No. 2G420. VRIJDAG 8 OCTOBER Anno 1926. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. m DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN 30 Cts per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week S0 13. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week,0.18. Franco per post 2.35 4" portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. «i—*. Leiden in last Een leering voor de toekomst In ons Blad van gisteren konden wij nog, zij het dan ook op een aanmerkelijk later uur dan gewoonlijk, onzen lezers de oor zaak mededeelen van de misère bij de Stedelijke Electriciteitsfabrieken. Op overduidelijke wijze is dezen dag ge bleken welk een voorname rol de electri- citeit in het liedendaagsche maatschappe lijk leven speelt, ja, h'oe dit feitelijk geheel wordt ontwricht, wanneer door een#of an dere ongelukkig© omstandigheid de elektri citeitsvoorziening ophoudt. En onmiddellijk daarop rijst bij ons de vraag: moet niet alles in het werk gesteld worden om een herhaling van een dergelijk ongemak te voorkomen door een. contrac- tueele overeenkomst 't zij iiiet een provin ciaal electriciteitsbedrijf, 't zij met een groote gemeente, in casu 's-Gravenhage, welke ingeval van storing zooals gisteren de benoodigde stroom voor industrie- en andere doeleinden kan leveren? Wij willen hier niet gewagen van het bekende spreekwoord van het verdronken kalf en de put, want per saldo kan noch mag men de Stedelijke Lichtfabrieken aan sprakelijk stellen Voor een reeks van nood lottige omstandigheden als zich gisteren tegelijkertijd voordeed, doch met nadruk willen wij wijzen op de waarheid van een ander spreekwoord: „Beter ten halve ge keerd dan ten heele gedwaald." Want onbetwistbaar staat het vast, dat door het feit van gisteren tal van personen zoowel in onze stad als in de omliggende gemeenten, die in de, algemeene malaise deelden, ernstig gedupeerd zijn. Het waren niet alleen de grootbedrijven, die er den hinder en de schade van ondervonden, neen. het waren ook de kleinbedrijfhou- ders. die in hun belangen ernstig werden geschaad. Er is nu eenmaal in den modernen tijd vrijwel geen enkel kleinbedrijf te noemen, waar niet gebruik wordt gemaakt van elec- 4.ricileit als drijf- of beweegkracht. Noemen wij slechts de bakkerijen, schoenmakerijen, smederijen. was9cherijen. houtzagerijen, koffiebranderijen, enz., enz., om niet te spreken van het grootbedrijf: textielfabrie ken, graanmaalderijen, distilleerderijen, scheepswerven, conserven- en steenfabrie ken, etc.. etc. -Niemand voorzeker zal ons van overdrij ving kunnen beschuldigen, wanneer wij zeggen, dat de schade, gisteren aangebracht aan industrie, handel en nijverheid te Lei den en omgeving, in de tienduizenden gul dens loopt, reden waarom een herhaling in de toekomst niet mag voorkomen. Men kan bezwaarlijk de particuliere bedrijven de dupe laten worden van een groote leemte £n de electriciteitsvoorziening. De offers van gemeentewege gebracht om deze leemte aan te vullen, wegen ons inziens ruim schoots op tegen de groote nadeelen aan het algemeen belang toegebracht. Er valt uit het geval van gisteren een leering te trekken. Hopen wij slechts, dat de autoriteiten binnen afzienbareo tijd metterdaad zullen bewijzen dit ook werkelijk te kun nen doen. Gelijk gemeld trad gistermiddag om half een andermaal stagnatie in de levering van den electrischen stroom in. Volgens ons welwillend door den directeur der Stede lijke Lichtfabrieken, den heer ir. G. A. van Klinkenberg, verstrekte mededeelingen, vond dit zijn oorzaak hierin, dat de ma chine, waarvan 's morgens tengevolge van overbelasting de stang van den regulateur was gebroken, niet rustig