Mededeeling „ZOMERZORG". e^/^Vrijdag a.$. 5 uiifS^ OPENING Rund-en Varkensslagerij Fijne Worst- en Vleeschwaren HET EEUWIGE IJS DAMESKOUSEN J; C. OUD OPERETTE-AVOND „THE CAT", LAND- EN TUINBOUW. IN EN OIW DE HOOFDSTAD. WEGENS FEESTDAG GESLOTEN A'tiamsch Couponmayazijn, Donkersteeg 13-15 JANVOSSENSTEEG 30 Speciaal Adres voor KENNISGEVING. Hedenavond Opening van ons filiaal QLARASTEEG12. De Zuidpool Expeditie van Kapt. SGOTT ZIE ONZE ETALAGE N.V. Boekhandel v.h. C. KOOYKER Nieuwe Rijn 16 t83 Hcchlers in Engeland verzwaren vonnis sen in vele gevallen met een aantal slagen met de ,,Cat". De reden hiervoor is te vin den in het feit, dat het gebleken is dat gevaarlijke misdadigers uiterst bang zijn voor deze zoo verschrikkelijke slraf. Onder vinding heeft geleerd, dat geen man, die ooil deze vrceselijke tuchtiging ondergaan Iheeft, ook maar de minste risico neemt om het slachtoffer van een herhaling te worden. De „Cat" van de vorige eeuw was een soort zweep, beslaande uit een leeren hand greep met negen uitloopers van riem, en dateert feitelijk van de oude Britsche ma rine. De ruwste zeebonk vreesde de „cat- o-nine-lails". Na den oorlog echter is dc „cat" overge gaan in een enkele zweep, beslaande uit één stuk leer, vastzittend aan een houten handvat, en is nu ook in gebruik hier in tuchthuizen en gevangenissen. Behalve de directeuren van deze instellingen hebben tegenwoordig ook rechters de macht om j,flogging" te bevelen. De vreeselijke uilwerking van de straf is zóó wel erkend, dat de grootst mogelijke zorg genomen wordt vóór de misdadiger aan de pijniging onderworpen wordt. Zoodra hij 't bovenlijf ontbloot heeft onderzocht een dokter zeer nauwkeurig zijn hart en dongen, en indien de man sterk genoeg ge acht wordt om de straf te ondergaan, bindt een van de gevangenbewaarders snel zijn armen op zijn rug. In een oogwenk is de misdadiger aan een paal gebonden, en de eerste slag toegediend in het bijzijn van den dokter en den directeur van de gevangenis. Zelden is het mogelijk om het bevolen aantal slagen zonder lusschenpoozen toe te dienen. Na vijf of zes is de misdadiger ge woonlijk al bewusteloos en moet hij bijge bracht worden vóór hij in slaat is '21Jn volle straf van bijvoorbeeld tien slagen 'jle ónder gaan, Hierna wordt hij haar ne'C h'o'spitaal gezonden voor behandeling. Het is misschien interessant op te mer ken, dat dc bekende uitdrukking „no room io swing a cat", niets te maken heeft met het huisdier, doch terug gezocht moet wor den tot het feit, dat in vroegere dagen in de bekrompen ruimte van de oude schepen het bijna onmogelijk was om de „cat-o-nine tails" rond te zwaaien. J. K. PLUIMVEE. Brood. Een kostelijk, ndet genoeg te waardeeren .<oeder voor al onze huisdieren, maar spe ciaal voor ons pluimvee is goed brood in allerlei vorm, mits zuiver en onbedorven, dus vrij van zelfs de geringste sporen van schimmel. Over de chemische samenstelling van brood zullen we hier niet spreken. Wie daar nut in ziet, kan de lijsten nagaan, waarin nauwkeurig tot in duizendste deeltjes de bestanddeelen zijn opgegeven volgens scheikundige analyses. Ook van andere voe- dcrsloffen wordt daarin nauwgezet in ge wicht of maat opgegeven hoeveel per dag moet worden verstrekt, als ware het dier een reservoir van allerlei stoffen. Als de practicus dat leest en opmerkt hoe som mige leeken over al die dingen blijven pie keren, dan