AGENDA. C. C. DEVELING-PRACHT SPORT. BUITENLAND. RECHTZAKEN. Maandag. Leidsche Schouwburg: N.V. Het Schouw- toonecl: „De Klimgcit." 8 uur. Prediker (Janvossensteeg)dr. M. H. A. v. d. Valk, pred. te Rotterdam. 8 uur. Dinsdag. Evangelisatie (Morschweg 59): Samen* komst te 8 uur. „Jeruël" (Groencsleeg 16): Samenkomst. 8 uur. Leidsche Schouwburg: 2de abonnements concert, dir. Ernst Krauss: Prof. Arnold Földesy en prof. dr. Paul Weingarten. 8 uur Leidsche Volkshuis: Vertelavond met lichtbeelden. 7 uur. Vakschool voor Meisjes (Rapenburg 23) Ledenvergadering. 1 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Oct. a.9. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steen straat 85, telefoon 136, en A. J. Donk, Doe- zaslraat 31, telefoon 1313. RECLAME. Heï®fs$^»eef* Bij guur, vochtig weder worden huid en handen vaak rnw en schraal. Dit verzacht en geneest men spoedig met Does 30-60-90 ct. PUBOL 23G2 len mr. W. Zevenborgen, hoogleeraar Am sterdam; het tweede gedeelte van de bibliotncoK van wi;lcn pruf. dr. F. Pijper. Verder de bi bliotheken van Joh. Segers te Ln.se (in hoofdzaak 17e eouwsche theologische -wer ken). mr. J. L. F. Bühlingk, officier v. jus titie te Zwolle; mr. A. H. van Klettens, Har- lingen; dr. J. Visser, arls Rotterdam-, dr. Ad. Meyer, zenuwarts, Overveen; dr. J. A P. Luvenknmp, rector gymnasium Doetin- chem; dr. L. P. C. Luyten, Leeraar wis- en natuurkunde 's-Hertogenbosch; L. A. Kee per, archivaris van Gouda. NIEUWE UITGAVEN. DE SOCIALE VERZEKERING IN WOORD EN BEELD. r Door de Vefecniging van Raden .van Ar beid wordt een 1-i-daagsche kalender uitge geven, die bedoelt: in aantrckkelijken vorm een exposé te geven van het nut en do noodzakelijkheid van de sociale verzekering in haar vollen omvang. Zii is voorzien van aardige illiistfalics en van een kleurenrijk schild. Vaft H.. D> Tjeenk Willink Zn. Uitg. tc Haarlem,,ontvingen wij: „Holland-België" door Mr. W. J. v. Es, 'waarin de schrijver 7ich gelukkig doet ken nen als een, tegenstander van het verdiag met België. Prijs f1.50. Van A. W. Bruna's Zoon's Uiig Mij. Utrecht. „Een week minister'' door Mr. P. II. Ritter Jr., prijs ingenaaid f 1.90, gebon den f2.75. Van de Uitgeverij „Logon" Amerstoort „Een nestje van zeven", door Chvistine Ten itove, prijs gecartonneerd met aardige band- teekening 11.30. III Druk van „De romans van Hanje een verhaal van boerenlypen en humo\- uit de Betuwe, door At Nieboer. Prijs gecart. 12.25 in prachtband f 2.75. Van W. L, J. Brasses Urfg. Mij., te Rotterdam: „Leidsch Studentenleven". Een vroolijk verhaal door Mr. Willem Coope, omslagtee- kening van Pol Dom. „Schets van de geschiedenis der oudheid" door Dr. R. Jacobsen en Dr. M. Engers, met 3-t afbeeldingen, een ovcrzichtkaairt. tijd tafel en register. II Bundel „Verzen" van J. H. Leopold „Zwervers verzen" door Adama van Schel- Icma. „De lotgevallen van d'n ouweheer Dorus". I-Iumoristische avonturen-roman van een tachtigjarigen tijdgenoot, dpor M. J. Brusee, „Verzengend Vuur" door Maurils do Vries, met bandteckening van Pol Dom. RECLAME. BONT WERKSTER 1242a Haarlemmerweg 56 - Leiden. ZEILEN. HET KAMPIOENSCHAP IN 12-V OETS-JOLLEN. W. de Viies Lentsch voor de derde maal kampioen. Op de Kagerplassen Zijn gisteren de wed strijden om het kampioenschap in twaalf- veotsjollen voortgezet en eindelijk ook be ëindigd, dank zij een harde wind uit het Zuid-Westen. Er was zeer weinig belang stelling op