liep, doordat de nieuw-aangebrachte stang klemde, zoodat het met hot oog op het gevaar van een nieuwe breuk raadzaam werd geacht, de machine wederom stop te zetten en de slang eerst bij te werken. Hiermede gingen eenige uren gemoeid, doch om circa twin tig minuten over drie was men de situatie meester en kon overal behalve in de veel stroom afnemende grootbedrijven het werk worden hervat. Hedenmorgen konden echter ook hier de machinerieën wederom in werking gesteld worden, doordat de reserve-lurbo-generator, welke gisteren uilsluitend draaide ten be hoeve van de stroom levering voor het tram net, thans voor industrie-doeleinden wordt benut. De trams ontvangen den benoodig- den stroom thans van het Haagsche net, behalve de H. T. M In de machine, waarin gistermorgen kort sluiting ontstond, is de fout thans opge spoord; het defecte onderdeel behoeft even wel niet naar de fabriek in Berlijn te wor sen öpgez0nden, daar de reparatie hier te geschieden. Echter zullen hier mede eenige dagen gemoeid gaan. ïenslotte zij nog vermeld, dat van de on- dertig buitengemeenten, welke haar ■lenopdigden stroom vai* de Stedelijke licht fabrieken alhier betrekken, die oostelijk van Alphen gelegen via de kabelaansluiting bij Leimuiden op het provinciaal net van Noord-Holland van stroom werden voor zien. De overige dorpen deelden in de Sleutelstedelijke malaise. Dr. B. D. de Jongih te 's Gravenhage, toegelaten tot privaat docent bij de faculteit der rechtsgeleerdheid alhier om onderwijs te geven in de bedrijfsleer zal zijn colleges openen met het houden van een openbare les op Woensdag 20 October des namiddags 4 1/4 uur in het klein auditorium der uni versiteit. De heer J. H. van Mook, controleur B. B. met verlof, benoemd tot opvolger van prof. van Asbeck om onderwijs te geven in de practijk van het Indisch staatsrecht aan •le universiteit alhier, zal zijn colleges aan vangen Woensdagmiddag 13 dezer des na middags 3 uur. Prof. Keesom, hoogleeraar in de na tuurkunde aan de universiteit alhier, zal. daartoe uilgenoodigd door de universiteiten te Londen, Cambridge, Birmingham, Dublin en Oxford, aan die universiteiten van 12 tot 24 Oct. voordrachten houden over het in vasten toestand brengen van helium. De heer G. M. Joustra, alhier, is aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd voor het ingenieursexamen voor civiel in genieur. Thans kunnen wij mededeelen, dat door het Bestuur der 3-October-Vereeniging met bekwamen spoed is gehandeld en de toegezegde gezellige avond aan allen, die aan de j.l. gehouden feestviering medewer king verleenden, zal plaats vinden Zater dagavond in de Slads-Gehoorzaal. Het be stuur is er in geslaagd de hand te leggen op ec-n film, die een mooi beeld geeft van de verschillende feestelijkheden. Deze vertoo ning zal worden aangevuld met enkele ko mische filmnummers en voorts worden af gewisseld door eenige variété-nummers, waarbij de bekende Holl. humorist Luciën medewerking zal verleenen. Vanzelf sprekend zal voor goede muziek worden zorg gedragen en daarom twijfelen we niet, of er zal op een groote opkomst te rekenen vallen. Ieder, die van de partij is geweest, heeft het recht gekregen nog een persoon als gast mede te brengen. We vernemen ook nog, dat wederom de weeskinderen uit de diverse Leidsche instel- iingen zijn genoodigd om plaats te nemen op het balkon. Eenigen tijd geleden heeft de heer W. Bleuzé zijn fotografisch atelier aan den Apothekersdijk 27 meer overeenkomstig de eischen van de moderne fotografie doen in richten door het verouderde systeem, waar bij gebruik wordt gemaakt van bovenlicht te vervangen door zijlicht met reflecteerend plafond. Hierdoor wordt een rustiger