stadsnieuws. kerk- en schooi nieuws. "kunst en letteren. O. 20428. MAANDAG 18 OCTOBER Anno 1926, BERICHT. CE ramp te katwijk. Het voornaamste nieuws van heden. DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cl3. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prija. Kleine Adverlenliën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreclit. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus Ko. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week 018. Buiten Leiden, waar agenten'gevestigd zijn, per week0.18, Franco per post 2 35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Heden zal met ons Blad aan de abonné's buiten Leiden onze win- terdienstregeling voor Leiden voor Spoor-, Tramwegen, enz. worden bezorgd. DE DIRECTIE. H Heden mochten wij nog de volgende git- en voor de nagelaten betrekkingen van dc lachtoffers van de KW 152 in ontvangst tmen: D. J. J. de K. f25, mej. J. van E. 1.50, wed. van V. te O. f 1; .mej. C. B. f 2.50: antoorp'ersoneel A. W. Sijthoff's Uitgevers maatschappij f35; gecollecteerd op jaarver- adering Ned. Chr. Bouwarbc-idersbond f 191 cj L. S. f 1. N.N. f 1\V ,M f 2.50; L. W. 11; A. v. R. 15. J. D. v. R 12.50; N. v. R. 11. fain. V. d. S. f 7; dr. C. S. H. f 10; G. C. 'e H. f3; mej. A. S. f 1J. R 12.50! dr. Ph. S. v. R 1 f 2.50; H. te B. te Z. f 20; personeel L B. V. 125.25; J. W. V. 12.50; D. V. 1 10; gecollecteerd op verjaardag van M K. f2.GO; dames B. f 10; gecollecteerd op verjaardag J. L. f 1.80gecollecteerd op vergadering oil. Sint Bernardclub 15.01; vergadering Zumerzorg I 10.00; N. N. 12. overschot dans avond M. N v. Wijk 13.50; dienktpl. mil. 1de rcg. inf. 1 0 25, W. L. 11. J. P. W. f 2.50; collecte Vrije Kalh. Kerk 111.25; H. V. 15; gecollecteerd op feestavond 30-jarige brui loft van Bouwc en Mies f 14.82, Neellje 11 tweelingbroeders G. en K. de B. tc K. 11; collecte wedstrijd Quick BoysKinhemi 115; C M. 11; spontaan geofferd aan de koffietafel 10; G M. 12.50, personeel G. W. 3.6-1; aid. broodbakkerij Leidsche Brood- tabriek 18.10. in lotaal werd door ons lot dusverre ont vangen f 1473,48. Gillen worden nog gaarne ingewacht aan ons Bureau, onder gironummer 57055 of per Amsterdamsche Bank onder vermelding „K.W. logger 152". DE DIRECTIE. CLUSIUS-HERDENKING. 1526—1926. Morgen zal ie dezer stede liet 400sle ge boortejaar van Charles de l'Escluse (Caro- ius Clusius) feestelijk herdacht worden. Van daar dat aan den vooravond, wel met c-^n enkel woord, er nog iels over gezegd mag worden. In de eerste plaats dient dan op de on juiste voorstelling gewezen, die in de laatste weken herhaaldelijk in de dagbladpers is verkondigd, dat deze herdenking zijn 400ston geboortedag zou gelden. Dit is echter niet juist, want onze hoofdpersoon heeft den lOdon Februari 1526 het levenslicht aan schouwd. De bepaling van den 19den Octo ber voor deze herdenking hangt enkel sa-' men met het feit dat Clusius op dien datum van hel jaar 1593 voor het eerst binnen de stad Leiden kwam, om zijn plaats aan de •Universiteit alhier in te nemen. De Clusius-herdenking geschiedt onder de [auspiciën van de Vereeniging voor Geschie denis der Genees-, Natuur- en Wiskunde u-n omvat drie punten, nl.: lo. een kranshech- ng aan zijn epithaphium in de Pieterskerk, po. hel. uitspieken van een gedachtenisrede in liet groot-auditorium in de Academie en- het houden yan een historische tentoon stelling van Clusiana in het Stedelijk Mu seum ,.de Lakenhal". Carol us Clusius,. die een Zuid-Nederlander Svan geboorte was, kwam na veel reizen en Tokken door geheel Europa ten slotte op S-jarigan leeftijd naar Leiden, waarheen hij geroepen was om als honorair professor in - kruidkunde op le treden. Hij was een der «eest geleerde mannen van