No. 20404. ZATERDAG 18 SEPTEMBER Anno 1026. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. ?BUS DER AD VERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnetnent'beljngrijk lageren prijs. Kleine Adverteotien, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bi) etn maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor fventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week j 0.18.1 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weekw0.18,| Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Prol. dr. F. A. H. Schreinemakeis. Zooals ropds eerder door ons werd ge meld, is het vandaag, 18 September, juist vijf en twintig jaar geleden, dal prof. dr. F. A. H. Schreinemakers als hoogleeraar in de anorganische chemie zijn intrede deed aan dc- Rijksuniversiteit alhier. Eenvoudig man als hij is, heeft prol. Schreinemakers door zich buitenslands te begeven zich onttrokken aan dc hulde, weljce aan dezen voortref fel ijken zoon der Leid- sche Universiteit anders op dezen dag onge twijfeld zou zijn bereid. Franciscus Anlomus Huberlus Schreine makers word den lsten September 1864 te Roermond geboren en is dus momenteel 62 jaar oud. Hier ontving hij ook hel lagere on derwijs, om er vervolgens hel Bisschoppe lijk College te bezoeken. Daar zijn ouders hem voor hel onderwijs bestemden vertrok hij reeds op li-jarigen leeftijd naar Rolduc, waar hij vier jaar later, dus in 1882 door hel behalen van de akte L. O. zijn studiën beëindigde. Spoedig hierop werd hij benoemd lot onderwijzer te Svval- men. Thans kreeg hij de gelegenheid zich op de studie toe te leggen, vboral de wis kunde trok den jeugdigen onderwijzer aan, doch de gebrekkige vooropleiding bemoei lijkte zijn studie niet weinig. Anders werd dit toen hij in aanraking kwam met een collega-onderwijzer H. Peters uil Maasnie! en de hechte vriendschapsband, welke hen beiden alras omsloot leidde ook tot geza menlijke* studie. Eenige jaren later zagen beiden hun inspanning beloond met het be halen van de akte M. O. KI. Daar S. zijn studies aan een universiteit wilde voortzetten oefende hij zich onder leiding van dr. J. Krairips in de theoretische en praclische natuur-, schei- en plantkunde oni tenslotte in 1887 naar Leiden te komen, waar hij de colleges in physica, chemie, botanie, zoölogie en geologie trouw volgde en als gevolg daarvan" verschillende' diplo- - ma's M. O. behaalde. In 1890 volgde zijn benoeming lot leeraar aan de Kweekschool' voor..,Onderwijzers'en Onderwijzeressen alhier ?n Jalerook aan de school van het Genootschap Mathesis Scion- tiarum Genitrix. Iloewel het oorspronkelijk zijn bedoeling was zich in de wiskunde te bekwamen, legde hij zich onder leiding van de hoog leeraren «Lorentz, Van Bemmelen en Fran- chimonl toe op de bestudeering der proble men^ van de natuurwetenschappen. Tóen prof. Van Rammelen hem aanbood zijn vrije tijd op het anorganisch chemisch laboratorium te besleden aan de experimen teel? bewerking van eenige vraagstukken der phvsischc chemie, nam hij dit aanbod gretig aan Hier maakte hij kennis met den loenma- Iigen lector Bakhuis Roozcboom en samen legden zij zich toe op onderzoekingen op het gebied der phasenleer. Ofschoon de grond slagen voor de binaire systemen nog niet volkomen waren gelegd, begon hij met het onderzoek der terniaire stelsels en aange moedigd door en met behulp van zijn leer meester. prof. Lorentz slaagde hij er in de theorie van de terniaire systemen in haar vollen omvang (e ontwikkelen. Nadat Bakhuis Roozcboom in 1896 tot hoogleeraar te Amsterdam was benoemd, werd S in zijn plaats lector, doch daarnaast bleef hij aan hot onderwijs verbonden. Vandaag 2.5 jaar geleden. 