Winter-Pantotfels AGENDA. 23 soorten, v, ESCH - Donkersteeg 5 fêBferkfesaatdSen GELENGD NIEUWS. KERK- EN SCHGGLNIEUWS. KWATT4;sJVg VOLLE-MELK KEEPEN Dat's ÜW4TïAi RADIO-PROGRAMMA BUITENLAND. Donderdag. ITJnion: Prop.-feestavond Soc. Dcm. Vrou- iN'enpropacanda-commissie. Spr. mevr. De VriesBruins. 8 uur. Sassen heim (Het Bruine Paard) Bazaar voor Hervormde belangen. Van 2 tot hallzes en 7 tot 11'uur. IC a t w ij k-a a n-Z e e (Gemeenlezaal) Spr. ds. Zandt, van Delft. Halfacht nam. Vriidao. Kutezaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Le ting ds. Riemens. 8 uur. Prediker (Janvossensteeg): Propaganda- rergadering Chr. Besturenbond. Sprekers de heeren kruithof en v. d. Voorde. 8 uur. Stadszaal (groote zaal)1ste abonne mentsconcert, bureau dir. KoosHarold Bauer. 8 uur l'Unïon: Alg. ledenvergadering Veefonds Leiden. Volksgebouw: Jaarvergadering. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 OcL a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steen straat 35, telefoon 136, en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, telefoon 1313. ^RECLAME. 2546 schoeien in overeenstemming met de cul- Aiur-onlwikkeling als anderzins, zij het zelfs, dat men die cultuur-ontwikkeling in menig opzicht decadent wil noemen, zie, dat vermocht het Russische ballet ook niet. Nieuwe banen op dansgebied werden inge slagen en met succes. Toch is liet niet onaardig, nog eens kennis ie maken met de danskunst van het Rus sisch ballet, gelijk gisteravond de gelegen heid werd geboden, al moet direct opge merkt, dat het zuiver Russisch cachet o. i. niet volledig meer was behouden. Het nieuwe was aan de vertolkers niet voorbij gegaan. Dat het gepresteerde er daardoor op zich zelf niet slechter van werd, is licht te begrijpen. De twee sterren van het gezelschap in dit opzicht was het karakter van 't Russische ballet dus gehandhaafd waren Klawdia Gorewa en Iwan KiréeJf, die ongetwijfeld technisch zeer ontwikkeld Varen cn naast de techniek beschikten over smaak. Gevoel spreekt van zelf, andei-9 zou hét dansen een paskwil zijn. Of het gevoel échter zoo hoog ontwikkeld was, dat men geheel vrij kwam van de muziek, zooals feitelijk de hoogste trap van de danskunst eischt, dat was iets anders. Maar het was bij elkaar toch goed en de slanke lichamen waren meer dan lenig genoeg om uit te drukken, hetgeen er van gevergd werd. Op den duur werden de be wegingen ietwat monotoon; er was een te weinig aan uildrukkingsbewegingen. De ensemble-nummers van beiden volde den over 't geheel beter dan de solo's, al zouden we apart willen noemen de Polka van Rachmaninoff van Klawdia Gorewa. Zeer mooi waren de duo's Valse brillante van Liebling en dan de kleine Russische dans aan 't dot, welke laatste gebisseerd worden moest. Minder op den voorgTond traden de dan seressen Lydia Karpowa en Olga Kirowa. Ilun techniek was aardig, doch hun uit drukkingsvermogen kan nog worden opge voerd. In de Danse Pcrsane gaf Olga Kirowa niettemin veel te genieten. Bij elkaar was liet op dansgebied echter een aardige avond. Apart vermelden willen we neg de fraaie cn in kleurenharmonic zeer geslaagde costu mes. Mevr. Oostdam verzorgde bescheiden maar zeer voldoende de muziek. In een paar solo's deed zij zich evenzeer kennen als een pia niste van bescheiden capaciteiten, maar toch voldoende om aan te hooren. De belangstelling was zeer matig, gelijk alhier bijkans altijd het geval is op het ter rein van Terpsichore. Ruim 100 toeschou wers bergde de schouwburg, edoch