onderbelich ting verkregen, terwijl ool^de avond-fotogra fie in een dergelijk milieu, waarbij het dag licht wordt nagebootst door een Photolumen- lamp, beter tot haar recht komt. Tevens liet de heer Bleuzé de wanden op nieuw stoffeeren, een eternieten schoorsteen mantel bouwen en de ouderwetsche meube len vervangen door moderne, waardoor het geheel een meer intiem-karakter heeft ge kregen. Ongetwijfeld komt een en ander de te maken foto's ten goede. Hetzelfde groepje van ongeveer 20 as sistenten en bestellers bij de Posterijen al hier, dat in de vorige loterij op een half lot van de „Wille Stad" de f 100.000 trok, werd gisteren de gelukkige winnaar van de f 100.000 op 1/4 lot van dezelfde loterij. Door G. L. is bij de politie aangifte ge daan van vermoedelijken diefstal van vier bankbiljetten van f 25 benevens f 10 aan zil vergeld uit een gesloten geldkistje, staande in zijn woning in de Waardstraat. De politie stelt een onderzoek naar den dader in, Bij de afdeeling Arbeidsbemiddeling van den Gemeentelijken Dienst van Sociale Zaken stonden gisteren ingeschreven in totaal 627 personen tegen 527 personen op 8 October 1925 en 658 personen op 8 Octo ber 1924. r leidsche schouwburg. Der Blaue Vogel. Toen dit Russisch gezelschap vorig jaar, ongeveer terzelfder tijd, in den Schouwburg optrad, schreven wij, dat de roep, die er aan vooraf was gegaan, niet was vervuld. Zeker, het was aardig, en in enkele nummers werd iets zeer hoogstaands bereikt op ge bied van klein-kunst, maar er was toch ook veel klatergoud. Deze indruk heeft zich Woensdagavond in nog veel scherper mate bevestigd, ja, onze waardeering is nog heel wat gezakt, ronduit gezegd. Ongetwgfeld viel er ook nu wel wat te waardeeren, maar eon impreasie als vorig jaar gaven Die Wolga-Schlepper, Der Leierkasten en Der König rief seinen Tambour ondervon den we^ thans alleen in het op verzoek herhaalde nummer Der Leierkasten. Eenigs- zins benaderd werd deze impressie Woens dagavond in Eine Kompagnia Soldaten, eo Russische Kneipe, maar de overige num mers kwamen o. i. niet uit boven goede cabaret-kunst Zg het in kleur en decor op een wgze verzorgd, als men hier te lande zelden pleegt te zien, dragend een „uillandsch" cachet Dit vreemde schenkt echter we meenen de plank niet mis te slaan in veler oog het groote be koorlijke, dat wordt vergroot tot niet ver diende hoogte. De muziek en ongetwijfeld goed geschoolde 6temmen dragen het hare daartoe bg. Ook in het komische kan kunst gelegen zijn, we zullen de laatste zgn, het te ont kennen, zelfs in de charge, maar dan moet daarin toch zijn dat onbepaalde, dat zich alleen laat voelen, zoo moeilijk "beschrijven. Dat hebben wij echter grqotendeels tevergeefs 1 gezocht. Leuk waren Tftello, Avancement, Tramerei des Kinto, aardig b.v. het aan Nederland volgens Russisch oog gewijde riummei Tulpenland was de echt Russische kijk in 't algemeen niet wat te veel verloren gegaan? maar wij misten er toch in oat ondefineerbaar hoogere. Kleur, muziek en zang vermag veel, maar niet alles. Een goede aanteekening geven we gaarne aan eenige leuk gevonden tooneelschikkingen etc. en aan de vioolsolo. De leider en Conferencier Jushny had blijkbaar in een jaar tgds niets nieuws* kun nen vinden bg zgtn inleidingen en was daarom voor degenen, die reeds eerder met Der Blaue Vogel kennismaakten, flauw en soms bijkans ongenietbaar. De schouwburg was uitstekend bezet eni meermalen zeer gul met applaus. Niet bepaald juist ingelicht De „Daily Chronicle" wil het doen voorko men of het arm-in-arm rijden op de fiets een gewoonte is. Dit naar aanleiding van een verbod-voorstel in den Haagschen Gemeen teraad. Gelukkig is het nog niet zoo veri