zijn tijd en een «ddelpimt van dc natuurhistorische studie jn de laatste 25 jaren der 16de eeuw. zijn komst te Leiden heeft hij hier °r zeslien jaar geleefd en stierf den 4dcn I-ril 1G09 in ruim 83-jarigen ouderdom. Den 'den April werd hij in de voormalige Fran- he kerk aan dc. Haarlemmerstraat begra- ?cn en toen die in 1820 werd afgebroken rd hel bronzen epithaphium boven zijn 3' naar de Pieterskerk overgebracht, waar zich thans nog bevindt. De herdenking begint morgenmiddag om audrie in de kerk, waar dr. J. G. de Lint jon kort woord zal spieken; dan volgt om uur de gedachtenisrede, die door dr. F. W. 'Hunger wordt gehouden en om 4 uur is officieel© opening der tenloostelling door n burgemeester. ^«^«Henden zijn welkom, ter- bol- „,e..beJichtiging van de tentoonstel ling °°b ïratis tan geschieden, w NEDERL. NATUURHIST. VEREENIGING. Afd. Leiden. Gisteren lieeft bovengenoemde vereeni ging een uitstekend geslaagde paddestoelen excursie gehouden, waaraan ongeveer 30 personen deelnamen. Voor deze excursie was de toegang verkregen tot het buitengoed ,,Rust en Vreugd" te Wassenaar en dit, ruim 80 H.A. groote, complex bosschen, was bij uitstek gunstig voor het beoogde doel. n.l. het vinden van verschillende soorten padde stoelen. Was een drietal weken geleden het aantal paddestoelen nog niet zoo groot, nu, na een flinke regenperiode, waren de kleu rige en veelvormige hoedjes schier overal uit den grond verrezen. De deelnemers mochten zich verheugen in de uitstekende leiding van mej. Calh. Gooi, de bekende pad destoelen-specialiste, die behalve de ver schillende namen, ook tal van bijzonder heden uit het leven dezer boschbewoners vertelde. Het zou niet doenlijk zijn hier alle namen op te noemen van de gevonden soorten. Slechts enkele opmerkingen nog. Er werden vrij veel eetbare soorten gc-vondeii, o a. mooie exemplaren van de champignon en de eierzwam. Algemeene aandacht trok een mooie biefstukzwam. Een bijzondere vondst was wel een tak bezet met vogelnest-zwam- metjes. Verschillende beuken bleken aangetast door de porcelein-zwam. Een mooie, oude beuk was het slachtoffer geworden van de samenwerking van porcelein-zwam en paar- sche" korstzwam, die de statige reus van binnen geheel verteerd hadden, zoodat deze boom van den winter omgehakt moet wor den. Verschillende giftige soorten waren er natuurlijk ook, zdo de bekende vliegen-zwam, de groene- en de witte-kool-zwam, die licht verward kunnen worden met de cham pignons. vooral in jongen toestand Een enkele regenbui kon geen schade aan de excursie doen. en telkens als de zon doorbrak schitterde het heele bosch in een kleurenmengeling van groen tot geel en bruin en bracht de deelnemers onder de bekoring van den herfstpraeht der natuur. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. In bovengenoemd museum zullen in het seizoen 1926/1927 de volgende archaeoiogi- sche lezingen en cursussen gehouden wor den: 2 Nov.: Dr. H. Frankfort (leider der opgravingen der Egypt. Exploration Society) London, Het z.g. Osireion te Abydos en zijn beleekenis volgens de jongste opgravingen; 16 Nov.: dr. J. H. Holwerda, Nieuwe vond sten der Steenkultuur in Zuid-Limburg; 30 Nov.: mej. Joh. Brants, Ostia; 9 Dec.: dr. A. J. B. Wace, Athene, Mycenae; 20 Jan. dr. Cr. Wetter, Athene. De opgraving van Sichem. Archaeoi.