Xaxin No. 20420. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 8 October Vierde Blad Anno 1926. HiUegom. Notaris Guldenberg heeft in hotel üistermans de volgende buizen van dö Erven .Wed. MeekersVan der Voort verkocht: a, vier burgerwoonlmizen Loos- JEwef» III, nr. 4—10, £8500, niet gemgr.d; 0 zes arbeiderswoningen, Loostervveg III, B 12—22, f7000 ,niet gemijnd; c. zes arbeiderswoningen, Amerikaawarsstraat 1 J.1, gemgnd voor f6202 door C. de Jong; dj zee arbeiderswoningen, Amerikadwars- gtlaat 13—23, niet gemgnd. De combinatie a. en b. werd gemgod door W. v. Zanten i f15.570 en de combinatie c. ©n d. door denzelfde tegen f12.518, die Koope>r Igrd; alle panden f28.088. L. Woensdag werd onder zeer groots langstelling ae nieuwe St.-Martinuskerk door °Z.D.H. Mgr. den Bisschop van Haar lem geconsacreerd. jZ.D.H. werd bg de consecratie van hel örkgebouw geassisteerd als volgt: Diacor.is ad lotus de zeereerw. heer J. J. A. M. Krook, jferder van Sb-Martinus. Diaconis ad axtra de zeereerw. hear F. J. van Nes, pastoor van Nk*uwveen, oud-kapelaan der parochie, Subdiaken de weleerw. heer kapelaan A. v„ d. Burg, mede oud-kapelaan der parocuie, id Liberum kap. G. J. Morsch, van St.- Joscph, le Hillegom, ad Mitran de zeereerw. heer B. van Leeuwen, pastoor van St.-Joseph te Hillegom, ad Bacuium Rector Huf, van Keorüwgkerhout, ad Aspersorium, kapelaan L. Schoenmaker, van St.-Martinus, ad Tnu- gbulum kap. Schmidt, van Vogelenzang, ïrusiloraxius kap. Warmenhoven, van Ben- jebroek. __l Na deze wijdingsplechtigheid, die eer6t te ruim elf uur eindigde, ving de Pontificale Tofgmis aan. Het ruime kerkgebouw was ^heel met geloovigen gevuld. Bg het H. Misoffer was de assistentie volgt: Mgr. Taskin van het Groot Se- .enarie, to Warmond, Presbyter-Assisbens, Iroondiaken de Zeereerw. hoeren Thus en Jioman, reap, pastoor te Sassenheim en jtisse, Diaconis Missae pastoor Van Leeuwen ©n Sub Diaken pastoor Wassen, van Ben- Dclroek, ad Mitram pastoor Borsboom, van .Kieuw-Vennep, ad Bacuium Rector Huf, van Noordwijkerhout, ad Librum kap. Morsch, yau St.-Joseph, ad Kandulam pastoor Oado- ans van Warmond, ad Cremiale kap. v7an Burg, Therifirarius kap. Schmidt, van Vogelenzang. Het zangkoor voerde onder leiding van öen heer P. J. Litjens op hoogst verdienste lijke wijze de 3-stemmige Mis „Jeanne d'Arc" Iran Hub. Cügpers uit. Onder de plechtige H. Mis werden de geloovigen door den Bisschop toegesproken, Tfwaarbij Z.D.H. uiting gaf aan zrjn vreugde I over de stichting van dit mooie Godshuis |en de geloovigen opwekte, van de genade- niddelen, die hier worden uitgedeeld, een rijk gebruik te maken. Onder de aanwezigen merkten we op de ieide wethouders, mr. J. B. Sens, gemeente secretaris, de heer P. H. J. de Vrie3, architect, te Rotterdam, de heer Onstenk, dag-opzichter van het werk, de heer A. Leliveld, aannemer van het werk en vele Notabelen, terwijl in het priesterkoor zeer reel geestelijken hadden plaats genomen. Burgemeester Wentholt was om gezondheids- edonen verhinderd. Te ruim 1 uur waren de plechtigheden geëindigd. Lisse. Vanwege den Rijkswaterst. werd aanbesteed het verbreeden van twee brug gen in den Rijksweg van 's Gravenhage naar de Noord-Hollandsche grens in de gemeenten ISassenheim en Lisse, behoorende tot de [Rijkswegen in de prov. Zuid-Holland. Laagste inschrijver was G. van Dijk, te Jllardinxveld, f 7946. Noordwijk. De gemeenteraad verga dert op Maandag 11 October a^s., des na middags te kwart vdór twee. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken en mededeelingeo. 2. Benoeming Commissie Rekening en ij Begrooting. 3. a. Aaubiedir^ gemeente- ea beirgfs- rekeningen 1925 en gemeente- en bedrijf- Jbegrootingen 1927. 1 3. b. Goedkeuring Rekeningen Gasthuï- Jïsen en Weeshuis 1925. 4. Rapport Georgauiseerd Overlég. 5. Landverhuring aan de Kraaierslaan. 6. Wijziging Leges-verordening. 7. Bepalingen omtrent het toelaten van aannemers, in bestekken ran aanbesteding. 8. a. Adres subsidie Inrichting vallende ïiekte te Amsterdam. 8. b. Adres Bjjz. H. B. S. te Leiden. 8. c. Adres J. DtfkMra inzake huur ling. 9. Overeenkomst met de Mg. de Toekomst inzake overnemen van straten. 10. Bouwen van woningen aan de Zand- voortschestraat mot aankoop van grond. 11. Aankoop en in-gebruik-geven van gTona aan het Kerkhof pad. 12. Ruiling van grond met W. F. Berk- hout. 13. Wijziging gemeente-begrooting 1926. 14. Voorstel tot aanleg van een woon- wagenpark. 15. Voorstel tot het maken van een toe- I gacgsweg naar de losplaats aan de West- einderbrug. 16. Voorstel tot het maken van een wagenbergplaata en tot het bouwen van een loods voor Openbare Werken. I 17. Crediet voor vernieuwing rioleering j politiebureau. Rijnsburg. Gisteravond hield de bur gerwacht alhier bij den heer H. Coster een Hink bezochte ledenvergadering. Als gasten woonden kapitein J. W. F. Bak- huys, toegevoegd aan den inspecteur van de burgerwachten in Zuid-Holland, en sergeant G. Schouten, kampwachter te Katwijk, deze Vergadering bij. Na de opening las de secretaris, de heer Haasnoot, de notulen der vorige vergade- Ving, die ongewijzigd werden goedgekeurd. it. Vervolgens werd door den heer Jac. Zwaan verslag uitgebracht van de jaarver gadering van den Bond van Burgerwachten, te Amsterdam gehouden. Op verzoek van den voorz. ging hierna kapitein Bakhuys over tot het uitreiken van diploma's en bijbehoorende zilveren en bron zen kruisjes aan de daarvoor in aanmerking komende leden. Diploma A met zilveren kruizen verkre gen: G. Vos, J. v. Rootselaar, C. Haasnoot, G. van Vliet, P. v. Klaveren. Jan Oudwater, J. Kromhout Diploma C met bronzen kruis: Jac. Zwaan A. den Heijer, W. v. Egraond Arzn., J. Oud water, C. v. Delft Kzn., L. P. v. Egmond, L. Driebergen, T. Heemskerk, J. J. v. d. Weij- den, P. v. Egmond, J. v. d. Gugten, C. van Vliet, J. v. Iterson Jr.. D. Cederhout, J. Zwaan Jaczn., A. Paauw, C. Zwaan Jaczn., J. v. Klaveren. Namens het bestuur deed de voorz. nog mededceling van eenige huishoudelijke za ken. De schietwedstrijden zullen weder in „Flora" worden gehouden, doch alleen leden zullen daar toegang hebben. Tot 1 Nov. zal tweemaal per week worden geoefend. De voorz. deelde mede, dat thans een nieuwe buks is aangeschaft en dat de be doeling is er nog een bij te koopen. Met dit doel zouden ook eenige prijzen worden verloot, wat na de prijsuitdeeling aan de schutters, ook geschiedde. De vergadering werd ten slotte door den voorz. met een woord van dank gesloten. De uitslag van de in het afgeloopen* seizoen voor leden van de burgerwacht gehouden schietwedstrijden is, dat de prij zen als volgt werden toegekend 1. C. v. Klaveren Pzn. 2. H. J. Grimber gen. 3. C. Haasnoot. 4. F. Heemskerk. 5. O. van Delft. 