No 20411. MAANDAG 27 SEPTEMBER Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van liftten. Burgerlijke Stand v. Leiden. BUITENLAND. PRIJS DEP. ADVERTENÏIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Pcstchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidtn per 3 maanden ƒ2 36, per weet ƒ018. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. 87ste Feestviering dei 3-October-Vereanigiiig op Zaterdag 2 en Maandag 4 October. De Feestwijzer voor de feestelijkheden, ter herdenking van Leiden's Ontzet, dit maal samenvallend met het 40-jarig be slaan der 3-Oclober-vereeniging. is, even als andere jaren bij de Bock- en Steen drukkerij Eduard IJdo alhier verschenen en Iheden alom voor den lultélen prijs van f 0.25 verkrijgbaar gesteld. Geruimen tijd werd door de belangstellenden in de feeste lijkheden en wie zijn d<al eigenlijk niet? reedö naar dit boekje uitgezien. De menschen wil ion gaarne den tijd hebben bet programma te beshideeren en daarin valt ditmaal heel wat te sludecren. Het pro gramma, dat er smaakvol uitziet, met keu rig bewerkt titelblad in kleuren, telt 88 bladzijden, d. i. nog 8 meer dan bet reeds uitvoerig programma van het vorig jaar. Zaterdag vangen de feestelijkheden aan mei de opening van het Lunapark op het Schuttersveld des namiddags te 3 uur en eerst om 10 uur 's avonds zal het worden gesloten. Wat cr alzoo te zien en te ge nieten valt. vermeldt het programma. Nieuwe dingen paren zich aan de oude beproefde vermakelijkheden. Voor liet eerst zal een geheel nieuwe .electhsche installatie de terreinen verlich tten, een zeer te waardeeren verbetering. Een der beste stukken voor kinderuit voeringen. het veel geprezen kinder-klucht- ispcl „Tij! Uilenspiegel', wordt Zaterdag in den vooravond in den Schouwburg gege ven. waarbij gespeeld, gezongen, gegoocheld .en gedanst wordt. Voor ouderen, die zich niet den géhcelen avond op hel Lunapark kunnen vermaken, zal de cabaret-avond- onder leiding van het Thealerbureau Max van Gelder in de Stads gehoorzaal een mooie gelegenheid zijn om zich te vermaken. Nu krijgen we een pauze lot Maandag morgen. waarover het programma natuur lijk zwijgt. Maar Zondag zullen stellig de herinneringen uit dc dagen van het beleg •in de godsdienstoefening in verschillende kerken worden verlevendigd en aan Lei- dens strijd en zegepraal wijding gegeven worden. Maandag 4 October geraken dc feeslelijk- lied en niet van dc lucht en duren van 's ochtends 7 lot 's nachts 12 uur. Het pro- gramma vermeldt voor dezen, dag niet min der dan 16 nummers. 's Morgens 7 uur vangt men aan met een reveille op de trap van het Stadhuis door liet Leidsch Politi©muziekgezelschap, on middellijk gevolgd door reveillemuziok vóór 't Stadhuis door de Patrimonium Padvin ders „Leeuwentroep", die daarop met „vlie gende vaandels en slaande Irom" optrek ken naar het monument in hef Plantsoen om het driemanschap: Boi-uot, v. d. Does .en Van-Hout to huldigen. Aan de van ouds bekende en gewaar deerde koraalmuziek in het Van der Werf- park zullen niet minder dan zeven zang verenigingen deelnemen. Dc tweede ver meerderde oplaag van het Liedcrenbun- dellje is verschenen en bij den heer IJdo verkrijgbaar gesteld. (Vrijdagavond gene rale repetitie in De Graanbeurs). Van 8 tol 10 uur uitreiking der bekende