Winterpatifoffefs d fl.49 L. VAN ESGH, Qonkersteeg 5 AGENDA. TQONKAMER „DE PLOEG" Tentoonstelling* TELEGRAMWEN. Vrijdag. Nulsgebouw (Steenschuur)Orde van tte Sier in het Oosten. Spr. de heer P. van Stam. 8 uur. K a l w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal Jpr. ds. Leenmans van Delft. Nam. halfacht Zaterdag. Zoclorwoudsche Singel: Openlucht-uit- Yocring „D. O. S.". 3 uur. Dagelijks. De Lakenhal: Tentoonstelling van teeke- uinger van Co Breman. Van 10 tot 4 uur. (Zondag 3 van 14 our.). „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater" Haarlemmerslr.: Bioscoop- en Variété voorstellingen te 8 uur. 'a Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag) Mad. Pompadour. B uur. Dc avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van: Dinsdag 5 tot en met Zondag 10 October as. waargenomen door 3e apotheek van den heer P. du Croix, (lapenburg 9, telefoon 807. RECLAME. RAPENBURG 3, LEIDEN. van drijfwerk in zilver en koper, email-, beeldhouw- en schilderwerk van FRED. A. TEPE. 1848 A. HUISMAN, Binnenhuisarch. 200.000 morgen land en 6 tot 7 millioen mark contant gekregen hebbeD, maar Babels- berg en Bellevue, die alleen op 34 millioen gecchat worden, behouden hebben, terwrjl over de kunstvoorwerpen nog moeilijke on derhandelingen te wachten waren. Bij het qu gesloten aanvullingsverdrag krijgt Prui sen de beschikking over en den eigendom van de beide kasteel en met mei >elen en opstal, alle kunstvoorwerpen in de Berltfa- schc musea, het Schackmuseum te Mün- chen, de Kroon-insïgrneën, het Hoheuzollernr museum, de theaters, de renten van de Kroondomeinen en onder bepaalde voorwaar den het huis-archief. De zijtakken Albrecht en Karei hebben vrijwillig den eigendom over 47.000 morgen land afgestaan, Waar tegenover de staaLhun het landgoed Flotcw Krojanke teruggegeven hoeft De hoofdtak krygfc 250.000 morgen land, alles inbegrepen, en circa 15 millioen1 contant Men twijfelt er niet aan, dat heb met gxoote meerderheid van stemmen zal worden goedgekeurd. Het centrum eD democraten zullen er voorstemmen, de sociaal-democraten hebben het kabinot-Braun medegedeeld, dat ïrj het tot stand komen van het nieuwe compromis geen moeilijkheden in den weg zullen leggen. De Duitsche volkspartij en de economische porto zÜn eveneons voor het compromis en men neemt aan, dat de Duitsch- nationalen niet tegen zullen stemmen. De in politiek opzicht belangrijkste para graaf is par. 7, welks inhoud in parlemen taire kringen nog al opzien heeft gebaard. Het torste gedeelte van deze paragraaf luidt: „De staat stelt den voormalige» koning Wilhelm II op eventueel verlangen het slot en bet park te Homburg vór der Höhe als woonplaats voor hem en zijn gemalin voor den duur van hun leven ter beschikking." In parlementaire kringen concludeert men hieruit, dat de Hohenzollerns rekening hou den met een mogelijken terugkeer van den keizer naar Doitschland. FRANKRIJK. Een waarschuwing aan vreemdelingen. Sartaut, de minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten een circulaire gezonden, waarin hij de verplichtingen om schrijft, die de eerbied voor de wetten der Fransche gastvrijheid oplegt aan de buiten landers, die zich op Fransch gebied geves tigd hebben. De circulaire verklaart, dat de publieke vrijheden niet tengevolge mogen hebben, dat buitenlanders de politieke kwes lies en strijd hunner respectieve landen naar Frankrijk overbrengen en noodigt de prefec ten uil de maatregelen te treffen, welke de toestand vereischt n.l de verantwoordelijke leiders van builenlandsche groepen en van dagbladen, die in een buitenlandsche taal •in Frankrijk worden gepubliceerd te waar schuwen. dat elke agitatie, elke heftige po lemiek