stadsnieuws. No. 20418 WOENSDAG 6 OCTOBER Anno 1926. Officieele Kennisgeving. Burgerlijke Stand v. Leiden. GEMENGD NIEUWS. liet voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. - Kleine Actvertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en ''Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven rlO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week 'f 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 2 35 portokosten. Bit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter openbare kennis, dat a. W. de Koning, te Leiden, een verzoek beeft ingediend ter bekoming van verlof voor den yerkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het. 'perceel Beestenmarkt No. 26; b. S. Nijdam, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan eterken drank, voor gebruik ter plaatse van (verkoop in het perceel Nieuwe Rijn No. 19. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 6 October 1926. 1735 1 Bij beschikking van den Minister van Qgtierwijs, Kunsten en Wetenschappen, is, met ingang van 25 September 1926, voor den duur van een jaar als deskundige bij het afnemen van het artsexamen, aange- ft'ezen: aan de Rijksuniversiteit alhier, dr. L. E. Goester, hoogleeraar aan de Rijks universiteit alhier. Op de Maandag 4 October gehouden plantenkeuring van de Algcmeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur te Haarlem, werden aan Aster amellus Miss A. E. Groll en Aster amellus La Reine; beide eigen 'aanwinsten van en ingezonden door de Vaste Plantenkweekerij W. van Veen, alhier, ge tuigschriften van verdienste toegekend. Onze stadgenoot, de heer D, Verstrae- ten, slaagde te 's-Hertogenbosch voor het politiediploma. Bestemd is voor den dienst in Ned.- Indie de heer H. H. Frehe, onderwijzer bij bel M.u l.o. alhier. De R.-K. Journalistenvereniging heeft o.m. aangewezen als plaatsvervan gend lid van den R.-K. Partijraad der R.-IC. Staatspartij, de heer Th. Wilmer, alhier Naar wij vernemen is het besluur der 3-October-vpreeniging voornemens binnen enkele dagen een gezelligen avond, te hou den in de Stadszaal, aan te bieden aan al len, die hun medewerking bij de feesten van Zaterdag en Maandag hebben verleend. Teneinde zich eenigszins een beeld te kunnen vormen van den geweldigen trek van vreemdelingen op 4 October naar Lei den. zij vermeld, dat op dien dag door de N Z II. T. M circa 25.000 passagiers wer den vervoerd. Hieronder zijn be'grepen de passagiers op de stadslijn. Door de H. T. M. werden uit de richting Den Haag 7190 be zoekers aangevoerd, terwijl door de Neder- l^ndsche Spoorwegen circa 10.000 personen naar Leiden werden vervoerd, een aantal dal vrijwel overeenkomt met dat van vorige iaren. Hierbij komen nog de duizenden fietsers, die vanuil de naaste omgeving de Sleutel stad bezochten. In de afgeloopen maand leverde het passagiersvervoer op de N. Z. II.-lijnen Schevehingen, Leiden, Kïllwijk/Noordwijk pnclusief Hooge RijndijkEndegeest) en LeidenHeemstede op een bedrag van res pectievelijk f 125.596 en f 9196 tegen ondcr- cheidenlijk f 110.905 en f 13.336 in dezelfde maand van het vorige jaar. Voor het goederenvervoer op deze lijnen gedurende Augustus waren deze cijfers respectievelijk f3634 en f 1380 tegen f4359 en f2106 in Augustus 1925. Naar men ons van de zijde van-bet comité voor den alhier gehouden „Zonne- slraal"-dag meecfcelt, is het comité zeer tevreden over de opbrengst der collecte Een bedrag van ruim f 1200 kon aan het Hoofdcomité worden afgedragen, na af trek van alle onkosten. Dat deze onkosten zóó gering waren is tvel te danken aan de velerlei belanglooze