en nabij het meer, doch voor de zeilsport was het desondanks een goede dag. De wedstrijden konden nu tenminste een goed en vlug verloop hebben in tegen stelling met vorige keeren toen vriend Ae9- lus gewoonlijk van den vroegen ochtend tot den laten avond afwezig bleef. Die sterke wind -gaf bovendien aan on zen besten jollenzeiler, W. de Vries Lentsch, die reeds tweemaal kampioen was, alle gelegenheid z'n capaciteiten te toonen en hij heeft er uitstekend gebruik van ge maakt. Hij werd twee keer achtereen eerste en veroverde aldus voor de derde maal den oere-iitel, benevens de gouden medaille met den blauw-zijdcn kampioenswimpel. G. de Vries Lentsch en Van der Stadt verschenen niet aan den start, zoodat 8 deelnemers eikaar in de le race bekampten. Stoel had aanvankelijk de leiding, doch moest weldra plaats maken voor Huybers en W. de Vries Lentsch, die geruimen tijd dicht bii elkaar bleven. Veel binnenstroomend water deed Lentsch echter terrein verliezen en zoo kreeg hij zelfs een achterstand van ongeveer één minuut. Pas op den terugweg van Dieperpoel via het Norremeer liep hij iets in, om daarna, na het ronden van de boei op het Zweiland, door schitterend ma noeuvreeren op het laatste rak in den wind den achterstand zeer snel te verkleinen en tenslotte, door aan den lioogen kant te pas- seeren, aan Huybers allen wind uit het zeil le nemen. Zóó werd, legen de verwachting in, de oud-kampioen nog winnaar in 1 u. 7- min. en 50 sec.: 2. Iïuyber9, in 1 u. 8 min. 27 sec 3. Stoel, 1 u. 10 min. 26 sec.; 4. Iloogerhout; 5. Bakker, Van VVcly, van 't Hoogorhuis en Van Kampen hadden opgege ven. Te ruim 12 uur werd opnieuw gestart. Het rak NorremoerDieperpoel was nu verval len en daarom nog eens het traject Zweiland Norrcmcer in de plaats gesteld. De aan vankelijk krimpende wind nam spoedig weer toe met het gevolg dat de Vries Lentsch weer de leiding kreeg. Alleen Iloogerhout bood nog een oogenblik strijd doch zakte spoedig af,terwijl do rest opgaf. De uitslag was: 1. De Vries Lentsch, in 1 u. 13 min. 22 .sec., 2. Iloogerhout, in 1 u. 18 min. 27 sec. De eindstand luidt: 1. (Kampioenschap van XodcrlandV W. de Vries Lenlscb, met 3 gewonnen wedstrij den: 2. Van 't Hoogerhuis, met 2 gewonnen wedstrijden; 3. Van Wely, met één gewon nen wedstrijd. GYMNASTIEK. EEN UITNCQDIGING AAN „BRUNHILDE" De algemeene vergadering van het Ge west Zuid-IIolland van het K.N.G.V. zal dit jaar te Dordrecht gehouden worden op Zon dag 19 December. Zij zal worden vooraf gegaan door een eereavond, waarvoor de boste vereenigin- gen uit het Gewest zijn uilgenoodigd om voschillende systemen van mannen- en vrouwenturnen le demonstrceren. In verband met het feit, dat de leidster van de dames G. V. „Brunhilde" alhier, mej. A. Sleffelaar uit Den Haag dozen zomer 'n cursus volgde in Deensche Gymnastiek aan do Hoogesckool te Ollerup onder leiding van den bekenden Niels Bukh, is Brunhilde" uilgenoodigd onder haar leiding een demon stratie le geven van dat systeem. De algemeene leiding van den Eere- Avond is in handen van dén Voorzitter der Technische Commissie van het Gewest, den Heer Apt. Melz. alhier. CURSUS MODERNE VROUWEN- GYMNASTIEK. Evenals enkele jaren geleden is thans opnieuw een bëdrag beschikbaar gesteld door den heer Van Spall voor het inrichten van een cursU9 in het moderne vrouwen- turnen. Tot dezen cursus zijn een twinligtaj da mes en heeren uilgenoodigd; terwijl de lei ding