AGENDA. INGEZONDEN. Leidsche Begrafenis-Onderneming BUITENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. I oeders A.M. ft&AS Zaterdag. „Musis Sacrum Buitengewone ledenver gadering. Nam. halfnegen. Zondag. Jeruël (Groenesteeg 16): Samenkomsten to 10 uur voonn. en halfzeven nam. Jeruel (Middelslcgracht- 3): Morgen- en avondsamenkomst. Leger des Heils (Langebrug 4): Samen komst te 10 uur v.m., halfvier en 8 uur nm. Musfe Sacrum: Populair Tuinconcert van hot muziekgezelschap Orpheus". 8 uur nam- Maandag. Loidsche Schouwburg: N.V. Ver. Rotter- damsch Hofstad-Tooneel „De Spooktrein." 8 uur. Stadszaal (foyer).: Feestelijke herden king Hl-jarig bestaan Genootschap M. S. G. 8 uur nam Hazerswoude (café Verhuar) Holt. Maatij. van Landbouw. Lezing van den heer Kuiper over „Kopziektc". 8 uur V am. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Sept. tot en met Zondag 19 Sept. waargenomen door de apotheken van de H.H. G. F. Reyst, Stcenslj. 35, telcf. 136 en A. J. Donk, Hee- rcnslr. 2, telf. 1313. Dc geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Muyzert, Mulder, Seret cn Van Voorthuysen. Te O o g s t g e e s t 'wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. RECLAME. Apotheek „De Vijzel", De Kempenaer- straat 4, Oegstgccst, Telef. 274, dag en nacht geopend. 7085 tijd, dat velen er een innerlijke tegenspraak in zullen zien. Toch is er muziek, volwaar dige niet alleen, doch behoorend tot het edelste van wat de menschelijke geest heeft gewrocht, waaraan elke zweem van per soonlijk sentiment vreemd is. Dat is de muziek van Johan Sebastiaan Bach, den eenvoudige, die ze nooit schreef om zijn zelfs wil, nooit voor het publiek, doch in hoofdzaak voor de kerk, die er weinig of geen nolilie van nam. Denken we aan kerk muziek, dan denken we aan Bach. Om Bach goed le kunnen vertolken, om in 't algemeen in den kerkstijl te Kunnen musiceeren, moet men althans iets van Bachs levenshouding in zich voelen. Wie dat niet heeft moet Bach met rust laten. Wat men in den regel onder „voor bracht" verstaat, is voor Bach uit den booze. Bach-voordracht beleekent, kort uit gedrukt, zelf-negatie. Mevrouw. Noordewier is de Nederjandsche Bach-zangeres bij. uitnemendheid. Zij ver staat, als geen ander, de kunst zich geheel in te denken in de groote figuur, die zoo weinig zich zeiven zoekt dat hij, bijna werktuigelijk, elk van zijn werken van het opschrift voorzag: soli Deo jjloriam. Dat is, naar het ons voorkomt, het wezenlijke van Mevrouw Noordewiers Bach-kunst. En wat ze daarmee bereikt bij den gevoeligen toe hoorder, bij hem, die ten slotte ook iets van Bach in zich heeft, is niet onder woorden te brengen. Aanschouw het publiek, dat in volkomen overgave luistert naar een aria van Bach of naar een „gcistliches concert" van Bachs grootsten voorganger Schütz en besef dat ze een gebenedijde kunstenares moet wezen om den toehoorder te kunnen voeren naar de hoogste gebieden van den mcnschelijken geest. In die oogenblikken denken we niet, zelfs niet aan de schoon heid van haar zang of aan de schoonheid van de muziek: wat waarlijk schoon is, ligt dan ook elders. In haar overige voordrachten die de we reld meer naderbij komen, het gevoelige „Als de ziele luistert" van Calh. van Ren- ncs, de mooie en origineele „Geestelijke lie deren" van v. d. Siglenhorst Meijer, een zang van Handel en eenige Engelsche lie deren, genoten we als steeds van een prach tige slem, die, dank zij een voortreffelijke zangkunst, haar slralenden en jeugdigen glans onverzwakt behoudt. Do eervolle taak om naast mevrouw Noordewier als organist op te treden was weggelegd voor