het ap plaus was van een aard, alsof er wel 200 waren! RECLAME. ruw, iood of beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct. PUROL 2541 OCTROQIWET-O VERTREDING? Bij de Haagsche politie is aangifte gedaan van overtreding van de Octrooiwet De aan gifte geschiedde door een handelsman, wo nende in het Sarphatïpark te Amsterdam. De heer W.. handelaar, wonende in de Paul Krugeriaan. zou laschappara'en verkoopen, die in een fabriek in Duitschland vervaar digd waren, waarvan het octrooi bij den Amsterdammer berustte. Degene, die de ap paraten gemaakt zou hebben, bevindt zich in Duitschland. De politie stelt een onderzoek in. UIT TELEURSTELLING. Op den Goudscheweg te Rotterdam ont moette gisteravond de 34-jarige koopman P. M. S. zijn vroegere verloofde, de 22-jarige juffrouw D. W. Hij Verzocht haar weer met hem te gaan, doch zij weigerde, waarop hij een mes trok en haar een steek in den rug toebracht. Voorbijgangers overmanden den aanrander, die door do politie in bewaring werd gesteld."Het.meisje is niet levensge-. vaarjijk gewond. SCHOOLKINDEREN GEWOND. Gisteren is bij de Eysink-fabrieken te Haarlem een ernstig ongeluk gebeurd. De terreinen dezer fabrieken grenzen aan de speelplaats van een openbare school. In het speelkwartier waren eenige werklieden der firma bezig om ijzerwerk schoon te bran den. De schoolkinderen keken nieuwsgierig over het hek. dat de afscheiding vormt tus- schen speelplaats en fabrieksterrein. Plotse ling laaiden door het omwerpen van een bus petroleum de vlammen hoog op waar door zeven kinderen aan gelaat en handen verbrand werden. Het onderwijzend perso neel trachtte direct met de grootste kinderen de vlammen te blusschcn en spoedig waren twee dokters ter plaatse. Ook de hoofd inspecteur van politie was behulpzaam bij het verbinden. De kinderen zijn per auto naar huis gebracht en moeten onder genees kundige behandeling blijven. DREIGBRIEVEN! Verscheidene ingezetenen van Velseroord vonden den laatsten tijd in hun brievenbus dreigbrieven van de eigenaardige soort. Ze waren geschreven met rooden inkt en hiel den de waarschuwing in, dat de bewoners spoedig hun huis moeslen verlaten, daar er een rooverbende op komst was. die het in brand zou steken. De epistels waren ver sierd met doodshoofden, sabels, bloed en vuur en wolken. Deze dreigbrieven werden 's avonds be zorgd. Dinsdagavond heeft de politie eens goed opgelet, om te zien, of zij den dreig briefschrijver ook kon vatten. En de politie betrapte hem op heeterdaad, toen hij weer zijn brieven in de bussen deponeerde. Het was een 12-jarige knaap, in wiens brein deze filmfanlasiën waren opgekomen. Na de gebruikelijke ernstige vermaning heeft de politie hem aan zijn ouders teruggegeven. STOPGEZET. Naar ,.het Volk" verneemt heeft de Zeis- Ier machinefabriek al haar personeel ont slagen. Het bedrijf zal worden stopgezet. BRAND BIJ ARNHEM. Gistermiddag is een ernstige brand uit gebroken op de modelboerderij „Johanna" onder de gemeente Arnhem. De brand ontstond in het achterste van de reeks, gebouwen achter de groote boerde rij, en wel in de groote loods van dakpan nen. Deze was geheel gevuld mot samenge perst hooi en stroo, terwijl er bovendien een aantal zakken kunstmest in was opgeslagen. In liet voorste gedeelte was een aantal rij tuigen en paarden gestald. Bij do loods stonden eenige arbeiderswo ningen, welke in allerijl werden ontruimd doch hel vuur koos zijn weg in tegenoverge stelde richting zoodat voor uitbreiding aan deze zijde niet gevreesd