No. 20412. Anno 19261 STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. umauAu tx stmiWEK DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Ctó. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en 'Zaterdags 60 Cis, bij.een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week ."rrr.Tï>y0.18., Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0,18. Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladert EERSTE BLAD. Eea boer uit Leiderdorp opgelicht. Op Vrijdag 17 September kreeg de land bouwer W. P. v. d G. uit Leiderdorp een bezoek van twee personen, zekere R. en Van der H R. kocht een paard van den landbouwer voor f2i5 met de opdracht het dier in Den Haag te leveren, waaraan Van der G. voldeed. Hij ontving niet onmiddel lijk de koopsom, maar vertrouwde R. wel. Als zij elkander op de Leidsche veemarkt ontmoetten zou deze Van der G. betalen. Daartoe kwam hel in de eerste dagen niet. doch op een Woensdag kwam Van der H in Leiderdorp den boer persoonlijk opzoeken en deelde hem mede. dat R. ook nog een koe wilde koopen. Hij stelde zich roor als de knecht van R. en bood namens dezen voor de koe ten slotte 1255, waarna hij het dier meenam. Van der G. koesterde niet in 't minst argwaan. Hij zou op de markt van den daarop volgenden marktdag d. i. dus verleden Vrijdag het bedrag voor het paard en de koe wel Iegelijk ontvangen. Toen R. en Van der G. elkaar op de markt ontmoetten, volgde er voor beiden een on aangename verrassing. Het bleek toch. dat R. aan Van der H. geld voor het paard had meegegeven, zooals hij zeide, en last om een koe te koopen had hij dezen niet ge geven Fluks trachtte men nu Van der H. te bereiken, maar deze was niet te vinden. Men stelde de Leidsche politie met de zaak in kennis, die een onderzoek instelde, doch ook haar gelukte het niet Van der H. te vinden. Wanneer de zaak is geloopen als zij door R. aan Van der G. werd voorge steld dan is alleen Van der H. de schuldige en heeft deze zich een sluwe oplichter getoond. De politie zoekt hem nog#steeds, doch tot dusverre tevergeefs. Het vermoeden is. dat hij nadat hij de koe had verkocht, mei het geld de grens is overgegaan. Van der G. is van deze oplichting voors hands het slachtoffer. I Het welbekende „Kappershuis" van den heer J. Rijnbende. Doezaslraat 37, beeft wederom een belangrijke uitbreiding onder gaan door de opening van een nieuwe da meskapsalon, welke vlak achter den win kel gelegen is. Het gezellige zaaltje, waarin vier dames tegelijkertijd gekapt kunnen worden, is geheel ingericht volgens ont werp van den meübelteekenaar Abr. van Weeren Pzn. alhier, terwijl zijn vader, de heer P. van Weeren. het werk uitvoerde. Bij de .onlangs door het Genootschap M. S. G. uitgeschreven prijsvragen heeft de jeugdige teekenaar van Weeren reeds ge toond over uitstekende hoedanigheden te beschikkeit en ook dit werk kunnen wij niet anders dan gunstig beoordeelen. Geheel in modernerL stijl is het geheel geworden tot een uiterst smaakvol intérieur, waartoe het i fraaie schilderwerk van de firma M. Zie- j gelaar en Zn. en de decoratieve lampekap- I pen van de firma D. Teske het hunne bij- j dragen. i De heer Rijnbende, die onlangs een reis naar Parijs maakte ter besludeering van de j moderne haardracht, vestigde onz© aan- I dacht op eenige proeven van zijn bekwaam heid, welke in de étalage zijn tentoonge steld. Het knippen van „bobbed" en „shingled hair" geschiedt door uitsluitend ^roulineerde heeren-dameskappers. Maar ook voor de heeren der schepping is gezorgd, doordat de heer Rijnbende be slag wist te leggen op het pand Doeza slraat 7, voorheen sigarenmagazijn van den heer Hendrichs, waarheen de geheele hee- renzaak is overgebracht. Ook hier is alles tot in de puntje9 verzorgd al is het geheel iets minder