MODE. VOOR OE HUISVROUW. DE FONDSENMARKT. .volmacht ten dezen opzichte gegeven heeft Beschouwen we nu dit artikel nader, epcciaal wab betreft de politie over de echouwburgen en het waken tegen het doen van vertooningen, strijdig met de openbare orde en zedelijkheid. We laten nu verder rusten de veranderlijkheid van den inhoud, die door het woord „zedelijk heid" gedekt wordt. Ook daarover zou nog een cn ander te zeggen zijn, zooals iemand, die zijn oogen goed openhoudt, aanstonds merkt. Vooraf nog de opmer king, dat een dergelijke politie en waak zaamheid niet slechts in ons land, maar ook in andere landen, mutatis mutandis, bestaat. Er zijn natuurlijk tooneelstukken en films, welke onvoorwaardelijk goed en even onvoorwaardelijk af te keuren zijn. Stukken van groote kunstwaarde, welke zelfs den grootsten puritein geen aanstoot kunnen geven op zedelijk gebied, zijn zon der eenig bezwaar goed te keuren. De kwestie, die in kerkelijke kringen telkens aan de orde is of het tooneel an und fuer rich toelaatbaar is, blijft buiten beschou wing. De geestverwant-burgemeester van het Kamerhd Kersten heeft daar niet mee te rekenen, immers, wanneer hem een too- n eel stuk ter keurjng aangeboden wordt, gaat het om de vraag of het stuk toelaat baar is op zichzelf. Aan den anderen kant zijn beslist af te keuren, de draken en ue stukken, welke, misschien aesthetisch uit muntend verzorgd, aanstoot geven van wege hun onzedelijke strekking. Natuur rijk zijn stukken Van minder kunstwaarde eerder toelaatbaar dan die, waarvan een 7eronzcdclijkenden invloed moet uitgaan. Een beroep op de hooggeroemde vrijheid gaat in dezen niet op. Immers het bezoe ken van het toóncel is ten onzent vrij. Een verbod om het te bezoeken voor personen beneden een bepaalde leeftijd is er niet, hoewel het in veel plaatsen wel bestaat voor de bioscoop. Maar de grensgevallen daargelaten is voor een mensch met gees telijke voelhorens heel goed nit te maken, wat immoreel is en wat niet. Voorzeker bestaat er vrijheid, maar er bestaat geen vrijheid in het kwade cn evenals maatre gelen getroffen zijn tegen de pornografi sche litteratuur (het pas met Duitschland voor deze materie gesloten verdrag is er een staaltje van), zoo ligt in de bevoegd heid, welke de burgemeester heeft ex arti kel 188 van de Gemeentewet, de wil van den wetgever, dat gewaakt za-1 worden tegen onzedelijke tooneelstukken. Overi gens, waar do grens ligt tusschen de eischen van de zedelijkheid cn die der geestelijke vrijheid is moeilijk aan te ge ven. Om die te trekken moet men iemand hebben van superieure ontwikkeling, be schaving en fijn gevoel. Heb wil ons voor komen, dat ieder verstandig burgemeester die prijs stelt op do onverkorte handha ving van deze zijn bevoegdheid, in twij felachtige gevallen wel het advies inwin nen zal van ter zake deskundigen, gelijk le burgemeesters van Amsterdam en Rot terdam zich ten opziohte van de Potemkin- film hebben laten voorlichten door de hoofdcommissarissen van Politie over het al o'f niet opruiende van deze film. Deze film op zichzelf is weer het be tvijs, hoe ook ten opzichte van wat we po litieke stukken zouden willen noemen geen communis opinio bestaat. Wat moet nu de maatstaf wezeo aan te leggen om het al of niet toelaatbare van een tooneelstuk of film met politieken tendenz te bepalen 1 De opstand tegen het Nederlandsch gezag in België in het jaar 1830 ontstond almee door