20431. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 21 October Derde Blad Anno 1926. BINNENLAND. 1930\ UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. SIDIE VERLEENING DOOR KAMERS VAN KOOPHANDEL. Tweede Kamerlid Schaper heeft den .lister van Arbeid, Handel en Nijverheid volgende vragen gesteld: j de minister in staat en bereid, over te *ren een staat van de inkomsten en uit ren, respectievelijk van de jaarlijksche Érse'hotten en casu quo der bezittingen de afzonderlijke Kamers van Koophan-- i Fabrieken in ons land, althans van inkomsten en overschotten^ over de Isle jaren, opdat beoordeeld kan worden, k gebruik door deze instellingen wordt kaakt van artikel ld, onder b (het verleé- m van subsidies aan instellingen, die een fcmeen belang van handel en nijverheid Vorderen) der Wet op de Kamers v. Koop- BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZZEER. De invoer van Argentijnsch vleesch. Door den heer Weitkamp zijn aan den jister van Binenlandsche Zaken en ndbouw de volgend© schriftelijke vragen fcht: Is het den Minister bekend, dat de En- mond- en klauwzeercommissie in het Progress Report op bladz. 12 het vol- heeft gepubliceerd: het Regeeringslahoratorium is gevon- dat mond- en klauwzeersmelstof van hueesche biggetjes nog steeds virulent 18. nadat het 190 dagen bij 4 tot 7 graden Isius was bewaard, terwijl kleine hoeveel- emulsie uit de voetkussentjes van Infecteerde Genueesche biggetjes nog vi- waren na bewaring van 12d dagen in i ijskast bij d tot 3 graden Celsius; gelu bde deze periode was de virulente vloei- f minstens 20 maai bevroren geweest en [dooid?" Is de Minister, gelet op bovenstaande, het Engelsche Regeeringslaboratonum Londen analyse, dan niet van oordeel, dat I onbelemmerde invoer van gekoelde en be leren karkassen van Argentijnsch vee, ge acht in Argentijnsche abattoirs, onder welk e steeds in erge mate mond- eh klauwzeer ierscht, een zee groot gevaar voor onzen feslapel oplevert? Zoo ja, is dan de Minister bereid om taalregelen te nemen, ten einde de Neder- jndsche veehouderij tegen het boven ge- naleerde gedurige besmettingsgevaar te wheTmen? de wegenbelasting. jOp het wetsontwerp-wegenbelasting heeft |heer van der Waerden c.s. eenige amen- menten ingediend, waarvan de bedoeling niet te treffen met de verhooging nwagens die door middel van een auto brden getrokken en om, waar aan de pro- Incie niet wordt toegestaan, naast de Rijks- |egenhelasting ook nog een provinciale we mbelasting te heffen op motorrijtuigen, de- "de regeling voor te schrijven wat aan- t rijwielen. heer Ebels c.s. heeft eveneens eenige lendementen op dit wetsontwerp inge- zitter echter voorbehield, dat het verbonda- besluur niet gebonden zou zijn aan de vijf daarin genoemde punten. Hierop hield mej. A. de Jong een referaat over den arbeid en de organisatie der vrou wen. Haar zes stellingen werden na eenige discussie aangenomen. Deze stellingen luiden: 1. De ontwikkeling der maatschappelijke verhoudingen en de daarmee gepaard gaande vooruitgang der techniek heeft er toe geleid, dat de arbeid van de vrouwen in de laatste 20 jaar in belangrijke mate is toegenomen. 2. In die bedrijven en beroepen, waarin zoowel mannelijke als vrouwelijke werk krachten werkzaam zijn, vertoont de arbeid van de vrouwen een loondrukkende ten- denz. Slechts daar waar de vakorganisatie in staat bleek de vrouwen in voldoende mate te organiseeren is het mogen geluk ken de loondrukkende tendenz zooveel mo gelijk te voorkomen, door voor gelijkwaar dige arbeid van mannen en vrouwen ge lijke loonen te verkrijgen. 3. Het behoort tot de taak van de vak organisaties ook uit een algemeen maat schappelijk oogpunt te streven naar gelijke loonen voor gelijkwaardigen arbeid. 