt dat de werking dezer verordening meer preventief is; men komt er niet zoo gauw toe iemand te dis- kwalifiseeren, doch de verordening geeft toch een zekere macht in handen om uit spattingen te voorkomen. De heer Bergshoel gevoelt ook wel voor de bezwaren van den heer v. Dijk, de grens is moeilijk te bepalen. De voorzitter herhaalt nog eens zijn mee ning; het is een uitstekende zelfcontrole. Z. h. s. wordt de verordening vastgesteld. Tot leden van het algemeen Armbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren 1L S. v. Putte en A. D. v. Vliet, worden beide af tredenden herbenoemd. Na de rondvraag di© niets bijzonders bood sluit de voorzitter de vergadering. KOUDEKERK. Burgerlijke Stand: Geboren: Johannes Frederik, z. van J. F, Wiegman en A. van Eyk. DE LANDBOUWBEGROOT5NG 1927. Opmerkingen van het Kon. Ned. Landbouwcomité. Het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft naar aanleiding van het ontwerp-begrooting Hoofdstuk V voor 1927, 5e afd., eenige op merkingen gezonden aan de Tweede Kamer, waaraan wij hot volgende ontleenen: Het comité vestigt er de aandacht op dat, terwijl ons land- en tuinbouwbedrijf veel meer voortbrengen dan voor de binnenland- sche marltt noodig is* het buitenland aan den uitvoer van onze land- en tuinbouw- voorlbrengselen sleeds meer bezwaren irf den weg legt. Dit moet lot een déb&cle voor ons land- en tuinbouwbedrijf leiden, tenzij die takken van volksbestaan krachtdadig van overheidswege worden gesteund dooT voorlichting in allerlei vorm, zoowel bij de voortbrenging als bij den afzet der produc ten. Daarom is het noodzakelijk, dat zoo spoedig mogelijk hersteld worde, wat in dit opzicht in de laatste jaren ten onrechte is opgeheven of achterwege is gelaten. Met teleurstelling heeft het comité gezien, dat de Minister geen posf op de begroeting heeft gebracht ter voorziening in de functie van Directeur-Generaal van den Landbouw. Uit de toelichting blijkt, dat de Minister meent, dat hij den Directeur-Generaal te minder noodig heeft, nu het overjeg met de Centrale Landbouworganisaties zulke goede resultaten afwerpt. Met dit overleg alleen kan echter geen definitieve oplossing wor den verkregen. Als in den moeilijken tijd. dien we nu beleven, de landbouw aan iets behoefte heeft, dan is het wel aan een zoo uitstekend mogelijk functionileeren van den Voorlichtingsdienst en van het Landbouw onderwijs. Voor de verschillende onderdee- len van dezen tak van staatszorg, heeft men inspecties ingesteld en ook de daaraan ge lijk te stellen Directie van den Yeeartsenij-. kundigen Dienst Om nu bet maximiuu nut tig effect te verkrijgen van deze behoeften, is het noodig, dat 'zij een krachtig organisch geheel uitmaken, onder één deskundig hoofd, dat met voldoende gezag bekleed is om deze samenwerking lot stand te brengen en in stand te houden. Bij het geheele debat, dat heeft plaats gehad, over de al dan niet handhaving van een Directeur-Generaal van den Landbouw, schijnt dezo kant van de kwestie nog niet genoeg naar voren ie zijn gekomen. Overtuigd van de groote waarde van den Voorlichtingsdienst, zou het comité het buitengewoon betreuren, als door het niet vervullen van de vacature van den Directeur-Generaal de organisatie van dien dienst schade zou lijden. Er is wel een zoodanige oplossing te vinden, dat het ge vaar. dat het overleg tusschen de organisa ties en den Minister zou lijden door de handhaving der functie van Directeur-Gene raal, geheel verdwijnt. Art. 78. Het heeft de volle instemming van het comité, dat een ruimer bedrag is aangevraagd voor de voorziening in de va cature aan de Landbouw-Hoogesehool, ont staan door het overlijden van prof. ir. S. Koenen. Het is van oordeel, dat deze bij uitstek nationale leerstoel door een Neder- landsch