de opvoering van een tooneelstuk, gansch niet van kunstwaarde ontbloot: ,,La Muette de Portici". Blijkbaar wérden de toeschouwers door het stuk zoo getrof fen, dat hun politieke gevoelens hun aesthe- tische gevoelens gingen overheevschcn en de eersten op kookpunt kwamen. Uit dit historisch voorval zouden we dezen.norm willen concludeeren: in den schouwburg dient de kunst nummer één te blijven; wanneer nu de politieke hartstocht het kunstgevoel gaat dooden, dan is het stuk ontoelaatbaar. Als een bewijs, dat een politiek spel gespeeld kan worden zonder dat anders denkenden gekwetst worden kan genoemd worden ,,Op Hoop van Zegen" van Herman Heijermans, dat duizenden met genot ge zien hebben, ook al waren ze nu juist niet erg democratisch aangelegd. Wat nu de stukken iret een religieusen of zelfs met een anti-godsdienstigen on dergrond of tendenz betreft, hier zal de maatstaf moeten wezen de eerbied, welke ieder weldenkend mensch schuldig is aan de religieusc gevoelens van anderen. Waar gespot wordt, waar andersdenkenden be lachelijk gemaakt worden, waar met ver draagzaamheid een loopje genomen wordt, daar is de grens van het toelaatbare over- ech reden. Tot dusverre hebben we het gehad ovér den aard der stukken en de grenzen van het toelaatbare en ontoelaatbare van too neelstukken met een bepaalde strekking, welke valt onder artikel 188 van de Ge meentewet. Nu willen we nog iets zeggen over de macht van den burgemeester in deze materie. Bij de hoe langer zoo grooter wordende begeerte der Gemeenteraden om zich met allerlei detail-kwesties te gaan bemoeien en aldus machtsuitbreiding te verkrijgen, komt ook telkens strijd over het bewuste artikel 188 G.W. Dit is ech ter door de wet toegestaan. De raad kan hoogstens een wensch uitspreken, verder •gaat zijn bevoegdheid niet. Is aan deü burgemeester opgedragen de handhaving der openbare orde, dan behoort daaronder met het maken van verordeningen, di« daarvoor noodig zijn. De burgemeester handhaaft, maar de raad stelt deze veror deningen vast volgens artikel 135 der Ge meentewet: ,,Aan hem (ii.l. den Gemeon- teiaad) behoort 1 .et maken van de veror- ^eaingen, die in het belang der openbare zedelijkheid en gezondheid worden taak delegeert nan hoofd- of onderge schikte ambtenaren of aan door hem be. noemde commissies, welke echter geen wettelijk gezag hebben, m^ar alleen ,,pei procuratie" van den burgemeester han delen. Het was niet de bedoeling van dit ar tikel om art. 188 der G.W. in zijn geheel te behandelen, alleen om enkele dingen te zoggen, die rondom dit artikel zich voordoen. Zooals ik reeds in mijn vorigen modebrief vertelde, worden de rokken als maar korter. Het staat werkelijk aardig, nu ze ook zoo veel wijder zijn en dus bij het loopen vlot even beschrijven en dan laat ik het er voor vandaag bij. Het was van lila soepele zijde en had een strak lijfje, met een punt val lend over de rok, die aan weerszijden een crêpe georgette volant droeg, waardoor de rok een gladden en toch zeer wijden indruk maakte. De georgette was bovenaan stijf in gerimpeld. Van ditzelfde materiaal wa ren ook de mouwvolanls onder uit de strakke bovenmouw. De georgette was even eens in lila, maar iets teerder van tint dan de zijde. Bij zoo iets draagt men zilver grijze kousen en schoentjes, zoo mogelijk in één kleur. Kent u soep met kaasballetjes? W.JIUH- *1JI1 «XI UU3 «.J I.CIV.UC Q d j vOOVÜOO- uilwippcn en mee