den heer Ant. van der Horst. Zooals we dat van dezen voortreffelijken musicu9 mochten verwachten speelde hij, als openingsnummer. Bachs Fantasie en Fuga in c kleine terts, in volkomen over gave aan den -geest van het statige stuk, duidelijk in de stemvoering en met kleur rijke registratie. Als" solist deed hij zich verder hooren in een drietal koraalvariaties van Brahms (de eenige door den meester nagelalen werken), die weinig worden ge speeld en waarvoor we, reeds daarom, v. d. Horst dankbaar zijn voor zijn keus. Bijzondere lof komt hem nog toe voor de zinrijke begeleiding. Mevrouw Noordewiers zoon, fluitist in het Concertgebouworkest, was ook ditmaal meegekomen. De zeer aangename herinne ring, die wij aan zijn laatste optreden in het vorig seizoen hadden bewaard, heeft hij wezenlijk versterkt. Zijn toon heeft aan sonoriteit wederom gewonnen. Behalve de obligaatpartij in de zangnummers van Bach en Handel, waarin hij zich waardig aan zijn beide partners aanpaste, heeft hij nog een zeer bekoorlijk „Vieillo Chanson" van den Parijschen chef van het orkest der Opéra Comique Henri Busser gespeeld. Er ging wijding uit van dit kcrkconcert. De bezoekers, die de kerk geheel vulden, gaven daarvan aan he t eind van den avond blijk door een oogenblik te loeven alvorens de kerk te verlaten. - ■H- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Opwekking voor a.s. Woensdag. Het zij ons vergund, om onze stadgenoo- ten, die met ons liefhebben de dynastie van Oranje-Nassau, die dankbaar gedenken wat de edele zonen en dochteren van dat be roemd geslacht voor ons land en volk niet alleen in voorspoed, maar ook in tegenspoed, in rampspoed, in tijden van nood en dood geweest zijn en beslaan hebben, en die met dankbare liefde opzien tot de vrome moeder der Oranjes, Juliana van Stolberg, wier voornaam voortleeft in de lieve Prinses van Nederland, met aandrang uit te noodigen tot bijwoning van de vergadering, die D. V. Woensdagavond gehouden wordt in dc stadsgehoorzaal. Deze samenkomst, belegd door de besturen van den Christelijken Vrou wenbond in Nederland, afd. Leiden en van de Leidsche Christelijke Oranjevereeniging, bedoelt bij te dragen tot het opwekken der volksliefde, die gelden bijeenbrengen zal voor de oprichting van een standbeeld van Juliana van Stolberg, waarvan men de eerste-steen-legging tegemoet ziet in het volgende jaar op den 18den verjaardag van ITare lieve naamgenoole, Hare Koninklijke Hoogheid, de Prinses. Mevrouw Schokking- Metelerkamp hoopt over Juliana van Stol berg een rede te houden. En Z.Exc. generaal Weber van 's-Gravenhage is bereid, om een slotwoord tot ons te richten. liet een en het ander zal ons duidelijk maken, waarom wij met vreugde, met geestdrift moeten mede werking aan de verrijzing van bedoeld ge- denkleeken. Wij wekken u op, om deze „mooie" vergadering, die ook nog zang en muziek zal doen hooren en alles gratis aan biedt. waarvoor wij naar onze advertentie verwijzen, met uw tegenwoordigheid te vcr- eeren, en de gehoorzaal te vullen tot den nok met een schare van Nederlandsche man nen en vrouwen, die in vele dingen aan zienlijk mogen verschillen, maar één zijn in ongeveinsde liefde voor het Huis van Oranje. Ontvang, geachte Redactie, onzen dank voor de plaatsing. De besturen van den Christelijken Vrouwenbond, afd. Leiden, en van de Leidsche Christelijke Oranje- Vereeniging. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. iTEEREVf EER TEI-iKFOON 881 - ITEIOKN 4030 DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontmoeting tnsscken Briand en Stresemann. Briand en Stresemann hebben voor hun onderhoud uitgekozen een klein plaatsje op Fransch gebied in de Jura, waar zij ook samen hebben geluncht. Beiden verklaarden zich zeer voldaan, doch wilden verder niets uitlaten. Volgend communiqué is uitgegeven: „De Duilsche minister van builenland- sche zaken dr. Stresemann en de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Briand, hebben elkaar bij het noenmaal te Thoiry ontmoet Zij hebben daar gedurende ver scheidene uren een gesprek gevoerd, dat allerhartelijkst verliep. In den loop van het onderhoud roerden zij achtereenvolgens alle kwesties aan, die beide landen aangaan en zochten samen naar de geschikte middelen om de oplossing dezer vraagstukken in het Duitsche en het Fransche belang en in den geest van de door hen onderleekende over eenkomsten te verzekeren. Beide ministers brachten hunne opvattingen over de ge meenschappelijke oplossing dezer problemen in harmonie, waarbij ieder zich voorbehield om zijn regeering daarvan op de hoogte te stellen. Wanneer hunne opvattingen door hun wederzijdsche regeeringen goedgekeurd worden, zullen zij hun samenwerking her vatten om hel gewenschle resultaat te be reiken." Dit laatste kondigt als het ware een nieuwe ontmoeting aan. De Volkenbond beraadslaagde gisteren in commissies. Zweden's nalatenschap als rapporteur over het mandalenvraagsluk in den Vol kenbondsraad zal waarschijnlijk aan Ne derland ten deel vallen. Rapporteur over Dantzig zal thans waarschijnlijk België worden, ter opvolging van Quinones de Léon. Aangezien de hnoge commissaris over Dantzig een Nederlander, prof. van Hamel is, wilde Nederland natuurlijk voor dit rap porteurschap niet in aamnerking komen. FRANKRIJK. Snelle bezuiniging. De ministerraad heeft de protesten be sproken, die tot hem gericht zijn naar aanleiding der administratieve en rechter lijke reorganisatie. Hij besloot dat hij met de uilvoering der maatregelen niet kan wachten tot het parlement bijeenkomt: dit zou in strijd zijn met den tekst zelf der wet van 3 Juli. De maatregelen waartoe in den ministerraad besloten is, zullen dus volle dig in werking treden. De raad besloot onmiddellijk bij de opening der Kamerzit ting de bezuinigingsvoorstellen in te die- neft. De regeering zal voor ieder voorstel de kwestie van vertrouwen stellen en geen interpellatie aanvaarden vóór de ontwerpen in behandeling komen. ENGELAND. Een nieuw voorstel der reges- ring in het mijnconilict. Evan Williams, dc voorzitter van den mijneigenaarsbond, is gistermorgen een uur bij Baldwin geweest. Deze laatste heeft daarna vier liedere van de mijnwerkers, o.w. Smith en Cook, ontvangen. Zij kwamen om 11 uur, lunchten bij den premier en vertrokken 's avonds tegen 7 uur ^erst weder uit Downingstreet. Na afloop der besprekingen overhandig de de premier den vertegenwoordigers der ipijnwerkers den volgenden brief: „Op 3 September hebt gij ons geschreven, dat gij een conferentie met de mijneigenaars verlangde in tegenwoordigheid van verte genwoordigers der regeering, ten einde te trachten een regeling van het huidige ge schil tot stand te brengen en gij verklaarde, dat gij bereid waart, een bespreking aan te gaan op den grondslag van „vermindering der arbeidskosten, om in de onmiddellijke behoeften der industrie te voorzien." Na rijpelijke overweging kwamen wij tot de conclusie, dat dit aanbod een voldoende grondslag vormde om ons tot de mijneige- naarsvereeniging te wenden en haar uit te noodigen zulk een conferentie bij le wonen, als door u werd gcwenscht. De mijneige- naarsvereeniging echter heeft thans op de meest nadrukkelijke wijze geweigerd met uw federatie in bespreking