landbouwkundige moot worden bezet. Art. 95. Het Comité juicht liet toe, dnt voor 1927 f50.000 is aangevraagd, voor uit breiding van het aantal lagere Land- en Tuinbouwscholen met tien op nader te be palen plaatsen. De regeering zal goed doen zich op het standpunt te plaatsen om daar, waar van de behoefte aan een lagere Land- of Tuinbouwschool is gebleken, medewer king te verleen en, deze school tot stand te doen komen. Art. 96. Met instemming is kennis geno men van de aanvrage van een bedrag van f 55.000, ten einde aan de daarvoor in aan merking komende land- en tuinbouwonder- wijzers weder eèn toelage voor het bezit van de akte land- en (of) tuinbouwkunde 1. o. te kunnen verleenen. Het schijnt ge wenscht, de bedoelde toelage minstens ge lijk te doen zijn aan de vergoeding verbon den aan het bezit van een lagere taalacte, en deze toelage alleen toe te staan aan hen, die onder nader te bepalen voorwaarden b.v. door het verleenen van hulp aan den Rijks- land- of luinbouwconsulent bij het nemen van proeven, bij het samenstellen van sta tistieken enz deze acte productief maken, naast het onderwijs, dat zij geven, of naast den steun, die aan* de bestaande land- en tuinbouwvereenigingen, die zich met liet geven van onderwijs bezighouden, verleenen Art. 101. Sléchts drie adjunct-consulenten zijn werkzaam tegenover 48 Rijksconsulen ten. Het is gewenscht meer afgestudeerden aan de Landbouw-Hoogesehool als adjunct- consulent aan te stellen, teneinde een con tinuatie van den bmnenlandschcn Voor lichtingsdienst te waarborgen. Zoo dient speciaal ook de Landbouwkundige Dienst van het Rijksontwateringsburcan versterkt te worden. Art. 102. Nu het voornemen blijkt te be staan, eem consulent bij den buitenlandschen landbouwvoorlichtingsdienst té detacheeren in Amerika, wijst het comité er op dat de taak van den consulent van den buiten landschen voorlichtingsdienst zich moet richten op het verstrekken van gegevens be treffende de productie, de circulatie en de consumptie, de omstandigheden, die direct of indirect invloed op den handel kunnen uitoefenen, op de gebreken, die de Neder- laudsche producten in de oogen der afne mers aankleven en de aandacht vestigen op de maatregelen, die andere landen nemen, om de producten in overeenstemming te brengen met de eischen, die daaraan in het vreemde land worden gesteld. Ook in an dere opzichten heeft zij een veelzijdigen arbeid Er moeten dus voor d#ze functie personen worden gekozen, die èn op land bouwgebied én op handelsgebied all-round zijn, die reeds eenigen tijd en met succes in die richting werkzaam zijn geweest, zoodat men met vrij groote zekerheid kan aan nemen, dat zij bij den buitenlandschen voorlichtingsdienst zullen voldoen. Men zende, al wordt bet iets duurder, do beste beschikbare krach teh. Art. 106. Een uitbreiding van de proef- boerderijen op verschillende grondsoorten is dringend noodig. Het ware gewenscht, een vast systeem van subsidieering in dezen te volgen, b.v. door een percentage van bet eventueele exploitatietekort voor Rijksreke ning te nemen. Art. 114, Van verschillende zijden wordt er met kracht op aangedrongen, om in Ne derland de hoeveelheid cultuurgrond uit te breiden. Er wordt voor dit doel reeds vrij wat gedaan, maar van een werkelijk goed opgezette en doelbewuste beweging kan in dezen niet worden gesproken. Met de uitbreiding van den cultuurgrond houden zich meer of minder direct vijf or ganisaties bezig, nl. de Commissie „Lovink" voor de ontginningsboerderijen; de z.g. Com missie van „Vier", Commissie .Lovink" voor de Zuiderzeewerken, a. de Rijkscom missie en het Rijksbureau voor de Ontwate ring en b. de Centrale Commissie voor de Ruilverkaveling. Het, komt het Comité gewenscht voor, dal meer eenheid in deze bemoeiingen wordt