Geëtaleerd: P. H juëNmQORN ZOON HEERENHUIZEN Bezoek onze Moderne Kapsalons LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 15 September Derde Blad Anno 1926. rt0RMASICAR£ Ti XERK- EN SCHOOINIEUWS. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. KUNST EN LETTEREN. H LA RLE M 31 ERSTR. 150 2-pers. Leidsche Wollen Deken f 5.40 Gewatteerde Dekenf 5.65 Madras-Gordijnen, per paar. f 5.90 Axminster Karpet en 3x4 f 14.95 RADIO Le den Oude Rijn 5 nabij de Hoogstr, - Teief. 1782 HKT KEWIG-E IJS Voorradig bij Boekhandel „PATRIA'' 2 Alle eerste klasse merken - Piano's vanaf f 600.- TE HUUR: TB KOOP Dansinstituut „WILLEMS" Corresp -adr. Valkenboschkaée 645 J. H. LAKEN Stationsweg 31 - Telf. 2608 No. 20401. RECLAME. 1PTC BUZONDF0<; 9959 Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Hattum, L. van Ifaslrigt te Harderwijk. Gerei. Kerken. Bedankt: Voor Lopik, A. Wijngaar den te Baarland. Chr. Gerei. Kerk. Beroepen: Te Barendreckl, J. D. Barth, te Alphen aan den Rijn-, te Zaan dam, J. Visser, te Leeuwarden. T weetal: Te Steenwijk, B. J. Croes, te Bussum en M. ïïoltrop, te Ulrum. Doopsgezinde Gemeente. Beröepen: Te Aalsmeer, O. L. van der Veen, te Wieringen. Aangenomen: Naar Oude-Bildtzijl. L. D. G Knipscheer, cand. te West-Knol lendam (N.-H.). Naar Zwammerdam, H. kramer te Alkmaar. De Gereformeerde Kerken. Gisteren vergaderde wederom de clas- fcis-Haarlem der Gereformeerde Kerken. Besloten werd de zaak van ds Van Duin van Haarlemmermeer-Oostzijde niet in het openbaar te behandelen. Aan het eind der izitting werd het volgende officieel mede gedeeld -»■ Na breede bespreking, nadat de depu- jtaten synodi en de deputaten ad art. 49 K.O. zijn heengegaan, besluit de classis >fgezien het advies van de synode van As sen en kennis genomen hebbende van de yerklariDg van ds. Van Duin, de schorsing $tp te heffen." Tien stemmen verklaarden zich tegen en Ï7 stemmen vóór de opheffing plus 1 Jhl an co. De afgevaardigden van de kerk van Oostzijde teekenden protest aan volgens besluit van hun Kerkeraad. In behandeling kwam voorts het rapport fler classïcale commissie inzake de losma king van ds. v. Duin van de kerk van Oostzijde. Besloten werd a.s. Vrijdagmorgen half- tien weer bijeen te komen en de deputa- ifcen synodi en die ad art. 49 K.O. voor die yergaderiDg uit te noodigen. Wij kunnen aan deze mededeelingen nog toevoegen, zegt het ,,Hbld." dat de gene rale synode ten spoedigste met het hier boven bedoelde protest van den Kerke raad van Haarlemmermeer-Oostzijde in kennis zal worden gesteld. Wat voorts de zaak-Van Duin aangaat, verneemt het blad, dat een gerucht als zou een der in bovenbedoeld communiqué ge noemde deputaten uit een onderhoud met ds. Van Duinv den indruk hebben gekre gen, dat laatstgenoemde thans ook ten op zichte van de beide paradijsbooraen een niet traditioneele opvatting zon voorstaan, van allen grond is ontbloots Ds. Van Duin handhaaft zijn standpunt, ook ter gene rale synode ingenomen. Wenschen in zake 't Handelsonderwijs. Het Verbond van Ned. werkgevers heeft een adres tot den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetènschappen gericht, betref fende T handelsonderwijs. In dit adres wordt den minister verzocht: lo. te willen bevor-" deren het tot stand komen ^an een wet op het handelsonderwijs, waarin hel eigenaar dig karakter van dit onderwijs, opleiding voor de practijk van nijverheid en handel, wel zijn gewaarborgd, en 2o. te willen be vorderen, dat in deze wet het toezicht op het handelsonderwijs mede zal worden gelegd in handen van personen, die volledig met de eischen van de practijk van