6. G. van Vliet. 7. L Drie bergen. 8. Jan Kromhout. 9. H. Ravens- bergen. 10. Jac. Zwaan. 11. L. v. Egmond. 12. J. Oudwater. 13. D. Cederhout. 14. J. v. Rootselaar. 15. Joh. Oudwater. 16. P. v. Egmond. 17. Joh. v. d. Gugten. 18. A. A. de Monije. 19. Adr den Heijer. 20. A. Paauw. 21. C. van Vliet. 22. J. J. v. d. Weijden. 23. A. Zandbergen. 24. J. v. Kra lingen. 25. C. van Vliet.. 26. F. v. d. Ploeg. 27. J. v. Iterson Jr. 28. P. v. Klaveren. 29. W. v. Egmond Azn. 30. H. G. Hoge- woning. 31. J. Zwaan Jaczn. 32. J. Brus- see. 33. D. v. Egmond. 34. J. de Koning. 35. A. Star. Warmond. Gemeenteraad. Voorziller de heer A. J. Schölvinck. De heeren mr. D. W. Molhuijsen en W. H. Heemskerk hadden bericht van verhinde ring gezonden terwijl ook de lieer C. van Schie op het appel ontbrak. Wegens verlof van den secretaris werd deze vervangen door den loco-secretaris den heer J. A. M. Luijten. Nadat de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend werden de notulen der vorige bijeenkomst 'voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelde mede dal q. m. was binnengekomen een adres van de Vereeni- ging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs (o Leiden, Secretariaat Rijnsburger weg No. 2 houdende verzoek om aan de Christelijke H. B. S. aldaar oen bijdrage te willen toe kennen van f 21.86 op grond dat deze school bezocht wordt door een leerling uit deze ge meente. De voorzitter zegt dal een dergelijk adres ook verleden jaar is behandeld en toen dooT B. en W. is geadviseerd hierop afwijzend te beschikken. Na ampele bespreking zijn B. en W. thans echter een andere meening toegedaan en stellen zij den Raad voor, voor dit jaar het gevraagde bedrag toe le kennen. Aldus besloten. Te behandelen punten: 1. Wijziging Stra tenplan tusschen de buitenplaats „Groot Leerust", en hel „Huijs te Warmonl". In verband met een ingekomen aanvraag tot bouw van een woning door L. van Noort alhier, stellen B. en W. voor het stratenplan daar ter plaatse te wijzigen en aan L. van Noorl voornoemd vergunning tot den bouw te geven onder uitdrukkelijk beding evenwel, dal wanneer van Noort reeds thans tot den bouw wil overgaan, dit geheel voor zijn eigen risioo geschiedt met welke beperking de Raad zich kon vereenigen. 2. Vaslsleiling gemeenle-begrooling dienst jaar 1927. Behoudens enkele kleine opmer kingen van den heer Van Stijn had deze te gen de door B. en W. aangeboden begroo ting, geen bezwaar. Spreker was echter van meening dal de straatverlichting vooral wat betreft de kloklanlaarns veel te wenschen overliet en zag gaarne dat hierin verbete ring werd gebracht. De voorzitter was ook van meening dal de verlichting niet was zooals ze zijo moest en zegde onderzoek en verbetering toe. De heer Haverkort maakt bezwaar legen den post van f 300 uitgetrok ken voor de vergoediflg van huishuur van F. Vlugt. Daar de voorzitter mededeelt dat deze aangelegenheid reeds de aandacht had van B en W. werd besloten dezen post te hand haven, in afwachting van een nadere rege ling dienaangaande. In een wijd opgezet betoog zette de heer Haverkort uileen dat ook de post van f 150 als salaris voor den directeur der werke loosheidsverzekering geschrapt kon worden. De voorzitter antwoordt dat B. en W. heb ben nagegaan of handhaving van deze post in hel belang der gemeente was en tot de overtuiging zijn gekomen, dal