gebracht, door haar te stellen onder centrale leiding. Daaronder zouden ook behooren te komen de Zuiderzeewerken van het oogen- blik af, dat deze van den waterbouwkundi gen- naar den landbouwkundigen dienst overgaan. Bij deze landbouwkundige leiding zou de directie van den Landbouw een be langrijke rol kunnen vervullen. Art. 119. Een afdoende reorganisatie van het proefstation te Groningen dient spoedig haar beslag te krijgen, in dier voege, dat één hoofddirecteur worde benoemd, en een einde woTdt gemaakt aan het veelhoofdige bestuur, waaronder de vruchtbare werk zaamheid van dit kostbare en onmisbare Rijksinstituut in hooge mate en bij voort during lijdt. Art. 142. Er zijn teekenen, die wijzen op het verdwijnen van bosschen, waaivan de landbouw op den duur de nadeelige gevol gen zal ondervinden. Het Comité acht het daarom gewenscht, dat een grooter bedrag wordt beschikbaar gesteld om het Staat9- bosebbezit uit ie breiden, DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk en Dnitsshland. De Duilsche gezant von Hoesch is te Pa rijs teruggekeerd en heeft direct Berthelot den secretaris-generaal van builenlandsche zaken opgezocht. Hij zal binnenkort door Briand ontvangen worden. De voorwaarden, onder welke de Fransch-Duitsche onderhan delingen, te Thoiry aangeknoopt, tusschen beide regeeringen voor',gezet kunnen wor den, zijn vermoedelijk hot onderwerp ge weest van het gesprek tusschen den gezant en Berthelot. In Duitschland doet zich schérp gevoelen de beslissing van de Gczantenraad inzake de ontwapening, waarover men zeer ont sticht is. ENGELAND. De RijkscoufeienUe Geen stap in het kelencontliet. Op de Rijksconfereiitie heeft Sir Philip Cuncliffe Lister, minister van Handel, eon rode gehouden. Hij wees er op, dal voor drie jaar, de taak van de economische con ferentie was, om bij onderling overleg, de wegen en middelen te overwegen, welke zouden kunnen leiden tot de ontwikkeling van den handel binnen de grenzen van bet Britsche Rijk. Spr. gaf vervolgens een overzicht van dc economische ontwikke ling, waarbij hij de toestand in 1913 ge bruikte als uitgangspunt, en daarmee den huldigen toestand vergeleek. Spr. consta teerde, dat de toestand in tal van kolo niën thans uitstekend is; in dit verband wees spr. op de verbetering van dc tran sportmogelijkheden in Afrika welke een snellen groei van den handel van het Brifc- sclie Rijk tengevolge zal hebben. Spr. constateerde, dat déze goede voor uitzichten goed ter stade kwamen, vooral in verband met de gevolgen van den oor log. De volken, die nu trachtten om him munt-eenheid te stafciliseeren, moesten noodgedwongen hun crediet evenals hun aankoopen gaan beperken. Hoe racer er dus gekocht en verkocht werd binnen de grenzen van het Britsche Rijk, des te ge makkelijker viel het om eigen munt-een heid op peil te houden. Spr. memoreerde dan, hoe de economische rijksconferentie van voor drie jaar geleid heeft tct de in stelling van een economische rijkscommis sie, welke belangrijke aanbevelingen beeft gedaan. Vervolgen? wees de minister op het belang van zuivere statistieken, voor den handel .Tenslotte besprak spr. de re sultaten van de handelspolitiek aan de hand van cijfers, waarbij hij het - veelvul dig naar voren gebrachte standpunt van meest-begunstiging bepleitte. In den namiddag hield Amery, dc minis ter van koloniën, een rede, waarin hij al- dereersb mededeeling deed over den stand van de onderzoekingen op diverse terrei nen, de economische ontwikkeling ten doel hebbend. Ten behoeve van een onderzoe kingsstation te Cambridge, waar 4e mo gelijkheden van transport en in 'voorraad hebben van artikelen, welke lage tempe raturen noodig hebben, onderzocht worden is een crediet van 25000 pond beschikbaar gesteld, terwijl hiervoor verder nog 