het zakenleven op de hoogte zijn, b.v. voor hel locale toe zicht. aan te wijzen door plaatselijke ver- eenigingen van zakenmenschen en voor hel landelijke toezicht door de centrale werkge versorganisaties. Gestoorde bruiloft De ambtenaar van den Burg. Stand te Voor- burg zou gistermiddag een bruid en bruide gom in den echt verbinden. Op het afge sproken uur verschenen evenwel niet de a.s. echtgenooten, doch werd bericht gezon den. dat liet huwelijk wegens afwezigheid van den bruidegom niet kon doorgaan. De bruiloft, die in hotel Wykerbrug zou worden gehouden, moest daarom ook wor den afbesteld. Inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. hebben die ven, met behulp van een valschen sleutel zich toegang verschaft tot het pand aan de Van Oldenbarneveltstraat te Rotterdam, waarin gevestigd is het afbetalingsmagazijn van de N. V. Centraal. Een partij 9chocnen, dekens en kleedingstukken tot een waarde van totaal f 300 is gestolen. De boven het magazijn gelegen kantoren zijn doorzocht. Er wordt daar echter niets vermist. Aanrijding. De 4 8-j' a r i g e S. L. is gisteravond te Den Haag op het Stieltjesplein met zijn fiets tegen een boom gereden. De man kreeg een schedelfractuur en moest In het Ziekenhuis aan den Zuid- wal worden opgenomen, waar hij is over leden. Branden. Op de model- boerderij Cleefswit onder Gemert is de korenschuur in vlammen opgegaan. Een groote voorraad rogge en haver ging verlo ren; bijna de geheele pas binnengehaalde oogst, het gewas van circa 40 morgen bouwland, is een prooi der vlammen gewor den, alsmede een dorschkas met zelfbinder en -persen. De oogst was slechts voor een f 6000 ver zekerd. Te Nieuwolda is boerderij van deii landbouwer Wester afgebrand. Getracht wordt het voorgebouw (e behouden. Gisteren is te Didam de groote boerderij van Th. Geene totaal afgebrand. Het vee kon wordeii gered. Assurantie dekt de schade. Verdronken. Een 3-jarig meisje van de familie K., uit de Gouwe straat te Utrecht, is gistermiddag bij het spelen ter hoogte van de Liesbosch in het Merwedekanaal te water geraakt en ver dronken. De politie was spoedig ter plaatse. Het dreggen was echter vergeefsch. Daarop begaven inspecteur van politie Weyburg en de agent van politie Van 't Hul zich te water en hebben het kindje van den bodem naar boven gebracht. De levensgeesten ble ken echter reeds geweken te zijn en kunst matige opwekking heeft niet meer kunnen baten. Aanranding. Gistermor gen omstreeks tien uur fietste een dame over bet eenzame fietspad langs de spoor lijn OosterbeekWolfbezc, toen ter hoog te van Wolfheze uit het struikgewas plot seling een roan te voorschijn trad, die haar van de fiets trok. Hij wierp zich boven op haar, pakte haar vast, en trachtte iets in haar mond te stoppen. De dame weer de zich geducht en met inspanning van ai haar krachten wist zij te voorkomen, dat haar mond werd gesnoerd. Op haar geroep: Daar komen menschen, voelde de aanran der zich niet meer veilig en trok zich in het struikgewas terug. Haastig stapte de dame weer op de fiets en repte zich naar het politiebureau te Oosterbeek, vanwaar men onmiddellijk per auto en met speur honden met haar naar de plek des onheils toog. Woningnood. Men schrijft uit Enschedé: Dat er ook in Twente nog woningnood heersoht, moge blijken uit Iiefc volgende tragische geval, dat zi^h hier heeft voor gedaan. Vorige week Maandag werd een gezin, bestaande uit man, vrouw en 8 kinderen uit zijn woning aan den Kuipersdijk gezet. Maandag, Dinsdag en Woensdag heeft het heelc gezin den nacht op het politiebureau doorgebracht-. Overal werd gezocht, doch