opnieuw in handen zal zijn van den heer Sehmitt uit Amsterdam. De lessen zullen aanvangen op Zondag 24 October. BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. Alsnog zijn toegetreden tot den do vereeniging ,,'t Groene Laken" le Alphen met 1 vijftal, en de vereeniging „de Ballon" te Leiden, met 2 vijftallen. WIELRENNEN. LEIDSCHE REN- EN TOERIST-VEREEN. „SWIFT". Gistermorgen liet ..Swift" een wedstrijd verrijden over 20 K.M. Haagsche Schouw Roomhuis en terug. Er was groole belang stelling voor deze rit, die uitsluitend werd gereden door toeristen, w.o. ook zelfs twee dames. Om ongeveer 10 uur werd het sein tot vertrek gegeven aan 2 dame9 en 11 heeren. Deze hebben over het geheel zeer goed gereden naar den tijd te oordeelen, deze was 41 m. 59 4/5 sec. Na afloop vond de prijsuitreiking plaats in café „Jhlaagsche Schouw". Nadat de voor zitter allen had verwelkomd, bracht hij hulde aan hen, die deze rit hadden volein digd, en dankte ook allen, die een prij9 dis ponibel hadden gesteld. De uitslag was: le prijs VV. Kanbier, zilv. horlogeketting; 2e pr. L. Kool. schilderij; 3e pr. G. Doeve, voet- pomp; 4e pr. II. A. Yinnes, inktstel; 5e pr. B. Boskamp, 2 lanlasieschilderijtjes; 6e pr. J. W. Zijhnans, gr. doos sigaretten; 7e pr. mej. M. de Ruiter, doos toiletzeep; 8e pr. P. G. Klumpers, sigarettenkoker met' aan steker; 9e pr. G. Baart, aschbak; 10e pr. G. v. d. Linden, sigarettenkoker met aansteker; als troostprijs mocht mej. N. N. een drie- deel ig roomstelleljc in ontvangst nemen; P. de Winter twee bloemvaasjes en G. Robbers een aschbak. De heer P. G. Klumpers kreeg als oudste deelnemer een tabakszak met pijp en J. W. Zijlmans als jongste deelne mer een reflector voor een rijwiel. Mej. M. de Ruiter ontving als °erstaankpmende dame een doos bonbons. Zondag zal er doör de renners een 20 K.M. wedstrijd gereden worden met 4 klas sementen. Hiervoor zijn drie prijzen vast gesteld. DAMMEN. SIMULTAANSEANCE VAN DEN NED. KAMPIOEN J. H. VOS. Zaterdag gaf de Ned. Damkampioen, de heer J. H. Vos, voor de leden en introdu- cé's der Leidsche Damvereeniging een si multaanseance waaraan door 20 spelers werd deelgenomen. Den simultaanspeler won hiervan 12 partijen, speelde remise tegen P. v. d. Stel, S. v .d. Reek, G. Brug. man en B. Knoppert en verloor van de heeren B. Slegtenhorst, O. Q. v. .Veen, J. Kleer en Q. Bosscha. Duur der séance 2 uur '40 minuten ofte* wel 8 min. per partij. Na afloop speelde hij een revanche-si- multaanséance tegen de winnaars en re misespelers, met nog eenige anderen aan gevuld tot 10 spelers. Deze 10 spelers „kraakte" hij in 50 minuten, oftewel 5 minuten voor iedere partij. Afgegaan op beide sance's zijn de resultaten èn voor den heer J. H. Vos èn voor de spelers der Leidsche Damvereeniging met introducé's werkelijk schitterend te noemen. De séan- ce's hadden plaats in de bovenzaal van café-restaurant „de Harmonie" Breestraat. EEN PROPAGANDA-WEDSTRUD Zondag werd in de achterzaal van café restaurant „Zomerlust" de uitdagings-pro. pagandawedstrijd gespeeld tusschen Mutua Delectatia (Den Haag) en de Haarlem- sche Damclub. De aanvang van den wed strijd was bepaald op 11 uur v.m. Na en kele kleine besprekingen werd om 11.20 v.m. begonnen en was deze titanenstrijd om 3.40 geëindigd. De Haarlemsche Dam club heeft met een klein verschil gewon nen. Vooraf werd besloten om met 12 in- plaats van 10 spelers te spelen, waardoor O. G. v. Veen van de Leidsche Damver. voor M. D. medespeelde. De gedetailleer de uitslagen zijn: 1. P. J. v. Dartelen (wit), Haarlem, A. j Jacobs (zwart) Den Haag 1—1. 