18 September 1901 aanvaardde hij als opvolger van prof. Van Bemmelen het hooglecraarsambt in de anorganische en physische chemie De waardeering van officieel? zijde voor zijn belangrijke ontdekkingen bleef niet uil en kwam o. m. tot writing door het verleenen van het doctoraat honoris causa door den Senaat op 7 Juli 1898, zijn benoeming tol "lid van de Koninklijke Academie van We tenschappen in 1906 en door de toekenning van do Bakhuis Roozeboom-modaille in 1916. Ook in het buitenland (rok de eenvoudige geleerde door zijn belangrijke publicaties op 'liet gebied der phasenleer zeer de aandacht. Prof. E. G. Donnan uit Londen zegt in zijn beschrijving van Clibbens' boek „The principles of the phase.-lheory „Begonnen en uitvoerig uitgewerkt door Roozeboom en Van 't Iïoff is deze meest waardevolle tak van wetenschap op meesterlijke wijze voort gezet door Schreinemakers". Welk een vermaardheid schier door de geheele wereld prof. Schreinemakers geniet, kwam echter eerst goed tot uiting ter gele genheid van zijn 25-jarig doctoraat honoris causa op 7 Juli 1923. toen hem e£n „Feest bundel' werd aangeboden bevallende 63 verhandelingen van tal van binnen- en bui- tenlandsche vakgenooten. alle over het on derwerp, dat steeds zijn bijzondere aandacht had: de phasenleer. Geheel en al is de wenscH" van den jubi leerenden hoogleeraar om den dag van héden bnopgeraerkt voorbij te doen gaan, niet in vervulling gegaan. Zijn vrienden hebben er voor zorg gedragen, da( het nummer van itet „Chemisch Weekblad", orgaan van de Nederlandsche Chemische Vereeniging en van de Vereeniging van de NedeHandsche Chemische Industrie, een jubileumnummer ter gelegenheid van den vijftigslen verjaar dag van J. Williard Gibbs,-den stichter der phasenleer hem vandaag te midden van het Zwitsersche hooggebergte in 't kleine dorpje Corbeyrier werd overhandigd. En hoe zoude bij een bespreking van de ontwikkeling der phasenleer gedurende deze vijftig jaren de naam van prof. Schreinemakers onvermeld kunnen blijven? Zoo is dus in zekeren zin hel nummer van hel „Chemisch Weekblad" van aeze week ook aan hem gewijd Behalve een artikel van de hand van dr. F. A Freeth van Hartford-University over „Hel wetenschappelijk werk van prof. F. A. H. Schreinemakörs" vinden wij in dit num mer nog een artikel van mcj. dr. W. C. de Baal, sedert jaren de hoofdassistente en ge- tróuwe medewerkster van prof. S. Hieraan onlleenen wij o. m. het volgende: „Schreinemakers is niet gelukkiger dan wanneer een probleem hem boeit; hij kan volkomen in zijn werk geabsorbeerd zijn. Het „sapere aude" dat in de Bakhuis Roozc- boorn-medaille, die in 1816 voor het eerst aan Schreinemakers werd uitgereikt, slaat gegrift, heeft hij wel waar gemaakt." Over zijn colleges lezen wij verder; „Met uiterste zorg en nauwkeurigheid voorbereid, gedachtig aan hel voorbeeld van zijn leermeesters van Bemmelen en Fran- chimont: „elke proef, voor publiek uitge voerd, moet gelukken." Duidelijk en rustig verlell hij, met dat tikje Limburgsch accent, dat altijd even treft. Menigmaal doet hij zijn auditorium schaterlachen; steeds is er veel belangstel ling." En verder: „Ofschoon weinig heeft prof. Schreinemakers zich toch'ook builen hel hoogleeraarsambt bewogen. Vele jaren was hij bestuurslid van de school van het Genootschap M. S. G., meer dere malen als voorzitter. Hij is lid van de Commissie van deel hebbers van de Levensverzekeringsmaat schappij, opgericht door hel Ned. Onderwij zersgenootschap. Zijn welp verdachte advie zen worden er op hoogen prijs gesteld. Van het Visscherij-Proefstalion was hij vele ja- ren adviseur. Ruim 15 jaar beefl hij zilling «in de Commissie voor de middelbare acte K III. Aan de gymnasia, is hij een graag geziene examinator. Op hel laboratorium is hij een humaan chef, sleeds bereid zijn assislenten j en leerlingen, zoowel bij hun werk als in andere kwesties te helpen. Nooit is die hulp oppervlakkig. Wars van uilerlijk verloon heeft hij menigeen in moeilijkheden de hel pende hand gereikt Moge het hem, aldus besluit dr. de Baal, gegeven zijn nog vele jaren te kunnen wer ken tot heil van de