simmtAws. WOENSDAG 22 SEPTEMBER Anno 1926 Officieele Kennisgeving. Het voornaamste nieuws van heden. No. 204O7. DAG PRIJS DER AD VERTEN TIEN 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlenliën, uilsluilend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 00 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechb Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst Mo. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.36, per week ..vrrrr.T.. 0.18. t Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0,18.i Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 27 SEPTEMBER 1926, des nam. te twee om. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lid der Plaatse lijke Schoolcommissie. (195) 2o. Benoeming van een Secretaris van het College van Curatoren van het Gym nasium. (196) 3o. Benoeming van een leerares in het Nederlandsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, voor den cursus 1920 —1927. (197) 4o. Idem als voren van een leerares in hel Duitsch. (197) 5o. Idem als voren van een leeraar in het Nederlandsch. (197; 6o. Idem als voren van een leeraar in het Duitsch. (197) 7o. Begrooling, dienst 1927, van den Keu ringsdienst van Waren in het district Leiden. (203) 8o. Voorstel tot het verleenen van ver gunning aan Regenten v^n het Cornelis Spronghof, tot het uitbreiden van het aan tal gebouwen in dat hof. (198) 9o. Voorstel tot verhuring van den win kel met bovenwoning aan de Visclimarkt No 18, aan M. Laman. (199) lOo. Voorstel lot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van ver schillende strookjes grond. (200) llo. Voorstel tot aankoop van de percee- !en Lange Agnietenstraat No. 17 en 19 en lot beschikbaarstelling van de voor dien mnkonp benoodigde gelden. (201) Voorstel tot het geven van namen aan eenige stralen. (193) 13o. Praeadvies op het voorstel van mevr. Van ItallieVan Embden, om de Steenstraat te verdoopen in „Jan Sleenstraat." (194) 14ö. Voorstel om* te besluiten, dat de ge meente tegen den door A. van Veen Wzn. ingcstelden eisch, inzake de uitkeering van de ontvangen schadeloosstelling wegens onteigening van een keldergang aan het Slcenscnuur, verweer zal voeren. (202) 15o. Voorstel om daarvoor in aanmerking komende werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners een reductie op den prijs der brandstoffen te verleenen, tevens praeadvie3 op het desbetreffend verzoek van den Leid- schen Besluurdersbond. (205*) 16o. Voorstel in zake het afbreken van het voormalige Invalidenhuis c. a. aan den Middelweg, het ter plaatse inrichten van een kaasmarkt en het beschikbaar stellen van de voor een en ander benoodigde gelden. (190 en 204) 17o. Vaststelling van een tarief van bij dragen, te voldoen wegens ziekenhuisver- pleging vanwege de gemeente Leiden. (122 en 192) Dit. nummer is nog niet opgenomen onder de Ingekomen Stukken. Sumatra-Comité. Bij het Sumatra-Comité zijn nog de vol- gende giften ingekomen: F. E. f 1, dr. T. f 2.50, N. N. f 1, d. R. f 2, W. F. v. d. R. f 2.50 X. te L. f 5, L. M. K. f 10, wede dr. G- W.-H. f 2.50, dr. R M. f 2.50, dr. H. O. den Haag f 5. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Leiden, postgimnummer 57471. Mecning en Waarheid. Hedenmiddag heeft prof. dr. H. T. de Graaf, als opvolger van wijlen prof. Roessingh be noemd lot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Rijks-Universiteit alhier, om college'9 ie geven in de encyclopedie der godgeleerd heid, wijsbegeerte van den godsdienst en zedekunde, zijn ambt aanvaard met een rede in het Groot-Auditorium der Academie, getiteld: Meening en Waarheid". Reeds in het oudste denken en vragen van Europa aldus ving spr.' aan wordt er een gespannen aandacht gewijd, soms niet zonder hartstocht, aan de betrekking tusschen meening en waarheid in de mee dingen. Wat is de oorzaak, dat een meening waarheid kan bevatten, zonder dat zij be luste logische gronden kent? En als Plato leze vragen behandelt, als