behoefde te worden. Wel moesten uit een in de nabijheid slaan de loods 'pakken samengeperst hooi en stroo worden verwijderd, daar deze door de 'snel. verspreidende vonken gevaar liepen. De brand werd aanvankelijk bestreden met de zich op de „Johanna" bevindende handspuit. Spoedig evenwel arriveerde de Arnhemsche brandweer met de autospuit, welke onder commando van brandmeester Hiddink met vier stralen het vuur krachtda dig aangreep. Intusschen was een geweldige vuurzee ontstaan, die hoog oplaaide en tot ver in den omtrek zichtbaar was. Toen ruim een half uur water was gege ven, bleek plotseling dat het reservoir waar uit men water putte leeg was, zoodat de Vlammen weldra met vernieuwde kracht oplaaiden. De brandweer kon dus verder vrijwel niets uitrichten, slechts om het kwartier kon twee a drie minuten met twee slangen wa ter worden gegeven. Gelukkig was het bijna windstil, zoodat het de brandweer gelukte den brand tot de groote opslagplaats te beperken. Gevaar voor uitbreiding is geweken. De loods en inhoud zijn op beurspolis ver zekerd. De schade bedraagt enkele duizen den guldens Omtrent de oorzaak tastte men aanvankelijk in het duister. De Arnhemsche politic trof echter in de nabijheid een -4-jarig jongetje, kind van een der arbeiders aan dat een doosje lucifers en een pijpekop in zijn zak had. Na lang vragen bekende het knaapje, dat hij met zijn broertje, die nog geen hoofd grooter is. in het hooi was gaan spelen, en dat hij de lucifers eens geprobeerd bad. Toen het eenmaal brandde zetten bei den het op een loopen. Ja, ik heb het gedaan maar ik zal het nooit weer doen, zeide hij. feoOR EEN DRIJFRIEM GEDOOD. In de exlielfabriek der firma Roozendaal aan den Roomweg le Enschedé, had een ernslis ongeluk plaats. De arbeider Anko- nee uit Oldenzaal was bezig werkzaamhe den aan de machine te verrichten, toen hij door een drijfriem gegrepen werd. De man werd eenige malen rondgeslingerd en kwam ten slotte tegen den muur terecht. Hij werd op slag gedood. Het ernstig verminkte lijk is naar het ziekenhuis overgebracht. CEVAAF.LIJK SPELLETJE. Een ze-:jarig jongetje van den landbouwer Haan le Noord Sleen, stak dikwijls voor aan komende auto's op korten atstand den weg over. Gistermiddag wilde hij hetzelfde spel letje weer uithalen, toen de aulo van de stoomwasscherij uit .Ueppel kwam aanrij den. Hij werd echter aangereden en tegen de straat geworpen. Het knaapje bekwam een zware hersen schudding. Men vreest voor zijn leven. Den chauffeur, die met een matig gangetje reed, treft geen schuld. DEENSCHE TREILER BINNENGEBRACHT. Gistermorgen is Ier hoogle van* Schier-, monnikoog door de Volharding opgepikt de Deensche kleine treiler Gladys. Het schip dreef reeds van 9 October af hulpeloos rond. Op dien datum verloor het door zware stort zeeën het roer en sloeg halfvol water. Het is nu behouden to Delfzijl binnengebracht. Do equipage, bestaande uit 7 man, was ge heel uitgeput. Het schip had geen kolen meer aan boord. Ais het nog een uur ge dreven had. was hot op de banken geraakt van Schiermonnikoog, waar het reeds dicht bij was. De kapitein verklaarde dat vele schepen hem op korten afstand passeerden, doch geen hulp boden. Het schip is bij Lloyds verzekerd. VI7F.I00LWERPER. In een logement te Maastricht, waar bei den verblijf hielden, heeft zekere L. zijn vrouw met vitriool geworpen. De vrouw is met brandwonden over het gehecle lichaam naar Calvariënberg gebracht. ERNSTIG ONGEVAL. De mijnwerker J. K. uit Spekholzerheide is op de