luxieus dan in de damessalon: heeren zijn immers niet ijdelü Speciale vermelding verdient liet keurige stucadoors- werk van de firma Kukler; dezelfde firma's verzorgden ook hier de geheele verbouwing. De Commissaris van Politie le Leiden brengt in herinnering, dat ieder, die een vreemdeling in zijn woning of logement herbergt, verplicht is binnen 24 uur hier van aan hem kennis le geven. Dezelfde Verplichting beslaat, als een vreemdeling, na een verblijf hier te lande, naar het buitenland gaat, en daarna we derom terugkeert. Het zal onzen lezers, in het bijzonder onzen Leidschen lezers, genoegen doen te vernemen, dat onze burgemeester heden het Diaconessenhuis weder heeft verlaten .en naar hiuis-is gegaan. Hedenavond zal de winkelstand op de Breeslraat wederom verrijkt zijn met een pand, dat dit stadsgedeelte in alle opzichten tot sieraad strekt. Wij bedoelen het voor name perceel Breestraat 39. waarin eertijds de Hanzebank was gevestigd en dat thans door den heer H. G. van Luyken is inge richt als gramofoonhandel voor de bekende fabriek „His Master's Voice", waarvan de heer Van Luyken het alleen vertegenwoor- digingsrecht voor Leiden bezit. Met 'ie -verbouwing is geruimen tijd ge moeid gegaan, doch wanneer men het ge heel gerestaureerde pand eens goed bekijkt, behoeft dit geenszins verwondering te wek ken. De aannemer, de firma Boekweit alhier, heeft inderdaad eer van zijn werk, doch daarnaast mag ook den anderen firma's, welke medewerkten tot dit prachtige geheel# *ien woord van lof niet onthouden worden. Het waren de firma J. Meerburg alhier Voor het behangers- en sloffeerderswerk, de heer Brugmans voor het schilderwerk, de firma Bruinzeel uit Rotterdam voor de par ketvloeren en de heer Frankhuizen alhier Voor de electrische licht-installatie. In de royale stofvrije étalage vinden wij 'een groot aantal machines in diverse mo- dellen en prijzen, met smaak tentoongesteld. Hierachter gelegen vinden wij den winkel "cn twee toonkamers, rijk voornaam gemeu bileerd en keurig -in stijl ingericht. De heer Van Luyken demonstreerde ons de nieuwste vinding van de „His Master's Voice"-fabneken en deed-ons achtereenvol gens genieten van eenige piano- en viool- soli, orgelmuziek, koorzang- en orkestmu ziek. Wij moeten eerlijk bekennen, dat wij dergelijke gramophoonmuziek nooit eerder hoorden. Het zoo hinderlijke nasale geluid was lot een minimum gereduceerd en men waande zich in de concertzaal te zitten, zóó helder en zóó natuurgetrouw kwam het ge luid tol ons. Dit fraaie resultaat dankt de fabriek nan ten verbeterde constructie van het instru ment, maar bovenal aan de electrische op name der platen, volgens Bclls-Telephone- systeem, waarop patent is genomen. Hier door kunnen ook de tonen geregistreerd worden, welke tot dusverre niet verwerkt konden worden, waardoor het geheel zeer belangrijk heeft gewonnen. Practisch is ook 'do zelfarreteerinrichting. waardoor de ma chine, wanneer de plaat is afgedraaid auto matisch stópt. Wij wenschen den heer Van Luyken in '•zijn nieuwe omgeving van harte succes. Wij herinneren aan de collecte, welke morgen gehouden wordt en waarvan de op brengst bestemd is voor een op te richten jjJuliana-van-Stolberg-monumcnf. Men leze ^render de advertentie in dit Blad?. MUZIEK. Berliner Spieloper. Onder dezen naam hëeft zich een klein ensemble gevormd van eenige Berlijnsche theaterzangers, die met eenvoudige midde len kleine tooneelmuziekwerken opvoeren. Twee zangeressen, twee zangers en een pianist, ziedaar het tableau de la troupe. Deze lichtelijk ongewone samenstelling vindt haar rechtvaardiging in de neiging tot versobering na het groot opgezette muziek drama en de opéra k grand spectacle. Over wegingen van financiëelen aard zijn ook niel vreemd aan die neiging. Er