nergens was een woning te vinden. Het gezin werd daarom gratis onderdak in een logement aangeboden, doch hiervan wenschte men geen gebruik te maken. Vooral de vrouw klopte herhaaldelijk bij het gemeentebestuur aan om een woning, echter steeds tevergeefs. Daar de men schen beslist weigerden in een logement te gaan, zat men hier voor een moeilijk geval, waaraan ook het gemeentebestuur niets kon doen. Het kwam zelfs zoo ver, dat de vrouw naar het stadhuis ging met medeneming vap haar acht kinderen. Toen haar opnieuw gezegd werd, dat er geen woning te krijgen was liep ze weg, haar kinderen op het stadhuis achterlatend. De vrouw heeft daarna getracht zich van het leven te berooven. Waar dit echter nog tijdig ontdekt werd, slaagde men er in de vrouw in het leven te houden. Zij is nu met de jongste kinderen in het R.-K. Zie kenhuis opgenomen, terwijl de man met de andere kinderen in een logement ver blijf houdt. („Vad.") Een pseado-politieman. Door de rijkspolitie te Iersekè is proces verbaal opgemaakt legen zekeren G. uit Kapelle, die zich voor Rijksveldwachter uit gaf, fietsers aanhield, belastingplaatjes con troleerde en zelfs de netten van visschers ging nameten. Vechtende zwagers. Te As sen is gevankelijk binnengebracht A. M.. arbeider te Barger Compascum, verdacht van poging tot doodslag, daar met een re volver op zijn zwager te schieten, waardoor deze verwond werd en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Mëvrouw tot het dienstmei»- je, pas van buiten gekomen: ,,Dientje, mijnheer is verkouden, je snoet vanavond een kruik klaar maken." Het meisje: „Met rum of cognac, me vrouw V' Beskoop. De Stscrf. 176 bevat de sta tuten der N. V. G. C. Sliedrecht en Co.'s Kandelskweekerij alhier. Onder den veestapel van den land bouwer B. alhier, is mond- cn klauwzeer uitgebroken. Gisteren had de heer A. v. K. het ongeluk, met z'n rijwiel in de sloot te ge raken. Van K. kon zich met moeite bevrij den en zoo zwemmende, den wal weer bereiken. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen den voormaligen broodbezorger van de Centrale Bakkerij alhier, wegens verduistering. Noordwijk. Vóór de derde maal hebben de IjCerkstraatbewoners hun gezellige avond gehouden, een avond waaruit steeds weer spreekt de goede saamhoorigheid en allen zich gevoelen als uit éfin groot gezin. Reeds de aanblik van de voor deze gele genheid feestelijk versierde Z3al van café Flora", gaf een pretligen indruk. Van lieverlede vulde de zaal zich met gasten waarbij zij ontvangen werden door de VTOolijke tonen van piano- en vioolmuziek van de heeren Bemelman en Van Zanten. Nadat een 150-tal gasten waren aangeze ten, opende de voorzitter, de heer Jos. Westgeest deze feestelijke bijeenkomst en heette allen van harte welkom in het bij zonder de aanwezige bestuursleden der Oranjevereeniging inet hun dames. De avond werd doorgebracht afwisselend bij muziek, voordrachten eo eenige ah tracties, tezamen vormend een zeer gezej- lig feest, dat op een reeds vergevorderd uur werd besloten. Valkenburg. --Oranjefeesten. Begunstigd door mooi weer hadden hier de Oranjefeesten plaats. Met de muziek voorop trokken de schoolkinderen naar het raad huis. Daar zette het hoofd der school voor de kinderen uiteen, waarom wij Oranjefeest vieren en liet vooral uitkomen de nauwe band, die Nederland en Oranje bindt De voorzitter van de feestcommissie de heer van Sillevoldt opende nu met een kort woord het feest, waarbij hij vooral de nadruk legde, dat een Koninginnefeest waardig gevierd moest worden. Hij stelde voor een telegram van Hulde aan H. M. te zenden, wat met luid applaus