4. Is het eenerzijds ook voor de gees telijke school van de arbeidsters van betee- kenis, indien zij door middel van de vak bonden strijden voor betere arbeidsvoor waarden, anderszijds is het ook in den strijd voor de verwezenlijking van de door de moderne vakbeweging gestelde eischen als medezeggenschap enz. dringend noodig de vrouwen van de noodzakelijkheid van orga nisatie te overtuigen. 5. Hoewel niet kan worden ontkend, dat sinds de oprichting van het N. V. V het aantal georganiseerde arbeidsters is toege nomen, dient te worden geconstateerd, dat deze toeneming geen gelijken tred heeft gehouden met die van de organisatie van mannelijke werkkrachten en evenmin in evenredige verhouding staat tot het aantal vrouwen, werkzaam in de verschillende be drijven en beroepen. 6. De algemeeiie vergadering van het N. V. V. in October 1926 geeft het bestuur opdracht een commissie te benoemen, wier taak zal zijn, het vraagstuk van de orga nisatie der vrouwen in studie te nemen en eventueel voorstellen omtrent den vorm dier organisatie in te dienen. Intusschen behoort het tot de taak van het N. V. V en de daarbij aangesloten organisaties een zoodanige intensieve propaganda te voe ren, dat ook in Nederland in de naaste toe komst in het belang van de gcheele arbei dersklasse, dus in loondienst werkzame vrouwen haar plaats in de moderne vakbe weging zullen innemen. Aan de orde kwam nu een voorstel van het Verbondsbesluur, het bestuur te doen bestaan uit 15 personen, n.l. lo. de bezol digde bestuurders, 2o. de onbezoldigde be stuurders. Dit voorstel werd aangenomen: Een voorstel van den Ned. Bond van Ar beiders in het Landbouw-. Tuinbouw- en Zuivelbedrijf om te komen tot een andere contributieregeling, werd verworpen. Eveneens een door den Algemeenen Ne- derlandschen Bond van Handels- en Kan toorbedienden voorgestelde resolutie om ter zake het stakingsfonds een regeling te ont werpen, waarbij, hetzij gelijke mogelijk heden op het verkrijgen van uitkeeringen aan de aangesloten bondeii, wordt verze kerd, dan wel een verschil in bijdragen wordt vastgesteld, gebaseerd op het ver schil in slakingsfrequentie der aangesloten organisaHes. In de middag-bijeenkomst, die onder lei ding stond van den heer Kupers, werden de besprekingen geopend over een voorstel van het Verbondsbestuur. luidende: steun aan het buitenland. Het Verbondsbestuur heeft het recht eerste beoogt art. 31 dusdanig te redi- •en, dat niet beslist wordt over verlen- der rijwielbelasting, welke loopt tot 1 'er loeliohling van zijn tweede amende- merkt de voorsteller op, dat, daar de •rengslen der wegenbelasting en der rij- (lbelasting op een gelijk bedrag zijn ge nui beide f 6.000.000 er vooloopig -hts in zooverre verandering in het to- i bedrag dezer uitkeeringen zal komen als j de jaren 1927 en 1928 de opbrengst der ielbelastdng niet ten volle in het wegen- zal worden gestort. opbrengst der wegenbelasting moet als behoudens goedkeuring der aangesloten or sest juiste grondslag voor de uitkeerin- ganisaties hetzij voor een staking of uit- aan de provinciën worden beschouwd, sluiting steun te verleenen uit het stakings- lal zij gelijken trod houdt met vermeer- i fonds aan vakcentralen in andere landen, 1 verkeer en dus ook zoo schrijft de wanneer de steun althans gevraagd wordt door tusschenkomst van het 1. V. V. den lijn, een werkloosheid van grooten om vang, die dreigt chronisch te worden, indien geen krachtige maatregelen daartegen wor den genomen. 