2. J. W. v. Dartelen W. C. J. Polman 11. 3. F. A. j BerkemeievP. Schaaf 0—2. 4. J. v. Looy j C.^ Breedijk2O. 5. W. v. Daalen—G. Veibuvg 2—0. 6. H. Greeuw—'G. H. Zaat 1 11. 7. J. van PoppenW. H. v. Schalk- j wijk 1—1. 8. H v ZantenR. de Geus 2-0. 9. J. Wielinga^-P. de Graaf 02. 10. C. H. MeurèM. de Geus 2—0. 11. J. A. Greve E. v. d. Eist 11. 12. C. LeibbrandG. G. v. Veen (Leidsche Damver. I) 11. De Haarl. Damclub wint dus met 1410. Beide clubs padden 2 invallers. O. X., te Rotterdam, had op een motor rijwiel in de gemeente Leiden gereden zonder voorzien te zijn yan een rijbewijs en zonder voldoende licht. Eisch twee geldboeten van f 4 subs. 4 dagen voor elke boete. Uitspraak over twee weken. RECLAME. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden Maandag weder ruim hon derd zaken op de rol, voor 't meerendeel leerplichtzakcn. Vooraf ging de zaak tegen M. K., aannemer te Warmond, die moest terecht staan ter zake dat hij in strijd met TW-b 1 van de bouwverordening dier ge meente en zonder vergunning van B. en W. tegen einde Juli een hek zou hebben laten plaatsen voor twee door hem gebouwde i huizen, aldaar. Verdachte zeide dat de vergunning weï l was aangevraagd doch niet was verkregen, j Als getuige werd allereerst gehooid de j smid Pe Nie, die het hek er mede had ge plaatst op last van. verdachte. De gemeen- I te-opzichter, de heer De Vroomen, die daarop werd gehoord verklaarde dat de heer K. het hek had geplaatst op ongeveer 7 M. van do as van den weg, terwijl het 9 Meter had moet-qn zijn en daarvoor had hij geen vergunning" De raadsman van verdachte, mr. Cap- peyne de Cappello te Oegstgeest, vroeg aan den opzichter of aan andere, met name genoemde personen, wel vergunning was verleend om een hek te maken op ïïfa M. afstand van den weg, waarop getuige De Vroomen bf vestigend antwoordde. Maar die vergunning was tijdelijk ver leend. Als do weg ter plaatse verbreed wordt, moet dat hek weer worden ver plaatst De Ambtenaar eischle f ]0 sub. 10 dagen. De raadsman van verdachte trachtte aan te toonen dat dit geval Diet onder art. 1 der verordening viel, wat de Ambtenaar echter betwistte. Verder achtte de verde diger in verband met hetgeen anderen werd toegedaan^ de zaak van weinig gewicht. Hij vroeg dus vrijspraak subs, een kleina. boete M. v. d. P., vrouw van G. van D. en J. van der P. vrouw van D., te Katwijk moes ten terechtstaan wegens schoolverzuim van haar kinderen. De eerste had op armoede gepleit. Zij kon de verdiensten van den jongen niet missen. De andere had gezegd dat het kind ziek was Als getuige werd gehoord het hoofd der bijzondere lagere school aldaar die vooraf de opmerking maakte dat door do behan deling der leorplichtzaken op Maandag een klasse van 48 kinderen vrij af moest heb ben wat kon worden voorkomen wanneer deze zaken op Woensdagmiddag werden gesteld, De Kantonrechter dacht dat dit wel zou gaan. Getuige moest zich daartoe maar tot den Ambtenaar wenden. Uit de verklaringen van den getuige bleek, dat althans een der jongens aan het bramen zoeken was geweest. De Ambtenaar vroeg f 3 subs. 3 dagen. C. K., timmermau te Noordwijkerhout, moest voor hetzelfde feit terecht staan. Hij had verklaard dat hij de verdiensten van de kinderen niet kon missen. Zij waren