is immers geen operaonderneming denkbaar, die met sluitende begrootingen kan werken. Dat leidt als vanzelf tot allerlei niet toelaatbare bezuinigingen, met als resultaat opvoerin gen, die soms het karikaturale naderen. Dan is het geen wonder dat men op zoek gaal naar werken, die de opvoering waard zijn en geen kapitalen verslinden. Aan de „Ber liner Spieloper" danken we de kennisma king met een drietal nagenoeg vergeten werkjes uit de oude doos, die door hun be- minnelijken eenvoud en hun sierlijke distinctie ongewone bekoring uitoefenen op een publiek, dat het hoofd nog kan bieden aan de vergroving, waarin de hedendaag- sche lichte -kunst maar al te vaak vervalt. Een groot iooneel en een grooten schouw burg kunnen deze intieme stukjes, die elk op zijn wijs een gemoedelijk liefdesgevallene behandelen, niet verdragen. Vandaar dat men ze als „musikalische Kammerspiele aanduidt, een naam, die ons in gedachte terugvoert naar de salons der Italiaansche edelen uit de zestiende eeuw, binnen wel ker wanden de monodie, de reactie tegen het Nederiandsche contrapunt, en met deze het begin van de opera ontstond. De drie één-akters, waar we gistef-avond in den Schouwburg met zooveel genoegen naar hebben geluisterd en gezien, waren „Das Madcben 'von Elizondo" van Offen bach, „Wittwe Grapin" van von Flolow en „der Musikfeind" van Genée, alle drie in het lichte, het komische opereltegenre, waarin zang en gesproken woord elkaar af wisselen. Van deze drie is „Witlwe Grapin", het fijnst: de slerk onder Franschen invloed schrijvende componist van de „Martha" is al duidelijk kenbaar. Herbert Neustadt, directeur-regisseur-bas zanger, is de op den voorgrond tredende kracht van het gezelschap. Als echte cpe- relte-zanger, in wien de stem kwaliteiten geen eerste vereischte zijn, draagt hij door zijn geweldige vis comica voor een groot deel de vertooning. De klip der overdrijving weet hij te vermijden; hij blijft, zelfs in een min of meer onschuldig dronkemansloo- neeltje, binnen de grenzen der aannemelijke geestigheid. De dames Claire Jache en Rulh Jahnke, die de eenige vrouwerol in de drie stukken voor haar rekening hebben, munten beiden uit zoowel in haar zang als in haar speL De tenor Karl Fischer, aan wiens stem geluid men even moet wennen, verbeeld! op alleszins aannemelijke wijze de personen, dre hij moet voorstellen. Als geheel was de opvoering uiterst ver zorgd: er werd gespeeld en gezongen in een vlot tempo; aan de regie dankten Wi menig bekoorlijk tafereel; de ko3taums waren een lust voor 't oog. Alleen, de meubileering van een vertrek in het kasteel van een mar kies, al is hij wat aan lager wal geraakt, denkt men zich wat minder burgerlijk. Op een welluidende Ibaeh-vleugel speelde Max Volland de begeleidingspartij, zeer muzikaal en rhylhmisch geprononceerd. We hebben, nu we eenmaal, naar „Kammer spiele" luisterden, het orkest niet gemist. Al was zijn directie van af den pianostoel nauwelijks merkbaar, toch had hij het ge heel in vaste hand. Het publiek, dat, jammer genoeg, in le ge- ringen getale was opgekomen, heeft de uit voerenden warm toegejuicht. De heer Kraus heeft zijn serie abonne mentsconcerten prachtig ingezet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Ter Apel; II. II. Baudot te Baarn. Te Odoorn: J. L. de Wolf, cand te Drieborgen. Te Zegvelch J. D. van 't Hof, te Wilnis. Gerei. Kerken. Beroepen: Te Krommenie: J. Meynen. cand. te Baarn. Te Genderen: G. Menken, le Gameren. Aangenomen: Naar Zeist; J. Gillc- baard le Noord-Seharwoudc. Chr. Gerei. Kerk. Bedankt: Voor Maassluis: J. P. Mcye- ring, te Nieuwpoort. Ds. Kloots. 0 Zondagmiddag nam ds. Joh. Kloots wegens vertrek naar Heukelum, afscheid van de Ned.