bewegen. \Val is deze A- -ii«„ mnA. fm.li vo»i finH^nr ,in„ rfi* 1 Liter heklere,geurige bouillon; 1 mode toch veel flatteuzer dan die van de kokerrokjes, toen je elke lichaamsspier haast zag bewegen cn de démarche er iets gedwongens door kreeg. Frank en vrij zijn we nu bij ons loopen. We wordon er jonger cn veerkrachtiger door. De groolc modekoningen hebben de winlerwct- ten nog niet gepubliceerd, maar de lakeien schijnen om het hoekje gegluurd te hebben cn zoo werden er een paar nieuwtjes bekend. De cape! Dat lijkt me wet d e glorie te worden van dit seizoen. En dan van het nieuwe suède-laken, dat soepele glacó-ach- tige laken. Beverkleur of staalblauw is een mooie tint; de cape moet mei zijde gevoerd worden in dezelfde kleur, doch iets lichter toon. Nieuw is 't, dat die capes staande boor den hebben. Dat kleedt goed af, want ver scheidene dames hebben moeite met de lig gende kragen. Daar moest dan toch weer etn bont overheen, omdat het anders zoo „ijl" stond! Die moeilijkheid is nu door de staande boord overwonnen. Hij sluit met één mooie parelmoeren knoop. We zullen ook de kortere cape zien, doch dan vast op den langen mantel; vroeger heette dat model reismantels^ dit jaar komen zij in de mode voor dagelijks en gewoon: het is géén geklccde jas. Daarom zullen ze b.v. vooral in rips en serge worden gemaakt met een liggende kraag, een smal revers en één knoop op buikhoogle voor de sluiting. Zij zijn wijd van onderen en hebben op een handbreedte on der.de heup een schuin ingezette zak, waar dus niets dan de opening van te zien is. En het derde model cape, dat in de mode komt is het schoudermanteltje, dat over den rug van de manteljapon valt. Die dracht is een puzzle: zie je de vrouw van voren, dan draagt ze een japon; beschouw je haar rug, dan. lijkt ze in een reisjas te zijn ge stoken! .jKyotóchfc en van andere, betreffende de tom^uding gemeente." sPree^t vanzelf, dat bij het meerder oidea van do ambtsbezigheden van den arge^öeester, deze enkele deelcn van Zijn Een aardige variatie. Ik heb laatst zoo'n wonderding gezien in amandelgroene rips; het capeje was gevoerd met zachtgrijze zijdp, waardoor het groen aan warmte won Van dezelfde zij als die voering waren ook het vestje en de kleine kraag, die bijna rond om de hals sloot. Het vestje, dat eerder als „spleetje" kon worden aangeduid, begon heel smal boven de kraag en liep dan bree der uit naar de ceintuur toe, die even boven de heuplijn viel: een grijs lakleer bandje met een kleine gesp. De rok was glad van achteren, doch had van voren drie en op iedere zijnaad één naar binnen springende stolpplooi. Een zeldzaam vlot en charmant toiletje, zeer geschikt voor een jonge, slanke vrouw I Onder die capes draagt u japonnen. De gekleede jumpers zijn zoo goed als geheel de mode uit Deze jumpers blijven nu alleen nog sportdracht en voor 's morgens in huis en zoo. Japonnen staan inderdaad veel aar diger, maar het is heel wat kostbaarder. Vroeger wa9 je keurig netjes als je je b.v. bij één gekleed mantelpak twee of drie blou ses of casaqucs aanschafte. Nu heb je even veel japonnen noodig I Enfin, 't is maar ge- lukkig, dat de prijzen dalenmen kan er tegenwoordig voor weinig geld heuscb al gauw aardig uitzien I Het model der japon nen is charmant. De taillelijn stijgt een beetje; het lijfje bloest wat over de ceintuur, die strak sluit om de heupen; daaronder valt dan soepel en ruim: de rok. Ik