met z'n vijftienen en de wouw had in een zie- keninrichfcing gelegen. De man was nu niet verschenen, wel zijn wouw, die een en ander nader bevestigde. De Ambtenaar woeg nu schuldigverkla ring, zonder toepassing van straf. Er kwamen verder nog een aantal van dezelfde overtredingen aan de orde. En kelen waren echter mair verschenen, waar onder een vrouwtje uit Leiderdorp, die vertelde dat het meisje slechts eenmaal had verzuimd; toen was zij den vorigen avond me© geweest naar een zilveren brui loft en den volgenden morgen had zij pijn in het hoofd. De Ambtenaar kon daarin geen aanlei ding vinden voor clementie en vroeg zooals ook in de meeste der andere gevallen f 3 subs. 3 dagen. Het vrouwtje dacht dat de Kantonrech ter nog wel eens de hand over 't hart zou strijken, die daarop antwoordde dat een zilveren bruiloft ook niet eiken dag voor komt. Mej. C. van B., te Leiden had bij avond gereden op een rijwiel zonder licht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een wereldconsortium Von Hoesch naai België. Er worden onderhandelingen gevoerd door een aantal bekende buitenlandsche bankondernemingen mét hek doel een we reldconsortium van bankhuizen op te rich ten. De betreffende besprekingen duren reeds sinds meerdere maanden maar zul len nu weldra ten einde worden gevoerd. Zij zijn van geheel vertrouwelijken aard. Naar aanleiding van het stichten van deze internationale onderneming die offic.sel den na&m van A. B. C.-trust zal dragen, Hebben allerlei geruchten over de poL- tieke beteekenis van deze nieuwe onderne ming de ronde gedaan, maar deze schijnen alle voorbarig of half Reuter verneemt van een bevoegde auto riteit, dat Woensdag aanstaande een ver klaring van het allergrootste belang zal worden gepubliceei'd door de voornaamste bankiers en zakenmenschen van alle groote naties van Europa en de Vereenigde Staten. De zegsman voegde er bij, dat de toe stand van Europa buitengewoon hachelijk is en het middel om er aan te ontkomen moet zonder uitstel gevonden worden. De politiek, tot nog toe door de naties ge volgd heeft de moeilijkheden eer vermeer derd dan verminderd. Een radikale veran dering van politiek dringt zich dus op ten einde het crediet te herstellen en die groote expansie van den handel en de eco nomische betrekkingen teweeg te brengen, die de toestand dringend eischt. Men zal zich rekenschap geven van de beteekenis dezer belangrijke verklaring, wanneer de namen en de positie der onder teekenaars bekend zijn. De Duifcschegezant von Hoesch is naar. Berlijn ontboden om met Streseman te praten. BELGIE. Naar stabilisatie van den franc. Zaterdag is een conferentie gehouden tusschen minister Jaspar, den minister van Financiën Francqui, minister Vander- velde en den gouverneur der Nationale Bank, mr. Franck. Deze besprekingen had den betrekking op de stabilisatie van den frank welke naar wij vernemen, zegt het „Vad.", nabij is. Een leening van 100 mil- lioen dollar zal binnenkort te Londen ge sloten worde In den ministerraad van heden zal het. bedrag, waarop de frank zal wórden .gestabiliseerd, besproken" wor den. FRANKRIJK. Congres der radicalen. Het congres van de radicale partij heeft senator Maurice Sarrafit gekozen tot voor zitter van het nieuwe partijbestuur 'n plaats van Herriot, die bedankt had. Het congres heeft een voorstel Bauzin aangenomen inzake de fiscale hervormin gen. Het voorstel strekt tot het vèrwerpen van