feestgave, aan 2706 personen. Ditmaal krij gen de bedeelden ook weer gratis een pakje Jcoffic of tabak, dank zij de royaliteit van de Tinna Wed. van Nelle. Vanaf hel water in de Aalmarkt wordt om dezen tijd Japansch dag vuurwerk afge- stoken, twee Leidsche muziekverenigingen maken muziek, het carillon op het Stadhuis '.wordt bespeeld en de Fontein op dc Visch- tmarkt zal in werking worden gesteld, ter wijl het Lunapark don gehcelen middag 'm* een ieder toegankelijk is. rt* ira'fcïfin den voormiddag hoopt het Kon. Muzietatbcy- ooulmy Baar uit 'ö-Herlogenbosch te arrireeren om de feost- 'yreugde in de stad en op het feestterrein Ie Ver beogen. En zoo komen wij dan eindelijk tot de middagfeestviering, het openluchtspel •Igovol-gd door een historischen optocht, on zen kwers uit de verschillende berichten wel bekend en waarvoor men, om het naar 'waarde te kunnen schatten, het programma wel moet raadplegen, waarin men ook zal kunnen lezen, waarom de 3-Oclober-ver- ecniging deze episode uit de historie als Onderwerp voor deze feestviering heeft ge kozen en bovendien een zeer helder en Overzichtelijke beschouwing van het ver loop wordt gegeven door onzen stadgenoot don heer E. H. ter Kuile. Verder is in het boekje opgenomen een zeer duidelijke ter reinkaart van het toumoodveld. dat een [juiste waardeering van het spel goede dien- Sten kan bewijzen. Gezien de kosten, die 'aan het bournooi-spel zijn venbonden, kun nen in verhouding daarmee de prijzen niet boog worden genoemd. 's Middag9 om 3 uur vangt de rondgang Öoor de stad van den optocht aan, waar mede natuurlijk den ganschen middag ge- Jmoeid gaat. 1 's Avonds 7 uur nog eens de opvoering gjan Tijl Uilenspiegel, met verassingen voor 51e kinderen, in den Schouwburg en een «flk&ret-VQprstelLing in dg GöhporzaaJ, waarna de dag zal eindigen met het ver maarde Avondfeest op het Schuttersveld, concerten in Zomerzorg. Zomorlusl en op het feest terrein, waar gelegenheid zal zijn tot hossen, waarna met een groolsch vuur werk te middernacht ontstoken, de feeste lijkheden zullen eindigen. Kynologenclnb „Leuinn". Bovenstaande vereeniging hield gisteren in den tuin van café-restaurant „Zomcrlust aan den Stationsweg een clubmatch, welke in alle opzichten goed geslaagd geheetcn mag worden, al liet dan ook in de middag uren de weersgesteldheid te we-nschen over. Dank zij het feit, dal het bestuur ge meend had de expositie gratis toegankelijk te moeten stellen, brachten zeer velen een bezoek aan dit geimproviseeide lionden- asyl. Ook het aantal Ier keuring voorgeleide honden was zeer bevredigend. Niet minder dan 112 dieren van verschillend ras hadden in hokken en onder luifels een plaatsje ge kregen. Hiervan waren de Duilsche herders honden met 49 het best vertegenwoordigd, doch verder waren ook in de Cocker Spa- niclklasse, de Schippcrkes en de Barsois prachtige exemplaren te bezichtigen. De keuring werd verricht door den heeren E. L. Duiker, uit Amsterdam (St. Bernards, Ncw-Foundl anders, Duitsche doggen, boxers schippcrkes en matins), J. L. Harnas uit Am sterdam (gladharigc Duitsche pinchers, Sdhnauzers en alle terrierrassen), C. A. Schuld, uit Beekbergen (Cocher Spaniels, Iersche Sellers, Greyhounds, dwerkeeshon- den, Barsois, Doberman Pinchers, poedels, Fransche en Scholsche herdershonden, Re trievers, Duiteche slaande honden en Groe- nedaelers) en II. v. d. Mark, uit Rotterdam (Hollandsche, Duitsche cn Mochelschc her dershonden). Een gemakkelijke taak hebben dc heeren voorzeker niet gehad. De uitslag der keuring was als volgt Matin (reu) le prijs, Arpad, cig J. P. de Haas, Leiden; Matin (teef), 2c pr., Artui, cig. idem; Matin (toef), 2c pr., Olga, eig. idem. St. Bernard (reu), le pr., Herald v. 