te treden betref fende de werkuren en loonen of een natio nale regeling met haar te sluiten. Het ligt blijkbaar niet in de macht der regeering een regeling tot stand te brengen. De mijneigenaarsvereeniging heeft even wel verklaard, dat de mijneigenaars in alle districten bereid zijn, de voornaamste beginselen in acht le nemen, welke een na tionale overeenkomst zou moeten vaststel len. Een bevredigende regeling zou de dis- triclsovereenkomsten moeten combineeren met nationale controle. Indien dc mijnwer kers ten slotte bereid zijn de economische feilen der industrie onder de oogen le zien en het werk te hervallen volgens voprlpo- pige districtsregelingen, zijn wij bereid er door wetten voor le zorgen, dat dezé be ginselen behoorlijk worden toegepast door middel van een nationaal hof van beroep. Wij zetten u derhalve in nevensgaande memorie in het kort uileen, wat wij bereid zijn le doen en de grenzen,, binnen welke wij ons in staat achten te bandelen. Indien uw loden bereid zijn het werk te hervatten op den grondslag van districts-regelingen (mits zekerheid floor deze voorwaarden wordt gewaarborgd) en wanneer het werk algemeen is hervat, zullen wij deze voor waarden aan het parlement voorleggen in dxn vorm van een wetsontwerp." In de bijgevoegde memorie wordt voor gesteld: 1. Zoodra het werk algemeen is hervat volgens voorloopige regelingen, te sluiten door plaatselijke onderhandelingen, zal de regecring bij het parlement een wetsont werp indienen, waardoor een nationaal hof van arbitrage wordt opgericht, tenzij vroe ger een nationale overeenkomst is gesloten, welke dit onnoodig maakt. 2. Elke van beide partijen bij een voor loopige overeenkomst, welke bepaald, dat er langer gewerkt wordt dan het vroegere aantal uren, kan zich wenden tot het hof to't herziening der regeling, aangezien deze aangelegenheden tot Juli 1926 gewoonlijk op nationale basis werden vastgesteld. 3. Het hof kan een voorloopige regeling ten aanzien eener aangelegenheid, welke aan zijn oordeel onderworpen wordt, beves tigen of wijzigen, en van af den datum, door het hof vastgesteld, zullen alle mijn werkers, die bij de uitspraak zijn betrokken en werkzaam zijn in de mijnen, waarin lan ger dan het vroegere aantal uren gewerkt wordt, door de wet gerechtigd zijn, loonen te ontvangen in overeenstemming met de beslissing. Het bureau der Mijnwerkersfederatie be sloot legen Maandag den uitvoerenden Taad bijeen te roepen om Baldwin's voorstel te bespreken. De mijnwerkers wenschen ophel deringen over verschillends gedeelten van Baldwin's brief. Van mijnwerkerszijde wordt officieel me degedeeld, dat opnieuw uit Rusland een chèque van 105.000 pond sterling is ontvan gen, als steun aan de stakers. Dit is de tweede termijn van de som, die de arbeiders van Sovjet-Rusland bijeenbrengen door het afslaan van 1 pCt. hunner loonen. De totaal uit Rusland ontvangen steun bedraagt thans 727.000 pond sterling. j-r ITALIË. Na den aanslag. Weer een anti-Fransch incident. Fascis ten hebben te Venetië een Fransche vlag uit een winkel gehaald en verscheurd. De Italiaansche regeering heeft bevel gegeven een onderzoek in te stellen en .onmiddellijk de noodigo maatregelen te nemen. Het teekent de sïemmingl Donderdagavond zijn te Rome meer dan zestig huizen door de politie doorzocht en ongeveer 350 personen zijn gearresteerd. De politie stelt een onderzoek in naar het ver leden van deze personen en elkcii gearres teerde zal gevraagd worden, mede ie deelen, om welke reden hij in de hoofdstad vertoeft. Ook in andere plaatsen van Italië zijn huiszoekingen gedaan; omtrent de resulta ten