wetenschapI Bazaar van de Vereeniging ter bestrijding der tuberculose. Zoo er een vereeniging in onze stad is, 1 die de sympathie heeft van alle ingezete- I nen, van welke richting of gezindte ook, dan is hel de Vereeniging ter bestrijding der tuberculose mei haar vele nullige instel lingen in hel belang van de menschcn, jonge menscheu vooral, die aan de wreede kwaal der tuberculose lijden of daartoe voor- beschikt zijn. Wij zullen hier niet op noemen wat de vereeniging doet en al reeds heeft gedaan. Dat mogen wij thans wel als bekend ver onderstellen. Maar wel- gevoelen wij ter wille van de goedé zaak ons verplicht er nu reeds de aandacht op te vestigen dal zich weder een dames-comité heeft gevormd onder voorzitterschap van mevrouw De j GijsclaarViruly, waarvan mevrouw De i VriesDe Vries. Rapenburg 38, secretaresse is en dat voor de versterking van de geld middelen der vereeniging. die vooral in den laalslen lijd druk aangesproken zijn, een bazaar voorbereidt, welke zal worden ge houden in den Foyer der Stadsgehoorzaal op 26, 27 en 28 October. v De bazaars vanwege de Vereen. -Ier be strijding van T. B. C. gehouden, slaan sleeds aan de spits van alles wat er op dit gebied in Leiden wordt gedaan; dezen bazaar wenscht men gaarne zoo in te richten dat zij hare voorgangsters nog verre overtref fen zal. Daarvoor is veler medewerking noodig en die roepen wij langs dezen weg gaarne van de Leidsche ingezeten en van anderen die voor deze schoone zaak gevoelen en elders wonen, in. Het is bekend wat op zulk een bazaar al zoo wordt aangetroffen: fraaie en nuttige handwesken; huishoudelijke artikelen, voorwerpen van kunst en smaak en dage- lijksch gebruik, enz., enz. Men bedenke echter dal voor een bazaar en vooral voor dezen bazaar hel beste niet te goed. en het duurste niet le duur is. Het dames-comité dat in haar geheel be slaat uil de dames mevrouw De Gijselaar Viruly, mevrouw Pijnacker Hordijk, mevr. CoeberghCranenburgh, n.ej. Dorothea Coebergh. mevrouw De VriesDe Vries en nog en 40-tal andere dames zal gaarne toe zeggingen tof medewerking in welken vorm ook ontvangen. Later hopen wij het resultaat van dezen oproep voor het mooie werk van dit dames comité te kunnen mededeelen, op hel oogenblik alleen deze opwekking die stellig niet. te vergeefs zal worden gedaan. Leidsche Dilettantenclub. De inschrijving voor de bij gelegenheid van haar 45-jarig beslaan te houden natio- nalen tooneehvedstrijd is ten volle geslaagd. Aangewezen lot deelname aaD den wed strijd werden de volgende vereenigingen: Afd. Drama's: 1. „P. C. en L." (dos en Leembruggen, Leiden) met „de Onlknoo- ping", Martin Likef; 2. D. O. S. (Leiden) met „Nummer 80" van II. Heyermans; 3. Luclor el Emergo Den Haag) met „Haar laatste dag" van Felicie Jehu; 4' Kunst na Arbeid (Zaandijk) met „Vaders Jaardag" van Inte Onsman. Aid. Tooneelspel: 1. „Voor uw naasten", Almelo, met „Fidéle" van Pierre Wolff 2. ,.U. D. J.". Den Haag, niet „Talenten" van Kcsnig; 3. „Hulp en Steun", Den Ilaag met „Saïtimbank" van H. Heyermans; 4. „Oud Haagsche Brandweer", met „Hel Kind" van H. Heyermans. Afd. Blijspel: 1. li. Z. O. D Den Haag. met „De aardschok" van Olto Harting; 2 „Kunst naar Krachjen", Dén Haag, met „Vader en Zoon" van Jan C. de Vos Jr.; 3. „Ernst en luim", Den Haag, met „Onder 4 oogen van Ludwig Fulda; 4. „Oostelijke eilanden en Omslr., A'dam, met „Arme Rij ken" van Nonp. Als juryleden hebben zich bereid ver klaard de H.H. F. H. N. Bloemink, II. W. Spendel en B. Ilageman. Voor dezen wedstrijd werden veel prijzen en medailles beschikbaar gesteld: t. w. door jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar; „Leidsch Dagblad"; firma Begeer. Utrecht; de Hr. Ghr. v. Spall de Ilr. P. II. Leyenaar te Bus- sum; de Jury; de volgende leden der Leid sche Dileltanlenclub: A. Kramp; P. Kramp; Th. Kramp; C v. d. Wilk; D. Boon; F. Simons; mevr. Leget; mevr Lut. Ook de