-techn. gedeelte: De topo grafie van het oude Sichem in de verschil lende tijdperken; 25 Jan.: prof. dr. F. M. Th. Böhl, Groningen, De opgraving van Sichem Archaeol. hist, gedeelte: a. De opgraving van Sichem in de lijst van de geschiedenis en oudheidkunde van Palestina; 27 Jan.: prof. dr. F. M. Th. Böhl, b. De opgraving van Sichem in de lijst der oude beschavin gen in de landen rondom de Middelland- sche Zee; 15 Febr.dr. A E. Remouchamps, Het leven in den Steentijd; met vertooning van een film van het Staats Historisch Mu seum te Stockholm; 1 Maart: dr. J. H. Hol werda, Brittenburg te Katwijk, Roomburg te Leiderdorp en de Burcht van Leiden 15 Maart: dr. W. D. v. Wijngaarden, Voorstel lingen van vreemde volkstypen in Egypte naar aanleiding van het relief van Ilorem Ileb; 29 Maari: prof. dr. II. Suiafer, Berlin, Das VerbalInis der. Aegypl. Kunst zu Mo dernen; 31 Maart prof. dr. H. Schilfer, Die Kunst von Tell-Amarna. (Ichnalon). Zij. die één of meer lezingen wenschen bij e wonen gelieven zich daartoe op te ge ven vóór 23 October a.s. hetzij schriftelijk bij de Directie of door hun naam te teeke nen op de daartoe bij den Museum-porlier gereed liggende lijst, onder bijvoeging of be taling van f 1 per persoon voor onkosten. Zij ontvangen dan tijdig voor elke lezing gratis een afzonderlijke toegangskaart. DE DUINWATERLEIDING FUNCTIONEERT WEDER ZOO GOED ALS NORMAAL. De aangeslotenen aan de Leidsche Duin waterleiding zullen met genoegen hebben geconstateerd dat sinds Zaterdag de water- aanvoer zeer is verbeterd en de leiding zoo goed als normaal werkt. Dil is te danken, zcoals ons hedenvoormiddag door den direc teur der Leidsche Duinwatermaatschappij werd medegedeeld, doordat men een extra buis heeft gelegd van den Rhijnziehtwcg lot den Rijksstraatweg bij Endegeest, waardoor cle toevoer naar Leiden aanmerkelijk is ver groot, zoodat de verbruikers, wanneer zij de noodige zuinigheid blijven betrachten en op die wijze de Maatschappij in haar streven om de leiding zoo goed als normaal te doen functionneeren, steunen, geen last meer zul len hebben. Er moet thans nog over een lengte van 900 M. een nieuwe buis met een doorsnede van 500 m.M. worden gelegd. Als liet werk met dezelfde energie wordt voortgezet als tot nu toe en er bestaat geen enkele reden om te vermoeden dat dit niet het geval zal zijn dan is het geheele werk binnen be trekkelijk korten tijd gereed. Dat men ook met tegenvallers bij dit werk heelt le rekenen, bleek in den nacht van Dinsdag op Woensdag toen in de Zandlaan tegenover het kerkhof der Gereformeerde gemeente te Rijnsburg door een onbekende oorzaak een 500 m.M. buis sprong waardoor een groote hoeveelheid water verloren ging, waarbij ook nog het ongeval aan de Middel - slcgracht kwam, in ons Zalerdagnummer uitvoerig vermeld. De directie is zeer tevreden over de wijze waarop de aannemer de heer Hagendoorn, de opzichter J. Bosboom en de werklieden zich beijverd hebben om de gevolgen van den buisbreuk onder Rijnsburg spoedig te overwinnen, wat hun vlugger is gelukt dan had kunnen worden gedacht. De directeur de heer Ch. van Spall gevoelde zich ver - plicht Zaterdagnamiddag allen die daartoe hadden medegewerkt daarvoor, mede na mens commfesarissen dank te betuigen en de tevredenheid uit le spreken over de wijze waarop ih het algemeen wordt gearbeid. Hij had tevens het genoegen aan de werklieden daarvoor een gratificatie toe'te kennen als blijk, van waardeering. Het is echter wel opmerkelijk dal het wa terverbruik van 5 tot 16 October, juist in dc l dagen dal de menschen het meest klaagden, gemiddeld per dag heeft bedragen 6721 M3., i terwijl dit cijfer in de overeenkomstige da- gen in September gemiddeld bedroeg 6118 j M3. -Dit meerdere gebruik kan niet anders worden verklaard dan doordat op eenigerlei I wijze roekeloos met het water in de avond- uren is omgesprongen, 't zij door het laten I loopen van kranen, 't zij door het laten vol- I loopen van het bad en het bewaren van wa- ter dat den volgenden morgen toch niet werd gebruikt, enz CONCERT „PER ASPERA AD ASTRA". Nu het winterseizoen weer voor de dour staat ontwaakt overal het' muziekleven. De