is nog weinig bekend. ZUID-AFRIKA. De nationale vlag. Hertzog Heeft zich' met de Zuid-Afrikaan- sche delegatie voor de Rijksconferentie le Londen ingescheept a.b'. van de Balmoral Castle. Bij het vertrek werd hij door een geestdriftige menigte begroet. Generaal Hertzog zal bij den Volksraad een voorstel indienen tot het houden van een referendum over het wetsontwerp lot het invoeren van een nieuwe vlag. MEXICO. Gbregon vermoord? De Indianenstam der Jaquis zou den vroegeren president Obregon gevangen ge nomen en vermoqyd hebben. De regeering deelt mede, dat regeeringstroepen naar den staat Sono zijn gezonden met opdracht om de Jaquis uit te roeien, indien zij zich niet overgeven. Op bevel van president Calles is de com mandant der strijdkrachten van Vera Cruz, generaal Valento, wegens hoogverraad te rechtgesteld- x BUITENLANDSCH GEMENGD. Schroder ter dood veroordeeld. Het hoogtepunt in het moordproccs Schroder werd gevormd door het verhoor van getuige Rudolf Haas. Laatstgenoemde had den Officier van Justitie zelf verzocht te worden gehoord over het feit, dat hij nimmer met Schroder in connectie heeft gestaan. Aan dit verzoek werd door de rechtbank gevolg gegeven, terwijl teven9 werd besloten, ook den Maagdenburgschen commissaris van politie, Tenholt, ala ge tuige te hooren. In de namiddagzitting, waarin Haas en Tenholt door de rechtbank werden ge hoord, weid Haas volkomen gerehabili teerd. Uit hét verhoor bleek namelijk, dat hij noch vóór, noch na den moord Schro der had gekend, doch dat hij hem bij de conferentie voor den rechter van instruc tie voor de eerste maal had gezien. Het verhoor van commissaris Tenholt was daarna feitelijk nog sléchts een for maliteit, daar Tenholt moest toegeven, niet het minste materiaal te bezitten, waardoor hij nog langer aan de medeplich tigheid van Haas zou kunnen gclooven. Het O. M. eischte in een uitvoerig, re quisitoir de doodstraf. Ten slotte kreeg Schroder nog het woord Aan de hand van een door hem opgesteld manuscript hield beklaagde een uitvoerige redevoering. Nogmaals wees hij er op, dat hij „deze strafbare handeling in een ver- sclirikkelijken noodtoestand heeft begaan'*' Tot den officier van justitie gewend, zeide hij, geen vertrouwen in de Maagdenburg- sche justitie te hebben, daar hij deze een fiasco had bereid. Indien ik, zoo vervolg de beklaagde, Helling door een schot in den rug heb vermoord, dan geschiedde dit slechts, oindat ik hem niet in de oogon kon zien. Ik ben geen leugenaar, maar men had mij oorspronkelijk niet v&j*. moord beschuldigd. Men toonde mij ech ter een geheel anderen weg tijdens het vooronderzoek en ik zou een dwaas zijn geweest, indien ik dien v;eg niet zou zijn opgegaan. Ik ben mij van den crpst van mijn daad bewust en ik weet, dat ik mijn hoofd heb verspeeld, maaj".ik verzoek de rechtbank te bedenken, dat ik tijdens het plegen van den moord nog slechts een en twintig jaar oud was Wellicht zou een rechtbank, die objectief oordeelt, mij in een vertoete- ringsgesticht plaatsen. In de Maagden- burgsChe rechters echter heb ik, wat him objee tie vi telt betreft, geen vertrouwen. De rechtbank trok zich daarop in de raadkamer ierug; na anderhalf uur be raadslaagd te hebben, werd het vonnis geveld, conform den eiscli. De rechtbank verklaarde voorts de vaste overtuiging te hebben gekregen, en. deze plechtig te willen verkondigen, dat Schr.^ dor bij den moord geen medeplichtigen heeft gehad en dat inzonderheid de drie heeren Haas, Fischer en Reuter, die in dit proces verwikkeld zijn geweest, volko men onschuldig zijn.. Schroder nam het vonnis kalm op. De typhus te Hanncver. 