of provoceerende belooging, evenals .elke interventie in de uitoefening van het recht van uitzetting volstrekt verboden zijn [onder straffe van strenge maatregelen en administratieve sancties. ENGELAND. Een laatste strijd in het mijn- conflict De jaarlijksche con ferentie der conservatieven. Ver conferentie der mijnwerkersafge vaardigden werd meegedeeld, dat het re sultaat der stemming in de districten over de regecriijgsvoorstclleu is dat 737.000 stem men tegen en 42.000 voor aanvaarding der voorstellen werden uitgebracht. De conferentie .heeft vervolgens een re solutie aangenomen, waarbij de verwer ping der voorstellen formeel werd vast gesteld. Voorts is een resolutie aangenomen met 504.000 tegen 191.000 stemmen, dus met een meerderheid van drie tegen écn, waarin ,<de eisch wordt uitgesproken dat: lp. alle vciligheidsplocgen uit de mijnen zullen worden teruggeroepen2o. een embargo gelegd zal worden op de buitenlandsche kolen3o. op de Icolen uit Engebche mij nen, waar nu wordt gewerkt; 4o. een spe ciale conferentie van vakvereenigingen zal woïden bijeengeroepen om te praten over het heffen van een hoofdelijken omslag; 5o. sprekers zullen worden gezonden naar alle mijndistricten om propaganda te voe ren; 6o. de arbeidersafgevaardigden in het Lagerhuis zullen worden opgeroepen om deel te nemen aan een groote campag ne in het heeie land; 7o. de centrale con trole over de actie en het uitsluitend recht van onderhandelen zal worden gelegd in handen van het- bestuur van den Mijnwer- kersbond. Algemeen is de indruk dat dit een laat ste wanhopige poging is om de situatie te redden, die echter niet de minste kans van slagen heeft. Reuter voegt *er aan toe dat de confe rentie na aanneming van bovenstaande resolutie tot heden weTd verdaagd ten einde de middelen te bestudeeren om de resolutie te doen toepassen en de voorle zing der rapporten over den internationa len toestand aan te hooren. Bij de sluiting van de bijeenkomst ver hieven Smith. Cook en Richards zich van hun zetels en zongen, staande op het'plat form, het eerste couplet van de Interna tionale. De overgroote meerderheid der ge delegeerden stemde spontaan met dit lied in. Het aantal werkende mijnwerkers is de laatste 2 dagen met meer dan 20.009 ge stegen. Voor de eerste maal weid de jaarlijk sche conferentie der conservatieve partij, welke gisteren te Scarborough geopend werd, door een vrouw gepresideerd, n.l. lady Caroline Bridgeman, echtgenootc van den eersten lord der admiraliteit. Een der eerste onderwerpen, die werden besproken, was het voorstel, wijziging to brengen in do rechtspositie der vakver eenigingen, waarna er in een resolutie, welke met algemeene stemmen werd aan genomen, bij de regecring op aangedron gen werd, elke staking voor onwettig to verklaren, waartoe zonder geheime stem ming wordt besloten; de veiligheid der individueele werklieden tegen geweld en intimidatie wegens hun politieke meening te vergrooten, het posten in massa, en het posten bij particuliere woningen voor onwettig te verklarenrekeningen te cischen van de vakvereenigingen, welke zouden moeten worden nagezien door be- eedigde accountants. Baldwin heeft een rede gehouden, waar in hij o.a. zeide, dat do toetreding van Duitsohland tot der Volkenbond en de ratificatie van het verdrag van Locarno de bezegeling zijn van een schitterende overwinning der Fngelsohe diplomatie en de bekroning van het groote werk van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken. Er zijn regelingen getroffen voor de be taling der Fransche en der Italiaansclie schuld onder voorwaarden, die ik recht vaardig acht. Baldwin zinspeelde op het voornemen der regeering om de wetgeving, betreffen de de