orcheslvereeniging „Per Aspera ad Astra' heeft Zaterdagavond de reeks uilvoeringen in den komenden winter door Leidsche muziek verenigingen te geven, geopend met een concert in de groole zaal van „Musis Sacrum" tot welk concert behalve do leden, kunstlievende leden en donateurs van deze sociëteit ook die van de concertoerende v r- eeniging toegang hadden. Dientengevolge was de zaal aardig bezet, toen te klokke acht uur ons compliment over he-t prompte aanvanèsuur dc eerste tonen van de openingsmarsch „Soldaten- leben" door de ruimte klonken. Waar het concert een zuiver intiem ka rakter droeg, willen wij ons van al te streng gevoerde criliek onthouden, doch terwille van de waarheid, meenen wij toch niet te mogen verzwijgen, dal wij dikwijls „Per Aspera' heel wat beter gehoord hebben dan Zaterdagavond. Daarvoor was al te vaak het orcheslrale verband ten eenenmale zoek; o.i. een gevolg van te weinig voorbereiding. De wijze, waarop bijv. „Grosmülterchen" van G. Langer ten gehoor© frerd gebracht, liet zeer, zeer veel te ivensehen over. Vooral de tweede violen waren er hope loos uit. De nummers na de pauze werden beter gespeeld dan die daarvoor, vermoedelijk 'en- gevolge van het feit, dal deze eerder door „Per Aspera" werden gespeeld. Na afloop bleef men nog eenigen lijd ge zellig bijeen, waarbij de beencn ook nog Van de vloer gingen. De voorzitter van „Per Aspera" spTak ten slotte de hoop uit, dat deze avond door meer dere gevolgd zou worden, waarmede de aan wezigen mei een hartelijk applaus instem den. Wij zijn er dan ook volkomen van over tuigd, gehoord de vorige uitvoeringen in liet afgeloopen seizoen, dat „Per Aspera" veel beter kan dan men op grond van dc uitvoe ring van Zaterdag zou vermoeden. Hel zal ons een oprecht genoegen zijn bij volgende gelegenheden van verbetering ni2l- ding te mogen maken. Heel mooi daarentegen was een tweelal nummers voor cello, klarinet en piano, le welen „Herzwunden" van C. A. Wulffraat, doch vooral de „Berceuse" van Godarl Zoowel cellist als klarinettist verdienen ten volle een eervolle vermelding; de pianiste was eveneens goed, doch hield zich zeer be scheiden wat &1 te veel op den achtergrond, zoodat men van de pianopartij weinig merkte. Een hartelijk en aanhoudend applaus was hun welverdiende belooning. Er heerschle gedurende den geheelen avond een preüige stemming, die zich uitte in welgemeende bijvalsbetuigingen. INSTITUUT VOOR ARBEIDSONTWIKKELING. Na in 't laatst van September een propa ganda-kunstavond te hebben gegeven is do afdeeling Leiden van bovenstaand Instituut nu zijn eigenlijken arbeid voor hel komende winterseizoen begonnen. De vorige week werd de eerste les in Ne- derlandsche taal gegeven. Arbeid. r» en ar beidersvrouwen, die hun schoolkennis van dit vak willen opfrisschen en uitbreiden vin den daarvoor iederen Vrijdagavond de gele genheid in pen lokaal van de school aan de Mare. Een onderwijzer geeft hierbij dz noo dige leiding. Daar het lokaal van de ge meente moet worden gehuurd en voor ver lichting en verwarming zelf moet worden gezorgd wordt voor de 2 lesuren van ds deel nemers de kleine bijdrage van 15 ct. per avond gevraagd. Wij hopen, dat niemand zich hierdoor zal laten weerhouden en velen aan hel nuttige werk zullen deelnemen. A. s. Donderdag wordt de eerste z g. luis tercursus gegeven. De heer de Klerk uit Den Haag komt in het „Volksgebouw" spreken over: „Esperanlo in dienst van de arbeiders beweging", een onderwerp dat, in verband mei het steeds toenemend internationaal ver keer, zeker zeer actueel mag worden ge noemd. CONCERT „LEIDSCHE VOLKSHUIS". Hel concert, gisteravond in „Hel Leidsche Volkshuisgegeven, is goed bezocht gewor den en de bezoekers hebben zich den gong naar