medewerking, welke het comité mocht ondervinden. Allereerst waren het de plaat selijke bladen, welke tegen zeer geredu- ceerden prijs de advertenties hebben ge plaatst. Vervolgens hebben de muziekver enigingen „Tielqman en Dros". „N. Z H. Tr „Nieuw Leven" en „De Post" geheel j belangloos hun muzikale medewerking ver leend. terwijl ten slotte de Heineken's Bier- I handel en de firma Wijtenburg voor een .'kleine versnapering voor de muzikanten 'hebben zorggedragen en de heer J. W. Har ding, schilder, gratis voor de beschildering /der reclameborden zorgde. Het comité brengt daarom dank aan al 'degenen, die tot het goede resultaat van Iden collectedag hebben bijgedragen. Re lieer Sein Dresden, die als eersten Ppreker vermeld slaat in het programma jvan het Leidsche Volkshuis, moet wegens gezondheidsredenen zijn voordracht eenigen IM uitstellen* w De heer H. C. Vcrkruysen was evenwel onmiddellijk bereid in plaats van in Januari thans zijn spreekbeurt te vervullen, zoodat ons Maandag 11 Oct. een zéér mooie avond te wachten slaat. Aan de hand van film en lichtbeelden zal deze boeiende spreker ons een kijkje doen nemen in het schoone land Japan. (Voor na dere bijzonderheden zie advertentie). Het comité ter bevordering der kennis van^hel Katholicisme alhier, deelt mede, dat prof. J. P. Verhaar, hoogleeraar aan het Groot-Seminarie te Warmond, ook dezen winter een reeks voordrachten over liet Katholicisme zal houden in het gebouw Kloksteeg 23. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit Blad. Door de politie alhier zijn op 4 October niet minder dan elf processen-verbaal op gemaakt wegens het houden van verlotin gen op de openbare straat. Het aantal plaatsingen aan de Ge meentelijke- en districtsarbeidsbeurs te Lei den bedroeg van 1 Jan. t.m. 30 Sept. 1926: 987 mannen en 197 vrouwen, in totaal du3 1184 personen. Het vorige jaar waren deze cijfers over ditzelfde tijdvak 664 mannen en 74, dus in totaal 738 personen, een vermeerdering dus van -446 personen. GEBOREN: Pieler Gerrit Jan, z. v. J. W. A. de Boer en K. Knaap. Albert, z. van W. F. Smit en M. Koudijs. Wilhelmus Jobs. Adrs., z. v. W. J. A. Gertenaar en E. Swint. Adrianus Wouicrus, z. v. A. Rui ter en G. C. Kuit. Alexr. Fred. Albert Tonny, z. v. IJ. J. v. Iterson en E. Teljcur. Johanna, d. v. J. II. Gommans en .T. v. d. IClaauw. Wilhelmina, d. v. H. J. G. Blom en J. M. J. v. d. Bregl. Everliarda Wol- lera, d. v. G. Bleyic en A. v. d. Berg. Pe- tronella Everda. Thera. d. van I. L. Bertels en i G. M. de Gooijer. Anna Fredcrika, d. van I. J. v. Vegten en M. J. Hofman. Bcrnar- dus, zoon van IC. L. v. Duuren cn J. Dreef. Willem, zoon van A. v. Dijk en M. M. Siera. Jacob Pieter, z. van G. van Essen en F. A. de Jager. Gatharina Jacoba, d. v. J. Tegelaar en A. Onderwater. Willemina Catha., d. v. G. G. Starrenbnrg en E. Zand- vliet. Jacoba Elisabeth, d. v. J. de Haas en C. Verhoog. Jacobus, zoon en" Pclro- nclla, dochter van J. Taffijn en M. S. Bol- j slier. Cornelia, d. v. W. M. de Vrind en S Koet Marlinus Frans Maria, d. van II. A. M. v. Remundt en G. Hakkaart. Eli sabeth, d. van M. Pont en J. E. v. d. Berg. Wilha. Agatha Maria, dochter van A. J. H. Biegelaar en W. A. N. Manschot. Hille- gonda, Hend.a, dochter en Gerrit, zoon van L. Mekel en L. Ruyler. Willem Jan, zoon van W. Smit en J. Zwanenburg. Johs. Anths. Willebrs. zoon van N. v. d. Meer en M. C. Hoogzaad. Gerardus Martinus, zoon van G. M. Seijn en J. A. Hendriks. Christina, dochter van C. Damen en C. C. de Jong. Leendert, z. van D. Vogelenzang en M. de Vroede. Adriana Gerarda, d. van A Reveling en J. Gorree. ONDERTROUWD: H. v. a. Doe, wednr., 57 j. en J. Boon, gesch., 60 j. V. Lomans. jm. en J. J. M. v. Sladen, wed. I. C. v. Meurs* jm., 27 j. en C. v. d. I Wcijden, gesch., 27 j. W. F. v. Wijk, J jm., 24 j. en C. Klap, jd., 21 j. P. Sinteur, jm., 23 j. en J. v. d. Linden, jd., 21 j. P. Hagemans, jm., 27 j. en S. Ladan, jd., 23 j. G. H. A. v. Hoorn, jm., 29 j. «en C. J. M. Pegt, jd., 28 j. I M. J. Walle, jm., 24 j. en EL G. Flan- i derhijn, jd 22 j. J. F. Rcnsing, jm. 29 j. en G. A. P. v. d. Berg, jd., 23 j. I G. O. Riem Vis, jm., 24 j. en M. Ii. v. d- Burg, jd. 28 j. Th. L. Ongkiehong, jm., 29 j. en J. H. ICorswagen, jd., 26 j. A. Kramer, jm., 30 j. en M. Slijkhuis. jd., 28 j. C. Janzen, jm., 28 j. en J. A. J. v. Pagee, jd., 22 j. GEHUWD: J. Arnoldus, jm. en M. J, Uittenbroek, jd. J. W. Meyer jm. en S. Marsman, jd. H. J. de Heiden, jm. en P. W. Cornelissen, jd. H. Noort, jm. en C. Schipaanboord, jd. OVERLEDEN: N. BreedykVerheul, vr., 69 j. S. M. BourgeoisBrocaar, vr., 84 j. K. A. Hartkoorn, m., 39 j. M. C. Jongbloed—Meyer, wed., S2 j. J. ICanbier, m., 31 j. J. C. SollieRiet kerk, vr., 80 j. G. Schwartz, dr., 79 j. E. Noest, zn., 14 j. J. A. Pijpers, zn., 2 weken. A. Zweeren, m., 52 j. C. J. M. Jeuster, zn., 10 dagen. II. S. Penning3, m., 61 j. G. A. M. Sor- maniWortelboer, vr., 42 j. N. A. Blom, zn., 21 j. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. C. JV. de" Vos, dienstbode, Hcerengraclit 38.- A. Dudok van Heel, Hoogewoercl 93- A. I. M. Busch, kapelaan, Heeren singel 3. J. J. de Lange, Hóogewoerd 133. A. J. Bcrnefc Kempers, Rijn en Schiekade 111. E. Hammei, verkoopster Oude-Rijn 24a. J, F. v. d. Kwartel, ty pograaf, Alexanders tra at 37. C. A. J.- Rijken, dienstbode, Witte-Singel S^.- C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, Haven 10. T. T. Eerdmans, Donkersteeg 19. H. Barstra, Hooigracht 4a. M. Franke, dienstbode, Lammermarkt 1/5. J. M. Sieking, Cobetstr. 43. J. C. A. Hübner, slager, Kolfmakersteeg 4. M. Gans, Ra penburg 131. A. E. Viervant Tukker, directrice, Waard 3. C. M. F. den Hee- tenErkens, Stille-Rijn 14. H. Rotmen sen, los werkman, Oude-Vest 57. G. J. Stroink, apoth.-ass., Plantsoen 23. P. A. E. Swaep, Oude-Vest 33b. C. Bettan- ville, kant.bed.v. Speykstr. 27. W. D. v. Duiven, sergeant inf., Steonstr. 34. H. E. C. Starkcnburg, huishoudster, W.- Singel 15. A .Scheen, Terweepark 3. H. A. H. W. Berk, id. H. E. A. W. Frijling, Breestr. 121a. C. H. Dumont, Groenhovenstr. 13. Th. M. v. d. Velde, vleeschhouwer, Narmstr. 16. A. J. de Groot, Oranjegr. 709, O. C. do Ruyter de Wildt, Groenhovenstr. 13. G. Broek huizen, horlogemaker, Hoogewoerd 58. B. G. Hendriksen, Haarl.straat 223. M. BarendseRpoelstra, Pioenhof 3a. P. H. Teunissen, Aloëlaan 37. J. J. Kampman, Dillenburgerstr. 4. M. Blank Visser, Boerhaavesfcraat 12a. M. A. en J. Zantringe, verpleegsters, Zoe-tcrw.-Sin gel 83. P. Walfchuis, schilder, Hooi gracht 110a. P. T. dc Boer en fam., slager, V. Zandstr. 15. J. Werre, Schel penkade 38. J. H. Anschütz, Hooge woerd 88a. N. F. de Vries, Oude-Vest 33c. J. van Leenhof, Morschweg 60. S. D. J. Oussoren, onderwijzeres, Zoetcr- woudsche-Singel 9 G. F. W. v. Berckel, Steenschuur 8. W. J. Klaar, Schelpen kade 34. Dr. J. P. M. L. de Vries en fam., hoogleeraar, Haagweg 22. J. J. Gelderblom, Plantsoen 105a. J. O. Gel derblom id. C. v. Leeuwen, dienstbode Oegstg.laan 25. G. J. Ras, ambt. N. S., Kagcrstr. 16. H. F. Cramerus, Rapen burg 103. W. Hofman, Morschsingel 11. L F. de Jong, Vliet 35,— J. Tcrlaak, ass. apoth., Konihginnel. 