0 net aantal gevallen is gestegen tot 1501, het aantal dooden tot 42. Veerboot gekenterd. In het Köhlbrand-kanaaJ te Hamburg -i« een veerboot, die vol menschen was, gekenterd, waarbij 4 arbeiders verdron ken. Kinderverlamming. Volgens berichten uit Halle zijn in Nord- 'hausen 18 gevallen van kinderverlamming voorgekomen, waarvan 5 met doodelijken afloop. Autobus verongelukt. Volgens een bericht uit Ponenza is daar een vrachtauto met muzikanten over den kop geslagen. Vier der inzittenden wer den gedood, 20 gewoond, onder wie 5 ernstig. Dertig huizen afgebrand. In bet dorp Sanddorf in het Rhönge- bergte zijn dertig huizen met zeven bijge bouwen door brand verwoest. Een bestrij den van den brand was door bet ontbre ken van water zeer moeilijk. Om een pond boter. In Roggendorf in de buurt van Marien- bad heeft een inbreker een boerenfamilie van zes personen vermoord en vervolgens niets meegenomen dan een pond boter. De man, die soldaat was, is door de mi litaire rechtbank te Pilsen ter dood ver oordeeld. RECLAME. RECLAME. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ci Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75ct Staal-Tabietten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct By Apothekers en Drogisten 814 Alphen. Bij gunstig weer zal het vol gende of laalsle Volksconcert worden gege ven door de Chr. Muziekver. „Arti et Reli- gioni" onder leiding van den heer W. J. Smolders, op Dinsdag 21 September 8 uuf n m. in de muzieklent. Programma: 1. Koraal (lied); 2. Adolf van Nassau, marsch, J. R. v. d. Glas; 3. Gra- zièlla, ouverture, Fern. Andrieu; *4. Lou- nelly-Janny, fantasie Jean Prcekher; 5. Marche des Saltimbanqucs, E. Ergot Pauze. G. Cornelius Marche de F. Mendelssohn; Le Dimanehe aux Champs, ouverture, L. E. Rugers; 8. Marlha, fantasie, Flotorv; 9. Groet aan Beek, marsch, Herm. Luremani 10, Koraal (lied). worden verdreven door de pijnstijlende en in doosjes 6stuks45d Bij de goede drogisten^ Op elke poeder staat A.MLet hierop 813 Met no. 4 werd een lc prijs behaald in de 3e afd. op 't concours te Nieuwerbrug en. met no. 7 een 2e prijs in dc 2e afd. op het concours te Alpben a. d. Rijn. Gisteren is te Dordrecht de achtste centrale fokveedag voor het zwart-bont Hol- landsch veeslag gehouden. Deze fokveedag i9 georganiseerd door den Provincialen Bond van Rundvée-fokvêreenigingen in Zuid-Hol-, land. Door de erven Heemskerk alhier wer* den de volgende prijzen behaald: Stierkal veren geb. tusschen 1 Jan. en 28 Februari 1926, 3de prijs Albert, 111213 R. v. J. VoL bloed-vaarskalveren, geb. tusschen 1 Oct. 1925 en 1 April 1926, afstammende van één vader, l9te prijs met stammoeder-Jonge Max XCII, 7315 S. Tenminste drie directe afstam melingen (volbloed) van één koe, met of zonder stammoeder: lsle prijs met stam moeder Anlje. 15864 R, geb. 1913. Tenmin ste 5 door één fokker gbfokte volbloeden ouder dan één jaar, 3de prijs. Boskoop. Het klimaat en de bodem. Eén der oorzaken, dat het centrum Boskoop zich zoo ontwikkelen kon* is gelegen in het milde klimaat, waarmede Nederland en in 't bijzonder Zuid-Holland, gezegend is. Het zeeklimaat, zooals we dat in deze streken kennen, voorkomt heete zomers en strenge winters, die deh planten^ groei groote schade zouden aanbrengen. Nimmer hebben we te klagen over den regen: in 't voorjaar valt op lijd en vol doende regen en zelfs op tijden, dat de regen uitblijft, zorgt een overvloedige en malscbe dauw, dat jonge, pas gestekte, nieuw-be- wortelde planten niet lijden van te groote warmte. Het klimaat komt overeen met dat in sommige deelen van Brazilië en Australië en