In een korstje brood gestikt Te Voorhout slikte het twee-jarig doch tertje van het echtpaar C. een korstje brood in met het noodlottig gevolg, dat het kind na enkele minuten dopr verstikking overleed. Kinderen te water. G i 3- termorgen raakte te Schiedam het driejarig meisje A. v. B. te water. Zij werd bewus teloos opgehaald. Door "kunstmatige adem haling toe te passen is zij weer bijgebracht Na dit ongeluk bemerkte men, dat de 3 1/2- jarige P. v. H. zoek was. Na lang dreggen i3 gisteravond ihet lijk van het jongetje opge haald. Een onverbetel ij k fantast. Gistermiddag werd bij de politie te Vlaar- diiffcen aangifte gedaan, dat een onbekend persoon bij verschillende winkeliers had ge tracht met behulp van een bedelbrief gelden los te krijgen. In dat briefje deelde hij mede, dat zijn scheepje was gezonken, dat hij en zijn gezin met levensgevaar waren gered, behalve een 18-jarige dochter, die jammer lijk verdronken was. Hij moest nu geld heb ben om zijn scheepje terug te kunnen krij gen, omdat hij daarmee zijn brood moest verdienen. Bij onderzoek bleek, dat hier de beruchte E. de J., wonende te Schiedam, wederom aan het werk was geweest Hij werd dan ook spoedig in Vlaardingen gear resteerd. De bedelbrief had hij nog in zijn bezit Bij verscheidene winkeliers had hij het medelijden weten op te wekken, omdat de dood van zijn dochter hem tranen met tuiten deed huilen. Het geheele verhaal was echter van begin tot eind gelogen. De J. heeft voor dit feit reeds verscheidene von nissen achter den rug. Het is bekend, dat ijh er een beroep van maakte op een der gelijke wijze aan den kost te komen. De exportslachter ij aan den Hoek-van-HoHand. Naar aanleiding van het bericht van Het Volk aangaande sluiting der exportslachterij te Hoek van Holland, verneemt de Vee- en Vleesch- handol van den directeur, den heer Snij ders, dat er voor het geheele bedrijf nog voldoende krachten, zoowel kantoorperso neel als slachters, zijn. Voor export wordt dan ook nog voor alle mogelijke landen ge slacht, zonder eenige storing. Er zijn zelfs geen plannen om het bedrijf te sluiten. Aan de gevolgen overleden. De motorrgder, de heer Boonakker, die te Bussum in botsing is gekomen met een vrachtauto, is aan de bekomen wonden in de Majella-stichting aldaar overleden. Vernietigingvankool. In eên vergadering van de tuinbouwvereeniging „De Toekomst" te Zuid-Scharwoude is unaniem het besluit genomen geen kool meer in con sumptie te brengen, die minder dan 60 cent per 100 K.G. opbrengt, doch die te vernie tigen. Tevens werd hetzelfde besluit geno men ten'aanzien van de bloemkool die min-, der dan 80 cent per 100 stuks opbrengt. De groote tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven" in den Heer Hugowaarderpolder nam bet zelfde besluit. E<? n wrakke bedstede. Te Pos% dijk viel een bejaarde vrouw, door de onder* lagen der bedstede in den kelder, waardoor zij. volgens de „Tijd" een zpo ernstige ver wonding aan het hoofd kreeg, dat zij in het ziekenhuis overleed. Motor- en auto-ongeluk. Even voorbij- Dorst aan den Bredaschen weg schijnt de heer v. d. K. uit^Steenbergen met zijn motor in een van de kuilen van den weg te zijn geraakt, waardoor de motor over den kop sloeg en de berijder bewusteloos bleef liggen. Een toevallig passeerende auto van den heer V. uit Breda nam, na genees kundig advies, den bewusteloozen op. om hem naar het St. Ignatiusgesticht te Breda le vervoeren. Tijdens het vervoer heeft van K. in ijlenden toestand den heer V. naar de keel gegrepen, waardoor deze het stuur een oogenblik kwijtraakte; zijn wagen reed ttgen een boom en bekwam vrij ernstige schade. E'rn opgebelde autobrancard van ge noom] gesticht bracht v. d K. naar het zie kenhuis Het bewustzijn is teruggekeerd, maai de patiënt is niet builen gevaar. Een tram lcopt op drie koeien. Te Middelrode liep gistermorgen, zoo meldt de „Prov. 