deze post wel degelijk bestaansrecht heeft. Na uitvoerige bespreking wordt besloten ook deze post op de begrooting 1927 te handhaven. Bij de be grooting voor het Waterleidingbedrijf is de heer Haverkort van meening dat de vergoe ding voor den incasseerder der kwitanties veel te hoog is en acht spreker de helft van het thans uitgekeerde bedrag in ruime mate voldoende. Ook de heer Van Stijn toont aan de hand van een door hem gemaakte bere kening dat het salaris werkelijk zeer hoog te noemen is welke meening echter door den voorzitter bestreden wordt. Na eenige bespreking wordt besloten, de uit le keeren veTgocdmg dit jaar nog niet le verminderen doch met klem dringt hel lid Haverkort er op aan, dezelve het volgende jaar "op zijn minst le halveeren. De voorzitter deelt mede, dat de inspec teur van het lager onderwijs in de inspectie Leiden bezwaren heeft gemaakt legen het door den raad in zijne vorige vergadering genomen besluit, tot benoeming van mej. P. van Delft, assistentemet akte aan de open bare lagere school alhier, lot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan voornoemde school op grond van het feit, dat genoemde juffrouw ingevolge de daaromtrent gegeven voorschriften, uit hoofde van haar betrek king verplicht was dit onderwijs gratis te geven. De leden namen met verwondering van deze mededeeling kennis, doch als het hier inderdaad eep wettelijke regeling betreft, was er weinig aan te doen en werd het des betreffend besluit ingetrokken Nog deelt de voorzitter mede, dat B. en W. zich omtrent deze kwestie in verbinding hebben gesteld met den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, teneinde een rainiste- riecle beslissing uil te lokken. Wordt besloten eerst deze beslissing af te wachten, alvorens verdere maatregelen te nemen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. een onderhoud hebben gehad met een der firmanten van de firma G. B. de Vroo- men en Zoon waarbij deze mededeelde, dal de firma niet bereid is een servituut op hun land te nemen, om aan de Gebr. Van Kem pen gelegenheid tol hel bouwen van een dubbel woonhuis te geven, welke mededee- ling voor kennisgeving wordt aangenomen. De voorzitter zegt dat de Haven nog niet in een dergelijken staat verkeert, waarin zij als goed bruikbaren haven moet verkeeren en stelt voor, hierin de noodige verbetering aan te brengen te meer, waar de gemeente thans in de gelegenheid is, op voordeelige wijze in het bezit te komen van de benoodigde keien voor bestrating van het middenvak. Wordt besloten aan de gemeente-opzichter opdracht te geven, eerst een nauwkeurige berekening van de k&slen le doen maken terwijl aan B. en W. een beperkte vrijheid wordt gegeven, in deze de noodige werken te doen uitvoeren. Daar de gebruikelijke rondvraag niets opleverde wordt de vergade ring gesloten. Burger 1. Stand (maarid7 Septem ber). Geboren: Dirk, zoon van J. Zwaan en A. W. F. Klein. Cornelis 'Wilhelmus Johannes, zoon van A. P. van Winsen en W. M. Vrijburg. Jaéobus Daniel Willem, zoon van W. den Dunne en J. H, M. Kuypers. Maria Theodora, dochter van W. J. Meskers en II. Dicbcn. Gerardus Petrus Adrianus, zoon van G. W. H. Spierings en E. C. M. Vinkestein. Gehuwd: Mathias Theodor Heijer met Alida Evelina Tuijnman. Overleden: geen. Loop der bevolking. Gevestigd. G. van der Horst uit Voorhout. J. A. F. de Haas uit De