komt hem een lach or 't gezicht, maar tevens beklaagt hij de beesten, die langs dezen theoretischcn weg als proef dieren dienen., Men is zelfs al verder ge gaan en allerlei extracten zijn samenge steld, die van wonderbare voedingswaarde belooven te zijn onder allerlei hoogdravende natuurlijk on-Hollandsche namen. Zoo ge makkelijk als men het dan voorstelt, is het in werkelijkheid niet. Gesleld men geeft iemand al de afzonderlijke grondstoffen noodig voor het maken van bijvoorbeeld een heerlijk gebak. Al voegt men dat alles nu in de juiste verhouding bijeen, dan komt er toch nog iels anders kijken, n.l. de vak kundige hand van den confiseur om het bedoelde gebak niet te doen worden een oneetbare massa. Zoo is het ook met het dierlijk lichaam. Elk individu doet het weer anders, evenals "elk fabrikant een verschil lend eindproduct verkrijgt met geheel ge lijke grondstoffen. Kinderen van één gezin, die allen hetzelfde, volkomen hefzelfde eten krijgen, groeien toch zeer ongelijk op, al naar de werkzaamheid van hun inwen dige organen, al naar de natuurlijke kracht, die zij bij hun geboorte mee hebben gekre gen. Wij leeren daaruit, dat het lichaam niet alleen de stoffen moet. ontvangen, op nemen, maar ook verwerken De organen moeten zelf de extracten uit het voedsel vormen en daaruit bloed, vleesch, been deren en veeren opbouwen, benevens de vereischle verterings-sappen. En zoo hebben wij in het brood een prachtig voeder, dat een schat van kracht- stoffen bevat. Men versla ons wel. Brood als hoofd- vocder op zich zelf zou wel eepigen lijd het lichaam kunnen onderhouden, maar toch, aldus eenzijdig gegeven, lot minder ge- wenschle toestanden leiden, b.v. tot vervet ting bij weinig lichaamsbeweging en bij sommige rassen. Wij spreken hier voor de kleine liefheb berij, waarbij wij gevallen kennen, dat el- ken dag na afloop van het twaalfuurtje eonige broodreslen worden rondgedeeld en waarbij het grootste succes behaald werd, zoowel wal gezondheid als eierproductie betreft. Hoe het brood tc geven? Eerstens verdeeld in stukjes slechts zóó groot, dat ze in één hap kunnen opgepikt worden Dat geeft de eerlijkste distributie, want met een groot stuk loopt één der die ren weg, krijgt het niet klein, terwijl in- tusschen de anderen zich tc goed doen, hun aandeel bekomen en er tenslotte voor dc eerste niets meer over is. Zoo krijgen som mige dieren te weinig. Voor kuikens en krielen worden de stuk jes brood weer kleiner gemaakt dan voor de grootrashoenders. Een andere manier is het brood een wei nig aan te vochten, goed uit te knijpen en in een bak of schotel voor te zetten. Ook kan het brood flink gedroogd worden, daar na gemalen en door het ochtendvocr ge- 'mengd is het uitstekend. Zoo komt in vele goede ochtendvoeders in den handel gema len brood voor. Verkeerd wordt de brood voedering als er te voel op eenmaal wordt voorgezet. Dan ontslaat bederf, verzuring en ook tegenzin van de zijde der hoenders. Op één ding moet streng gelet worden, namelijk op de zuiverheid van het brood, want zóodra er groene plekken en stippen zich op vertoonen, is het schadelijk en werkt als vergif. We daalden tot in kleinigheden af, maar wij willen goed verstaan worden en als men hot zóó aanlegt, zal men tot de conclu sie komen, dat brood een best bijvoedor is. Geen prettig vooruitzicht. In de bladen kon men destglda de mede deel ing lezen, dat