buitenlandsche credieten. Zoodra het financieel herstel tot stand ie gebracht, moet de munt op een veiligen grondslag gestabiliseerd worden en weer in goud om- wisselbaar worden gesteld. Voorts moet een deel van de schuld gedelgd worden door een speciale heffing van alle vormen van vermogen en kapitaal en ten slotte dient een monopolie op petroleum en sui ker te worden ingesteld, met staatscon trole over de mijnen. Voorts is nog een reeks van besluiten genomen, waarvan het voornaamste is Het congres verheugt zich over de resul taten verkregen door de buitenlandsche politiek van Herriot, voortgezet door Briand en keurt de overeenkomsten van Locarno goed evenals de Duitsche toetre ding tot den Volkenbond. Het wenscht dat Spanje en Brazilië hun plaats te Genève zullen hernemen. Het vraagt deelneming van Rusland en de Ver. Staten aaD een Volkenbond. Het congres verklaart zich voor ratifi catie der accoorden over de intergealliecr- de schulden, doch met reserves die bepa len, dat Frankrijk nooit méér zal betalen dan het van Duitschland ontvangt, dat elk misverstand daaromtrent tusschen de re geeringen aan arbitrage onderworpen zal worden en dat de over dia chten in geen ge val nadeelig mogen zijn voor de stabili teit der wisselkoersen. Reserves moeten zóó geformuleerd zijn, dat er bij de Arae- rikaansche openbare meening geen twijfeL overblijven kan. ENGELAND. De Rijksconferentie. Nu ook Mackenzie King, de premier van Canada, is gearriveerd, zijn alle deelnemers aan de Rijksconferentie welke morgen een aanvang neemt, voltallig te Londen aanwe zig. Verwacht wordt, dat van tijd tot tijd be richten zullen worden gepubliceerd, welke een overzicht geven van het verloop van de conferentie. Uit de mededeel in gen van de premiers bij hun aankomst aan de pers ver strekt, blijkt, dat de'economische problemen een belangrijk onderdeel van de besprekin gen zullen uitmaken. Een belangrijke aan gelegenheid. waaraan ook veel aandacht zal worden geschonken, in verband mét den handel van het Britsche Rijk is de oprich ting van commercieele vliegdiensler.. OOSTENRIJK. Staking uitgesteld. Gezien de ingetreden kabinetscrisis heb ben de ambtenarenorganisalics besloten de slaking uil te bellen in .afwachting yan wal er gebeuren zal, Kinderen in hun Gro4 die door veel holswexk of drukke «ud't M school overspannen tijo en een verittï kend Iddtl moeten gebruiken vinden Dr. HOMMEL S IIAEMATOGEN-TAftLETTö h c e r l ij k. De fijne smaak der ZwiüerKk chocolade doet hen vergeten, dat ii) geneesmiddel Innemen. Per Doos fl.SO; bij Apoth. en Drogisten 6024 DENEMARKEN. Er genadig afgekomen. Het hooggerechtshof te Kopenhagen heeft den Sleeswijkschen boerenleider Petersen, tegen wien 3 maanden gevangenis was §e« eischt. veroordeeld tot een boete van 2000 Kionen. ZUID-SLA VIE. Het kabinet blijft Gelijk verwacht werd, is het kabinet Uzonowitz aangebleven. SPANJE. Weer een aanslag verijdeld? Naar do Parijsche editie van de „Chicago- Tribur.e" meldt, zijn vijf personen le Bar celona gearresteerd, onder verdenking, dat zij een aanslag hadden beraamd op het lever, van koning Alphonso tci Primo de Rivera. Zij werden gearresteerd een half uur voor de aankomst van den koninklijken trein, en waren tot de tanden gewapend. RUSLAND. Be eenheid onder de bolsje wisten naar buiten hersteld. Do twist in den boezem der sovjet-partij is naar buiten bijgelegd. Zinowjef, Trotskj. Kamenef en de ove rige