's-Hert. Crt.", een oude man J. v. U., die stokdoof is, met drie koeien op de tramlijn, toen de tram, die le 6 uur uit 's-Bosch vertrekt, kwam aanrijden. De ma chine gaf volop signalen en ten slotte be merkend, dat de dieren niet spoedig genoeg van de lijn gingen, stopte hij direct. Door de gladheid der rails schoof de locomotief nog wat vooruit, waardoor twee der koeien er onder geraakten en de locomotief kantelde en tegen een boom terecht kwam. De ma chinist kwam hierdoor onder de locomotief te vallen. Direct werd met alle macht ge werkt om-den man uit zijn benarde positie te redden, hetgeen na circa 30 minuten ge lukte. Wonder boven wonder had hij alleen een geblesseerden arm. Een zijner helpers liep door den ontsnappenden sloom nog brandwonden op. Direct werd uit Vegliel personeel aange voerd om met het opruimingswerk Le be ginnen, terwijl een extra-tram werd ingc- lascht. De eene koe was op slag dood, de andere leefde nog, doch is later afgemaakt. Gevaarlijke krankzinnige. De 65-jarige S. te Doetinchem heeft zijn 60- jarige vrouw in een vlaag van waanzin ernstig mishandeld, zóó zelfs, dat een knup pel in tweeën brak. Toen S. een zeis ging halen, kwamen de buren op het hulpgeroep der vrouw toesnellen en wislen erger te voorkomen. S. is naar oen krankzinnigengesticht overgebracht. Brand. In Op-Itter bij Weert ontstond brand in het gebouwen complex der bierbrouwerij van de heeren gebrs. Schoolmeesters. In een oogwenk stond alles in lichte laaie. Vooral het gebouw met de pek-inrich- ting gaf met zijn inhoud gretig voedsel aan hot vuur. Een groot gedeelte van het uitge breide gebouwen-complex brandde totaal uit. Bekneld geraakt. De t im- raerman B., werkzaam aan de fabriek De Schelde" te Vlissingen, geraakte zoodanig beklemd tusschen een rijdende kraan, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzake lijk bleek. De man werd inwendig zwaar gekneusd. Hazen gestorven aan mond- en klauwzeer. In de omgeving van Balh- men en Goimschate worden in het jachtveld heel wat doode hazen gevonden, die kenne lijk hebben geleden aan mond- en klauw zeer. Een ongelukkige steek. Toen de gebroeders van der Gaiiën aan het bieten vervoeren waren bij Dokkum, stak J. v. d. G. bij ongeluk zijn broer P. zoodanig met een greep in het hoofd, dat een der pun ten ongeveer een d.M. daarin drong ter hoogte van het oog. Dr. Brouwer van Dok kum verleende geneeskundige hulp en liet den patiënt, wiens hoofd vreeselijk opge zwollen was, naar Leeuwarden vervoeren Zijn toestand is zorgwekkend. Typhus. Te Willemsdorp (gem. Dubbeldam) is een geval van typhus geconstateerd. De patiënt is naar het Ge meentelijk Ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Te Vinkega (Fr.) is een geval van typhus vastgesteld. Te Winschoten is een geval vaa typhus geconstateerd. A.: Die boom heeft toch een eigenaardigen vorm. Is dat kunstmatig? B.: Natuurlijk. A.: Wat je zegt: natuurlijk. B.: Neen kunstmatig I A.: Ach zool Dat dacht ik ook al, Kunstmatig. B.: Natuurlijk. A.: Nu, hoe is het? Kunstmatig of na tuurlijk? B.: Kunstmatig natuurlijk. binnenland. De Electrische Centrale le Leiden werkt weer. Jhr. van Karnebeek zal Nederland ver tegenwoordigen in den Volkenbondsraad. Tweede Kamer en regeering over hel ontwerp-Wegenbelasting. Besloten is tot opzegging van het contract in de bouwvakken. Een commissie ingesteld tot onderzoek dei rnvaUditeitsregeling der mijnarbeiders. buitenland. De Engelsche mijnwerkersgedelegeerden roepen den strijd outrance