zag laast een robe van bedrukte crêpe marocain met een wit crêpe de chine vestje, die zoo overblousde; de ceintuur viel, als een sarong breed op de heupen en werd van voren smaller door een gesp, die de sluiting be-= werkte. De rok had recht van voren een drietal plooien, waardoor de indruk werd gewekt alsof de rok een overrok had. Op zij en van achteren viel hij gewoon ruim zonder speciale plooien. Langs den hals was geen kraag gezet, doch een lint maakte daar de japon af en viel van voren met losse einden naar beneden. De halve mouwen, glad in gezet, eindigden halverwege zeer wijd. Eén allerliefst toiletje moet ik ujioggauw. d.L. melk, 25 gram tarwebloem; 10 gram boter; 15 gram geraspte kaas; 1 ei cn een snuifje zout. Nu eerst de melk aan den kook brengen met de boter en een ietsje zout; doe er dan, als maar flink roerende, de bloem in en laat het mengsel even doorkoken tot het een ste vige massa geworden is. Neem dan het pannelje vaii het vuur, blijf steeds het deeg kloppen en meng er de kaas en het ei door (dooier èn wit). Vorm nu van het mengsel met twee theelepeltjes kleine ballen, laat die in den kokenden bouillon glijden en kook ze daarna in de dichtgedekte pan zachtjes mee tot ze blijven drijven. Dan kunt u de soep in de van te voren verwarmde soepterrine gieten. Een smakelijk gerecht, dal u zoowel aan de lunch als tusschenscholel aan den mid dagmaaltijd kunt gebruiken, zijn de „g e- vulde broodje s". Hiervoor moet'u zes geraspte broodjes bestellen, 50 gram Gruyère- en 50 gram Parmezaansche kaas, 3 eieren, 1 d.L. melk, wat zout eft peper en ongeveer 60 gram boter. Snijd eerst voor zichtig met een zéér scherp mes het boven ste kapje van de broodjes af; hol zo gedeel telijk uit en bestrijk ze met boter van bin nen. Breng vervolgens de melk aan den kook, roer er de kaas door; klop de eieren; voeg die er ook aan toe; verwarm het gansche mengsel nog even tot het roömig wordt en voeg er'dan wal peper en zout aan toe (proe ven of het zout genoeg is!) Vul nu do uitgeholde broodjes met dezen kaasroom, leg er de dekseltjes op, die ook van binnen met boter besmeerd zijn; be strijk daarna de broodjes rondom aan de buitenkant ^net gesmolten boter en zet ze op een geboterd bakblik in den oven tot ze croquant zijn. Ze moeten gloeiend heel worden opge diend, maak daarom van te voren het schaaltje, waarop ze binnen komen, in orde: plooi er een net klein vingerdoekje op. In plaats van met kaasroom kunt u de broodjes ook vullen met een mengsel van hard gekookte eieren, tomaten- p u t e, fijngesnipperde uien en geraspte kaas. Gebakken kaasplakjes zijn eveneens üt double usage: d. w. z. u kunt ze zoowel als lunchgerecht als bij den middag maaltijd gebruiken. In het laatste geval doen ze dienst als vleesch; ze passen dan b.v. bij koolraap, savoyekool, spruitjes, bloemkool, schorseneren eu lof. De groote moeilijkheid is ze warm te houden, want zoodra de plakjes afkoelen, worden ze taai. U heeft kaasplakken noodig van 1 c.M. dikte. Snijd er dan eerst vierkanten of rechthoeken van (±658 c.M. in de lengte en breedie. De plakjes moeten gepaneerd worden op de gewone wijze* haal ze door een papje van bloem en water of door een geklopt ei en* wjentel ze daarna door fijn paneermeel. Bak ze in de koekepan, maar wees niet te zuinig mei de lichtbruin gebraden boter. De plakken moeien ten slotte aan weerskanten knappend zijn en er goudbruin uit zien. Nu een