4 De Regeering is in dezen verplicht, han delend op te treden. In de eerste plaats door alle bronnen, welke de volkswelvaart kun nen verhoogen, de productie opvoeren, aan te boren; door ontwateringswerken. de ont ginningswerken krachtig ter hand te nemen en te bevorderen, Het inpolderen en droog leggen van waardelooze plassen enz.; door exploitatie van de mijnen krachtig ter hand te nemen of te bevörderen. Zal dit werk naar behooren en met be kwamen spoed kunnen worden gedaan, dan zal de leiding niet over verschillende De partementen moeten worden verdeeld, doch in één hand dienen te worden gebracht Noodig is hiervoor een speciaal bureau in te stellen, onder beheer van één der Mi nisteries, dat uitsluitend met deze taak zal worden belast 5. Verder moet het streven gericht zijn op daling der productie- en vervoerkosten. Voorlichting der industrie, betere outillage, normalisatie, verbetering en uitbreiding van het nijverheidsonderwijs en overleg tusschen werkgevers- en werknemersorganisaties kun nen tot het eerste leiden. Het tweede kan geschieden door verbetering van de ver^ keerswegen, het verbreeden en verdiepen van bestaande, het aanleggen van nieuwe kanalen, het verbeteren van en het aanleg gen van nieuwe wegen enz. 6. De uit deze werken voortvloeiende kos ten behoeven niet uit de gewone middelen te worden gevonden, omdat hun productiviteit zich over een reeks van jaren uitstrekt. Het zijn buitengewone werken, die uit buiten gewone middelen, dus uit leeningsgelden, moeten worden bestreden; productieve wer ken, "die de volkswelvaart ten goede komen, en de snel-aanwassende bevolking in de ge legenheid moeten stellen in haar onderhoud te voorzien. De toeneming van werkgele genheid, die hierdoor ontstaat, is eveneens noodzakelijk en onze'handelsbalans op den duur gunstig te beïnvloeden. De stellingen van den heer v. d. Wal wer den aangenomen. De heer Hilgenga (Landbouwarbeiders) licht het voorstel van zijn bond toe om het Documentatie-bureau op te heffen. Hij acht het bureau te kostbaar en vindt het van weinig nut. De voorzitter is het in geen enkel op zicht met dezen spreker eens. Hij stelt voor het te verwerpen, hetgeen met algemeene stemmen plaats heeft. Aangenomen werd een voorstel van den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht", om door het N. V. V. actie te laten voeren om de contributie, die de leden aan hun vakbond moeten betalen, van het inkomen voor Rijks- en Gemeentebelasting kan worden afgetrokken. Het congres werd verdaagd tot hedenmor gen halftien. De audiëntie van den minister van Financiën zal Maandag niet plaats hebben. RECLAME. Ebels verder ter toelichting met ^meerderde kosten van onderhoud en vct- JMering dor wegen.' [Een derde amendement-Ebels strekt om to "palen, dat de definitieve vaststelling van provinciaal wcgenplan na vooraf- lande voorloopige vaststelling door de Sta ll door de Kroon geschiedt. de europeesche spoorwegen- conferentie. |0p de Europeesclie conferentie tot vast- ping van den treinenloop, welke te Ba- pn-Baden wordt gehouden, is besloten om ingang van 1 Mei 1927 in geheel Europa ,el uitzondering van Engeland voor het 'orwegverkeer den tijd van 24 uur in te gedwongen verlof. |Do raad van Halsteren heeft den burge- recsler benoemd tot tijdelijk gemeente Cretans en den secretaris den heer van H. in maand ziekteverlof gegeven. B. en W föben hem den toegang tot het raadhuis en 5 secretarie verboden, in verband met ver gelijke onregelmatigheden. Het raadslid e Leeuw stelde voor. den secretaris te orsen, doch B. en W. waren van oordeel, tijdens liet onderzoek de raad niet moest rer?aan tol schorsing. het congres van het n. v. v. J" Eistermorgeji gehouden zitting van - Longres te Utrecht werd mededeeling aan van een telegram van mr. Troelstra, a?nn