mijn Willem Sophia met het hoofd bekneld geraakt lusschen de ophaalko'oi. Hij is ernstig gewond naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. UIT EEN FLESCH ZOUTZUUR GEDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik dronk het 3-jarig zoontje der familie Visser, afkom stig uit Beverwijk en wonende te Kerkrade, uit een flesch waarin zoutzuur was opge lost. Op last van den geneesheer werd de kleine naar het ziekenhuis gebracht, waar het is overleden. DE AVONTURIER TE ROOSENDAAL. Roosendaal glimlacht thans over de avon turen van een gladden oplichter, die voor- loopig zijn carrière beëindigde in de kazerne der maréchaussee. De geschiedenis begint enkele weken ge leden, toen zich te .Roosendaal een jong- nieiisch vestigde, zich schrijvende en noe mende John rilligena „infirmière l'hópital". Vanwaar hy kwam, wist niemand te zeggen. In do buurt van het huis waar hy „en pension" ging, had hij zichzelf in ec-n ge heimzinnig waas gehuld en er op gezin speeld, dat hij namens de Belgische regeering een studie maakte van hygiënische toe standen. Blijkbaar was Roosendaal het eerste studie-object en ondanks 's mans onbekend zijn te Roosendaal en vooral zijn zonderlingen Franschen titel, genoot lig toch eeaiig ster- trouwen. V, andelende door Roosendaal's straten, ontdekte hij schijnbaar spoedig diverse wan toestanden cp hygiënisch gebied. Zijn op en aanmerkingen legde hij neer in eenige ingezonden stukken, die hij, om zich in autoriteit en aanzien to verheffen, deed! of nemen in liet plaatselijk dagb'.ai En hij had' succes: handig speculeerande op het volksgevoelen omtrent eenige ge breken betreffende den openbaren gezond heidstoestand en gebruik makende lan den titel: „infirmière l'hópital", wist hij de pu blieke aandacht op zich te vestigen. John Elligens had dus succes! Of hij echter iets serieus aan de hand had en of hij de middelen van bestaan had, wist niemand. Inmiddels wilde hy eens van pension ver anderen. Nu diende hy zich niet aan als afgevaardigde van de Belgische, doch vau de Haagsche regeering, om iif Roosendaal en omgeving de voorkomende typhusgevallen nader te bcstudeereai. In zijn oud pension, waar de rekening intusschen nog al opgeloopen was, verlangde men eerst betaling. Elligens trok echter wederom zyn beminnelijkste gezicht, bood een sigaartje aan en kreeg uitstel van be taling. Het nieuwe pension was een café waar hem spoediger de rekening werd ge presenteerd. Verontwaardigd over dergeiyke beleedigende handelwyze protesteerde hy en ging heen. De caféhouder liet zich echter door geen titel of schoono toespraak om den tuin leiden en 'hield als onderpand 's mans hoed en jas in bezit. De verbolgen logé liep naar de politie, om aangifte van diefstal te doen, maar de eerste pension- bonder had intusschen de oplichting reeds by de marechaussee gemeld, welke laatste nu den „infirmière l'hópital" zocht. Toen du deze zelf op 't politiebureau op hoogen toon wegens oplichting zyn beklag kwam doen, hield men hem maleeu inaar vast. Een langdurig onderhoud met den philantroop en een daarna ingesteld onderzoek brachten aan het licht, dat John Elligens in de oplichterswereld lang geen onbekende was en reeds langdurige vrijheidsstraf onderging. Na zijn hechtenis trok hij naar België, werd daar echter over de grens gezet, kwam toen te Roosendaal. Daar scheen hjj ook te zoeken naar financieels relaties tot het orgoni3eeren eener verzekerings-maatschap- pjj. Hy bleek in de korte weken van zijn verblyi in Roosendaal