veroorlooft een cultuur van planten en heesters, die op andere breedte-graad ge wend zijn te leven. Zoowel planten uit Scan dinavië en Rusland als planten uit Grie kenland, Voor-Azië en van het Zuidelijk Halfrond vinden hier een klimaat, gunstig, om te groeien. Daaraan is het mede te danken, dat Boskoop zich van -oudsher kon toeleggen op de cultuur van planten, die ontdekkingsreizigers en onderzoekers van Azië en Amerika meebrachten; de planten uit Japan, China en Australië groeiden hier alsof ze inheemsch war^n. Hoe vaak hoort men niet, dat overigens sterke, wat de boom- kweeker noemt: harde planten in Noordelijk Duitscbland en de Vereenigde Stalen bij' langdurige vorst bevriezen of bij groote hitte verbranden. Die uitersten kent ons kli maat niet. Men moet dè.ar, om groote schade te vdbrkomen, bijzondere voorzorgsmaatre gelen nemen, om de planten 'in leven te. houden: men kweekt er onder woudboomen' of tusschen vaste, dichte, altijd groei* hagen van beuken, Taxus enz. Buitenlanders, die Boskoop bezoeken, staan dan ook telkens weer verbaasd, dat de lucht cn zelfs het land „zéo waterig" is. Wil men in 't buitenland in de kweeke-s rijen zich van voldoende water voorzien, dan is men verplicht door het geheele be drijf waterleiding aan te leggen en zelfs dat is nog maar een poover hulpmiddel. Hoe jaloersch zijn vakgenooten uit andere streken niet op de natuurlijke waterleidin-. gen, die zich rondom de tuinen bevinden. Hiermee zijn dan bedoeld de sloolen, die allé kweekerijen omgeven en aan het dorp het eigenaardig cachet verleenen. Niet alleen zorgen deze slooten, die het overtollige water van de kweekerijen aannemeD en in tijden Van betrekkelijke droogte, indien op peil gehouden, water aanvoeren, voor een goede vochtmaat voor den grond; ze zorgen tevens, dat de nachtvorsten, die in het vroege voorjaar zoo schadelijk kunnen zijn voor bloesem en jong fruit, het jonge gewa9 op de kweekerijen niet deren. Wanneer men de enorme schade, die deze nachtvorsten in Midden-Duitschland, Saksen en Oostenrijk aan kunnen brengen, gezien heeft, beseft men hoe gunstig het klimaat en.de bodemomstandigheden hier zijn. Naast het klimaat kan de grond genoemd worden als een der factoren waardoor Bos- koop's cultuur zulk een vlucht genomen heeft. Het laagveen was oorzaak, dat reeds eeuwen geleden aanvankelijk een vrucht boomcultuur zich ontwikkelde; maar het is laagveen van een bijzondere structuur, want elders, tot zelfs in Amerika toe, worden kleinere of grootere gebieden laagveen aan-ï getroffen en toch is een complex kweekerijen hooge uitzondering. Dit laagveen, zooals dat hier wordt aangetroffen, is korrelig en vocht-» houdend, bezit bovendien groote poreusheid, het vermogen om voedingsstoffen vast le houden, laat te veel water gemakkelijk los en is in staat door capillaire werking, bij droogte het water aan te voeren. Deze grond is nu zoo bij uitstek geschikt voor de cultuur van sierheesters, vaste planten, conifeeren en in 't algemeen waterlievende planten. Dit gebied is ook beperkt, want Boskoop wordt ingesloten door een gebied van zware klei: Hazerswoude, Alphen. Bodegraven en Wad« dinxveen en waar niet, zooals b.v. Zwam- merdam en Reeuwijk. is de grond toch nog van andere structuur. Bovendien beletten verschillende omstandigheden, zooals slecht* bevaarbare polders, dammen, ongunstig poL derpeil een uitbreiding in die richting. Over het ontstaan van 't laagveen een volgende maal. Tot nader order zullen de beurs- dagen van dc Boskoopschc Bcurs,- georganiseerd door den Bond van PlaJX^ J 21

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2