deze zijn spijt betuigt, niet aanwezig .ben kunnen zijn bij de eerste steen- n Van Troelstra-oord, en zijn inni- tuM^ aan voor initiatief oei ,voors^ van den voorzitter werd mr. a een telegram gezonden, met de - wenschen voor zijn herstel, voorstelen den Bond van Hanöels- v- wn*0°rbedieaiden inzake de sociale wet- wSr(l aangenomen, waarbij de yqor- Voor een buitenlandsch conflict kan ech ter niet meer dan 10 pCt. van het bezit van het stakingsfonds worden verstrekt. In één kalenderjaar mag de steun van het fonds ten behoeve van het buitenland, 50 pCt. der jaarlijksche inkomsten, gebaseerd op het ledental op 1 Januari van dat jaar, niet overschrijden. Het Verbondsbestuur heeft voorts het recht, behoudens goedkeuring der aangeslo ten organisaties en onder voldoende waar borgen, gelden uit het slakingsfonds aan Vakcentralen, aangesloten bij het I. V. V., te leenen. in totaal tot een maximum van 10 pCt. van het bezit van het stakingsfonds. Met meerderheid van stemmen werd dit voorstel, nadat verschillende sprekers hier over hadden gediscussieerd, aangenomen. De heer Z. van der Wal (Amsterdam) lid van het Verbondsbestuur. hield vervol gens een inleiding over Welvaarlspolitiek. Sprekers betoog kan in de volgende pun ten worden samengevat: 1. De wereld-oorlog en de daarop ge volgde „vredesjaren" hebben het geheele economische leven ontwricht en de tot nog toe genomen maatregelen op internationaal gebied voor een economische samenwerking der volkeren zijn niet van dien aard, dat verwacht kan worden, dat spoedig verbete ring in dezen toestand zal worden gebracht 2. Ieder land tracht, hetzij door het in voeren of verhoogen van beschermende rech ten. het geven van uitvoerpremiën, van toeslagen aan de industrie, begunstigen van eigen havens door een bijzondere spoorweg- politiek, beperking van immigratie enz. eigen handel en industrie, dikwijls ten koste van die van andere landen, te bevoordeelen. 3. Voor ons land, met zijn groote agrari sche belangen, zijn handel en scheepvaart, zijn zich in omvang en beteekenis uitbrei dende industrie, zijn snel toenemende be volking, die voor haar onderhoud door bo- vengeschetslen toestand meer dan vroeger op eigen land is aangewezen, brengt dit, zoolang geen nieuwe afzetmarkten gevon Huidkwalen zijn in het algemeen zeer hinderlijk en onooglijk. Foster's Zalf stilt bij aanwending spoedig de jeuk en pijn, en kan met succes worden aangewend tegen huiduitslag, eczeem, roode hond, vurigheid der huid en dauwworm. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar f 1.76 per doos, f 1.per tube. 2505 ALPHEN. De gisteren langs de huizen gehouden collecte voor het Roode Kruis heeft alhier opgebracht circa f 205. ALKEMADE. Door den voorzitter van het hooid- stembureau is in de vacature A. Bouw meester, tot lid van den raad benoemd d© heer C. Bontje Gz. De heer Bontje heeft zijn benoeming aangenomen. BODEGRAVEN. Een ongeveer twintigjarige knecht van den smid F. uit de buurtschap Meye, kreeg door een ongeluk een klap met een voor hamer tegen het hoofd. De klap had zoo'n hevige uitwerking, dat een der oogen weg geslagen werd. Onmiddellijke overbrenging naar het Ziekenhuis te Leiden was nood zakelijk. De toestand is zorgwekkend. Door ophooging der diepste kuilen en aansluiting aan het riool is de ergste toe stand in de Van Tolstraat voorbij. De groote overstrooming, die vorige week bij een klein regenbuitje plaats had, behoort nu weer tot het verleden. Daarmee is echter de weg nog niet in orde. De dwarse kuilen, die juist voor passeerende auto's zoo gevaarlijk zijn, liggen nog precies eender en dat moet toch tot het voorjaar zoo blijven. De Rijkswater staat is