al heel wat uitge spookt te hebben, noemde zich regeerings- gedelegeerde tot het helpen der doktoren bij het bekampen der typhus-epidemie, had visitekaartjes met als qualificatie er op be- diukt: „literator" en noemde zich den vriend van tal van ingezetenen. Bij de marèchaussée bleek niet alleen, dat ni.i allerlei kleine oplichterijen te Roo sendaal had gepleegd, doch de arrestant werd er tevens ontmaskerd als frauduleus invoerder van opium. Nadat de marechaussée deze romantische geschiedenis uitvoerig had onderzocht, is de heer John A. Elligens, infimière l'hópital, literator, regeerings-credelegcerde enz. enz. als verdacht van oplichterij voor den offi cier van justitie te Breda geleid. faold.) „Hoe oud ben je, Mario?" „Nou, als je het dan beslist weten wilt: achttien 1" „Dat heb je me voor vyf jaar ook al gezegd." „O, dacht je soms, dat ik iemand ben, die vandaag dit en morgen dat zegt?" NED.-HERV. KERK. Beroepen: Te Gasselle: C. B. Meyer, te Morra; Te Nieuw Loosdrecht: W. M. A. Kalkman, te Werkendam; Te Iledcl: L. G. Bruyn, te Ocne (Vel.) CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Maassluis: N. Bydemasl, te Delfshaven (Rotterdam). RECLAME. Sl'echcs een merk kan aan de spits staan 1 <46 Ds. THIJS, t Men schrijft ons uit Sassenhcim: Een bekende persoonlijkheid in onze ge meente, Ds. Thijs, is overleden, 72 jaar oud. Hij heeft in de Gereformeerde Kerk alhier zijn intrede gedaan in 1878. Wat tegenwoor dig een timmermanswerkplaats is, was toen zijn kerk. Een heel eenvoudig gebouw, met er vóór de pastorie. Hier heeft hij jaren ge woond. De kerk werd te klein; een nieuwe, veel mooiere werd gebouwd in de Juliana- laan, met er naast een sierlijk woonhuis. Nog een zestal jaren heeft ds. Thijs daar gewerkt, natuurlijk niet meer met het jeug dig vuur, wat hem de eerste jaren bezielde. Daarbij kwam nog, dat het leven hem ver schillende rampen niet spaarde: hij verloor zijn oudsten zoon en werd zelf aangetast door een verraderlijke ziekte, die nu een eind aan zijn werkzaam leven heeft gemaakt. In 1918 moest hij wegens gezondheidsre denen zijn werk neerleggen cn genoot hij, voor zoover zijne ziekte zulks veroorloofde, van een welverdiende rust. Hij ruste in vrede! VOOR VRIJDAG, 22 OCTOBER. Hilversum, 1050 M. 12: Politiebcr. 56.45: Concert door het II.D.O.-orkest. Voor de pauze workc-n van Fr. Liszt. Piano solo: Egbert Veen. Na de pauze: Populaire muziek 6.457.45: Fransche les voor meergevorderden en conversatieles 7.45: Politieber. 3.10: Nutslezing. Spreker: Prof. Dr. B. G. Escher, Prof. in de Geologie te Leiden, over: De ontwikkeling van de aardkorst 910: Concert, le. god. Liede ren van Dvorack, door Jeanne Bacilek, 90- praan. Daafna volkliederen No. 3. Tsjecho- Slowaaksöhe volksliederen, door Jeanne Bacilek 10: Persber. Daarna dansmu ziek door Hans Mossel en zijn Indian dance orchestre. Daventry, 1600 M. 11.20: Concert door het radiokwartet en solisten (contra alt tenor-piano 12.50120: Orgelconcert van de St. Botolphs kerk 1.202.20: Concert van hotel Metropole 3.40: School lezing: Elementary French 4.05: Con cert door het G-rimsonkwariet (viool-viola- cello-piano). 