vakvereenigingen te wijzigen. De jongste gebeurtenissen, zeide hij, hebben het noodzakelijk gemaakt de wet over de trade-unions aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. De groote moeilijkheid is gelegen in de oplossing van de kwestie der collectieve en der individueele rechten van de arbeiders. De algemeene staking en hetzelfd-e geldt grootendeels van de mijn werkersstaking was in zeer groote rhate het gevolg van stroomingen, welke vroeger in dit land aan het licht waren- getreden. Er bestaat een zeer groote ge lijkenis tussche»- den industrieelen toe stand van Europa vóór den oorlog. Wan neer er groote massa's van gewapende mannen tegenover elkander staan, is de vérleiding onweerstaanbaar, de mensche- lijke natuur zijnde wat zij is, om elkan ders krachten te meten. Wij hebben nu in de industrie hetzelfde stadium bereikt. De vraag is nu: zullen wij wijs genoeg zijn om te leeren 1 De vakvereenigingen zeggen, dat collectieve contracten nog al tijd noodig zijn. In een gemeenschap, die de vakvereenigingen nog niet missen kaDv kan men het vakboudenstelsel niet vernie tigen en indien men het kon, zou het ver keerd zijn. Doch het land is grooter dan de leiders der industrie of de leiders der trad-unions. Spr. kwam vervolgens tot de buitenland sche-politiek, waaromtrent hij zeide dak een jaar geleden de regecring krachtig werd aangevallen wegens haar politiek ten opzichte van Turkije, doch zij Het zich niet van de wijs brenger, en braoht haar politiek ten uitvoer, en het resultaat daar- van was de onderteekening van hek ver drag van Angora. Onze politiek, zeide Baldwin, is een volkomen succes geweest, wij zijn er in geslaagd een einde te maken 'aan de, sedert het eindigen van den oor log, nog steeds slechte betrekkingen met de Turken. Onze eenige bezorgdheid ligt misschien in China, waar onze belangen op moed willige wijze werden geschaad doch spr. hoopte, als gevolg van de standvastige houding der regeering, dat de moeilijkhe den goed op weg naar een oplossing zijn. Hoewel de regeering geen duimbreed zal afwijken van haar politiek van verzoening in China, zal zij niet aarzelen, waar noo dig, om al het noodige te doen ter be scherming van leven en have der Britsche onderdanen. PORTUGAL. Weer een opstandje? Naar"verscheidene bladen uit Madrik ver nemen. is in de Porlugeesche stad Santarem een militaire opstand uitgebroken, waarhij de opstandelingen de republikeinsche garde met dynamielbommen aanvielen, zoodat verscheidene hunner gedood werden. Het geheele gebied is militair bezet; de onlusten zouden echter nog voortduren. GRIEKENLAND. Venizelo9 af? Opnieuw wordt bericht, dat Yenizelos zich geheel uit het politieke leven heeft ter ruggetrokken. Oi het juist zal blijken?. The Aeroplane Shop. „Een Aeroplane? Als 't u belief!, mijn heer!" en als de verkoop hikt: „Wilt u 'm meenemen, of zullen wij 'm thuis laten bezorgen." Dergelijke vragen van den verkooper kan men tegenwoordig hooren in de beroemde „Bondstreel", alwaar nu aeroplanes te koop zijn in een winkel. Het beleefde jongmensch kan uw algeheele nieuwsgierigheid bevredi gen, en heeft een volmaakt antwoord op a) uw vooruit bedachte vragen. Aantrekkelijk ziet dat kleine Haviland- machinetje eruit met-zijn wespachtig rood lichaam en zijn zilveren vleugels. Het kost raaar 800 pd.st. en als 't u bevalt kunt u de vleugels opvouwen en het meenemen om het in den achtertuin te bewaren voor een mooie zomermiddag, om dan met vrouw en kind een luchtje4© scheppen. Het heeft een benzine-reservoir van ongeveer 70 liter, 'waarmee u 500 K.M. kunt vliegen ten be drage van 30 cent per 10 K.M. aan brand stof. De maximum-snelheid is 140 K.M. per uur, maar een aangenaam vaartje