paar vischsc hotels. Noorsche vischbeignets: Neem een bot o! schol van ongeveer 500 gram, 1 eetlepel slaolie, 3/4 eetlepel azijn, 60 gram tarwebloem, ongeveer 314 d.L. water; nog 3/4 eetlepel slaolie, 1 eiwit, fri tuurvet, wat peper en wat zout. Verdeel de visch in filets, oftewel neem er kop en staart af en haal dan de visch in vier deelen van de graat; verdeel ze in ge lijke stukken van 5 6-c.M. lengte en laat die een uur lang marineeren in het meng sel van olie, azijn, peper en zout. Druip nu én dan het vocht over de visch. Ga onder- tusschen uw gang om het beignetdecg te maken. Vermeng hiervoor de tarwebloem met wat zout en nèt zooveel water als er juist in kan worden opgenomen; dat zal ongeveer 1/2 d.L. zijn; voeg hier de tweede portie slaolie bij en verdun het deeg zoo danig met de rest van het water, dat het bij het opscheppen den lepel blijft bedek ken en dan zwaar naar beneden 'vloeit. Meng er dan luchtig bet stijfgeklopte eiwit door. Dompel nu de gemarineerde visch- reepen in het deeg en bak ze dan in dam pend frituurvet gaar en lichtbruin. Laat ze daarna uitlekken op grauw papier en schik ze netjes op een met een vingerdoekje be dekte schaal. Vischgehakt is ook lekker: u eet dat op restantendag! Het beste is snoek hiervoor te gebruiken; maar 't gaat met elke visch. U heeft 500 gram noodig, bene vens 70 gram oud brood zonder korst, pe per, zout, nootmuskaat, 1 eetlepel gehakte peterselie, 2 eieren, 60 gram boter. Haal alle graten uit de visch en hak deze daarna fijn; veimeng ze met l1/» geklopt eir week uw brood en druk het daarna goed uit; roer het dan ook door het mengsel evenals de verschillende kruiden. Draai er één groote of vier kleine ballen vai), bei strijk ze met het nog overgebleven halve geklopte ei, wentel ze door paneermeel en braad ze dan in een braadslee met de boter mooi bruin. De oven behoort vrij heet te zijn. 7 Tot besluit een smakelijk toetje: g e m- berflensjes. Noodig: 100 gram tarwebloem, 3 eieren* 7» d.L. melk, een vleugje zout, ongeveer 60 gram boter voor de flensjes, en. 1 fa d.L. kookroom, 17» d.L. melk, 20 gram tarwebloem. 2 eieren, 100 gram geconfijtet 'gember en öjj gram suiker voor het vul se). Maak eerst een flensjesbeslag door de eieren met wat zout te kloppen, daar de bloem bij te voegen en vervolgens te roeren of ie kloppen tot er geen klontjes meer zijn gevormd. Meng er dan geleidelijk de koude melk bij kleine beetjes door. Roer nu het vulsel: de eieren met de sui ker en de bloem; voeg daarbij langzaam de melk en de room en verwarm het mengsel al roerende tot de vla gaar en mooi gebon den is. Voeg hier dan de in kleine stukjes gesneden gember bij. Bak nu de flensjes gaar en aan één kant lichtbruin; leg een flensje mot den lichten kant naar boven op een schaal en strijk daar over een laagje vulsel; leg hier weer een flensje op en zoo om en om tot uw voorraad flensen en vul sel op is gebruikt. Hel laatste flensje moet als deksel fungeeren en dus met de bruine zijde naar boven worden gelegd. Strooi daarna over alles poeiersuiker uil. De flen- senberg wordt als een taart in punten ge sneden cn zoo rondgediend. Dank zij den lagen stand van den franc vertoont de Fransche handelsbalans in de Taatsle maanden een sterk verhoogde activi teit. Het uilvoer-saldo beliep voor de maand Augustus 308 millioen frans en voor de maand Juli 228 millioen. Intusschen, ook op andere wijze valt de invloed van de lage