heer E. Rap stelde een medaille beschikbaar, benevens de vrije beschikking over de tooneelzaal voor alle avonden. Voor verdere bijzonderheden inzake de ioetre.ding van nieuwe leden en begunstigers wordt verwezen naar de advertentie voorko mende in dit nummer. Luitenant ter zee le kl. O. R. F. Irn- mink, adjunct-chef van de marinokusL wacht alhier, is aangewezen voor den dienst, in Oost-lmbë en zal 23 Novcinbei met het stoomschip „Prins der Nederlan den" zijn nieuwe bestemming volgen. Bij Kon. Besluit van 15 September No. 13 is toegekend aan den höer F. T, Blote, chef-boekhouder bij de Leidsche Katoenmaatschappij voorheen De Jleyder Co. te Leiden, ter gelegenheid van zijn 60-jarig ambtsjubileum de eere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Geslaagd zijn voor 't politiediploma v. d. Alg. Ned. Politiebond de heeren L. J. Schrama alhier en D. Tamboer, te Hoofd dorp. Op de groote Tuinbouwtentoonstel ling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde te Nijmegen, ie aan den heer Jan Knest Jzn., Bloemkwee- kerij ,,de Koepel", Witte-Rozenstraat al hier, voor een decoratief opgestelde groep afgesneden Dahliabloemen toegekend de groote gouden medaille en een extra ecre- prijs, uitgeloofd door de Nederlandsche Dahlia-vereeniging. Het kiescollege der Ned.-Herv*. Gem. alhier zal 24 September a s. samenkomen tot het samenstellen van een drietal predi- kanten in de vac.-dr. D. Plooij. Op 8 Oc- I tober zal worden overgegaan tot «de keuze van den te beroepen predikant. In aansluiting van vorige berichten dt-elen we mede, dat de „Voordorp"-Bazaar, uitgaande van de Vereeniging „Rhodé" zal gehouden worden op Woensdag en Donder dag 22 en 23 September e.k., in lyst gebouw „Prediker", Janvóssensteeg. Ds. J. G. W. Goedhard hoopt den bazaar Woensdagmid dag te halfdrie officieel te openen. Onze stadgenoolen op te wekken tol een bezoek lijkt ons overbodig, daar ieder recht geaard Leidenaar dezen philantropischen arbeid zal willen steunen en daardoor een bezoek zal brengen aan „Prediker". Er is gezorgd voor goede zang en muziek, terwijl vele attracties de prettige stemming zullen verhoogen, terwijl er verder een zeer groote voorraad artikelen aanwezig is, zoo dat ook hier het spreekwoord geldt: „Er is voor elcfc wat wils". Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit Blad. Van 12 tot en met- 15 October a.s. zal in den Foyer van de Stadsgehoorzaal een Centrale Bazaar ten behoeve van Wijkar- beid gehouden worden, uitgaande van de samenwerkende Christelijke JVijkvereeni- gingen: Wijk IX Leven daal, Wijk VI Pniël, Wijk V Staalwijk, Wijk IV, Wijk VIII Irene, Bethesda en Phebe, alle van de Ned.-Herv. Gem. Het batig 6aldo zal worden benut voor den^geeslelijken arbeid in die Wijken of Vereenigingen, zooalfl voor Zondagsscholen, Kinderkerkep, Moe- dervcrcenigingen, Naaiverecnigingen, enz. De officieele opening voor genoodigden te 2^4 uur n,m. zal geschieden door da Joh. W. Groot-Enzerink. Bijdragen, zooals goederen en handwer ken, boeken of anderszins, ook geldelijke, kunnen nog worden toegezondeu aan het dames-comité, pres. mevr. SchökkingMe- telerkamp. Voor attracties op de verschillende da gen wordt gezorgd; op één der middagen zal een goochelaar optreden. Nadere bijzonderheden zullen per adver tentie worden bekend gemaakt. Op een gisteravond in het gebouw Staalwijk plaats gehad hebbende vergaae- ring is opgericht de kindervereeniging „Zuiderkwartier". Deze vereeniging stelt zich ton doel in het- belang der jeugd werkzaam te zijn, o a. het organisecren van St.