het (communistische) Raadslid Winkoop aan B. en W. gevraagd had gelden beschikbaar te stellen teneinde ettelijke duizendtallen excusez du peul Amsterdamsche arbeiders, en wat hun inkomen betreft, daarmee gelijk te stel- j len ingezetenen in de gelegenheid te stellen op één dag heen en wéér, tegen uiterst j laag tarief de Jan Steen-tentoonstelling Ie j Leiden te bezoeken, waarop door B. en W. geantwoord was, dat, naar hun oordeel, het nemen van deze maatregelen niet op den 1 weg der gemeente ligt. Een paar dagen later verscheen de ont- werp-gemeente-begrooting voor 1927, waar- in door B. en \V. werd medegedeeld, dat dezo slechts met moeite sluitend was go- maakt, dat zijl zich niet ontveinzen, dat liet beeld der begrooting weinig opwekkend is; dat het belastbaar inkomen in deze ge meente een sterke daling vertoont en dat om ai die redenen noodzakelijk is, het ver- mer.igvuidigingscrjfer voor de heffing der inkomstenbelasting te brengen vau 0.8 ep 0*7, wat voor den belastingbetaler neerkomt op een belastingverhooging van ongeveer 1b pet. Eveneens is vermeld, dat B. en W., niet tegenstaande die weinig opwekkendo inede- dceling omtrent den linancieelan toestand der gemeente, het ongeraden achten geen uitvoering te géven aan dè voorgesteldel plannen tot het hervormen van ons markt wezen cn bet doen bouwen van centrale markthallen met al hetgeen daaraan annex ia en waarvoor de uitgaven geraamd worden op een bedrag van ruim tien millioen gul den, met het vooruitzicht, dat van de ex- politatie dier markthallen eerst over twintig jaren bet eerste voordeel zal kunnen worden verwacht, berekend op rond 40 duizend gulden, welk voordeel dan tien jaren later tot ongeveer 158 duizend galden aal zijn gestegen en daarna geleidelijk gTOoter zal worden. Welnu, wanneer men die mededelingen, die ik zoo juist heb beschreien, met elkander beschouwt, dan ziet men, dat er, om met een verzachtende variant uit de „Hamlet" te spreken, „something wrong" moet zijn in bet bestuur der groote stad Amsterdam en ook in het brein, van ben, die met den heer Wijnkoop zouden hebben willen ingaan op het denkbeeld om, eenige „duizenden inge zetenen" een uitstapje naar de Jan Steen- ten toonstelling te Leiden te doem maken, terwijl men hier toch al lang wist, dat do hoofdstad er financieel niet zoo mooi voor stond. Men kan nög zoo overtuigd zijn van de opvoedende kracht, die uit kan gaan van het bezichtigen van een rijke ver zameling werken van onzen groeten schilder en dat eigenlijk aan geen starveling de gelegenheid om dio kracht te verwerven, mag worden ontzegd, toch is loet schoone denkbeeld zulk een bezoek aan velen, die niet financieel-krachtig genoeg zijn als zij zulks inderdaad zijn te gunnen op kosten der gemeenschap, zeker hl te dwaas,' wanneer men weet, dat die gemeenschap het aangename vooruitzicht krjjgt nog een béétje meer door den fiscus te worden geplukt I)o juistheid van B. en W. om op het voorstel van den heer Wijnkoop niet in te gaan, zal door de over-groote meerderheid van Am sterdam's burg-rij dan ook zeer zeker geen oogenblik worden botwijfeld, terwijl aan den anderen kant bet nög ingrijpender voorstel van het Dageljjksch Bestuur met betrekking tot de groote markt-hervormingen zeker, aie die voordracht straks aan de orde komt, ook wel belangrijke bestrijding zal vinden. Niet om het voorstel zélf. Het is een niob te weerspreken