zoo voor pleizier is in den omtrek van 100 K.M. per uur. Als de vleugels opgevouwen zijn kan het machinetje met gemak door een deur of hek van drie Meter, zoodat men het heel gemakkelijk in den tuin stallen kan. De grootste moeilijkheid is natuurlijk het opgaan, en neerkomen, en als men geen stuk open weiland naast de deur heeft, dan is het aan te raden, het machinetje achter uw auto vast te binden en een eindje naar buiten te rijden, alvorens u in het land der wolken te wagen. Op 't oogenblik zijn er zeventien privé- eigenaars van vliegmachines in Engeland en als de drommen gegoede jongelui, die rondom de Bondstreet winkelen, eenige maat staf zijn, zal bovengenoemd aantal gauw ge groeid zijn, wanneer althans niet tè velen hun nek breken bij het trachten te halen van het vfiegdiploma, 't welk hier f300 kost. I. K. BUITENLANDSCH GEMENGD. Overval op een jong echtpaar. In een hótci m de Bellevue Slrasse le Ber lijn is een weergaloos brutale roofoverval op een jong echtpaar gepleegd. De dader, de 20- jarige student Wittmann, is door het hotel personeel gegrepen. Het echtpaar Czaika had bruiloft gevierd, had vervolgens een theater bezocht en voor den nacht een kamer in het hötel gehuurd. j De kellner der betreffende étage had juist de kamer van het echtpaar verlaten, toen wederom op de deur werd geklopt. Op hel geroep .Binnen" verscheen in de deurope ning een slanke jongeman. De indringer trok een revolver, richlte die op den jongen echtgenoot, en eischle diens portefeuille. In haar angst riep de jonge vrouw om hulp, waarop de misdadi ger een schot op haar afvuurde, zonder haar evenwel te raken. Daarop wierp haar man zich op den roover en ontrukte hem de revolver. De indringer vluchtte de kamer uit, doch werd door den aangevallene, die eenige malen op hem vuurde, achterna ge zet. Door het rumoer werd het hotelperso neel gealarmeerd en een der kellners bracht den rcover door een jiu-jitsu greep ten val. eenige oogenblikken later was hij geboeid. Hij verklaarde uit Oostenrijk afkomstig te zijn en zonder middelen van bestaan naar Berlijn te zijn gekomen. Ook gaf hij toe in het hofet een kamer te hebben gehuurd, met het vooropgezette doel een overval uit te voeren. Gevecht met een inbreker. De Russische vorst Guly Lubomirski w in zijn woning, in het Montparnassekwartier te Parijs door een inbreker aangevallen en ern stig verwond. De vorst was juist naar bed gegaan, toen hij in de gang een verdacht ge rucht hoorde. Hij opende voorzichtig de deur en zag de schaduw van een man, die nader kwam en plotseling op, hem aanviel. Met een boksbeugel bracht hij den vorst meer dere wonden aan het hoofd foe. Hoewel de vorst hevig bloedde, bond hij den strijd met den inbreker aan, die daarop door een open staand venster de vlucht nam. Een achter volging met polftie-agenten had geen resul taat. Bij" onderzoek bleek, dat de inbreker reeds verschillende kamers doorsnuffeld had en voor ongeveer 15000 francs aan sieraden had buit gemaakt. Een eifeinis van drie millioen. Een eenvoudige handwerkers familie te Chaux-de-Fonds heeft bericht ontvangen, dat te haren name bij een Duitsche bank een erfenis ligf te wachten van rond 3 millioen Hollandsche guldens. Het kapitaaltje is af komstig van een familielid die in Amerika leefde en sinds geruimen tijd verdwenen is. Alvorens het bedrag kan worden geïncas seerd dient een bewijs van overlijden van den betrokken persoon le worden overge legd, alsmede de stukken waaruit de familie relatie blijkt. Nu is echter hij de Duitsche revolutie van 1918 het register van den bur gerlijken stand van Irnbach, waar het be trokken familielid werd geboren, verbrand. Aan de complicatie® die daarvan 't gevolg zijn en die