5000 pond per jaar wordt uitgetrokken. Reeds hebben de onderzoekingen bier reeds goede resultaten afgeworpen Verder wees de minister op het belang, welke de pento- mologisohe onderzoekingen kunnen hebben, daar nog altijd ongeveer' 10 procent van de wereldoogst verforen gaat door schadelijke insecten. Spr. deelde hierop mede, wat te dien opzichte is verricht. Spr. achtte ech ter het bestaande etation te Trinidad niet voldoende, en voor een volledigen inlich tingendienst zou het noodig zijn, de resul taten van verschillende stations te com bineeren. Vervolgens heeft de minister v. Koloniën gesproken over de positie van de koloniën, d« protectoraten, en de man daatgebieden. Bij de discussies, die daar op volgden, hebben de premiers van Austra lië, Nieuw-Zeeland, en Zuid-Afrika verslag uitgebracht over den toestand van de man daat sgebi eden, Nieuw-Guinea, Westelijk Samoa en Zuid-Weste Afrika. De rijksconferentie besloot vervolgens tot instelling van een commissie ter bcstu- deering van de kwesties van algemeen be lang, betrekking hebbende op de man- daatsgebieden. Bij de onthulling in de abdij van West- minster van de gedenkplaat voor de mil- liocn dooden uit den wereldoorlog van het Britsche Rijk, waarbij de gedelegeerden ter Rijksconferentie tegenwoordig waren, was Cosgrave, de president van den Ier- sohen Vrijstaat niet persoonlijk aanwezig, maar werd hij vertegenwoordigd door den vice-president Kevin C'Higgins. In een brief aan Baldwin heeft Cosgrave uiteen gezet waarom hij weggebleven is. Hij her innerde er daarin aan, dat hij en tenminste nog een lid van den Uitvoerenden Raad van den Vrijstaat actief hebben deelge nomen aan de vijandelijkheden te Dublin in April 1916, tijdens den wereldoorlog, waarbij aan beide zijden verliezen waTcn te betreuren. Voorzoover het degenen betreft, die aan de zijde van mijn gezellen vielen (aldus de president van den Ierschen Vrijstaat) heb ben de tijd en de blijde keer, die de zaken daarna genomen hebben, de wonden schier totaal geheeld. Maar ik weet, dat er bur gers van den Vrijstaat zijn, die bij deze gelegenheid broeders en. zoons verloren die in het Britsche leger dienden en bij dezen bestaat nog een gevoel niet zoozeer van bitterheid als wel van smart. Cosgrave vreesde, dat de persoonlijke tegenwoordigheid bij de e plechtighqjd ter herinnering aan hun geliefden van iemand, aan wien zij de verantwoordelijkheid voor hun verlies toeschrijven, dc nog niet to taal geheelde wonden zou openrijten. Voor den vice-president, die een broeder in den oorlog heeft verloren ,gold dit bezwaar niet. net gervoht, dat de regeering een Dien. wen stap zal doen om een einde te maker aan het conflict in de mijnen, wordt ofi-1 cieel tegengesproken. Baldwin houdt zich wel op de hoogt* van de ontwikkeling van het geschil. DENEMARKEN. Weer een crisis. Na eon lans debat in het Folkeling zijn de crisiswelten der regecring tot 9teun aan nij, verheid, scheepvaart, visscherij, landbouw enz. in den vorm van leeningen en cre- dielen tot een totaal van 99 inillioen kro. nen en rechtslreekschen «leun ten bedrage van 23 1/4 millioen kronen, welke 'aatste som zop worden verkregen uit eeh buitenge wone vermogensbelasting naar de commis sie verwezen. Bij de toelichting der ontwerpen ver klaarde premier Slauning, dat de regeering niet kon toestemmen in een schrapping van eonig essentieel deel van het plan en voegde er bij, dat iedere poging om dc behandeling der voorstellen uit te stellen of deze te ver worpen politieke gevolgen zou hebben. Dc regeering wil geen nieuwe maatrege len op douanegebied. Bij het debat na deze regeeringsvcrkla- ring bleek, dat het algemene bezwaar te gen het plan in hoofdzaak den voorges lelden rechtslreekschen steun aan noodlijdende industrieën en het heffen