van meening. dat de weg, die zoo opgegraven is, eerst maar eens moet bezak- ken. Bovendien zou dit werk niet meer op het budget van dit jaar kunnen komen en moet wachten op de bedragen, die daarvoor op de begrooting van 1927 zullen worden gevoteerd Dan zou dit gedeelte opgenomen worden in de geheele verbetering van den straatweg tusschen Alphen en Bodegraven. Nu zouden we niet graag willen zeggen, dat die algelieele verbetering niet noodig is, maar toch is het bijna niet denkbaar dat men deze paar honderd meter een half jaar zoo zou moeten laten liggen. Het lijkt er dan wat op dat men maar is gaan graven, zonder om de gevolgen te denken. We ver trouwen echter dat het gemeentebestuur, als het Rijk zich er niets van aantrekt, wei zelf de ergste gebreken zal verhelpen. LEIDERDORP. Na een 25-jarige loopbaan als teek*» naa* bij „Patrimonium" alhier, is aan beer J. Meerburg eervol ontslag verleend. In zijn plaats ie als zoodanig benoemd zijn zoon, de heer C. Meerburg. OUDEWETERING. De collecte ten bate van hot Vredes werk van het Nederlandeche Roode Kruis heeft opgebracht f 46.67. ROELOFARENDSVEEN. Dinsdag had in de Pancratiuszaal al hier de jaarvergadering plaats van de too- neelclub St.-Pancratdus. De voorzitter opende met een hartelijk woord van wel kom tot de leden de bijeenkomst, waarna hij het woord gaf aan den secretaris tot lezing der notulen, welke onveranderd wer den vastgesteld. Hierna bracht de secreta ris een keurig jaarverslag uit, waarin hij leden aanspoorde om in het nieuwe sei zoen weder trouw de repetities bij te wo nen. Hij richtte vervolgens nog een woord van welkom tot den geestelijk adviseur, den weleerw. heer Ulleman, die voor het eerst deze jaarvergadering meemaakt. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn keurige weergave. Wegens ontstentenis van den penning meester kon geen financieel verslag wor den uitgebraoht, doch de voorzitter deelde mede, dat het er met de kas niet zoo roos kleurig uitzag, want er was reeds een na- deelig saldo. In de vacature wegens het bedanken van den heer N. van der Meer werd na gehouden stemmingen benoemd de heer h. van Berkel, die zijn benoeming aan nam. Bij punt „mededeehngen" deelt de voor zitter mede, dat voor de volgende uitvoe ring zal opgevoerd het tooneelstuk geti teld „Zijn Jongen", tooneelspel in drie bedrijven van Jan Grosfeld, terwijl ook nog een blijspel zal gegeven worden waar van de keuze nog niet is vastgesteld kun nen worden. De heeren Van der Meer en Schrama namen wegens bijzondere redenen staande de vergadering him ontslag. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat de heer j. van Berkel heeft bedankt als regisseur en dat de weleerw. heer Ulleman zich bereid heeft verklaard als zoodanig op te treden. Aan den heer Van Berkel, hoewel afwe zig, werd dank gebracht voor hetgeen hij voor de tooneelclub heeft gedaan en als bewijs van erkentelijkheid werd op voorstel van een der leden besloten hem een taart thuis te zenden. Nadat nog door den geestelijk adviseur een opwekkingswoord tot. de leden was ge sproken, 6loot de voorzitter de vergade ring en bleven de leden nog eenigen tijd gezellig bijeen om te sjoelbakken en brugbiljarten, waarvoor prijzen beschik baar waren gesteld. ZWAMMERDAM. Geheime distilleerderij ontdekt Reeds eenigen tijd bestond bestond het ernstig vermeoden dat alhier een geheime distilleerderij moest zijn gevestigd. Door de ijverige nasporingen van den ambtenaren der directe belastingen van het kantoor Bo degraven is thans gebleken dat dit vermoe den op waarheid gegrond was. Gistermor gen toch werd door genoemde ambtenaren in samenwerking met collega's uit Rotter dam èen inval