Bilt Jt B. Yeenswijk uit Al kemade. J. ff Noorloos uit Haarlemmer meer. C. Bakker uit Heemslede. B. J. Bekman, id. F. A. M. Bernefeld, id. G. C. W. Blonk, id. F. P. J. Boclrijk, id. II. M. J. Brans, id. J. Dekker, id. G. M. Doeswijk, id. J. M. Dunselman, id. F. W. Kraglwijk, id. A. P. Loerakker, id. H. F. Jansen, id. A. J. M. Kat, id. Z. van der Klein, id. J. N. Kossen, id. J. W. Kragtwijk, id. A. P. Loerokker, id. C. P. Meereboer, id. A. J. Meijer, id. M. P. A. Meissen, id. G. Neefjes, id. L. J. Nijs, id. R. G. Oud, id. J. W. Redeker, id. C. J. Roest, id. J. B. Scholen, id. A. S. van Rijn, id. L. M. Sluijs, id. J. J. Suijker, id. H. W J. Verbeek, id. N. A. M. Verhaar, id. G. A .M. Verheijen, id. P. M. van Vliet, id. J. H. van der Vliet, id. II. J. H. Westerkamp, id. j. L. W. Wittcman, id. J. N. M. Smulders, id. Vertrokken: J. J. A. Drost naar Neder- horst. L. A. van Leeuwen naar Voorscho ten. C. Rijnsburger en gezin n. Olden- broek. J. W. C. Bouma naar Woerden. C. van Leeuwen n. Koudekerk. P. M. C. van Stijn naar Rotterdam W. Pris en ge zin naar Amsterdam. C. van Nieuwkoop naar Voorschoten. A. v. Wetten n. Leiden. J. F. M. Desain n. Voorburg. M. E. Schrier naar 's Gravenhage. H. A. van Dijk naar's Gravenhage. J. J. Kooij naar Zijpe. W, A. E. Bokeloh n. Nieuwer-Am- stel. C. A. v. d. Geest naar Bergen a. Zee. N. Schaft n. Tilburg. W. F. Arbouw en gezin naar Poeldijk. A. W. Barends n. Leiden. J. P. Bouwman n. Rotterdam. M. Cardol naar Haarlemmermeer. N. G. Pronk naar Veur. J. F. B. Malgo n. Rot terdam. Wassenaar. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig waren alle leden. Mededeeling geschiedt van verschillende goedgekeurde raadsbesluiten. Naar aanleiding van den uitslag der ge houden verkooping van gemeente-eigen dommen, vraagt de heer Th. H .Vogels of het niet gewenscht is, dat het huis in de Langstraat, dat werd opgehouden, door de gemeente wordt behouden voor kantoor of anderszins. De Voorzitter zegt, dat er op het oogen- blik een bod voor dit huis is ingekomen. Te eeniger tijd zal de raad hierover moe ten besluiten, zoodat dan de vraag van den heer Vogels ook aan de orde kan komen. Ter tafel komt een adres van bewoners van de Van Heeckerenstraat en Wasse- naerstraat, om straatverlichting te willen aanbrengen Op vooretel van B .en W. wordt dit adres om advies in hun handen gesteld. Een verzoek van de Wassenaarsche Bur gerwacht, om een subsidie van f 50, voor aankoop van prijzen voor te houden schiet oefeningen wordt ingewilligd. Op voorstel van B. en W. wordt afwij zend beschikt op een verzoek van de Coöp. Ver. „Samenwerking", om een be schoeiing aan te brengen langs een deel van het havenkanaal op grond, dat adrea- *ante zelve het onderhoud van die be schoeiing heeft. Een verzoek van het Wassenaarsch Zie- kenvervoer om de overeenkomst met de gemeente een jnai; te verlengen wordt in gewilligd. Vervolgens doet de Voorzitter mededee ling van een schrijven van Ged. Staten naar aanleiding van het besluit tot het geven voor het waarnemen van het hoofd schap van een vergoeding aan den onder wijzer D. L. Hage, Ged. Staten wenschen, dat de raad een algemeen besluit neemt» waarbij wordt vastgelegd, dat voor het waarnemen van het hoofdschap aan open bare zoowel als aan bijzondere scholen een vergoeding zal worden verleend. B. en W. stellen den raUd voor hierop met in te gaan, waartoe wordt besloten. Ingewilligd worden een vijftal verzoe ken om vermindering van schoolgeld. Naar aanleiding van een verzoek van den heer H. A. v. Nievelt wordt het ma ken ran wegen in het plan „Hoogwolde" ondershands opgedragen aan den aanne mer W. Visser te 's-Gravcnhage voor f 11843, zonder bijlevering van straabstee- nen. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat door de gemeente een gcldleening ad f 680.000 moet worden aangegaan, deels voor aflossing van een op korten termijn aangegane leening, deels voor aankoop van grond voor riolecringsinstallatie, bouw openbare lagere school en kapitaalver- s trekking aan het Gasbedrijf, Reeds kwa men aanbiedingen in op de gezonden cir culaire, waarvan een tegen 4Y2 pCt. rente koers 99V4- Anderen worden nog ver wacht. B. en W. vragen machtiging om öo leening aan te gaan tegen een rente van 4t$ pCt. en een koers van uiterlijk 99V4- Wordt goedgevonden. Bij acclamatie worden daarop herbe noemd tot voorzitter en leden der Gascom. missie de heeren jhr. B .Ph. S. A. Storm van 's-Gravesande. D. Th. Ruys en A- Versteeg. Thans is aan de orde de voorloopige vaststelling der rekening over 1925. Door de commissie, belast met het nazien der rekening is gerapporteerd ,dab alles in orde is bevonden en wordt geadviseerd tot vaststelling. De heer Provo Kluit brengt lof aan den ontvanger voor het keurige werk. Ontheffing van het verbod tot bouwen aan een niet-bouwstraat wordt verleend aan H .Riem Co., mevr. Meursing, jhr. I H. Loudon, B. A. Voorham, maatschappij 1 „Maaldrift", Douair. Speelman. Volgt de behandeling van de begrooting voor de te stichten waterleiding. De Voorzitter zegt, dat de waterlei ding reeds vaak een onderwerp van 'be spreking heeft uitgemaakt. Dat zij komen moet, is niet aan twijfel onderhevig, daar de gemeente zich steeds uitbreidt. Spreker wil echter, alvorens den leden T woord te geven, nog wel op enkele punten wijzen. Zooals de leden uit de begrooting hebben gezien, is het een groot plan. Dit is een gevolg eerstens van het feit, dat Was senaar zich sneller uitbreidt dan aanvanke lijk weid gedacht en vervolgens van de om standigheid, dat water zal worden geleverd aan de Stichting „De Tien Gemeenten". Spreker wijst er vervolgens op, dal op het plan wellicht zou kunnen worden bezui nigd. Hij raadt dit echter af, omdat al -vaak bewezen is met dergelijke bedrijven, dat de opzet te klein is geweest. Naar zijn oordeel en dat van deskundigen zal in de eerste ja ren ongetwijfeld verlie3 zijn te verwachten, maar, aangezien de lijden gunstig zijn het belastbaar inkomen neemt steeds toe behoeft men hiervoor niet beducht te zijn- Een eventueel verlies in de eerste jaren, be groot op f26000, kan Wassenaar wel dra gen. Spreker is er bovendien van overtuigd dat er na een paar moeilijke jaren ongetwij feld voordeelige jaren zullen aanbreken, af gezien nog van de moreele winst Vervolgens zegt de Voorzitter, dat B. en W. van oordeel zijn, dat het werk niet moet worden opgedragen aan „Mabcg", omdat zij daarvan grooler voordeelen verwachten. Wel zouden zij het onder haar toezicht wil len doen uitvoeren. Tenslotte wijst hij erop" dat hij zich meermalen heeft afgevraagd of er sleeds voldoende water zal zijn, vooral als we zien, dat den Haag en Leiden over zoo'n uitgestrekt gebied water betrekken en Was senaar slechts