't Rijnland, eig.. G. Boczaard, Leiden. Duitsche Doggen (reu), le pr.. Bog, eig. G. v. Doesburg, Leiden; Duitsche Doggen (leef), le pr., Araska, cig. J. A. Slewe, Oegst- geest. Greyhound (leef), le pr., Madonna, eig. R. J. Zorge, den Haag. Iersche Setters (reu), lc pr., Romero, eig. J. Keiler, Leiden: Iersche Setters (reu), 2e I pr., Hopko, cig. L. v. Sonsbcek, Leiden. Barsois (teef), le pr., Meidua, eig. G, C. de Wekker, Leiden; Borsois (teef), 2e pr, Waska, eig. C. Noest, Leiden. Cocher Spaniels (reu), le pr., Wodan, eig. M. v. Mens, Leiden. Scholsclie Herdens (reu), le pr., Laund Charlemagne, eig. P. Vinkcstein, Leiden, 2e pr., Simplon v. Colleelust, eig. idem, (leef), le pr., Champion Laand Lcula, eig. idem. Fransche Herdershonden (reu), le pr., Ca- mi, eig. K. Brumsma, Leiden. Duitsche Herdershonden (reu), boven 1 jaar le pr., Alvarus van Leide n, eig. A. P. IIoups, Leiden; 2e prijs: Arno v. Turckenstan, eig. W. F. Siraa Leiden; Duilsche Herdershonden (teven bo ven 1 jaar, le pr., Cleopatra v. Noordwijk, eig. Th. Barthen, Leiden; Duilsche Herders honden (teven) boven 1 jaar, 2c pr., Carma v. Noordwijk, eig. A. IClarenbosch, Leiden; Duilsche Herdershonden (teven) beneden 1 jaar, le pr., Aframa, eig. Oh. Vijlbrief, Lei den; 2c pr.. Cilaska, eig. C. de Koning, Lei den. Boxers (reu), lc pr., Perssan v, Builen- veldert, cig. J. Jansen, Leiden. Jvrulpoedels (teef), 2e prBianca v. Teis terband, eig. C. Siuiis de Wit, Leider.. Doberman Pinchers (reu), le pr., Bayaid v. Siegestor, eig. H. W. Locber, Leiden; Do- bermann Pinchers, 2e pr., Amor v. Zuid- Holland, cig. Mevr. v. d. Berg, Haag- Do berman (leven), Oraga v. Engelen burg, cig. Mevr. v. d. Berg, Haag. Sehnauzers, le pr., KampiocR -Salto-Fidc- litas, eig. H. L. de Zwaan, Haag. Ruwharige Foxlerriers, le pr., Rudy of the Cottage, cig. J. A. Tielfcemeijcr, Leiden. Schipperkes (reu), le pr. Pcty v. d. Leid sche Zwartjes, eig. A. Kouwcnberg, Leiden: 2e pr., Donkey v. d Leidsche Zwartjes, eig. idem; Schippcrkes t, ven), le pr., Rap Ted dy, eig. idem; 2e pr., Lilly, eig. idem. Duitsche dwergpinchers (reu), le pr., Freddy, eig. Mevr. P. A. Gooyer, Leiden; 2e pr., Hennia, éig. J. A. Slewe. Oegslgeesl; (teef), 2e pr., Cora, eig. idem. Dwerg Keeshondjes (reu), lc pr.. Moor tje, v. d. Ilornestad, cig. F. dé Wilde, Apel doorn; 2e pr., Moll, eig. P. Rosier, Leiden; (teven), le pr., Nolda v. d. Lindenhof, eig. F. de Wilde, Apeldoorn. Groenedaelers (reu), 2o pr., Charmeur, eig. S. Elsevier Stokman, Alphen; (teef), 2e pr., Mimosa, eig. idem. Eereprijzen. Wisselbeker voor den beste hond: Schnauzer: Kampioen Sal to Tidelitas, eig. H. L. de Zwaan, Haag. Zilveren Lauwertak, r. d. beste Schotsche Herder: Champion Laundheulla, eig. P. Vinkestein, Leiden. Beste Duitsche Herder, Cleo patra v. Noordwijk, eig. Th. J. Barthen, Leiden. Grootste inzending, A. Kouwen- berg, Leiden r - Beste zelfgefokte hond, Co cher Spaniel, Wodan, eig. M. v. Mens. Op één na grootste inzen ding, J. Slewe. Oegslgeesl. Groot Bronzen Medaile, ter beschikking keurmeesters, Ruwh. Fox Rudy of le Collage, J. Tielkemeijer, Leiden. Op één na beste I). Herder, Alvariz v. Leiden, eig. A. P Houps, Leiden. 