hij met zijn dialekliek zekere betrekkingen tusschen heide op het spoor komt, gebruikt hij woor den en wendingen, die men terugvindt bij een der grootste moderne denkers, bij Kant, ^aar deze zijn hoofdstuk schrijft over mee- ®en, gelooven en weten. Van oude lijden af lot heden,*is het dui delijk dat meenen en waarheid geen woor den zijn voor aangelegenheden van uitslui tend logischen aard. De achtergrond, zoowel van het Grieksche als van het hedendaag- sche denken, is, al3 geheel genomen prac- tisch. De mensch van Europa oriënteert zich door zijn denken en dat niet alleen kosmo logisch, nactisch en logisch, maar evenzeer ethisch, maatschappelijk en staatkundig. En daarbij moet men niet alleen denken aan een academie, maar evenzeer aan raads- en rechtzitting. Het dagelijksch leven dringt ons gedurig het vraagstuk der mee ningen op. Deze toch vormen een machtige factor, zoowel in ons gemoed, als in ons doen en laten. We behoeven, volgens spr., ons bij het on derzoek der meening niet te beperken tot de eenlingen. Want ook bij groepen van grooter en kleiner omvang treffen wij meeningen aan. Zij hebben hier den uiterst belangwek- kenden vorm van gezamenlijke meening. De leidslieden in staat en maatschappij komen met dezen vorm van meening, met de z.g. openbare meening herhaaldelijk in aanra king, ja meermalen heel wat pijnlijker in aanraking dan met de bijzondere meenin gen, die ondanks haar talrijkheid weinig kracht ontwikkelen. Zelfs in de wetenschap is niet alleen de bijzondere, maar evepzeer de openbare mecning een machtige factor. Welk een verschil thans en voor twintig jaren in de houding tegenover Frcud in psychologische kringen, om slechts dit ééne voorbeeld te noemen, „Waarheid is tus schen al deze meeningen een zeldzame heesier". Meeningen koesteren we allen, zooals het spraakgebruik zegt. En toch kun nen wij het niet uithouden zonder de waar heid. Op de waarheid hopen wc als de meeningen botsen. We moeten stellig meermalen in de mee ning de waarheid erkennen en haar plaats bepalen, ^I^ening en waarheid naderen el kaar. Hoe dichter zij tot elkaar naderen, hoe grooter de gemeenschap wordt tusschen de individuen en hoe verder de mecning zich van de individueele begeerten verwijdert. Moge al de wensch de vader der gedachte heeten, de waarheid blijft haar moeder. Wel kan er een groot verschil wezen in moeder liefde. In het dagelijksch leven kunnen we niet altijd wachten op de waarheid. Er valt soms niet meer dan waarschijnlijkheid te bereiken en daarmede moeten we dan tot daden kome,n. Hierin ligt, volgens spr., de rechtvaardiging van de pragmatieke metho de .en tevens haar begrenzing. Na deze pragmatieke methode nader te hebben be^ sproken, zegt spr. dat, hoe meer de mee ningen steunen op logische gronden, hoe meer ze naderen tot het weten en hoe meer zij deel hebben aan de waarheid. Vandaar dat men de meening heeft omschreven als een met bewustzijn, zoowel subjectief als objectief ontoereikend voor waar houden (Kanl) In zichzelve beschouwd, acht spr. deze bepalen onvoldoende. Want de meening als actueel zielsvcrschijnsel houdt verband met de daad Als het mcenens wordt, wordt het handelen. De meening vormt het midden tusschen wensch, inbeelding en gewaar wording eenerzijds, en welen anderzijds, en zoo heeft zij deel aan de waarheid van de beginne af, steeds grooter deel. naarmate zij meer waarheid wordt. Het is nu niet zoo gemakkelijk de juiste verhouding te vinden van ons menschel ijk streven tot de vervorming daarvan, die met den waarheidsarbeid bereikt wordt. De meeningen, die van zulk een vervorming de uitkomst zijn onderscheiden zich voor den houder meestal niet van geloof, van den subjectief volkomen toereikende zekerheid En'zoo werden geloof en weten geacht even veel waarde te hebben als waarheid. Ja haar beslaan en haar nut werd zelfs in twij fel getrokken, want de maatstaf ligt in de vruchbaarhcid. In dat geval loutert niet