40. A. H. Janssen, Galgewatef 5a. C. M. Noor. dergraaf, verpleegster, Acad Ziekenhuis. D. van Dijk en T Koster, idem. Opgave van perse nen, die uit Leiden zijn vertrokken. R. J. A. M. Gal, Arnhem, Rijnslr bij v. Gend en Loos J. Schoondergang, Den Ilaag, Banaanstr. 32 J. G. Ileuting, Arn- henij Utr -weg 85 J. Wessels Boer (vr.), Weltevreden (N.-I.), Gang Holle No. 3 J. Wagner, geb.' Den Tonkelaar (vr.), Den Haag, Wenckenbachstr. 54 M. Klaassen, lerneuzen, Nieuwstr. 10 A. v. Druten, Snoek, Marktslr. 9 J. P. 't Gilde. Ter- neuzen, Javastr. 20 L. Pit (vr.), Den Haag, Loosduinen, gest. „Bloemendaal" Fr. A. van Dop, Hou tem (U.), B. 45 M. Koot, (vr.), ïJmuiden, Rijkstr.weg 55 A. Elsenaar (vr.), Utrecht, Hovenstr. 10 J P. Kruimel, Rotterdam, Gem. Ziekenhuis Bergweg H E. v. d. Laan (vr.). Nijme gen, St. Canisius Ziekenhuis J. Baren- drecht, Den Haag, L. v. Meerdervoort 345 W. H. v. Zoest, BergAmbacht, Dorp- straat M. J. Heering, Groningen, Lage der Aa 33 a M. A. G. v. Houten (vr.), Heemstede, Bleekersvaartweg 46 A Fr. van den Heuvel, Hilversum. Fazantenlaan 30 A. A. de Roos (vr.), Utrecht, Zadel- str. 17 G. Chr. Muihólland, Den Haag, Hendr. Swaardecroonstr. 192 M II A. Hollants (vr.). Winschoten, H. Klei bij fa milie Felix W. P C. Knegtcl (vr.), Haar lem, Schoterweg 71b 3 Johs. Vermeulen, Leiderdorp, Dorpstraat 8 G. Meel (vr.), HazeTSwoude, Werklust A. 7 M. Pluy- mers, Sphiedam. Gustostr. 12b A. Th. v. Papenrecht, Voorschoten, Burg. Treub- st* l H. ter Horst (vr.), Amersfoort, Sta- tionsslr. 24 A. L. S. Palies, Utrecht, Schroder v. der Kolkslr. 15 bis Chr. S. Maks (vt.), idem, Maliesingel 11 Rom- boutKrol, (vr.), Vlachtwedde, Buurlange A. E. Bernard (vt.), Den Haag, Veen- kade 48 J. Fr. Dinnewet, Soest, St Jo- sephgcsticht Ph. M. Broekhuijsen. Den Haag, Valkenboschlaan 142 Fr. Pison, Vordcn, Stalionspl. bij Komperman A. v Heusden, Voorschoten, Rijndijk 10 D. de Vos, Den Haag, Laan v. Meerderv. 197. Door den trein overreden. Nabij den Papzoutsche-weg te Delft is de ploegbaas J. L. door een uit de richting Schiedam komenden trein aangereden, tengevolge waarvan hij terecht kwam onder een juist uit Delft vertrokken trein. Een voet werd hem afgereden, terwijl hij ernstig inwendig werd gekwetst. Nadat dr. Visser geneeskundige hulp had verleend werd de ongelukkige per auto van de politie naar 't Gasthuis vervoerd waar hij is overleden. Hij laat een vrouw en 7 kinderen achter. Brandstichting te Rótter-, dam? Den iaatsten tijd zijn te Rotterdam nog al eens pogingen gedaan tot het stichten van brand in pakhuizen, vooral in pakhui zen, waarin veel emballage opgeslagen ligt. Zoo is op deze manier al brand veroorzaakt in pakhuizen aan den Haringvliet, de Kapi tein Zwannsteeg, de Groenendaai en ,den Toerijsluin, Men heeft gezien, dat een lange magere man van 20- 25-jarigen leeftijd, bran dende lucifers in pakhuizen wierp. Dit is o a, het gevcyl geweest bij den brand aan den Toerijstuin. Men had het evenwel te druk met den veroorzaakten brand te blusschen, dan dat men den man, die dadelijk op de vlucht geslagen was, kon achterhalen. Men heeft dezen brand toen met eigen middelen geblifêcht. De emballage is daarop een wei nig achteruit gebracht. Den volgenden dag lag op de plaats, waar de emballage gelegen had, een brandend stuk papier, dat in petro leum gedrenkt was cn dat blijkbaar door een ruitje naar binnen was geworpen. De politie vermoedt^ dat de brand in de papieropslagplaats van het Leger des Hei Is, in het voormalige Armhuis aan de Baan, op gelijke wijze geslicht is. De verklaringen van enkele getuigen wijzen in deze richting. Door den trein gedood. Te I Halfweg is de 31-jari'gc wegwerker B. V. I uit de Haarlemmermeer, door een trein uil Amsterdam aangereden en gedood. 