met name het vaststellen der fa milie-relaties betreffen, is het te wijten, dat er nog wel geruimen tijd overheen zal gaan, eer de gelukkige erfgenamen in het bezit der erfenis kunnen worden gesteld. Een vieeselijke nacht op den Mont Blanc. De Turijnsche fotograaf Antonio dull Amico had met den gids Bionaz en den drager Mseseiler een beklimming van den Tréïatetetop in de Mont-Blanc-groep on dernomen om enkele opnamen te maken. Na overnachting in de Stella-hut aanvaardden zij den terugtocht, die een tragisch verloop nam en waarvan de fotograaf na zjjn red ding het volgend dramatisch verhaal deed: Bjj het dalen verlieten we de bij de be klimming uitgehakte treden, daar ze onder de zonnewarmte begonnen te smelten en ook wjjl de anders weg korter was. Ql Jocht giDg over een geweldig hellende ijsvlakte. Voorop liep de drager, ik was in het midden en dan volgde de gids, met wion we door een touw van 40 Meter lengte verbonden waren; kort nadat we waren be ginnen te dalen, slipte ik over mijn klim- sporen, die geleend en voor mijn schoenen te groot waren. Ik begon naar beneden le glijden en viel over den drager heeD, die geen kans zag te blijven staan en met mij weggleed. We behielden beiden onze tegen woordigheid van geest en deden wanhopige pogingen om ons aan het jjs vast te klampen, waarbij ik alle tien de nagels van mijts vingers verspeelde. De drager was zoo ge lukkig tegen een uitstekend stuk rots te blijven liggen. De gids liet geleidelijk het touw vieren, doch toen de veertig me>ter waren afgeloopen, werd hij meegesleurd. Met een verschrikkelijke vaart suisde hij naai' beneden en viel op mrj neer, waarbij zijn schoenen mij bloedend aan het hoofd verwondden. Door deze hindernis werd hij echter niet tegengehouden; met razende snel heid gleed hij verder, tot hij tegen een rotswand stootte, waar hij met een sche delbreuk bleef liggen. Toen we hem bereikten kreeg de drager een zenuwcrisis, hij begon te brullen als een wild dier en slechts met de grootste moeite kon ik hem weerhouden, zich in de diepte te storten. Uit de wonden aan mijn hoofa verloor ik zelf veel bloed, waardoor ik haast duizelig werd, zoodat ik araper begrijp, hoe ik mijn wanhopigen makker tot rede bracht. We brachten tenslotte eenige steenen bij elkaar, die we achter den rug van den gids opstapelden, om te verhinde ren, dat hij in zjjra stuiptrekkingen weer zou eaan afglgden. De drager, de eenige onzer, die niet gewond was, begaf zich vervolgens» op weg naar Courmayeur om hulp te halen. Ik bleef met den stervende in de eenzaamheid van het hooggebergte achter. Het bloed stroomde Bionaz uit zgn vreeselijke wond. Mijn vier zakdoeken had ik reeds verbruikt om mrjn gezicht van bloed te reinigen. Daarom scheurde ik mijn hemd in reepen, om daar mee te trachten mijn armen makker zoo goed als mogelijk was te verbinden. Twee uur lang zag ik het aan, boe zijn polsslag en zijn adem steeds zwakker werden, en eindelijk, om vier uur in den middag, gaf hij den geest, zonder nog tot bewustzijn te zijn gekomen. Nu begon do nacht aan te breken era een rilling van vrees overviel mij voor de naderende kou. Ik waagde het niet, de temperatuur yan den thermometer af te lezen. Plotseling kwamen van den Westkant zware, dreigende wolken opzetten. Ik zat schrijlings op een rotsblok, den blik star op den doode gericht. Dan kwam de maan op; de nacht spoedde voort; er iieerschta een lauwe, nu en dan door koude wind- stooten afgewisselde temperatuur. Ik trachtte nu en dan eon slok thee te drinken, raaar ze was ijskoud en gaf mo maagkrampen. Bij het aanbreken van den dag had ik vrijwel alle herinnering verloren; ik wist van de nabijheid van den. dood zelfs niet meer af. Tegen negen uur in den morgen riep ik vertwijfeld om hulp, maar slechts de echo antwoordde op mijn stem. Einde lijk, om tien uur, hoorde ik roepen; ik kon geen antwoord meer geven; nauwelijks had ik de kracht mijn armen to bewegen. 