2 HET MOET UW SIGARET ZIJN! AGENDA. Kwaliteit, smaak, aroma - alles anders en beter! - Één proef en U kunt ze niet meer missen! Eisch VIRGINIA CIGARETTES Zaterdag. rUnion: Propaganda-kunslavond Instituut voor Arbeidersontwikkeling. 8 uur. StadszaalFilmvertooning „De ontbla derde roos," 8 uur. Zondag. „Jcruül" (Middelstegracht 3): Morgen- en avondsamenkomst. „Jeruël" (Groenesleeg 16): Samenkomsten lc 10 uur voorm. en hallzeven nam. Leger des Heils (Langebrug 4): Samen komsten te 10 uur voorm. en 3 uur en 8 uur namiddag. Stadsevangelisatie (Morschwcg 59): Sa menkomst te G uur nam. Stadszaal: Filmvertooning „De ontbla derde roos." 8 uur. Zomcrlusl: Clubmalch Kynologenclub vLciden". Vanaf 10 uur voorm. Maandag. Petruskerk: Conferentie van pater Hen- drichs voor niet-KaCholieken. Kwart over acht, v Schouwburg: le AbonnemeüU-Concert Berl. Spicloper. 8 uur. -Stadszaal: Filmvertooning „De ontbla- ierde roos." 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 Sept. tot en met Zondag 26 Sept. waargenomen door de apotheken van den heer W. Pelle, Kort- Rapenburg 12, telefoon 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren: Boonacker, Horst, Kist, Poortman en Timmermans. Tc Oegslgeest wodt deze dienst dan waar genomen door dr. Varekamp, tel. 1916. RECLAME. Apotheek „De Vijzel", De Kempenaer- straat 4, Oegslgeest, Telef. 274, dag en nacht geopend. 7085 reikte, had dit bereids zelf een onderzoek aangevangen naar de gegrondheid van do vernomen klachten over het niet of niet- tijdig aangeven van mijnongevallen. Dagorder van generaal Mnllor Massis. De commandant van het veldleger, luite nant-generaal Muller Massis heeft na afloop van de onder zijne leiding gehouden ge vechtsoefeningen de volgende dagorder uit gevaardigd: „Aan den vooravond van de te dezen jare onder mijne leiding te houden oefe ningen, hebben zich voorvallen voorgedaan, die in een weermacht niet kunnen worden geduld en die hoogst betreurenswaardig zijn, ook in hare gevolgen. Gelukkig is door het ingrijpen der daar toe aangestelde meerderen en door het zich onthouden van het overgroote deel der man schappen, hieraan een einde gekomen en naar ik hoop en vertrouw zullen voortaan dergelijke ongeregeldheden worden voor komen. Het is mij aangenaam te kunnen ver klaren, dat overigens de oefeningen, in zoo hoogo mate opgeluisterd door het bezoek van H. M. onze geëerbiedigde Koningin, tot mijne tevredenheid zijn verloopen en ik breng mijn dank aan allen, die in enkele dagen van bijna onafgebroken arbeid tot het welslagen daarvan hebben medege werkt. Ik roep uw aller medewerking in om onder handhaving der krijgstucht Uwe krachten te blijven inspannen ter verhoo ging van de waarde onzer weermacht." Algemeen.» Bond van Politiepersoneel. Gistermorgen is in de Nutszaal te Rot terdam de 24ste jaarlijksche vergadering van den Algemeenen Bond van Politieper soneel, onder voorzitterschap van den heer A. H. Koenot, voortgezet. Aan de orde waren de besprokingen over het rapport eener commissie over het aantal bezoldigde bestuurders. Bij dat punt werd tevens behandeld de motie-Amsterdam, vragende om het be noemen van een lid der oppositie in het hoofdbestuur en het instellen van de be handeling van dit rapport. Na discussie werd de motie-Amsterdam met groote meerderheid verworpen. Aan de orde was dan de verkieziög van vijf bestuursleden, wegens het aftreden van de heeren Schoen .Verton, Van Leusden en Biesheuvel (de heer Van Biesheuvel stelde zich niet herkiesbaar) en