11 ij was met werkzaamheden voor het vernieuwen van een wissel belast, wilde voor den trein op zij gaan en is daarbij gestruikold. Mishandeling. II. uil Arn hem heeft te Nijmegen aangifte gedaan, dat hij een meisje had gestoken. Bij onderzoek bleek, dal hij een in Nijmegen woonachtig meisje, met wie hij verkeering had gehad, met een mes twee ernstige wonden aan het hoofd had toegebracht, omdat zij de ver keering had verbroken. H. is opgesloten als verdacht van poging tot doodslag. Doo&elijke ongevallen. Te Verviers is mevr. II. B. uil Vaals, door een auto aangereden en zoo zwaar gewond, dat zij enkele minuten later in een nabijgelegen apotheek is overleden. Haar zuster, die haar vergezelde, en eveneens onder den auto te recht kwam, heeft lichte verwondingen be komen. De koopman T. J., die Vrijdagavond bij Murmerwoude (Fr.) door een stoomtram overreden werd, is aan de gevolgen daarvan j overleden. Het vijfjarig zoontje van den heer N. is I té Kerkrade, na hel uitgaan van de school, door een auto overreden en' gedood. De auto is in beslag genomen. Een uitbreker. Op ver zoek'van den commandant der marechaus see te Raamsdonksveer is Zaterdag te Goes aangehouden een brillenkoopman uit Ber gen op Zoom, die in het, Algemeen Politie blad gesignaleerd stond als verdacht van oplichting. Toen hij in het politiebureau was ingesloten, vroeg en Verkreeg hij toe slemming zich even naar de W. C. te be geven Hij Leeft daar, na een ruit stuk ge slagen te hebben, zich door een raampje weten tc wringen cn sprong, tot schrik van een paar ontstelde wandelaars, dotseling op de straat. Eer men in het politiebureau erg had in de ontvluchting, was de uit- breker al in de straten verdwenen. Tot heden heeft men hem nog niet te pakken. A u l o-o ngeluk. Te Waspik 1 reed gistermiddag J. M. uit Waalwijk met j zijn auto legen een telegraafpaal met gevolg i dat de auto totaal vernield werd en de neef van M. door de voorruit vloog en zoodanig verwond werd, dat hij spoedig aan de gevol gen overleed. M. kon, na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. De auto is in beslag genomen. Droevig geval De gods dienstoefening in de Geref. Kerk te Nieuw Buinen was pas begonnen, toen de koster L. M. bemerkte, dat hij voor den predikant geen glas water had neergezet. Hij haalde dit even. ging op zijn plaats zitten cn geen vijf minuten later zat hij dood op de bank. Ilij was 80 jaar en is waarschijnlijk aan een hartverlamming overleden. Onder een zaai mac li ine ge raakt. Te Odijk was de zoon van de landbouwster J. G. P. vergezeld van den kleinen knecht (ploegdrijver) V. met de z^ai- machine aan het zaaien. Onderweg js de jongen, zonder dat P. het zag, terwijl men een landhek passeeren moest, onder de ma chine of tusschen de machine en een der hekpalen bekneld geraakt en op vreeselijke wijze verminkt. Tol overmaat van ramp sloegen de paarden op het gillen van den jongen op hol en sleepten den slakker nog eenige meters mede, totdat de repen braken en de zaaimachine bleef sUan. Met inmid dels toegeschoten hulp werd de jongen vrce- selijk verminkt naar de hofstede gebracht, waar hij weldra overleden is. Vier vingers afgeknepen. Toen de sneltrein Leeuwarden des avonds te Heerenveen op vertrekken stond, werd dc chef door een dame gewaarschuwd, dat een militair bewusteloos in een derde klasse coupé zat. Bij onderzoek bleek, dat vier van zijn vingers afgeknepen waren door het por tier Men probeerde hem weer bij te bren gen, wat niet gelukte. Een conducteur werd toen voor toezicht in den coupé geplaatst, die