's Avonds had in café „Zomerlust" de prijsuitreiking plaat9, waarbij mevr. O. BoomSchmidt, uit Den Haag (zang) en de lieer P. I. A. Wijnbeek alhier met ver schillende voordrachten het verdere ge deelte van den avond op aangename wij ze vulden. Een gezellig dansje was het slot van de zen welgeslaagden dag. Vereeniging van Matke3ianen. Zaterdagavond herdacht bovengenoemde Vereeniging in den Foyer van de Stads gehoorzaal haar 9-jarig bestaan. De door den heer Kriest belangloos met groen en bloemen gelooide zaal was om halfacht geheel gevuld met genoodigden, leden en donateurs. Onder de genoodigden I merkten we op prof Keesom, den directeur van het genootschap Mathesis Sciëntiarum j Genilrix, den heerrir. R. Verwijs, den direc teur van de ambaehissch'ool den heer ir. Kuyntjes, leeraren en leeraressen van het 1 M. S. G., bestuursleden van de Ver. van j Oud-Malhesianen enz. De burgemeester jhr. mr. dr. N. G. de Gijselaar en de conservator van het Natuurkundig Laboratorium ,dr. C. A. Crommelin waren verhinderd door onge steldheid en familieomstandigheden. Nadat het Vt v. M.-orkest de avond had ingezet met een vroolijke marsch getiteld .Salve Imperator" van Fucik, heette de voorzitter, de heer Veenhuizen allen harte lijk welkom. Na een korte schels van het af- geloopen vereenigingsjaar, waaruit bleek dal er alle reden was het 9e vereenigingsjaar feestelijk te herdenken, bracht spreker dank nan alien die zich bij de voorbereiding van tot ontplooiing zullen komen cn het kapita listisch regiem zal hebben plaats gemaakt voor een socialistische samenleving. Dc besten van vroegere geslachten heb ben dien tijd al voorzien. In het bijzonder wees spr., om dit te demonstreeren, op den Duitselien wijsgeer uit het begin der 19e eeuw Fichte, van wien hij verschillende ci taten aanhaalde. Wij leefden lang in den ouden sleurgang voort. De groote oorlog, eerst leidende tot verwarring, niet alleen van het economisch maar ook van het geestelijk leven, stemde tot nadenken, dat leidde tot levensverdieping. De massa wordt zich zelfbewust en voelt instinctief dat het gaan moet naar het socialisme. Instellingen als het instituut voor arbei dersontwikkeling voeden daartoe dc mannen en vrouwen van de toekomst op, waarom spr. opwekte om de jeugd daarbij te doen aansluiten. Een zeer warm applaus was de belooning van den vurigen spreker, die zijn gehoor lot het einde boeide. Hierop kwam mevr. Jo de la RieHeme- rik aan den vleugel om de aanwezigen te vergasten op liet moeilijke maar schoonc „Scherzo" van Chopin, dat met animo werd gespeeld en met stille aandacht gevolgd om aan 't slot levendig te worden toegejuicht, welke toejuichingen zich herhaalden, toen de voorzitter haar bloemen aanbood. Daarop volgde een drietal monologen van mej. Hooyer, waarvan één in Geldersch costuum voorgedragen. Mej. II. kweet zich bijzonder van haar niet gemakkelijke laak. Ook haar werden bloemen aangeboden, waarna «voor de pauze nog één nummer voor viool en één voor piano werd gegeven. Na de