het bestaan van een vacature. De heeren Schoen, Verton en Van Leusden werden herkozen; de beide andere candidaten van het hoofdbestuur, de heeren S. C. van der Tas uit Apeldoorn en S. J Takes, uil Amsterdam werden gekozen. Meegedeeld werd. dat op 25 en 26 No vember 1927 hel zilveren bondsfeest met een receptie zal worden gevierd. Tevens zal een gedenkboek worden uitgegeven, en ge tracht zal worden tegen dien tijd een eigen hondskantoor te slichten. Het beleid van de redactie van het bonds orgaan werd goedgekeurd. Aan de orde kwamen dan voorstellen tot wijziging van de statuten, voornamelijk strekkend* tot het geven van grootere waarborgen betreffende vergoeding aan d© leden, in gevallen van te zware straffen of ontslag als gevolg van handelingen voor den bond verricht, of in gevallen van ziekte, die een rust- of herslellingskuur noodig maken. Dit geldt voor hen. die onafgebro ken een jaar lid van den bond zijn, of hen, die sedert hun indiensttreding lid zijn. De staulenwijzigingen werden goedge keurd. Wijzigingen van het huishoudelijk reglement, daarmede verband houdende, werden vervolgens behandeld. Bij het ar tikel betreffende den steun aan een lid, dat tengevolge van het uitvoeren van een opdracht van den Bond wordt gestraft, was ingediend een amendement-Arnhem, hetwelk overgenomen werd door Rotter dam, waarin werd uitgesproken, dat een lid. wiens quastie in een hoofdbestuursver gadering wordt behandeld, deze vergade ring zal kunnen bijwonen, en deel zal kun nen nemen aan de besprekingen, eventueel bijgestaan door een afdeelingsbestuurder. Het hoofdbestuur stond afwijzend tegen over dit amendement. Het amendement werd met 84 tegen 38 stemmen aangenomen (2 blanco). Vervolgens werd behandeld een amen dement-Rotterdam, dat het mogelijk maakt, ook steun te verkenen aan leden, die straf krijgen, in verband met het verrichten van een behandeling ,,in het belang" van den bond. Bij ontslag in verband „met een op dracht" van den bond was dit reeds het ge val. Dit amendement was gebaseerd op de quae9lics-Biesheuvel en Spijkers. Het hoofdbestuur ontried wederom de aanneming van dit amendement. Het weM met kleine meerderheid van stemmen aan genomen. Uit de schoenindustrie. Aan de werkgevers in de schoenindustrie hebben, de samenwerkende arbeiders-orga#- nisaties een collectief contract aangeboden. De hoofdbepalingen daarvan betreffen in de eerste plaats de mini mum-loon en voor werknemers van 15 tot en met 20Vfrjarigen leeftijd. Doze loopen voor qjannen van f 6 tot f 18.50, voor vrouwen van f 512 per week. De minimum-weekloon en voor valide arbeiders van 21 tot 60 jaar zijn in klasse III f 19, in klasse II f 21.50 en in klasse I f 23.75. De stukwerkers moeten minstens 10 pCt. meer kunnen verdienen. Hoogero looneD, thans betaald, moeten gehandhaafd blijven. Bij eventueele slapte in het bedrijf, wan neer minder uren worden gewerkt, moeten minstens de minimum-loonen aan de vor schillende klassen worden uitbetaald. Het contract bepaalt, welke soorten van arbeiders in elk der drie klassen behooren. De kindertoeslag zal wekelijks bedragen f 0.75 per kind, van hst derde kind beneden de 14 jaar af. Het aantal verlofdagen met behoud van het volle loon is zes per jaar. De werkge ver stelt deze verlofdagen vast, doch ze worden bij voorkeur in de maanden Juni, Juli of Augustus gegeven. De werkweek is 49 uren, de eerste vijl dagen fP/& uur, Zaterdags bVs uur. Voor overwerk vóór tien uur 's avonds wordt 26 pCt. extra betaald, voor nacht arbeid öOpCb., voor Zondagsarbeid 100 pCt. Het loon zal worden uitbetaald voor Nieuwjaarsdag, tweeden Paaschdag, twee den Pinksterdag, Hemelvaartsdag, de beide Kerstdagen en de R.