begroet werd. Met begeleiding van de muziek werden toen door allen twee cou pletten van het oude Wilhelmus gezongen en daarna werd in optocht achter de Har monie een wandeling door de gemeente ge maakt Bij den Burgemeester werden, aTs vertegenwoordiger van H. Majesteit, een paar vaderlandsche liederen gezongen en toen naar school. Vele kinderen hadden een ver- sièrde boog of krans bij zich, waarin Oranje de hoofdtoon was. Dat gaf aan den optocht een kleurige en fleurige aanblik. In de school werden de kinderen rijkelijk onthaald op limonade en verschillende versnaperin gen. Ook werden met allen spelletjes ge daan, waarbij voor elke groep een tweetal fraaie prijzen beschikbaar was. Toch ging geen kind met ledige handen naar huis, want voor elk was een mooie troostprijs beschikbaar. Zoo'n dag met de bb'jde jeugd maakt ook de groolen verheugd Bestuur en personeel van de school kunnen dan ook met voldoening op hun werk terug zien. Na de kinderoptocht waren ook de spel letjes voor de grooteren begonnen Het hard- loopen met hindernissen voor jongens en boodschaploopen voor meisjes bracht de lachspieren vaak duchtig in beweging en bewees, dat er volop genoten werd. Ook het ringsteken op de fiets en ringrijden met paard en tilbury had veel bekijks De meeste belangstelling trok weer de tonnen dans: voor jong en oud een vermaak om te zien. Tot slot van het dagfeest het kuipje steken. Velen werden begunstigd met een nat pak; enkelen met een prijs en dat zijn juist degenen, die droog blijven. De uilslag van de verschillende spelen is: Hardloopen met hindernissen: 1ste pr. W. Zandbergen. 2de pr. M. Korpershoek, 3de pr. P. v. Steijn. fioodschappen halen: 1ste pr. Joha. Rhijns burger, 2de pr. G. Jansen, 3de pr. L v. Steijn. Ringsteken op de fiets: 1ste pr C. Rhijnsburger, 2de pr. G. Oosterlee, 3de pr. P. Oosterlee Az.. 4de pr. P. Oosterlee Abr.z. Tonnendans: 1ste pr. N. Slootweg. 2de pr N. Oosterlee, 3de pr. M. Slootweg, 4de pr. T. Bol. Ringrijden met paard en tilbury: lste pr. Mej. B. Los en de heer D. van Egmond, 2de pr. mej. v. Veen en de heer G. Slootweg, 3de pr. Mej. N. v. Egmond en de heer J. Bos. Kuipjesteken: ls(e pr. Jotis». Rhijnsburger, 2de pr. C. Jansen. 3de pr. G. Bamhoorn. Met een kort toepasselijk woord werden de keurige prijzen door dén voorzitter aan de gelukkige winsters en winnaars uitge reikt De Harmonie heeft zich den geheelen dag zeer verdienstelijk gemaakt door het feest op te luisteren. In den kinderoptocht en bij de spelen, den geheelen dag heeft zij de feestvreugde verhoogd door goede muziek te geven. 's Avonds heeft de Harmonie van Katwijk aan Zee een concert gegeven. Ieder heeft teen kunnen genieten van werkelijk zeer goede muziek. Het was echt gezellig; geen wanklank werd gehoord. Om de avond zoo gezellig mogelijk te ma ken werd om negen uur een lichtstoet ge formeerd. Enkelen deden mee met een aar dige groep. De prijs werd door de jury. be slaande uit de dames Lotsy. Haantje en Van Haarlem, toegekend aan de auto, waarop de Ned. Maagd, met gevolg. Aardig was ook een leuk versierde trekwagen, waarin een klein meisje mei zes meisjes tot gevolg. Dit was geheel eigen werk en hel was jammer dat daar geen prijs voor beschikbaar was. Politie le paard voorop; twee muziek corpsen in den stoet, Katwijk a. Zee en „Valkenburgs Harmonie** werd een omgang door de gemeente gemaakt. Velen liepen mee met oranjelamprons en zoo werd het een heele stoet. Alles was op de been, jong en oud, en ieder genoot. Tot slot bedankte de voorzif ter vanaf een der wagen9 allen voor hun prettige medewerking, inzonderheid d >n Burgemeester, die, ook door het beschikbaar stellen van prijzen, veel tot hel goed slagen van den dag meewerkte. Tot slot speelde „Valkenburgs Harmonie" het Oude Wilhel- Wassenaar. De Slscrt 176 bevat de stalulen der N.V. Maatschappij tot Exploi tatie van Onroerende Goederen „Witlen- hurg", alhier. NURMI GESLAGEN Zondag j.l. wLl de DuiLscher üi ivitzer Nurmi op de 1500 Meter met eenige meters verschil achter zich te laten. Hierboven een kiekje van de finish, waarbij Nurmi als deTde aankomt.