't Was een hulpcolonne van 18 man, dio m(j ontdekte. 7 Mfllicen aan successierechten. In Augustus stierf te Londen de dochter van den vroegeren Engelschen taibak-konrng Fellows. Zij liet een fortuin van pl.m. 25 milhoen gulden na, waarvan de staat 7 millioen als successierecht krijgt. De Syrische katoenoogst vernietigd. Naar uit Beiroet bericht wordt, is bijna de geheele Syrische katoenoogst van dit jaar kort voor het rijpen door zwermen sprinkhanen vemi^Jigd. Ontploffing. Bij een jachtlocht, dien de Roemeensche koning met den vroegeren Griekschen ko ning, twee prinsen en verscheidene officie ren maakte op den Donau, ontplofte in de moerassen van Braila een scheepsmotor, waardoor drie officieren zwaar gewond werden. Ernstige misdaad. Nabij het vliegterrein van Nieuw-Bruns- wijk, waar gewoonlijk de luchtpost van San Francisco wordt gelost, heeft een ernstige misdaad plaats gehad. Bandieten, die zich blijkbaar van de kostbare postzakken wilden meesier maken die per vliegtuig waren aangevoerd en die in de meening verkeerden, dat zij de post auto aanvielen, hebben de auto van een particulier. Frank Hearney geheeten, aan gehouden en op de inzittenden: den eige naar, zijn vrouw en zijn oudsten zoon, schoten gelost. Vader en zoon werden op slag gedood, terwijl de moeder ernstig gewond werd. Om zich van haar te ontdoen, wierpen de ban dieten haar in een 9loot langs den weg. De roovers maakten zich vervolgens van de auto meester, doch moesten die eenige kilometers verder laten staan om in een andere auto te vluchten. De politie, door de kreten vpn mevrouw Hearney gewaarschuwd, vond de twee ver moorden. doch kon de misdadigers niet meer achterhalen. Mijnongeluk in Opper-Sileziê. In een mijn bij Hindenburg (Opper-Sile- zië) brak een mijnstul door. Onder de ^eer- stortende kolenmassa werden twee mijn werkers bedolven, die slechts als lijken geborgen konden worden. Aardverzakkingen in Saksen. In Rommalzsch (Saksen) hadden door het instorten van onderaardse he''kanalen aardveYzakkingen plaats. In de hoofdstraat van hot plaatsje ontstond een gat van tien meter diepte. Overal vertoonen de huizen breede scheuren. Vele fundamenten zijn gebarsten, terwijl bij verscheidene huizen de voorgevel dreigt in te storten. Meerdere huizen mopsten reeds door de bewoners verlaten worden. RECLAME. 1847 De Gezautenraad. BERLIJN. 8 Oct. (Wolff). Naar de „Matin" meldt, zal de gezantenconferentie op een van de volgende zittingen de kwestie betreffende de dienstneming voor korten tijd bij de Rijksweer bespreken en zich dan tegelijker tijd bezighouden met de hangende vraag stukken betreffende de fortificatie van Koe- nigsberg. Wanneer al deze kwesties opge lost zijn, zal de militaire controle volgens de bepalingen van het verdrag van Versailles, in. den Volkenbond ovejgaan. Von Sesckt of getreden. BERLIJN, 8 October. (Wolff). Rijkspresi- dpnt von Hindenburg heeft de ontslagaan vrage van generaal Von Seeckt aangenomen. Louchsur te Brussel. BERLIJN. 