pauze werden ook nog eeru'ge num mers op verdienstelijke wijze door deze dil- lellant-kunstenaars gespeeld, waarvoor zij hartelijk werden toegejuicht. liet was een mooie avond al duurde hij een beetje lang, waarmede allen konden te vreden zijn De aanwezigen voor de goede -uitvoering, het bestuur voor dc toename van den feestavond verdienste1 ijk hadden ge-** het ledental, terwijl ook de heer Rap, die maakt. Onmiddellijk na de opening werd door alle aanwezigen slaande het Mathesianen- lied aangeheven. Het uitvoerige programma hier geheel weer te geven zou ons le ver voeren. Genoeg zij dat de door het bovengenoemd orkest ten beste gegeven 8 muzieknummers waaronder „Fine kleine naohlmusik" van W. A. Mo zart ten zeerste in den smaak vielen, dank zij de energieke leiding van den heer Frans Vrijhoff. Laatstgenoemde heer gaf, aan de piano begeleid door mej. Veldhuizen, twee cello solo's n.ra.l. Polonaise de Concert van D. Popper en Scherzo van D. van Groent, waaruil de bekwaamheid van dezen cellist duidelijk bleek. Bijzonder in den smaak vielen de door de Malhesianen en eenige dames opgevoerde tooneelstukjes. In alle stukken werden de rollen onberis pelijk gespeeld. Om de werkelijk geestige ïooneeltjes werd veelvuldig en hartelijk ge lachen en telken male viel een krachtig ap plaus den spelers ten deel. De grimeering was bij den heer Pijl in vertrouwde handen. Een druk en buitengewoon gezellig bal hetwelk duurde van 12 lot 5 uur en belang loos geleid werd door den heer Briejer be sloot dezen gezelligen avond. Het bestuur van de Vereeniging van Mathesianen kan met voldoening op den feestavond terugzien en heeft meer dan 500 personen een avond bezorgd van vroolijke kunst. In&titnut voor Arbeidsontwikkeling. De afdecling Leiden van het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling" hield Zaterdag avond in de Concertzaal van het café- restaurant „l'Union" aan de Steenstraat een propagandu-kunstavond met welwillende medewerking van mevr. Jo de la RieHe- merik (piano), de heer Alb. de la Rie (cello), beiden le Leiden, den heer E. J. Bomli, Am sterdam (viool) en mej. Truus Hooyer, Voor burg (declamatie), terwijl als spreker op trad de heer P. Voogd te Amsterdam. De tamelijk goed bezochte bijeenkomst werd (e ruim 8 uur met een kort welkomst woord door den voorzitter, den heeT Jac. Tjalsma geopend, die daarbij opmerkte, dat deze bijeenkomsten als regel in het Volks gebouw worden gehouden. Het ledental is echter in.den laalsten tijd niet onaanzienlijk vermeerderd en het bestuur was er daarom niet gerust op dat in het Volksgcbouw plaats genoeg zou zijn. Men had daarom deze groolere zaal gekozen. De opkomst viel den voorzitter echter niet mee, er waren hem nog te veel ledige plaatsen. Hij wekte ten slotte de aanwezige niet- leden op zich aan te sluiten bij het instituut dat nuttig werk doet, zooals hij nader aan toonde. Het muzikale gedeelte werd daarna inge leid met een vioolsolo van den heer E. J. Bomli, en wel met Sonate g-mol van Tar- tini, die door den jongen violist bijzonder goed werd gespeeld en waarmede hij een oud-Leidenaar een warm applaus oogstte. Daarop werd het woord gegeven aan den spreker van den avond, die aanving met te herinneren aan de zoo schitterend geslaag de wapenschouwing voor vrede en medezeg genschap der