-Nicolaisfcosten, buurtfeesten, dag jes naar buiten enz. enz. Het secretariaat is gevestigd Linden straat 11a. Het programma voor het concert in het Kooipark op Dinsdag 21 Sept. 8 uur luidt No. 1. „Einzug der Gladiatoren", Fneik. No. 2. Ouverture „Fidelio", Beethoven. No. 3. „Les Sirenen", wals, Waldteufel No. 4. Potpourri populaire, Renaud. No. 5, „Wit tanzen Ringelreih'n", Foil. No. 6. „Donau Wellen", wals, Ivanovici. No. 7. Amazonc-marsch, v. Blon. De directie van het L u x 0 r-t h e a t e r hoeft met haar program voor de komende week een goede keus gedaan. Men vangt aan met de -gebruikelijke actueele week- revue en daarna krijgt men het filmwerk „Ank is 'n malle", naar het bekende boek werk. Wij moeten zeggen, dat deze film van begin tot het eind boeit. Vooral het spal van de hoofdpersonen is voortreffelijk. Al de wederwaardigheden, die zij meemaakt aan boord van een Oceaansloomer en haar aan kemst te Bombay, dit alles maakt het tot een spannend geheel en is dan ook zeker een bezoek waard Daarna krijgt men een heel aardig variété- nummer, „Een Nacht in Napels". Een twee tal dames en een heer voeren eenige dansen uit, begeid door zang. Na de pauze krijgt men een sensationeele film in 7 aclen. „De brand in den storm nacht". Men krijgt hier heel wat schitte rende natuuropnamen te zien; onmetelijke bosschen, het leven der kolonisten, do go- varen waaraan deze menschen blootstaan, zooals de vrceselijke boschbranden ent, In het C i t'y-t heater wordt na het ge ïllustreerd wereldnieuws tjegonrien met een aardige klucht jn 2 acted, getiteld ,,'t Tinnen gevaar". Hierop volgt de eerste hoofdfilm „Haar zusier uit Parijs", waarin de bekende film-actrice Constance Talmadge een dub bele rol vervult. Een Weensch romanschrij ver meent dat hij niet meer houdt van zijn jonge, knappe vrouw Helen, die hem hierom verlaat. Helen lijkt sprekend op haar twee lingzuster Lola, een gevierde danseres, en komt op het idéé voor haar zuster door te gaan. en geeft haar man nii een goede les, met het gelukkige gevolg.... hereeniging der beide echtgenooten. Na de pauze draait als tweede hoofdfilm „De banneling van het Duivelsland" waar bij Corinne Griffith de hoofdrol vervult. Deze film verdient wel bijzondere aandacht om haar eenvoudigen, treffenden inhoud- hoe een vtouw door noodlottige omstandigheden twee mannen trouwde. Kortom, het geheele programma is gezel lig en onderhoudend. lerwijL de muziek ook een woord van lof toekomt. De directie van het „C a s i n o-t h e a t e r" brengt ons deze week weer een met zorg saamgesteld programma. Na een alleraardigste revue wordt aange vangen met het eerste hoofdnummer „Dc wonderen der zee", een cinematografisch meesterwerk met prachtige oriderzeesche op namen. Men maakt hierin kennis met het leven der zeedieren en ziet in welken toe stand zich de schepen bevinden, die jaren lang op den bodem der zee liggen. Na de pauze wordt vertoond „Welkom Vreemdeling" met in de hoofdrol Dore Da vidson. Deze film brengt ons in een achter lijk plaatsje in Amerika. waaT men zoo „vooruitstrevend" is, dat men er de Israëlie ten wegjaagd, totdat er een komt. die on danks al hei tegenwerken niet weg te krijgen is. maar die tegen de verdrukking in vooruitkomt, zoodat hij ten slotte bereikt, dat hij als vreemdeling wel welkom is. door dat hij de stad de eleclriciteit heeft gegeven, waardoor men hem als onmisbaar is gaan beschouwen. Een aardige film met een leer zame moraal. Wij kunnen een bezoek dan ook aanbevelen. Do Provinciale Zuid-Holland^che Ar cheologische Commissie heeft zich gewend tot den gemeenteraad met een verzoek schrift, spoedig te willen overgaan tot de vaststelling van een gemeentelijke verorde ning op de monumenten, zooals er in an dere gemeenten dezer provincie reeds be staan of in voorbereiding zijn. De heer J. B. Cousaert, die reeds vele jaren in het perceel Medusastraat 9 nabij het Kooipark een beklante kappers zaak heeft, voelde zich door de herhaalde aanvragen van meisjes, die naar de nieuw ste mode wilden gekapt worden, gedron gen, om ook een dameskapsalon aan zijn zaak te verbinden. De lokaliteit van het door hem 'bewoonde pand leende zich heel goed voor deze verandering. Er is nu een aardig dameskapsalonnctje bij