de waarheid de meening, maar hel streven, de drang tot daad. Spr. betoogde nogmaals dat zulk een pragmatieke methode slechls%be trekke! ijk recht heeft. Kant zeide terecht: ik mag mij nooit verstouten le meenen zon der iels te weten." Verscholen kan de ob jectieve waarheid zijn zij blijft de onder stelling van alle meenen. Er moet iels gekend worden in den zin van ware kennis, voordat er kan geoordeeld worden. Als spr. dit nader heeft toegelicht en ver klaard, toont hij aan dat het ook voor dc cultuur raadzaam is dat de meeningen aan de kennis ondergeschikt blijven en zich wij zigen op grond v/in logisch doordenken van nieuwe ervaring, van fijner waardschatling. Wanneer men. nu bedenkt, welk een mach tig richtende factor de bijzondere en geza menlijke meeningen zijn in het samenleven dan voelt men de noodzaak van den arbeid voor haar loutering. Deze noodzaak zal het sterkst worden gevoeld, *waar de voor waar heid gehouden meening door velen als niet meer dan meening wordl herkend. Dan be gint een wijsgeerig reinigingsproces, zooals wij het aantreffen aan het begin der nieuwe wijsbegeerte. Doch wat in de 17e eeuw reeds een nood zaak was, is het thans nog veel sterker vol gens spr. Vooreerst omdat er wederom een groote twijfel door het menschdom gaat, maar ook, omdat onze cultuur nog veel ster ker door weten bepaald wordt dan vroeger. De vormen daarvoor zijn nog steeds de mee ningen. In den strijd en de moeite over den cultuur-opbouw is het van het hoogste ge wicht, dat de meeningen zijn van zoo hoog mogelijk .waarheidsgehalte en dat de hou ders der meeningen de kritiek der waarheid toelaten. Want de daden der menschen wor den door hun meeningen in sterke mate be paald. Stelselmatig kan intusschen alleen het wetenschappelijk bedrijf de meeningen lou teren. Na de samenhang van waarheid en mee ning in de cultuur, mede aan de hand van andere wijsgeeren te hebben geteekend, toonde spr. aan, dat deze ook geldig is voor do godsdienstige levensvormen. De gods dienstwetenschap, deel van het zelfstandig wetenschappelijk goed, is op religieus gebied als gids der meeningen te erkennen. Het is met volle overtuiging dat spr. dit zegt, maar men moet er niet van maken, dat de weten schap zoo ongeveer de leidende kracht der religie zou zijn. Verbreekt evenwel de gods dienstige gemeenschap den band met de we tenschap dan zou spr. dit een groote schade achten. Spr. zou niet graag den raad van een der woordvoerders van onze Oostelijke buren volgen, die meent dat men den band van de godsdienstige gemeenschap met de cul tuurvormen zoo los mogelijk moet houden. De z.g. historische godsdienstwetenschap, de phychologische tekstensludie, de psycho logische analyse van het godsdienstig leven, 'kunnen niet andersidan nut trekken uit de empirisch-analytische methoden. Tegen woordig doel men in sommige theologische kringen, volgens spr., aan dit alles tekort. Psychologisch is dit wel begrijpelijk, maar het zal zich toch wreken. Terugkeerend tot het welenschapsbegrip zegt spr., dat alle wetenschap wordt gedra gen door het leven. Wetenschappelijk onder zoek is ook mogelijk naar dat, waar den mensch aan gelegen is. En dat niet alleen om vast le stellen, welke waarde de mensch heeft toegekend en toekent, maar ook een vergelijking der waardeschattingen naar maatstaven, die de hedcndaagsche culluur- mc-nschheid gebruikt. Het voorwerp van de impirische gods dienstwetenschap is verschillend bepaald en sommigen zijn voor niets Zoo bevreesd, dan dat het godsdienstig leven haar voorwerp zou worden. Spr. blijft voorshands geneigd om gots- dienslwelenschappen in nauw verband le laten met de andere geesteswetenschappen. Ontleent de theologie haar bestaansrecht aan het recht van alle geesteswetenschap, haar vorm onder ons heefl zij slcliig aan de existentie der Christenheid le danken, meent spr. En hoe meer die Christenheid ook door middel der godsdienstwetenschap heiligend en bevruchtend