- Tweede is de Zweed Wide. Kerkconceit mevr. A. Nooxdewiex-Reddingius In hefc programma van het kerkconceit Vrijdagavond te geven in de Pieterskerk door mevr. NoordewierReddingius, komt een kleine wijziging n.l. „Süsse Stille" van Handel, vervalt, waarvoor in de plaats komt: Aria van J. A Hasse. Wy twijfe len niet, of een groote schare van toehoor ders zal mevr. Noordewier en haar mede werkers, vóór haar vertrek naar Amerika nog eens willen hoeren met het met zorg samengestelde programma. „Leonti entje". Mevr. Annie v. d. Logt MelsertVan Ees, zal haaT 12*£-jarig jubileum vieren in „Leontientje", getrokken uit den bekenden roman van Felix Timmermans ,,De pastoor van den Bloeyenden Wijngaerdt", door -den auteur en Eduard Veterman FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: W. Schouten, meubelmaker, Leiden rechter-comm. mr. W. J Berger; cur. mr. A. J. Sormani, te Leiden. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Breestraat is4» Firma A. HILLEN* Stationsweg, T. RIJSBERGEN Sigarenhandel, Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. 1. H. WITTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAM ?WTCHT. Kiosk Prinsessekaöe. en bii IOH. HOGER VORST. Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. GERRITSEN Alphen a. d. Riin 647 GEVESTIGD 1880 Kent U ons prima 3-4 Lamps-Ontvangtoestel, des gewenscht aan sol. fam. in Huurkoop. Onze Toestellen zijn eigen fabrikaat met volle garantie, ;n luxe stiji uitgevoerd of naar verkiezing. Philips plaatsir. appr. ver vangt Uwe annode, des gewénscht 8 dagen op proef. -ZT Konit V eens luisteren en spreken Bezoekt onze Toonkamer, uitgebr. Collectie Zijden Kappen, ronen, Ver warniingsartikelcn enz. 61S Van het alom b.'kende werk van Kapitein SCOTT n waarvan de eerste druk in zeer korten tijd uitverkocht 2 was, is heden een tweede goedkoope nitgave ver- schenen. 400 Bladzijden met 130 Foto's in de Poolstreek genomen Prijs slechts f 2.90. 642 jj BREESTRA 1 156 - TELEF. 121 2 t«ês§ Afd. Leiden van 1793 Hofleverancier BREESTRAAT 109 KASTNER- AUTOPIANO'S DUC ANOL A-PI ANO'S EN VLEUGELS. Zeer vrijgevige betalingsvoorwaarden. UTRECHT - DEN HAAG I Johan de Wittstraat, met grooten tuin. Ook te koop op gemakkelijke voorwaarden. Adres: J. J. DE CLER, Rijnsburgerweg 9, Telef. G28. 556 wegens plaatsgebrek: 1 Brik voor 10 personen, 1 Hittekar, A Slecpcrs- wnrjen, zoo goed als nieuw, 2 Auto Vraclitbakken, nieuw,voor 1H h 2 tons chassis A. VAN SCHIE, Katwijk a. Z., Telefoon 22. 654 GRIEKSCtt EN LAT IJN Nog- eenige uren beschikbaar, v. opleiding Staatsexamen, Privaatlessen enz. Adres: Dr. H. P. BLOK, Julianalaan 13, Ocgstgeest. ,«13 DEN HAAG De Kinderlessen LEIDEN zullen plaats hebben des Zaterdagsmiddags, op dc andere dagen onmiddellijk na schooltijd. Deze lessen worden ingeleid met oefeningen vo'gens systeem BODE en LABAN- cn worden gegeven in kleinen besloten elabvorm. Inschrijvingen iederen Zaterdag lot 9 nar n.m.l in Maison BRUYAS, Rapenburg. DEN HAAG Speciaal adres voor Ondulation Marcel, Bobbed en Shingled Knippen, Manicure, Massage.3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9