feit, dat het marktwezen, zooals dit op hot oogenblik te Amsterdam is ingericht ik spreek nu natuurlijk niet van de avond-buurtmarktjee, waar de kleine man zijn inkoopon doet, met name op Za terdagavonden niet meer aan de eischen eener wereldstad voldoet. Onze groenten- markt, daar achter de Marnixstraat, moge indertijd nog zoo goed bedoeld zjjn ge veest, zjj past thans niet meer in het cen trum van een geheel nieuw verrezen stads wijk; de aardappelmarkt langs de Prinsen- graoli' moge nög zoo iets typisch Amster- damsch zijn, ze heeft voor onzen tijd af- geoaan en zoo zouden er nog meer markten te noemen zijn, die verspreid zijn over de stad. Wanneer men dien geheelen handel zou geconcentreerd hebben op één doelmatig terrein met daaraan verbonden goed inge richte markthallen op eon terrein, ook als 't geprojecteerde, hetwelk door gemakkelijke verbindingen gemakkelijk bereikbaar is voor kweekers, tuinders, boeren, die hun producten naai de staid brengen, dan is het buiten twijfel, dat de geheele handel profiteeren zou en wijf kunnen' aannemen hetgeen B. en W. io hun voordracht zeggen: „Jat door dergelijke goed ingerichte markthallen en omliggende terreinen, evenals in buitenland- Eche steden, de handel verlevendigd zal w orden en zulks de stad ton goedte zal ko men". Een andere vraag is echter of zjj gelijk hebben, wanneer z.j beweren, dat hes lot stand brengen dezer verbetering geen uitstel meer kan lijden en zij dus, niettegen staande - den financieelen toestand der ge meente, niet aarzelen tot aannemen der betreffende voordracht te advieceren. Daarentegen zal met een lang niet slui tende begTOoting voor ons en een belang- rtke belastingverhooging in uitzicht bij zéér veler, hier een lang niet ongereebte twijfel bestaan, een twijfel, die ontegenzeggelijk eerlang bij een aantel leden ran den Raad uiting zal vinden. Zij zullen allicht vragen, datgene, wat door velen thans reeds ge vraagd wordt: of dergelijke uitgaven niet wat kunnen worden uitgesteld tot betere dagen en zij zullen zeker ook '"Jagen of Amsterdam niet wat goedkooper bestuurd kan worden, dan thans bet geval is. Van den kant van B. en W. wordt be weerd en men heeft niet het recht te twijfelen of zij zijn dit zeggende volkomen te goeder trouw dat zij zoo goedkoop beboeren als mogelijk is en dat zij reeds bezuinigen waar mogelijk is, waartegenover echter de* vraag zou kunner. worjon gesteld: jnaar kan het niet nög wat minder en kunnen vele uitgaven niet achterwege blijven, nu do toestanden niet rooskleurig zijn? Wordt werkelijk de tering wel voldoende naar de nering gezet? Ce „duizenden", die de heer Wijnkoop naar de Jan Steen-tentoonstelling had wil len zenden, zullen van belastingverhooging direct niet zooweel nadeel ondorvinden, maar degenen, die er het meest voor zullen moeten opbrengen, konden wel eens nög meer dan reeds het geval is-geweest, naar gelegenheid omzien de stad te verlaten en zich elders te vestigen; meer gaan kijken naar steden als Den Haag brjv., waar het óók zoo schit terend niet is, maar waar B. en W. toch juist bij het indienen der begrooting over de residentiestad schreven: „dat zij meenen, dat geen middel onbeproefd meet worden gelaten om belastingverhooging te voor-komen en zjj opnieuw zullen onderzoeken waar be zuiniging kan worden aangebracht." Het zou zeker onbillijk zijn, als we hier zouden beweren, dat het