werken kan op de cultuur, des te grooter wordt de kans. dat onze cul tuur niet ondergaal doch geneest. Geen losmaken van de cultuur zal heil brengen voor do godsdienstwetenschap en voor die aangelegenheden in wier dienst zij slaat. Waar in heden en toekomst de beleekenis der openbaie meening onmiskenbaar toe neemt, zal de loutering van deze meening oolc door de godsdienstwetenschap een cul- luurtaak mogen heeten van groot gewicht En gelijk de gansche menschelijke cul tuur boven zich zelve uitwijst naar den Kosmos, zoo ook aldus besloot spr. de godsdienstwetenschap naaT een rijk dat wel Bacon's menschenrijk hevat; maar het ook te boven ?aat en daarin hebben wij slechts een aansporing om krachlig te arbeiden aan wat ons menschen is toevertrouwd en ons verantwoordelijk te achien voor hel menschenrijk in het Godsrijk. Na hel beëindigen van zijn diep door* dachle rede richtle spr. zich tot curatoren, hoogleeTaren en studenten. De „Voordorp "-Bazaar. In het gebouw „Prediker", Janvossensleeg 17, is vandaag een bazaar geopend, uit gaande van de vereeniging „Rhodé" en ten voordeele van de bekende slichting „Voor dorp" te Leiderdorp Deze bazaar is slechts twee dagen geopend; men zal dus, wil men er van profiteeren en langs dezen weg de slichting „Voordorp" steunen, niet mogen talmen. Uit de op dezen bazaar aanwezige arti kelen van allerlei aard, die bijna alle door stadgenoolen en menschen van buiten zijn geschonken, blijkt wel, dat „Voordorp" vele vrienden heefl. die wat voor dit liefdewerk over hebben. Noemen wij, om slechts enkele grepen te doen, een pracht-colleclie fijn aardewerk, uit de fabriek „De Rijnstroom", mooie zilveren en verguld-zilveren voorwerpen uit de fa brieken van Begeer en Van Kempen en van anderen, waaronder ook de heer Van Ros- sum du Chattel. Voorts zal de dames treffen een rijk-gesor teerde afdeeling lingeriën, nuttige en fraaie handwerken, o.a. van de firma Beuth en andere firma's en van tal van particulieren, Dros en Tieleman's fijne bussen met groen ten, jams enz. ontbreken ook hier niet, even min als de pakjes koffie en thee van de firma's Van Nelle, Verkouw Stokhuyzen en het „Klaverblad", De Gruyter's waren: chocolade en suikerwerken vooral prijken er ook, terwijl de heer Zitman voor een goed- voorzienen stand met heerenbanket heeft ge zorgd. Besluiten wij onze opsomming met te wijzen op de fijne sieraden voor dames en heeren en op de keurige manden met fruit en bloemen. Dat de bij een bazaar behoorende at tracties niet ontbreken, behoeven we nau welijks te zeggen, Hedenmiddag werd de bazaar in tegen woordigheid van het bestuur en de leden van „Rhodé" en vele dames en heeren ge- noodigden geopend. De voorzitter der vereeniging, de heer A. J. van 't- Riet heette de aanwezigen hartelijk welkom en dar.kle de schenkers en alle an dere, die op eenigerlei wijze de goede zaak steunden, waarna hij het woord gal aan ds. J. G. W. Goedhard, Ned. Herv. predikant, alhier, voor de officiële opening. Deze sloot zich hij dit welkomstwoord aan, want wie hier komt, toont belangstel ling in den arbeid voor hulpbehoevende kin deren der Gemeente. De Ver. Rhodé immers werkt niet voor zichzelve maar is, evenals dc Rhodé uit het N.T., aan wie deze Ver. haar naam ontleende, een dienstmaagd. Rhodé wil dienen. Spr. ziet in gedachten de leden gaan op hun collectetochten door Leiden en de buitengemeenten en vergenoegd de uitkomst van hun inspanning vaststel len: door zoo le werken en te dienen is Rhodé een flinke „hulp in de huishouding" van Voordorp. Wat is nu deze bazaar? Een uilnoodi- ging aan U om een handje mee le helpen aan die dienst. Een bazaar is geen nieuw middel, maar wel een beproefd middel, waarvan de ver schillende takken van filantropischen ar beid voorloopig nog geen afstand doen. Elke bazar concurreert met winkels, en toch zijn er vele winkeliers geweest die dezen „vlie genden winkel" hielpen vullen. En leden en vrienden van Rhodé -deden het overige. Maar ik hoor fluisteren: deze bazar concur reert óók met den aangekondigden bazar voor Centralen Wijkarbeid, en er zijn menschen die vragen hoe spr. als voorzitter van de Wijkvereeniging „Slaahvijk" hier deze con currentie blijmoedig kan helpen? Spr. ant woordt dat dil voor hem gelijk staat met het aanbevelen van meerdere collecten in één godsdienstoefening. De aanwezigen we ten wel, dat zoowel het eene als hel andere belang noodig heeft om behartigd le worden. Laat ons dat doen, nu, en straks voor dengczamenlijken Wijkarbeid. Met jden wensch dat deze onderneming wel mo- *ge slagen en een goede toon hier moge heer- sc hen, eindigt spr., om na gebed den Bazar voor geopend .te verklaren. Er volgde op spr. rede een warm applaus. Hierna werd dc bazaar bezichtigd. Ned. Bönd van Personeel in Overheidsdienst In de met groen en bloemen getooide Sladszaal werden'gisteravond de feestelijk heden ter gelegenheid van het 25-jarig be slaan van bovengenoemden bond voortge zet. De zaal was ongeveer voor drie kwart bezet, toen de voorzitter van de afdeeling Leiden, dc heer N. Liglvoet den avond open de met een woord van welkom tot alle aan wezigen, inzonderheid tot het dagelijksch bestuur van den L.B.B., afdeelingsbestuur S.D.A.P. en C. N. A. B. in de socialistische raadsfractie Spr. weer er vervolgens op, hoe hel de bedoeling van het hoofdbestuur was geweest om het feit van het 25-jarig be; slaan te maken tot een feest niet alleen voor de leden, maar ook voor hun echgenootsn en kinderen. Het verheugde hen dan ook uitermate, dat het kinderfeest in de middag uren zoo bij uitstek goed geslaagd was. Ten slotte richtte spr. zich tot den bonds voorzitter, den heer van Hintén, dien hij dankte voor het vele werk door hem in het belang van het overheidspersoneel verricht. Uw aanwezigheid, aldus spr., maakt dezen dag voor ons tot een dubbelen feestdag. De heer van Hinten, die bij zijn verschij nen op het podium met applaus begroet werd, dankte in de eerste plaats voor de hartelijke woorden tot hem gericht en sprak de hoop uit, dat de dag van heden voor de leden een spoorslag zou zijn om op den in geslagen weg voort te gaan. Een terugblik in het verleden werpende, schetste spr., hoe in de afgeloopen kwart eeuw vele verbeteringen zoowel in de rechts positie als in de malerieele en geestelijke positie van den arbeider in overheidsdienst tot stand zijn gekomen. Zulks blijkt wel uit het steeds stijgend ledental, dal bij de oprichting amper 1400 bedroeg en thans reeds lot 13.200 is geste gen. Van harte dankte spr. de werkers, die lot dit fraaie resultaat hadden bijgedragen, doch daarnaast wees spr. op hun moroele verplichting om ook in de toekomst hun beste krachten aan hun organisatie te blij ven schenken, opdat van de actie van den bond bij voorkomende gelegenheden meer dere kracht uitga in het belang van de le den niet alleen, maar ook van hun naaste familieleden. Met den wensch, dat allen zich dezen avond terdege zouden amuseeren, besloot spr. zijn enthousiast woord. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door diverse nummers van het ge zelschap Kees Pruis. Daar waren in de eer ste plaats „The Muraldo Brothers", die met hun behendige goocheltoeren veel succes oogstten en dit ook inderdaad verdienden. Dan was er de bekende zangeres Stella Fontaine die met haar aardige liedjes even eens veel bijval verwierf. Speciaal die num mers, waarin zij 'n onvervalschte Jordaan- sche imiteerde, vielen blijkens het aanhou dend applaus terdege in den smaak. Voorts nog Gerard Leenders, bas-bariton van de Ned. Opera, die eenige aria'9 ten gehoore BINNENLAND. De Staatsbegrooting tooi 1927 is bij de Staten-Generaal ingediend. De Pers over de Troonrede. Zittingen van Eerste en Tweede Kamer. Intree van prof. de Graaf aan de Leidsche Hoogeschool. Het reizen op Zondag. De militaire relletjes te Assen en Ede« BUITENLAND. De Volkenbondsvergadering te Genève. Nienwe