-K. feestdagen. Is voor de laatstgenoemde feestdagen een vergunning tot overwerken gegeven, dan zijn de arbeiders verplicht dit verlof in to halen. Voorts zullen aan dc arbeiders worden gegeven met behoud van loon: bij huwe lijk twee dagen; bij huwelijk van kinderen één dag; bij bevalling der echtgenoot© één dag; bij overlijden in den eersten graad één dag; bij begrafenis in den eersten graad één dag. De uitkeering bij ziekte bedraagt 50 pGf. van het gemiddelde loon, zoolang de ar beider 50 pGt. uitkeering krijgt uit het Ziekenfonds. Bij ongeval wordt hem 30 pCt. van het loon uitgekeerd, boven de uitkeering van de Rijksverzekeringsbank. Bij storing in het bedrijf van drie dagen of korter wordt het volle loon uitbetaald; bij langere storing, dooh ten hoogste veer tien dagen, 70 pCt. Dit loon moet echter door overwerk worden ingehaald. RECLAME. 40 CHIEF WHIP Oolc met kurk en goud mondstuk. DE ALGEMEFNE TOESTAND. Rondom den Volkenbond. In de zitting van den Volkenbond van gis teren legde de Chineesche gedelegeerde op last zijner regeering een verklaring af, welke Ier kennis der vergadering brengt, dat zich onlangs verscheidene incidenten hebben voorgedaan in China, waarbij Engelsche strijdkrachten betrokken waren. Het ern stigste dezer incidenten werd veroorzaakt, zegt de verklaring, door een Engelsche kanonneerboot, die op 5 September hel vuur opende op een Chineesche stad, meer dan hónderd soldaten doodend. Vervolgens vuurden andere Engelsche kruisers met zwaar geschut, doodden duizenden burgers en vernietigden tal van huizen. De Chi neesche soldaten waren gedwongen het vuur le beantwoorden om zich te verde digen. Tengevolge dezer incidenten, die een In ternationaal belang hebben en den vrede in het Verre Oosten in gevaar brengen, heeft de Chineesche delegatie order gekre gen om deze feiten ter kennis van de ver gadering te brengen. Lord Cecil antwoordde op deze verkla ring, dat hij. daar hij niet gewaarschuwd was, dat deze kwestie in de vergadering zou worden opgeworpen, geen instructie van zijn regeering had om er op te ant woorden; hij kon echter zeggen, dat de Engelsche regeering volstrekt niet instemt met de uiteenzetting van den Chineeschen gedelegeerden en dat zij een geheel ver schillende opvatting van de zaak heeft. Er zijn op dit oogenblik onderhandelingen gaande om deze incidenten te regelen doch een dergelijke verklaring is niet van aard om een vreedzame regeling le bevorderen, besloot Cecil. Na hel Chineesche incident zette de ver gadering het debat voort over de bijeenroe ping der ontwapeningsconferentie. Lord Ce cil betoogde dat deze conferentie vooreerst grondig en alzijdig voorbereid moet wor den om haar succes te verzekeren. De Duitsche gedelegeerde staatssecre taris Schubert zette uiteen dal de Duitsche regeering oprecht en eerlijk meewerken zal aan de oplossing van het groote probleem, waarvan de Europeesche vrede en de toe komst van dei Volkenbond groolendeels af hangen. Daarna werd de resolutie aangenomen. die een bespoedigde bijeenToeping der ont wapeningsconferentie eischt. Vervolgens heeft de vergadering nog ver schillende rapporten goedgekeurd en ver daagde zich tot heden voormiddag. Vermoedelijk zal de zitting dan geëindigd worden. De zesde commissie heeft de onlwerp- conventie betreffende de slavernij