onder de reis een noodverband aan legde. m Mazelen, Te Nieuw Weer- dinge breiden de mazelen zich uit en neemt de ziekte een ernstig karakter aan. Er ko men reeds enkele sterfgevallen onder de kinderen voor* •-«* BINNENLAND. De commissie inzake het spoorwegongeval bij de Vink. Drie nersonen bij Tiel verdronken. BUITENLAND. Frankrijk en de schnldregelingen. De Prnisische minister van binnenland* sche zaken Severing is afgetreden. De Engelsche mijnwerkers verwerpen de regeeiingsvoorstellen. Twee soldaten twistten over het vleesch dat zij zoo juist gegeten hadden. De een zei, liet was rundvleesch er de ander beweerde dat het varkensvlccsch was. „Ik ben zeker dat het rundvleesch was". „Neen, hel was varkensvlcesch". „Je Vergist je". „En ik zeg je dal hel varkensvleesch was." „Nou, hel smaakte als rundvleesch, maar ik mag lijden dat je gelijk hebt. Op z'n tijd houd ik wel van een sfukje varkens vleesch." DE ALGEMEENS TOESTAND. Rust. Nu de diverse ministers weer thuis zijn en hebben gesproken over hun bevindingen cn waar de parlementen nog op reces zijn, fieerscht er weer eens rust. Voor hoe lang of beter hoe kort DUITSCHLAND. Severing is afgetreden De Dnitschers in den vreemde Haas' schadevergoeding. De Pruisische minister van Binnenland- sche Zaken, Severing, heeft gisteren aan minister-president Braun officieel zijn ont slag aangeboden. In de zitting van den Pruisischen Land dag zo 1 heden, Woensdag, waarschijnlijk de benoem mg van den nieuwen mihister van Binnenl. Zaken bekend gemaakt worden. Wie minister Severing zal opvolgen ia nog niet bekend. Genoemd worden de sociaal democraat regeeringspresident voor Lüne- burg, Krüper en de soc.-dem. Berljjnsche poli tie-president Grczynski. Severing gaat alleen heen om gezond heidsredenen. Er Ioopen geruchten, flat tusschen Prut sen en de Hohenzollerns overeenstemming is verkregen over de financieele regeling. In er band met de wijziging van liet kiesrecht voor den Rijksdag hebben de vereenigingen van „Ausland-Deutscheo" in adressen aan de regeering het actieve en passieve kiesrecht geëischt voor de Duit- schers in het buitenland. Zij zouden hun stem uitbrengen in de zetels van gezant schappen en consulaten in het buitenland. Te bevoegder plaatse heeft men ten aan zien van dezen eisch nog geen besluit ge nomen, doch een kiesrecht voor de Duit- schers in het buitenland zou de bekend making der verkiezingsuitslagen aanmerke lijk vertragen, daar er c.a. 30 millioem Duitschers in het buitenland vertoeven, waarvan c.a. de helft het kiesrecht zouden uitoefenen. Haas, de Maagdenburgsche groot-in dustrieel, die 5 maanden onschuldig in voor- loopigo hechtenis heeft gezeten, heeft een eisch lot schadevergoeding tegen het Rijk ingediend, die de 900.000 mark te boven gaat. Haas verlangt schadevergoeding wegens winstderving, benadceling van zijn krediet waardigheid als zakenman, en niet-afsluiting van zijn contracten gedurende den tijd van zijn hechtenis. Het departement van justitie zal dezer dagen den eisch behandelen. Een paar stemmingen onder de haven arbeiders hebben de vereischte 2/3 voor een staking niet opgeleverd. Heden wordt het werk denkelijk hervat. FRANKRIJK. De schuld aan Engeland en Amerika. In een onderhoud met den voorzitter der financieele commissie uit de Kamer zeide Poincaré, dat hij voornemens is het parle ment tegen 26 dezer of 4 November bijeen ie roepen. Hij wenecht positief dat de Ka mer zoo spoedig mogelijk beginnen zal met de bespreking der begrooting voor J927 en van, de ra4ificatie-onlwerpen ^der overeen-^

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1