het gebouw op den Apothekersiiik, noch den tijd. er doorgebracht, beklaagd. Integendeel. Als mevr SchefferHesseiing en mevr. FrancoisVan Royen een muziek avond in elkaar zetten en zich de medewer king van mej. J. M. v. Loenen Martinet, viool, verzekeren, is men vooruit al zeker van alles goeds. Gezongen zijn liederen van Bach uit de Sehemellische Sammlung en ook een geestelijk lied van Joh. Wolfg. Franck; dan drié liederen van Hugo Wolf en len slotte Hollandsche liederen van Cath. van Rennes, Hullebroek en Wierts. Een con cert voor viool en piano van Tartini en voor dezelfde instrumenten een Romanze van Beethoven, een Scherzo van Dillersdorf en het op dit programma bijna uit den toon maar bij het publiek zeer in den smaak val lende „Hijre Kali" van den Hongaar'Janó Kubay, omvatten een nummer voor piano solo- Nocturne van Chopin en de marciaie A-dur Polonaise op. 40 No. 1. Alle lof voor en dank aan de uitvoerenden. Een korte toe lichting ging aan het concert vooraf. ALS DE WIJN IS IN DEN MAN J. K. had in een café hier ter stede wat al te diep in het glaasje gekeken. Toeu hij buiten kwam dacht hij plotseling zijn portcmonnaie kwijt te zijn. 't Kon wel niet anders, zoo redeneerde hij bij zichzelf, of dat zou D. J. T., die ook in het café wa9 geweest, hem gelapt heb ben. Dies stevende hij naar e£n agent en deelde dezen zijn bevinding mede. Fluks liep de dienaar van den heiligen Hermandad den vermoedelijken dader ach terna en voerde hem naar hel naastbijzijnde politieposthuis. Echter bleek de aangehou dene niet in het bezit le zijn van het verlo ren voorwerp. Voor de zekerheid werd toen ook de zoo genaamde bestolene gefouilleerd en jawel hoor, uit één der zakken kwam de porte- monnaie te voorschijn. De'man had in zijn dronkenschap de por- temonnaie in een andere zak gestopt dan hij placht te doen! Zaterdagmiddag werd in café-restau rant „Zomerzorg" een bijeenkomst van den personeelsraad der Ned. Spoorwegen behou den, welke verband hield met de treinramp bij De Vink. De vergadering werd geleid door den hoer Moll'maker uit Utrecht. Omtrent de gevoerde bespreking werd de grootste geheimzinnigheid betracht. Ver schillende personen werden gehoord. Naar wij vernemen, zal als resultaat van deze vergadering een rapport worden sa mengesteld, waaruit een communiqué aa"n de pers zal worden verstrekt, terwijl een adres tol den minister zal worden gezonden, waarin ook zal worden gewezen op het on juiste van een niet-opnemen van een perso- neelsafgevaardigde in de commissie van onderzoek. Morgenmiddag zal vanwege de afdee ling Leiden van de Nederlandsche Vereeni ging van Huisvrouwen een o.i. zeer belang rijke demonstratie worden geopend, die twee dagen zal duren. Tal van firma's, zoowel uit Leiden als uit andere plaatsen hebben er hun stands, waaronder zeer belangwekken. de. Wij twijfelen niet of behalve, de leden der afdeeling zullen nog vele anderen deze tentoonstelling want zoo mogen wij het wel noemen bezoeken. De Commissaris van Politie verstrekt inlichtingen omtrent een damesfiets, welke op de Hooigracht werd aangetroffen. De schipper B., gedomicilieerd te Den Raag. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zijn dochtertje een portcmonnaie, inhou dende f26 Zaterdagavond op de markt in een kraam heeft laten liggen. Toen zij dit even later bemerkte en terugkeerde, was de portemonnaie verdwenen. Ten nadeele van P. van V. aan den Zoetcrwoudscke Singel zijn in den afgeloo pen nacht vier konijnen ontvreemd. In de Aloëlaan liepen Zaterdagavond een man en een vrouw, hij tengevolge van overvloedig drankgebruik lichtelijk zwaai ende, zij verbolgen over het wangedrag van haar echtgenoot. Er vielen woorden, die handtastelijkheden uitlokten. Hierbij kreeg