goedge keurd. BELÖIE. Schriftelijke afwijzing. Mi nieter-president Jaspar heeft schrifte lijk aan Loewenstein meegedeeld, dat 2ijn aanbod voor het verstrekken van een rente- looze leening van 50 millioen dollar niet kan worden aangenomen, daar het buiten het kader valt van het financieele plan, DUÏTSCHLAND. Stresomann's politiek goed gekeurd. In de onder voorzitterschap van rijks kanselier Marx gehouden kabinetsraad heeft minister Stresemann verslag uitge bracht over de werkzaamheden der Duit sche delegatie in de Volkenbondsvergade ringen te Genève. Het kabinet heeft de hou ding dor Duitsche vertegenwoordigers goed gekeurd en minister Stresemann, alsook zijn mdewerkers dank uilgesproken voor den verrichten arbeid. In aansluiting hiermee heeft Stresemann ook verslag gedaan van zijn voorloopige onderhandelingen met Briand te Thoiry no pens het vraagstuk van een Duilsch-Fran- sche toenadering. Het kabinet heeft met algemoene stemmen ook deze daad goedge keurd en in principe besloten een vaste commissie te benoemen die de regeering van den verderen loop en de eventueele ontwikkeling der aangevangen besprekin gen op de hoogte zal houden. Beze commissie zal "beslaan uit Strese mann, Curtins en Reinhold. ENGELAND. Het mijnconflict Eeiebur- gers van Londen. Gisteren werd een voltallige kabinets raad gehouden, om den toestand te over wegen, die is ontstaan door het feit, dat' do gedurende deze week gehouden lang durige besprekingen tusschen de vertegen woordigers der mijnwerkers en de kolen- commissie van het kabinet vruchteloos zijn gebleken. Daarna werd door kolonel Wa- terhouse den particulieren secretaris van den premier, den volgende brief gericht tot de mijnwerkersfederatie: „De premier heeft mij verzocht, u mede te deelen, dat zoowel de kolen-commissie als het kabinet ernstig en nauwkeurig oe voorstellen hebben overwogen, welke gij hem Dinsdagavond voorgelegd, en daarna gepubliceerd hebt. Hoewel erkennende, dat deze voorstellen van wijdere strekking zijn dan de vroegere, is de regeering toch van oordeel, dat zij niet de middelen ver schaffen, om een spoedige of permanente regeling tot stand te brengen van het hui dige geschil. Onder deze omstandigheden is de regee ring niet bereid, verder te gaan dan de vroeger overwogen vooratellen, welke ter uwer kennis zijn gebracht in den brief van den eersten minister Van 17 dezer. Deze voorstellen kunnen natuurlijk niet voor onbepaalden tijd blijven gelden, maar het staat aan uwe federatie nog vrij, er 'gebruik van te maken, door den prakti- schen stap te doen, om te bevelen, dat districtsonderhandehngen zullen worden geopend, onder voorwaarde, dat deze zul len worden herzien door een onafhanke lijk Hof, wanneer hierbij tot afwijking van het vroegere aantal werkuren is be sloten." De uitvoerende comm. der mijnwerkers zal niet weder bijeenkomen vóór Maan dag. Voor dien tijd zullen derhalve waar schijnlijk geen verdere stappen gedaan worden. Maandag zal ook een debat over den toestand worden gehouden in het La gerhuis. Gisteren had een vergadering der par lementaire arbeiderspartij plaats, waarin de politiek werd overwogen, welke gevolgd zal worden met het oog op de impasse, waarin men ten aanzien van het mijnge- schil is gekomen. Nadat Cook den brief der regeering had ontvangen, verklaarde hij, dat de regeering naar thans blijkt, de voorstellen der mijn werkers als ongeschikt verworpen heeft. De regcering heeft geweigerd de eigenaars sa men le roepen en le oordeelen naar