gedaan bij den landbouwer j. G. St. in de Dammebuurt alhier. Na eenig aarzelen viel deze door de mand en wee9 den ambtenaren een schuur waarin zekere M. V. mede alhier woonachtig op heeterdaad werd betrapt, daar hij juist bezig was zijn geheim bedrijf uit le oefenen. Be doelde M. V., een alleen wonend ongehuwd persoon, is geen onbekende van de Justitie. Mee. malen had men zich hier afgevraagd waarvan v. eigenlijk bestond, wetende dat zijn weinige handel en arbeid hem geen be staan konden verschaffen, doch niet ver moedende dat hij een dergelijke geheime bron van inkomsten bezat. AALSMEER. Het dochtertje van den spoorweg arbeider J. B., aan den Aalameordardijk, bad Dinsdag de onvoorzichtigheid op de nog niet gesloten zijnde Ringvaartabrug te stappen. Zy geraakte met haar voet zoo danig in die knel, dat de brug niet heen oi weer kon. Gelukkig slaagde men er in het meisje te bevrijden. Haar schoen was geheel vernield^ terwijl de voet waarschijn lijk inwendig gekneusd werd, althans hij werd blauw en dik. Het meisje was stil onder den gesloten boom doorgekropen. De brugge- man kon er dus niets aan doen. Volgens het verslag van den dieren arts, belast met den vleeschkeuringedienst, alhier, werden in het derde kwartaal van dit jaar gekeurd: 71 koeien, 1 paard, 123 varkens, 3 kalveren, 1 pink en 11 schapen. Hiervan werden afgekeurd: 2 koeien, 1 pink, 4 varkens on 2 schapen, wier vleesch, na bacteriologisch onderzoek, kiemen bleek te bevatten, welke schadelijk voor de gezond heid waren. HILLEGOM. Het huis met erf aan de Burge meester Wentholtstraat no. 1, alhier, is ten overstaan vaD notaris D. M. Klijzing, uit Haarlem in bod gebracht en direct daarna afgeslagen. De hoogste bieder, de heer H. J. Spilker, werd kooper voor f4300. KATWIJK. i Mei ingang van 1 November a.s. is de politie-agent G. Romein alhier benoemd als gemeenteveldwachter te Warmond. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de haringloggers, waarvan de vangsten naar Katwijk worden .verscheept, kwam .Woensdag in de haringhaven te IJmuidiaD binnen de KW 169 met 408 kantje* Yolfe en 102 kantjes steurharing. Aan de markt te IJmuiden kwam de logger KW 123 met 44 last pekelharing. i De gemeenteraad heeft gisteren een besluit genomen, waarmede zeer zeker vela ingezetenen van ons Zeedorp zullen instem men. Het betreft n.l. den verkoop van een stuk gemeentegrond ten Oosten van het pand van den heer Schalkera, aan de iiceren Zwanenburg en Van der Bent, die aldaar eenige woningen zullem bouwen. Dia grond en het terrein daarvoor zgn in een toestand, die we maar niet nadee* zullen aanduiden. Vanaf de Oostpunt van het pand Schalkera wordt de rooiljjn doorgetrokken op den Westhoek van het huis in Duinoord, bewoond door den heer K. v. 4. Bent. Het terrein, dat nu voor die rooilijn komt te liggen, zal in gel y ken geest als in Duinoord reeds werd toegepast, in plantsoen worden herschapen, zoodat een en ander daar eeu verbetering geeft, die de geheele om geving ten goede komt. SASSEN HEIM. Uitvoering van gewijde muziek. Gisteravond is een uitvoering van gewjjda muziek gegeven in de Gereformeerde Kerk door mevr. Rie WiistenhoffStark, te Am sterdam, (alt) en den hear H. M. Keumug, organist van bovengenoemde Kerk (crgel). De orgelsoli: Pastorale van Widor, Marche Heroique, van SainbSaëns; Cantabile, van Cesar Franck, en de improvisatie over Psalm 46 vs. 1, door den heer Kenning, bewezen weer eens welk een groot kunstenaar zich hier liet hooren. Niet minder mooi en genotvol was hetgeen mevr. Wiistenhoff ten gehooie bracht Hoe schoon klonk haar fraaie altstem in: Du bist o Herr, mein Schirm und Schild; Gott erhSre mein Gebet! Gott ist mein Hirte, drie liederen van Anton Dvordk, en in: Ich bin der Welt abhanden gekommen; Um Mittar- nacbt, beide van Gustav Mahler. 