Dagelijksch Be stuur der gemeente uitsluitend de schuld draagt van den ongunstigen financieelen toestand, want die is voor een groot deel zeker te wyten aan den wetgever, die op de gemeenten maar lasten geschoven heeft, zonder blijkbaar voldoende na te gaan of dis overal wel te dragen waren men denke in do eerste plaats maar eens aan onze ondorwijs-wetgeving en aan den alge- mee nen wereld-toestand, waarin van wel vaart over het algemeen nog lang gem sprake is. Evenmin zou het billijk zijn, wanneer men onze bestuurders vërwjjten ging, dat zij in de laatste jaren zooveel gold uitgegeven hebben om het „toilet" van Amsterdam steeds te verbeteren en dat zulks een boel minder zou hebben gekund. Ik geloof, dat dusdanig Verwijt onbillijk zou zijn, want het toilet eener groote stad mag men, zeker niet in dezen tijd, waarin het wereld-verkoer zich zoo heeft ontwikkeld, geenszins onderschatten de buitenwereld kijkt allereerst naar het uiterlijk en naar hetgeen een groote stad te genieten kan aanbieden en de buiten wereld te trekken is wel in de eerste plaats de groote plicht van een stadsbestuur. Maar dat alles neemt toch niet weg, dat de Amsterdammers, die thans geweldig mop per en over het „aangename" vooruitzicht, eerlang weer idem zooveel meer te moeten opbrengen, niet geheel ongelijk hebben, als zij vragen, of het in menig opzicht niet heel wat zuiniger zou kunnen. Do groote vraag is vermoedelijk wei deze: „of Amsterdam wel zooveel beter af is geworden nu het naar aflo kanten hqen zooveel omliggende gemeenten geheel of gedeeltelijk binnen )ia3 grenzen heeft getrokken, die de ach at LA maar heel weinig voordeel hebben aau-J bracht, althans vooreerst, en gedwongeg hebben tot héél groote uitgavenb Napleiten helpt in deze heelemaal niet meer, we zrn nu geworden een héél groot Amsterdam ea dienen de consequenties te aanvaarden, die derei grootheid medebrengt, maar juist daarom moest men pogen in alles zoo zuinig mogelijk te werken Of dat inderdaad ge- daan ie, is een groote vraag. We hebben hier allerlei uitgaven zien doen. die bed prachtig zouden zijn, wanneer we het geld voor het opscheppen hadden, doch die onder de bestaande omstandigheden wel wat over dreven schijnen. Daar heeft men: Vaeantie-toeslag voor ons legér gemeente-werklieden, heel aardig, maai' voor een berooide schatkist, over dadige vriendelijkheid; subsidies aan een buitengewoon aantal instellingen op allerlei gebied, maar waarbij men zich toch afvraag! of het zoo vreoseljjk zou wezen als eed aantal dier instellingen van stadswege on gesubsidieerd bloven fcn of zij zonder dié subsidies ook niet zonden kannen bestaan. Daarnevens de groote vraag: is hot wer- kelt, k noodig, dat deze gemeente zóóveel duizenden ambtenaren en werklieden in dienst heeft als het geval is en is het óók werkelijk noodig, dat de salarisschalen bjj al die takken van dienst zijn, datgene wat zij zijn, wanneer men ze vergelijkt met ge- IHksoprtige werkzaamheden in particulier^ bedrijven? Is het inderdaad gebleken, dat de gemeentelijke ondernemingen, waarvan het publiek zooveel mogelijk gebruik meet ma ken, wel zóó worden geëxploiteerd, dat ze zooveel afwerpen als men er brj particuliere exploitatie uit zou kunnen balen? Ik denk aan de telefoon, Waarvan het jaarlrjksch abonnement bedraagt voor een onbeperkt aantal gesprekken f168 en voor degenen, die er met zooveel gebruik van maken