eener buitenge wone vermogensbelasting betreft. In politieke kringen gaan geruchten om trent de mogelijkheid van een regeerings- crisis en van een cvenlueele nieuwe verkie- vjng. RUSLAND. Nog altijd strijd. Naar uit Moskou aan de Roel gemeld wordt, licéfl do capitulatie van de oppositie geenszins een einde gemaakt aan hare ac-* tie. Onder de St. Petersburgsche fabrieks arbeiders worden bijvoorbeeld op groote schaal vlugschriften en strooibiljetten ver spreid, met opschriften als: „Men snoert ons den mond!" De regeering is bang voor open-, lijke critiek", enz. Op de Oostzeevloot heb ben botsingen tusschen de aanhangers van Stalin en van de oppositie plaats gehad. Worosjilof, Oenschligt e.a. voeren een krachtige campagne tegen Trotski, wiens herbenoeming tot president van de revolu- tionnairen militairen raad men verwacht. Ook tijdens de onderhandelingen, die lot hel dezer dagen gesloten compromis tusschen de aanhangers van Stalin en de oppositie hebben geleid, heeft Worosjilof een zeer vij-, andige houding tegenover Trotski en de andere oppositieleiders aangenomen en bij herhaling op hun arrestatie aangedrongen, MEXICO. Beperking van het aantal geestelijke. Naar uit Washington bericht wordt, heeft Call.es hpl Mexicaansclie congres een wets ontwerp voorgelegd, volgens hetwelk het aantal der katholieke priesters en geeste lijken van andere gezindten zal worden be perkt. BUITENLANDSCH GEMENGD. GROOTE BRAND. In bet plaatsje Biekenriedt in Türinaein, ontstond gistermiddag een brand, die ten- gevolge van de windrichting binnen korten tijd een geheele wijk van het dorp in ascli legde. Zeven huizen en de daarbij beboe rende schuren, die vol voorraden waited werden een prooi der vlammen. ZWARE SNEEUWVAL IN HET SCHWARZWALD. In het Schwarzwald is, bjj een temperatuur van 2 tot 3 graden onder nul, tot op 90Q Moter hoogte een zwaar pak sneeuw ge vallen; do sneeuwval duurt nog voort Op den Friedberg ligt reeds zeven cM. verscliö sneeuw. VLIEGONGEVALLEN. Een vliegtuig met tien passagiers aaa boord is in het Kanaal omlaag gestort. Het waa een Engelsche machine van den dienst LondenPaxgs. Het ongeluk is te wrjteri aan een motordefect Do tien passagiers en de twee bestuurders zijn door sleep- beo-ten gered. Het vliegtuig zonk tien minuten nadat alle inzittenden gered waren. De passagiers waren niet erg overstuur, maar zn heübeo al hun bagage verloren. Een militair watervliegtuig vau Malta, met vier man aau boord, seinde draadloof dat het gedwongen was een noodlanding in zee te doen. Een grondig onderzoek werd ingesteld, doch er werd niets gevonden dan eenige wrakstukken ©n geen spoor van de inzittenden. VERVALSCHING. De politie te Elberfeld is het gelukt oö twe-e bankvervalscheTs te aiVesteeren. Een hunner werd aangehouden, toen hij trachtte valsche biljetten van tien mark aan den man te brengen. Onderzoekingen hebben ge* leid tot de ontdekking van de woning vafl een boekdrukker, waar men een primitief drukkerjjtje vond, dat werd gebruikt, voor den aanmaak der tienmark-biljetten. Beide arrestanten hebben bekend. f EIGEN RECHTER SPELEN. Een landbouwer en zijn knecht stonden voor eenige dagen naar de auto's te kijken» die door hun dorp Laucourt (Frankrijk) tulten, toen zij een open auto voorbfl zagen komen,, die volgens hen, de maximum snelheid overschreed. Daarover werden zn zoo kwaad, dat aj stee nen naar den wagen wierpen, waardoor een kind van vier jaar, dat in den was® zat, zoodanig aan een oog gewond werd» dat het dit zeer waarschijnlijk ral moet® missen. De landbouwer on zijn knecht nio^»eo zich thans voer do rechtbank verantwoorden. Do landbouwer iroeet 46.500 fra® schadevergoeding betalen, terwjjl de knec tot 50 franc boete veroordeeld werd. 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2