-Herv.' Gem. te Varik, welke gemeente hij ruim 4 jaren diende. Als tekst werd ge kozen Efeze 3 17. Na de prediking volg den verschillende toespraken. Tegenwoordig waren de consulent ds. W. de Peer van Est, ds. C. E. A. J. Gerrits van Tuil en ds. W. G. van Leeuwen, van Opliemert. Vele vrienden van omliggende gemeenten woonden het af scheid bij. Aan het einde der godsdienst oefening richte de consulent eenige hartelijke woorden tot den scheidenden Leeraar en ver zocht aan de gemeente hem toe te zingen: Psalm 13-1 3, waarna ds. Kloots nog een kort woord van dank uitsprak met verzoek ten slottte te zingen Psalm 72 11. Wijziging L. O.-wet. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap heeft in een tweetal adressen aan de Koningin verzocht een wijziging in de Lager Onderwijswet in overweging te willen nemen. In het eene adres wordt gevraagd, dat hel recht van be roep, bedoeld bij art. 17 der 1. o. ook worde toegekend aan die vereenigingen, die blij kens haar statuten of reglement bevordering van het onderwijs beoogen. Daardoor zal het mogelijk zijn. dat die vereenigingen bij op heffing van een openbare school door Ged. Staten in hooger beroep kunnen gaan. In het tweede adre3 wordt een wetswij ziging gevraagd, waardoor tegemoetgekomen wordt aan den uitgesproken wensch van het N O. G.f dat aan alle leerkrachten der school gelijke invloed worde toegekend op de regeling van de schoolzaken, met dien verstande, dat de wetgevende macht berust bij de schoolvergadering en de uitvoerende macht bij het hoofd der school. Autobus verbrand.- Zater dagavond ia een der gToole bussen der N.V. Veluwsche Auto dienst tusschen Har derwijk en Ermelo, door een tot nog toe onbekende oorzaak plotseling in brand geraakt. Het vuur greep zoo buitengewoon snel om zich heen. dat aan blusschen nvet te denken viel en de wagen in korten tijd totaal verbrandde. Bij het uitbreken van den brand, bevomï. er zich behalve de chauffeur slechte één passagier in den wagen. .Beiden konden zonder eenig letsel te bekomen, zich redden. Het totaal ver wrongen onderstel is later naar de gara ge der N.V. gesleept. Treinverlraging. Tenge- volge van een defect aan de brug over het Overijsselsche Kanaal bij Calmschate kon den gisteravond de treinen uit en in de richting Zutphen, Almelo en Apeldoorn niet passeeren en hebben deze langs een omweg hun reis moeten maken. Ruim 10 uur was het defect hersteld en konden de treinen naar Twente en Arnhem, die aan het slation Deventer stonden te wachten, vertrekken. De treinenloop onder vond groote vertraging. Typhus. Ook te 'Arnhem doen zich enkele gevallen van typhus voor. Er zijn op het oogenblik twee nieu we patiënten,, n.l. een kind, dat uit Zwit serland is gekomen, en een schipper, lig gende met zijn schip op den Rijn voor Arnhem, onder de gemeente Eist. Deze patiënt wil zijn schip niet verlaten en dus niet naar de barakken worden overge bracht. De geneeskundige dienst heeft maatregelen genomen om uitbreiding van de besmetting te voorkomen. In dit schip- persgezin zijn vroeger ook typhusgevalleu vastgesteld, bij de moeder, een zuster en een broed van den patiënt, toen het schip te Rotterdam temidden van andere sche pen heeft gelegen. In de barakken te Arnhem bevinden zich drie patiënten. Aan een spijker blijven han gen. De landbouwer G. T. te Balhmon, op de hilde werkzaam zijnde, had het on geluk le vallen en greep daarbij in een spij ker, die hem dwars door de hand heendrong. Aldus bleef hij. onder onbeschrijfelijke pijn, hangen, lot zijn echlgenoole hem uit zijn gevaarlijken toestand had verlost. De man had £ich ernstig aan de hand verwond, zoo dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Overreden en gedood. Maandagmiddag is de 52-jarige boerenknecht F. ten Voorde, te Barneveld, door het op hol slaan der door hem bestuurde paarden onder het