franc-noteering te onderkennen. Evenals m Duitschland destijds hel geval was, valt thans ook in Frankrijk te constaleereu dat te gelijk met het in sterkere mate optreden der inflatie-gevolgen, de vrees ontslaat dat het buitenland door het opkoopen van fondsen materiaal beslag zal gaan leggen op be- i langrijke economische organisatie. In I Duitschland heeft men indertijd ter bcstrij- ding van dit gevaar het stemrecht beperkt tot b.v. de preferente aandeelen welke voor buitenlanders niet verkrijgbaar waren in verband met de nationalileils-clausule. Den zelfden weg volgt men thans in Frankrijk, blijkens de gedragingen op dit gebied bij en kele kleinere induslrieele ondernemingen en blijkens de jongste uitgifte van hel welbe kende bankinstituut „Crédit Lyonnais' Vooral de geste van deze bank trok in Frankrijk en daarbuiten speciaal de aan dacht. Deze bank waarvan het kapitaal mo menteel 250 millioen francs bedraagt laat zich thans machtigen tot een kapitaalver- hooging tol 510 millioen. Het bedrag van 260 millioen wordt evenwel niet in eens uil- gegeven maar al naar gelang van den aard der omstandigheden waarin de bank zal verkeeren. De bank heeft dus de beschik king over 260 millioen waarmee zij eiken controle-aankoop kan afslaan. Bovendien beschikt zij tevens over de meerderheid. Maar, als zij dit nog niet genoeg, van deze 260 millioen nieuwe aandeelen zijn er 5 millioen preferent met een bijzonder stem recht, welke aandeelen natuurlijk in han den blijven van het bestuur. Elke 500 fr. no minaal van deze preferente aandeelen geeft een drievoudig stemrecht, '.erwijl het stem recht der gewone aandeelen zoodanig is, dat slechts met 10 aandeelen van 500 fr. nomi naal één slem kan worden uitgebracht. De Credit Lyonnais motiveert hare uitgifte met de bewering dat reeds 100.000 oude aandee len zich in Duilsche handen zouden bevin den. In dit verband zij van onzen kant opge merkt dat uiteraard elke i.iflatie tot gevolg zal hebben dat het buitenland zich van kost bare handelsobjecten meester zullen maken. Dit verschijnsel kon men in elk valuta- zwak land conslaleeren. Frankrijk maakt derhalve geen uitzondering. Toch vergele men niet Jat vele effectentransaclies plaats hebben niet alleen met het doel in het bezit to komen van bepaalde bedrijven, maar ter- wille van het speculatieve element dat in den aankoop zit van goede aandeelen in een valuta-zwak land. Na de inflatie-periode van Duitschland kon men het verschijnsel waarnemen, dat tal van effectposlen weer werden afgestooten omdat het bezit er van geen reden van bestaan had. Zoo zal het ter zijner tijd ook wel gaan ten opzichte van Fransche fondsen. Ook het z.g. geclausuleer de stemrecht is gedoemd t. z. t. weder ie verdwijnen. In Duitschland vindt men er het voorbeeld van. Daar doet men alle mo gelijke moeite om de aandeelen met meer voudig stemrecht wedeTom te doen verdwij nen. En zoo zal het ook in Frankrijk gaan, Bij gelijksoortigheid van economische ver schijnselen is er steeds een zekere co-inci- denlie waar te nemen. 