de be woordingen van den brief, vervolgde Cook, heeft zij opnieuw de zijde der eigenaars ge kozen. Klaarblijkelijk zijn de offers, die wij wilden brengen, niet voldoende om de re gcering, die het rapport van haar eigen com missie verwerpt, te behagen. Maandag zal het bestuur' beslissen wat het zal doen en de Labourparly en den al gemeenen raad van het T. U. C. ontmoeten. Ik ben er van overtuigd, aldus Cook, dat de houding der rogeering het verzet tegen de voorstellen, dat blijkens door ons ontvangen telegrammen bij de mijnwerkers bestaat, versterken zal. Blijkbaar meent de regeering, dat de mijn werkers zich aan de voorwaarden der mijn eigenaars móeten onderwerpen, doch ik kan zonder vrees voor tegenspraak zeggen, dat er geen spoor van geneigdheid daartoe be slaat, noch ook een toeken, dat op het eind der worsteling wijst, als de regeering in haar houding volhardt, daar de voorwaar den, aangeboden in de districten, van dien aard zijn, dat de mijnwerkers ze niet vrij willig kunnen aanvaarden, omdat ze geen behoorlijk beslaan bieden. Intusschen komt er ruzie tusschen diverse vakvereenigingsleiders en ook onder de mijn werkersleiders. Opnieuw zijn 1425 mijnwerkers aan het werk gegaan. Naar schatting werken er reeds een 100.000. Hel gemeentebestuur van de City van Lon den besloot met algemeene stemmen, het cere-burgerschap der city te verleenen aan generaal Hertzog, mr. Gordon Coates, en mr. Waller Monroe, de premiers van Zuid- Afrika, Nieuw-Zeeland en Newfound land, ter gelegenheid van hun aanstaand bezoek aan Engeland tot het bijwonen der Rijksconferentie. Het eereburgerschap der city is reeds verleend aan mr. Mackenzie King, den premier van Canada en mr. Bruce, den premier van Australië, toen zij Engeland bij een vroegere conferentie be zochten. POLEN. Ontbinding van den Land dag? Spionage. In de regeeringsbladen wordt de toestand zoo besproken, dat er geen crisis is in den schoot der regeering maar van den Landdag De Sejm is voor het dilemma gesteld: öf de voorloopige begrooting aannemen in den vorm door de regcering voorgesteld, óf ont binding van den Landdag. Te Wilna is een groote spionage-organi satie ontdekt,* die voor Rusland werkte. Zij werkte niet alleen onder de militairen, doch ook bij de spoorwegen de post en de po litieke organismen. 30 personen zijn gear resteerd. SPANJE. Wij zigingsaan duidingen. De sympallriebetooging voor den conser vatieven oud-premier Sanchez Guerra ver leden week, toen 12.000 toeschouwers hem bij een stierengevecht te Madrid een ovatie brachten, schijnt de kroon te denken te heb ben gegeven, aldiis wordt uit San Sebastian aan het „Journal" gemeld. Alfonds XIII heeft namelijk een onder houd gehad met Sanchez Guerra in een par ticuliere villa, welk onderhoud door den koning was voorbereid en waarbij geen enkele politieke persoonlijkheid tegenwoor dig was. De oud-premier zette den koning heel openhartig zijn meening uiteen over den buiten- en binnenlandschen toestand des lands en vooral over de voorgenomen bijeenroeping dér nationale vergadering die volgens hem een schending der grondwet is. Het onderhoud duurde drie kwartier en de leider der conservatieve partij scheen na afloop zeer voldaan te zijn. Het zou ons niet verbazen, zoo besluit de correspondent van het „Journal" als er binnenkort in den politiek en toestand in Spanje een ingrij pende wijziging kwam. Niettemin heeft de koning een decreet geteekend, waarbij negen generaals der ar tillerie wegens deelneming aan de