nit. Het congres der Engelsche conservatieve partij. Rede van Baldwin. Een schikking tcsschen Pruisen en de Hohenzollerns. Het ontslag van Von Seeckt is aanvaard de algemeene toestand. Economie en financiën. üWiridrS zullen Besprekingen plaats heb- Een tusschen Engelsche en Duitsche in- dustriëelen. Het is een nieuw bewijs, hoe men economisch voélt niet buiten elkaar te fcunnen. Wanneer de schuldenkweslie nu ook maar geregeld waren. Doch zoover is men nog niet. Naar aanleiding van het bericht uit Parijs, dal Poincaré zal trachten de rati ficatie van het verdrag van Washington in zake de schuldenregeling te doen geschieder onder verschillende reserves, welke door de Fransche Kamer zouden moeten worden aangehomen, verklaart het departement van buitenlandsche zaken te Washington, dat de Amerikaansche regeering geen acht op een dergelijk voorbehoud kan slaan en zich daardoor geenszins gebonden kan gevoelen Men is van meening. dat dergelijke reser ves bij deze quaeslie later slechts aanlei ding kunnen geven tot een meeningsverschil ov»r de uitlegging van het geheele verdrag. duitsqhland; De kwestie yon Seeckt De regeling met dl Hohenzollefns. Alle te Berlijn aanwezige ministers heb ben zich met den rijksweerminister dr Gessier solidair verklaard en ook de rijks kanselier deelt het door dr. Gessier inge nomen standpunt ten volle. Met andere woorden: de rijkspresident zal hebben te kiezen tusschen het rijkskabinet en gene raal von Seeckt. Niemand twijfelt er aaD of Hindenburg zal onder deze omstandig heden de ontslagaanvrage van v. Seeckt aanvaarden, hoe moeilijk hem deze beslis- sing ook moge vallen. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat er onder de officieren van vele Noord en Midden-Duitsche garnizoenen plannen bestaan om een actie ten gunste van gene raal von Seeckt. die in het geheele officiers corps groote populariteit geniet, op touw te zetten. Zij zouden .er bij rijkspresident Hin denburg op willen aandringen, de ontslag aanvrage van generaal von Seeckt niet le aanvaarden en het liever op qpn conflict met het rijkskabinet te laten aankomen. Men dient at te wachten of deze plannen, zoo ze al worden overwogen, ook ten uit voer zullen worden gebracht. In parlemen taire kringen is men overtuigd, dat Hinden burg zich door dergelijke influisteringen niet zal laten beïnvloeden. Dit te meer, waar ook de Gezantenraad zich met het geval vermoedelijk zal bezig houden. Naar de Rijksminister van Buitenl. Zaken in de commissie voor Buitenl. Zaken vac den Rijksdag mededeelde, zullen de spe ciale financieele en economische kwesties, die met den algemeenen politieken toestand samenhangen, die ontstaan is door de toe treding van Duitschland tot den Volken bond en door de besprekingen te Genève eerst grondig besproken kunnen worden, wanneer de voorbereiding door voortzetting der onderhandelingen verder gevorderd is. hetgeen waarschijnlijk spoedig het geval zal zijn. De commissie voor Buitenl. Zaken zal heden de gebeurtenissen te Germers- heim bespreken. Het Berliner Tageblatt deelt mee, dat de Pruisische Staatssecretaris in het mi nisterie van binneülandsche zaken, dr. Meis ter, na een onderhoud mét den nieuwen minister Grzesinski besloten heeft zijn ont slagaanvraag in te dienen. Het wetsontwerp nopens de financieele regeling tusschen den Pruisischen Staat en de leden van het vroegere Pruisische ko ningshuis is thans bg den rijksdag inge diend. Het compromis-verdrag bevat nu 17 paragrafen. In het oorspronkelijk verdrag van 12 October 1925 het zoogenaamde compro mis-voorstel van den Rijksdag zon de hoofdtak der familie Hohenzollern slechte

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1