een terrein heeft van 2 1/2 HA. Hij is echter daaromtrent volkomen -ge rustgesteld door prof. Visser. De boring, die is ingesteld, heeft bewezen, dat er de eerste 10 jaren zeker voldoende water zal zijn. Daarna is het mogelijk overal, zelfs in de wegen, putten te maken. Na deze toelichting geeft de Voorziller T woord aan de leden. De heer Drop is eerstens verwonderd, omdat deze begrooting niet eerst in de Com missie van Openbare Werken 19 behandeld en vervolgens wil hij gaarne op een paar punten de aandacht vestigen. In de toelichting, behoorende bij de renla- biliteitsrekening wordt gezegd, dat men een keuze kan doen uit 3 verschillende tariefs regelingen. Het meest billijk wordt genoemd het kamerlarief. maar waarom dit bet meest billijk is, wordt niet toegelicht. Spreker wijst op den Haag en Rotterdam, die een meter- tarief hebben. De Voorzitter zegt, dal men niet gehouden is aan een bepaald tarief. Hij erkent, dat 't tarief naar het watergebruik het billijkst is, maar wijst erop, dat de invoering hiervan wellicht tot weinig gebruik zou kunnen lei den. Als het echter noodig zal blijken, zal ongetwijfeld tot invoering van een meter- tarief worden overgegaan. Wat de opmerking aangaat, dat de Com missie van Openbare Werken niet vooraf gehoord is. wijst de Voorzitter erop, dat B. en W door de toezending van een exem plaar aan alle leden zulks niet noodig oor deelden. Vervolgons wiist de heer Drop erop, dat RECLAME. Het beproefde, uitmuntende en betrouw bare middel tot regeling van den stoolgang. Per doos 75 cent. 1802 in deze gemeente veel water zal worden aangewend Voor tuinbesproeiing. Hij vraagt of er wel aandacht aan geschonken is, dat hiervoor veel water noodig zal zijn. De Voorzitter zegt, dat bij gebleken groo- ter afname wel spoedig meters ■zullen wor-i den geplaafst. De heer Prins heeft zich de vraag gesteld of de gemeente bij de aanbesteding wel er van verzekerd is. waar voor haar geld le krijgen en vraagt of den adviseur de noodig waarborgen zijn gesteld, dat het bedrijf, na uitvoering van het plan, in alle opzichten zal voldoen, dat met name de machines van voldoende capaciteit zullen zijn, een vol doende aantal putten, goed water ook bij levering van het volle kwantum per etmaal enz. De Voorzitter meent den lieer Prins lo kunnen geruststellen. De adviseur der ge meente is bij al zijn werken sleeds gecontro leerd door Prof. Visser, den groolcn deskun dige, die het geheele plan voor waterleiding heeft opgezet en er veel belang bij heeft, dat de waterlevcring voor ,,De Tien Gemeen ten" regelmatig en goed funclionncert De heer Wouters betreurt hel evenals de heer Drop, dat de bcgrooting niet in de Commissie voor Openbare Werken is be handeld. Ook hij is van oordeel, dat de ge meente waarborgen moet hebben en gelooft niet, dat daartegen bezwaar zal beslaan. Hij stelt vervolgens de vraag, waarom het con tract met de 10 Gemeenten nog niet is gc- leekend. De Voorziller zegt, dat dit laatste wacht op de aanneming der begrooting. De heer Drop vindt het vreemd, dal men een adviseur, wien men vertrouwen heeft geschonken, wil vragen garantie te stellen. De Voorzitter meent, dat dit in een of anderen vorm wellicht mogelijk is en stelt daarom voor, den adviseur der gemeente hieromtrent vragen te stellen in de open bare vergadering. Nadat de heer Gerber. di recteur van Mabcg te