5.05: Concert. E. Floyer, sopraan, A. Tripple, bariton 5.35: Kin- deruurtje 6.20: Orkeslconcert 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber,, nieuws 7.30: Lezing: Seen on the screen 7.48: Muziek 8: Causerie of muziek 8.15: Lezing: A. A. Talk 8.20: Liederen van Sir. Landon Ronald. M. Huxley, sopraan. J. Turner, te nor 8.50: Variété. Het Zwitsersche jo del er-kwartet. A. Melville, imitaties 9. Speeches door de eerste ministers van Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Canada, Zuid-Afri- ka en Nieuw Foundland 10.05: Composi ties van E. Goos9ens. G. Bryan, piano 10.20: Tijdsein, weerber., nieuws 10.35: Concert. Hoffman, piano. P. Cochrane, vi ool 11.2012.20: Dansmuziek van het Kettners restaurant. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 2.10: Concert. Orkest Gayina. Mile. Cossin, zang 5.055.55: Orkestconcert '8.50 10.30: Concert, Orkest en solisten. Königswuslerhausen, 1300 M. en Berlijn 504 en 571 M. 7.35: „Von Mund zu Mund", revue van Oharoll. Daarna dans muziek. Brussel, 487 M. en Antwerpen, 265 M. 8.208.50: Orkeslconcert 8.509.20: Gedichtenvoorlezing 9.209.40: Orkest concert 9.409.50: Causerie 9.50 10.20: Orkeslconcert. Münster. 410 M. 12.501.50: Werken van Liszt door orkest 3.354.20: Keu kenpraatje 4.20—5.50: Liederen van Schumann, Orkest en sopraan 5.506.20 6.507.20: Lezingen 7.209.20: Orkest concert. Brahms en Debussy 9.2010.20 Concert. DE ALGEMEENE TOESTAND. Hei economisch manifest Nog altijd de Dnitsche ont wapening. Het manifest van de bankiers en indus- Irieelen vindt over 't algemeen waardeenng in economische kringen, al hebben vertegen woordigers der Fransche industrie zich ten deele niet verantwoordelijk er voor ver klaard. Ook Schacht, de president der Duilsche rijksbank, heeft het manifest als' zeer be langrijk geprezen. De Intern. Kamer van Koophandel heelt zich vrijwel geheel met het manifest ver ben igd. Hoe echter de politici reagceren,. is nog niet bekend. De gezantenraad heeft kennis genomen van een aantal verslagen betrelfende de ontwapening van Duitschland, uitgebracht door de commissie van controle en loopende over de 2 maanden, die sedert de laatste vergadering van den raad zijn verloopen. Daarin werden een aantal punten behan deld, ten aanzien waarvan de conlrole-com- missie nog steeds van meening is. dat het van de Duitsche regeering geen genoegdoe ning verkregen heeft. Het gaat vooral om de organisatie van het opperbevel, ten aan zien waarvan overigens het vertrek van ge neraal von Sqeckt en de gedragslijn door zijn opvolger aanvaard onlangs eenige be vrediging geschonken hebben, De onwettige inlijvingen, die het ontslag van den opperbevelhebber teweegbrachten, hebben eveneens de aandacht van den raad beziggehouden. Het gaat verder om de fabricatie en den uitvoer van oorlogsmateriaal, de organi. salie der politie, de verbouwing van zekere militaire inrichtingen, van de vesting van Koningsbergen en om de zoogezegde sport- voreenigingen, die in werkelijkheid rnili- laire oogmerken nastreven. Het is eerst, wanneer de controle-com missie aan den gcmecnleraad zal hebben medegedeeld, dat zij voldoening gekregen heeft in alle opzicht, dat de raad aan den Volkenbond zal kunnen vragen de taak der militaire controle in Duilschland over le nemen, zooals dit te Locarno over wogen is. FRANKRIJK; Pcincaré's program. Poincaré verklaarde in de commisr-ie voor financiën, dat hij na byeenroeping der Kar nier, deze zal vragen onmiddellijk en uit sluitend de begrooting van 1927 te be handelen, opdat deze voor den 20en Dec. afgedaan zal zijn. Hij zal aandringen op snelle bespreking en hy za! alle interpel laties weigeren. De voorzitter van der, ministerraad ba- vcsrigde, dat het Morgan-fonds wegens de daling van het pond hersteld is kunnen worden. De verhooging dor uitgaven voor 1927 zal ongeveer 6 milliard bedragen, .die der ontvangsten 13 milliard. Het bestuur der republikeinschs federatié onder voorzitterschap van Louis Martin, heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen van wantrouwen in Poincaré voor het herstel van den frank. De motie betoogt verder, dat de kwestie van de schul den nieuwe onderhandelingen vergt en spreekt zich uit voor een entente met Duitschland zonder eenige wijziging van het verdrag van Versailles. Zij veroordeelt eiken sncinlistisehen invloed op de buitenlandsclia en fmancieele politiek. 