gekomen, BINNENLAND. Huldiging van den heer K. ter Laan, dia 25 jaar Tweede Kamerlid is. Mr. J. W. Ramaer 70 jaar. Het mijnbedrijf in 1925. BUITENLAND. De ontmoeting tnsschen Briand en Stre« semann. y De Engelsche regeoring doel nieuwe voor- stellen in het mijnconflict. Schroder te Maagdenburg ter dood ver oordeeld. geheel afgescheiden van de heerensalon en met een aparten ingang in de Decirna- straat. De dameszaak ziet or netjes en proper uit en is vo#orzien van de nieuwst© apperaten op dit gebied. De kapper is zelf naar Frankrijk geweest om daar bet vak te leeren Wie dus naar de Fransche methode heur haar wil behandeld hebbed- kan bij den heer Coussnert terecht. Met het oog op den aanvang der lessen van nieuwe deelnemers(sters) in Engelsch, Duitech, boekhouden, stenografie wordt aan belanghebbenden aangeraden zich a.s. Maandag- of Dinsdagavond 79 uur in hef". Leidsch Volkshuis aan te melden (Zie alver* lentie). Ook gelegenheid tot aangifte voor de kniplesscn. De Commissie van onderzoek naar de oorzaak van het Spoorwegongeval, heeft gisteren tot 's avonds half negen vergaderd en heeft heden voormiddag te halfeit het verhoor voortgezet. Gisteren en vandaag werden zoo goed als uitsluitend wegperso* necl gehoord, voor 't meerendeel wegwee kers. De Gom.missië kon ook nu nog niets me dedeelen en de personen die meestal op het perron wachtten en één voor één in de wachtk&taer bij de Commissie worden toe gelaten, weigeren voor 't meerendeel iets aan 't publiek mede te deelen, wal hen trou wens ook is verzocht Wie wel iets vertel-» lcrt bepalen zich tot algemeenheden Onze indruk was dat zij allerminst vermoeden van eenig ongeval hebben gehad. Naar aanleiding van het door de poli tie ingestelde onderzoek inzake de trein-» berooving en mishandeling van de 24-jarige Jacoba N. uil Haarlemmermeer, wordt ons than9 door de politie medegedeeld, dat de jonge dame eindelijk bezweken is voor den op haar uilgeoefenden aandrang en bekend heeft hef geheele geval van A tot Z te hebben verzonnen om „interessant" te lijken. Hot verdwenen koffertje is eveneens op gespoord; dit-bleek abusievelijk door een medereiziger le zijn meegenomen. Gisteravond circa 10.20 werd er brand gealarmeerd aan de Haarlemmerstraat wel ke bleek ontstaan le zijn in perceel 183 waarin een vleeschhouwerij en spekslagerij is gevestigd. Toen de bewoner thuis kwam bemerkte hij dat er in een rookkast waar een stuk spek werd gerookt brand was ont slaan doordat het spek vuur had gevat. Het brandje werd met behulp van eenige em mers water gebluscht. De brandweer was spoedig met de motorspuit ter plaatse, docdi behoefde geen dienst le doen. Zekere J. deed bij de politie aangifte dat op een bouwwerk aan de Dc Witstraal ten zijnen nadeele eenige stukken lood en een waterleidingbuis wordt vermist. De po litie doet onderzoek. mm—* MUZIEK. PIETERSKERK. Mevr. NoordewierReddingius Ant van der Horst M. Noordewier Jr. Van etm kerkconcerl moet voor alles wijding uilgaan. Het mag nooit ontaarden in een concert in de kerk Daarvoor zijn drie dingen noodig: muziek in zuiveren kerkstijl, artislen die objectief genoeg kun nen zijn dien onpersoonlijken stijl fijn aan te voelen en. ten slotte, een publiek, dat zich een enkele maal kan losmaken van het gangbare principe der kunst van liet moi- intime. Anders gezegd: het moet gekarakte- 1 riseerd kunnen worden door deze woorden: „en zoekt U zeiyen niet". Dat is zoo heel anders dan gewoon. Daar wordt dan ook veel tegen gezondigd: door de uitvoerende kunstenaars, die meenen al voldoende met den eisch rekening te hebben gehouden zoo zij maar stukken in langzame beweging op het programma fcrengen; dan door diegenen, onder het publiek, die hartstochtlooze mu-» ziek om die reden droog en vervelend vin den. Begrijpelijk is flit alleszins, want on persoonlijke muziek is zoo weinig van dezen

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1