voertuig geraakt en onmiddellijk gedood. Toen de bejaarde vrouw H. P., uit Geleen. te Beek uit een autobus slapie, werd zij plotseling, achter de autobus vandaan ko mende, door een anderen auto gegrepen. Zwaar verwond is de vrouw naar haar huis gebracht, waar zij in den loop van dag aan de bekomen verwondingen is overle- - den. Ongelukkige val. Terwijl de timmerman D. de R. op hel winkelhuis van den heer Houwerl, aan de Markt te Aal ten stond om een tak van een boom le za gen, verloor hij zijn evenwicht en viel op straat. Daarbij brak hij een sleutelbeen en werd zijn long gescheurd. In bedenkelijken toestand werd hij opgenomen. Kind in het hoofd gescho ten. Zaterdagmiddag had le Heerlerheide een zeer droevig ongeluk plaats, meldt hel „Libm. Dagbl.". De knecht van den heer F., slager aldaar, zou Zaterdag vcrirekken. Een broertje van een jaar of elf kwam hem afhalen. Dit jon getje bleef bij den heer F. eenigen lijd spe len. In de werkplaats lag een geladen pistool, heigeen de jongen heeft weten le be machtigen. Plotseling richtte hij dat op het driejarig kind van den heer F. Het schot ging af en trof het kind juist aan het voor hoofd; het kogeltje van pl.m. 5 m.M. drong diep in het hoofd door. De arme kleine moest naar 't ziekenhuis te Heerlen worden over gebracht. Gistermorgen was zijn toestand redelijk. Goede vangst. De politie ie Ginneken heeft de hand gelegd op een' gevaarlijk heerschap. Hij gaf voor J. M. le heeten, geboren Spanjaakl le zijn en o. m. in Marokko gevochten te hebben. Hij heeft bekend pogingen tot inbraak gepleegd le heb ben te Ginneken en Teteringen. Onderzocht wordt nog, of M. meer weel van inbraken van voor eenige dagen in België, even over de grens. In de val geloop en. Zater- dagavond ging kapelaan Willen borg van de pastorie St. Catharina te Eindhoven naar boven en kwam op de trap een onbekend heertje tegen: „O. ik moest kapelaan v. d. Velde spreken," gaf de jonge man ten be scheid. Die woont hier niet, antwoordde kape laan Willenborg, maar ik zal even voor u aan de meid vragen, waar hij wèl woont. De meid bleek echter geen man binnenge laten te hebben. Zij belde nu direct de poli tie op, terwijl kapelaan W. den inbreker aan de praat hield. De politie was spoedig ter plaatse en arresteerde den man, die een 21-jarige Duitscher bleek le zijn en uilsle- kend in de kieeren zat. Hij was door den tuin, die geheel door muren ingesloten ligt, binnengekomen en had reeds de sleutels der pastorie in zijn bezit. (Hsgz.). Motorongeluk Tusschen Best en Oirschot, oq,der laatstgenoemde gemeente, heeft Zondag een ernstig mo torongeluk plaats gehad. Achter de auto bus van Vitesse te Tilburg reed de 43-ja rige T. de Brouwer uit Eindhoven per fiets, terwijl de 18-jarige motorrijder An ton van den Vleuten uit Best met zijn 23- jarigen broer Adriaaa op de duo-zitting, uit de tegengestelde richting kwaiq aanrij den. Door de autobus werd het uitzicht belemmerd en dientengevolge reed de mo torrijder den wielrijder aan. Deze kwam onder den motor terecht en liep een ern stige hoofdwond op. Hij werd door een auto van dr. Lobach uit Oirschot naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Zijn toestand was ernstig, doch niet levensge vaarlijk. De man is gehuwd, De bestuur der van den motor Anton van der Vleuten werd uitwendig zoowel als inwendig ern stig gekneusd. Hij is per ziekenbrancard, na verbonden te zijn dcor dr. Bergerink uit Best, naar zijn ouderlijke woning over gebracht. Zijn broer Adriaan, die het on geluk blijkbaar zag aankomen, was van den motor gesprongen. Onweer. Tgdens een kort, doch h?vig onweer sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer H., te Megchelao, hij Gendringen. Het huis brandde geheel af. Niets kon gered worden. De bewoners j werden, getroffen, evenwel niet doodeljjk. j BINNENLAND. De Leidsche gemeenteraad beslnit tot. verplaatsing der Kaasmarkt naar het ter rein, vrijkomend door afbraak van het Invalidenhuis. Enkele jaar vergaderingen. BUITENLAND. De commissie tot voorbereiding der ont wapeningsconferentie eindigt haar zitting- Een tweede rede van Poincaré. Debat in het Engelsche Lagerhuis over het mijnconflict. Het kabinet Bastei in Polen keert terug. Do bliksem sloeg eveneens in den toren van de R.