'ENGELAND. Hel mijnconilict Vau do Rijksconieientie. De koning1 heeft te Sandringham oan ministerraad gehouden en eaa proclamatie geteekend, volgens welke de noodtoestand mot het oog op do mijnstaking verlengd wordt, en het parlement op a-e. Munndas wordt bijeengeroepen om de no.odrageiir.gen te vernieuwen. Sir William Joynson Hicks, de minister van binnenlandsche zaken, werd reeds gis termiddag onverwachte ontboden en dineerde mht den koning. In politieke kringen worden eenige gis singen gemaakt omtrent de wijziging der plannen van den minister van binnen landsche zaken en het gerucht liep, dat weldra een nienwe stap zou worden gedaan in het myngeschil. In elk geval verwacht men, dat hernieuwde pogingen zullen worden aangewend, wanneer het parlement Maan dag byeenkomt, om middelen te vinden, de mijnstaking te doen eindigen. Het koude weder, hetwelk is ingetreden, zal ongetwij feld zoodanige pogingen versterken. Morgen komt de algemeene raad van het vakvereenigingscongres bijeen te Londen. Da leden der uitvoerende commissie hebben zich naar de mijnvelden begeven, alwaar zij met onbeduidende resultaten getracht hebben, de mannen, die hier en daar aan het werk waren gegaan, te bewegen, daarmede op te houden. Vrydag zullen zij te Londen terug zijn, en met den algemeenen raad van het vakvereenigingscongres vergaderen. w;on zjj hun vooistelleD zulien voorleggen betreffen de beslag op buiteulandsche kolen en een heffing van de vakvereenigingen. Het anb woora van den algemcenen raad is reel; een uitgemaakte zaak. Het zal zonder twijfel negatief zijn met het oog cp de verklaringen, onlangs afgelegd op de conferecrie der ar beiderspartij door Thomas en Tillett, de lei ders der groote vereenigingen van spocn lieden en transportarbeiders. Deze verklaarden, dat beslag onuitvoer baar was, en dat hun vereenigingen even zeer als andere, geeD heffing konden honden^ wegens de werkloosheid en de uitputting' der fondsen, waaraan zij zelf leden. Blijkbaar zal de algemeene raad van het vakvereenigingscongres zich slechts bereid verklaren, bijstand te vcrleonen bij e® eventueele poging om bat vrede te gerakc-ö. Op de tweede zitting der KijkBConfareiitifl heelt Chamberlain een verklaring afgelegd over den buitenlaudscben toestand cc lord Lloyd, de kooge commissaris van Egypte» over den toestand daar to lande. Bside ver klaringen aijn beide geheim. OOSTENRIJK. SeipeI's kabinet in functie. Da hoofdcommissie van den Oostenrijk- schen Nationalen Raad heeft zich met dor dr. S&ipel voorgestelde ministerii)" acuoord verklaard. De Nationale Raad heeft daarop de J#* met 91 tegen 52 stemmen goedgekeurd. De zitting werd korten tjjd onderbroken, in verband met de beëediging der nieuwe regeering. j Na de beëdiging heeft de bondskansoHw den Nationalen Raad het programma vaa rijn regeering voorgelegd. Hij wees or^Pj dat de continuïteit in de regeeringen zjjn eeiste benoeming tot bondskanseliaïi;

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2