arbeidersklasse, verleden Zon dag gehouden, welke betooging wijde verge zichten opent voor een betere maatschappij, waarin alle menschelijke krachten en gaven BINNENLAND. De Estafette dwars door Leiden werd een succes. Donar wint den „Leidsch-Dagblad"- Bekei. Eenige vergaderingen. Ernstige uitbreiding der typhns-gevallen ie Breda. BUITENLAND. De Volkenbondsvergadcring is gesloten. De Engelsche mijnwerkersleider, Cook schijnt verzoeningsgezind te worden. Redevoering van Poincaré aan een lnnch van oorlogsslachtoffers. RECLAME. AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET-MIJ., Heerensingel 34/35 - Tel, 1523. Zorgvuldige bediening in elk opzicht. Verzegelde zakken. 8G& weder op zeer welwillende wijze de zaal voor dit doel afstond, zeker voldoening vond in het welslagen van den avond. Professor dr. J A Schouten, hoog leeraar aan de Technische Iloogeschool te Delft cn toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- eii natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier, om college te geven in dc wiskunde, is voornemens ter inleiding zijner werkzaamheid, een openbare les te geven op Woensdag 13 October a.s des na middags le 4l/« uur in het klein auditorium der Universiteit. Heden bereikte ons de overlijdensüjding van mevrouw Julia TersleegFrank, van wier hand onder haar meisjesnaam eenige romans verschenen. Uit vertrouwbare bron vernemen wij, dat onze burgemeester het in het Diacones- senhuis goed maakt en dal de toestand geen zorg wekt. De patiënt zit een groot deel van den dag op. Blijft het zoo doorgaan, dan is er veel kans, dat hij spoedig weder de in richting gaat verlaten. De verkoop van de schildjes ten bate van den Zonnestraal-dag heeft Zaterdag hier ter stede ruim f 1332 opgebracht. Op de Breestraat reed Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur 'n motorrijder, wiens naam tot dusverre onbekend gebleven is Terwijl hij de tram wilde passeeren, slipte zijn voertuig, waardoor hij kwam le vallen. Van den anderen kant kwam de wielrijder G L. alhier, die liet ongeval niet tijdig genoeg zag aankomen en op het op de straat liggende motorrijwiel terecht kwam. Hij bekwam eenige wonden in het gelaat en enkele losse tanden. De E. II. D. behandelde den jonge man. Gistermiddag circa half vier is de 20-- jarige Cornelia K., uit Warmond, door eigen onvoorzichtigheid met baar fiets in de Mare gereden. Door handuitreiking was zij spoe dig op het droge gehaald, waarna zij in den fruithandel van de firma Dirkse van andere kleuren werd voorzien. Ten nadeclc van den eleclricien W S. is Zaterdagmorgen een rijwiel, dat hij een _oogenblik onbeheerd voor het perceel Lage- Rijndijk 34 had.achtergelaten, ontvreemd. Eveneens is uit de gang van perceel Rijns- burgerweg 175 len nadeele van den heer P. G. R. een fiets gestolen. Zaterdagavond omstreeks 8 uur Ï3 mej. Van A., geb. De W., in haar woning aan den Oudc-Rijn van de trap gevallen. Met een gebroken rechterpols en een blauw oog werd zij door den Eerste-IIulpdienst naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. *-h Tengevolge van de gladheid der pas besproeide straten is Zaterdagmiddag do motorrijder L. L. de B. op de Breestraat ge slipt, waardoor hij in volle vaart opstoof tegen den agent V., die ter plaatse juist per fiets passeerde. V. viel