8 Oct. (Wolff). Naar de bladen melden is de Fransche minister Loucheur in Brussel aangekomen om met de Belgi schen premier en minister van buitenland sche zaken besprekingen te houden. Nieuwe gezanten te Rome en Berlijn. PARIJS, 8 Oct. (V.D.) Het „Journal" voorspelt dat in de Fransche diplomatie binnenkort belangrijke veranderingen zul len voorgenomen worden. In de eerste plaats zal -de gtóant te Rome, Besnard, zijn on.tslag nemen. De gezantschapspost bij het Quirinal is nimmer belangrijker ge weest dan thans en eischt een man van ervaring. De regeering heeft het oog op den graaf van St Aulaire, die de werke lijke stichter van de Entente-Cordiale tus- schen Frankijk en Engeland is. Zijn laatste post in Londen valt in een periode, waar in de Fransch-Engelsche betrekkingen zeer gespannen waren, n.l. in den tijd van het Ruhrconflict tot de. conl eren tie van Lon den. De gezant tc Berlijn, De Margerie, zal door den huidigen gezant te Tokio, Paul Clandel vervangen worden. Deze verande ring was reeds eenige maanden geleden voorgenomen, doch op verlangen vaö den President werd zij uitgesteld. De Japan- sche post zal door een jong diplomaat in genomen worden. Het Engeische conflict. LONDEN, 8 Oct. (Reuter). In de bladen schrijven de deskundigen op hei gebied der, arbeidersbewegeing de gisteren genomen be-, slissing door de conferentie der mijnwer kersgedelegeerden toe aan het feit dat de macht overgaat in handen van de leiders der minderheidsbeweging, die zuiver commu nistisch is. De gedelegeerden van Z.-Wales die-de resolutie voorstelden werden gesteund door die van Yorkshire, Lancashire en Dur ham. Deskundigen achten liet gevaar ern stig dat er in den tnijnwerkersbond wegens de kwestie scheuring komt. Kalmer gestem de leiders meenen dat een nieuwe politiek tot een fiasco zal leiden. Hedenochtend ko men de mijnwerkersgedelegeerden opnieuw bijeen orn de middelen te bespreken hoe de nieuwe politiek ten uitvoer gelegd kan wor den. Bijna alle veiligheidswachten behooren tot vereenigingen die met bij den mijnwer- kersbond zijn aangesloten en de leiders ver-; klaren dat deze mannen niet zullen staken. Ook zal bet niet moeilijk zijn de veiligheids-, wachten die ingetrokken werden, te vervan gen. Aan het nieuwe beroep dat de mijn-, werkers op andere bonden doen, zal waar schijnlijk geen gevolg worden gegeven. Nu reeds meent men dat de nieuwe politiek een aansporing voor de mijnwerkers in de Mid lands zal zijn om over afzonderlijke over eenkomsten te onderhandeten. Begenadiging? BERLIJN, 8 Oct. (V.D.) Volgens de bladen is de Spaansche regeering voornemens alle officieren die aan den jongsten opstand deel genomen hehben. Le begenadigen. Uit Portugal. LISSABON, 8 October (Belg. Tel. Ag.). Daar de termijn, welke aan Joao Almeida gesteld was om zich aan te melden aan het Ministerie van Oorlog gisteravond verstreken was, zal hij als deserteur worden vervolgd. Bij wijze van voorzorgsmaatregel is hel gar nizoen in de kazerne geconsigneerd, doch het is overigens volkomen rustig. Dp strijd dei communisten. MOSKOU, 8 Oct. (Wolff). Alle organisa ties der Communistische partij hebber, in moties hun afkeuring uitgesproken over het optreden der oppositie en als hun meening te kennen gegeven, dat het partijbestuur gesteund moet worden. Amerika's luchtschepen. WASHINGTON, 8 Oct. (Reuter). De „Los Angelos", het eenige bestuurbare luchtschip dat van de Amerikaansche luchtvloot is overgebleven zal Maandag a.s «fir. tocht maken naar Detroit. Dit za: de eerste vlucht zijn van de „Los Angelos" op langen ai- stand sinds de ramp met de .Shenandoah", dio in de herfst van J9°5 oo dezelfde rouifc plaats had. De tocht zal onder bevel staar, van den commandant Roaspdaht, een in leven gebleven officier bij de ramp d*>r „Shenandoah". OntploJfüip.. VERA CRUZ, 8 Oct (Belg Tel. Ag.) Giste* ren heeft aan boord van h-l potioleumUnk- schip San Lcopoldo een ontploffing plans gehad, waarbij twee leden der quiuag* zijn omgekomen en een werd gekwetst. De typhus te Eansovez. H ANN ÓVER, 8 Oct. (Wolff). Het totale aantal typhuspatiinten bedroeg hedermoj- gen 1641; het aantel aooden is gelegen l0' 1U71 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2