't Was een avond vol kunstgenot, waarvan slechts een kleine schare heeft genoten. Zjj, die thuis bleven, hebben veel gemist Bazaar voor Hervormde belangen. De Hervormde Kerk heeft gebrek aan ruimtes niet zoozeer wat het Kerkgebouw betreft dan wel voor verschillende verga deringen. De oonsistorie is hiervoor te klein. Daarom is er, een paar jaren geleden, een za&lfonda gesticht, maar dat fonds groeit te langzaam, waarom het denkbeeld werd geopperd een bazaar te houden. Het denk beeld sloeg in en de uitwerking zien we nu in de zaal van „Het Bruine Paard". Deee ziet er werkelijk keurig uit. In een 14-tal tentjes wordt van alles en nog wat ten verkoop aangeboden. Het tooneel is in beslag genomen door de firma v. Nelles Deze firma zorgt voor gratis thee en koffis en heeft eveneens graÜ3 voor den verklop afgestaan koffie, thee en tabak, van elk vijf pond. De theetent is eeu gezellig zitjeu Onze dorpsgenoot, de heer Verlint, heeft aan deo bazaar geschonken een zeer mooi schilderij, voorstellende een deel van ons Wandelpark. Het heet „Herfststemming". 't I» een sieraad1 voor elke huiskamer eö zal dan ook zijn waarde wel opbrengen. Ken drietal sjoelbakken noodigen tot een spelletje uit en dorstigeo kunnen zich in de limonadetent laven. Om ruim 2 uur is de bazaar door ds. Krjkamp geopend, met de volgende rode: Het dames-comité heeft mij verzocht dezen bazaar te openen. Ik doe dit gaarne, 't 4 net een werkje voor mij. Zoo'n bazaar kant men beschouwen als een bijzondere collecte. Collecten aanbevelen heb ik in de kerk al vecr.ien jaar gedaan, waardoor ik daar in wel eenige routine heb gekregen. Uier komt nu niet een collectezakje rond, hier is 't een geheele zaal, waarmee gecollecteerd wordt. Deze bijzondere collecte heeft een bij zonder doel: het is een collecte voor Her vormde belangen. Wjj hebben plaatsruimte noodig, een lokaal voer onze menscnen, dia verschillende gelegenheden moeten zoeken voor bijeenkomsten. We hopen door dezen bazaar een belangrijke schrede nader te komen tot ons doel. Br is wel een zaalfonds gesticht, wat «venwel nog maar een fondBje is. Dat het werkelijk een fonds mag wordea Ik zeg u allen hartelijk dank voor uw be moeiingen. De medewerking ia misschien nog die voor den vorigen bazaar. U allen persoonlijk bedanken kan ik niet. Toch wil ik een paar uitzonderingen maken en wel voor de firma Van Nelle, die in deze keurige tent gratis thee en koffie schenkt voor het Electri3ch Bureau Zwart, te Leiden, dat voor -electrische verlichting; zorgde, en voor den heer Verlint, die zoo'n mooi schilderij ten geschenke heeft gegeven. We hopen, dat Gods onmisbaren zegeo op ons pogen zal rusten en wil daar om vragen. Hie'rna ging Z.Eerw. voor in gebed, waarna de bazaar voor geopend werd ver klaard. Door het dame3-comité werd aan mevr, MarbusKljjn een fraaie bloemenmand ver eerd voor al haar bemoeiingen bij de voor bereiding van den bazaar. VOORSCHOTEN. Vergadering der Plnimvee-vereeniging. In hotel Deurloo hield gisteravond de Voorschotensche Pluimvee-VereenigiDg een algemeene ledenvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer W. T. T,ek- kerkerker. De opkomst was niet groot. Na een kort openingswoord van den voorzitter, waarin het doel van deze ver gadering werd uiteengezet, werd overge gaan tot de behandeling van statuten en huishoudelijk reglement. Artikclsgewijze werden zij besproken, gewijzigd of aange vuld, waarna bet geheel werd vastgesteld en den secretaris opgedragen de Konink-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9