Utrecht, is binnenge komen, stelt de heer Prins hem de hiervoor gestelde vragen. De heer Gerber wijst er op. dal Mabeg niet aansprakelijk kan worden gesteld voor het werk van de aannemers. Voor zoover er kwesties rijzen is hij van oordeel, dat deze door arbitrage kunnen worden beslecht. De heer Prins is met dit antwoord te* vreden. De heer Wouters vraagt den adviseur nog or er voldoende water zal zijn, ook in de toekomst, waarop een bevredigend antwoord wordt gegeven. Nadat overigens niemand meer het woord verlangt, komt in stemming het voorstel van B. en W. om hen ten crediet toe tff slaan van f772.000; hen te machtigen tel het houden van de aanbesteding en tot af< sluiting van het contract voor levering aan de Tien Gemeenten. w Met algemeene stemmen wordt dit voor* stel aangenomen De Voorzitter beept, dat de waterleiding niet alleen eao moreel, maar ook een finan* cieel voordeel aan de gemeente zal brengeü en zal strekken let bloei der gemeente. De heer Wouters brengt dank aan B en W. voorden groVcn arbeid, ten koste gelegl aan de voorbereiding van het plan wel ka woorden mei app'aus worden onderstreept, Op voorstel van B. en W wordt daarop besloten enkele gedeelten van wegen, wair* voor de vereischte som is gestort, a in le wijzen als bouwslr&at en goedgevonden, dat de af le slane strooken gronds doo^ dr<n eigenaar worden gebruikt tot het tijdstip, waarop zij voor wegverbreeding noodig zul* len zijn, onder voorwaarde dal een reoogi nitie van f 0.25 w mdt bcUald Overeenkomstig zijn verzoek wordt b-slo- len aan A B B-wsboora tu rerkoope i een perceel grond .'anps den Oosldorperw 3, I r grootte van 199 M 2 legen f 15 per M 2 Een verzoek van het bestuur der Chr H. B. S. te Leiden om subsidie in de kosten van instandhouding voor 4 leerlingen uit deze gemeenlp tol een bedrag van 174,91 wordt ingewilligd. Besloten wordt het huis aan de Haven, dat aanvankelijk riet meer als woning ziU worden verhuurd, weder al# zoodanig le verhuren aan L_ raardekoorer voor f 4 per week. Bij de rondvraag wijst de heer Drop op vervuiling vin de buitenwegen door paar-« den. mest. enz. Sprfker zou daarin gaarna willen voorzien, hcUij door aanschaff n? ran een veegmachine of anderszins. De Voorzitter stelt voor deze vraag te Lo< spreken in een vngadering van de comuiis-t sie voor openbare werken, belgeen werdt goedgevonden. De heer J. C Vcgels zou gaarne zien, dat een wandelpad werd aangel'gd langs den De Voorziller zegt. dat dit reed3 de aan dacht van B. en W heeft. Vervolgens wijst de heer Vogels op den onooglijken toestand van het pleintje aan het einde der Rosen-t sleinslraat. Hij stelt voor, dit pleintje te om heinen met een muurtje ter hoogte varv een halve Meter, het plein te vullen met wit zand en dan te bestemmen lol openbare speelplaats. De Voorzitter zegt, dat dit idóe hem synn palhiek is en zegt overweging toe. De heer v. Barneveld zegt. dat de bewo-< ners van de huizen der bouwvereeniging, waarin thans electrisch licht is aangebracht, haar oude gaslampen gaarne weder zouden willen afstaan aan het Gasbedrijf. De direci teur wil deze lampen echter niet accept teeren. Ilij vraagt overweging, dat het be-« drijf deze lampen zal overnemen. De Voorzitter zegt hieromtrent hel oordeel van de Gaseommissie te zullen inwinnen, j' Hierna sluiling.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 13