10 Sept. 17 Sept. Londen 12,11114 12,111/8 Berlijn 59,39 1/2 59,42 1/2 Parijs 7,131/2 7,09 1/2 Brussel 6,81 6,851/2 New-York' .2,491/2 2,491/2 De omzetten op de valutamarkt zijn in den laatsten tijd wat gefuwd hetgeen ook op de totstandkoming van de noteering eoni- gen invloed heeft. Fransohe francs waren tenslotte wederom iets zwakker. Thans is de nieuwe Fransche leening ad 3 milliard aangekondigd, rentende 6 pCt. met een bo nus naar rato van de opbrengst van het ta- baksmonopoli, met een minimum van fr. 5 per jaar. Het Duitsche betaalmiddel noteer de in de afgeloopen week eenige fracties beter. Er schijnt nu wat meer soepelheid in de Duit «he kapitaal en geldvoorziening te komen, getuige de groote emissies welke wederom in de laatste weken in Duitsch land zelf werden gelanceerd en onderge bracht. De fondsenmarkl opende de jongste be- richlsperiode in een zeer omzichtige stem ming. Hef aanbod opzichzelf was gering, maar had toch al dadelijk een flauwe stem ming ten gevolge wijl het publiek zich vrij wel afzijdig hield. Laarbij komt, dat het pur bliek thans veel meer interesse voor de obli- gatie-, dan voor de aandeelenmarkt heeft. De beleggingsmarkl wordt in den laatsten tijd overstelpt met emissies, meestal om vattende belangrijke bedragen, en betrek-, king hebbende op solide oB5ecten. Het pu bliek wordt in zekeren mate er door gefasci neerd. De verhoogde- gelegenheid tot solide belegging heeft eenerzijds het gevolg dat men zich bij uitsluiting voor beleggings- i waarden interesseert nieuw kapitaal dus in die richting dirigeert. Anderzijds hebben ook herhaaldelijk omruilingen plaats van aandeelen in nieuwe obligaties. De Balaaf- schc kondigde haar laatste tranche aan van de groolc leening van f 72 millioen en blijk-/ baar wordt door de Kon. Shell-groep met ac-* licileit geboord. Ook had in de afgeloopen dagen de inschrijving op de Amsterdamschei leening plaats. Daarnaast noemen wij da Fransche spoorwegleening ad 30 millioen gulden en voorts de inschrijving op een aan zienlijk bedrag aan schatkist biljetten. Do Amslerdamsche leening mag inmiddels als mislukt worden beschouwd hetgeen een te-s leurstelling in de betrokken kringen oplei verde. Men moet deze mislukking beschom wen als een uiting van afkeuring in het fii nancieele beleid der Gemeente Amsterdam, Vooral de kostbare sociale plannen, van, welker uitvoering men geen contra-aequi» valent verwacht, men denke maar eens aan de markthal-plannen, wekkeu een zeker* ontstemming. Alles bij elkaar genomen wor den dus zeer hooge eischen aan de publieke geldmarkt gesteld. Evenwel, de geldmarkt heeft getoond een groote male van absorp tie vermogen te bezitten. Nochtans zal men in de komende maanden een sijging van den gcldkodrs kunnen verwachten. Gedurende vrijwel de gansche berichls- periode bleef de markt zijn kalm verloop behouden. Een uitzondering hierop vormden diverse» scheepvaart-aandcclen welke een bijzondere belangstelling genoten in ver band met de verhoogde noteering der vracht tarieven. Vele vrachtvaart-maatschappijen werken thaqs met een gunstig resultaat, hetgeen natuurlijk nog niet zeggen wil dat door de huidige opleving van de vracht vaart de minder gunstige maanden word n geodgemaakt. Nicvelt Goudriaan stegen be langrijk boven pari. Daarnaast noteerden Hol land-Amerika Lijn booger evenals de aandeelen der Indische lijnen. Op de culturen-afdceling heerschte een kalme stemming. Dc geheele technische si tuatie brengt mee, dat de aandeelenmarkt wat veronachtzaamd is» vandaar dat de stemming weifelt en diverse gunstige fac- toren in de koersen niet tot uitdrukking komen. Zoo b.v. bij suikerwaarden. De Visp gaat voort met te ve-rkoopen op basis van f 17.50 per 100 K.G., hetgeen ongetwijfeld een gunstig teeken is en voor de stabiliteit van de