besprekingen in het Engelschq snijnconilict. Een cycloon in Paraguay. bracht en met zijn forsch, indrukwekkend slemgeluid even een andere stemming in de volle zaal teweeg bracht. Het aanhoudend applaus na afloop bewees, dal men ook deze kunst op de juiste waarde wist te schatten. Last not least Kees Prui9, die met zijn geestige kwinkslagen en meesleepende re freintjes het publiek steeds weet le boeien als geen ander en dan ook wel hel leeuwen aandeel had in hel welslagen van dezen avond. Het was reeds over elven voor het doek voor de laatste maal zakte. De feestavond Ier gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Bond zal voorze ker bij de leden van de afdeeling Leiden in aangename herinnering blijven voortle ven. Templum Salomonis. De firma Burgcrsdijk en Niermans aan de Nieuwsteeg, die tot voor korten tijd haar rijke verzamelingen van oude klassieke boekwerken, geschriften, plaatwerken, kaar ten, enz. in de gebouwen achter de Bank van Leening had verzameld, moest, toen deze localiteilen werden bestemd voor den bouw van het nieuwe pólitiebureau, naar een andere plaats zoeken. Daarin is zij zeldzaam goed geslaagd. Het gelukte haar van de gemeente in bruikleen te krijgen het groote antieke historisch „Gravenstein" aan het Gerecht, een gebouw, dat zich juist voor een verzameling van oude, klassieke boekwerken al bijzonder leent. In de eerste plaats om den aard van het gebouw, waar uit ons ook het oude, het antieke, het hechte toespreekt, zooals dit ook het oude boek met perkamenten band doen kan. Bij het doorwandelen weet men niet wat de n\eesle aandacht trekt de vele ouder- wetsche lokaliteiten of de boeken, kaarten, platen, enz. in hun enorftie hoeveelheid. Zes groote vertrekken zijn er mee gevuld rij aan rij op planken langs de wanden, mid den er in bovendien op lange tafels of schragen; twee benedenzalen, twee op de eerste en twee op de tweede verdieping. Om een denkbeeld te geven van den geweldigen voorraad zij hier vermeld, dat zij band naast band geplaatst, ruim 8 K.M. zouden beslaan. Men moet de zalen doorwandelen om het te kunnen gelooven. In het verlrpk rechts van d»n ingang aan liet plein en in den gang aan het Gerecht is een tentoonstelling aangericht. Behalve boeken en prenten etc. vindt men allerlei voorwerpen uit den ouden tijd aangebracht: een antiek kastje, tafeltjes, kandelaars die geheel passen in het kader dezer boeken. Oud-Leiden is hier slork vertegenwoordigd, waarbij zich aansluiten beschrijving van andere deelen van Zuid-Holland en andere provincies uil de 16e, 17e en 18e eeuw. In de andere vertrekken treft men wel niet een rangschikking der boeken aan die aan een tentoonstelling doet denken, maar toch treedt overal het meest belangwek kende naar voren. Geen mufheid en dor heid spreekt ons uit deze magazijnen toe. Men zal van ons niet vergen dat wij een dorre opsomming der werken hier zouden beproeven, zelfs maar alleen van hel voor naamste. Alle wetenschappen zijn er rijke lijk vertegenwoordigd; de grootste verzame ling is die van theologische werken, waar onder zeer merkwaardige boeken, de ge neeskunde, de geschiedenis, de letterkunde, de natuurkunde. En er zijn werken van f 1000 A f 1500 waarde bij. Bijzonder merkwaardig is wel de reus-» achtige verzameling van rechtskundige dis sertaties van even na de stichting der Uni versiteit af lot op den huidigen dag toe. Vraagt iemand: „Maar wat heb ik aan die duizenden boeken, ik vind immers (och den weg niet in dit geestelijk doolhof?" dan verwijzen we deze naar de firma, die een kaartsysteem heeft uitgedacht waardoor men onmiddellijk de gewenschte afdeeling heeft en daarna bijna A la minute hel ver-» langde exemplaar ook. De verzameling is eenige dagen voor ieder belangstellende te bezichtigen. De heer Dee, de ziel van deze veelomvattende zaak zal, ieder werkelijk belangstellende gaarne be* geleiden. -

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1