en werd door de motorfiets eenige meiers ver meegesleurd en kreeg vervolgens het voertuig boven op zich. Met eenige niet-ernstige verwondingen aan het linkerbeen kwam hij er goed af. Het voorwiel van zijn fiets werd geheel ver nield. L- - 'O- S*. - V J- In plaats van een volledige „Indische Week" zullen, zooals reeds gemeld, op 13, 14 en 15 October a.s: wederom drie lezingen worden gehouden als volgt: Woensdag 13 October le 3.15, in het Aca demie-Gebouw, mr. dr. W. M. G. Schumann, oud-voorzitter van den Volksraad in Neder- landsch-Indië: „Praktijk van den Volles- raad". Donderdag 14 October le 3.15, in hel Aca demie-Gebouw, G. van Genderen Stoft, oud- dirigeerend officier van gezondheid van het Ncd.-Ind. leger: „Leven en werkkring van den Europecschen art® in Nederlandse h- -Indië". Vrijdag 15 October le 3.15, in hel Bota nisch Laboratorium (Nonnensteeg 3), J. F. E. Einaar. lilt. stud.: „De stoffelijke en geeste lijke ontwikkeling van Suriname sind9 1863" (met lichtbeelden). De toegang is vrij voor studenten en an dere belangstellenden. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat de Leidsche Schietvereeniginji „Willem Teil" op den 1.1. gehouden gewes« telijken schietwedstrijd te Alphen aan den Bijn 4 korpsmedailles wist te behalen, waarbij 2 in de resp. eere-korpswedslrijden. Voorzeker voor de Vereeniging een groot In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 203 volwas- 1 senen en 6 kinderen, in totaal 209 personen, ONDERTROUWD: J. Arnoldm, jm. 23 j. en M. J. Uittaünoek, jd., 21 j. - J. W. Meyer, jm. 25 j. en E. S. Mara* man. jd. 31 j. H. J. de Heiden, jin. 27 j. en P. W. ConteJisseu, jd. 30 j. H. Noort, jm. 30 j. en O. Schipaanlmord. jd., 21 j. T. J. Kruyt, wednr. 62 j. en B. A. v. Vloten, jd. 39 j. J. A. J. Hendriks, jm. 28 j. en A. M. A. Hoogeveen, jd. 26 j. L. J. Nieuwenburg, jm. 24 j. ai A. W. Herniik, jd. 26 j. J. de Boer, jm. 31 j. en M. G. de Jager, jd. 30 j.^ J. de Boer, jm. 26 j. en M. O. Sooniua, jd. 25 j. DE ALGEMEENE TOESTAND. Da Volkenljond8vergaderiug is gesloten. De> Volkenbondsvergadering heeft Zater dagmiddag de laatste zitting g-ehoudeo. Lord Oecil bracht verslag uk over tie internationale conventie tot bestrijding der slavernij'. Het vroegere ontwerp der overeenkomst was in den loop dezer zitting in cnkeie op zichten gewijzigd. Graaf Bonin Longare (li) betoogde, dat hij liever de conventie vüh 1925 zou behouden; de Italiaansche delegatie sluit zich echter ook bij de tegenwoordig* redactie zonder voorbehoud aan. I)e Indische gedelegeerde Hoare Vincent, de Portugeesche d'Andrade, de Pcrzbche\ prins Arfa, verdedigden, ondanks enkele be zwaren, do aanneming der conventie, die dan ook werd aanvaard. De Duitsche getlelege3rde, Breitecheidt, bracht verslag uit over de vraagstukken van de nederzetting en ai'be ids verschaffing voor Russische en Armeonsche vluchtelingen, waarna De Brouckëre verslag uitbracht ove*r het uitstrekken der ten gunste dezer vluch telingen getroffen maatregelen tot andere vluchtelingen. Deze rapporten werden stilzwijgend aan genomen. De Deensche gedelegeerde Oldenburg heep verslag uitgebracht over de financieel© gestie van den bond. Hij zette de begrooting uiteen vai: het Internationale arbeidsbureau te

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1