de man een opstop per, die hem in de moddersloot langs ge noemde laan deed belanden. Zonder verder naar haar wederhelft om te kijken, vervolgde de vrouw alsof er niets? gebeurd was, haar weg. Waarna de man tegen den walkant op klauterde en haar weer achterna liep, een vies spoor nalatend, waar hij ging In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 223 volwas senen en 6 kinderen, in totaal 229 per sonen. BINNENLAND. Adres van de Vereeniging van Nedeil gemeenten over de personeele belasting. Plannen tot oprichting van een proef* station voor de waschindustrie. Moord te Heerlen. BUITENLAND. Wordt een wereldconsortinm gevormd! Belangrijke publicaties worden verwacht. Het congres der Fransche radicalen. a NED.-HERV. KERK. Beroepen: Te IJlst: dr Joh. Stehouwer. te Weesp; te Nieuw-Loosdreehl: W M. A. Kolkman, te Werkendam. Bedankt: Voor Gouderak: J. D. van Hof, le Wilnis; Voor.SexbierumE Warmolls te Keerde; Voor Exleld: J. W. Pieper, te Oudega en Kolderwolde. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Genderen: G. Menken, to Gameren. I Bedankt: Voor Zierikzee: B. Wentsel, le Ridderkerk. CHRIST. GEREF. KERK. Bedankt: Voor 's Gravenhage: II Visser, to Leeuwarden. GEREF. GEMEENTE. Beroepen: Te Moerkapclle: B. van Neer bosch. te TerncUzen. FOLDESJ. De cellist Foldesy. die morgenavond in den Schouwburg optreedt, heeft een zeer goede pers. Gevoel, techniek, stijl, smaak, alles wordt- evenzeer geprezen. HULDIGING JOHAN BRAAKENSIEK. Officier in de orde van Oranje Nassau. In de feestzaal van Maison Couturier te Amsterdam is Zaterdagmiddag Johan Braa- kensiek ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als teekenaar aan de Groene Am sterdammer» gehuldigd. Behalve de leden van de feestcommissie, de hoofdredactie en medewerkers van de Groene waren hierbij tegenwoordig tal van vrienden van den ju- biblaris uit politieke-, handels- en kunste naarskringen. Toen Johan Braakensick en echtgenoole, haar dochter en schoonzoon, de zanger Hendrik van Oordt op het met bloemen versierde podium hadden plaatsgenomen, «prak dr J. Th de Visser, oud-Minister van Onderwijs, als voorzitter van de feestcom missie hem toe en memoreerde hoe hij veer tig jaren lang zijn groot talent in den dienst hcqft gesteld van de publieke zaak. en daar mede een zeldzame sympathie gewekt, ja harten veroverd. Vervolgens deelde hij mede. dat de Konin gin Braakensiek heeft benoemd tol officier in de orde van Oranje Nassau (daverend applaus). Prof dr. W. Kernkamp huldigde daarop den jubilaris namens de directie en de re dactie van de Groene Amsterdammer en deelde mede, dat het huldigingscomité Braa- kensieks schilderij Hartjesdag heeft aange kocht en heeft aangeboden aan de gemeen te Amsterdam Tevens bood hij den jubilaris een album aan met de namen van hen die tot het hul deblijk hadden bijgedragen. De heer C W. Baard, directeur van het Stedelijk Museum, aanvaardde in opdracht van den wethouder voor de kunstzaken het schilderij voor de gemeente Het zal een plaats krijgen in het binnenkort le openen Historisch Museum. Braakensiek dankfe allen met een hand druk. Daarna bestond er gelegenheid den ju bilaris te complimenteeren. BELGISCHE ONDERSCHEIDING AAN NEDERLANDERS. Op voorstel van den minister van Kun sten en Wetenschappen in België is Men gelberg benoemd tot commandeur in de orde van Leopold II, dr. P. v. Anrooy lot officier in de Kroonorde, dr. J. de Jong, let terkundige, muziekcriticus, 's Gravenhage, en Sam Swaap, lid van het Haagsch Strijk kwartet, tot ridder in de Kroonorde. BOEKENNIEUWS. In de a.3. veiling eind November zullea de volgende bibliotheken verkocht worden een gedeelte van de bibliotheek van wij-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1