als een zakenman f120; zou men met abonne mentsprijzen van b.v. f70 h f80 's jaars niet honderden klanten meer kunnen krjgen en meer verdienen?. Is onze tram niet veel te duur met het uniformtarief van 10 cent, in plaats van sectie-tarieven van een stuiver en met onze schijnbaar goedkoope eenmanswagens, doordat men er een con ducteur op uitspaart, maar die het publiek mijdt, omdat ze in tal van opzichten zoo ongerieflijk mogelijk zijn? Ziedaar een paar vragen, die men hoort in deze dagen, nu aanzetten der belastingschroef opnieuw dreigt, en er zouden er meer te stellen zijn. Maav het feit blijft bestaan het vooruit zicht is voor de Amsterdammers niet aan lokkelijk en het genot eener genoten vacantia wordt hun door deze ontwerp-begrootiug wel akelig vergald. SINI SANA. LICHTINGEN BRIEVENBUS PERRON H. S.M. Op werkdagen: Amsterdam Rotterdam Utrecht Richting: *3.15 v.m. '3.15 v.m, 6 15 v.m. 7 15 v.m. 7.—? v.m. 125 n.m, 10 30 v.m. 9.30 v.m. 3.55 n.m. 12 10 n.m. 1 45 n.m. 8.12 n.m. 1.25 n.m. 4.20 n.m. 3 30 n.m. 4.45 n.m. 3.40 n.m. 5n.m. 1 5.n.hn. 8.10 n.m. 6.15 n.m. 11.10 n.m. 9.30 n.m. - 10 20 n m. Des Maandags en daags na een feest' dag niet. Op Zon- en feestdagen: 3.15 v.m. 315 v.m. 11.45 n.m. 5.05 n.m. STATION HEERENSINGEL. Bus aan den trein, niet op het perron. Vertrek der posttreinen op werkdagen tt 12.17 4.24 en 6.46 n.m. In de nieuwste M ode-k leuren. Prachtige pasvorm, extra versterkten hiel en teen. 3teed9 een uitge' breide 60rt. tegen de bekende lage prijzen voorradig. G76 A'damsch Couponmagazijn van Vrijdagavond half zeven tot Zaterdagavond kwart voor acht uur 681 Fa. J. v. d. WIJK Tevens A'damscii Verkooplokaal, Haarl.straat 99 Daar onze Opera-Avond zoo'n sncces was, gaan wij op den ingeslagen I weg voort en hebben wij morgen Vrijdagavond 17 September een met versterkt Orkest In het Cafó-Restaurant. Gewone Avond-prijzen cn geen Enfrée. PROGRAMMA. 1. Marsch aus Fliegende Ritt- meister Dostal. 2. Walzer aus Saltimbanques Cannb. 3. Ouverture „Indra" Libcke 4. Bacarolle aus Hoffmann's Erzühlungen Offenbach. 5. Cabaret Princes Kalman. 6. Walzer aus Fledermaus Strauss. 7. La Bouche Yvain. 8. Ouverture Frau Luna Linckb. 9. Lied aus „Der Favorit" Stolz. 10. Zigeuner Baron Fantasie Strauss. 11. Walzer aus Walzertraum Strauss. 12. Rose von Stambou! L. Fall. Alle Operette'** worden op verzoek gespeeld. Bij oos is 't altijd gezellig. 699 DE DIRECTIE. A MS VAN DE Bij welke gelegenheid wij een HAM en een LEVERWORST beschikbaar stellen, waar een ieder naar mag raden hoe zwaar ze zijn EERSTE KWALITEIT CONCURREEREKDE PRIJS rut.75— Gelieve briefjes met gewicht, naam en adres af te geven. Beleefd aanbevelend, 703 Specialiteit in eerste kwaliteit Versch en gerookt Faardenvleesch. Neemt proef met onze prima kwaliteit Worst. Vergelijk onze concur, prijzen. 684 Biefstuk (haas) Bielstuk Rosbief Baklappcn Lappen Gehakt S pond voor I 0.80 I 0.70 f 0.60 f 0.50 I 0.40 I 1.00 f 0.30 Beleefd aanber. A. A. OEN OS, P.K. Koursleeg 21, Clarasteeg 12 Kost thans slechts f 2.90 in prachtband „Schokkende tragiek, trouwe opofferende Kameraadschap, toewijding aan plichtideaal zijn in dit mooi geïllustreerde werk te vinden" In deze nieuwe Editie zijn alle Foto's opge nomen! Ook degenen, die de Film zagen zullen dit boek in bezit wenschen te hebben voor dezen buitengewoon Jagen prijs 2—3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10