suikermarkt getuigt. Voor rubbers is de stemming zwak. In den regel valt. gedu rende de herfstmaanden op de rubbermarkt in anticipatie van de eischen der fabricatie cc-n toenemende vraag te conslaleeren, spe ciaal voor rekening van Amerikaansche fabrieken. Het heeft er echter "thans den schijn van, dat de groote aankoopen der Amerikaansche concerns achterwege zullen blijven, wijl de behoeften voor een groot deel reeds zijn gedekt. Dat de prijs eenige dagetf. geleden iels vaster is geweest vindt waan schijnlijk zijn oorzaak in de verwachlif*^ dat op het einde van het loopende kwartaal de restrictie wederom zal worden ingevoerd. Van koffic-aandeelen waren Soembev Mocdjoers vast van toon, terwijl van Han delsmaatschappijen Banda's eenige belang stelling trokken. Deze aandeelen noteeren thans om cn nabij pari. Voor thee-aandeelen bestaat momenteel geen belangstelling meer. Trouwens de vooruitzichten zijn van dien aard, dat hieruit geen stimulans voor specu latieve aankoopen kan worden geput. Dö oogst belooft overvloedig te zijn, vooral in Brilsch-Indië. Van mijnbouw-aandeelen waren Singkeft Tin bijzonder gevraagd in verband met de vooruitzichten van dc linmarkt, welke alge meen als zeer gunstig worden beschouwd^ De prijs voor het product blijft constant vaV cn heeft neiging tot een verdere stijging Vandaar dat Singkep Tin herhaalde maléa een belangrijk koersavans heeft kunnen boeken. Het bericht der emissie van de Balaaf- sche had geen invloed op de koersen van Kon. Olie. Voor Parijsche rekening bestond 0 eenige vraag, zoodat de koers zich vrijwel, heeft kunnen handhaven. Van induslrieele soorten waren kunstzijde-aandeelen eenigs- zins gedrukt en aan den Iageren kant. De Amerikaansche afdeeling had hier ten onzent een zwak verloop ondanks het feit, dat te New-York een verhoogde belangstel-* ling bestond, welke eerst op het einde dezer bcrichtsperiode eenigszins verflauwde. Hoe wel de geldmarkt in Wallslreet zeer ruim is en de koers betrekkelijk laag noteert, ver-, wacht men toch aldaar een stijging van den. geldprijs in verband met de eischen. die ge-, woonlijk elk najaar stelt. Men vreesde zelfs een disconto-verhooging van de Federal Re serve-Bank, vandaar eenige belangrijke ver- koopen op de New-Yorksche beurs. Overi gens waren General Motors flink gevraagd op geruchten van een extra-dividend. Bais siers beproefden herhaalde malen een ver koopsactie op touw te zetten, doch hieraan wist Wallslreet tamelijk wel het hoofd te bieden. Belegginswaarden zijn en blijven ten on* zent uiteraard aan den vasten kant. 10 Sept. 17 Sept. 6 pCt Nederland 1922 107 1074 6 pCt Nederland 1918 1024, 102 47» pCt. Nederland 1916 1004 10O 7 pCt. Ncd-ïndiö 1921 100Jü IOC 47» pCt. idem 1926A 98lK« 98% Amsterdamsche Bank 163)4 1634 Koloniale Bank 217*/ 216?/ Ned Handel-Mi j. 1*2% 1614 Holl. Kunstzijde Jurgens gew. aan<L 161?/ 167^4 Maekubee 116^4 Jl? Philips Gloeilampert 358'K« 346J4 Redjang Lebong v 271270 Singkep Tin 4734 509 Geconsolideerde Petroleum 170 170 Kon. Petroleum 3894 3864 Amsterdam Rubber 3284 3284 Hessa Rubber 463 457 Holland-Amerika-Lijn 493/ 55 Nederl. Scheepvaart-Unifl 1804 182 Mij. „Nederland" 182 1804 Cultuur-Mij. Vorstenlanden 182 1774 Handelsver. Amsterdam 077 673 Arendsburg Tabak Mij. 595 585 Deli-Mij. 4394 4304 Senembab Tabaks-Mij, 423 f19 Union Pacific aan<L M 1W6 1644 t Lm. Lj t 3—3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 11