muiterij op non-actief worden gesteld. CHINA. Amerikaan gedood. Het blijft een groote warwinkel. Op de Jangtse is nu ook een Amerik. schip be- schoten, waarbij een persoon werd gedood. VEREENIGDE STATEN. Nieuw verzet.) In verband met de ratificatie door den Volkenbond, onder voorbehoud, van de" Amerikaansche voorwaarden voor de toer treding tot het permanente hof van inter nationale justitie, is men van meening, dat' dc kwestie weer zeer ingewikkeld is en verwacht men een hardnekkige oppositie van den Senaat tegen het voorstel tot deel-i neming aan het gerechtshof. BUITENLANDSCH GEMENGD. Weer eeu spoorwegaanslag. In de buurt van Halle heeft gisteren nacht een wachtmeester van de politie twee mannen op heeterdaad betrapt die bezig waren een remblok op de rails te bevesti gen. Zij namen al schietend de vlucht en konden in de duisternis ontkomen. De typhus te Hannover. Hekaanlal typhusgevallen is geslegen tot 1729, het aantal dooden tot 113. Botsing in de lucht. Op een vliegveld bij Praag zou een Ser-: visch eskader van legervliegtuigen, dat daar op bezoek geweest is, naar Warschau vertrekken en uitgeleide worden gedaajr door Tsjechische vliegtuigen. Even na het vertrek kwam een Tsjechisch vliegtuig met een Servisch vliegtuig in botsing. De beide toestellen vielen te pletter en werden totaal vernield. Twee Servische eerste luitenants en een Tsjechisch kapitein werden gedood, twee monteurs zwaar gewond. Zaken gaan vóói alles. In een Britsch-indische stad werd eOD arme man ter dood veroordeeld. Hij werd naar de rechtplaats gevoerd. Het gevaj had natuurlijk opzien gebaard en veel toe schouwers waren er bij tegenwoordig, waar» onder vele journalisten. Op het laatste oogenblik komt er een man aaDgeijld en toont een schrijven van: het Engelsche gouvernement, waarin hem toegestaan wordt kort voor de voltrekking, van het vonnis nog éénmaal met den ver oordeelde te spreken. Het gesprek duurde slechts eenige mi-» nuten. Daarop werd het vonnis nog een maal voorgelezen en de rechter beduidde, den veroordeelde, dat indien hij nog iets te zeggen had, hij dit thans kon doen. De veroordeelde wendde zich nu tot de menigte en riep met een doodernstig ge zicht en met een vaste slem: „Mijne hee-f ren, de schoenen en de pantoffels van de firma James Brown zijn de beste van de wereld." Daarop werd hij weggevoerd en het vonnis voltrokken. Star van sohrik keken de aanwezigen hem aan. Wat moest dat beteekenen 1 Nog een grap in 't aangezicht van den dood? De bladen bespraken 't geval den volgen den dag lang en breed. En spoedig kwaxzl ook de doodeenvoudige oplossing van 't raadsel. De man, die den veroordeelde nog in het laatste oogenblik gesproken had, was een handelaar, die de gelegenheid benutte om nog sne! met hem een over eenkomst te sluiten. De veroordeelde zou de aangehaalde woorden als zijn laatste tot de menschen richten, daarvoor zwoer hem de hande laar 500 pond sterling aan zijn nagelaten betrekkingen uit te betalen. De Mammon benut zoo alle wegen. Za^ ken eerbiedigen geen ïncnschelijke ge voelens. RECLAME. Kiespijn- Hooidpi|n- M-: p- Rheumatiek-^ogl^ Griep Influenza- Zcnu tyoofdpiin-". Verkoud- heidspoeders. In doosjes van stuks r->' ™ii 45 ct. Bij de goede drogisten. Op elke poeder slaat A. M. Let hierop. 1 Losse poeders 'MA ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden: Geslaagd is voor het prope deutisch examen godgeleerdheid de heer ILf A. ten Bruggencate, - -

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2