-K. Kerk te Gendringen, evenwel zonder brand te veroorzaken. Het toren uurwerk werd gedeeltelijk vernield. Verdronken. In den Rijn bij Lobith is de 20-jarige H. Hegtoen bij het zwemmen verdronken. Zijnpraktijk. Vriend: Je praktijk is toch al wat grooter geworden? Jonge dokter: Jawel, sedert vorig jaar is m'n patiënt een centimeier gegroeid. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. Pc voorbereidende commissie voor de ontwapenings-conf eren tie, onder voorzitter schap van uen Nederlandschen gedelegeerde, jhr. Loudon, is heden met haar arbeid ge reedgekomen. Pe commissie nam een re solutie aan. In het eerste deel wordt gezegd, dat de werkzaamheden van het comité zoo spoe dig mogelyk ten einde móeten worden ge bracht en dat rekening moet worden ge houden met het Feit, dat het comité uit sluitend dient ter voorbereiding. Ue beant woording van de vragenlijst blijft aan de commissie voorbehouden, die de uitsluitende verantwoordelijkheid voor de definitieve be antwoording der vragenlijst draagt. In het tweede deel der resolutie wordt aan bet militaire comité opgedragen in plaais van besluiten te nemen, de inzichten te vermelaen, die in den loop der discussies tot uiting zijn gekomen, met vermelding der delegaties, die zich bjj de respectieve mee ningen hebben aangesloten en de argumenten aan te geven, die ter ondersteuning dezer inzichten te berde zijn gebracht In den loop der discussies las Gibson een lange verklaring voor, waarin het standpunt der Verte nigde Staten als volgt werd ge preciseerd: le. Pè bewapening te /and kan, volgens de Amerikaansche opvatting, het best door regionale verdragen worden verminderd. 2e. Wat de bewapening ter zee betreft, moet rekening worden gehouden met die scheepetypes, die niet vallen onder de over eenkomst van Washington. Pe rc-geering te Washington meent, dat succes slechte kan worden bereikt, wanneer uit de groote menigte met deze kwestiea verband houdende vraagstukken enkele spe ciale problemen Worden uitgekozen, welke langs directen weg tot oplossing zullen wor den gebracht zonder in te gaan op détails en abstracte principes, die op het gebeela ontwapeningsprobleem als zoodanig betrek king hebben. Evenmin mag de controle op de ont wapening worden besproken. Pe commissie gaf uiting aan haar op vatting, dat zulk een controle onmogelijk, en in elk geval niet afdoende is en dat elke ontwapeningsovereenkomst op goede trouw moet zijn gebaseerd. Po posten van Spanje en Uruguay zijn in dc commissie vervangen door België en Tsjecho-Slotvakije. FRANKRITK. Tweede rede van Poincaré. Poincaré heeft Zaterdag nog een rede gehouden en wel voor den departementalen raad te Bar-le-Puc. Hij zeide, dat hij ge meend heeft het premierschap niet te kun nen afwijzen ter onderneming van de natio nale verzoening, die bet eenige middel ia om den duizeliqgwekkenden val van den frank te beperken. Hij bracht hulde aan de hoofden der verschillende partijen voor de hartelijke samenwerking, welke zij hem verleend heb. ben, en betoogde, dat zij niet geaarzeld hadden te kiezen tusschen een catastrofe en een periode van zware offers, terwijl zij zeer wel wisten, dat impopulariteit en folie oppositie hun deel zouden zijn. Vervolgens zette bijl de maatregelen uit-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1