leiders der dppostitie in de communis tische partij der sovjet-unie hebben een ver klaring gepubliceerd, waarin zij meöede •len, dat zjj zich onvoorwaardelijk onder*, werpen aan alle besluiten van het partij-, congres, het centraal comité en het een-, fcraal controle-comité. Zij dringen er bij hun aanhangers op aan, dit voorbeeld te volgen en bevelen de ont binding aan van alle door de oppositie ge vormde fractioneele groepen. Voorts erken nen zij, dat hun jongste optreden te Mos kou en Leningrad in strijd was met de be slissing van het centraal comité nopens de ontoelaatbaarheid van discussies over ge nomen besluiten. De onderteekeraars der verklaring aan-* vaarden de verantwoordelijkheid voor de actie hunner volgelingen en zij geven uiting aan de hoop, <jat de beëindiging van het optreden der oppositie het mogelijk zal ma ken, dat alle berouwvolle oppositjoneelen weer tol de partij worden toegelaten. Ten. .slotte verplichten zij .zjch mode te werken tot het-beëindigen van den twist der. fractieó-en. tot het voorkomen yan nieu we schendingen der partijfucht. Eén communiqué van hét centrrral comité der partij, dat tegelijkertijd wordt gepubli ceerd, verklaart, dat door 'de mëfïèdeeling der oppositie voldaap is aan de minimum^ vereischten ter verzekering van dé partijn eenheid. Het publiek bureau blijft in tusschen de pers voorzien van berichten omtrent het uit het buitenland, voornamelijk uit Polen eü Roemenië, dreigende gevaar, waarachter dan de Britsche regeering moet worden ge zocht. Deze berichten hebben blijkbaar ten doel de communisten door vrees tot eenheid te brengen. Al is het dan ook maar een schijneenheid want dat de verschillen in wezen niet overbrugd zijn, dat spreekt vanzelf. BUITENLAND-GEMENGD. DE GESOLEI. Deze tentoonstelling, die gisteren geslo ten werd, is door ongeveer 71/» millioeo mer.schen bezocht. Het bijeengebrachte zal den grondslag vormen voor een museum voor sociologie en oeconomie. VERDUISTERING. Te Keulen kwamen herhaaldelijk klachten voor, dat aangeteekende brieven verdwenen warén. De totale waarde der vermiste stuk ken beliep reeds 240.000 mark. Thans 13 een hoog ere postambtenaar in hechtenis ge nomen, die, naar bewezen is, een aange- teekenden brief mot een bedrag van 16.000 Mk. verduisterd heeft. TREIN TEGEN AUTO GEBOTST. Op de route van Kam enz naar Brems- dort" is een auto bij het passeeren van den overweg in botsing gekomen met een kolenlrein. De botsing was zóó hevig, dat een kolen wagen van de rails werd geworpen. De auto werd geheel vernield. Een der inzittenden werd op slag gedood, terwijl de chauffeur ea een jonge bediende levensgevaarlijke verwondingen opliepen en naar het zieken huis werden gebracht. EEN SCHIETPARTIJ. Gedurende de zitting van de Kamer van Afgevaardigden in den Mexicaanschen Staat Nuevoleon vuurde plotseling een tribune- bezoeker een schot in de zaal af. Br ont stond een schietpartij, waarbij drie persona» werden gedood. C4TPLOFFINGSRAMP OP EEN CHINEESCHE STOOMBOOT. Naar de „Sunday Times" uit Shanghai meldt, heeft aan boord van een groote Chi- nteeche stoomboot een ontploffing van duizenden granaten plaats gehad, waarbg 1200 Chir.eezen werden gedood en een groot aantal gewond. Het schip had 1500 man aan boord en moest granaten en andere munitie voor Generaal Soenta Choeang^ Fang naar dö bevelhebbers van Shanghai overbrengen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2